DOLAR 1.548 - EURO 2.073 - ALTIN 70.55 - IMKB 66004
Cumartesi 1 OCAK 2011
Maliye müfettişleri yılbaşı harcamalarını kaydetti Bobby Farrell hayatını kaybetti TAKSİM'DE TACİZ EDİLEN KADINLAR POLİSE SIĞINDI MARMARA DENİZİ'NDE DEPREM Yılbaşı kutlamalarına sağlık tedbiri de alındı YHT ücretlerine zam yok CMK 102 ile serbest kaldı Türkmenistan'da yeni yıl coşkusu Cumhurbaşkanı Gül Twitter'den teşekkür etti Eski milletvekili ve 21 zanlı serbest habertaraf.com
 
 
 
Ukrayna'da demokrasi geriliyor
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Öğrenci olayları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Devlet Bahçeli'nin doğum günü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Süheyl’i seviyorum
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Dinçer: Benim kardeşim de engelli
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Daha fazla demokrasi
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Tanrıkulu: Gül’den temenni değil, müdahale bekliyoruz
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
CHP’nin adı DP olarak değiştirilecek!
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Almeida'yı getiren bir hedge fon mu?
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
İşkence müzesine ihtiyacımız var mı?
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Mutlu yıllar
 
 
Milliyet
Derya SAZAK
Doğu raporları
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Ali Babacan hangi kitabı okuyor?
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
Farklılaşma zenginlik değil ayrışma getirir
 
 
Sabah
Hıncal ULUÇ
"Sorumlu" Bakan..
 
 
Zaman
Hüseyin GÜLERCE
2010'un en önemli olayı
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Erdoğan, gündemi elinde tutmasını bildi...
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Şeyh Said İsyanı, Lice ve Tarık Ziya Ekinci
 
 
Akşam
Oray EĞİN
2010 hesaplaşması
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
İşte bu iddia AKP'yi bitirir!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Elinizi vicdanınıza koyup söyleyin
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Yazdık... Sağolsun, Sayın Hisarcıklıoğlu el attı!..
 
 
 
 
Alper GÜRKAN
 
Ahmet ÖZCAN
 
İlhan AKKURT
 
Serdar AYDIN
 
 
 
Sarkozy: Sana yardım edeceğim Angela
 
 
 
Wall Street Journal, Euronun kaderini Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransız Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin gizli görüşmesinin çizdiğini ileri sürdü.
 
Wall Street Journal'da yayımlanan bir makalede İrlanda'nın borç kriziyle tırmanan Avrupa endişesinin üstesinden gelmek için Fransa'nın Deauville kasabasında bir araya gelen iki liderin kritik görüşmesi şu şekilde anlatıldı:

"Merkel ve Sarkozy 18 Ekim'de kumarhaneleriyle ünlü bu kasabada güneş batarken bir yürüyüşe çıktı. Avrupa, bundan beş ay önce Yunanistan'ı kurtarmak için 100 milyar eurodan fazla yardım taahhüdünde bulunmuştu. Kıta'daki sorun şimdi de İrlanda'ya sıçramıştı. Alman lideri endişelendiren şey ise Berlin'in bu ve sonraki kurtarma yardımları için de hesabı ödeyecek olmasıydı.

'SANA YARDIM EDECEĞİM ANGELA'

Sarkozy, tahtadan yapılmış yürüme yoluna çıkmadan önce Merkel'e, "Angela, sana yardım edeceğim" dedi. Hava soğumuştu, Sarkozy bir yardımcısına Merkel'e paltosunu getirmesi talimatını verdi. Bu arada saray görünümlü kumarhanenin ışıkları uzaktan parıldıyordu.

İki liderin riskli bir planı vardı: O akşam imzalan Deauville Paktı gereğince 2013 yılından itibaren, borçlu euro bölgesi ülkelerin tahvillerini elinde tutan yatırımcıların taşın altına elini sokmaları isteniyordu. Böylece, paraları har vurup harman savuran ülkelerin kendilerine çeki düzen vermesi sağlanabilirdi ancak bu diğer taraftan bir Batı Avrupa ülkesinin borçlarını ödeyemeyecek duruma gelebileceğini de ima ediyordu.

Son 50 yıldır böyle bir durumla karşılaşılmamıştı ve Sarkozy'nin danışmanları dahi önerinin piyasaları allak bullak edebileceği konusunda uyarılarda bulunuyordu.

BİRLEŞİK AVRUPA DEVLETLERİ TASARISI

Ekonomistler en başından beri, vergi ve harcamaları kontrol eden bir idari yapı kurulmadan ve mali disiplin sağlanmadan bir parasal birliğin kaçınılmaz kaderinin çöküş olacağını söylüyordu. Şimdi ise krizle geçen yıl, yavaş yavaş sona yaklaşırken Kıta'nın liderleri bugüne kadar birçok kişinin karşı çıktığı Birleşik Avrupa Devletleri projesini tasarlıyor.

Merkel, ilk olarak bir konuya açıklık getirdi. Bazı euro bölgesi üyelerinin istediği gibi trilyon dolarları bulan kurtarma mekanizmasının 2013'ün sonrasına uzamasını kabul edemeyeceklerini söyledi.

HEDEFTE YATIRIMCILAR VAR

Merkel iki tarafın kabul edeceği bir orta yol önerisi getirdi. Almanya, kurallara uymayacak olan ülkelere getirilecek otomatik yaptırım talebinden vazgeçecekti ancak karşılığında Fransa'dan, Merkel'in danışmanlarının aylardır üzerinde çalıştığı öneriye destek vermesini istedi. Buna göre, borçlu bir euro bölgesi üyesi kurtarmaya ihtiyaç duyduğunda, bu ülkeye borç veren yatırımcılar da borçlarının bir kısmından vazgeçecekti.

Sarkozy, Merkel'in bu konuda ısrarlı olduğunu tahmin ettiği için reddetmesi durumunda, Almanya'nın zor durumdaki ülkelere geçici yardımda dahi bulunmayabileceğini biliyordu.

Bir Fransız yetkili, "Buradaki soru, Almanların Avrupa'ya sırtını dönmesi durumunda ortaya nasıl bir durumun çıkacağıyla ilgiliydi... Kimse de böyle bir durumla karşılaşmak istemiyordu" değerlendirmesini yaptı.

LÜKSEMBURG'DA BOMBA ETKİSİ YAPTI

Merkel ve Sarkozy'inin imzaladığı Deauville paktı, Lüksemburg'da adeta bomba etkisi yaptı. Almanya'nın Maliye Bakanı Yardımcısı Jörg Asmussen, saat 17.00'da bir e-posta hazırladı ve paktın genel olarak içeriğini diğer maliye bakanlarına gönderdi. İki taraf bu anlaşmayla yatırımcıların paralarını kaybetme konusunda endişelendirmekle kalmayıp aynı zamanda diğer üyelerden habersiz adım atmış da oldu.

‘EUROYU MAHVEDECEKSİNİZ’


Orada bulunan görgü tanıklarına göre, Avrupa Merkez Bankası (ECB )Başkanı Jean-Claude Trichet Fransızca, 'Euroyu mahvedeceksiniz' diye bağırarak tepkisini gösterdi.

Euro bölgesi tahvilleri, üye ülkelerden birinin az da olsa batma riski bulunmasına rağmen, uzun zamandır dünyanın en güvenli yatırım araçlarından bir olarak görülüyordu. Ancak, Avrupalı liderler aldıkları kararla bunun olabileceğiyle ilgili beklentiyi artırıyordu. Bu da risk altındaki ülkeler için işleri daha da zor hale getiriyordu.

Trichet, üzerinden 10 gün geçmesine rağmen bir zirve öncesinde Avrupalı liderlerin buluştuğu yemekte hala sinirliydi.

Trichet, Sarkoyz'e dönerek, 'Durumun ne kadar ciddi boyutta olduğunu bilmiyorsunuz' dedi.

Sarkozy ise Trichet'ye, 'Belki siz bankacılar adına konuşuyorsunuz ancak bizim de vatandaşlara karşı sorumluluklarımız var' cevabını verdi.

SONUÇTA KABUL EDİLDİ


Karar sonrası ortaya çıkan kargaşaya rağmen diğer ülkeler en sonunda euro bölgesinin iki güçlü ekonomisinin aldığı karara katılmak durumunda kaldı. Sonuçta, Avrupalı liderler kalıcı bir kurtarma fonu üzerinde ve borç verenlerin de bazı durumlarda ellerini taşın altına koyma konusunda anlaştı. Böylece ilerde ortaya çıkabilecek mali birlik için önemli bir adım atılmış oldu.

Piyasalar bu karara karşı isyan etti ve satış dalgası geldi."

Karar sonrası İrlanda'nın borçlanma maliyetleri rekor kırdı. İrlanda buna rağmen iç politikadaki kaygılarından dolayı yardım anlaşması imzalamaya yanaşmıyordu. Ancak daha sonra ECB'den, İrlanda Merkez Bankası'na gelen kredi musluğunu kapatabileceği tehdidi geldi. Bundan bir hafta sonra AB maliye bakanları İrlanda için 67.5 milyar euroluk kurtarma yardımını imzaladı.

HÜRRİYET

Alakalı Konular:

Sarkozy:SanayardımedeceğimAngela

29 Aralık 2010 - 09:35:58

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.538
1.548
 
 Euro
2.058 2.073
 
 Sterlin
2.385 2.430
 
 Altın
70.12 70.55
 
 IMKB
66004  
 
 
Livni'ye göre Türkiye Araplardan daha Arap!...
 
İsrail'in Mossad ajanı muhalefet lideri, kendi devletinin yaptığı katliamı görmüyor, zulme tepki koyan Türkiye'yi Filistinli'den daha Filistinli, Arap'tan daha Arap olmakla eleştiriyor! Türkiye'ye tarafını seçsin diye de uyardı.
 
 
 
 
  Acun Ilıcalı'nın ‘Show Plus’ kanalını alma ihtimalinin bulunduğu ileri sürüldü. Muhabirlikten medya patronluğuna koşan Acun Ilıcalı ne yapacak?  
 
 
 
  Cem Uzan'ın Paris'te üç gün, üç gece süren 50'nci doğum günü partisinin fotoğrafları ele geçirildi    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin