DOLAR 1.565 - EURO 2.057 - ALTIN 71.05 - IMKB 66719
Perşembe 30 ARALIK 2010
Başbakan Erdoğan, memleketi Rize'de Batum: Daha çok farklı belgelerimiz var İki öğrenci servisi çarpıştı 16 YAŞINDAKİ GÜREŞÇİ, MÜSABAKADAN SONRA ÖLDÜ Bolu Dağı'nda kar yağışı etkili oluyor Mahmuti: Seyircimizin desteği ile kazandık Fransız oyuncu Caro hayatını kaybetti İZTO'dan Hüseyin Çelik'e davet Taraftarlar sahaya yabancı madde attı CUMHURBAŞKANI GÜL 2011 BÜTÇESİNİ ONAYLADI habertaraf.com
 
 
 
Yerli dizi için ekran başına geçiyoruz
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Öğrenci olayları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Edip Akbayram'ın doğum günü
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Başkent sokaklarında koşmakla rejim güçlenmez
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Fehmi Bey hadisesi
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
2011 kararlarım
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Kürt meselesi ve zihniyet şifreleri
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Peki Kürtler ne yapsın?
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Tayyip Bey konuştu, ağızlar kapandı
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Gül'ün Diyarbakır özeni
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Bir yılın ardından
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
"Tek suçlu" Çetin Doğan olabilir mi?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Bu tabloda AK Parti’den vazgeçmek mümkün mü
 
 
Star
Eser KARAKAŞ
KKTC-Ergenekon ilişkisi
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Türkiye, başkaldırıyor. Nükleer yakıt üretecek
 
 
Zaman
Mehmet KAMIŞ
Garnizon için cadde kapatmak
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Şeriat mukaddestir
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
AK Parti'ye karşı tezgâh mı var?
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Kahramanmaraş yeniden ısıtılıyor mu?
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Garnizon rap rapı cumhuriyet değeri...
 
 
Star
Şamil TAYYAR
PKK’nın Gazze planı
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Âkif’in serveti!
 
 
 
 
Mansur Tuncay TAŞÇI
 
Necmettin EVCİ
 
Ercan AKSOY
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
 
 
''yoksulluğun fotoğrafı''
 
 
 
ANKARA- Sosyal-İş Sendikası'nın hazırladığı rapora göre, 4 kişilik bir ailenin tüm fertleri asgari ücretle çalışsa bile kazandıkları para yoksulluk sınırının altında kalıyor.
 
Alınan bilgiye göre, sendika, ''Türkiye'de son 5 yılda asgari ücret seviyesindeki değişimler ile enflasyon, gerçek enflasyon, açlık ve yoksulluk sınırı arasındaki ilişkiyi ortaya koyan ve bunları AB ile karşılaştıran'' bir rapor hazırladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre 2009 yılı Aralık ayı itibariyle 3 milyon 900 bin 147 işçinin asgari ücretle çalıştığı belirtilen raporda, Türkiye'de asgari ücretle çalışanların tüm kayıtlı işçiler içindeki oranının yüzde 43,2 olduğu bildirildi.

Özel sektörde asgari ücretlilerin kayıtlı işçiler içindeki oranının yüzde 46,5, kamu sektöründe ise yüzde 11 düzeyinde olduğu ifade edilen raporda, asgari ücretin ağırlıkla özel sektörde yoğunlaştığı ve bu sektörde yaklaşık her iki işçiden birinin asgari ücretle çalıştığı belirtildi. Raporda, 2010 yılı da baz alındığında 4 milyondan fazla işçinin asgari ücretle çalıştığı ifade edildi.

Türkiye'de asgari ücretle çalışanların tüm sigortalı işçiler içindeki payının 2007 ve 2008 yıllarında düşerken, ekonomik krizin etkilerinin ağır bir biçimde hissedildiği 2009 yılında yeniden artışa geçtiği kaydedilen raporda, asgari ücretlilerin sigortalı işçiler içindeki oranının 2006'da yüzde 47,4 iken, 2007'de yüzde 42,8'e, 2008'de ise yüzde 41,1'e düştüğü, ancak 2009 yılında yeniden yüzde 43,2'ye yükseldiğine dikkat çekildi.

2006 Haziran-2010 Haziran dönemleri arasında asgari ücretteki artışın yüzde 37,1 olduğu, aynı dönemdeki Tüketici Fiyatları Endeksinin (TÜFE) ise yüzde 37,6 olarak gerçekleştiği hatırlatılan raporda, son 5 yılda asgari ücretteki artış ile enflasyondaki artışın başbaşa gittiği, bu nedenle asgari ücretin yerinde saydığı belirtildi. Raporda, gerçek enflasyon oranının daha yüksek olması nedeniyle gerçekte asgari ücretin alım gücünün düştüğü ifade edildi.-ENFLASYON ASGARİ ÜCRETTEN DAHA ÇOK ARTTI-Resmi enflasyon oranı esas alınan Tüketici Fiyatları Endeksi'nde çok sayıda gider kaleminin yer aldığı ve enflasyon oranının bu gider kalemlerine göre belirlendiği anımsatılan raporda, asgari ücretlilerin giderlerinde büyük pay tutan kira, ulaşım, elektrik, su, yakıt ve gıda giderlerinde yaşanan enflasyonun resmi enflasyon oranından çok daha fazla olduğu vurgulandı.

2006-2010 yılları arasında Türkiye'de kiranın ortalama yüzde 55,3, elektriğin yüzde 67, kömürün yüzde 60,8, ekmeğin yüzde 59,4, dolmuş ücretlerinin ise yüzde 44,6 oranında arttığı belirtilen raporda, asgari ücretteki artışın kira, yakacak, gıda, ulaşım, elektrik ve su gibi temel tüketim kalemlerindeki artışın çok daha gerisinde kaldığı, asgari ücretin, emekçilerin gerçek enflasyonu karşısında eridiği kaydedildi.

2006 Haziran ayı itibariyle asgari ücretin 380 lira 46 kuruş iken aynı dönemde 4 kişilik bir ailenin aylık gıda harcamasını ifade eden açlık sınırının 527 lira 53 kuruş olduğu ifade edilen raporda, şunlara yer verildi:

''2010 Haziran ayı itibariyle asgari ücret 521 lira 89 kuruş iken, aynı dönemde açlık sınırının 817 lira 99 kuruştu. Bu veriler kıyaslandığında Türkiye'de asgari ücret açlık sınırının altında seyretmektedir. Türkiye'de asgari ücret son 5 yılda yüzde 37,1 artarken, açlık sınırı aynı dönemde yüzde 55,1 artmıştır. Asgari ücretin açlık sınırına oranı 2006'da yüzde 72,1 iken 2010'da yüzde 63,8 olmuştur.

Dolayısıyla asgari ücret ile dört kişilik bir ailenin asgari gıda harcamalarını karşılamak son 5 yılda daha da zor hale gelmiştir. Açlık sınırı ile asgari ücret arasındaki fark daha da açılmıştır. Gıda harcamaları bakımından enflasyon oranı asgari ücretten çok daha fazla artmıştır. Bir başka deyişle son 5 yılda asgari ücretlilerin gıda alım gücü daha da düşmüştür.''-4 KİŞİDE ÇALIŞSA YOKSULLUK SINIRINA ULAŞMIYOR-2006-2010 yılları arasındaki asgari ücret ile 4 kişilik bir ailenin aylık zorunlu harcamasını ifade eden yoksulluk sınırı karşılaştırmasına yer verilen raporda, ancak 5 asgari ücretlinin maaşlarının toplamının yoksulluk sınırına yaklaştığı belirtildi.

Türkiye'de asgari ücretin son 5 yılda yüzde 37,1 artarken, yoksulluk sınırının aynı dönemde yüzde 43,1 artığı ifade edilen raporda, ''Son 5 yılda 4 kişilik bir ailenin asgari harcamalarını gerçekleştirmesi için o haneye en az 5 asgari ücret girmesi gerekmektedir. Yani 4 kişilik bir ailenin tüm fertleri asgari ücretle çalışsalar bile, eve giren para yoksulluk sınırının altında kalmaktadır. Sonuç itibariyle asgari ücret, yoksulluktan ziyade ancak sefalet ile açıklanabilir düzeydedir'' ifadesi kullanıldı.-TÜRKİYE'DEKİ ASGARİ ÜCRET AB'NİN ÇOK ALTINDA-AB üyesi Lüksemburg, İrlanda, Hollanda, Belçika, Fransa, Birleşik Krallık, Yunanistan, İspanya, Portekiz, Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Almanya, İtalya ve İsveç ile Türkiye'deki asgari ücretin kıyaslandığı raporda, Türkiye için ''vahim bir tablonun'' ortaya çıktığı kaydedildi.

Söz konusu 15 AB üyesi ülkenin 9'unda asgari ücretin uygulandığı, 2009 yılı verilerine göre bu 9 AB ülkesinde ortalama brüt asgari ücretin 1165,7 Euro olduğu belirtilen raporda, Türkiye'deki asgari ücretlinin 320 Euro maaş aldığı, bunun AB ortalamasının yaklaşık dörtte biri düzeyinde olduğu kaydedildi.

En düşük asgari ücretin uygulandığı Portekiz'de asgari ücretin 525 Euro olduğu ifade edilen raporda, Türkiye'nin satın alma standardı açısından da söz konusu 15 ülkenin gerisinde olduğu kaydedildi.

AB'deki toplam 27 ülkeden 20'sinde asgari ücret uygulandığı, bütün ülkeler dahil edildiğinde AB'de ortalama asgari ücretin 694,8 Euro olduğu belirtilen raporda, Türkiye'deki asgari ücretin 320 Euro ile AB ortalamasının yarısından daha az seviyede olduğu ifade edildi.-ENFLASYONA GÖRE ASGARİ ÜCRET BELİRLENMEMELİ-Türkiye'de asgari ücretin, ''işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek düzeyde'' olmadığı kaydedilen raporda, 2011 yılına yönelik Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında devlet temsilcilerinin 2011 yılı enflasyon beklentisi ile paralel olarak yüzde 4 artı 4 önerisini getirdiği, asgari ücretin resmi enflasyon oranı ile paralel olarak belirlenmesinin, asgari ücretin emekçilerin gerçek enflasyonu karşısında daha da erimesine yol açacağı vurgulandı.

Raporda, asgari ücret uygulamasına ilişkin şu önerilerde bulunuldu:

''-Asgari ücret, insanca yaşayacak bir düzeye çekilmeli, asgari ücret en azından bilimsel yöntemlerle hesaplanan açlık sınırının üzerinde olmalıdır.

-Asgari ücretteki artış oranı belirlenirken, asgari ücretlilerin temel gider kalemleri çerçevesinde oluşturulan bir geçim indeksi esas alınmalı, asgari ücretin gerçek enflasyon karşısında erimesi önlenmelidir.

-Bölgesel asgari ücret uygulaması, asgari ücretin bölgeler ölçeğinde düşürülmesi gündeme dahi getirilmemelidir.

-Asgari ücret, tüm yaş düzeyleri için aynı olmalı, 16 yaş üstü ve altı farklı asgari ücret uygulamasına son verilmeli, bu uygulamanın 18 yaş üstü ve altı biçimde yaygınlaştırılması gündeme dahi getirilmemelidir.''

Asgari ücret ile çalışan işçilerin hemen hemen hepsinin sendikasız ve toplu iş sözleşmesi kapsamında olmayan işçilerden oluştuğu belirtilen raporda, işçilerin sendikalaşma ve toplu pazarlık yoluyla ücret ve haklarının iyileştirmesi önündeki tüm yasal ve fiili engellerin kaldırılması istendi.

AA

Alakalı Konular:

''yoksulluğunfotoğrafı''

26 Aralık 2010 - 22:50:13
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

21:07Özbek doğalgazını daha ucuza almaya çalışıyor
19:28K türü yetki belgesinde yüzde 93 indirim var
19:132011 için 'karamsar bir iyimserlik' içindeyim
18:47Karasu Limanı'na yap, işlet, devret modeli
18:13Bazı ülkelerin borsalarında son durum
18:08Dolar günü 1,562 TL, euro 2,052 TL'den kapattı
17:52Altından yeni rekor
17:51Borsa yüzde 0,42 değer kazandı
17:32"Yeni asgari ücret, açlık sınırının 230 lira altında"
17:12Dolar 1,5640 liraya yükseldi
17:11Eğitim-Bir-Sen'den promosyon davası
17:02Tren biletine zam mı geliyor?
14:23Dinçer: Sertifikalı işçinin primi 2 yıl bizden
14:20Avrupa soğuktan, Türkiye sıcaktan sıkıntılı
14:03RES protokolü imzalandı
13:44Türk-İş: Asgari ücret yetersiz
13:33Tahlile gelmeyen çiftçiye destek primi yok
12:57İlk seans sonu bazı ülkelerin borsaları
12:57Borsa, ilk seansı 66508 puandan tamamladı
12:56Gün ortasında Dolar 1,561 TL, euro 2,047 TL
12:28Asgari geçim indirimi de zamlandı
12:10Bakkallar, marketler yasasını bekliyor
11:48Nisana kadar elektriğe zam yok
11:42Diyaliz firmalarına 'rekabet' cezası
10:53Vergi iadesine 5 ile 8,5 lira arasında zam geliyo
10:51Kapıcı ücretlerine 30 lira zam
10:49Kapalı alanlarda sigara içmenin cezası 75 lira
10:08Borsa güne yükselişle başladı
09:45Dolar 1,5630, avro 2,0480 lira
09:20Kiracılara kötü haber
Daha fazla haber göster
23:45BAE'li şirketten Libya'ya 3 milyar dolarlık yatırım
22:30'2010'u 113 milyar dolar ihracatla kapatacağız'
21:42Türkiye'nin işsizlik sorunu var mı?
20:52Uyarı: İşsizlik arttıkça, iş kurma isteği de artıyor...
20:37Antalya Limanı'na 5 milyon dolarlık yatırım
19:56Kobe Bryant'ın THY tanıtım çekimi yayınlandı
19:09Piyasalarda bugün
18:59Ziraat Bankası yüzde 10 faizle kredi verecek
18:57Bakan Ergün: Büyüme devam edecek
18:09Bazı ülkelerin borsalarında son durum
17:47Tekstil sektöründe değerli TL kaygısı
17:43Borsa değer kazandı
17:40Altın yeni rekorla kapandı
17:22Dolar 1,5600, avro 2,0500 lira
16:59ASGARİ ÜCRETE YÜZDE 4.7 ZAM ÖNERİSİ
16:57Kapasite kullanımı arttı
16:24Bankacılıkta yüksek karlılık dönemi kapanıyor
14:40Gözler asgari ücret komisyonunda
14:14MÜSİAD'dan Kılıçdaroğlu'na uyarı
13:07Hizmet-İş’den “Torba Tasarı”ya tepki
13:06Ziraat Bankası'ndan çiftçilere müjde
12:48İlk seans sonu bazı ülkelerin borsaları
12:47Borsa, ilk seansı 67092,7 puandan tamamladı
12:47Gün ortasında Dolar 1,547 TL, euro 2,048 TL
12:46Millennium Bank'ın yeni sahibi Hüsnü Özyeğin
11:47Serbest piyasada dolar 1,546 seviyesinde
11:45Özelleştirme'den 120 milyon dolar geldi
10:55Bankaların harçtan muaf tutulmasına dava
10:54Eşi işçi olan sözleşmeliye tayin hakkı
10:19Balıkçının umudu soğuk hava
10:14Bazı ülkelerin borsalarında son durum
10:13Borsa güne alıcılı başladı
09:25Benzine bir zam daha
09:09Dolar 1,5470, avro 2,0440 lira
09:03Ülker'den sürpriz satış
08:44Hangi banka 2011'de kaç eleman alacak?
08:13Asgari ücret zammı bugün belli olacak
07:14Fark alan hastanelere ceza yağdı
23:06İnternetten alışverişte rekor İngilizlerde
22:58Suudi bütçesi 20 milyar dolar fazla verecek
22:23Benzin tasarrufu sağlayan yeni sistem
21:19Belçika'da rekor sayıda araç satıldı
20:35Nabucco 2015'te tamamlanacak
20:06BM kalkınma işbirliği strateji belgesi imzalandı
19:35Thy, yeni şirket kuracak
18:57'KKTC'ye giden turist sayısını artıracağız'
17:49Bazı ülkelerin borsalarında son durum
17:48Borsa, günü 66356,58 puandan tamamladı
17:48Dolar günü 1,548; euro 2,035 TL'den kapattı
17:10Ömer Dinçer'den Torba Yasa açıklaması
16:29Hisarcıklıoğlu'ndan odalara uyarı
15:44Yıldız: Tanker trafiği limitleri zorluyor
15:15THY, New York seferlerini iptal etti
13:41İhracat yıl sonu itibariyle 113 milyar dolar olacak
13:10İlk seans sonu bazı ülkelerin borsaları
13:10Müteahhitlik sektörü 9 ayda yüzde 18 büyüdü
13:08Borsa, ilk seansı 65913 puandan tamamladı
13:08Gün ortasında Dolar 1,549 TL, euro 2,038 TL
13:00Piyasa ihtiyaçlarına odaklı mesleki eğitim
12:54İşte memura yapılacak zam
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Gencecik yürekli babaannem
 
 
Ercan AKSOY
Taciz tecavüzün yarısıdır!
 
 
Mansur Tuncay TAŞÇI
Bir yanda Kılıçdaroğlu,diğer yanda Özhaseki veya CHP ve Ak Parti…
 
 
 
 
Asgari geçim indirimi de zamlandı
 
Nisana kadar elektriğe zam yok
 
TÜİK'in İzmir'le ilgili çarpıcı rakamları
 
TARHAN ERDEM'İN ANKETİNDE AK PARTİ!
 
Kiracılara kötü haber
 
 
 
 
 
 
 
"Medeniyet bir koşul değil, harekettir. Liman değil yolculuktur."
(A.TOYNBEE)
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.555
1.565
 
 Euro
2.042 2.057
 
 Sterlin
2.380 2.421
 
 Altın
70.61 71.05
 
 IMKB
66719  
 
 
Dağlı, İstanbul'un İzmir'e dönüşünü seviyor...
 
Yazar Nihat Dağlı, İstanbul'da yazamadığı için İzmir'e geri döndü. Dağlı, yazı hayatına nasıl başladığını ve kendisini etkileyen kitapları içtenlikle anlattı.
 
 
 
 
  Nurgül Yeşilçay’ın avukatı çiftin boşanması hakkında şok açıklamalar yaptı.  
 
 
 
  Wall Street Journal, Euronun kaderini Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransız Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin gizli görüşmesinin çizdiğini ileri sürdü.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

olimpbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin