DOLAR 1.551 - EURO 2.040 - ALTIN 69.02 - IMKB 66356
Salı 28 ARALIK 2010
Yolalan Belediye Başkanı hayatını kaybetti 'İran ile nükleer müzakereler 2011'de' Samsun'da otopark kavgası: 1 ölü, 2 yaralı 'İki dil'i tartışalara Akif'i örnek gösterdi Batman'da iki farklı yere ses bombası atıldı Başkent'te elektrik kesintisi Taciz' iddialarına sert tepki gösterdi Dargeçit ilçesinde 1 terörist ölü ele geçirildi 2011 "Kuzey Kıbrıs yılı" Merkel, Kıbrıs Rum Kesimi'ne gidecek habertaraf.com
 
 
 
Asker ve bürokrasi, demokrasi istemedi
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Gerçek mağduriyetler önlensin
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Mehmet Âkif Ersoy'un vefat yıl dönümü
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Hrant Dink'in arkasına saklanmayın!
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Sizin de yatacak yeriniz yok
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Bir câhilden İmralı soruları
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
6 şehadeti örtbas ettiği için mi, terfiyi haketti!
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
CHP vitrinine AK PARTİ modeli
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Komutanım 26. Zırhlı Tugay darbe için hazırdır!
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Kürtler bağımsızlık yerine neden özerklik istiyor?
 
 
Akşam
Deniz GÖKÇE
Amerikan rüyası bitti mi?
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
O kazık size müstahaktır
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
Vesayetin garantörleri
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Isırma listeleri üzerine çeşitlemeler
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Apo herkesin kafasını karıştırdı
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Mehmet Ali Birand'ı kastetmiyorum!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Operasyon Kemal
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Faruk Çelik Bey’e ve Diyanet İşleri Başkanı’na acil çağrı...
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Çalıştayda tartışılan tebliğ ve BDP'nin bildirisi
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Necmettin EVCİ
 
Aliya RAHTE
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
Lütfi BERGEN
 
 
 
İlk defa vatandaş polis merkezi yaptırdı
 
 
 
Türkiyede bir ilk gerçekleşti. Vatandaş tarafından bir polis karakol inşa edildi ve hizmete açıldı. Açılışta duygulu anlar yaşandı.
 
Şanlıurfa'da bir vatandaş tarafından yaptırılan polis merkezi törenle açıldı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın katıldığı açılışta, polis-vatandaş diyaloğu vurgulanarak, bunun sonucunda bir vatandaşın polise karakol yapacak seviyeye geldiğinin altı çizildi.

İl Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar, Türkiye'de vatandaş tarafından ilk defa bir karakolun yapıldığını açıklayarak bunu karşılıklı güvene bağladı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay ise ilk kez bir polis merkezi açılışına katıldığını ve bu merkezin ayrı bir öneme sahip olduğunu, öneminin ise vatandaş tarafından yaptırılması olduğunu söyledi.

Açılış töreninde konuşan Vali Nuri Okutan, Şanlıurfa'nın ülkenin en güvenilir üç ili arasında yer aldığını, bunu polise borçlu olduğunu hatırlatarak, tüm polis teşkilatına teşekkür etti.

Şanlıurfa'nın bir huzur şehri olduğunu ve görevlerinin de bu huzuru artırmak olduğunu kaydeden İçişleri Bakanı Beşir Atalay da Şanlıurfa ve çevresini önemsediğini belirtti. İlk defa bir polis merkezinin açılışına katıldığını dile getiren Beşir Atalay, "Ben 8,5 yıllık bakanlığım döneminde ilk defa bir polis merkezinin açılışını yapıyorum. Çok sayıda emniyet, polis okulu ve diğer tesislerin açılışını yaptım, ama polis merkezi ilk oluyor. Bunu neden vurguluyorum, bunun bir mesajı var. İlk defa bir vatandaş polise bir polis merkezi yaptı ve teslim etti. Onun için çok önemsiyorum." diye konuştu.

"POLİS, İŞKENCE DEĞİL HİZMET ETMEKLE MÜKELLEFTİR"

Bakan Atalay milletin çok zor dönemlerden geçtiğini belirterek, o günlerin geride kaldığına vurgu yaptı. Polisin meşakkat çıkaran taraf değil hizmet üreten taraf olduğunu dile getiren Atalay şöyle konuştu: "Ülkemiz demokratik dönemler yaşamış, olağanüstü dönemler yaşamış ve vatandaş ile güvenlik personeli arasında çok sorunlu dönemler de yaşanmış. Özellikle bu bölgemiz o olağanüstü dönemi, o acı hatıraları iyi bilir. Hükümet olarak bizim üzerinde en fazla durduğumuz ise vatandaşın daha fazla hizmetinde bulunmak, daha fazla vatandaşın gönlünü kazanmak ve polis-jandarma dahil hepimizin vatandaşa daha fazla hizmet etmek bilincini geliştirmek oldu. Hepimiz hizmetkârız, hizmet edilen, edilmesi gereken vatandaştır. Polisin görevi meşakkat etmek değil vatandaşa hizmet etmektir. Bu yaklaşımla 3,5 yılda polisimizin eğitimini yüzde yüz değiştirdik. Bunu çok iddialı söylüyorum. Zaten polisin tutumundan benim vatandaşım ne demek istediğimi anlar. Son yıllarda polis vatandaş arasındaki gelişmeleri görürsünüz."

"KARAKOLLAR VATANDAŞIN GÜVENEBİLECEĞİ MEKANLAR HALİNE GELDİ"

Bakan Atalay 90'lı yılları anımsatarak o dönemdeki karakol tablosunun yıkıldığını ifade etti. Artık vatandaşların karakolları kendine yakın gördüğünü anlatan Atalay, polislerin ciddi eğitimden geçirildiğini, polise vatandaşa nasıl davranılacağı hatta karakola gelen zanlıya neyin ikram edileceğini içeren bir eğitimden geçtiğini dile getirdi.

Atalay, sözlerine şöyle devam etti: "Polis karakolları artık evvelden vatandaşın çevresinden korkarak geçtiği yerler değil. Her vatandaşın rahatça içeriye girebileceği, derdini anlatacağı, yardım isteyebileceği ve insani bir tavır görebileceği emin mekanlar haline geldi. Polis merkezlerinde nasıl davranılır, vatandaş nasıl karşılanır, hangi ikramda bulunacaksın, eğer zanlı geldiyse nasıl davranacak, sorgu nasıl olacak, nezarethaneler hangi koşullarda olacak. Ancak bunlar uygulama ile görülür. Bunu vatandaşlarımız da çok iyi görüyor. Nezarethaneler temizdir. Yanında mutlaka lavabosu, duşu vardır. Şimdi gözaltı süresi en fazla 4 gündür. Eskiden bu 30 gün idi. 4 gün de olsa oraya giren insandır ve insan muamelesi görmeli. Onun için orada mutlaka duş bile vardır. Vatandaşımız bu hizmetlere layıktır. Polisimiz hep vatandaşa işkence eden, meşakkat eden, kütü muamele eden diye anılmaya layık değildir. Bu imajı büyük oranda düzelttik."

"GÖREVİNİZ CEZA VERMEK DEĞİL YARGIYA TESLİM ETMEK"

Atalay daha sonra polis ve jandarmaya seslenerek yapması gerekenleri söyledi. Güvenlik güçlerinin görevi cezalandırmak olmadığını, suçu önlemek olduğunu kaydeden Bakan Atalay, güvenlik personeline şu çağrıda bulundu: "Değerli polisimiz vatandaşımız çok kıymetli, vatandaşımız çok meşakkatler yaşamış geçmişte. Vatandaşımıza çok haksızlıklar yapılmış. İnsanlık dışı muameleler yapılmış. Biz bunu düzelttik, işkenceye sıfır tolerans dedik ve bugün işkence sıfır hale geldi. Bir tane bile işkence olayı, iddiası veya bu iddia ile dava açılması söz konusu olmadı. Polis arkadaşlar sizin göreviniz vatandaşa ceza vermek değil, yani bizim görevimiz suçu önlemek, suç işlendiyse bunu açığa çıkarmak ve yargıya teslim etmek. Bu gün ikisinde de çok başarılıyız. Türkiye hem suç oranı olarak Avrupa'nın en düşük ülkesi hem de olay aydınlatma olarak Avrupa'nın en yüksek ülkesi. Özellikle kişiye dönük suçlarda aydınlatma oranımız yüzde 90'ı geçti. Türkiye faili meçhuller ülkesi değil. Bizim dönemimizde hiç fail-i meçhul bırakmadık. Bu polisimizin eseridir. Bir zamanlar yargısız infazlar ülkesi, işkence yapılan ülke idi, bunlar sona erdi ve hukuk devleti, hukukun işlediği herkesi bağladığı ülke haline geldik. Nezarethanelerimiz sorgu odalarımız tertemiz her şeyin hukuka göre yürüdüğü mekânlardır. Bunu ihlal edeni barındırmayız."

Polisin yüksek bir imaja sahip olduğunun altını çizen Atalay, bu prestiji kazanmanın kolay olmadığını belirterek polise şu uyarıda bulundu: "Bu imajı yakalamak için yıllar gerekiyor ama yıkmak çok kolay, bir olayda yanlış bir tutum takınırsınız imajınız yıkılır gider. Onun için titizlik istiyoruz." şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından polis merkezini babaları Emin Çavuş adına yaptıran hayırsever Çavuşoğlu kardeşlere plaket verildi, açılış kurdelesi kesilerek içerisi gezildi.

Polis merkezini gezen bakan Atalay, basının sorularını cevapladı. Atalay, muhalefet partilerinin iki dil tartışmasında yanlış politika izlediğini savundu. Güzel gelişmelerin olduğu sıralarda provakatörlerin ortalığı karıştırmasının mümkün olduğunu dile getiren Atalay, muhalefetin bunlara prim vermemesi gerektiğini yeniledi.

Törene, Bakan Atalay yanı sıra AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri Yahya Akman, Seyit Eyyüboğlu, Vali Nuri Okutan, Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Bakan Atalay çıkışta hatıra fotoğrafı ektirerek mırra içti.

CİHAN

Alakalı Konular:

İlkdefavatandaşpolismerkeziyaptırdı

26 Aralık 2010 - 18:12:06
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

00:24'DÖKME KURŞUN'UN YIL DÖNÜMÜNDE BOYKOT ÇAĞRISI
00:08Yolalan Belediye Başkanı hayatını kaybetti
23:40Tezgör, ITF toplantısına gözlemci olarak katıldı
23:26'İran ile nükleer müzakereler 2011'de'
22:44Batman'da iki farklı yere ses bombası atıldı
22:03Taciz' iddialarına sert tepki gösterdi
21:56Dargeçit ilçesinde 1 terörist ölü ele geçirildi
21:402011 "Kuzey Kıbrıs yılı"
21:14BAĞIŞ: BU ÜLKEDE ÇOK DİL VAR
21:09Valilik'ten Garnizon Koşusu açıklaması
20:44Atatürk Havalimanı'nda Noel şapkası krizi
19:48Eroğlu, ülkesine döndü
19:09Genelkurmay 66 personel alacak
18:51Şahin, Riyad Uluslararası Türk Okulu'nu ziyaret etti
18:37İZMİR'DE 3 KATLI BİNA ÇÖKTÜ
17:30Şahin, Türk okulu ve Masmak Kalesini gezdi
17:27Barak: Türkiye ile gerilim dağılmalı
17:04Adli Tıp, Haberal'a gidecek
16:11Derviş Eroğlu taburcu oldu
16:01''Mavi Marmara'' gemisi ziyarete açıldı
15:37Aynı aileden ikinci ikiz ölümü
15:14150 maddelik 'Torba Yasa Tasarısı' yarın
15:12Midyat'ta banka soygunu
14:51ÖZAL'IN DOKTORU İFADE VERDİ
14:50İstanbul'da deniz ulaşımı için yeni çalışma
14:19"Ayşe Sucu dine aykırı bir duruş sergiledi"
13:40Erdoğan Irak'a gidiyor
13:13Gökçek'ten Genelkurmay Başkanlığına cevap
13:05Lieberman "Mavi Marmara"ya saldırdı
12:31Çift başlı yargıya son verilsin
Daha fazla haber göster
12:25Garnizon koşusuna güzargâh tahsis edilmedi
12:15Eroğlu bugün taburcu olacak
11:55Koşaner: Sarıkamış harekâtı bizlere ışık
11:45Mehmet Akif mezarı başında anıldı
11:39Asker ve bürokrasi, demokrasi istemedi
11:38"Arap-Türk forumuna Erdoğan da katılacak"
11:33Torba yasa tasarısı görüşmeleri başlıyor
11:31Merkez Bankası'na skandal kiralama
11:28Eylemci öğrenci 'şiddet'ten sabıkalı
11:23BALYOZ'DA SON GELİŞME
11:21Diyanet Vakfından 28 kadın istifa etti
09:20KKTC Başbakanı İrsen Küçük Ankara'ya geldi
09:05Lieberman: Asıl Türkiye özür dilesin
00:102,5 yıl önce balık avlamak için denize açılmıştı
23:48'Rizespor gönlümün başköşesindedir'
23:24Provokatörler cemevi taşladı
23:12Sağlık çalışanlarına şiddet cezasız kalmadı
22:47Türkiye kıyılarına "balast suyu" tehdidi
21:01İsrail: Türkiye özür dilemeli
20:59Kamu uzmanları eyleme hazırlanıyor
20:532011 yılı bütçesi kabul edildi
20:32'ERDOĞAN'IN KONUŞMASI ANLAMLI'
20:13BDP mitinginde 20 gözaltı
19:562011 Bütçe Tasarısı 332 oyla TBMM'den geçti
19:55Orgeneral Aslan Güner Suriye'de
19:362011 bütçe kanunu tasarısı onaylandı
18:49Bakan Yıldız Çin'den ayrıldı
18:30Kışanak: Kadınlar aktif siyasete girmeli
18:27Almanya'da Türk bakana, Türk Daire Başkanı
18:12İlk defa vatandaş polis merkezi yaptırdı
17:52Atalay: İl yapma gibi çalışmamız yok
17:18MAVİ MARMARA'YI GÖZYAŞLARIYLA GEZDİLER
16:49Afganistan'da 4 Türk kaçırıldı
16:48 Asker ziyareti acıya dönüştü: 2 ölü, 7 yaralı
16:38Devletin zirvesini koruyacak
16:20THY'nin Bangladeş seferleri başladı
16:10Atalay: Bugün işkence sıfırdır
15:36Vekil imamlara kadro müjdesi
15:18TBMM Başkanı Şahin, Suudi Arabistan'a gidiyor
15:15Türk Telekom'dan veri merkezlerine destek
14:20Mavi Marmara gemisi maketiyle eylem
14:14Atatürk Üni. öğrencileri saldırıları kınadı
14:09Türkiye'nin özel güvenlik "güçleri"
13:57Bütçe maratonunda son gün
13:52Eroğlu yarın taburcu oluyor
13:41'ÇOK ŞÜKÜR BİR ŞEYİMİZ YOK'
13:30'MAVİ MARMARA'YA COŞKULU KARŞILAMA
13:19YILDIZ, BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNE YETİŞEMİYOR
13:15Yenilenebilir enerji TBMM'nin gündeminde
13:13ÜDS sona erdi
13:11Tulunay için TBMM'de cenaze töreni düzenlendi
12:51Atatürk Üniversitesi'nde gerginlik
12:35Bakanlık, kanun yararına 5 yılda 389 dosyayı bozdu
12:31''Mavi Marmara'' İstanbul'a doğru yola çıktı
12:22Özel Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi'nde yangın
12:12Yargıtay'ın kararı avukatı isyan ettirdi
12:07Sultan 2. Abdülhamit'in torunu yoğun bakımda
11:3237 yolcu yanmaktan son anda kurtuldu
11:03Vakıfbank personel alacak
10:49Balyoz'u uygulamak için 66'ncı Zırhlı Tugay hazırdı
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
İki taraf da endişeli
 
 
Aliya RAHTE
Kadın ve içki tuzağı!
 
 
Lütfi BERGEN
Yalvaran dünyevileşme
 
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
Diyanet'ten bir istifa... Ayşe Sucu
 
 
Necmettin EVCİ
Kemal Kemal olalı
 
 
 
 
İşte memura yapılacak zam
 
Şevki Kulkuloğlu'nun son iddiası da boş çıktı
 
Sürpriz vergi indirimi...
 
Diyanet Vakfından 28 kadın istifa etti
 
Lieberman "Mavi Marmara"ya saldırdı
 
 
 
 
 
 
 
"Hiç kimse bir alışkanlığa veda etmek cesaretini gösteremez."
BALZAC
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.541
1.551
 
 Euro
2.025 2.040
 
 Sterlin
2.365 2.410
 
 Altın
68.69 69.02
 
 IMKB
66356  
 
 
Anadolu insanı kadın yöneticiyi seviyor...
 
KOBİ Bankacılığı'nın tek kadın yöneticisi ING Bank Genel Müdür Yardımcısı Yaprak Soykan, krizde 'komando' ekibi kurarak 5 bine yakın müşterinin kapısını çaldıklarını anlatıyor.
 
 
 
 
  İnternet sitelerinde ‘Cem Yılmaz’ın çocukluk anıları’ başlığı altında dolaşan espriler komedyeni kızdırdı.  
 
 
 
  Türkiye Yeşiller Partisi Kurucu Başkanı Bilge Contepe, 10 köpeği ve 60 kedisi nedeniyle eşinden boşanma noktasına geldi    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

olimpbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin