DOLAR 1.548 - EURO 2.073 - ALTIN 70.55 - IMKB 66004
Cumartesi 1 OCAK 2011
Maliye müfettişleri yılbaşı harcamalarını kaydetti Bobby Farrell hayatını kaybetti TAKSİM'DE TACİZ EDİLEN KADINLAR POLİSE SIĞINDI MARMARA DENİZİ'NDE DEPREM Yılbaşı kutlamalarına sağlık tedbiri de alındı YHT ücretlerine zam yok CMK 102 ile serbest kaldı Türkmenistan'da yeni yıl coşkusu Cumhurbaşkanı Gül Twitter'den teşekkür etti Eski milletvekili ve 21 zanlı serbest habertaraf.com
 
 
 
Ukrayna'da demokrasi geriliyor
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Öğrenci olayları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Devlet Bahçeli'nin doğum günü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Süheyl’i seviyorum
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Dinçer: Benim kardeşim de engelli
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Daha fazla demokrasi
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Tanrıkulu: Gül’den temenni değil, müdahale bekliyoruz
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
CHP’nin adı DP olarak değiştirilecek!
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Almeida'yı getiren bir hedge fon mu?
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
İşkence müzesine ihtiyacımız var mı?
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Mutlu yıllar
 
 
Milliyet
Derya SAZAK
Doğu raporları
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Ali Babacan hangi kitabı okuyor?
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
Farklılaşma zenginlik değil ayrışma getirir
 
 
Sabah
Hıncal ULUÇ
"Sorumlu" Bakan..
 
 
Zaman
Hüseyin GÜLERCE
2010'un en önemli olayı
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Erdoğan, gündemi elinde tutmasını bildi...
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Şeyh Said İsyanı, Lice ve Tarık Ziya Ekinci
 
 
Akşam
Oray EĞİN
2010 hesaplaşması
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
İşte bu iddia AKP'yi bitirir!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Elinizi vicdanınıza koyup söyleyin
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Yazdık... Sağolsun, Sayın Hisarcıklıoğlu el attı!..
 
 
 
 
Alper GÜRKAN
 
Ahmet ÖZCAN
 
İlhan AKKURT
 
Serdar AYDIN
 
 
 
Başbakan Erdoğan Ulusa seslendi
 
 
 
ANKARA- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Türkiye, güçlü ve kararlı adımlarla daha mutlu, daha müreffeh bir geleceğe doğru ilerlemektedir'' dedi.
 
Başbakan Erdoğan, televizyonlarda yayınlanan 2010 yılının son Ulusa Sesleniş konuşmasında vatandaşlara seslendi. Türkiye olarak her yılı bir önceki yıldan daha ileri bir seviyede tamamladıklarını, her yeni yıla daha büyük bir güvenle ve daha büyük hedeflerle girdiklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Her yılın sonunda bildiğiniz gibi bir sonraki yılın bütçe çalışmaları yapılıyor, bu vesileyle hükümetimiz için geçen bir yılın karnesi de ortaya çıkmış oluyor. Bir yıl önce hangi hedefleri koymuştuk, yılın sonunda hangi seviyeye geldik, bunun muhasebesini yapma imkânı buluyoruz. Yine her yılın sonunda, bu programlar aracılığıyla Türkiye'nin bir yıllık gelişme performansını sizlerle paylaşıyor; her yıl içinde nereden nereye gelmiş olduğumuzun fotoğrafını ortaya koymaya gayret ediyorum.

2009 yılı son çeyreğinde ekonomimiz yüzde 6 oranında büyürken, bu oran 2010 yılı ilk çeyreğinde yüzde 11,7 seviyesine, ikinci çeyreğinde de yüzde 10,3 seviyesine yükseldi. Dünyadan ardı ardına iflas haberlerinin geldiği bir ortamda, bu performans son derece çarpıcı bir büyüme performansıdır. Bu başarısıyla Türkiye en hızlı büyüyen ülkeler sıralamasında Avrupa'da birinci, dünyada üçüncü sıraya kadar yükselmiştir.

Tahminlerimize göre 2010 yılını en az yüzde 6,8'lik bir büyüme oranıyla tamamlayacağız, uluslararası kuruluşlar bu oranın yüzde 8'e kadar çıkabileceğini söylüyorlar. Bu göstergeler, Türkiye'nin ne kadar sağlam ve dinamik bir ekonomik yapıya kavuştuğunun açık delilidir.''


-SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİNDE TÜM ZAMANLARIN REKORU-

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının 2009 yılında Türkiye'nin kredi notunu 2 kademe birden artırdığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, bu yılın kasım ayında bir gelişme daha olduğunu ve Türkiye'nin kredi notunun pozitife yükseltildiğini ifade etti.

Yine bu süreçte ihracatın ve turizm gelirlerinin artmaya devam ettiğini belirten Erdoğan, ihracatta tarihi rekorlar elde etmiş, doğrudan yatırımlarda 22 milyar dolar seviyelerini görmüş bir Türkiye'nin bulunduğunu dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Dünyada istihdam alanında çok büyük gerilemeler yaşanırken bizde işsizlik çok ciddi oranlarda aydan aya ilerleme kaydetmiştir. Sanayi üretim endeksi 2010 yılı ekim ayında tüm zamanların rekorunu kırarak 128,9 seviyesine kadar ulaşmıştır. Tekrar ediyorum, bütün Cumhuriyet tarihimizde böyle bir aylık büyüme oranı yoktur. İmalat sanayi 2010 yılı kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 6,1 puan artarak yüzde 75,9 seviyesine ulaştı. Bu oran, krizden bu yana elde ettiğimiz en yüksek seviye ve sanayide de işlerin artık yoluna girmeye başladığını gösteriyor.

2002 yılında yüzde 30'lar seviyesinde aldığımız enflasyonu 2009 yılı sonu itibariyle yüzde 6,5 seviyesine kadar düşürdük. Son derece olumsuz küresel şartlara rağmen 2010 yılı Kasım ayında enflasyon yüzde 7,3 seviyesinde kaldı. Göreve geldiğimizde yüzde 63 seviyesinden devraldığımız devletin borçlanma faiz oranını yüzde 7'ler seviyesine kadar indirdik.

Kriz döneminde birçok ülke Merkez Bankası kaynaklarına başvururken, biz bu dönemde hem kamu bankalarına, hem de Merkez Bankasına, 2001 krizinden, yani bizden önceki koalisyon hükümetlerinden devraldığımız borçları da geri ödedik. Yine kriz döneminde birçok ülke hazinesi IMF kaynaklarına başvururken, biz IMF'den borç almak şöyle dursun, bizden önceki hükümetlerin yaptıkları borçları da önemli ölçüde azalttık.''


-''YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE VİZYONUYLA UYUMLU BİR BÜTÇE''-

2002 yılında göreve geldiklerinde, Türkiye'nin IMF'ye borcunun 23,5 milyar dolar seviyesinde olduğunu hatırlatan Erdoğan, Ekim 2010 itibarıyla IMF'ye 6 milyar dolar borcun kaldığını bildirdi.

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bakın bu göstergeler şunu açıkça gösteriyor. Türkiye, güçlü ve kararlı adımlarla daha mutlu, daha müreffeh bir geleceğe doğru ilerlemektedir. 2011 yılı bütçesi de işte bu dinamizmin, bu kararlılığın, bu ilerleme azminin bir belgesi olarak hazırlanmıştır. Bundan önce hazırladığımız 8 bütçe gibi, bu 9. bütçemiz de milletimize söz verdiğimiz Güçlü Türkiye, Yeniden Büyük Türkiye vizyonuyla uyumlu bir bütçedir.

2011 bütçesi, toplumsal duyarlılığı olan, sosyal yönü kuvvetli, mağduriyetleri gözeten, üretimi, yatırımı, ticareti, ihracatı destekleyen bir bütçedir. 2011 bütçesi, işçi, esnaf, memur, çiftçi, emekli, öğrenci, yatırımcı ve sanayiciler gibi tüm kesimlerin ihtiyaçlarını ve sıkıntılarını dikkate alan bir bütçedir. Ücretli kesimin reel alım gücünü artırmaya yönelik bir bütçedir.

Bu bütçemizde de bölgesel kalkınmaya, sosyal katılımcılığa önem verilmiştir. 2011 bütçesi, vatandaştan aldığını vatandaşa veren; birlikte kalkınmayı, hakça paylaşmayı hedefleyen, ayakları sağlam basan, yarınları düşünen, geleceği tasarlayan bir bütçedir.''-SOSYAL DEVLET İLKESİNE YAKIŞAN BİR BÜTÇE2011 bütçesinin somut olarak neler getirdiğini ve Hükümet olarak 2011 yılına nasıl bir vizyonla baktıklarını anlatan Erdoğan, 2011 yılı bütçesinin, AK Parti Hükümetinin bundan önceki bütçeleri gibi ''sosyal devlet ilkesine yakışan bir bütçe olduğunu'' vurguladı.

Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bizler, devletin bütün imkanlarıyla ihtiyaç sahibi insanlarımızın yanında olması gerektiğine inanıyoruz. Bu çerçevede 2011 yılında sosyal kesimlerin desteklenmesi için daha fazla kaynak ayırıyor, ekonomik anlamda zorluklar yaşayan toplumsal kesimleri desteklemeyi sürdürüyoruz. Bu amaçla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu'na aktardığımız kaynağı yüzde 12,8 oranında artırarak 2 milyar 100 milyon liraya çıkarıyoruz. Sosyal Destek Projesi SODES ile kırsal kesimden şehirlere göç eden ailelerimizi yeni hayatlarına uyum sağlamaları konusunda destekliyoruz.

İlk defa bizim başlattığımız özürlü eğitimi ve evde bakım programları için ayırdığımız ödenekleri yüzde 33 oranında artırarak 3,2 milyar liraya yükseltiyoruz. Bugün yaklaşık 216 bin özürlü vatandaşımız özürlü eğitiminden yararlanıyor. Bir de özürlüye evde bakım programımız var... Bundan 280 bin vatandaşımız yararlanıyor. Evet, yanlış duymadınız; bugün Türkiye'nin dört bir köşesinde, tam 280 bin ailede, 280 bin özürlü vatandaşımıza evde bakım hizmeti veriliyor. Öğrenim ve harç kredisi ödenekleri de yüzde 17,5 oranında arttırıyoruz.

Orta öğretimde taşımalı eğitime kız öğrencileri de dahil edip, yapılan desteği yüzde 20-24 aralığında artırıyoruz.''


-''İŞTE EĞİTİME ÖNEM VERMEK BUDUR''-

İlk ve ortaöğretim öğrencilerine ders kitaplarının ücretsiz dağıtıldığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, 2002'den bu yana 1 milyar 123 milyon adet ders kitabının öğrencilere ücretsiz olarak dağıtıldığını, 2011 yılında da aynı desteğin süreceğini bildirdi.

Üniversiteleri de unutmadıklarını belirten Erdoğan, özellikle yeni kurulan üniversitelerin öğretim elemanı ihtiyacını hızlı bir şekilde karşılayabilmek için 2010 yılında ilave 7 bin atama izni verildiğini hatırlatarak, 2011 yılı için de üniversitelere 8 bin adet ilave atama izni verdiklerini ifade etti.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Üniversitelerimizin toplam ödeneğini 2011 yılında yüzde 23 oranında artırarak 11,5 milyar liraya çıkarıyoruz. Şu anda 156 üniversitemiz var. Üniversitesi olmayan ilimiz kalmadı, 81 vilayetimizin 81'inde de en az bir üniversitemiz var. Türkiye genelindeki üniversite sayımız 156; 76 üniversiteden 156 üniversiteye... İşte eğitime önem vermek budur. Şu ana kadar 60 bini aşkın yatak kapasitesine sahip yeni yurtlar yaptık. Geçmişte yapılanları söylemiyorum. Ve bunların yapımı da devam ediyor.

Bizim önem verdiğimiz bir diğer konu da sağlık; 2011 yılı bütçesinde Sağlık Bakanlığına ayrılan ödenekleri de bir önceki yıla göre yüzde 23,7 oranında artırarak 17,2 milyar liraya çıkardık. İnşallah 2011 yılında aile hekimliği uygulamasını tüm illerimizi içine alacak şekilde genişletiyoruz. Aile hekimliği ödeneklerini, 2010 başlangıç ödeneğine göre yüzde 146,6 oranında artırarak 1,3 milyar liradan 3,3 milyar liraya yükseltiyoruz.

Yine yeşil kart sahibi vatandaşlarımızın özel hastanelerimizin acil servis ve yoğun bakım ünitelerinden yararlanmasına imkan sağlıyoruz. 2011 yılı bütçesiyle sosyal güvenlik sistemimizin de işlerliğine destek olacak şekilde destekliyoruz. 2011 yılında Sosyal Güvenlik Kurumumuza 62,4 miyar Türk Lirası tutarında kaynak transferi yapmayı hedefliyoruz.''-ESNAF VE SANATKARLARA DESTEK-AK Parti Hükümeti olarak, Türkiye'nin kalkınma hedeflerinde önemli bir rolü olduğuna inandıkları esnaf ve sanatkara destek olmayı da bir görev bildiklerini vurgulayan Erdoğan, esnaf ve sanatkarın 2010 yılında kullandığı düşük faizli krediler için bütçeden 150 milyon Lira faiz sübvansiyonu sağladıklarını, 2011 yılında bu desteği yüzde 118 oranında artırarak 327 milyon TL'ye çıkardıklarını bildirdi.

2002 yılında esnaf ve sanatkarların, Halk Bankası aracılıyla kullandığı kredi tutarın 153 milyon lira seviyesinde iken, eylül ayı sonu itibariyle bu rakamın 3,3 milyar lira seviyesine kadar çıktığını kaydeden Erdoğan, ''153 milyon lira nere, 3 milyar 300 milyon nere? Demek ki ne yapmışız, esnafa, sanatkara verilen kredi miktarını tam 22 kat arttırmışız... 2002 yılında 5 bin lira olan kredi limiti, bugün 50 bin liraya kadar yükselmiş durumda. 2002 yılında kredi kullanan esnaf sayısı 63 bin 520 iken, 2010 yılında bu rakam yaklaşık dört katlık bir artışla 237 bini bulmuştur. 2002 yılında kullandırılan kredilerin faiz oranı ne biliyor musunuz? Esnafa yüzde 46. Biz ne yapmışız? 2010 yılında bu oranı ilk etapta yüzde 13'e ondan sonra yüzde 5'e kadar düşürdük. yüzde 5'ini de biz ödüyoruz. Yüzde 10'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, 2010 yılı sonu itibariyle çiftçilerin düşük faizli kredi kullanımı için verdikleri 300 milyon liralık desteğin, 2011 yılında yüzde 158 oranında artırmak suretiyle 776 milyon liraya çıkaracaklarının müjdesini vererek, ''2010 yılı Eylül sonu itibariyle Ziraat Bankasınca kullandırılan düşük faizli kredi toplamı 10,1 milyar liraya, Tarım Kredi Kooperatiflerince kullandırılan düşük faizli kredi toplamı ise 2,2 milyar liraya ulaşmış durumda. Yaklaşık 1 milyon 128 bin tarımsal üreticimiz bu kredi imkanından yararlanıyor'' dedi.-TARIMA 9 MİLYAR 800 MİLYON LİRA DESTEK-2010 yılı sonu itibariyle tarımsal destekleme ödemeleri başlığı altında yapılan ödemelerin 5 milyar 700 milyon liraya ulaşacağını tahmin ettiklerini kaydeden Erdoğan, 2011 yılında çiftçilere yapılacak tarımsal desteklerin ise 2010 yılı başlangıç ödeneklerine göre yüzde 7 oranında bir artışla 6 milyar TL seviyesine yükseleceğini söyledi.

2010 yıl sonu itibariyle, tarımsal destekleme niteliğindeki diğer ödemeler ile birlikte tarım kesimine tam 8 milyar 300 milyon lira kaynak aktarmış olacaklarını anlatan Erdoğan, 2011 yılında ise 9 milyar 800 milyon lira transfer yapmayı hedeflediklerini bildirdi. Başbakan Erdoğan, böylece toplam tarımsal transferlerini yüzde 17,7 oranında artırmış olacaklarını dile getirdi.

2002 yılında 83,6 milyon lira tutarında hayvancılık desteği ödemesi yapılmışken, AK Parti Hükümetinin 2010 yılında bu rakamı 1 milyar 158 milyon lira seviyesine kadar yükselttiğini belirten Erdoğan, ''2011 yılında bu tutarı yüzde 9,4 oranında artırarak 1 milyar 267 milyon TL'ye çıkartmayı hedefliyoruz. Demek ki 8 yılda, hayvancılığa verdiğimiz destek ödemelerini tam 15 kat artırmışız. 2010 yılında, süt ve damızlık etçi sığır yetiştiriciliğinde sıfır faizli kredi uygulamasına geçilmiştir'' dedi.-POPÜLİZME PRİM VERİRSEK ÜLKEMİZİ KARANLIĞA GÖMERİZÜlkeye çeşitli alanlarda hizmet eden geniş çalışan kesimleri rahatlatmak adına yapılabileceğin azamisini gerçekleştirmek için gayret ettiklerini bildiren Erdoğan, bu çerçevede 2011 yılında kamu görevlilerinin maaşlarında Ocak ayında yüzde 4 ve Temmuz ayında yüzde 4 oranında artış sağlanacağını kaydetti. Başbakan Erdoğan, ayrıca kamu personelinden ek ödemesi olmayanların aylıklarının iyileştirilmesi ve ücret adaletinin sağlanması amacıyla ilave 80 lira artış sağlanacağını söyledi. Çalışmayan eş için ödenmekte olan aile yardımı ödeneğine de Ocak ve Temmuz aylarında ilave 20'şer TL'lik bir artış yapılacağını anlatan Erdoğan, ''Devlet memurlarına ödenmekte olan aile yardımı ödeneğinden sözleşmeli personelimiz de yararlandırılmaya başlanacak'' dedi.

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Yapılacak artışlar sonucunda; 2010 yılı Aralık ayında aile yardımı ödeneği dahil en düşük devlet memurunun bin 300 TL olan net maaşı, 2011 yılı Ocak ayında bin 454 TL'ye, Temmuz ayında ise bin 532 TL'ye yükselecek.

Böylece 2011 yılında en düşük devlet memuru aylığında yüzde 17,9 oranında artış yapmış olacağız.

2010 yılı Aralık ayında bin 577 TL olan aile yardımı dahil ortalama memur maaşı 2011 yılı Ocak ayında bin 717 TL'ye, Temmuz ayında ise bin 793 TL'ye yükselmiş olacak.

Böylece 2011 yılında ortalama devlet memuru aylığında yüzde 13,7 oranında artış yapmış olacağız. İşçi, esnaf ve tarım sigortalısı emeklilerine ödenen aylık ve gelirler de 2011 yılı Ocak ayında 60 TL'den az olmamak üzere yüzde 4 ve Temmuz ayında yine yüzde 4 oranında artırılacak. Yapacağımız artışlarla en düşük emekli maaşını yıllık bazda yüzde 21,7 oranında artırmış olacağız.

Her zaman olduğu gibi bu dönemde de çalışanlarımızı ve emeklilerimizi enflasyona ezdirmemek noktasında hassasiyet gösteriyoruz.''


-''ZAMLAR ENFLASYONUN ÜSTÜNDE''-

Yapılan zamların, kesinlikle enflasyonun üstünde olduğuna işaret eden Başbakan Erdoğan, ''Dünyada, özellikle Avrupa'da şu anda memurun, işçinin, aklınıza ne gelirse emeklinin hepsinin ücretleri düşürülürken biz bunu artırmanın gayretiyle yolumuza devam ediyoruz. 2003 Ocak- 2010 Kasım dönemleri arasında TÜFE'deki artış yüzde 107,3 seviyesinde gerçekleşmiştir'' diye konuştu.

Aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşının, 2002 Aralık ayında 392 TL iken, 2010 Aralık ayında bin 300 TL'ye çıktığını, artış oranının yüzde 207 olduğunu bildiren Erdoğan, 2002 Aralık ayında net 184 TL olan asgari ücretin, bu ay itibarıyla 599 TL'ye yükseltildiğini, artış oranının yüzde 194,3 olduğunu söyledi.

En düşük SSK emekli aylığının 2002 Aralık ayında 257 TL iken, 2010 Aralık ayında 720 TL'ye çıktığını, artış oranının yüzde 180 olduğunu dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

''En düşük BAĞ-KUR esnaf emekli aylığı 2002 Aralık ayında 149 TL iken, 2010 Aralık ayında 578 TL'ye çıktı, artış yüzde 288,7 oldu. En düşük BAĞ-KUR çiftçi emekli aylığı 2002 Aralık ayında 66 TL iken, 2010 Aralık ayında 410 TL'ye çıktı, artış yüzde 523 oldu. En düşük memur emekli aylığı 2002 Aralık ayında 377 TL iken, 2010 Aralık ayında 898 TL'ye çıktı, artış yüzde 138,6.

65 yaş aylığı 2002 Aralık ayında 24 TL iken, 2010 Aralık ayında 101 TL'ye çıktı, artış yüzde 311,7 oldu. Muhtar aylığı biz geldik, 2002 Aralık ayında 97 TL idi, 2010 Aralık ayında 354 TL'ye çıktı, artış yüzde 263,9 oldu. Bu tablo gerek çalışanlarımızın, gerek emekli ve dar gelirli vatandaşlarımızın gelirlerinde 2002 yılından bu yana azımsanmaması gereken artışlar olduğunu ortaya koyuyor.

Peki, biz bunları yeterli buluyor muyuz? Asla. Gönül istiyor ki bundan çok çok daha fazlasını insanlarımıza verebilelim. Ancak, sevgili kardeşlerim, Türkiye'nin imkanları şimdilik bu kadarına elveriyor. Lütfen şunu hiç unutmayalım; popülizme prim verirsek, geçmişte olduğu gibi olmayanı harcamaya kalkarsak, ülkemizi yine karanlıklara sürükleriz. Olan yine dar gelirli vatandaşlarımıza olur; öyle hesapsız kitapsız, popülist maceralar peşinde en fazla garip gurebayı ezersiniz, işçiyi, memuru, çiftçiyi, küçük esnafı, emekliyi enflasyon canavarına yem edersiniz.

Aziz milletimiz, geçmişte yaşadığı acı tecrübeleri unutmadığı için, bu mukayeseleri en iyi şekilde yapmaktadır. Milletimiz şunu çok iyi bilmektedir; bu değirmenin suyu nereden geliyor sorusunu sorar.''

''Yolumuz kısalmıştır, önümüz aydınlıktır, nimeti de külfeti de hakça paylaşarak hedeflerimize doğru yürüyeceğiz'' diyen Erdoğan, ''Bu milli dirayetimiz sayesinde, hiç de uzak olmayan bir gelecekte, milletçe çok daha güçlü, aydınlık ve müreffeh bir ülkede yaşıyor olmanın gurur ve mutluluğunu da yine birlikte yaşayacağız'' şeklinde konuştu.


-YURT GEZİLERİ-

Türkiye'nin, bütün dünyanın dikkatle ve takdirle izlediği bir atılımı gerçekleştirdiğini anlatan Başbakan Erdoğan, ''Ancak sadece rakamlara bakmadıklarını, bu ülkenin batısından doğusuna, kuzeyinden güneyine şehirlerinde, ilçelerinde, köylerinde neler oluyor asıl ona bakıyoruz'' dedi.

Bu bakımdan, Aralık ayının kendilerini ziyadesiyle mutlu eden güzel gelişmelere sahne olduğunu söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu:

''Birçok ilimizde açılışlara katıldık, bölge insanına hizmet getirecek, rahatlık getirecek, şehirlerimizin imarına katkı sağlayacak birçok yatırımı, birçok tesisi hizmete açtık. 4 Aralıkta Sivas'ta havaalanı yeni terminal binası ile birlikte Cumhuriyet Üniversitesi Nanoteknoloji Merkezinin, Kredi Yurtlar Kurumuna ait bin kişilik kız öğrenci yurdunun ve çeşitli okul, pansiyon ve spor salonunun açılışını gerçekleştirdik. 11 Aralıkta Mardin'de, eğitimden sağlığa, emniyetten ulaştırmaya, belediye hizmetlerinden KÖYDES projelerine kadar birçok yatırımın yer aldığı 78 ayrı tesisi toplu bir törenle hizmete açtık. Vatandaşım kar boran fırtına demiyor ve bu tür açılışlarda bizimle beraber o havayı ısıtıyor.

Hemen ardından Siirt'te, aralarında özel sektör yatırımlarının da bulunduğu 32 tesisi yine toplu bir törenle hizmete açtık. 17 Aralıkta Konya'daydım, altyapı tesislerinden okullara, hastaneden turistik tesislere kadar birçok yatırımı Konyalı vatandaşlarımıza resmen kazandırdık. Konya'da aynı zamanda Ankara-Konya arasını 10,5 saatten 1 saat 15 dakikaya indirecek olan hızlı tren hattının test sürüşünü de gerçekleştirme bahtiyarlığını yaşadık. Bir gün sonra bu defa Muş'ta bir toplu açılış gerçekleştirdik ve hizmete hazır hale getirilen yeni okulları, derslikleri, sağlık ocaklarını, yolları, sulama tesislerini hizmete açtık.

Bizi asıl sevindiren açılışını yaptığımız bu tesislerin arasında özel sektöre ait 35 farklı yatırımın da bulunması oldu. 19 Aralıkta bu defa Bitlis'teydik ve orada da Adilcevaz'da TOKİ tarafından yaptırılan 400 konutu törenle sahiplerine teslim ettik. Muş ve Bitlis7e geçerken tabii bu arada 1900 metre uzunluğundaki o dağları delerek yapılmış olan tünelden geçmek bize ayrı bir mutluluk, ayrı bir gurur verdi ve bütün bunların ülkemize kazandırılması bizleri farklı bir şekilde sevindirdi.

Bunların arasında da özellikle çok önemli eğitim ve sağlık tesisleri, toplum ve kültür merkezleri, çevre ve tarım yatırımları ki Ahlat'ta kültür merkezinin de açılışını yaptık. Tüm bunların yanında restorasyon çalışmaları var.

İşte Türkiye'nin nasıl bir değişim geçirmekte olduğunu, nasıl bir atılım gerçekleştirdiğini gösteren asıl fotoğraf budur. Burada da yine, özel sektörün hayırseverlerinin de özellikle üniversitelerimize yapmış olduğu katkılardan dolayı kendilerini de gerçekten gururla anıyorum. Kendilerine yine bol bereketli kazançlar diliyorum.

Türkiye bölge bölge, şehir şehir ilerliyor, belde belde, köy köy geleceğini inşa ediyor.''


-DIŞ İLİŞKİLER-

Her ay olduğu gibi bu ayın da yine dış ilişkiler bakımından oldukça hareketli geçtiğini bildiren Başbakan Erdoğan, özellikle 23 Aralıkta gerçekleştirilen 11. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesi nedeniyle bir çok lider ve devlet adamını Türkiye'de misafir ettiklerini anımsattı.

Bu zirveye, dönem başkanlığını üstlenen Türkiye ile birlikte, üye ülkeler Pakistan, İran, Azerbaycan, Afganistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Tacikistan ve Özbekistan'ın temsilcilerinin katıldığına işaret eden Erdoğan, üye ülkelerin yanı sıra KKTC, Irak, Katar, Ürdün, Lübnan ve Suriye de misafir ülkeler sıfatıyla zirveye iştirak ettiklerini hatırlattı.

Zirve sonunda, teşkilatın geleceğe dönük vizyonuna zengin katkılar sağlayacak, işbirliği temelinde yürütülecek ortak çalışmalara istikamet kazandıracak bir de bildiri yayımlandığını ifade eden Erdoğan, bu zirve sırasında ayrıca Türkiye'de bulunan İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Irak Cumhurbaşkanı Talabani ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai ile de bir araya gelerek çeşitli meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Bu görüşmeler sırasında, ülkeler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi başta olmak üzere çeşitli bölge ve dünya meselelerini detaylarıyla ele aldıklarını belirten Erdoğan, yine Kazakistan Başbakanı Kerim Massimov ile de görüştüğünü bildirdi. Uzunca bir görüşme gerçekleştirdiğini belirten Erdoğan, ''Kazakistan-Türkiye arasındaki ikili ilişkiler açısından çok önemsiyorum'' dedi.

Yine bu ay içinde, Türkiye ile Suriye ve Pakistan arasındaki ilişkileri azami seviyede geliştirmek amacıyla oluşturulan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi çalışmalarına da yine ev sahipliği yaptıklarını anımsatan Erdoğan, bu çalışmalar vesilesiyle Suriye Başbakanı Otri ve Pakistan Başbakanı Gilani ile de bir araya geldiklerini ve ortak hedeflerin bir kere daha değerlendirme imkanı bulduklarını kaydetti.

Başbakan Erdoğan, yine Aralık ayı içinde Türkiye'yi ziyaret eden Filistin Devlet Başkanı Abbas, Kuveyt Ulusal Meclis Başkanı Horafi ve Polonya Başbakanı Tusk ile önemli görüşmeler gerçekleştirdiğini söyledi.

Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı:

''2010 yılının bu son programında Türkiye'nin gidişatına ilişkin çeşitli bilgileri sizlerle paylaştım. Samimiyetle inanıyorum ki her yeni yıl Türkiye?ye daha aydınlık, daha mutlu, daha müreffeh günler getirecektir.

Bu vesileyle yeni yılınızı kutluyor, 2011 yılının ülkemize, milletimize ve bütün insanlığa hayırlar, bereketler ve barış getirmesini temenni ediyorum.''

AA

Alakalı Konular:

BaşbakanErdoğanUlusaseslendi

29 Aralık 2010 - 19:55:17
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

01:00'Bugünü fesada uğratmalarına müsade etmeyiz'
23:47İki toplumlu federasyon çözümü stratejik hedef
23:44'Vizyoner Diplomasi' konferansı
23:37TAKSİM'DE TACİZ EDİLEN KADINLAR POLİSE SIĞINDI
23:30MARMARA DENİZİ'NDE DEPREM
23:20Yılbaşı kutlamalarına sağlık tedbiri de alındı
23:16YHT ücretlerine zam yok
22:58CMK 102 ile serbest kaldı
22:48Cumhurbaşkanı Gül Twitter'den teşekkür etti
22:18Eski milletvekili ve 21 zanlı serbest
21:46Taksim Meydanı'nda şüpheli çanta
21:31Bakanlar Dinçer ve Yıldız Zonguldak'ta
21:22CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN TABELA AÇIKLAMASI
20:48Kopya iddianamesi açıklandı
19:48Atalay: Yanlış yapan teşkilatta barınamaz
19:26BDP il binasındaki Kürtçe tabela indirildi
18:47Bülent Uygun'un eşi serbest bırakıldı
18:42'İki dil, demokratik süreci sabote etmeyi hedefliyor'
17:18Korucu davası zaman aşımından düştü
16:59Sahte belge şebekesi çökertildi
16:284 kişinin katil zanlısı tutuklandı
16:21Ergenekon'la bağlantılı operasyonda gelişme
15:59Cumhurbaşkanı Gül: Binlerce yıldır kardeşiz
15:33Gül, 27 şehidi ilk ziyaret eden devlet büyüğü oldu
15:23Cumhurbaşkanı Gül, TRT Şeş'e konuştu
15:19Koşaner'in yeni yıl mesajı
15:18Bilecik Cezaevinde yangın
14:03Gül, Hz. Süleyman Camii'ni ziyaret etti
14:01İHH'nın yardım gemisi 'Defne' Pakistan yolunda
13:36Bağış'tan ''limanların açılacağı''na yalanlama
Daha fazla haber göster
13:30Yumurtalı eylemle ilgili rapor, YÖK'e ulaştı
13:20Avukatlar tahliye talebinde
13:11Deniz feneri savcıları Almanya'ya gidiyor
13:09Katliamı eşine söyleyip, bilet istedi
12:52Livni'ye göre Türkiye Araplardan daha Arap!
11:3910 ayrı ilde operasyon: 68 kişi gözaltına alındı
11:27Eski milletvekili ve 21 zanlı adliyeye sevkedildi
11:13Genelkurmay: 414 terörist etkisizleştirildi
11:08Davutoğlu: Füze kalkanı için ülke belirlenmedi
10:53Hakim ve savcılar nerede yargılanacak?
09:4757 bin tutukluya tahliye umudu
09:32Sigara tiryakisi sürücüler avlanacak
09:18Said Nursi filmine suç duyurusu
09:03İbrahim Şahin meğer akıllıymış
23:56GÜL: HERKES ELİNİ VİCDANINA KOYSUN
22:47Cumhurbaşkanı Gül: "Terörle bir şey olmaz"
22:35Gül: İnsanlar elini vicdanını koysun
22:01KUDAKA'nın yeni binası hizmete açıldı
21:23Karayazı YİBO'da 150 öğrenci zehirlendi
21:04Gül Diyarbakırlı çocukları kucakladı
20:41Bağış: Yol ayrımında olan AB
20:31Bakanlık'tan 'öğretmen ihalesi' açıklaması
20:11Mısır'dan Gazze konvoyuna onay
19:53TBMM Başkanı Şahin İhsanoğlu ile görüştü
19:3753 BDP'li hakim karşısında
19:03AK Parti Dargeçit ilçe binasına molotoflu saldırı
17:11ANKARA'DA TOPLU TAŞIMAYA ZAM GELDİ
16:36Yenal Ansen ile Korkmaz Yiğit'e beraat
16:21AMCA, 4 KİŞİYİ MİRAS İÇİN KATLETMİŞ
16:14Türkiye, elçinin atanmasından memnun
16:04Gül-Baydemir görüşmesi 45 dakika sürdü
15:17Şemdin Sakık'a saldırı girişimine 20 yıl hapis
14:51DİSK üyeleri Meclis'e yürüdü
14:37Akın Birdal'a saldırıda gelişme
14:08Siirt Belediye Başkanına 10 ay hapis
13:43GÜL'DEN DİYARBAKIR'DA TÜRKÇE VURGUSU
13:41Assange ABD casuslarını açıklayacak
13:35Sakarya'da aileyi katlettiler
13:07GÜL'DEN DİYARBAKIR HALKINA TEŞEKKÜR
09:41Narkotik'ten 'film gibi' operasyon
09:10Türkiye, İsrail hakimiyetini kırdı
08:56Diyanet işleri başkan yardımcılığına atama
08:29Ricciardone, ABD'nin Türkiye Büyükelçisi oldu
07:45Komisyona Rum başvuruları artıyor
00:10Başbakan Erdoğan, memleketi Rize'de
00:01Batum: Daha çok farklı belgelerimiz var
23:56İki öğrenci servisi çarpıştı
23:38Bolu Dağı'nda kar yağışı etkili oluyor
23:28Kardinal: Başörtüsü köktencilik değil
23:10İZTO'dan Hüseyin Çelik'e davet
22:41CUMHURBAŞKANI GÜL 2011 BÜTÇESİNİ ONAYLADI
22:11Kılıçdaroğlu: Bildiri başarısızlığın tescili
21:46YEK yasa teklifi yasalaştı
21:21Vatikan: Agresif laiklik dini dışlıyor
20:5016 YAŞINDAKİ GÜREŞÇİ SPOR SALONUNDA ÖLDÜ
20:43"DTP'li Sarıkaya Selanik'te yakalandı"
20:38Pancar Ekicileri genel kurulu iptal edildi
20:15Çelik: Sucu reyting meselesi haline getirdi
19:55Başbakan Erdoğan Ulusa seslendi
19:50MGK'DAN RESMİ DİL VURGUSU
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Ahmet ÖZCAN
“Sahibinin (Bloomberg’in) Sesi”
 
 
Alper GÜRKAN
Beş yönden Mehmed Akif
 
 
İlhan AKKURT
Tehlike Kapital mi, yoksa Kapitalist Kültür mü?
 
 
Serdar AYDIN
Belediye baskını ve gençler!
 
 
 
 
İbrahim Şahin meğer akıllıymış
 
İŞTE 2011'İN İLK ZAMLARI
 
İngiliz arşivinde inanılmaz belge!
 
KREDİ VE BURS BAŞVURUSUNA EK SÜRE
 
Said Nursi filmine suç duyurusu
 
 
 
 
 
 
 
'Birçok insan eski alışkanlıklara yeni bir başlangıç yapabilmek için yeni yılı bekler.'
(Anonim)
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.538
1.548
 
 Euro
2.058 2.073
 
 Sterlin
2.385 2.430
 
 Altın
70.12 70.55
 
 IMKB
66004  
 
 
Livni'ye göre Türkiye Araplardan daha Arap!...
 
İsrail'in Mossad ajanı muhalefet lideri, kendi devletinin yaptığı katliamı görmüyor, zulme tepki koyan Türkiye'yi Filistinli'den daha Filistinli, Arap'tan daha Arap olmakla eleştiriyor! Türkiye'ye tarafını seçsin diye de uyardı.
 
 
 
 
  Acun Ilıcalı'nın ‘Show Plus’ kanalını alma ihtimalinin bulunduğu ileri sürüldü. Muhabirlikten medya patronluğuna koşan Acun Ilıcalı ne yapacak?  
 
 
 
  Cem Uzan'ın Paris'te üç gün, üç gece süren 50'nci doğum günü partisinin fotoğrafları ele geçirildi    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin