DOLAR 1.562 - EURO 2.053 - ALTIN 70.66 - IMKB 66441
Çarşamba 29 ARALIK 2010
Belediye borçları da ''torba''da DOĞAN GRUBU VERGİ İDARESİ İLE UZLAŞTI Kiracılara kötü haber TARHAN ERDEM'İN ANKETİNDE AK PARTİ! Davutoğlu 2011 hedefini açıkladı Miami Havalimanında korkutan patlama Rusya'da askeri uçak düştü Spor Toto 2. Lig ve 3. Lig kulüpleri ile toplantı 'Partimizin yüzde 10'luk baraj endişesi yok' BÜLENT UYGUN'UN EŞİ GÖZALTINA ALINDI habertaraf.com
 
 
 
Netanyahu, Lieberman'ı neden görevden almalı?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Öğrenci olayları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Edip Akbayram'ın doğum günü
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Başkent sokaklarında koşmakla rejim güçlenmez
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
2011 kararlarım
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Gül'ün Diyarbakır özeni
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Bir yılın ardından
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Şeriat mukaddestir
 
 
 
 
Aliya RAHTE
 
Serdar AYDIN
 
Necmettin EVCİ
 
Sami NOGAY
 
Deniz Ülke ARIBOĞAN
 
 
 
'KÜRTÇÜLÜĞE DE TÜRKÇÜLÜĞE DE KARŞIYIM'
 
 
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'nin resmi dili Türkçe'dir. Bu gerçeği değiştirmeye yönelik hiçbir girişim kabul edilmez. Bu mesele sosyal barış, sosyal bütünlük meselesidir." dedi.
 
Erdoğan, 2011 yılı bütçesi üzerinde Meclis Genel Kurulu'nda hükümet adına yaptığı konuşmada, MHP'li Vural'ın konuşmasında kendisiyle ilgili kullandığı "mizan ve izan" sözlerine cevap verdi. Erdoğan, "Mizan, izan olacak diyen arkadışıma biraz da insaf olacak diyorum. Şu 8 yıl içerisinde milletim, demokratik tasarrufunu kullanırken AK Parti'yi sürekli olarak iktidarda tutmuştur. Milletimin ferasetine güvenmiyor musunuz, kendinizi milletimizden akıllı mı zannediyorsunuz?" diye cevap verdi.

Erdoğan, 218 yıl öncesi Osmanlı padişahının Mardin valisine Mardin Kalesi'nin tamir edilmesiyle ilgili gönderdiği yazıyı göstererek, 218 yıldır yapılmayan Mardin Kalesi'ni kendilerinin tamir ettiğini ifade etti.

Erdoğan, partilerinin kuruluşunda tek bayrak, tek devlet ve tek millet dediklerini belirterek, şöyle konuştu: "Etnik kökeni, dini, inancı ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti üst kimliği altında birdir. Üst kimlik Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır, hepsi bizim kardeşimizdir. Kürt sorununu savunuyorum. Kürtçülüğün, Türkçülüğün karşısındayım. Benim milletimin dili tekdir. O resmi dili Türkçe'dir. Belediyeler de devletin kurumlarıdır."

Adem-i merkeziyetçiliğin idari ve siyasi olanına karşı olduklarını ifade eden Erdoğan, kendilerinin hizmet içerikli olanın yanında olduklarını söyledi. Erdoğan, "Türkiye'nin resmi dili Türkçe'dir. Bu gerçeği değiştirmeye yönelik hiçbir girişim kabul edilmez. Bu mesele sosyal barış, sosyal bütünlük meselesidir. Ne demokrasiye ne de toplumsal barışa hizmet etmez." diye konuştu.

Bu topraklar üzerinde kimseye ameliyat yaptırmayız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bu ülke sahipsiz değil, millet çaresiz değildir. Bu topraklar üzerinde kimseye ameliyat yaptırmayız." dedi. Erdoğan, Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "iki dil ve özerklik" tartışmalarını değerlendirdi. Bu tartışmaları kirli bir tezgah olarak değerlendiren Erdoğan, "Bu tezgahın içinde terör örgütü var, terör örgütünün vesayeti altında hareket edenler, can çekişen çeteler var. Ateşe benzin döken siyaset anlayışının kime ne faydası var?" diye sordu. Erdoğan, özerklik tartışmasının, demokratikleşmeyi ve Türkiye'nin ileri demokrasiye kavuşmasını hazmedemeyenlerin kirli bir tezgahı olduğunu kaydetti. Erdoğan, bu milletin tezgahlara evet demeyeceğine işaret ederek, "Bu ülke sahipsiz değil, millet çaresiz değildir. Bu topraklar üzerinde kimseye ameliyat yaptırmayız." diye konuştu.

Kürtçülüğe de Türkçülüğe de karşıyım

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu ülkede kendisinin bir Başbakan olarak Kürt sorununu savunduğunu ve savunmaya devam edeceğini, ama Kürtçülüğün de Türkçülüğün de karşısında olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, Meclis'te bütçe üzerinde yaptığı konuşmada, gündeme yönelik konuları değerlendirdi. Erdoğan, partilerini kurarken etnik, bölgesel ve dinsel milliyetçilik yapmayacaklarını söylediklerine işaret ederek, kendilerinin bunu yapmadıkları için 8 yıldır iktidarda olduklarını kaydetti. Erdoğan, partilerinin kuruluş aşamasında Afyonkarahisar’da “tek bayrak, tek millet, tek vatan ve tek devlet” dediklerini hatırlattı.

Etnik kökeni, dini, inancı ne olursa olsun 73 milyon insan Türkiye Cumhuriyeti üst kimliği altında tek millet olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Ben yine aynı şeyi söylüyorum, alt kimlik, üst kimlik. Üst kimlik Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır. Alt kimliğin altında bir etnik unsur vardır, hepisi bizim kardeşimizdir.” dedi.
Erdoğan, bu ülkede kendisinin bir Başbakan olarak Kürt sorununu savunduğunu ve savunmaya devam edeceğini, ama Kürtçülüğün de Türkçülüğün de karşısında olduğuna işaret etti. Erdoğan, “Bizim medeniyetimizde ırkçılık yoktur, ama kavimlere saygı vardır. Benim milletimin dili tekdir. Resmi dil Türkçe'dir. Bu ülkede devletin kademeleriyle belediyeleri birbirinde ayırt eden anlayış, devlet kurumlarını anlayamamış anlayıştır. Belediyeler de devletin resmi kurumlardır, diğerleri de devletin kurumlarıdır. Orada da Türkçe kullanılır, orda da Türkçe kullanılır.” diye konuştu.

Ademi merkeziyetçiliği savunan birisi olduğunu söyleyen Erdoğan, ademi merkeziyetçiliğin üç tanımı olduğunu, bunların siyasi, idari ve hizmet tanımı olduğunu belirtti. Erdoğan, “Biz siyasi tanımına karşıyız, idari tanıma da karşıyız. Biz hizmet içerikli olanın yanındayız.” ifadesini kullandı.

Karanlık noktaların aydınlandığı bir Türkiye’de olduğumuzun altını çizen Erdoğan, kendilerinin toplumsal barışı pekiştirme adına demokratikleşme adımlarını kendilerinin attığına dikkat çekti. Erdoğan, herkesin ana dilini istediği gibi konuştuğu, farklı dil ve lehçelerde yayın yapıldığını, kurs açıldığını belirterek, şunları söyledi: “Türkiye’nin resmi dili Türkçe'dir. Ortak dil Türkçe'dir. Bu gerçeği değiştirmeye yönelik hiçbir girişim kabul edilemez. Bu mesele sosyal barış ve sosyal bütünlük meseledir. Bu meseleyi tartışmaya dahi açmak, bu meseleyi getirip Türkiye’nin gündemine taşımak ne demokrasiye, ne özgürlüklere, ne toplumsal barışa, ne kardeşliğe hizmet etmez. Bu tartışmaları tanımlamakta da, gündem de tutmak da, sabah akşam bununla ilgili yayınlar yapmak da milli birliğimize, kardeşliğimize destek olmaz, tam tersi köstek olur.”

“İSTİSMARCILARIN OYUNCAKLARININ ELİNDEN ALACAK PROJEDİR”

Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi’nin bu ülkeyi paylaşma zemininde büyütme, yüceltme projesi olduğuna işaret eden Erdoğan, “Bu projenin istismarcıların elinden oyuncakların alıp, istismarcıları hayal kırıklığına uğratma projesidir. Bu proje milletin her bir ferdini birinci sınıf vatandaş hissetmesini sağlayacak, millet –devlet kaynaşmasını sağlayacak projedir.” şeklinde konuştu. Erdoğan, toplumu gererek projenin gelişimi engellemeye çalıştıklarını söyledi.

"HER SEÇİM ÖNCESİ TERÖR ÖRGÜTÜ DEVREDE"
Dağdaki teröristle geçmişte devletin koridorlarına sirayet etmiş çetelerin nasıl işbirliği içinde olduklarına milletin dikkat etmesini isteyen Erdoğan, “Her seçim öncesinde her terör örgütünün nasıl devreye girdiğini, milletin hissiyatını etki altına almak için ne tür tezgâhlar yapıldığını çok anlıyoruz. Artık bu oyunu yutmazlar. Ne biz yutarız ne de milletim bu hileyi yutar.” diye konuştu.

Erdoğan, Demokratik Toplum Kongresi tarafından yayınlanan bildirinin kasıtlı bir şekilde gündeme taşındığına dikkat çekerek, medyanın konuyu devamlı gündeme getirmesini eleştirdi. Erdoğan, bu oyunun tehlikeli bir oyun olduğunu, burada ortaya konulanları kabul edilemez bulduğunu vurguladı.

Erdoğan, özerklik tartışmasının Türkiye’yi ileri demokratik standartlara kavuşmasını hazmedemeyenlerin kirli tezgahı olduğunu iddia etti. Erdoğan, milletin bu tezgahlara evet demeyeceğini ve bağrına basmayacağını, bu projelere onay vermeyeceğini söyledi. Erdoğan, “Millete, milletin kurumlarına, anayasal düzene rağmen kim hangi projeyi hayata geçirebilir?” diye sordu.

Partilerin farklı görüşler gündeme getirebileceğini ifade eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ancak toplumun bunlara destek vermeyeceğini söyledi. Erdoğan, terör örgütünün gündeme getirdiği konuların siyasete taşınmasının hangi amaca hizmet edeceğini soran Erdoğan, şunları söyledi: “Bu terör örgütünün propagandasını yapmak değil mi? Bu terörün ekmeğine yağ sürmek değil mi? Hiçbir ciddiyeti ve derinliği olmayan projeleri benim Kürt kardeşlerimin talebiymiş gibi takdim etmek çok büyük bir haksızlıktır. Bu bildirileri yayınlayanlar benim Kürt halkımın ne kadarını temsil ediyorlar? Bunlar Doğu ve Güneydoğu’nun ne kadarını temsil ediyorlar? Ben her fırsatta defalarca söyledim. Ne terör örgütü ne de onun uzantıları hiçbir zaman Kürt kökenli kardeşlerimin temsilcisi, sözcüsü olmamıştır. Bundan sonra da asla olmayacaktır.”
Başbakan Erdoğan, Kürt kökenli vatandaşları terörle ve terör örgütüyle özdeşleştirmeye kimsenin hakkı olmadığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP’ye yüklendi.

Türkiye’nin CHP’li yıllarda en ağır dönemlerini yaşadığını ifade eden Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu ise halkı umut simsarlığı ile kandırmakla suçladı.

2011 Yılı Mali Bütçe görüşmelerinin kapanış konuşmasını yapan Başbakan Erdoğan, CHP’ye ağır eleştirilerde bulundu. AK Parti döneminde yapılan hizmetleri anlatan Erdoğan, ardından sözü CHP’ye getirerek, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na yüklendi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun nabza göre şerbet verdiğini bu yüzden gittiği her yerde farklı konuştuğunu anlatan Başbakan, "Sayın Kılıçdaroğlu her şeyi vereceğim diyor. Hatta Kaf Dağı'nın ardasındakini bile vaat ediyor. Bu söyledikleri 10 katrilyonu geçiyor. Umut simsarlığı güzeldir, ama faturası da ağır olur. Millet hep bu tür siyasetçilerden çok çekti. Bunlar kaşıkla verip daha sonra kepçe ile aldı. 2001 yılındaki gibi bir felaket yaşattılar. Faizler anında fırladı. Ülke borç sarmalına düştü.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin CHP’nin iktidar olduğu dönemleri anlatan Başbakan Erdoğan, “Bunlar hep CHP’nin koalisyon ortağı olduğu dönemlere denk geldi. Ülkeye yazık edildi. CHP’nin ne anlama geldiğini bilmeyenler olabilir. Menderes ve Özal döneminde başlatılan ekonomik hamleleri küçülttünüz." dedi. Başbakan Erdoğan, CHP’nin iktidarda olduğu 70’lı yılların tablosunu da rakamlar vererek anlattı: "Zamlar yükseldi. Kuyruklar oluştu. Karne ile mazot alındı. Bunlar CHP klasiğidir.”

Başbakan Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik eleştirilerini şöyle sürdürdü: “CHP Genel Başkanı ‘Ben para buluyorum diyor. Kaynak ne? ‘Kaynak Kemal’ diyor. Senin adın Kaynak Kemal mi? Daha önce nerdeydin? Daha önceki adın Hıdır mıydı yoksa? Yani ‘Benim adım hıdır elden gelen budur muydu?' Bir siyasi lidere her şeyden önce ciddiyet yakışır. Önce söylüyorsun sonra çark ediyorsun. Genel af dedin, çark ettin. Aday olmayacağım dedin, aday oldun. Çarşaf dedin, sonra blok liste ile girdin. Biz Kaynak Tayyip Erdoğan demedik. Biz kaynak, Türkiye’dir dedik ve demeye devam edeceğiz.”

CİHAN

Alakalı Konular:

'KÜRTÇÜLÜĞEDETÜRKÇÜLÜĞEDEKARŞIYIM'

26 Aralık 2010 - 18:47:00
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

08:40TARHAN ERDEM'İN ANKETİNDE AK PARTİ!
23:25AK Partili gençler Gül Demeti'nde
23:05'Partimizin yüzde 10'luk baraj endişesi yok'
22:20AK Parti'de 3 il başkanlığına atama
19:06Bakan Atalay'dan polise: Özgürlükleri kısıtlamayın
18:02AK Parti İzmir'e MÜSİAD'cı başkan
17:32Atalay: (BDP ve MHP) Sözlerimin arkasındayım
16:33CHP'lilerden İsmet İnönü'ye mantılı anma
16:28Kılıçdaroğlu'ndan 'hıdır'lı gönderme
15:53Türker: Genel seçim tarihi çelişkili
15:47AK Partili Öz: BDP'ye izin vermeyiz
15:43Ersu Hızır'ı Bakanlık görevden aldı
15:29BDP'li Belediye Başkanı Bardak istifa etti
15:15Erdoğan, yeni yıla baba ocağında girecek
14:49DEMİRTAŞ: BEN BU ÜLKE İÇİN CANIMI VERİRİM
14:4623 belediye başkanı AK Parti'ye katıldı
14:45Kılıçdaroğlu'ndan Seymen eleştirisi
14:23Roman vatandaşlar CHP'den özür bekliyor
11:39Özhaseki'ye Kapalı Çarşı esnafından destek
11:26Bahçeli: Cemevi saldırısı canice
10:273 belediye başkanı AK Parti'ye katılıyor
10:02İKİ BAKAN DÜNÜR OLDU, KIZI ERDOĞAN İSTEDİ!
09:06Aleviler'den Kılıçdaroğlu'na tepki
08:49Hedef 'gri seçmen'i kazanmak
23:36Kılıçdaroğlu Seğmenler'i izledi
22:49'İki dil'i tartışalara Akif'i örnek gösterdi
21:54Savcıdan inanılmaz "afiş yırtma" kararı
20:32"27 Aralık sıradan bir gün değil"
20:23Ak Parti Wikileaks çalışmalarını tamamladı
19:45Çelik: Malum parti mağduriyet peşinde
Daha fazla haber göster
19:25Twitter'da garnizon koşusu mesajı
19:17Kılıçdaroğlu'na tekzip kararı
18:31Tamaylıgil: Devletin etnik kör olması gerekiyor
18:26'Mehmet Akif Ersoy milletimiz için modeldir'
17:46Kılıçdaroğlu: Hamarat değiller
17:05Davutoğlu Ocak'ın ilk yarısında Irak'a gidecek
16:24Erdoğan: Gençlerin ölümüne sevinenler...
16:14Demokrat Kürtler Arayışı, BDP'ye tepkili
15:33Canikli'den Demirtaş'a yanıt
15:25AK Parti MYK toplantısı başladı
14:44BDP'li Kışanak'tan Erdoğan'a suçlama
14:18CHP MYK, Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı
14:17DSP'li Gürkan Garnizon Koşusu'nu sordu
13:47Demirtaş: Yaptığımız ırkçılık değil
13:39Şevki Kulkuloğlu'nun son iddiası da boş çıktı
10:52Eşimi boşarım ama köpeklerimden asla...
10:21Davutoğlu: Bu bana onur verir
09:18Bakan Taner Yıldız yurda döndü
08:50TBMM Başkanı Şahin Suudi Arabistan'a gitti
23:07'Ergenekon davasında çok büyük eksiklikler var'
22:32Erbakan: AK Parti ile CHP 'ikiz kardeş'
21:15"ABD, Türkiye ile ittifakını tehlikeye atmaz"
20:54'Başbakan CHP'yi eleştirmekte zorlanıyor
20:48Şandır: Kıyametin bir adım öncesindeyiz
20:43Sorunu bilmeyenler taleplere karşı çıkıyor
19:18'Ak Parti hükümetini değiştireceğiz'
19:17'Eksenin kaydığı yok, Türkiye'nin gözü açıldı'
18:50Atalay: Kılıçdaroğlu CHP'yi değiştiremez
18:47'KÜRTÇÜLÜĞE DE TÜRKÇÜLÜĞE DE KARŞIYIM'
17:30Seçim çalışmalarını Trabzon'dan başlattı
16:55'Kılıçdaroğlu'nun yoldaş demesine irkildim'
16:52'İki dil sorunu demokratik özerklikle çözülür'
16:32'Özerklik talebi olduğuna inanmıyorum'
16:30Kamer Genç, Genel Kurul'u karıştırdı
16:28Bu bütçe milletin derdine derman olmaz
15:47'Kılıçdaroğlu'na 'Nobel atma ödülü' verilsin'
15:24Kastamonu'daki seçim çalışmalarına başladı
15:23'Gürsel Tekin ile aramızda kavga yok'
15:22Tamaylıgil'e ilk tebrik Baykal'dan geldi
14:40Kulkuloğlu'ndan savcıya yönelik iddia
14:15Topçu: Sorunlar ihanetin gerekçesi olamaz
13:33Kurtulmuş'tan 'Kürtçe Eğitim' yorumu
11:49Siyasiler için 2011 diyet reçeteleri
11:36Necmettin Erbakan, Trabzon'da
10:59İlk toplantı ilk kavga
19:05Kılıçdaroğlu'nun MYK'sı belli oldu
18:25Atalay: 'İki dil' tartışmaları şansızlık
16:25Demirtaş: İki dil vazgeçilmez
14:55Erbakan: Barajı aşıp, iktidara geleceğiz
14:52Bahçeli: AKP ikinci karara da saygı duymalı
14:52Kurtulmuş: Partiler siyaset yapmıyor
14:09ATALAY: BİR BAYRAK, BİR VATAN, BİR İDEAL!
13:36Kılıçdaroğlu: Resmi dil Türkçe'dir
12:54Davutoğlu'ndan eksen kaymasına cevap
12:45Kemal Kılıçdaroğlu'na yetki verildi
12:25Sendikalardan torba yasa tasarısına tepki
12:10Cumhurbaşkanı Gül'den "İnönü" mesajı
12:09Özhaseki: Değişimi algılayanlar ayakta kalır
08:55SİLİVRİ BELEDİYESİ'NE POLİS BASKINI
20:45HAS Parti, Bursa'dan seçim startı verdi
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
Bakayım bu yazıya ne diyeceksiniz!
 
 
Ayhan BİLGEN
Özerkliği tartışılır kılıp Anayasa çalışmalarında olmayan ne?
 
 
Necmettin EVCİ
Kendi yerimizde var olmak
 
 
Sami NOGAY
Akif’i anarken hatırladıklarım
 
 
Serdar AYDIN
Babamın ardından…
 
 
 
 
Hangi banka 2011'de kaç eleman alacak?
 
ÇYDD'nin masonlarla bağlantısı
 
Benzine bir zam daha
 
3 BİN İLAÇ GERİ GÖNDERİLİYOR
 
Asgari ücret zammı bugün belli olacak
 
 
 
 
 
 
 
"Medeniyet bir koşul değil, harekettir. Liman değil yolculuktur."
(A.TOYNBEE)
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.552
1.562
 
 Euro
2.038 2.053
 
 Sterlin
2.375 2.416
 
 Altın
70.12 70.66
 
 IMKB
66441  
 
 
Dağlı, İstanbul'un İzmir'e dönüşünü seviyor...
 
Yazar Nihat Dağlı, İstanbul'da yazamadığı için İzmir'e geri döndü. Dağlı, yazı hayatına nasıl başladığını ve kendisini etkileyen kitapları içtenlikle anlattı.
 
 
 
 
  Nurgül Yeşilçay’ın avukatı çiftin boşanması hakkında şok açıklamalar yaptı.  
 
 
 
  Wall Street Journal, Euronun kaderini Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransız Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin gizli görüşmesinin çizdiğini ileri sürdü.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin