DOLAR 1.553 - EURO 2.037 - ALTIN 69.18 - IMKB 66267
Pazar 26 ARALIK 2010
İKİ BÖLGEDE YAĞIŞ OLACAK Fenerbahçe 22 sayı farkla yendi Erdoğan'ın bütçe mesaisi Olin Edirne:88 - Erdemir: 61 Filistin'i tanıyan beşinci Latin Amerika ülkesi Davutoğlu: İsrail ile barışma niyetimiz var Kılıçdaroğlu'nun MYK'sı belli oldu Faraç'tan Cumhuriyet gazetesine tepki TARIM İŞÇİLERİ KAZA YAPTI: 28 YARALI Kemal Kılıçdaroğlu'na yetki verildi habertaraf.com
 
 
 
Türk jeti uçar mı?
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Gerçek mağduriyetler önlensin
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Şener Şen'in doğum günü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Önce kendi ‘Kürt’üne ifade hakkı tanı
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Sizi yaramazlar sizi!
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Silahını bırak da gel
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Dikkat! Dikkat! Uyarıyorum...
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Milli 'oyalama' bakanı
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Hepimiz Kemalistiz!
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Mavi Marmara'nın dönüşü
 
 
Akşam
Hüsnü MAHALLİ
Diplomasi, özerklik ve WikiLeaks
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Mavi Marmara’nın şifresi
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Bu halk anayasa yapar mı?
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
"Devlet AKP" giderek sertleşiyor
 
 
Milliyet
Melih AŞIK
Kayseri davası
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Sam Amca'dan Celal Amca'ya
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Kılıçdaroğlu'na Kayseri Başsavcılığı'ndan çağrı
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Bu paşaların hepsi kötü değil ki!.. İyi paşalar da var...
 
 
Yeni Şafak
Resul TOSUN
İnsanlığın vicdanı Mavi Marmara
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Hayri Hoca
 
 
Zaman
Şahin ALPAY
Bilim ve yanılgı
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Bölünme mi asimilasyon mu?
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Bu memlekette “ADAM” yok mu?..
 
 
 
 
Yusuf TANRIVERDİ
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Tasarı gündemden kolay çıkmayacak
 
 
 
WASHINGTON- Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, ABD'nin 1915 olaylarını ''soykırım'' olarak tanımasını isteyen tasarının Temsilciler Meclisi gündemine gelmemesinin, ''her şeyin bittiği'' şeklinde değerlendirilemeyeceğini belirterek, ''Daha kararlı, daha birlik içinde hareket etme, tek vücut olma ihtiyacı var. Gündemden görünür gelecekte kolay çıkmayacak, buna hazırlıklı olmak gerekiyor'' dedi.
 
Tan, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğinde düzenlediği basın toplantısında, 1915 yılı olaylarıyla ilgili 252 no'lu tasarının, yılın son günlerinde ''gereksiz yere vakit ve enerji kaybına neden olduğunu'' söyledi.

Bu olayda, Türk toplumunun son zamanlarda görülmemiş bir şekilde hareket ederek tepki verdiğini ve bunun kendilerini mutlu ettiğini dile getiren Tan, ''Çok yeni gelişen bir hadisede, hadisenin karşılanması bağlamında, bizim tepkimiz, olaya müdahale açısından gayet başarılı olmuştur'' dedi.


TÜRK ÇATI KURULUŞLARI YAKIN ÇALIŞTI

Tan, tasarıyla ilgili sürecin nasıl geliştiğini de anlattı.

Olayın geçen perşembeyi cumaya bağlayan gece, yerel saatle 01.30 civarında başladığını, kendilerinin de 06.30'da tüm süreci başlattıklarını anlatan Tan, ABD'deki tüm Türk kuruluşlarıyla bir araya gelerek saat 10.00'da stratejiyi belirlediklerini kaydetti.

Tan, Türk çatı kuruluşlarının bu olayla birbirleriyle yakın çalışma kültürünü daha çok benimsediklerini ifade etti.

Tasarının, geçtiğimiz Mart ayında Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'ne gelmesi sırasında da Türk çatı kuruluşları ve Türk toplumunun benzer bir tepki verdiğini, o dönem ''Türk toplumunun oyunu kurallarına göre oynamayı öğrendiğini'' söylediğini hatırlatan Tan, ''Bu son tecrübe de bunun ne kadar doğru olduğunu ortaya koydu'' diye konuştu.


"TEK VÜCUT OLMA İHTİYACI VAR"

Bu tür tasarıların tekrar gelebileceğine işaret eden Tan, ''252 no'lu tasarıyla ilgili son süreç bizim için her şeyin bittiği anlamına gelmiyor. Daha kararlı, daha birlik içinde hareket etme, tek vücut olma ihtiyacı var'' dedi.

Tan, bu nedenle gerekli çalışmlara ve temaslara aralıksız devam edeceklerini, mutahaplarını bilgilendirmeyi sürdüreceklerini söyledi. Büyükelçi Tan, ''Umuyoruz bundan sonra bu tür gelişmeler ortaya çıkmaz'' dedi.

ABD'deki Ermenilerin California eyaletinde açtıkları davalarla ilgili olarak ABD Federal Temyiz Mahkemesi'ndeki son gelişmeleri hatırlatan Tan, genel anlamda ABD'de meselenin gündemden görünür gelecekte kolay çıkmayacağını, buna hazırlıklı olmak gerektiğini söyledi. Tan, bu noktada özellikle Türkiye-Ermenistan normalleşme süreci çerçevesindeki çalışmaların sonuçlandırılması gerektiğini kaydetti.


"DEMOKRAT-CUMHURİYETÇİ AYRIMI YAPMADAN ARADIK"

Tan, tasarının Meclise getirilmesine yönelik çabalarla ilgili soru üzerine, ''Son bir deneme yapmayı çok ciddiyetle düşündüklerini gördük. Öyle bir tasavvurları varsa bunu uygulamaya koymamaları için elimizden geleni yaptık'' dedi.

Tasarıya karşı olmaları için Kongrede Demokrat veya Cumhuriyetçi ayrımı yapmadan tüm üyelere ulaşmaya çalıştıklarını belirten Tan, bir çoğuyla telefonda birebir görüştüğünü ama Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile kendisinin doğrudan bir teması olmadığını, şimdi de bu üyelere teşekkür telefonları ettiğini söyledi.

Tan, ''Bizi en fazla eleştiren insanlarla da görüştüm. Amacımız, Kongrenin bütününe bu yapılan işin yanlış olduğunu anlatmaktı'' dedi.

Mecliste gündeme getirilmek istenen tasarının, Türkiye ile ABD'nin ilişkilerinin veya Türkiye'nin küresel ve bölgesel anlamda oynadığı önemli rolün tamamen dışında marjinal bir konu olduğuna dikkati çeken Tan, ''Türk-Amerikan ilişkilerinin bununla tartılmasını, bizleri eleştiren insanlar dahi istemedi. Kongre içerisinde, başka konularda bizi eleştiren birçok üye dahi, Türkiye gibi bir ülkenin, birtakım Ermeni Amerikalıların ortaya koyduğu böyle marjinal çıkarlara feda edilmeyeceğini, bunun yanlış olduğunu gördü'' diye konuştu.


"YÖNETİMİN GEREĞİNİ YAPTIĞINA İNANIYORUM"

Büyükelçi Tan, ''ABD Başkanı Barack Obama ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'in Kongreyi aramadığının belirtildiği ancak perde arkasında müdahalelerinin olup olmadığını bilip bilmedikleri''ne ilişkin soru üzerine, yönetimi bütün halinde kabul ettiklerini, tasarının Meclise gelip geçmesi gibi bir durumun yaratacağı sıkıntı ve hasarı en iyi bilenlerden birinin Amerikan yönetimi olduğunu belirterek, ''(Amerikan yönetiminin) tasarının engellenmesi konusunda gerekeni yaptığına inanıyorum'' dedi.

Obama'nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın mektubuna yazılı cevap verip vermediğine yönelik soru üzerine Tan, olaylar çok hızlı geliştiğinden buna vakit kalmadığını ve Amerikan yönetiminin de kendileri için bazı önemli tasarılar nedeniyle çok meşgul olduğunu ama çok çeşitli kanallarla yönetimin Türkiye ile temas halinde olduğunu kaydetti.


"BİZE DESTEK OLMAK İSTEYEN HERKESLE ÇALIŞTIK"

Tan, Ermeni tasarısı konusunda Yahudi lobisiyle görüşüp görüşmediklerinin sorulması üzerine, bu konuda Türkiye'ye destek olmak isteyen herkesle çalıştıklarını söyledi.

''Biz özel olarak Yahudi kuruluşlarına gitmiş değiliz ama o camiadan da bizlerle dostluğu bulunan, ilişkilerimizin önemine inanan Amerikalı Yahudi cemaatinin temsilcileriyle de elbette görüştük. Onların da bizlere yardımcı olmasını istedik ve onlar da ellerinden geleni yaptılar'' diyen Tan, görüşmelerini kuruluşlar değil, kişiler bazında yaptıklarını belirtti.


"KAPSAMLI VE YOĞUN İSTİŞARELER BAŞLATACAĞIZ"

Öte yandan Tan, Ocak ayında yeni Kongrenin göreve başlamasıyla birlikte ABD iç politikasında yeni bir döneme girileceğini hatırlatarak, Amerikan yönetimi ve Kongre ile gelecek dönemde de yapıcı ilişkileri devam ettireceklerini ve geliştireceklerini söyledi.

ABD ile gelecek yılda da her düzeyde temas ve istişarelere devam edeceklerini, dışişleri bakanlıkları arasında kapsamlı ve yoğun istişare süreci başlatma amacında olduklarını belirten Tan, ''Böylece, birçok ikili, bölgesel ve çok taraflı konularda yüz yüze diyaloğu daha da güçlendirmiş olacağız. Tabii bu toplantıların ilgili makamlarımız arasında eşgüdüm yakalanması kadar şahsi dostluk bağları kurulması bakımından da büyük fayda sağlayacağına inanıyorum'' dedi.

Tan, ABD'nin Irak, İran, Afganistan gibi birçok konudaki dış politika gündeminin aynı zamanda Türkiye'nin dış politika gündemi olduğuna işaret etti.

Büyükelçi Tan, Kıbrıs konusunda ABD yönetimi ve Kongrenin çözümün teşviki yönünde harekete geçmesi ve Kıbrıs Rum kesiminin adil ve kapsamlı bir çözümün sağlayacağı fayda konusunda ikna edilmesini beklediklerini söyledi.

Tan, Türkiye ile ABD arasındaki ticaretin geliştiğini, bilimde de işbirliğinin gelecek yılda artabileceğini anlattı.

AA

Alakalı Konular:

Tasarıgündemdenkolayçıkmayacak

23 Aralık 2010 - 23:51:47
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

19:41Davutoğlu: İsrail ile barışma niyetimiz var
17:05Erdoğan elektrikli otomobili test etti
16:27BDP'lilerden İran'a Pejak protestosu
15:53ORDUYA "NEDEN DARBE YAPMIYORSUN" SİTEMİ
15:44Helikopter arızası Baykal'a suikast mıydı?
15:13CHP'li Kulkuloğlu yeni belgeler açıkladı
15:07Kapadokya'da dev peribacası çöktü
13:57KULKULOĞLU'NA BİR YALANLAMA DAHA!
13:45Bakan Yıldız en büyük nükleer santrali gezdi
13:33HSYK üyesi Aydın'ın Midyat sevgisi
13:31Papadopulos Annan Planını okumamış bile
12:55Bakanlıktan özürlülerle ilgili yalanlama
12:42Gemik'i vuran polisin cezasına indirim
12:21Gazilikle şehitlik arasında gidip geliyor
10:36İsmet İnönü için ilk tören Anıtkabir'de
10:22TSK'dan yeni "şehit" uygulaması
09:44Türkiye'de ne kadar motorlu taşıt var?
09:08Hükümet 3 general hakkında kararını verdi
07:35Çocuğa cinsel istismara ağır ceza
00:09Türk jeti uçar mı?
00:05İsmet İnönü'nün ölüm yıl dönümü
23:58'Katkıda bulunmaya her zaman hazırız'
23:44CEP TELEFONU IŞIĞINDA BOMBA İMHA
23:40Liderler zirve öncesi aile fotoğrafı çektirdi
23:33Daily Telegraph'tan deprem senaryosu
23:23KKTC'den kınama
23:20Diyarbakır Cezaevi'nde iken Cizre'de çalışmış!
23:10Belediye'ye polisten 'ihaleye fesat' baskını
22:37Demir yolu bağlantısı Afganistan'ı da kapsamalı
22:25Öğrencilere olaylar öncesi tahrik mesajları
Daha fazla haber göster
22:06Üçlü zirve toplantısı sona erdi
21:49Maltepe Belediyesi'nde arama
21:47HSYK üyeleri'nden sorunları yerinde tespit
21:40AYİM'İN KARARI UYGULANABİLİR DEĞİL
21:37Çavuşoğlu'ndan Gazipaşa yorumu
21:16Torba Kanunu Taslağı'na protesto
21:14Genel Kurul müzakereleri bugün tamamlanıyor
21:03Başbakan Erdoğan, Massımov ile görüştü
20:14Gül: Güven Türkiye'nin sorumluluğunu artırdı
19:57Bütçenin maddeleri kabul edildi
19:49AK Parti, yargıçlar konusunda kararlı
19:46Erdoğan: Bilgisayar hayattan koparmasın
19:38Atalay: Açığa alma kararımız var
19:34'Taliban'la görüşmelerde ev sahipliğinize seviniriz'
19:29Doğan ve Kıyat yeniden ifade verecek
19:19"Ordu yönetiminde köylü toplum değiliz"
19:00Silahlı kavgayla ilgili 6 kişi adliyeye sevk edildi
18:55Bakan Atalay: Kararlılığımız sürecek
18:46Gül: Nisan 2011'de ortak tatbikat yapılacak
18:21Sahte çürük raporu davasında tahliye yok
18:16Şırnak'ta iki terörist teslim oldu
17:28BAŞBAKAN'A HAKARETE SORUŞTURMA
16:27Duruşmadaki silahlı saldırıya tutuklama
16:18Davutoğlu, Mutteki'yi telefonla aradı
15:48AİYM'den 3 komutana iyi haber
15:22Nur Serter'in çözemediği 1. sınıf sorusu
15:14Sahte çürük: Aziz Yıldırım şikayetçi olmadı
14:59Gerçeker: 5 yıl hiç dosya gelmese bile...
14:23Başbakan getirdi, Cumhurbaşkanı götürdü
13:53Suçlu Rumlar güçlü çıkmaya çalışıyor
13:38Ahmedinejad'dan Gül'e davet
13:37CHP yeni belge açıklayacak
13:36Kayseri pancar kooperatifine kayyum
13:35Tanıklar, Temizöz'ü görünce korkudan titredi
13:15Trenler, Karadeniz'i 24 saatte geçecek
13:14Erdoğan, Gül'ün makam aracını kullandı
12:32"Ergenekon belgelerini kamuoyuna açacağız"
12:21Talabani Ahmet Özal ile görüştü
12:18Başbakan Erdoğan Karzai ile görüştü
12:01AİYM'in gündemi komutanların terfisi
11:29Gül'den Noel'e özel birlik mesajı
11:28Savcı, bombanın değil haberin peşine düştü
11:24Gül-Karzai-Zerdari görüşmesi sona erdi
11:01İlhan Cihaner davası ertelendi
10:45ÇÖLAŞAN: ÖZAL AİLESİ TANTANA ÇIKARIYOR
10:38İSTANBUL BOMBACISI LİCE'DE YAKALANDI
10:37'Özal suikastı ilk kardeşime gelmişti'
10:07EİT'te ekonomik işbirliğine vurgu
09:25Şişli'de terör operasyonu
00:11Türk-Çin ilişkilerinde bu yıl öne çıkanlar
23:51Tasarı gündemden kolay çıkmayacak
23:48"Füze kalkanı ilişkileri etkilemez"
22:47İşadamları: İzmir'e hakaret havası almadık
22:46Arınç'tan felçli vatandaşa akülü araba
22:44İzmir'de 3.6 şiddetinde deprem
22:13Abdullah Gül'den ABD'ye teşekkür
21:58Doktorlar:Otopsiye Özal'ın ailesi izin vermedi
21:53Sızıntı bu sefer Wikileaks'ten
21:475 kişiyi öldüren katile 90 yıl hapis
21:41Diyanet-Sen'den vekil imamlara müjde
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
Jandarmadan gelen haber kötüydü
 
 
Ayhan BİLGEN
Ulus devletin en uzun yılı: 2011
 
 
 
 
Trafik cezaları cep yakacak
 
Helikopter arızası Baykal'a suikast mıydı?
 
Kemal Kılıçdaroğlu'na yetki verildi
 
Hükümet 3 general hakkında kararını verdi
 
Papadopulos Annan Planını okumamış bile
 
 
 
 
 
 
 
"Hiç kimse bir alışkanlığa veda etmek cesaretini gösteremez."
BALZAC
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.543
1.553
 
 Euro
2.022 2.037
 
 Sterlin
2.365 2.410
 
 Altın
68.86 69.18
 
 IMKB
66267  
 
 
Dizi sektöründe sömürü büyük...
 
Sendikalaşmadığımız sürece her şey hava gazı: Çakal filminin başrol oyuncuları Damla Sönmez ve İsmail Hacıoğlu hem filmlerini hem de sinema endüstrisi üzerine eleştirilerini dile getirdiler...
 
 
 
 
  ANKARA- Yeşil sahaların ilk yarıdaki en medyatik isimleri belirlendi.  
 
 
 
  Cep telefonuma böyle bir mesaj geldi: 'Değerli müşterimiz, yılbaşına özel 2 adet saat kazandınız. Hemen 0532 111 92 92'yi arayın. Elektrik tasarruf cihazınızı almayı unutmayın. 0532 111 92 92' Mesaj böyleydi, gönderen kısmına da '0534 466 43 95' yazıyordu.    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 olimpbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin