DOLAR 1.562 - EURO 2.085 - ALTIN 71.49 - IMKB 67199
Pazartesi 3 OCAK 2011
CHP'li Fazla da İzmir'i çirkin buluyor 'Kılıçdaroğlu'nun mektup gafı'na açıklama Lefter: Kaleci olsaydım çok gol yerdim Beşiktaş, üç yıldıza imza attırdı Cepte faturalara üst sınır uyarısı geliyor Büyükekşi: 2010 hareketli ve bereketli oldu Babacan: Allah nazardan saklasın Otomotivde 18 milyar dolar ihracat hedefi Başkanın evinin kurşunlanması! Silahlı saldırının afişle ilgisi var mı? habertaraf.com
 
 
 
Avrupa'daki terör algısı değişiyor
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Öğrenci olayları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Aktör Pete Postlethwaite öldü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Bir darbe planından söz edeceksiniz, Masonlardan söz etmeyeceksiniz
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Özcan'a göre YÖK'ü kimse kaldıramaz
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Büyük yazar oldum
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Kendi şehrinden nefret eden vekil
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Hürrem değil Emmanuel bu yahu!
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Kadere bak, o şimdi asker
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Diyarbakır'ın verdiği ders
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Nostradamus bu kadar uçmamıştı
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Geciken adalet ve İstinaf Mahkemeleri
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
"Muhteşem Yüzyıl" kimin fantezisi?
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
2011'de nasıl bir AKP?
 
 
Akşam
Oray EĞİN
17 dakikada çağdaş Türkiye tablosu
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Bizimkilerin en beğendiği köşe yazarları!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
2011’de neler olur?
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Diyanet İşleri Başkanlığı adına Saim Yeprem Cevap verdi…
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Osmanlı’da Türkçe
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Acılara değil umutlara açılalım
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Necmettin EVCİ
 
Engin ARDIÇ
 
Salih TUNA
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Fehmi Koru suskunluğunu bozdu
 
 
 
Wikileaks belgeleri açıklandıktan sonra İbrahim Karagül'ün 'Edelman beni gazeteden attırmak istedi' diye yazması Yeni Şafak'ta deprem yarattı, Fehmi Koru'yla gazetenin yolları ayrıldı.
 
Wikileaks belgeleri açıklandıktan sonra İbrahim Karagül'ün 'Edelman beni gazeteden attırmak istedi' diye yazması Yeni Şafak'ta deprem yarattı, Fehmi Koru'yla gazetenin yolları ayrıldı. Koru, perde arkasını anlattı: Edelman'ın sağ kolu bana küfür etti!

Yeni Şafak gazetesiyle yolları ayrılan gazeteci-yazar Fehmi Koru, NTV'deki Yazı İşleri programında Ruşen Çakır'a perde arkasını anlattı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İngiltere'de öğrenciyken aynı evi paylaştığı isim olan Fehmi Koru, canlı yayında konuştu:

"Herhalde ayrıldım, herhalde dememin sebebi kendim ayrılmak için herhangi bir talepte bulunmadım, istifamı sunmadım. Fiili olarak böyle bir durum var, künyede yayın danışmanı sıfatını taşıyordum, o çıkartıldığına göre herhalde ilişkim bitmiş demektir.

Bugün gazeteye yazı yollasam yarın baskıda çıkar mı bilmiyorum ama herhalde gazetedekiler 'Ne oldu?' diye merak ederler. Eğer istiyorlarsa da basabilirler ancak böyle bir şey olacağını sanmıyorum.

12 yıl Yeni Şafak'ta yazdım. Ne olup bittiğini kendim de anlamaya çalışıyorum. Birdenbire bir iddia ortaya atıldı, 1 Mart 2003 tezkeresinin hemen sonrasında Türkiye'ye Eric Edelman geldi.

Şu günlerde de Wikileaks dolayısıyla Edelman'ın yazdığı raporlar gazetelere yansıdı. Birdenbire oraya sıçradık, gazetede yazan bir arkadaş dedi ki, 'Benim de o dönemde Edelman kellemi istemişti, bunu halen gazetemizde yazan bir gazeteci aracılığıyla yapmıştı.

O yazar benim gazeteden atılmam için kulisler çevirmişti." Ben önce üzerime alınmadım, üzerime alınmam için bir sebep yok. Sonra bir takım programlarda benim ismim gündeme geldi. Dolayısıyla böyle bir ithamın muhatabı haline dönüştüm. Önce üzerime alınmadığım halde sonra ismim anılınca bunu ciddi mesele yaptım.

KUYRUKLU YALANLAR TAKILDI

Bu iddianın gerçeklerle hiçbir ilişkisi yok, ne Edelman ne de herhangi bir ABD büyükelçisi, bana gazetemin herhangi bir yazarıyla ilgili 'Bu adam atılsın' diye bir şey söylemiş değil.

Veya ben gazeteme 'Bu adamı ABD büyükelçisi istemiyor, atın' demedim. Buna benzer, bunu uzaktan da çağrıştırır herhangi bir olay da olmuş değil, önce bunu söyleyeyim.

Bu tamamen yalan. Sonra buna kuyruklu yalanlar da takıldı ve herkesin konuştuğu bir konu haline geldi.

EDELMAN'LA GÖRÜŞTÜ MÜ?

Ben Ankara'da gazetecilik yapan birisiyim ancak Edelman daha Türkiye'ye gelmeden yakın takibim altında olan  ABD diplomatlarından biriydi. Türkiye'ye geleceğini duyar duymaz kendisiyle ilgilenmeye başladım.

Geldikten sonra da birkaç vesileyle ancak hep bir vesileyle, ya temsilci konumunda olanlarla ya da yazar konumunda olanlarla ve çok sayıda olmamak üzere -Çünkü Edelman'ın özel görüştüğü yazarlar ve yayın yönetmenleri vardı o dönemde  ve ben onlar arasında hiçbir zaman olmadım- bir konferans veya toplantıda gördüm.

Ankara temsilcilerinin katıldığı bir toplantıda ABD büyükelçiliğine davet edildim, olay bu kadar. Edelman herhalde bunları duysa güler.

EDELMAN'IN SAĞ KOLU BANA KÜFÜR ETTİ

En son bu yılın Temmuz ayında Edelman tekrar gündeme geldi, bir darbe teşebbüsü o zaman gündemin ilk sıralarındaydı. Bir gazetemiz Edelmanla konuşmuştu, Edelman demişti ki, 'O dönemde bana da darbe olacak raporları gelmişti, sahte olduklarını tespit etmiştik.'

Ben de ertesi gün yazdım, 'Edelman yanlış biliyor bu işi, ona gelen rapor şimdi tartıştığımız darbe girişimiyle ilgili değil, başka bir darbe girişimiyle ilgiliydi.'

Bir gün sonra Edelman'ın sağ kolu olan birisi, bir gazeteye bana küfreden bir açıklama yaptı. O dönemde ABD büyükelçiliğinin hislerinin de bana edilen küfürden farklı olmadığını düşünüyorum.

İSPAT ETMEK KOLAY, TANIKLARIM VAR

Olmamış bir şeyin ispatı zordur, belki imkansızdır. Ama bu olayın hem ispatı kolay, hem de tanıkları var. O dönem Ankara temsilcisi olan Mustafa Karaalioğlu şu an Star gazetesinin genel yayın yönetmeni ve genel yayın yönetmeni Selahattin Sadıkoğlu şu an CINE5'te önemli bir konumda.

Bu arkadaşlar eğer böyle bir şey olsa benim muhatabım olan insanlar, onların bilmesi gerekiyor, onlar çok rahat tanıklık edebilirler. Kanıtları da var, o dönem bir avuç gazeteciydik Amerikan ve savaş yanlısı dev  medya içerisinde.

ABD'yi bir Roma İmparatorluğu olarak tasarlayıp Türkiye'yi de uzak karakolu olarak dizayn edenlerin içimizdeki uzantılarına karşı büyük bir mücadele veriyorduk.

O dönemde benim yazdığım en az 100 yazı var. Hayatımın hiçbir döneminde olmadığı kadar televizyon programlarına çıktım, bu stüdyoda bile kimbilir kaç kez konuştum.

ABD'nin bu bölgeye ait Neo-Con projelerini boşa çıkartmak ve Türkiye'nin onların yanında yer almasını önlemek ve dünyayı büyük bir beladan kurtarmak için çaba gösterdim.

Ben aslında kampanyacı değilim, böyle işlerden uzak dururum ancak o dönem yüzlerce televizyon programının kayıtları da bunu gösterir.

Aynı zamanda gazetenin iç işleyişindeki konumumla hiç mütenasip olmayan bu iddiaları elbette gazetemin bir biçimde kaldırmasını istedim.

28 ŞUBAT DÖNEMİNDE BİR SIĞINAKTI

Bunu kendi şahsım adına da doğrusu talep etmiş değilim. Bu konuda en çok titizlendiğim şey Yeni Şafak gazetesinin yaralanması. Niçin? Yeni Şafak, 28 Şubat sürecinde pek çok gazetecinin köşeleri ellerinden alındığında onlara kucak açmıştı, rahatça fikirlerini ifade edebilecekleri bir tür sığınak buldular.

Bugün bile  pek çok meslektaşım şimdi elimizde olan bu imkan yine alınırsa Yeni Şafak'a döneriz diye düşünmektedir. 28 Şubat'ta böyle bir performansın yansıdığı bir zemin Yeni Şafak.

1 Mart tezkeresi hakeza öyle... 2002 seçimlerinden önce herkes yerin dibine batırmaya çalışırken AK Parti'ye şans tanıyan, onun iktidara taşınmasında önemli roller oynayan bir gazeteydi.

1 Mart tezkeresinin reddedilmesinde çok fonksiyonlar icra etmiştir. Ondan sonra da şimdilerde öğrendiğimiz darbe girişimlerine karşı çıkan bir gazetedir Yeni Şafak, etkili bir gazetedir.

Dolayısıyla bana karşı yapılmış gibi görünen yalan taarruzu -çünkü orada kalmadı ki bu televizyonlarda tartışılmaya başlandı, başka platformlara taşındı- bu noktaya geldi.

BUGÜNE KADAR NİYE SUSTUM?

Ben niye bugüne kadar sustum? Bir şeyler olunca benim zihnim şöyle çalışır, bu işte başka bir iş var mı? Bana karşı görünse de Yeni Şafak'a karşı bir operasyon mu bu?

Ya da ondan daha geniş bir şey mi? Benim görebildiğim kadarıyla saldırılar yeni bir şey değil, daha önceki kişiler tarafından yapılıyor, şahsen müsterihim. Yeni Şafak'taki yazarlık hayatım bitti ama ben hala ayaktayım,  o saldırılar beni çok etkilemiyor.

NEO-CON'LAR 1 MART YENİLGİSİNİ UNUTMADI

Ben şöyle bakıyorum, 1 Mart tezkeresinde o bir dediğim gazeteciler arasındaydım ve baktığım zaman şimdilerde şunu görüyorum:

1 Mart tezkeresi ABD'de dünyaya nizamat vermek üzere harekete geçmiş olan, bugün etkilerini yitirmiş olsalar da her an başlarını çıkarmak üzere hazır bekleyen o Neo-Con takımının hiçbir zaman unutmadığı bir yenilgidir.

Çünkü gerçekten Türkiye'nin o plan içerisinde yer almaması bugün o ABD projesini ortadan kaldırdı.

SİZE DE TETİKTE OLMANIZI ÖNERİRİM

Bakın o dönemin tek tek aktörlerine bakalım, Meclis tezkeresiydi bu ve dolayısıyla Meclis'te reddedildi. Bunu ne sağladı? Bir, Deniz Baykal'ın CHP grubunun tümüne hakim olarak bir fire vermeden tezkerenin reddine oy kullanması. İki, o dönemde Başbakan Abdullah Gül...

ABD'lilerin gözünden bakarsak, AK Parti o kadar da sıkı denetim altında tutulmadığı için, medyada da benim de aralarında bulunduğum bir takım yazarlar onların projesini bombardıman edip  AK Parti grubunu etki altında bulundurduğu için AK Parti'den 100 civarında hayır oyu kullandı.

Üç, bir de medya ayağı var. Medyada o dönemde her gün bize hakaretler yağdıranlar, ABD düşmanlığıyla itham edenler, efendim Türkiye'nin çıkarlarının zedeneleneceğini söyleyenler onlar bugün de aynı şeyi söylüyorlar.

Ben baktığım zaman bunlar arasında bir irtibat görüyorum, Yeni Şafak gazetesine şu anda yapılanları o dönemde üstlendiği misyon dolayısıyla anlamlı buluyorum. (Ruşen Çakır'a dönerek) Size de tetikte olmanızı öneririm.

KİMİNİ KASETLERLE, KİMİNİ YALANLARLA

Birileri belli ki harekete geçti, kimini kasetlerle, kimini yalanlarla... Şu yanlış anlaşılmamalı, kaset olayı veya yalan olayındaki insanların bu planın parçası olması gerekmiyor yani.

Öyle bir şey oluyor ki, birileri bir sebepten bu olaya imza atıyor ancak olayın ondan sonraki safhalarına bir eller karışıyor.

Bir şeyi yaparsınız siz ancak o yaptığınız şeyden sonra artık hakim olamazsınız. Deniz Baykal olayında da ben o zaman böyle bir kuşkuya kapılmıştım doğrusu, şimdi de hala kuşkum devam ediyor.

HANGİ GAZETEDE YAZACAK?

Ben böyle bir olayı daha önceden tasarlamış değilim, benim dışımda gelişen bir olay. Şunu görüyorum, gazetelerle yazarların ilişkisi bir tür karı-koca ilişkisi gibidir.

Bir süre iyi götürülüyor ancak ondan sonra sorunlar çıkmaya başlıyor, ya arkadaş olacaksınız, sonuna kadar beraber yürüyeceksiniz. Ya da sorunlar çıkıyor...

Bu benim için galiba 10-12 sene. Sıradanlaşınca ilişki kopma noktasına geliyor. Dolayısıyla benim planlamadığım bir şeydi yaşananlar, emri vakiyle karşı karşıyayım.

Kafamda herhangi bir plan proje yoktu, şu anda da yok. Son 10 günde kendi içime kapandım, muhasebemi yaptım. Zaten iki televizyona çıkıyorum, haftada bir TRT'de programım var, hafta içi her gün Kanal 7'de yorum yapıyorum.

Fikirlerimi açıklama imkanına sahibim. Ancak yazı yazmam söz konusu ise sizin aracılığınızla söyleyeyim yazı yazmayı bırakmış değilim."

ntvmsnbc

Alakalı Konular:

FehmiKorususkunluğunubozdu

27 Aralık 2010 - 13:23:09
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

14:09NEREDEN NEREYE?
10:52ÖRDEK ŞOV!
08:48Tek bölüm parasına iki bölüm
10:58RTÜK dizilerin sürelerini mercek altına aldı
10:20The Guardian: İstanbul, Avrupa'nın başkenti
08:40En çok İstanbul'u görmek istemişler
15:49Başkan 3, vali 11 çocuk istedi
10:41İzdivaç programlarına düzenleme geliyor!
00:55Öğrenciler okurken haber kovalayacak
00:12Mehmet Ali Birand'ın işine son verildi
19:42TBMM'deki kavga Guardian'da
15:40İBB'den NTV'ya yalanlama
13:08TCDD'den ''Yaprak Dökümü''ne teşekkür
10:49Muhteşem rezalet
10:08Cem Uzan, Paris'te 'lüküs hayat' yaşıyor
09:57Muhabirlikten medya patronluğuna
22:42EGD'den, mesleğin duayenlerine plaket
19:52Today's Zaman, Ahmet Altan'ı yılın adamı seçti
15:04Yaprak Dökümü'nde ''trabzon'a tren'' skandalı
13:33GÜL, AYDIN DOĞAN'DAN TAZMİNAT KAZANDI
13:03TGC'de başörtülü gazeteci krizi
09:04Yaprak Dökümü'nde ağlatan veda
09:01Özkök: Kemalist değilim, Özalcıyım
08:53Diyanet-Sen'den TV yöneticilerine çağrı
00:24Yerli dizi için ekran başına geçiyoruz
20:34BTK Başkanı'ndan fizy.com açıklaması
15:41Gül, TRT Şeş'in canlı yayın konuğu olacak
15:35Doğan TV'deki tahsilata durdurma
15:28KİM KORKAR YILANDAN!
15:24Ünlüler çocuklara kötü örnek oluyor
Daha fazla haber göster
15:20Hakaret karikatürlerine saldırı hazırlığı iddiası
12:03Bayraktar: Gazetecinin yandaşı, gardaşı olmaz
09:41Ünlü programda Türkiye'ye hakaretler yağdı
09:26DOĞAN GRUBU VERGİ İDARESİ İLE UZLAŞTI
08:44Özgürlük isteyen öğrencileri hedefte
13:18Kılıçdaroğlu'na ülke tv'den tazminat
09:17Spikere darpla taciz!
19:28Dim: Yerel medya daha özgür
16:49Silivri'deki gazetecilere destek ziyareti
13:23Fehmi Koru suskunluğunu bozdu
12:44BU VİDEO İZLENME REKORU KIRIYOR!
12:33GÜNÜN FOTO GALERİSİ
09:50Julian Assange hayatını yazıyor
00:16WikiLeaks'in eski sözcüsünden site kitabı
20:57TGS genel başkanlığına İpekçi yeniden seçildi
18:54Faraç'tan Cumhuriyet gazetesine tepki
09:14WikiLeaks'in İLK KURBANI FEHMİ KORU
00:05Dizi sektöründe sömürü büyük
11:22Assange: ABD'ye iade ederlerse öldürülürüm
10:28Fehmi Koru klasik Babıali numarası mı çekiyor?
10:24ANKA'dan satış haberlerine yalanlama
09:39TV8 yeni yılda yeni binasında.
09:37TIMES GAZETESİNDEN BÜYÜK İDDİA!
00:41'İlgisiz büyüyen çocuklar depresyona girebilir'
16:32DOĞAN'IN İMDADINA DANIŞTAY YETİŞTİ
14:31Nedim Şener beraat etti
10:02Gazeteciler diplomatları 'yazmayın' diye uyaracak
09:30SU AYGIRINI PARÇALAYIP YEDİLER!
09:19CNN Aziz Nicholas için Antalya'da
00:16'Terör değil medya korkutuyor'
20:44İsen'den özgür ve güçlü basın vurgusu
20:24Arınç: Amacımız forumun her yıl düzenlenmesi
15:29TBMM'DE "FATMAGÜL'ÜN SUÇU" TARTIŞILDI
12:13AA'nın "Filistinli militan" takıntısı
09:39Apple, Wikileaks uygulamasına son verdi!
00:14Damacana su alana dergi bedava!
00:08Doğan Medya'dan e-mail'le ayrılık
22:00Altın Koza Basın Teşvik Yarışması ödülleri
14:11Assange İsveç'teki yargı sürecinden endişeli
13:11Gazeteciler ''yıpranma hakkı'' peşinde
12:26Aydınlık dergisine iki yalanlama
10:37Assange ilk röportajında kin kustu
16:16Candar: Temizöz davası bir şanstır
11:30Medya İslamofobiyi körüklüyor
11:09Türk dili konuşan ülke medyaları Ankara'da
10:32RTÜK Başkanı Dursun'un acı günü
21:00Doğan Rusya'daki gazetesini satabilir
14:29TUTUKLANMA NEDENİ AÇIKLANDI
12:18Salih Memecan'dan gençlere tavsiye
11:57Türkiye'deki engelliler CNN'nin merceğinde
10:14"JULIAN ASSANGE, MOSSAD'LA ANLAŞTI!"
12:50ASSANGE ABD'YE GÖNDERİLECEK Mİ?
12:452010'un en medyatik ismi belirlendi
10:49Balyoz davası Amerikan basınında
08:43Larry King'den ekranlara veda
23:14AA'ya iki başarı ödülü
14:54Tadı Damağımda'ya gizli reklam müeyyidesi
11:54Dilipak, Balyoz'a müdahil olmak istiyor
09:52Facebook'un kurucusundan yeni sosyal ağ
21:10Pakistan gazeteciler için en tehlikeli ülke
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
Aksaraylı “İzzettin Efendi” yatağından doğruldu...
 
 
Hüseyin ACARLAR
Lisan ile beyan
 
 
Kevser TOPKAR
İbrahim'i yakan ateş
 
 
Kürşad ATALAR
Düşüncenin okullaşması
 
 
Lütfi BERGEN
Ahlâk meselemiz
 
 
 
 
MEMURA ENFLASYON ZAMMI!
 
Dağlıca baskınının kilit isminden şok itiraflar
 
İşte Balyoz planının kozmik CD'leri
 
Edirne'den Kars'a raylı sistem geliyor
 
Erbakan'ın sağlık durumu
 
 
 
 
 
 
 
Beklemesini bilenin her şey ayağına gelir.
BALZAC
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.552
1.562
 
 Euro
2.070 2.085
 
 Sterlin
2.380 2.425
 
 Altın
71.05 71.49
 
 IMKB
67199  
 
 
Patron olmanın sırrını açıkladılar...
 
Peki bir girişimci hangi yolları izlemeli? Başarılı bir girişimin koşulları ne?.. Patronlardan girişimcilere altın değerinde öğütler...
 
 
 
 
  Başbakan Erdoğan’a kaygılarını ileten İSO için çıkarılan haritaya göre en riskli bölge olan Topkapı-Beylikdüzü hattında sadece oda üyesi 7.700 tesis bulunuyor  
 
 
 
  İş dünyasında yaşanan önemli sorunlardan biri o kadar güzel hikâyeleştirildi ki... İşte internette hızla yayılan o hikâye...    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin