DOLAR 1.552 - EURO 2.042 - ALTIN 69.07 - IMKB 65913
Pazartesi 27 ARALIK 2010
Bodrum'da gemi kayalıklara çarptı İtalya'daki elçiliklerde bomba paniği başladı Kasımpaşa Yılmaz Vural'la yollarını ayırdı SGK 100 PERSONEL ALACAK Serbest piyasada dolar 1,548; euro 2,036 TL Torba yasa tasarısı görüşmeleri başlıyor Merkez Bankası'na skandal kiralama Eylemci öğrenci 'şiddet'ten sabıkalı BALYOZ'DA SON GELİŞME Diyanet Vakfından 28 kadın istifa etti habertaraf.com
 
 
 
Asker ve bürokrasi, demokrasi istemedi
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
Gerçek mağduriyetler önlensin
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Mehmet Âkif Ersoy'un vefat yıl dönümü
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Hrant Dink'in arkasına saklanmayın!
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Sizin de yatacak yeriniz yok
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Bir câhilden İmralı soruları
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
6 şehadeti örtbas ettiği için mi, terfiyi haketti!
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
CHP vitrinine AK PARTİ modeli
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Komutanım 26. Zırhlı Tugay darbe için hazırdır!
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Kürtler bağımsızlık yerine neden özerklik istiyor?
 
 
Akşam
Deniz GÖKÇE
Amerikan rüyası bitti mi?
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
O kazık size müstahaktır
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
Vesayetin garantörleri
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Isırma listeleri üzerine çeşitlemeler
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Apo herkesin kafasını karıştırdı
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Mehmet Ali Birand'ı kastetmiyorum!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Operasyon Kemal
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Faruk Çelik Bey’e ve Diyanet İşleri Başkanı’na acil çağrı...
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Çalıştayda tartışılan tebliğ ve BDP'nin bildirisi
 
 
 
 
Hüseyin ACARLAR
 
Necmettin EVCİ
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Selami SAYGIN
 
İbrahim YILDIRIM
 
 
 
Medya İslamofobiyi körüklüyor
 
 
 
KÖLN- "Medya İslamofobiyi körüklüyor, İslamofobi birlikte yaşamı, uyumu zorlaştırıyor".
 
Yapılan araştırmalar Avrupa ülkeleri arasında İslamofobi'nin en yaygın olduğu ülkenin Almanya olduğunu ortaya koyuyor. Diğer araştırmalara göre ise bunun en büyük nedeni medyanın sorumsuz yayınları. Sivil toplum kuruluşları (STK) Almanya'da İslamofobiye yüzde 80 oranında medyanın yol açtığının, bunun ise birlikte yaşamı ve uyumu zorlaştırdığının altını çiziyor.

İslamofobi'nin gün geçtikçe arttığı Avrupa ülkeleri arasında yapılan araştırmalar İslam korkusu ve Müslüman düşmanlığının en fazla Almanya'da yaygın olduğunu ortaya koyuyor. Münster Üniversitesi'nin yaptığı "Din ve politika" adlı araştırmaya göre Avrupa'da en çok Almanlar İslam korkusu taşıyor, İslama önyargılı bakıyor. Buna göre Almanların sadece yüzde 5'i İslam'ı toleranslı bir din olarak görüyor. Hollanda, Danimarka ve Fransa'da bu oran ise yüzde 20. Diğer yandan Jena Üniversitesi'nin yaptğı araştırmaya göre Almanya'da medya İslamofobi'yi körüklüyor. Prof. Dr. Wolfgang Frindte'nin yönettiği araştırmaya göre Alman televizyon kanallarının hazırladığı terör haberleri halkın İslam ve Müslüman korkusunu arttırıyor. Almanya'daki sivil toplum kuruluşları ve göçmen politikacılar da Alman toplumundaki İslamofobi'ye yüzde 80 oranında medyanın yol açtığını belirterek bunun birlikte tehdit ettiğini, dışlama ve ayrımcılıklara yol açarak uyumu engellediğini vurguluyor.

"DER SPİEGEL SOL GÖSTERİP SAĞ VURUYOR"

Aynı zamanda Batı Avrupa Devlet Televizyonu WDR'in Yayın Denetim Kurulu (Rundfunkrat) Üyesi olan, Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Uyum Meclisi (LAGA) Başkanı Tayfun Keltek, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, "Almanya'daki İslamofobi'nin sorumlusu yüzde 80 oranında medyadır." dedi. Medyanın yaptığı yanlışlara dikkat çeken Keltek, şunları söyledi: "Özellikle Der Spiegel dergisi Almanya'da seviyeli geçinip önemli yanlışlar yapıyor. Yani sol gösterip sağ vuruyor. İslam ülkelerinden gelmiş olanlar, teröristle ayırım yapmadan aynı kefeye konuluyor. Oysa Müslümanlar arasında büyük farklılıklar var. Ama bunları hiç dikkate almadan bütün olarak yargılanıyor. Medyada, 'İslami terör' kavramı sık sık kullanılarak bununla herkes aynı kefeye konulmuş oluyor. İslami terör diye yayınlar yapılması Almanya'nın geleceğine yapılabilecek en büyük fenalıklardan biridir. Medyada sorumsuzca, konuyu bilmeden, farklılıkları görmezden gelerek yapılan yayınlar şu andaki ortamı, İslamofobi'yi oluşturuyor. Bu yayınlardan dolayı insanların yüzde 80'i teröristle normal Müslüman arasındaki farkı anlayamıyor. Çünkü yayınlar o tarzda yapılıyor. İstenen konuda çok hassas yayınlar yapılabiliyor. Euro'ya geçilmesi konusunda çok hassas yayınlar yapıldı mesela." Keltek ayrıca, İslamofobi, İslam korkusunun Almanların Müslümanlara mesafe koymasına, bu dışlamanın Müslümanları gettolaşmaya ittiğini, bunun da uyumu engellediğini kaydetti.

"MEDYA İNSANLARA KORKU SALIYOR"

Köln Büyükşehir Belediye Meclisi'nin SPD'li üyesi Gonca Mucuk Edis de medyanın, teröristlerle, barış içinde yaşayan çoğunluk Müslümanları ayırt etmeden aynı kefeye koyduğunu, bu şekilde Almanya'da İslamofobi'nin artmasına neden olduğunu kaydetti. Mucuk Edis, "Sürekli İslamlaşma (Islamisierung) gibi kelimeleri kullanarak İnsanlarda korku salıyorlar. İslamı burkalı kadınla tasvir ediyorlar. Sanki Almanya'da burka giyen çok kadın var. Bu yayınlardan sonra İslamofobi'nin yüksek çıkması şaşırtıcı değil, medya bunu körüklüyor. Medya maalesef duyarlı ve sorumluluk duygusuyla hareket etmiyor." dedi.

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Oğuz Üçüncü ise, ''Düşünce ve tasavvur dünyasını şekillendirici işlevini hesaba kattığımızda, medyanın Almanya'da yaşayan Müslümanlarla ilgili ürettiği yayınlarla neyi gerçekleştirdiğini görmekteyiz. Diğer alanlarda olduğu gibi bu alanda da medya, algıları ve bakış açılarını şekillendirmekte, muhatap kitlenin sorgulama potansiyeline göre onun düşünce dünyasını biçimlendirmektedir. Özelde Almanya'daki Müslümanlar, genelde İslam dünyasındaki gelişmeler hakkında yapılan 'tehdit' eksenli yayınların, Müslümanlar ve İslam dünyası hakkındaki ötekileştirici tarihsel şuuraltıyla örtüşmesi neticesinde olumsuz ve düşmanca yaklaşımlar gün yüzüne çıkmaktadır. Bu durumun bireysel düzlemdeki etkisi, önyargıların kemikleşmesi ve düşmanlığa doğru evrilmesidir. İslamofobi, bu kaygı verici gelişmenin son yıllardaki bir tezahürü olarak hayat bulmaktadır." ifadelerini kullandı.

"ALMANYA'DA MÜSLÜMANLARI KABULLENME SORUNU VAR"

Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi (KRM) dönem sözcüsü Erol Pürlü de "Almanya'da maalesef pozitif entegrasyondan bahsetme yerine sürekli azınlıkta olan ve entegrasyon problemi olanlar hakkında konuşuluyor. Almanya'da entegrasyon sorunundan daha ziyade Müslümanları kabullenme sorunu var." diye konuştu.

DİTİB Basın Müdürlüğü ise, Alman medyasındaki çeşitliliğe dikkat çekerek, "Bilinçli olarak dini, kültürel, etnik ve sosyal kökene göre bir dışlamayı, ayrımcIlığı ve olumsuz göstermesi hedef alan ve bunda bir beis görmeyen medya faaliyetleri olduğu gibi, herhaNgi bir kasıt olmamaksızın sunulan haberler ve konuların ele alınış tarzı itibariyle genel okuyucu ve kamuoyu zihninde bir şüphe ve terEddüt tablosu oluşturan yayınlar gündeme gelmektedir. Sayıları az da olsa beNzer korku ve önyargıları aşmaya ağırlık veren medya çalışmalarına da rastlanmaktadır. Yanlış yayınlar toplumun ötekileştirme algısını perçinlemektedir. İslamofobi kadar, sonuçlarının da iyi değerlendirilmesi gerekir." açıkalmasını yaptı.

ALMAN MEDYASI BÜTÜN MÜSLÜMANLARI TÖHMET ALTINDA BIRAKIYOR

Alman medyasının dikkatleri başka bir yöne çektiğini belirten Kamen Belediye Encümeni Çetin Bahçekapılı, "Yabancılar üzerinde politika yapıyorlar. Türkleri zan altında bırakarak üzerlerinde oyun oynuyorlar. Almanlar, Müslümanların hepsini aynı görüyorlar. Alman medyası Türklerin ileride söz sahibi olacağını bunun önünü kesmek için her yola başvuruyor." görüşünü savundu. "Alman medyası normal yaşantılarını sürdüren sadece ekmeğini kazanan Müslümanlarla uğraşacağına gerçek teröristlerle uğraşsın." diyen Bahçekapılı, Müslümanların teröristlerle aynı kefeye koymalarına bir anlam veremediklerini dile getirdi.

İSLAMFOBİ' Yİ MEDYA VE SİYASETÇİLER GÜNDEMDE TUTUYOR

50 yıldır Almanya'da yaşayan Mimar Ersin Uğursal ise, "Toplumda insanların kafasında hiç korku yok diyemeyiz. Fakat bir çok siyasetçi isminin medyada çıkması için bu konuyu gündeme getirerek kendisi medyada gündem oluyor. Siyasetçiler insanları birleştirici mesajlar vermeliler. Siyasetçilerin İslamfobi korkusunu medyada iyi kullanarak halk arasında bir korku oluşturmaya çalışıyorlar." dedi.

Schwaebisch Gmünd DİTİB Şehitler Merkez Camii başkanı İsmail Öztürk, halk arasında bu tür konuların gündeme gelmediğini belirterek, "İslamfobi konusunu medya gündemde tutarak hep kamuoyuna bir korku mesajı veriyor. Bu da uyum çalışmalarına zarar verir. Herkes sorumluluklarını bilmeli. Siyasetçiler ile birebir görüşmelerde ılımlı olduklarını görüyoruz. Fakat medya karşısına geçtiklerinde farklı tutum içine girip korku siyasetine soyunuyorlar." ifadelerini kullandı.

MEDYANIN ÖNYARGILI HABERLERİNE TEPKİ

Recklinghausen Uyum Meclisi Başkanı Ensar Kurt, son aylarda Alman medyasında yer alan haberlerin, yabancılar ve bilhassa İslam karşıtlığını körüklediğini söyledi. Kurt, "Biz uyum meclisi olarak senelerce Alman toplumu içinde barış ve huzur içerisinde yaşadığımıza inanıyoruz.Yapılan bu tek taraflı haberlerin uyum ve entegrasyona bir katkı sağlamayıp, insanların kafasını karıştırmak ve toplumda kin ve nefret uyandırmaktan ileri gitmeyeceğini düşünüyoruz." dedi.

CİHAN

Alakalı Konular:

Medyaİslamofobiyikörüklüyor

20 Aralık 2010 - 11:30:44
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

12:44BU VİDEO İZLENME REKORU KIRIYOR!
12:33GÜNÜN FOTO GALERİSİ
09:50Julian Assange hayatını yazıyor
00:16WikiLeaks'in eski sözcüsünden site kitabı
20:57TGS genel başkanlığına İpekçi yeniden seçildi
18:54Faraç'tan Cumhuriyet gazetesine tepki
09:14WikiLeaks'in İLK KURBANI FEHMİ KORU
00:05Dizi sektöründe sömürü büyük
11:22Assange: ABD'ye iade ederlerse öldürülürüm
10:28Fehmi Koru klasik Babıali numarası mı çekiyor?
10:24ANKA'dan satış haberlerine yalanlama
09:39TV8 yeni yılda yeni binasında.
09:37TIMES GAZETESİNDEN BÜYÜK İDDİA!
00:41'İlgisiz büyüyen çocuklar depresyona girebilir'
16:32DOĞAN'IN İMDADINA DANIŞTAY YETİŞTİ
14:31Nedim Şener beraat etti
10:02Gazeteciler diplomatları 'yazmayın' diye uyaracak
09:30SU AYGIRINI PARÇALAYIP YEDİLER!
09:19CNN Aziz Nicholas için Antalya'da
00:16'Terör değil medya korkutuyor'
20:44İsen'den özgür ve güçlü basın vurgusu
20:24Arınç: Amacımız forumun her yıl düzenlenmesi
15:29TBMM'DE "FATMAGÜL'ÜN SUÇU" TARTIŞILDI
12:13AA'nın "Filistinli militan" takıntısı
09:39Apple, Wikileaks uygulamasına son verdi!
00:14Damacana su alana dergi bedava!
00:08Doğan Medya'dan e-mail'le ayrılık
22:00Altın Koza Basın Teşvik Yarışması ödülleri
14:11Assange İsveç'teki yargı sürecinden endişeli
13:11Gazeteciler ''yıpranma hakkı'' peşinde
Daha fazla haber göster
12:26Aydınlık dergisine iki yalanlama
10:37Assange ilk röportajında kin kustu
16:16Candar: Temizöz davası bir şanstır
11:30Medya İslamofobiyi körüklüyor
11:09Türk dili konuşan ülke medyaları Ankara'da
10:32RTÜK Başkanı Dursun'un acı günü
21:00Doğan Rusya'daki gazetesini satabilir
14:29TUTUKLANMA NEDENİ AÇIKLANDI
12:18Salih Memecan'dan gençlere tavsiye
11:57Türkiye'deki engelliler CNN'nin merceğinde
10:14"JULIAN ASSANGE, MOSSAD'LA ANLAŞTI!"
12:50ASSANGE ABD'YE GÖNDERİLECEK Mİ?
12:452010'un en medyatik ismi belirlendi
10:49Balyoz davası Amerikan basınında
08:43Larry King'den ekranlara veda
23:14AA'ya iki başarı ödülü
14:54Tadı Damağımda'ya gizli reklam müeyyidesi
11:54Dilipak, Balyoz'a müdahil olmak istiyor
09:52Facebook'un kurucusundan yeni sosyal ağ
21:10Pakistan gazeteciler için en tehlikeli ülke
18:30'Wikileaks' haberleri ilk sırada yer aldı
18:20"Yerel basının önünde kambur olmayacağız"
14:57Assange'la ilgili temyiz duruşması yarın
13:03Assange için gereken paranın yarısı toplandı
12:31T. Özkan, Başbakan'a 10 bin lira ödeyecek
11:24Star gazetesinin yeni rengi lacivet
09:04New York Times ve Guardian'a erişim yasağı
17:02Kürtçe yayını başlatan TRT bir ilk daha
16:37Assange yargıç karşısında
16:31Atalay: Yerel yönetimler kanunu çıkabilir
12:39Dilipak'ın para cezası geri bırakıldı
11:34Assange bugün mahkemeye çıkıyor
09:48Gerçek komedi dükkânı!
22:30'Önemli küresel olaylarda medya taraf oluyor'
16:45Çağlar, 30 kişilik kadro ile Olay Medya'ya geldi
14:17ERDOĞAN'DAN DAILY TELEGRAPH'A DAVA!
10:46Doğan Grubu medya sektöründen çekiliyor!
10:29İndoLeaks YAYINA BAŞLADI
09:02Ne olacak bu Cumhuriyet’in hali?
08:59Türkiye, en çok hangi diziyi Google'ladı?
20:49Ankarascene yayında
12:28CNN International'da Türkiye tanıtılıyor
11:36TRT ''hello'' diyecek
08:47Hangi dizi başlamadan Star TV'ye gitti?
08:02İşte Komedi Dükkânı’nın gizemli yönetmeni
21:41Yerel basın Adıyaman'da masaya yatırıldı
17:37Gülen: 10 yılımızı tv başında geçiriyoruz
17:07Hatay Gazeteciler Cemiyeti'nde seçim
16:05Can Dündar'ın acı günü
14:17İnternet bilgileri yanıltıcı olabilir
11:09Can Dündar'ın acı günü...
00:05Sedat Simavi'nin ölüm yıl dönümü
21:17"İki insanlık suçunu medya özümseyemedi"
20:32'Gazetecilere açılan davalar ürkütücü boyutta'
14:50ÜNAL TANIK HABER7'Yİ NEDEN BIRAKTI?
11:55İsrail'deki gazeteci ekipmanları Türkiye'de
11:39Skandal değil gazeteci dikkatsizliği!
11:12GÖKÇEK'İN SPİKERİ TERLETEN SORUSU
00:19Kanal A'da yaprak dökümü
19:34Kiev'de Avrupa ve Asya Medya Formu başladı
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Gittiğin günden daha coşkuluydun bugün
 
 
Aliya RAHTE
“Hakim Hoca Efendi İle gözgöze gelince rengi attı...”
 
 
Hüseyin ACARLAR
Aloo! Yazı Yazdım(!)
 
 
İbrahim YILDIRIM
Mehmet Akif Ersoy (20 Aralık 1873- 27 Aralık 1936)
 
 
Necmettin EVCİ
Samsun günleri ve O'nun adı Mustafa Kemal değil
 
 
 
 
Trafik cezaları cep yakacak
 
Helikopter arızası Baykal'a suikast mıydı?
 
Kemal Kılıçdaroğlu'na yetki verildi
 
Hükümet 3 general hakkında kararını verdi
 
Papadopulos Annan Planını okumamış bile
 
 
 
 
 
 
 
"Hiç kimse bir alışkanlığa veda etmek cesaretini gösteremez."
BALZAC
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.542
1.552
 
 Euro
2.027 2.042
 
 Sterlin
2.365 2.410
 
 Altın
68.75 69.07
 
 IMKB
65913  
 
 
Anadolu insanı kadın yöneticiyi seviyor...
 
KOBİ Bankacılığı'nın tek kadın yöneticisi ING Bank Genel Müdür Yardımcısı Yaprak Soykan, krizde 'komando' ekibi kurarak 5 bine yakın müşterinin kapısını çaldıklarını anlatıyor.
 
 
 
 
  İnternet sitelerinde ‘Cem Yılmaz’ın çocukluk anıları’ başlığı altında dolaşan espriler komedyeni kızdırdı.  
 
 
 
  Türkiye Yeşiller Partisi Kurucu Başkanı Bilge Contepe, 10 köpeği ve 60 kedisi nedeniyle eşinden boşanma noktasına geldi    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

olimpbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin