DOLAR 1.556 - EURO 2.033 - ALTIN 68.86 - IMKB 66218
Cuma 24 ARALIK 2010
BEŞİKTAŞ SON BOMBASINI DA PATLATTI Fenerbahçe Ülker amacına ulaştı Beyazkart'ın süresi 31 aralıkta dolacak Tasarı gündemden kolay çıkmayacak "Füze kalkanı ilişkileri etkilemez" MECLİSTE 'DEMOKRATİK ÖZERKLİK' TARTIŞMASI TBMM spordaki şiddete el attı "Maliye Bakanımızı Avrupa kıskanıyor" Basketbolda 11. Hafta programında değişiklik İşadamları: İzmir'e hakaret havası almadık habertaraf.com
 
 
 
2010 Türk-Çin ilişkisi ve öne çıkanlar
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Gerçek mağduriyetler önlensin
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Demet Akbağ'ın doğum günü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bunu sana kustururlar hoca
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Said-i Kürdi Kürt mü?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Solun hikâyatı sağa rahmet
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Kürt Kemalizmi...
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Diyarbakır’ı nasıl kaçırmışım!
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
Google istihbaratçısının ajan komplosu
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kendini yormamalı
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Yafta
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
'Önce Oku, Sonra Öde' modeli öğrenci dostudur
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
İtinayla put kırılır ve de tabu yıkılır
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Öcalan ve derin devlet
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
Biz bu vatanı böldürmeyiz
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Erdoğan Kürt diyor, Kılıçdaroğlu diyemiyor, neden?
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Osmanlı korkusu, Osmanlı tuzağı..
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Yahudi Lobisi, Ankara'ya göz kırptı
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Tepkisiz zombi toplum
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Alevilere sorular
 
 
Star
Nasuhi GÜNGÖR
AK Parti’nin Kürtleri
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Seçimler yaklaştıkça hava sertleşiyor
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
CHP ve İslam
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Kılıçdaroğlu evdeki Mustafa'mdan da olacak!
 
 
Bugün
Toktamış ATEŞ
CHP ve sol
 
 
 
 
Aliya RAHTE
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
 
 
'Türkiye kriz sürecini en iyi şekilde yönetmiştir'
 
 
 
TBMM- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, küresel krizde Türkiye'de uyguladıkları politikaları değerlendirirken ''2009 yılında bazı kriz tellallarının, ülkenin bir yangın yerine döneceği senaryolarının aksine Türkiye kriz sürecini en iyi şekilde yönetmiştir'' dedi.
 
Ergün, Sanayi Bakanlığı bütçesi üzerinde hükümet adına yaptığı konuşmada, 2010 yılının, küresel krizden çıkışın başladığı ve önemli bir toparlanmanın yaşandığı bir yıl olduğunu ancak özellikle Avrupa ve ABD ekonomilerinde, finans sektörü, bütçe açıkları ve borç yapılarından kaynaklanan sıkıntıların, küresel ekonomi için bir risk oluşturmaya da devam ettiğini söyledi.

Küresel krizin ülke ekonomilerini bu derece baskı altına almasının nedenleri incelendiğinde, Türkiye ekonomisinin son yıllarda ne kadar iyi bir performans gösterdiğinin anlaşılacağını kaydeden Ergün, özellikle kamu maliyesi ve bankacılık sektöründeki reformların, ekonomiye direnç kazandırdığını vurguladı.

Türkiye'nin, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında krizden en az etkilenen ve krizden kalıcı hasar almadan bu süreci atlatan ülkelerden biri olduğuna dikkati çeken Ergün, ''2009 yılında bazı kriz tellallarının, ülkenin bir yangın yerine döneceği senaryolarının aksine, Türkiye dinamik özel sektör yapısı ve zamanında almış olduğu tedbirler sayesinde kriz sürecini en iyi şekilde yönetmiştir. Sadece kriz öncesini yakalamakla kalmadık, en başarılı günlerimize de geri dönüş yapmaya başladık. Bundan sonra yapmamız gereken en önemli iş, bu sağlam makro temelin üstüne, mikro ölçekli reformları daha güçlü bir şekilde hayata geçirmektir'' diye konuştu.-''UZUN VADELİ VİZYON ÇİZEBİLEN BİR ÜLKE''-2002 yılından önceki Türkiye'de her şeyin belirsiz olduğunu kaydeden Ergün, ancak artık Türkiye'nin, özel sektörünü güçlendirmek için gerekli adımları atabilen, uzun vadeli vizyon çizebilen bir ülke olduğunu söyledi.

Bu ortamın, özel sektörün küresel rekabet gücü kazanması, yatırımların, istihdamın ve ihracat gelirlerinin artması için son derece elverişli olduğunu belirten Ergün, şunları kaydetti:

''Dünyada Türkiye lehine oluşan konjonktürden azami derecede istifade etmek için, stratejik yaklaşımlara ihtiyaç vardır. Türkiye, artık gerekli strateji planlarını hazırlayıp uygulayabiliyor. Zira Türkiye, artık önünü görebiliyor. Türkiye'nin yıllardır ihtiyaç duyduğu Sanayi Strateji Belgesi'ni hazırladık. Bu belge Yüksek Planlama Kurulu'nda imzalandı, kısa bir süre içinde kamuoyu ile paylaşacağız.

Bu belge ile rekabet gücünü ve verimliliği artırmayı, çevreye duyarlı ve sosyal sorumluluk sahibi bir sanayi sektörü oluşturmayı amaçlıyoruz. Bu amaca ulaşmak için, orta ve yüksek teknolojili sektörlerin üretim ve ihracat içindeki payını artırmamız, düşük teknolojili sektörlerde katma değeri yüksek ürünlere geçişi sağlamamız ve becerilerini sürekli geliştirebilen şirketlerin ekonomideki ağırlığını artırmamız gerekiyor.

Sanayi strateji belgesi ile işletmelerimizin teknoloji, AR-GE, markalaşma, tasarım, kümelenme, birleşme ve ortaklık gibi alanlarda yönlendirici doğru politikalar üretecek araçlar geliştireceğiz. KOBİ desteklerini veya teşvik programlarını, bu strateji belgesinin esaslarına uygun bir şekilde revize edebileceğiz. Dışa bağımlılığın yüksek olduğu sektörlerde, yerli ürün geliştirilmesine yönelik girişimleri destekleyeceğiz. Bütün bu eylemlerin hayata geçmesiyle birlikte çok daha rekabetçi bir iş ortamı oluşturmuş olacağız.''

Ergün, Girişimci Bilgi Sistemi ve Merkezi Tüzel Kişilik Bilgi Sistemi projeleriyle Türkiye'de faaliyet gösteren tüm ekonomik aktörlere ilişkin faaliyet ve sicil verilerini tek çatı altında toplamayı amaçladıklarını bildirdi.-TEKNOPARKLAR-Türkiye'nin, sadece iyi bir ekonomi olmayı değil, dünyanın en güçlü ekonomilerinden birisi olmayı hedeflediğini anlatan Ergün, bu nedenle bilim, teknoloji, AR-GE, markalaşma, tasarım, patent ve yenilikçilik gibi alanlara özel bir önem verdiklerini kaydetti.

Bakanlık olarak, AR-GE faaliyetleri için ayırdıkları kaynakların en verimli şekilde kullanılması için önemli çalışmalar yürüttüklerini belirten Ergün, bugüne kadar 76 işletmeye AR-GE Merkezi Belgesi verdiklerini, bu merkezlerde çalışanların sayısının 10 bini geçtiğini bildirdi.

Teknoparklar konusunda da önemli çalışmalar yaptıklarını kaydeden Ergün, AK Parti iktidarından önce iki olan teknopark sayısını 39'a çıkardıklarını söyledi. Ergün, bunların 26'sında teknoloji üretimine ve ihracatına başlandığını bildirdi.

Üniversite-Sanayi İşbirliğini artırmayı hedefledikleri San-Tez programına 2007 yılında başladıklarını anımsatan Ergün, şimdiye kadar 760 proje başvurusu alındığını, bunlardan 317'sinin desteklenmeye uygun bulunduğunu ve 41 projenin sonuçlandığını söyledi.

Ergün, Teknogirişim Sermayesi Desteğiyle her yıl 100 gence, karşılıksız 100 bin lira hibe desteği verdiklerini, teknoparklarda yer tahsis ettiklerini kaydetti. Ergün, 2011 yılında, destek sağlayacakları teknogirişimci sayısını 300'e çıkarmayı planladıklarını bildirdi.

Bu gençlerle sık sık bir araya geldiklerini anlatan Ergün, ''Keşke muhalefet partilerinden milletvekili arkadaşlarımız da bu gençleri ziyaret etseler, onlarla bir bardak çay içseler, Türkiye'nin neler üretmekte olduğunu, nasıl gençlik potansiyeline sahip olduğunu görseler'' dedi.-''LAF DEĞİL İCRAAT''-Bilişim, makine, otomotiv, nanoteknoloji, savunma sanayi gibi teknoloji yoğun sektörlerde önemli gelişmeler yaşandığını kaydeden Ergün, şunları söyledi:

''Geçmişte Türkiye'nin savunma sanayi alanındaki ihtiyacının sadece yüzde 20'sini kendi şirketlerimiz karşılayabiliyordu. Bugün artık savunma sanayi şirketlerimiz, ihtiyacımızın yüzde 50'sini karşılar hale gelmiştir.

Bugün ülke olarak insansız hava aracı, güdümlü füze ve savaş gemisi üretimine bile başladık, yerli uydumuzu da uzaya fırlatma aşamasına geldik.

İşte bizim vatanseverlik anlayışımız budur. Zira memleketimize olan sevgimizi lafla değil icraatla ortaya koyuyoruz.''

Reel ekonomiyi, birkaç büyük firmanın başarısına endekslemenin doğru olmadığını çok iyi bildiklerini belirten Ergün, bu nedenle, KOBİ'ler ile esnaf ve sanatkarları destekleyecek ve onların rekabet güçlerini artıracak projelere büyük önem verdiklerini söyledi.

Ergün, bakanlık olarak bu yıl, Esnaf ve Sanatkarlar Strateji Belgesi hazırladıklarını ve esnafın günümüz şartlarına uygun bir dönüşüm yaşaması için gerekli tedbirleri aldıklarını ifade etti. Bakan Ergün, 2003 yılından bugüne kadar, kredi faiz destekleri ile 136 bine yakın esnaf sanatkar ile KOBİ'ler için, 7,4 milyar liralık kredi hacmi oluşturduklarını söyledi.

Ergün, bu kredilerle, KOBİ'lerin 2,2 milyar dolarlık ihracat yapmasını sağlarken 32 binden fazla vatandaşa da istihdam kapısı açtıklarını sözlerine ekledi.

AA

Alakalı Konular:

'Türkiyekrizsürecinieniyişekildeyönetmiştir'

20 Aralık 2010 - 22:10:33
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

23:05"Maliye Bakanımızı Avrupa kıskanıyor"
22:51Kazaklar, Sincan Sanayi Bölgesi'ni inceleyecek
20:49"İş kazalarının yıllık maliyeti 35 milyar TL"
20:22'Bankacılık sektörü Türkiye'ye küçük geliyor'
20:19Turizmin kent gelişimine katkısı tartışıldı
19:56Kredi borçları artıyor
19:14Belediyelerden nüfus için ilginç yöntemler
18:42'TOKİ'ye gitmeseydi harcı kaldırırdım'
18:19KOSGEB 15 bin girişimciyi eğitecek
18:15Bazı ülkelerin borsalarında son durum
18:14Dolar günü 1,552 TL, euro 2,027 TL'den kapattı
18:11Borsa yüzde 1,19 değer kazandı
17:50Meslek hastalığı istatistiği Dinçer'i şaşırttı
17:4411 ayda 27 milyon 500 bin turist geldi
17:20Karadeniz'de hamsi kıtlığı
16:35UMEM, Sivas'ta 1 milyon kişiyi meslek öğretecek
15:30"Toplu açılışlar, cevap oldu"
15:20Çağlayan'dan Merkez Bankası'na yine eleştiri
14:38"İşçiler torba yasadan tedirgin"
13:53Akdağ: Sağlık meslekleri ile ilgili hazırlık var
13:20İlk seans sonu bazı ülkelerin borsaları
13:19Borsa, ilk seansı 65639 puandan tamamladı
13:19Gün ortasında Dolar 1,552 TL, euro 2,033 TL
12:58Sözleşmeli öğretmenlik başvuruları başladı
12:44OGİAD okyanus ötesinde pazar araştırması yaptı
12:05Bakanlıktan çiftçiye 250 milyonluk destek
11:46Kuzey Irak'a Türk damgası
10:12Bazı ülkelerin borsalarında son durum
10:09Borsa güne yükselişle başladı
09:50Motorine 8 kuruş zam
Daha fazla haber göster
09:24Lojman kiralarına yüzde 7,60 zam
09:21Dolar 1,5520, avro 2,0380 lira
23:20Çöpten 1 milyar kilovat saat enerji üretilecek
23:17"Gezen aslan aç kalmaz"
21:56Benzinde tasarruf için püf noktaları
21:47Şimşek: Türkiye'de sıcak para sorunu var
20:38Medical Park Gaziantep İl Özel İdaresi ortaklığı
19:10'Atacağımız adımların ortak olması önemli'
18:47Türk işadamlarına yatırım çağrısı
18:23Bazı ülkelerin borsalarında son durum
18:20Borsa, günü 65440,22 puandan tamamladı
18:18Dolar günü 1,552 TL, Euro 2,033 TL'den kapattı
18:17Elektrik kesintisini önleyecek proje
17:50Şimşek: Vergi artışı istemiyoruz
17:37Cumhurbaşkanı'ndan 'Türk işadamları' talimatı
17:31Yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 7,23
17:26Dolar ve avro geriledi
16:34Şimşek: Akaryakıtta vergi bugün daha az
14:01"İdarecilerin sınırsız su zammı yetkisi yok"
13:27Gün ortasında Dolar 1,551 TL, euro 2,038 TL
13:22Borsa, ilk seansı 65359,87 puandan tamamladı.
13:21Bakan Yıldırım pilot sıkıntısından yakındı
13:19İMKB'de ilk seansta en çok değer kazanan 10 hisse.
13:14Dünya borsalarında son durum
13:00Dikkat! Yeni ibareli madeni paralarda son!
12:12"İŞ KURACAĞIM" DİYENE 27 BİN LİRA
12:10KPSS SONUÇLARI AÇIKLANIYOR
11:54Sözleşmeli öğretmenlik başvuruları başlıyor
10:46Yapı kooperatifleri Bayındırlık Bakanlığında
10:24ÖĞRETMEN ADAYLARINA MÜJDE!
10:11Borsa güne satıcılı başladı
09:46Kotil: THY çok nasipli bir şirket
09:14Dolar 1,5560, avro 2,0440 liradan açıldı
07:49Risksiz yatırım için Türkiye'yi adres gösterdi
00:28"Artık insan şekillendiriliyor"
21:11'Her kesim kendi muhasebesini yapmalı'
20:27Bakan Yıldız, Japonya'da nükleer santral bakacak
18:56TÜROFED'de Ahmet Barut yeniden başkan
18:29GE Capital'ın Garanti'deki payını onaylandı
18:06Dolar günü 1,555 TL, euro 2,042 TL'den kapattı
18:03Bazı ülkelerin borsalarında son durum
18:03Borsa, günü 64819,64 puandan tamamladı
17:30350 bin öğretmen ataması olur mu?
15:33Diş hekimlerinin çalışma alanları belirlendi
14:56Yıldırım: Kıyafet genelgesine karışmam
14:41İlk seans sonu bazı ülkelerin borsaları
14:41Borsa, ilk seansı 63974 puandan tamamladı
14:40Gün ortasında dolar 1,555 TL, euro 2,046 TL
13:21Babacan, banka genel müdürleriyle görüşecek
13:15"Gıdada AB'nin sınırı Türkiye'nin sınırıdır"
12:17Altında artış sürecek
11:53TİSK: Ekonomi 2011'e rahatlamayla giriyor
11:34Tüketici cep telefonlarından şikayetçi
11:32Toyota ABD'ye 32 milyon dolar ceza ödeyecek
11:062013'te hedef enflasyon yüzde 5
09:58Bazı ülkelerin borsalarında son durum
09:57Borsa açılışta 63.951,78 puan
09:13Dolar 1,5570, avro 2,0500 lira
00:16Wozniacki, THY'nin bir parçası olmaktan mutlu
23:50En zengin 50 Arap işadamının mal varlığı...
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
“Komutanım, Ayetelkürsüyü Okuyarak Topu Ateşleyelim”
 
 
Ercan AKSOY
Mucit Erbakan
 
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
Muhammed Es'ad Erbile ve Menemen olayı
 
 
Necmettin EVCİ
YÖK öyle dava
 
 
Sami NOGAY
Meslek liseleri yanıyor
 
 
 
 
30 yıllık kriptolar ortaya döküldü
 
İstifacı amiralden iki sürpriz açıklama
 
Dündar'ın "CIA ajanı" trajedi çıktı
 
YÖK Başkanı Özcan, affın kapsamını açıkladı
 
Motorine 8 kuruş zam
 
 
 
 
 
 
 
Affın en güzeli, hasmını ezmeye muktedir iken yapılandır.
ÖMER BİN ABDÜLAZİZ
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.546
1.556
 
 Euro
2.018 2.033
 
 Sterlin
2.363 2.410
 
 Altın
68.42 68.86
 
 IMKB
66218  
 
 
Gazeteciler diplomatları 'yazmayın' diye uyaracak...
 
Gazeteci Sedat Ergin dünyadaki WikiLeaks depreminin ardından “Artık hiçbir şeyin gizli kalmayacağı varsayımıyla hareket ettiğimiz bir döneme gireceğiz, herkes adımını buna göre atacak” diyor. Ergin, ABD gibi bir süper gücün gizli yazışmalarının internete sızmasını ise, “Süper güçler çuvalladığı zaman yaptıkları hatanın büyüklüğü de o kadar büyük oluyor” sözleri ile değerlendiriyor.
 
 
 
 
  Ö. O.’ya, bir aile dostlarının kızının “bekaretini bozduğu ve tecavüz ettiği” iddiasıyla dava açıldı  
 
 
 
  Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımı yıldızı Diana Taurasi'de doping testinde yasaklı madde tespit edildiği ortaya çıktı    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin