DOLAR 1.551 - EURO 2.040 - ALTIN 69.02 - IMKB 66356
Salı 28 ARALIK 2010
Yolalan Belediye Başkanı hayatını kaybetti 'İran ile nükleer müzakereler 2011'de' Samsun'da otopark kavgası: 1 ölü, 2 yaralı 'İki dil'i tartışalara Akif'i örnek gösterdi Batman'da iki farklı yere ses bombası atıldı Başkent'te elektrik kesintisi Taciz' iddialarına sert tepki gösterdi Dargeçit ilçesinde 1 terörist ölü ele geçirildi 2011 "Kuzey Kıbrıs yılı" Merkel, Kıbrıs Rum Kesimi'ne gidecek habertaraf.com
 
 
 
Asker ve bürokrasi, demokrasi istemedi
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Gerçek mağduriyetler önlensin
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Mehmet Âkif Ersoy'un vefat yıl dönümü
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Hrant Dink'in arkasına saklanmayın!
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Sizin de yatacak yeriniz yok
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Bir câhilden İmralı soruları
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
6 şehadeti örtbas ettiği için mi, terfiyi haketti!
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
CHP vitrinine AK PARTİ modeli
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Komutanım 26. Zırhlı Tugay darbe için hazırdır!
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Kürtler bağımsızlık yerine neden özerklik istiyor?
 
 
Akşam
Deniz GÖKÇE
Amerikan rüyası bitti mi?
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
O kazık size müstahaktır
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
Vesayetin garantörleri
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Isırma listeleri üzerine çeşitlemeler
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Apo herkesin kafasını karıştırdı
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Mehmet Ali Birand'ı kastetmiyorum!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Operasyon Kemal
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Faruk Çelik Bey’e ve Diyanet İşleri Başkanı’na acil çağrı...
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Çalıştayda tartışılan tebliğ ve BDP'nin bildirisi
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Necmettin EVCİ
 
Aliya RAHTE
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
Lütfi BERGEN
 
 
 
Davutoğlu: İsrail ile barışma niyetimiz var
 
 
 
İSTANBUL -- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''İsrail ile barışma niyetimiz var. Bütün ülkelerle barıştan yanayız'' dedi.
 
Gazete köşe yazarlarıyla İstanbul'da bir araya gelen Davutoğlu, 2010 yılında diplomatik alanda meydana gelen gelişmeleri değerlendirdi.

Davutoğlu, toplantıda ''Türkiye'nin İsrail ile barışmaya niyeti var mı? 26 Aralık Pazar günü İstanbul'a gelecek olan Mavi Marmara adlı gemiyi karşılayacak mısınız?'' sorusu üzerine şunları söyledi:

''İsrail ile barışma niyetimiz var. Bütün ülkelerle barıştan yanayız. Arabuluculuk yürüttüğümüz bir ülkeyle ilişkilerimizin kötü olmasını niye isteyelim. Karşıdan da aynı irade gelmeyince zorluk yaşıyoruz. Bizde irade var ama karşı tarafta irade oluşturmak çok zor. Yangın uçağı gönderme kararı iki dakika sürdü. İsrail'de benzer bir karar Türkiye'ye dönük alınması gerekseydi, koalisyon arasında günlerce tartışma çıkardı, tartışma basına sızardı, iş olmazdı. Herkesin sıkıntısı aynı. Öylesine bir koalisyon yapısı var ki, içlerindeki rekabet dışa karşı rekabetten daha çetin.

Uluslararası sularda Türk vatandaşları öldürüldü, bu gerçeği başka hiçbir şey örtemez. Türkiye'ye hiçbir suç yüklenemez.???''

Cenevre'deki görüşmelerin gizli kalması gerekirken iki saat içinde basına sızdığını dile getiren Davutoğlu, ''Niye yapıyoruz? Hem ilişkiyi korumak istiyoruz, hem de hakkımızı savunmak... Bu yardım sürecini fırsat bilerek yeni bir süreç başlattık, bir yere geldiğinizi düşünüyorsunuz, iki adım geri gidiyor. Eğer İsrail ile dostluğumuz sürecekse özür ve tazminattır bunun yolu.

Yarın İstanbul'a gelecek olan Mavi Marmara adlı gemiyi karşılamayacağını belirten Davutoğlu, gemiye yapılacak karşılama töreninin bir sivil toplum kuruluşu faaliyeti olduğunu ve o STK'nın bu faaliyeti özgürce yapabileceğini ifade etti.-''İRAN'IN NÜKLEER SİLAH SAHİBİ OLMASINI İSTEMİYORUZ''

Bugün köşe yazarlarıyla bir araya gelen Davutoğlu, ''Nükleer silah sahibi İran'a kesin olarak karşıyız'' diyerek şöyle devam etti:

''Hiçbir ülkenin nükleer silahı olmamasını istiyoruz. Nükleer teknolojiye getirilen sınırlamaları ise güvenlik değil ekonomik sınırlama olarak görüyoruz. Nükleer silah güvenlik, nükleer teknoloji ekonomi meselesidir. İran'ın nükleer silah sahibi olmasını istemiyoruz, nükleer silaha sahip olacağı bahanesiyle başka ülkelerin nükleer teknolojilere sınırlama getirmelerine de karşıyız. Çünkü Türkiye ekonomisi büyüyor. 2 buçuk trilyon dolarlık GYSMH'yi hedefliyoruz ki ilk 10'a girelim. Bizde doğalgaz olmadığına göre, petrol de olmadığına göre geriye iki kaynak kalıyor. Yenilenebilir enerji ve nükleer enerji... Yenilenebilir enerjinin sınırı var. Nükleer enerji, teknolojiyi elde ettiyseniz en ucuz enerji.''

İran nükleer silah sahibi olacak diye nükleer teknolojiye ileri derecede sınırlamalar getirilmek istendiğine dikkati çeken Ahmet Davutoğlu, zaten gelişmiş ekonomiye sahip nükleer güçlerin bu alanda fiyatı kontrol altında tutarak, uluslararası ticarette haksız rekabeti de doğurabileceklerini kaydetti.-''TÜRKİYE'Yİ, ULUSLARARASI SİSTEMİ RESTORE EDEN ÜLKELERDEN BİRİ HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ''Davutoğlu, ''Bizim dış politikamızı Cumhuriyetin dış politikasına tepki olarak yorumlamak tarihi bilmemektir. Atatürk, Suriye ile Balkanlar'la, Azerbaycan'la paktlar teklif etmişti'' dedi.

Tanzimat'tan bu yana Türkiye'nin restorasyon dönemleri yaşadığını, en son Soğuk Savaş başlarken güvenlik amaçlı restorasyon sonucu NATO'ya giren Türkiye'nin çok partili demokrasiye geçtiğini belirtti.

''Şimdi yaptığımız ise özgürlük ağırlıklı bir restorasyon ve AB referanslıdır'' diyen Davutoğlu, küresel siyasette görünür, etkin bir Türkiye için çalıştıklarını söyledi.

Türkiye'yi uluslararası sistemi restore eden ülkelerden biri haline getirmek istediklerini belirterek ''Küresel uluslararası konjonktüre intibak sürecindedir, intibak etmekle yetinmeyip etkin bir Türkiye için çalışıyoruz'' diyen Davutoğlu, uluslararası restorasyonun merkezi ülkelerinden biri olmak istediklerini vurguladı. Davutoğlu, hem uluslararası kuruluşlarda artık çok sayıda Türkün yöneticilik yaptığını hatırlattı, hem de Türkiye'nin birçok önemli zirveye ev sahibi olmaya başladığını vurguladı. Davutoğlu, Türkiye'nin, Mayıs 2011'de "En Az Gelişmiş Ülkeler Zirvesi" düzenleyeceğini ve bunun BM Genel Kurulundan sonra dünyadaki en geniş katılımlı uluslararası toplantı olacağını bildirdi.

Bakan Davutoğlu, grubun dönem başkanlığını seçimle kazanan Türkiye'nin düzenleyeceği zirvenin, dünyadaki eşitsizliğin, silahsızlanmaya ayrılan payların sorgulandığı, güneyin kuzeye karşı sesini yükselttiği bir toplantıya dönüşmesini amaçladıklarını kaydetti.-''BİZİM GELECEĞİMİZ AVRUPA'DA, AVRUPA'NIN GELECEĞİ BİZDE''-İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Soğuk Savaş döneminden devraldığı stratejik pozisyonları tahkim ettiklerini anlatan Davutoğlu, bunun başında Avrupa Birliği'nin (AB) geldiğini söyledi. AB üyelik müzakerelerinin ilerlememesinin vebalinin Türkiye'ye çıkarılmamasını isteyen Davutoğlu, bazı Avrupalı liderlerin engelleyici tutumuna işaret etti.

Kıbrıs müzakerelerinde de son derece esnek tutum sergilemelerine rağmen, hem Rumların tutumundan hem de Avrupa'nın, Türkiye'nin dinamizmini gösterememesinden şikayet etti. Davutoğlu, ''Karşılıklı olmayınca dinamizm sonuç vermiyor. Yunanistan'la ilişki gelişiyor, Rusya ile gelişiyor, Suriye ile de hemen vizeyi kaldırıyorsunuz ama AB'de olmuyor bu ilerleme'' dedi.

''Toplumsal açıdan bıkkınlığımız olsa da kararlılığımızı sürdüreceğiz'' ifadesini kullanan Davutoğlu, şöyle devam etti:

''Bizim geleceğimiz Avrupa'da, Avrupa'nın geleceği bizde. Avrupa bizsiz, biz Avrupasız olamayız. Avrupa Konseyinde şu anda dönem başkanıyız. Avrupa Konseyi reform çalışmalarını tamamlayacağız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin reformu da buna dahil. En fazla dosya bizden, ama reformu da biz yürütüyoruz. AB'nin Avrupa Konseyinde bir üye olmasını istiyoruz.''-''NATO'NUN CEPHE ÜLKESİ OLMAYIZ''-''Eksen kayması'' tartışmalarına da değinen Ahmet Davutoğlu, NATO'da Türkiye'nin etkinliğinin on yıl öncesine göre daha fazla olduğunu, ama ''NATO'nun cephe ülkesi'' olmaya karşı çıktıklarını vurguladı.

NATO'nun hiçbir yerde ''cephe'' olmaması ve dünya barışını sürdürecek bir misyon üstlenmesi gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, şöyle devam etti:

''Bunu söyleyince niye eksen kaysın?'' diyen Davutoğlu, ''Bu ülkenin, birkaç yıl öncesine kadar, 60 yıl boyunca savunma harcamalarını eğitim harcamalarının üstünde tuttuğunu'' vurgulayarak, ''Tam NATO'dan kopmadan kendi ulusal çıkarlarınızı korumak için bir çabaya giriyorsunuz, birden iç kamuoyunda 'Türkiye sınavda' diye sözler ediliyor. Yorumların daha soğukkanlı olması gerek'' dedi.-ABD İLE İLİŞKİLER-ABD ile ilişkilerde 2011'de İran ve İsrail yüzünden türbülanslar yaşanabileceğini kaydeden Davutoğlu, müttefiklerle açık ve net konuşmaktan yana olduklarını ve Ankara-Washington arasında çok sayıda üst düzey temas gerçekleştiğini, en son ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile Washington'da yaptığı görüşmenin verimli ve dostça geçtiğini belirtti.

Dış politikanın restorasyonunda, çevre bölgelerdeki ilişkileri derinleştirmek ve kapsamını geliştirmeyi amaçladıklarını anlatan Davutoğlu, şimdiye kadar ilgilenilmeyen Afrika, Latin Amerika, Uzak Asya gibi bölgelere de yöneldiklerini belirtti.

2010'daki temas ve çalışmalarını özetlerken Davutoğlu, ''80 küsur dış ziyaret yaptım, 96 dışişleri bakanı ağırladım Türkiye'de. 81 dış ziyaretimin yüzde 56'sı Avrupa ve Kuzey Amerika'yadır. Yüzde 27'si Ortadoğu, yüzde 17'si Asya, yüzde 5 de Latin Amerika ve Kuzey Afrika'yadır. Türkiye'yi ziyaret edenlerin yüzde 31'i Asya, yüzde 28'i Avrupa ve Kuzey Amerika, yüzde 26'sı da Ortadoğu'dan gelen bakanlar."

Türkiye'deki siyasi istikrarın dış politikadaki yoğun koordinasyon başarısında en büyük faktör olduğunu belirten Davutoğlu, ''Sayın Başbakanımızın sekiz yıldır bu görevde olması bir kültür oluşturmuştur. Dış politikayı ilgilendiren meselelerde, bakanlıklar arası çok yoğun bir koordinasyon var. Türk dış politikasının başarısı tam da buradadır, müthiş bir koordinasyon vardır. Diplomatlarımızın motivasyonu en üst düzeyde.

Bir soru üzerine, ABD Dışişleri Bakanlığı belgelerinin sızmasında ABD kaynaklı bir komplo görmediğini belirten Davutoğlu, ''Bir devletin görebileceği en büyük itibar kaybı budur'' diyerek, ABD'nin bunu yaptığına ihtimal vermediğini söyledi. İsrail'in suçlanması konusunda da ''Spekülasyon yapmak istemediğini'' belirten Davutoğlu, en fazla yazışmanın gerçekleştiği ikinci merkezin Ankara olduğunu, bunun da Türkiye'nin dünyadaki rolünü gösterdiğini kaydetti.

AA

Alakalı Konular:

Davutoğlu:İsraililebarışmaniyetimizvar

25 Aralık 2010 - 19:41:02
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

00:24'DÖKME KURŞUN'UN YIL DÖNÜMÜNDE BOYKOT ÇAĞRISI
00:08Yolalan Belediye Başkanı hayatını kaybetti
23:40Tezgör, ITF toplantısına gözlemci olarak katıldı
23:26'İran ile nükleer müzakereler 2011'de'
22:44Batman'da iki farklı yere ses bombası atıldı
22:03Taciz' iddialarına sert tepki gösterdi
21:56Dargeçit ilçesinde 1 terörist ölü ele geçirildi
21:402011 "Kuzey Kıbrıs yılı"
21:14BAĞIŞ: BU ÜLKEDE ÇOK DİL VAR
21:09Valilik'ten Garnizon Koşusu açıklaması
20:44Atatürk Havalimanı'nda Noel şapkası krizi
19:48Eroğlu, ülkesine döndü
19:09Genelkurmay 66 personel alacak
18:51Şahin, Riyad Uluslararası Türk Okulu'nu ziyaret etti
18:37İZMİR'DE 3 KATLI BİNA ÇÖKTÜ
17:30Şahin, Türk okulu ve Masmak Kalesini gezdi
17:27Barak: Türkiye ile gerilim dağılmalı
17:04Adli Tıp, Haberal'a gidecek
16:11Derviş Eroğlu taburcu oldu
16:01''Mavi Marmara'' gemisi ziyarete açıldı
15:37Aynı aileden ikinci ikiz ölümü
15:14150 maddelik 'Torba Yasa Tasarısı' yarın
15:12Midyat'ta banka soygunu
14:51ÖZAL'IN DOKTORU İFADE VERDİ
14:50İstanbul'da deniz ulaşımı için yeni çalışma
14:19"Ayşe Sucu dine aykırı bir duruş sergiledi"
13:40Erdoğan Irak'a gidiyor
13:13Gökçek'ten Genelkurmay Başkanlığına cevap
13:05Lieberman "Mavi Marmara"ya saldırdı
12:31Çift başlı yargıya son verilsin
Daha fazla haber göster
12:25Garnizon koşusuna güzargâh tahsis edilmedi
12:15Eroğlu bugün taburcu olacak
11:55Koşaner: Sarıkamış harekâtı bizlere ışık
11:45Mehmet Akif mezarı başında anıldı
11:39Asker ve bürokrasi, demokrasi istemedi
11:38"Arap-Türk forumuna Erdoğan da katılacak"
11:33Torba yasa tasarısı görüşmeleri başlıyor
11:31Merkez Bankası'na skandal kiralama
11:28Eylemci öğrenci 'şiddet'ten sabıkalı
11:23BALYOZ'DA SON GELİŞME
11:21Diyanet Vakfından 28 kadın istifa etti
09:20KKTC Başbakanı İrsen Küçük Ankara'ya geldi
09:05Lieberman: Asıl Türkiye özür dilesin
00:102,5 yıl önce balık avlamak için denize açılmıştı
23:48'Rizespor gönlümün başköşesindedir'
23:24Provokatörler cemevi taşladı
23:12Sağlık çalışanlarına şiddet cezasız kalmadı
22:47Türkiye kıyılarına "balast suyu" tehdidi
21:01İsrail: Türkiye özür dilemeli
20:59Kamu uzmanları eyleme hazırlanıyor
20:532011 yılı bütçesi kabul edildi
20:32'ERDOĞAN'IN KONUŞMASI ANLAMLI'
20:13BDP mitinginde 20 gözaltı
19:562011 Bütçe Tasarısı 332 oyla TBMM'den geçti
19:55Orgeneral Aslan Güner Suriye'de
19:362011 bütçe kanunu tasarısı onaylandı
18:49Bakan Yıldız Çin'den ayrıldı
18:30Kışanak: Kadınlar aktif siyasete girmeli
18:27Almanya'da Türk bakana, Türk Daire Başkanı
18:12İlk defa vatandaş polis merkezi yaptırdı
17:52Atalay: İl yapma gibi çalışmamız yok
17:18MAVİ MARMARA'YI GÖZYAŞLARIYLA GEZDİLER
16:49Afganistan'da 4 Türk kaçırıldı
16:48 Asker ziyareti acıya dönüştü: 2 ölü, 7 yaralı
16:38Devletin zirvesini koruyacak
16:20THY'nin Bangladeş seferleri başladı
16:10Atalay: Bugün işkence sıfırdır
15:36Vekil imamlara kadro müjdesi
15:18TBMM Başkanı Şahin, Suudi Arabistan'a gidiyor
15:15Türk Telekom'dan veri merkezlerine destek
14:20Mavi Marmara gemisi maketiyle eylem
14:14Atatürk Üni. öğrencileri saldırıları kınadı
14:09Türkiye'nin özel güvenlik "güçleri"
13:57Bütçe maratonunda son gün
13:52Eroğlu yarın taburcu oluyor
13:41'ÇOK ŞÜKÜR BİR ŞEYİMİZ YOK'
13:30'MAVİ MARMARA'YA COŞKULU KARŞILAMA
13:19YILDIZ, BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNE YETİŞEMİYOR
13:15Yenilenebilir enerji TBMM'nin gündeminde
13:13ÜDS sona erdi
13:11Tulunay için TBMM'de cenaze töreni düzenlendi
12:51Atatürk Üniversitesi'nde gerginlik
12:35Bakanlık, kanun yararına 5 yılda 389 dosyayı bozdu
12:31''Mavi Marmara'' İstanbul'a doğru yola çıktı
12:22Özel Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi'nde yangın
12:12Yargıtay'ın kararı avukatı isyan ettirdi
12:07Sultan 2. Abdülhamit'in torunu yoğun bakımda
11:3237 yolcu yanmaktan son anda kurtuldu
11:03Vakıfbank personel alacak
10:49Balyoz'u uygulamak için 66'ncı Zırhlı Tugay hazırdı
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
İki taraf da endişeli
 
 
Aliya RAHTE
Kadın ve içki tuzağı!
 
 
Lütfi BERGEN
Yalvaran dünyevileşme
 
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
Diyanet'ten bir istifa... Ayşe Sucu
 
 
Necmettin EVCİ
Kemal Kemal olalı
 
 
 
 
İşte memura yapılacak zam
 
Şevki Kulkuloğlu'nun son iddiası da boş çıktı
 
Sürpriz vergi indirimi...
 
Diyanet Vakfından 28 kadın istifa etti
 
Lieberman "Mavi Marmara"ya saldırdı
 
 
 
 
 
 
 
"Hiç kimse bir alışkanlığa veda etmek cesaretini gösteremez."
BALZAC
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.541
1.551
 
 Euro
2.025 2.040
 
 Sterlin
2.365 2.410
 
 Altın
68.69 69.02
 
 IMKB
66356  
 
 
Anadolu insanı kadın yöneticiyi seviyor...
 
KOBİ Bankacılığı'nın tek kadın yöneticisi ING Bank Genel Müdür Yardımcısı Yaprak Soykan, krizde 'komando' ekibi kurarak 5 bine yakın müşterinin kapısını çaldıklarını anlatıyor.
 
 
 
 
  İnternet sitelerinde ‘Cem Yılmaz’ın çocukluk anıları’ başlığı altında dolaşan espriler komedyeni kızdırdı.  
 
 
 
  Türkiye Yeşiller Partisi Kurucu Başkanı Bilge Contepe, 10 köpeği ve 60 kedisi nedeniyle eşinden boşanma noktasına geldi    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin