DOLAR 1.548 - EURO 2.073 - ALTIN 70.55 - IMKB 66004
Cumartesi 1 OCAK 2011
Savcıların gecikmesinin Adalet'le ilgisi yok! TEB'den önemli "ilaç" uyarısı TYB'nin 2010 yılı ödülleri Yeni yılın ilk açıklaması Babacan'dan MARDİN'DE HASTANEDE ŞİDDETLİ PATLAMA Arjantin'de 6,9 şiddetinde deprem "KKTC'li liderler 12 Ocak'ta görüşecek" Erdoğan bir imza ile 28 Şubat'a son verdi ‘Türkiye bitmiştir, sadece darbe kurtarır’ Yunanistan Türkiye sınırına duvar örecek habertaraf.com
 
 
 
Türk ekonomisi çok iyi konumda
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Öğrenci olayları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Devlet Bahçeli'nin doğum günü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Yeni yılda yapılacaklar listesi
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Havaya, suya, toprağa dair
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Cumhuriyet artık tehlikede değil...
 
 
Milliyet
Çetin ALTAN
2011, merhaba...
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Âlimlerin siyasetle imtihanı
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Girme biçimleri
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Tek tek
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
İlelebet payidar kalacak mıyız?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
"Osmanlı Uluslar Topluluğu" tabii ki olmaz
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
Değişim kendimizden başlar
 
 
Yeni Asya
Mehmet KARA
İnsanlık 2010 yılını kaybetti
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
İngiliz kadınları
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Resmi dil Türkçedir Sersala we piroz be
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
‘Bağımsız düşünenlerle görüşmeyi tercih ettim’
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Noeliniz mübarek olsun!..
 
 
 
 
Mehmet KARA
 
Lütfi BERGEN
 
Ahmet ÖZCAN
 
Alper GÜRKAN
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Özkök: Kemalist değilim, Özalcıyım
 
 
 
Ertuğrul Özkök: Bize 'toplum mühendisi' diyenler müteahhit oldu. Ben Kemalist değilim, Özalcıyım.
 
Özkök'ün 2011'de çıkarmayı planladığı '7 Büyük Günah' kitabı şimdiden büyük merak uyandırdı. Sır vermiyor ama 'Liberal aydınlar için kitap değil bir paragraf yeter. Kitap, herkesi ve tüm paradigmaları sarsacak' diyor. Özkök'le değişimini, Tayyip Erdoğan'a hayranlığını, kendisine yöneltilen eleştirileri, Hürriyet'i ve Türkiye gündemini konuştuk... Bir de kendi deyimiyle, 'Allah'ın ona verdiği yeteneği...'


Röportaj: Özlem Akarsu Çelik
- Hürriyet'in artık amiral gemisi olmadığı yorumları yapılıyor...
Bunu söylemek için kendi işinizi iyi yapmanız lazım. Hürriyet kuşkusuz hala Türk basının amiral gemisidir. Kolay kolay kimse indiremez oradan.


- Yeni yönetime mi haksızlık ediliyor?
Enis Berberoğlu benim genel yayın yönetmenimdir. Çok zor bir dönemde görev aldı. Bu zor görevi de başarıyla sürdürüyor. Hepimiz de elimizden geldiğince ona yardım etmeliyiz.


ALLAH'IN VERDİĞİ YETENEK
- Babıali'de devrim yaptım, demiştiniz. Nasıl?

Ben gazeteleri sıkıcı olmaktan kurtarmaya çalışan bir neslin ahvadıyım. Ayşe Arman'ın Jack Nicholson'un boynuna bacaklarını dolamış fotoğrafını 3.5 sütun yayınladım. Bir zihniyet devrimi yaptım. İnsanlara 'ben' diye konuşmayı öğretmeye çalıştım. Gazetecilikte iddialı değilim ama dünya nereye gidiyor, onu görmek konusunda Allah'ın bana verdiği bir yetenek var.


İÇİMDE TAVŞAN KARDEŞ VAR
- Nereye gidiyor dünya?

Yıllardır, kadının ve erkeğin en güzel olduğu yaş 46'dır diyorum. Geçen hafta The Economist'in kapağı 'Keyifle Yaşlanmak'tı (The joy of growing old or why life begins at 46). İçimde bir 'Tavşan Kardeş' var diyorum. Vanity Fair için Patti Smith, Johnny Depp'e 'Siz de Jack Sparrow musunuz?' diye sormuş. Depp, 'Hayır içimdeki asıl kahraman Bugs Bunny'dir' diyor. Gazetecilik renkli dünyaları anlatmalıdır ve renkli dünyaları ancak renkli insanlar anlatır.

- Ak Parti'nin iktidara geldiği ilk günler Erdoğancı olmakla eleştiriliyordunuz. Şimdi ise Erdoğan karşıtı olmakla...
Bir adam bunların hepsi olabilir mi? Bana Özal döneminde Özköşk, 28 Şubat'ta darbeci dediler. Manşetten beni Ergenekon çetesinde gösterdiler. Demokrasi benim için, azınlığın haklarını savunmaktır. Ben Mehmet Ali Birand ile Cengiz Çandar'a yaptığımız haksızlıklar yüzünden yüz kere özür diledim. Hataydı yaptığımız, düzeltmeye çalıştık.

- 'Zengin çocuklarıyla okudum, kompleksimden Marksist oldum' demiştiniz...
Evet, karışık bir adamım. DP'li bir aileden geliyorum. Üniversiteye geldiğimde ise hayatım hep TİP ile CHP arasında geçti. Beni Özal liberal yaptı. Hiçbir zaman silahlı mücadele içinde olmadım. Ben devrimciyim. Hayatım boyunca öyleydim.


KEMALİST DEĞİLİM, ÖZALCIYIM
- 'Yoksul ya da bir azınlığa mensup olduğu için' solcu olanlar, karnı doyunca gemiyi ilk terk edenler oluyor galiba...

Ben 80'lerin başından itibaren birey kavramının önemini yeniden keşfettim. Özal'ın yaptıklarını gördükten sonra liberal ekonomiye inandım. 'Hayatta bir şeyci misin' dediklerinde hala 'Özalcıyım' diyorum. Kemalist değilim mesela... Atatürkçü...  Atatürk benim için hayranlıkla baktığım bir rol modeldir, gerçek devrimcidir.

TAYYİP ERDOĞAN'A HAYRANIM
- 15 Kasım 2002'de, Erdoğan için 'Kasımpaşalı Özal', 19 Kasım 2002'de ise 'Özlediğimiz karizmatik lider' diye yazdınız..

O an gördüğüm şey oydu. Bugün neyi eleştiriyorsun derseniz çok açık. İçinde bulunduğum gruba yapılan haksızlıklar... Demokrasi konusunda bir yandan olağanüstü güzel işler yapılıyor. Ergenekon'la  hesaplaşılması gereken işler var ama bir yandan da hiçbir demokrasinin kabul edemeyeceği yanlışlar var. Erdoğan'a hala büyük bir siyasetçi olarak bakıyorum. Hayran olduğum tarafları var.

- Erdoğan'ın hangi özelliğine hayransınız?
Liderlik vasıflarına hayranım. Yapmak istediğini yaptıran adam... Bir dünya lideri oldu. Cesur adımlar atıyor. Eleştirdiğim yanları da var. Herkes kahramanlık menkıbeleri yazıyor şimdi, karşı çıktık diye... Erdoğan 1 Mart tezkeresini destekliyordu!

ZAMAN MÜTHİŞ MÜSAHHİH
- 2002 seçiminin ardından yazınızda dediniz ki, 'Gül ve Erdoğan'a tek bir tavsiyede bulundum, kendi medyanızı yaratmayın dedim...'

Benim hiçbir siyasetçiye verilecek tavsiyem yok. Bizi bir zamanlar toplum mühendisliği yapmakla suçlayanlara bakıyorum. Mühendislik değil, müteahhitliğe de başlamışlar. Zaman, dünyanın en etkili müsahhihi. O yüzden diyorum ki, nehrin kenarında oturuyorum. Bunu farklı yorumladılar. Cesetler değil, olaylar geçiyor gözümün önünden.

- Ak Parti'nin ilk günlerinde, 'şantajcı medya' devri sona ermeli, çağrısı yapmıştınız. Yerini 'yandaş medya' aldı...

Yandaş kelimesini sevmiyorum. Her medyanın yandaş olma hakkı vardır. Kızdığım, 'sen de benim gibi ol' çabası. 10 bin satan gazetedeki adam, 'Hürriyet halkı okuyamıyor' diyor. Sen halkı okuyorsun da halk seni okumuyor! Tirajları ortada, Başbakan Erdoğan'ın partisine oy veren insanlar gazete okumuyorlar.

- Doğan'ın medyadan çekileceği doğru mu?
Medyadan çekilecek mi bilmem. Bunu sormadım, sormam da. Aydın Bey'in medyadan çekilmesinin Türkiye için çok büyük bir talihsizlik olacağına inanıyorum. Çok büyük haksızlıklara uğradı. Büyümesine neden olan işleri hep halkın gözü önünde, ihalelerle aldı. Kanal D, CNN Türk, Posta, Radikal, Fanatik'i Aydın Bey kurdu. Başarının cezasını bu şekilde ödetmemek lazım insana.


İŞ TAKİPÇİLİĞİ YAPMADIM
- Bakan Taner'le 1998'deki telefon görüşmeniz kaynak gösterildi ve iş takipçiliğiyle suçlandınız.

İş takipçiliği yapmadım. Otuz kere anlattım. Devletten istediğimiz beş kuruş yoktu. Zaten yapılmadı o yatırım. Asıl iş takipçileri, gazetenin reklam verenini arayıp reklam isteyenlerdir.

- Ahmet Kaya ile ilgili eleştirilere, 'Bugün olsa o manşetleri atmazdım' dediniz...
Bu şekilde atmazdım. Oradaki arıza, bizim haberi veriş biçimimizde yargılı tutumdu. O bana ders oldu. Sabah da 'kin kustu' diye vermişti, kimse onu konuşmuyor. Öyle hedef tahtasına koydular ki, koruma polisi aldım tekrar. Onlara, C. Levi-Strauss'un 'Totem ve Tabu'sunu tavsiye ederim. Sembollerle, günah keçileri yaratarak kendi günahlarını nasıl bastırdıklarını anlamaları için.

TÜRBANDA EVRİMLEŞTİM
- Türbanda da düşünceleriniz değişti...

Evet, türban konusunda bir sürü Türk gibi benim görüşlerim de zaman içinde değişti, evrimleşti. Önce kafamda böyle bir mesele yoktu. 1980'lerde gelişti bu sorun. Son yıllarda ise türbanlılar üniversitelere de, Meclis'e de girebilmeli diye düşünüyorum. İlkokulda ise yanlış geliyor.

GÜLEN, TÜRKİYE'YE YARARLI İŞLER YAPIYOR
- 1993'te İzmir'de tanıştığınız Fethullah Gülen'e son yaşananların ardından bir çağrı yaptınız. Cemaatin bugün geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ortada konuşulanlarla ilgili konuşabilirim. Bunları kanıtlayacak bir bilgi yok elimde, polis içindeki cemaatçiler falan. Geçmişte Fethullah Gülen'e haksızlık yapıldığına inanıyorum. Gülen'in Türkiye'ye zararlı değil, yararlı işler yaptığına inanıyorum. Son zamanlardaki suçlamaların doğru olup olmadığını bilmiyorum ama çok vahim ve bunlara ikna edici cevaplar vermeleri gerekir.

SON RÖTUŞU SAHİLLER YAPACAK
Erdoğan'In Türk demokrasisini getirdiği olumlu yer var ama son rötuşları sahiller yapacak. AK Parti ve liberaller, demokraside yapabileceklerini yaptılar. Bundan sonra gidecekleri yer otoriter bir rejimdir. Bundan sonra demokrasi bayrağını sahillerdeki CHP'li, MHP'li, BDP'li insanlar taşıyacak. Bugüne kadar demokrasinin ilerlemesini tayin eden şey, AKP'nin ilerlemesiydi. Bugünden sonra demokrasinin ölçüsünü belirleyecek olan, AKP'nin bu otoriter gidişinin önlenmesi olacaktır.

BIRAKIN EGE DE MAVİ KALSIN
Türkiye'de en sinirlendiğim şeylerden biri bütün siyasi değerlendirmelerin semboller üzerinden yapılması. Bunu yapa yapa, İzmirlilik direnişi yaratmaya başladılar insanların içinde. Güneydoğu için demokratik özerklik gibi bir kavram yaratırsanız, türbanlı kızların okula girememesine gösterdiğiniz hassasiyeti başka insanların kendi hayat tarzlarını koruma konusunda göstermezseniz bakarsınız ilk ayrılma talebi Ege'den gelmiş! Ak Parti 'sahilleri sarıya boyayacağız' diyor. Bırakın orası 'mavi' kalsın. İsteyen istediği gibi yaşasın.

İZMİRLİLİK İTİRAZ KÜLTÜRÜDÜR
İzmirlilik biat değil bir itiraz kültürüdür. Üniversitedeyken annem, 'kız kardeşlerini uyar, mini etek giyiyorlar' dedi. Ne söyleyeceğim, 'ben de saçımı uzatıyorum' dedim. Her ülkede sahillerde oturan insanlar daha rahattır. İzmir ataerkil aile yapısını reddeden bir şehirdir. Anneler daha hakimdir. Benim annem Tansu'yu istedi, babam sessiz oturdu. Bizim evde de Tansu her şeye hakimdir.

BEYAZ TÜRK LAFINI BİLEREK ORTAYA ATTIM
- Öcalan'la röportaj yapmak istediğinizi söylediniz. Var mı bir gelişme?
Gelişme yok.  Öcalan'ın psikolojisini Türkiye'de en iyi okuyan insanlardan biri olduğumu iddia ediyorum. Öcalan'ın, Kürt sorununun çözülmesinde Türkiye'nin sonuca ulaşma konusunda bulabileceği en uygun kişi olduğunu düşünüyorum.

- Sizce çözülecek mi bu mesele?
Çözülür ama çok büyük hata yapıldı son 15 yıl içinde. Liberal aydınların büyük payı var. Türklerin gururunu çok kötü çiğnediler. Türklerin de Kürtlerin de gururunu kırmayacak bir çözüm lazım. Beyaz Türk lafını bilerek ortaya attım. Umurumda olmayan bir şeyi, bende umurumda olur hale getirdiler. Türklükle çok dalga geçerim ama Alevilikle Kürtlükle dalga geçemiyorum.

- WikiLeaks'le gündeme gelen ajan gazeteciler konusu var, nasıl istihdam edilirler?
Bilmiyorsun ki ajan olduğunu, sonradan öğreniyorsun. Dünyanın her yerinde istihbarat örgütleri medyayı kullanmaya çalışır. Zokayı yutmayacaksın. Benim de derin ilişkilerim var sanılıyor. 20 yılda MİT'le 3 kez görüştüm. Öcalan yakalandığında devlet tüm gazetecilerden yardım istedi, asılmasın diye. Birinde buraya gelip uyardılar, DHKP-C'nin ölüm listesinde adımı görmüşler. Son olarak bir önceki MİT Müsteşarı ile görüştüm. Öcalan'la görüştüğünü anlattı, yazdım. Bana küstüler.

RADİKAL'DEN RADİKALLİK BEKLERDİM
- Yeni Radikal'ı nasıl buldunuz?

Eyüp Can'ı beğeniyorum. Akıllı ve ne istediğini bilen bir çocuk. Radikal benim elimde en uzun süre kalan gazetelerden biri ama Radikal'den daha radikal olmasını beklerim. Belli bir liberal aydın optiğinden bakarsanız radikal olmazsınız.

AKŞAM

Alakalı Konular:

Özkök:Kemalistdeğilim,Özalcıyım

30 Aralık 2010 - 09:01:06

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.538
1.548
 
 Euro
2.058 2.073
 
 Sterlin
2.385 2.430
 
 Altın
70.12 70.55
 
 IMKB
66004  
 
 
AKP çalışıyor, CHP 'çalışacağız' diyor...
 
Prof. Dr. Fuat Keyman, AK Parti'nin seçimleri bütün Anadolu'ya ulaşarak kazandığını söyledi: Kılıçdaroğlu, kurultayda 'CHP'li bir iktidar Türkiye'deki ekonomik istikrarı bozmayacaktır' demeliydi. Eğer bunu demezse tüm Anadolu sermayesi AKP'ye gider
 
 
 
 
  RTÜK başkanı, televizyonlarda yayınlanan izdivaç programlarıyla ilgili yeni bir düzenlemeye gideceklerini açıkladı...  
 
 
 
  Doğan Grubu'nda şok gelişme! CNNTÜRK'ün Genel Yayın Yönetmenliği'ni yürüten Mehmet Ali Birand'ın görevine son verildi.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

olimpbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin