DOLAR 1.565 - EURO 2.057 - ALTIN 71.05 - IMKB 66719
Perşembe 30 ARALIK 2010
Başbakan Erdoğan, memleketi Rize'de Batum: Daha çok farklı belgelerimiz var İki öğrenci servisi çarpıştı 16 YAŞINDAKİ GÜREŞÇİ, MÜSABAKADAN SONRA ÖLDÜ Bolu Dağı'nda kar yağışı etkili oluyor Mahmuti: Seyircimizin desteği ile kazandık Fransız oyuncu Caro hayatını kaybetti İZTO'dan Hüseyin Çelik'e davet Taraftarlar sahaya yabancı madde attı CUMHURBAŞKANI GÜL 2011 BÜTÇESİNİ ONAYLADI habertaraf.com
 
 
 
Yerli dizi için ekran başına geçiyoruz
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Öğrenci olayları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Edip Akbayram'ın doğum günü
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Başkent sokaklarında koşmakla rejim güçlenmez
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Fehmi Bey hadisesi
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
2011 kararlarım
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Kürt meselesi ve zihniyet şifreleri
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Peki Kürtler ne yapsın?
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Tayyip Bey konuştu, ağızlar kapandı
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Gül'ün Diyarbakır özeni
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Bir yılın ardından
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
"Tek suçlu" Çetin Doğan olabilir mi?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Bu tabloda AK Parti’den vazgeçmek mümkün mü
 
 
Star
Eser KARAKAŞ
KKTC-Ergenekon ilişkisi
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Türkiye, başkaldırıyor. Nükleer yakıt üretecek
 
 
Zaman
Mehmet KAMIŞ
Garnizon için cadde kapatmak
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Şeriat mukaddestir
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
AK Parti'ye karşı tezgâh mı var?
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Kahramanmaraş yeniden ısıtılıyor mu?
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Garnizon rap rapı cumhuriyet değeri...
 
 
Star
Şamil TAYYAR
PKK’nın Gazze planı
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Âkif’in serveti!
 
 
 
 
Necmettin EVCİ
 
Mansur Tuncay TAŞÇI
 
Ercan AKSOY
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
 
 
Atalay: Kılıçdaroğlu CHP'yi değiştiremez
 
 
 
ŞANLIURFA- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Kılıçdaroğlu'nun falan gelmesiyle de o partiyi kimse değiştiremez; CHP, bildiğimiz Cumhuriyet Halk Partisi'dir" dedi.
 
Atalay, Şanlıurfa'da bir aile tarafından yaptırılan Şehitlik Emin Çavuş Polis Merkezi'nin açılışınından sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. ''İki dil tartışmaları'' konusundaki soruyu cevaplayan Atalay, konuyla ilgili ''hiçbir resmi kimliği-hüviyeti olmayan Demokratik Toplum Kongresinin'' bu doğrultuda bazı açıklamaları bulunduğuna değindi.

Türkiye'de bir normalleşme sürecinin yaşandığını anlatan Atalay, AK Parti iktidarında Türkiye'nin geçmişten gelen kronikleşmiş birçok sorununu çözdüklerini ve daha fazlasını da çözme kararlılığı içerisinde olduklarını kaydetti.

Demokratik Açılım, Milli Birlik ve Kardeşlik Projesine de değinen Atalay, şöyle devam etti:

''Bunun özü ne? Bunun özü şu; ülkemizde vatandaşlarımız arasında zamanında doğrusu fitne çıkaranlar olmuş, devletin ihmalleri olmuş, zaman zaman vatandaş kendi anadilini bile konuşamaz hale gelmiş, faili meçhuller, işkenceler olmuş. Biz bunların hepsini bitirerek, vatandaşlarımız arasındaki güven bağını arttırmak istiyoruz. Hem vatandaşın vatandaşa güvenini, hem de vatandaşın devlete güvenini arttırmaya çalışıyoruz. İşte Türkiye hem bir genel seçime gidecek hem de genel seçim sonrası ilk sivil anayasasını yapacak ve inşallah o anayasaya doğru tabi Türkiye pek çok sorununu daha da tartışarak, daha sivil çözümler getirecek. Şimdi bu süreç iyi gidiyor ve biz de yoğun şekilde çalışıyoruz, vatandaşa da bir güven geldi, bölgemizde özellikle vatandaşlar artık terör istemiyor, terörle varılacak hiç bir nokta olmadığını da vatandaşımız görüyor. Sivil toplum kuruluşlarımız, vatandaşlarımız; hükümetimizin, devletin şu andaki yürüttüğü sürece güveniyor. Türkiye artık bunları aşacak ve herkesin kardeşçe huzurla yaşadığı bir ülke haline gelecek. Bu konuda yapılan çok şey var.''-''TÜRKİYE NE ZAMAN İYİ BİR YOLA GİRSE''Türkiye'de 1980'li yıllarda insanların ana dillerinde konuşamadığını ifade eden Atalay, bugün ise herkesin özgürce istediği dili konuşup, öğrenebildiğini ve öğretebildiğini, devletin bir televizyonun Arapça-Kürtçe 24 saat yayın yaptığını ve isteyenlerin, vatandaşın kullandığı dillerde televizyon, radyo kurabildiğini, üniversitelerde de bu yönde bölümlerin açıldığını anlatıp, siyasi partilerle ilgili mevzuatı da değiştirdiklerini anlattı.

Bölgeye giden milletvekilleri veya siyasi çalışma yapanların, eğer biliyorsa o dili konuşabildiğine değinen Atalay, ''Cezaevlerinde insanlar kendi çocuğuyla kendi dilinde konuşamazmış, böyle gariplikler yaşanmış bu ülkede, bunların hepsini değiştirtik ve Türkiye her açıdan normalleşiyor, peki şuanda dille ilgili bir sıkıntı mı var, yok ama birileri bu iyi gidişi nasıl zedeleriz, Türkiye ne zaman iyi bir yola girse, birileri müdahale eder, onu provoke eder, bunu sabote eder ve tekrar vatandaşımız yanlış bazı düşünceler içerisinde, kafası karışır, tekrar vatandaşımızın bu yürüyen süreçlere de şüpheyle baktığı ortamlar doğar. Şimdi şu günleri sizler de görüyorsunuz, her şey normal yürürken birden bire bu tartışmalar tekrar Türkiye'nin her tarafında vatandaşı tedirgin etti. Bunlar sadece şu süreci baltalama çalışmalarıdır ben öyle görüyorum, iyi niyetli görmüyorum'' diye konuştu.

Yapılanların sürece çok zarar verdiğini vurgulayan Atalay, ''Halbuki bizim bu çalışmalarla tek amacımız şu; Türkiye'nin sarsılan bütünlüğünü tekrar sağlamlaştırmak, pekiştirmek. Vatandaşlar arasında duygu sarsılmaları olmuş, vatandaşlar arasında kendi normal insani haklarını, kültürel haklarını dahi kullanamamaktan dolayı güven zedelenmesi olmuş, biz bunları tekrar kazandırmak istiyoruz'' dedi.

AK Parti'nin, Türkiye'nin her köşesinde var olduğunu, etnik veya bölgesel siyaset yapmadıklarını belirten Atalay, bütün vatandaşları kucakladıklarını ifade ederek, ''Eğer AK Parti bunu başaramazsa diğer partiler bunu başaramazlar. Onun için de bizim istediğimiz şu anda inşallah bütün bu tartışmaları demokratik süreçler içerisinde bitirmek, vatandaşların bütün makul kültürel taleplerini, insan haklarını almasını, yaşamasını sağlamak, dilleri de dahil ama birbirine güven içinde üniter yapımız ve bütünlüğümüz içinde, al bayrağımız altında birlikte huzurla yaşamak, istediğimiz bu'' şeklinde konuştu.-MUHALEFETE ELEŞTİRİBirilerinin iki dil ve özerklik gibi tartışmaları gündeme getirdiğini, bunların içinin iyi doldurulmadığını ve tam ne istendiğinin belli olmadığını ifade eden Atalay, bunun ardından CHP ve MHP'nin konuyla ilgili takındığı tavrı eleştirerek, ''Önce Milliyetçi Hareket Partisi hemen atıldı üzerine 'vay Türkiye bölünüyor diye' hadi MHP'yi anlıyorum onların ekmeği, suyu bu, bu sorun biterse kendisi bitecek, onun için onlar bitsin istemiyorlar ama Cumhuriyet Halk Partisi'ne hayret ediyorum ben, yeni Genel Başkan güya bu konularda daha yapıcı rol oynayacağı mesajlarını veriyordu ama O da bunun üzerine atladı 'işte bunlar açılımın sonucudur' dedi'' şeklinde konuştu.

Benzer sorunları demokratikleşmeyle çözen ülkelerden örnekler veren Atalay, ''Özellikle terörle irtibatlı sorunların hepsinde iktidarla muhalefetin çok yakın bir işbirliği vardır. Böyle bir sorunu iktidar çözmeye başladıysa, muhalefet bunu asla iç siyasette malzemesi olarak kullanmamıştır'' dedi.

İngiltere'nin, Kuzey İrlanda sorununu benzer şekilde çözdüğünü aktaran Atalay, şöyle konuştu:

''Sorumlu siyaset bu, sorumlu muhalefet bu, hemen ortalıkta ne olduğu belirsiz tartışmalar çıkınca bunun üzerine atlayan bir anamuhalet partisi 'işte iktidar bunu yaptı Türkiye'yi bölüyor, açılım politikası' diye ortaya çıkarsa o muhalefetten hiçbir katkı alamazsınız, bu sorumsuzca bir siyasettir. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ne kadar 'ben değiştim' derse, ne kadar 'ben partiyi değiştiriyorum' derse desin, zerre kadar hakikat payı yoktur. Cumhuriyet Halk Partisi değişmez, Kılıçdaroğlu'nun falan gelmesiyle de o partiyi kimse değiştiremez. CHP bildiğimiz Cumhuriyet Halk Partisi'dir.

Bütün bunları böyle sonuna kadar kullanmışlardır, insafsızca, onların Türkiye'nin bütün bu sorunları çözülsün falan diye bir kaygısı yoktur. Onlar sadece iç siyasette kullanarak bundan nasıl nemalanırız diye onun peşindeler, bu kadar büyük bir sorumsuzluk yapıyorlar onun için ben yani CHP Genel Başkanının 'bütün bunlar açılımın sonucudur', 'bütün bunlar AK Partinin eseridir' gibi ifadelerini şiddetle kınıyorum ve kendisine eseflerimi bildiriyorum. Bir sorumlu anamuhalefet partisi böyle bir ortamda, hassas Türkiye'nin bu sorunları çözeceği bir ortamda, bu ifadeleri kullanamaz.''-''YERLEŞİM YERLERİNİN ADLARININ DEĞİŞMESİ''Köy isimlerinin değiştirilmesiyle ilgili bir soru üzerine de Atalay, bunun belediyelerin veya il özel idarelerinin görevi olmadığını bildirdi.

Köy isimlerinin değiştirilmesinin prosedürünü aktaran Atalay, ''Köyünün ismini değiştirmek isteyen köyün muhtarı, Kaymakama başvurur, kelime önemli değil benim için, hangi kelime şu köyümüzün ismi A idi B yapacağım, Kaymakam bey derki hemen köyde çabuk bir yoklama yapalım bir oylama, bir oylama yaparlar. Köylünün yüzde 50'den bir fazlası köyün ismini değiştirmek istiyorsa Kaymakam bunu kayıt altına alır, Valiliğe gönderir, Valilikte bize gönderir ben onaylarım ve köyün ismi değişir süreç bu. Bu yüzlerce olmaktadır şuanda, sadece bölgede değil Türkiye'nin her tarafında. Ben bugüne kadar orada yaşayan köylünün değiştirmek isteyip de benim onaylamadığım bir tane örnek yoktur. Onlar istiyorsa bana gelir ve ben onaylarım. Bunu duyurun ve bu süreç şuanda yürümektedir. Yoksa belediyenin görevi değildir, belediyenin kendi işleri var, belediye gidecek vatandaşa hizmet üretecek. Bu normal hukuki süreç içinde yürütüldüğünde hiç bir engel yok'' diye konuştu.

Bir soru üzerine geçici köy korucularıyla ilgili yaptıkları iyileştirme çalışmalarını anlatan Atalay, bazı kentlerin büyükşehir olacağı ve ''ilçelerin il yapılacağı'' yönündeki haberlerle ilgili soru üzerine de ''Şu anda ilçeleri il yapmayla ilgili çalışmalarının bulunmadığını'' bildirdi.

Atalay, büyükşehirle ilgili çalışmalarının bulunduğunu, bunun henüz tamamlanmadığını ifade ederek, tamamlandığında açıklama yapacaklarını belirtti.

AA

Alakalı Konular:

Atalay:KılıçdaroğluCHP'yideğiştiremez

26 Aralık 2010 - 18:50:14
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

17:19Yolsuzluk iddiaları ATSO Meclisi'ni karıştırdı
17:14'Kılıçdaroğlu fakire 600 lira versin'
17:12Üskül'den Mersin'e 6 milyonluk müjde
17:06Egemen Bağış: Dayan Avrupa seni kurtaracağız
15:37Mustafa Akaydın'a "kömür" yalanlaması
15:29Baydemir, Gül'e Kürtçe sözlük hediye edecek
15:28Başbakan Akif üzerinden siyaset yapıyor
15:102011'de seçim ve bir sivil anayasa tartışılacak
14:41MHP'li Toskay'dan Atalay'a kınama
14:22Silivri'deki mahkumlara iki dilli yılbaşı tebriği
14:09KILIÇDAROĞLU: SAVCI EŞİ BELEDİYEDE
13:41Anadol: İktidar 12 Eylül'den kaçıyor
13:01Gürsel Tekin'den Tanrıkulu'na destek
12:49TÜİK'in İzmir'le ilgili çarpıcı rakamları
09:58Kemal Unakıtan: Rabbim 'dur' dedi
08:40TARHAN ERDEM'İN ANKETİNDE AK PARTİ!
23:25AK Partili gençler Gül Demeti'nde
23:05'Partimizin yüzde 10'luk baraj endişesi yok'
22:20AK Parti'de 3 il başkanlığına atama
19:06Bakan Atalay'dan polise: Özgürlükleri kısıtlamayın
18:02AK Parti İzmir'e MÜSİAD'cı başkan
17:32Atalay: (BDP ve MHP) Sözlerimin arkasındayım
16:33CHP'lilerden İsmet İnönü'ye mantılı anma
16:28Kılıçdaroğlu'ndan 'hıdır'lı gönderme
15:53Türker: Genel seçim tarihi çelişkili
15:47AK Partili Öz: BDP'ye izin vermeyiz
15:43Ersu Hızır'ı Bakanlık görevden aldı
15:29BDP'li Belediye Başkanı Bardak istifa etti
15:15Erdoğan, yeni yıla baba ocağında girecek
14:49DEMİRTAŞ: BEN BU ÜLKE İÇİN CANIMI VERİRİM
Daha fazla haber göster
14:4623 belediye başkanı AK Parti'ye katıldı
14:45Kılıçdaroğlu'ndan Seymen eleştirisi
14:23Roman vatandaşlar CHP'den özür bekliyor
11:39Özhaseki'ye Kapalı Çarşı esnafından destek
11:26Bahçeli: Cemevi saldırısı canice
10:273 belediye başkanı AK Parti'ye katılıyor
10:02İKİ BAKAN DÜNÜR OLDU, KIZI ERDOĞAN İSTEDİ!
09:06Aleviler'den Kılıçdaroğlu'na tepki
08:49Hedef 'gri seçmen'i kazanmak
23:36Kılıçdaroğlu Seğmenler'i izledi
22:49'İki dil'i tartışalara Akif'i örnek gösterdi
21:54Savcıdan inanılmaz "afiş yırtma" kararı
20:32"27 Aralık sıradan bir gün değil"
20:23Ak Parti Wikileaks çalışmalarını tamamladı
19:45Çelik: Malum parti mağduriyet peşinde
19:25Twitter'da garnizon koşusu mesajı
19:17Kılıçdaroğlu'na tekzip kararı
18:31Tamaylıgil: Devletin etnik kör olması gerekiyor
18:26'Mehmet Akif Ersoy milletimiz için modeldir'
17:46Kılıçdaroğlu: Hamarat değiller
17:05Davutoğlu Ocak'ın ilk yarısında Irak'a gidecek
16:24Erdoğan: Gençlerin ölümüne sevinenler...
16:14Demokrat Kürtler Arayışı, BDP'ye tepkili
15:33Canikli'den Demirtaş'a yanıt
15:25AK Parti MYK toplantısı başladı
14:44BDP'li Kışanak'tan Erdoğan'a suçlama
14:18CHP MYK, Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı
14:17DSP'li Gürkan Garnizon Koşusu'nu sordu
13:47Demirtaş: Yaptığımız ırkçılık değil
13:39Şevki Kulkuloğlu'nun son iddiası da boş çıktı
10:52Eşimi boşarım ama köpeklerimden asla...
10:21Davutoğlu: Bu bana onur verir
09:18Bakan Taner Yıldız yurda döndü
08:50TBMM Başkanı Şahin Suudi Arabistan'a gitti
23:07'Ergenekon davasında çok büyük eksiklikler var'
22:32Erbakan: AK Parti ile CHP 'ikiz kardeş'
21:15"ABD, Türkiye ile ittifakını tehlikeye atmaz"
20:54'Başbakan CHP'yi eleştirmekte zorlanıyor
20:48Şandır: Kıyametin bir adım öncesindeyiz
20:43Sorunu bilmeyenler taleplere karşı çıkıyor
19:18'Ak Parti hükümetini değiştireceğiz'
19:17'Eksenin kaydığı yok, Türkiye'nin gözü açıldı'
18:50Atalay: Kılıçdaroğlu CHP'yi değiştiremez
18:47'KÜRTÇÜLÜĞE DE TÜRKÇÜLÜĞE DE KARŞIYIM'
17:30Seçim çalışmalarını Trabzon'dan başlattı
16:55'Kılıçdaroğlu'nun yoldaş demesine irkildim'
16:52'İki dil sorunu demokratik özerklikle çözülür'
16:32'Özerklik talebi olduğuna inanmıyorum'
16:30Kamer Genç, Genel Kurul'u karıştırdı
16:28Bu bütçe milletin derdine derman olmaz
15:47'Kılıçdaroğlu'na 'Nobel atma ödülü' verilsin'
15:24Kastamonu'daki seçim çalışmalarına başladı
15:23'Gürsel Tekin ile aramızda kavga yok'
15:22Tamaylıgil'e ilk tebrik Baykal'dan geldi
14:40Kulkuloğlu'ndan savcıya yönelik iddia
14:15Topçu: Sorunlar ihanetin gerekçesi olamaz
13:33Kurtulmuş'tan 'Kürtçe Eğitim' yorumu
11:49Siyasiler için 2011 diyet reçeteleri
11:36Necmettin Erbakan, Trabzon'da
10:59İlk toplantı ilk kavga
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Gencecik yürekli babaannem
 
 
Ercan AKSOY
Taciz tecavüzün yarısıdır!
 
 
Mansur Tuncay TAŞÇI
Bir yanda Kılıçdaroğlu,diğer yanda Özhaseki veya CHP ve Ak Parti…
 
 
 
 
Asgari geçim indirimi de zamlandı
 
Nisana kadar elektriğe zam yok
 
TÜİK'in İzmir'le ilgili çarpıcı rakamları
 
TARHAN ERDEM'İN ANKETİNDE AK PARTİ!
 
Kiracılara kötü haber
 
 
 
 
 
 
 
"Medeniyet bir koşul değil, harekettir. Liman değil yolculuktur."
(A.TOYNBEE)
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.555
1.565
 
 Euro
2.042 2.057
 
 Sterlin
2.380 2.421
 
 Altın
70.61 71.05
 
 IMKB
66719  
 
 
Dağlı, İstanbul'un İzmir'e dönüşünü seviyor...
 
Yazar Nihat Dağlı, İstanbul'da yazamadığı için İzmir'e geri döndü. Dağlı, yazı hayatına nasıl başladığını ve kendisini etkileyen kitapları içtenlikle anlattı.
 
 
 
 
  Nurgül Yeşilçay’ın avukatı çiftin boşanması hakkında şok açıklamalar yaptı.  
 
 
 
  Wall Street Journal, Euronun kaderini Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransız Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin gizli görüşmesinin çizdiğini ileri sürdü.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin