DOLAR 1.553 - EURO 2.037 - ALTIN 69.18 - IMKB 66267
Pazar 26 ARALIK 2010
27 Aralık'ta Ankara'da kapalı yollar Kulkuloğlu'ndan savcıya yönelik iddia Spor Toto Süper Lig'in 2. yarısı ilk hafta programı Mavi Marmara gemisi maketiyle eylem Atatürk Üni. öğrencileri saldırıları kınadı Bütçe maratonunda son gün Eroğlu yarın taburcu oluyor Konya'da 4 kişi sobadan zehirlendi 'ÇOK ŞÜKÜR BİR ŞEYİMİZ YOK' Kurtulmuş'tan 'Kürtçe Eğitim' yorumu habertaraf.com
 
 
 
Türk jeti uçar mı?
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Gerçek mağduriyetler önlensin
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Şener Şen'in doğum günü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Mobbing!
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
Fethullah Gülen ve yalancı tanıklık
 
 
Zaman
Ahmet TEZCAN
Elif Şafak, Komser Necati'yi nasıl çıldırttı?
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Beyaz Türk neden sevmez Menderes’i, Özal’ı ve Erdoğan’ı!
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Evine hoş geldin Mavi Marmara
 
 
Milliyet
Derya SAZAK
Davutoğlu yılı
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
Gardaş nereye?
 
 
Yeni Şafak
Hayrettin KARAMAN
AB'de din temsilcileri
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Bir kitapta bin tane hikmet bulabilirsiniz
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Ordumuz ve İslam
 
 
Habertürk
Murat BARDAKÇI
Noel-i şerîfiniz hayırlı olsun ey cemâat!
 
 
Zaman
Mustafa ÜNAL
3 paşa kördüğüm
 
 
 
 
Yusuf TANRIVERDİ
 
Hayrettin KARAMAN
 
Hasan Celal GÜZEL
 
Aliya RAHTE
 
Cüneyt ÖZDEMİR
 
 
 
Kurtulmuş: Kimlik siyaseti sorunu çözmez
 
 
 
BURSA- Kurtulmuş: Kamplaşma, kutuplaşma üzerinden kimlik siyaseti devşirmeye çalışmak sorunları çözmez.
 
Halkın Sesi Partisi (HAS PARTİ) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, "Türkiye'nin resmi dili Türkçedir, dil meselesini seçime 5-6 ay kala gündeme getirip kamplaşma, kutuplaşma üzerinden kimlik siyaseti devşirmeye çalışmak sorunları çözmez." dedi.

HAS Parti Genel Başkanı Kurtulmuş, genel seçimler öncesi Anadolu gezilerine Bursa'dan başladı. Kurtumuş, partisinin il binasının açılışını yapmak ve halkla bir araya gelmek amacıyla geldiği Bursa'da, programına, Tophane'de bulunan Osmangazi ve Orhangazi türbelerini ziyaret ederek başladı. Türbeleri ziyaret edip dua eden Numan Kurtulmuş, çıkışta gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

HAS Parti olarak, Türkiye genelindeki seçim kampanyasına ve Anadolu gezilerine ilk olarak Bursa'dan başladıklarını anlatarak söze başlayan Kurtulmuş, "Bizim siyasi hayatımızda Bursa'nın her zaman fevkalade önemi büyüktür. Çünkü Bursa, partimizin amblemi olan 'medeniyet, Osmanlı ve adalet güneşi' dediğimiz güneşin de doğduğu yerdir. Bu topraklarda ecdadımız Osmanlı, dünyaya insanlığa medeniyeti, bilimi, sanatı öğreten medeniyetin ilk adımını atmışlardır. Diğer beylikler birbiri ile çekişirken, Osmanlı büyük bir cihan devletini dünyaya kazandırmıştır. Bu ruha yeniden kavuşmak zorundayız. Bu çerçevede, HAS Parti olarak kısa süre önce kuruluşumuzu gerçekleştirdik ve bugünden itibaren Anadolu gezilerine başladık." dedi.

Türkiye'de farklı geçmiş ve fikirdeki insanların bir araya gelmesi ile Has Parti'yi kurduklarını ve kısa sürede 54 ilde örgütlenerek 28 Kasım'da genel kurulda Türkiye siyasetinin gündemine geldiklerini hatırlatan Kurtulmuş, "Zaten milletin içinde böyle bir partiye ihtiyaç vardı. Böyle bir parti zaten vardı, biz arkadaşlarımız ile bu kuruluşa sadece öncülük ettik." şeklinde konuştu.

Diğer partilerden 'üslup farkı', 'yöntem farkı' ve 'muhteva farkı' ile ayrıldıklarının altını çizen Numan Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Aslında Türkiye'de iktidar ve anamuhalefet partileri başta olmak üzere parlamentodaki partilerin içine düştüğü yanlışlık, bölerek, parçalayarak, çözüm üretmeyerek Türkiye'de siyaset yapmaya çalışıyorlar. Örneğin bu günlerde Türkiye belki çok ileri noktada özerklik tartışmaları içine giriyor. Ama iki seneden beri Türkiye'de tartışılan 'Demokratik Açılım' çalışmaları gerçekten sadece bir söz olmaktan çıkartılıp herkesin kabul edeceği, bütün yurttaşların özgür ve eşit yurttaşlar olduğu siyasi ve hukuki bir reform sürece şeklinde başarılmış olsa idi Türkiye bugün bambaşka bir noktada olacaktı. Benzer durum anayasa tartışmalarında da yaşandı. Evet bir anayasa oyladık ama bu oylamanın sonucunda neyin ve nasıl oylandığını milletimiz tam bilmiyor. Ama keşke bu anayasa tartışmalarında da Türkiye parlamentosunda da yeni bir anayasal reform nasıl olur bu tartışılsa idi ve 21. yüzyıla Türkiye'yi götürecek, taşıyacak yeni bir anayasa reformu yapılabilse idi."

"VATANDAŞA SEÇMENE 'HZ OY' GÖZÜYLE BAKMAYACAĞIZ"

Numan Kurtulmuş, HAS Parti olarak temel ilkelerinin vatandaşa, seçmene 'Hz. Oy' gözüyle bakmayacaklarını belirterek, "Yani biz bu adamı, insanları nasıl yönlendiririz, nasıl propaganda yaparız, nasıl zihinlerini çeler, sırtlarını sıvazlar ve oylarını alırız diye düşünmeyeceğiz. Biz her insanı her seçmeni 'Hz. insan' olarak görürüz." dedi.

"DEMOKRATİK AÇILIM YAPILABİLSE İDİ BUNLAR KONUŞULMAZDI"

Bir gazetecinin, 'özerklik tartışmaları ve iki dil konusunu sorması üzerine Numan Kurtulmuş, şu açıklamayı yaptı: "Eğer Türkiye demokratik açılım konusunda anayasa reformları, ekonomik iyileştirme programları, sosyal telafi programları ve göçün geri döndürülmesini yapmış olsa idi bunu başarabilmek için de silahların karşılıklı olarak susturulmasını temin etmiş olsa idi bugün bu meselelerin bir çoğu konuşuluyor olmayacaktı."

Numan Kurtulmuş, bugün adına ne denirse densin, 30 yıldır devam eden bu meselenin mutlaka çözülme zorunluluğu olduğuna dikkat çekerek, "Bunu çözerken de bu ülkenin Türkleri, Kürtleri bu ülkeye paraşütle gelmedik. Biz bu topraklarda 'bin yüz' senedir, aynı milletin, aynı medeniyetin, aynı coğrafyanın çocukları olarak yaşıyoruz. İnsanlarımızın çok büyük kısmı ayrılık taraftarı değildir. Bu, Türkiye'nin en büyük gücüdür. Bütün bunları ortadan kaldıran Türkiye'de bir taraftan terör örgütünün bir taraftan da derin çetelerin arasında sıkışıp kalmış bir kürt nüfusundan bahsediyoruz. Bu insanların tamamını özgür ve eşit yurttaşlar haline getirecek bir hukuki reformun acilen başlatılmasında büyük zorunluluk vardır." diye konuştu.

Kürt meselesi, azınlıklar meselesi, alevilik meselesi ve dindarların kendi kimlikleri ve yaşam tarzları ile siyasal ve kamusal alanlara tarşınmaları gibi konuların 30 senedir tartışıldığını aktaran Kurtulmuş, "Söz bitmiştir, bundan sonra sivil siyasetin üzerine düşen sorunları bütüncül bir şekilde çözecek adımlar atmaktır." şeklinde devam etti.

"TÜRKİYE'NİN RESMİ DİLİ TÜRKÇEDİR, İSTEYEN ETNİK KÖKENLİ HERKES KENDİ ANA LİSANINI ÖĞRENEBİLİR"

HAS Parti'nin esas ana perspektifinin herkesin eşit olduğu bir anayasal kavramının ortaya konulması kavramı olduğuna dikkat çeken Numan Kurtulmuş, "Bu çift dil meselesi ise Türkiye'nin resmi dili Türkçedir. Türkçe resmi dil olmak şartı ile isteyen etnik kökenli yurttaşlarımızın kendi ana lisanlarnı öğrenmesi en tabii hakkıdır. Biz hep şunu söylüyoruz ana lisan ana sütü kadar helaldir." şeklinde konuştu.

"SEÇİME 5-6 AY KALA KAMPLAŞMA, KUTUPLAŞMA ÜZERİNDEN KİMLİK SİYASETİ DEVŞİRMEYE ÇALIŞMAK SORUNLARI ÇÖZMEZ"

Numan Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Resmi dil ve eğitim dili Türkçe olmak şartı ile kendi dillerini ve kültürlerini seçmeli ders olarak öğrenmelerinde de sıkıntı yoktur. Ama bu ana dil meselesini seçime 5-6 ay kala gündeme getirip buradan bir kamplaşma, kutuplaşma üzerinden kimlik siyaseti devşirmeye çalışmayı da sorunları çözmek bakımından olumlu bir perspektif olarak görmediğimi ifade etmek istiyorum.

Herkes, özgür bir şekilde projelerini ortaya koyacak, ancak çözüm yerinin parlamento olması gerekir. Parlamento inisiyati sahibi olacak, biz demokratik açılımın en başında söyledik, parlamento eğer inisiyati sahibi olmaz ise bu sefer maalesef sokaklar inisiyatif sahibi oluyor. Bu ülkede herkes kendi ana dilini özgürce kullanmalıdır. Bunun önündeki engeller kaldırılmalıdır. Aancak resmi dil Türkçedir. Türkçe'nin yanında bir başka bir dilin resmi dil olarak kabul edilmesi doğru değildir. Ayrıca herkes kendi anadilini ve kültürünü öğrenebilmelidir, bunlar içzinde okullarda seçmeli dersler konulmalıdır." şeklinde sözlerini tamamladı.

CİHAN

Alakalı Konular:

Kurtulmuş:Kimliksiyasetisorunuçözmez

24 Aralık 2010 - 15:26:38
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

14:40Kulkuloğlu'ndan savcıya yönelik iddia
14:15Topçu: Sorunlar ihanetin gerekçesi olamaz
13:33Kurtulmuş'tan 'Kürtçe Eğitim' yorumu
11:49Siyasiler için 2011 diyet reçeteleri
11:36Necmettin Erbakan, Trabzon'da
10:59İlk toplantı ilk kavga
19:05Kılıçdaroğlu'nun MYK'sı belli oldu
18:25Atalay: 'İki dil' tartışmaları şansızlık
16:25Demirtaş: İki dil vazgeçilmez
14:55Erbakan: Barajı aşıp, iktidara geleceğiz
14:52Bahçeli: AKP ikinci karara da saygı duymalı
14:52Kurtulmuş: Partiler siyaset yapmıyor
14:09ATALAY: BİR BAYRAK, BİR VATAN, BİR İDEAL!
13:36Kılıçdaroğlu: Resmi dil Türkçe'dir
12:54Davutoğlu'ndan eksen kaymasına cevap
12:45Kemal Kılıçdaroğlu'na yetki verildi
12:25Sendikalardan torba yasa tasarısına tepki
12:10Cumhurbaşkanı Gül'den "İnönü" mesajı
12:09Özhaseki: Değişimi algılayanlar ayakta kalır
08:55SİLİVRİ BELEDİYESİ'NE POLİS BASKINI
20:45HAS Parti, Bursa'dan seçim startı verdi
20:07BDP'liler Diyarbakır'da seçimi konuştu
18:25'İsrail'de mağdur işçiler gösteri yapacak'
18:05Bakan Atalay: AYİM'in kararını görmedim
17:59MHP: BDP iktidardan cesaret alıyor
17:58Baydemir: DİSKİ Avrupa Birliği'ne girmiştir
17:18Tansel Çölaşan'ın 'AK Parti'yi devirme' formülü
16:59"RESMİ DİL TÜRKÇE'DİR, KONU KAPANMIŞTIR"
16:55Zafer Çağlayan: Ben de Kürt asıllıyım
16:44Batum'dan "Gülen'e tahammül" açıklaması
Daha fazla haber göster
16:42Oktay Vural'dan PKK'ya: Sigara kaçakçısı
16:41Emine Erdoğan'dan ''sokak çocuğu'' vurgusu
15:43Demirtaş: Önerdiğimiz model Türkiye'ye örnek
15:28Ulusalcılar CHP'den kaygılı
15:26Kurtulmuş: Kimlik siyaseti sorunu çözmez
15:25Erbakan: Kürtlerle Türkler kardeştir
15:03CHP'li Kart, "Saylan" olayını ciddiye almıyor
15:02Arınç: 7'lik büyümeyle iyi bir noktaya geldik
15:01ATALAY: İKİ DİLİN ALTINDA NE VAR SÖYLE
14:53Hüseyin Çelik'e ''Simon'' benzetmesi
14:12Bahçeli'den Gül'e sitem
13:58Kocaoğlu: Çelik, İzmirlileri rencide etti
13:41DSP seçimlere girecek
13:14Bahçeli'den "Gün Sazak" açıklaması
12:21Erdoğan Noel Bayramı'nı kutladı
12:07Dinçer'den Lokman Ayva'ya ''duygusal'' yanıt
11:43Atalay'dan teröre karşı işbirliği çağrısı
11:18Demirtaş'tan ''DNA bankası'' önerisi
10:58Çırağan Sarayı'nda üçlü zirve
10:33Çiller'e: Artık bir karar ver
10:28Kılıçdaroğlu Noel'i kutladı
10:21Sabahat Akkiraz'dan CHP'ye Alevi isyanı!
09:30Özhaseki'yi yakacak senet de sahte çıktı
07:37'Biz provokasyona karşıyız, protestoya değil'
23:25MECLİSTE 'DEMOKRATİK ÖZERKLİK' TARTIŞMASI
21:28KILIÇDAROĞLU DA OBAMA'YA MEKTUP YOLLAMIŞ
21:01İP, Ergenekon davasının görüntülerini yayınladı
20:54'Sazak'ın hatırasını yaralayanları kınıyorum
18:31Demirel, DP'liler ile görüşüyor
16:59Sevigen: Saylan'ınki siyaseti dizayn projesi
16:00Tansu Çiller'den yalanlama
15:53Kulkuloğlu'ndan savcıya: Beni yanlış anladınız
15:39Milletvekilleri, Şahin'in sözlerini değerlendirdi
14:21Aksu başkanlığındaki MYK toplantısı sona erdi
14:14Suheyl Batum'dan Hüseyin Çelik'e cevap
14:12Elitaş: Öğrenci affı torbaya eklenebilir
13:43MHP'li belediyeyi basan ülkücüler adliyede
12:26Ömer Çelik'ten "suikast" nitelemesi
12:17Aysel Tuğluk beraat etti
11:49HAS Parti de alanlara iniyor
11:48Ak Parti MYK toplandı
11:37Yazarımız Necmettin Evci Samsun'da
10:54Çelik'ten İzmir'e ilginç benzetme
09:51ANAR'DAN SON SEÇİM ANKETİ
19:24'Siyasal yapılar bir gün işlevini yitirecek'
18:33Şener: İlk Kürtçe konuşan bakan benim
18:11Berhan Şimşek'ten yolsuzluk iddiası
17:54Özhaseki'den bir dava da Baykal'a
15:38Kılıçdaroğlu, Lord Curzon gibi konuşuyor
15:20Şendiller: Bahçeli'nin açıklamaları bizi üzdü
15:18Çiçek: Eğitim bitmez tükenmez bir hazine
15:13Yıldırım'a sürpriz doğum günü pastası
15:10Berhan Şimşek: Görevimin başındayım
15:09Eroğlu: HES konusunda vatandaş kandırılıyor
15:08Kemal Kılıçdaroğlu milletvekilleriyle görüştü
14:54MMP Başkanı Yılmaz, BDP'yi uyardı
14:34Numan Kurtulmuş Anıtkabir'i ziyaret etti
14:16CHP, Haberal için tahliye istedi
14:03Topçu: PKK siyasi alanda da umudunu kaybetti
12:32Günay: Başbakan'a projeleri anlatamadık
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
Jandarmadan gelen haber kötüydü
 
 
Ayhan BİLGEN
Ulus devletin en uzun yılı: 2011
 
 
 
 
Trafik cezaları cep yakacak
 
Helikopter arızası Baykal'a suikast mıydı?
 
Kemal Kılıçdaroğlu'na yetki verildi
 
Hükümet 3 general hakkında kararını verdi
 
Papadopulos Annan Planını okumamış bile
 
 
 
 
 
 
 
"Hiç kimse bir alışkanlığa veda etmek cesaretini gösteremez."
BALZAC
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.543
1.553
 
 Euro
2.022 2.037
 
 Sterlin
2.365 2.410
 
 Altın
68.86 69.18
 
 IMKB
66267  
 
 
Dizi sektöründe sömürü büyük...
 
Sendikalaşmadığımız sürece her şey hava gazı: Çakal filminin başrol oyuncuları Damla Sönmez ve İsmail Hacıoğlu hem filmlerini hem de sinema endüstrisi üzerine eleştirilerini dile getirdiler...
 
 
 
 
  Acun Ilıcalı, 7 yıllık eşinin aldatıldığını belirterek boşanma davası açmasına neden olduğu söylenen Şeyma Subaşı ile birlikte önceki gece yakalandı  
 
 
 
  Türkiye Yeşiller Partisi Kurucusu ve eski başkanı, çevreci hayvansever Bilge Contepe, evinde beslediği 10 köpek ve 60 kedi nedeniyle 36 yıllık eşi Bodrum Rotary Kulübü eski Başkanı Yüksek Mimar Kaynak Contepe'yle boşanmanın eşiğine geldi.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 olimpbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin