DOLAR 1.551 - EURO 2.037 - ALTIN 69.02 - IMKB 66191
Cuma 24 ARALIK 2010
EMİN ÇÖLAŞAN İFADE VERİYOR İSTANBUL BOMBACISI LİCE'DE YAKALANDI 'Özal suikastı ilk kardeşime gelmişti' Borsa güne alıcılı başladı Dolar güne 1,552; euro 2,027 TL'den başladı Af teklifi TBMM'ye sunuldu İngilizler Kabe'yi tehdit olarak gösterdi TIMES GAZETESİNDEN BÜYÜK İDDİA! MEMURA YÜZDE 4 ZAM GELİYOR Özhaseki'yi yakacak senet de sahte çıktı habertaraf.com
 
 
 
Türk-Çin ilişkilerinde bu yıl öne çıkanlar
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Gerçek mağduriyetler önlensin
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
İlham Aliyev'in doğum günü
 
 
 
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Kayseri meselesi ve AK Parti
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
'Netekim orası Arjantin' mi?
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Komplocular bu aralar çok mutsuz
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Aliya RAHTE
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
Hakan TOPUZOĞLU
 
Oray EĞİN
 
 
 
Atalay: Bölgesel ve etnik siyaset yapmıyoruz
 
 
 
TBMM- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, AK Parti'nin bölgesel ve etnik siyaset yapmadığını belirterek, ''Ülkemizin her yerindeki bütün vatandaşlarımızı kucaklıyoruz. Hepsini birbirine çimento ile bağlamak istiyoruz'' dedi.
 
Atalay, TBMM Genel Kurulunda, bakanlığının 2011 yılı bütçesi üzerinde hükümet adına yaptığı konuşmada, devlet ve hükümet olarak, Demokratik Açılım çalışmalarını, Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'ni titiz bir şekilde sürdürdüklerini, bu konuda kararlı olduklarını söyledi.

Devletin bütün vatandaşlarına daha fazla sahip çıkmaya çalıştığını kaydeden Atalay, zamanında gösterilen bazı ihmalleri bugün kapatmaya çalıştıklarını, hiçbir vatandaşın mağduriyet duygusu içinde kalmasını istemediklerini belirtti.

Türkiye'nin açık bir toplum olduğunu ve her şeyin daha rahat konuşulduğunu anlatan Atalay, ''Türkiye bu prangadan inşallah kurtulacak. Türkiye bu prangalardan kurtularak daha büyük Türkiye olacak'' dedi.

AK Parti iktidarının özgürlüklerden korkmadığını, iktidar olduklarından bu yana demokrasiyi güçlendirmek ve özgürlük alanlarını artırmak için çalıştığını belirten Atalay, bu sorunları çözmek için muhalefetten de katkı istediklerini dile getirdi. Her ülkede, sorunların paylaşılarak çözüldüğünü ifade eden Atalay, ''CHP'nin Sayın Genel Başkanı'nın son kurultayda bu konudaki konuşmasını önemli görüyoruz ve bu konuda ileride daha fazla yardımlaşacağımızın işaretini gördük'' diye konuştu. Bu sürecin yürüdüğünü ve başarılı sonuçlar alınacağını vurgulayan Atalay, ''Yeter ki provoke edilmesin. Yeter ki bunlardan nemalanan birileri, terörden fayda uman birileri engellemesin. Bu süreç inşallah büyük titizlikle yürütülüyor'' ifadesini kullandı.

Atalay, köy isimleri ile ilgili eleştiriye yanıt verirken, köydeki vatandaşların, köyün isminin değişmesi talebiyle kaymakamlıklara müracaat edebileceğini söyledi. Ardından bu köyde bir referandum yapılacağını anlatan Atalay, yöre sakinlerinin yarısından fazlasının istemesi, halinde isim değişikliği talebinin İçişleri Bakanlığına gönderildiğini ve köyün isminin değiştirildiğini anlattı. Atalay, bakanlığa bu konuda gelip de reddedilen bir talep olmadığını bildirdi.


''SÜRECİN HER BOYUTU AÇIK''

Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi ile ilgili eleştirileri de yanıtlayan Atalay, şöyle devam etti:

''Bizim yürüttüğümüz sürecin her boyutu açık. Devletin bütün kademeleri çalışıyor. Vatandaş çözüme doğru giden yoldan umutlu. Ülkenin her köşesinde vatandaş umut içinde. Artık 'terör olmasın' diyor insanlar. Yeter ki kin ve nefret duyguları ile etnik politika yaparak birileri bunu engellemesin. Bizim üniter yapımız, böyle güçlenecek. Bu sorunlar bittiğinde, Türkiye'nin bütünlüğü, kardeşliği daha artacak. Eğer çözülmez ise gelecekte Türkiye bunları daha zor çözecek ve Türkiye daha büyük sorunlarla karşılaşacak.

Vatandaşlarımız bunu biliyor, AK Parti ve AK Parti hükümeti, birlik ve bütünlüğün çimentosu ve garantisidir. Biz bölgesel ve etnik siyaset yapmıyoruz. Biz, ülkemizin her yerindeki bütün vatandaşlarımızı kucaklıyoruz. Hepsini birbirine çimento ile bağlamak istiyoruz. Bozulan, duyguları tamir etmek istiyoruz, restore etmek istiyoruz. İhmalleri kapatmak istiyoruz.''


ENTEGRE SINIR YÖNETİMİ


Türkiye'de entegre sınır yönetiminin kurulacağını belirten Atalay, bütün AB dokümanlarında da bunun olduğunu söyledi.

AB ülkelerinin polis ve askerden farklı sivil sınır güvenliği kurduğunu kaydeden Atalay, kendilerinin de bunu kurmak durumunda olduklarını kaydetti. Atalay, entegre sınır yönetimi çerçevesinde polisten ayrı, İçişleri Bakanlığı bünyesinde yaklaşık 50 bin mevcudu olan ve tek uzmanlık alanı sınır güvenliği olan bir teşkilat kurulacağını anlattı.

Kolluk gözetim mekanizmasına da değinen Atalay, bu mekanizmayı terörle irtibatlandırmanın yanlış olduğunu vurguladı. Atalay, bunun, vatandaşın, yanlış bir tutumda bulunan güvenlik güçleri hakkında şikayette bulunacağı bir mekanizma olduğunu ifade etti.

Yapılan eleştirilerde, bazı siyasi parti grupların kendi içlerinde de çelişkiye düştüğünü belirten Atalay, aynı gruptan bir sözcünün, ''polis uzun askerlik yapmasın'' dediğini, diğer bir sözcünün ise ''polis neden askerlik yapmasın'' dediğini söyledi.


''SİLAH KANUNU TASARISI''

Bakan Atalay, son günlerde kamuoyunda tartışılan ve Genel Kuruldaki görüşmelerde de gündeme getirilen Silah Kanunu Tasarısı hakkında bilgi verdi.

Tasarının, İçişleri Bakanlığının değil hükümetin bir tasarısı olduğuna dikkati çeken Atalay, şöyle devam etti:

''İnsaf için bu tasarı alınıp, bunun içinde 'ne var' diye bakılsın. Bu yasa için '18 yaşa düşürülüyor' deniliyor. Tasarıda, mevcut durumda 18 yaş sınırı olan av tüfekleri için bile yaşı 21'e yükseltmeyi teklif ettik. Bu tasarı iki yıl önce Meclise gönderilmiş. Havalı tüfekler tasarı içine alınıyor, bunlara ruhsat getiriyoruz. Türkiye'de silah ruhsatının sayısı yoktur, sınırsız. Bir insan isterse on tane bile ruhsat alır. Bir başıboşluk var. Biz bunu en fazla 5 ile sınırlıyoruz. Biz AB standardını getiriyoruz. Başıboş olan silahlandırmayı azaltmak istiyoruz. Pompalı tüfekleri bile ruhsat içine alıyoruz, havai fişeklere bile sınır getiriyoruz.''


ÖĞRENCİ PROTESTOLARI


Öğrencilerin protesto gösterisi ve polisin müdahalesi ile ilgili eleştirileri de yanıtlayan Atalay, kendileri için öğrencinin de polisin de kıymetli olduğunu söyledi.

Türkiye'nin çağdaş bir Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na sahip olduğunun altını çizen Atalay, hedeflerinin özgürlükleri artırmak olduğunu kaydederek, ''Bizler özgürlükler mücadelesi vererek buralara geldik. Öğrenciliğimizden beri, bu alanları genişletmek için uğraştık, Başbakanımızdan başlayarak, hepimiz...' dedi.

Öğrenci protestoları ve polisin müdahalesi konusunda polis yöneticileri ile gerekli incelemeleri yaptıklarını belirten Atalay, şöyle devam etti:

''(İstanbul'daki öğrenci protestosu) O gün 6 grup vardı ve 6 farklı yerdeydi. Bu grupların dördü geliyor, basın açıklaması yapıp gidiyor. Polis onlara yalnızca, ''Lütfen trafiği aksatmayın ve çevreye zarar vermeyin, istediğiniz açıklamanızı yapın ve dağılın' diyor. Ama diğer iki grup dağılmıyor. Toplantının olduğu yere gitmek istiyor. Polis orada bir engel oluşturuyor. Gözümle gördüm. Yanlış bir beyan söylemeyiz, kimseyi aldatmayız. İlk olarak polise bayrakların sopaları ile saldırı öğrenciden geliyor. Eğer öğrenciye polis orada müdahale etmeseydi, derdiniz ki 'polis görevini niye yapmadı?' Yoksa o özgürlükleri biz savunuyoruz. Bütün öğrencilerimiz istediği yerde düşüncesini açıklar ama sopalarla polise saldırarak düşünce açıklanmaz.

Hamile kız gündeme geliyor. Bu kız öğrenci değil. Polise sopayla vuran o. Doktorda rapor var, bu kızımıza orada hiç bir darp ve vurma olmamış. Kızımızın özel alanı, diğer boyutlarını konuşmuyorum. Polisin burada yaptığı bir şey yok. Bu çok istismar ediliyor''


KAYSERİ'DEKİ YOLSUZLUK İDDİALARI

Kayseri'deki yolsuzluk iddialarını da değerlendiren Atalay, en önemli misyonlarından birisinin yolsuzlukla mücadele, açıklık ve şeffaflık olduğunu söyledi.

Bakan Atalay, 2004-2010 yılları arasında görevden alınan belediye başkanlarından 21'nin AK Parti'li 9'nun CHP'li, 5'nin MHP'li ikisinin bağımsız olduğunu belirtti.

Son bir yılda 295 soruşturma izni verdiğini belirten Atalay, bunların 138'nin AK Parti'li, 72'sinin CHP'li, 31'inin MHP'li, 13'ünün BDP'li ve diğerlerinin bağımsız belediye başkanları olduğunu kaydetti.

''Bu konularda kimsenin gözünün yaşına bakmayız'' diyen Atalay, şöyle devam etti:

''Kayseri ile ilgili her şey bizim web sitemizde de var. Biz haksızlığa karşı da çıkarız. Haksız yere iftiraya uğrayan belediye başkanını savunmak da bizim görevimiz. Biz bu konularda ayrım yapmayız. Burada CHP zor bir adım attı. Milletvekilleri uydurma evrak getirmiş. Onunla ilgili çıkıyor Genel Başkan, en önemli bütçe görüşmesinde, burada kırmızı dosyalarla gelerek bunu ifade ediyor. Bunun altı boş çıkıyor.

Bizim dönemimizin en önemli simgesi güvenlikte çetelerle, mafya ile organize suç örgütleriyle mücadeledir. Bugün ortalıkta gezen mafya görüntüleri, çete yoktur.''


ATALAY İLE İNCE ARASINDA TARTIŞMA

Atalay'ın konuşmasının ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Bakan Atalay'ın, Türkiye'nin gözü önünde olan olayları ''öğrenciler polisi dövdü'' şeklinde nitelendirdiğini öne sürdü.

İnce, Kayseri'deki yolsuzluk iddialarına ilişkin değerlendirmesinde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dokunulmazlıklarının kaldırılmasını önererek, ''Yüreğiniz varsa bunu yaparsınız'' dedi.

Muharrem İnce, Bakan Atalay'ın, belediyelerle ilgili soruşturmalarda ayrım yapmadıklarına ilişkin verdiği örneklere tepki göstererek, ''Siz müfettişlerinizi oraya, onları aklamaya göndermişsinizdir. Size AKP diyorduk ama artık AK Parti diyeceğiz. Çünkü siz aklama partisisiniz. Mecliste, komisyonda bekleyen 724 dosya var. İçlerinde CHP'nin de var. Hadi kaldırın dokunulmazlığı'' diye konuştu.

Bunun üzerine söz alan Atalay da ''Sayın Grup Başkanvekili ya yalan söylüyor ya yanılıyor. Rüşvetle ilgili iddialarda savcılık işlem yapar, izin alınmaz'' dedi.

Yeniden söz alan İnce de ''Bir bakan konuşurken üslubuna dikkat edecek. Ben yalan söylemedim. Ama Atatürk Orman Çiftliğinde görüşüp, sonra görüşme ortaya çıktı diye oradaki güvenlik görevlisini işten atan ben değilim'' diye konuştu.

Bu arada Atalay ve İnce, birbirlerine karşılıklı olarak ''Yalan söylüyorsun' diye bağırdı. Her iki grubun milletvekillerinin de tartışmaya katılması üzerine TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, birleşime ara verdi.


DIŞİŞLERİ VE İÇİŞLERİ BAKANLIKLARININ BÜTÇELERİ KABUL EDİLDİ


TBMM Genel Kurulunda, Dışişleri ve İçişleri bakanlıklarının 2011 yılı bütçeleri kabul edildi.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, konuşmaların ardından, Dışişleri ve İçişleri bakanlıkları ile Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının bütçelerinin kabul edildiğini açıkladı.

AA

Alakalı Konular:

Atalay:Bölgeselveetniksiyasetyapmıyoruz

20 Aralık 2010 - 18:12:28
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

10:33Çiller'e: Artık bir karar ver
10:28Kılıçdaroğlu Noel'i kutladı
10:21Sabahat Akkiraz'dan CHP'ye Alevi isyanı!
09:30Özhaseki'yi yakacak senet de sahte çıktı
07:37'Biz provokasyona karşıyız, protestoya değil'
23:25MECLİSTE 'DEMOKRATİK ÖZERKLİK' TARTIŞMASI
21:28KILIÇDAROĞLU DA OBAMA'YA MEKTUP YOLLAMIŞ
21:01İP, Ergenekon davasının görüntülerini yayınladı
20:54'Sazak'ın hatırasını yaralayanları kınıyorum
18:31Demirel, DP'liler ile görüşüyor
16:59Sevigen: Saylan'ınki siyaseti dizayn projesi
16:00Tansu Çiller'den yalanlama
15:53Kulkuloğlu'ndan savcıya: Beni yanlış anladınız
15:39Milletvekilleri, Şahin'in sözlerini değerlendirdi
14:21Aksu başkanlığındaki MYK toplantısı sona erdi
14:14Suheyl Batum'dan Hüseyin Çelik'e cevap
14:12Elitaş: Öğrenci affı torbaya eklenebilir
13:43MHP'li belediyeyi basan ülkücüler adliyede
12:26Ömer Çelik'ten "suikast" nitelemesi
12:17Aysel Tuğluk beraat etti
11:49HAS Parti de alanlara iniyor
11:48Ak Parti MYK toplandı
11:37Yazarımız Necmettin Evci Samsun'da
10:54Çelik'ten İzmir'e ilginç benzetme
09:51ANAR'DAN SON SEÇİM ANKETİ
19:24'Siyasal yapılar bir gün işlevini yitirecek'
18:33Şener: İlk Kürtçe konuşan bakan benim
18:11Berhan Şimşek'ten yolsuzluk iddiası
17:54Özhaseki'den bir dava da Baykal'a
15:38Kılıçdaroğlu, Lord Curzon gibi konuşuyor
Daha fazla haber göster
15:20Şendiller: Bahçeli'nin açıklamaları bizi üzdü
15:18Çiçek: Eğitim bitmez tükenmez bir hazine
15:13Yıldırım'a sürpriz doğum günü pastası
15:10Berhan Şimşek: Görevimin başındayım
15:09Eroğlu: HES konusunda vatandaş kandırılıyor
15:08Kemal Kılıçdaroğlu milletvekilleriyle görüştü
14:54MMP Başkanı Yılmaz, BDP'yi uyardı
14:34Numan Kurtulmuş Anıtkabir'i ziyaret etti
14:16CHP, Haberal için tahliye istedi
14:03Topçu: PKK siyasi alanda da umudunu kaybetti
12:32Günay: Başbakan'a projeleri anlatamadık
12:31Erbakan, seçim meydanlarına iniyor
12:02Burhan Kuzu'ya bu kez çiçek atıldı
11:49CHP'de MYK 25 Aralık'ta şekillenecek
10:20CHP Kurultayı itirazlarına bir ret daha
10:13Berhan Şimşek partililerle vedalaştı
21:26CHP Kuşadası'nda olağanüstü seçim
18:48AKPM ile Fas arasındaki işbirliği güçlenecek
17:52YSK'dan CHP Kurultayı başvurularına ret
17:40TBMM'de "bol gelme" tartışması
17:15Gökçek'e Bükreş'in anahtarı verildi
17:04Ergün: Vaat dağıtmakla seçim kazanılmıyor
16:57Kurtulmuş kot taşlama işçilerine sahip çıktı
15:27İnce'nin hedefinde bu kez Çubukçu vardı
14:51Ertuğrul Günay'dan Demirel'e gönderme
14:00Başkanı 'zübük'e benzetti, 5 bin TL gitti
13:48'Kılıçdaroğlu SSK'yı batırırken adı neydi?'
13:23"BDP, geçmiş hatalarla terörü meşrulaştırıyor"
13:17Arınç: Kültürümüzü savunmak zorundayız
13:13ERDOĞAN, BAHÇELİ'DEN TAZMİNAT KAZANDI
13:08Arınç ve Kılıçdaroğlu Eroğlu'nu ziyaret etti
12:48BAHÇELİ: HERKES AYAĞINI DENK ALSIN
12:45Şahin: BDP Türkçe dili resmî görüyor
12:28Melih Gökçek, üniversiteyi ziyaret etti
12:27Baykal'a stent olayının şifresi...
12:17Bağış: Önemli olan fasıl değil, zihinleri açmak
11:50Davutoğlu: Basın diplomaside önemli
11:44Bakana attığı yumruktan pişman oldu
11:36BDP'den belediyelere "iki dil" genelgesi
10:32"Askerler 28 Şubat'tan önce bana teşekkür etti"
10:08'Fethullah Gülen bilgedir, saygıyla selamlıyorum'
10:01CHP'de kurultay krizi devam ediyor
09:57CHP'de kimler sağcı, Sav'cı, Baykal'cı!
09:44Demirtaş: Biz bölge meclisleri öneriyoruz
20:48'İki dil bizi böler, devletin resmi dili Türkçedir'
19:50AK Parti Tirebolu İlçe Başkanı Ömer Hıdır
19:46Mecliste 'iki dil' konusu tartışıldı
19:33'Ahmet Eşref Fakıbaba' yapan AK Parti'dir
18:12Atalay: Bölgesel ve etnik siyaset yapmıyoruz
16:45Başbakan'a 'padişah' suçlaması
15:45Kocadon, DP Genel Başkan adayı
15:15ÖZHASEKİ, TAZMİNAT DAVASI AÇTI
14:51Cindoruk, Çiller'le görüşecek
14:45Demirel, Eroğlu'nu hastanede ziyaret etti
14:43Demirtaş'tan Şahin'e jet yanıt
14:41Selahattin Demirtaş'tan 'ittifak' turları
14:21CHP'nin genç PM üyesi: Hayallerim gerçek oldu
13:49CHP taşeronu kendi belediyelerinde bitirsin
13:41Dışişleri ve İçişleri'nin bütçeleri TBMM'de
13:35YSK Başkanı Em: CHP'den başvuru yok
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
“Komutanım, Ayetelkürsüyü okuyarak topu ateşleyelim”
 
 
Hakan TOPUZOĞLU
Teknolojik haberler
 
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
Muhammed Es'ad Erbile ve Menemen olayı
 
 
 
 
30 yıllık kriptolar ortaya döküldü
 
İstifacı amiralden iki sürpriz açıklama
 
Dündar'ın "CIA ajanı" trajedi çıktı
 
YÖK Başkanı Özcan, affın kapsamını açıkladı
 
Motorine 8 kuruş zam
 
 
 
 
 
 
 
Kim bir kötülük görürse, onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse, diliyle değiştirsin. Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse, kalbiyle düzeltme cihetine gitsin ki, bu imanın en zayıf derecesidir.
HZ. MUHAMMED (S.A.V)
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.541
1.551
 
 Euro
2.022 2.037
 
 Sterlin
2.360 2.403
 
 Altın
68.58 69.02
 
 IMKB
66191  
 
 
Çiller'e: Artık bir karar ver...
 
DP Genel Başkan Yardımcısı Ufuk Söylemez, Tansu Çiller'in gelip gelmeyeceği yönündeki belirsizliğin partiye büyük zarar verdiğini belirtti. 'Bu söylentinin giderek vesayete dönüşme tehlikesi var' dedi
 
 
 
 
  ANKA Haber Ajansı'nın satıldığı ya da satışının pazarlık aşamasında olduğu yönünde yapılan haberlere sert tepki gösteren ANKA, haberi yayınlayan internet sitesi hakkında yasal işlem başlattıklarını açıkladı...  
 
 
 
  Fehmi Koru’nun bugünlerde iki köşesini birden boşaltması gerçekten de gazete içi gerilime mi bağlı?    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin