DOLAR 1.555 - EURO 2.039 - ALTIN 69.24 - IMKB 65635
Perşembe 23 ARALIK 2010
ÖZAL'IN ÖLÜMÜ: 2 DOKTOR İFADE VERDİ Bakanlıktan çiftçiye 250 milyonluk destek Çırağan sarayı'nda zirve başladı Ak Parti MYK toplandı Pınar Karşıyaka'dan ceza tepkisi Nancy Pelosi tasarıyı yeniden sunacak GÜL EİT DÖNEM BAŞKANLIĞINA SEÇİLDİ 30 yıllık kriptolar ortaya döküldü Cuntacı Videla’ya ömür boyu hapis Motorine 8 kuruş zam habertaraf.com
 
 
 
Modern Roma’nın tahrif planı
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
Yeni CHP mi, yeni kadro mu?
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Demet Akbağ'ın doğum günü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bunu sana kustururlar hoca
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Said-i Kürdi Kürt mü?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Solun hikâyatı sağa rahmet
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Kürt Kemalizmi...
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Diyarbakır’ı nasıl kaçırmışım!
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
Google istihbaratçısının ajan komplosu
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kendini yormamalı
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Yafta
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
'Önce Oku, Sonra Öde' modeli öğrenci dostudur
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
İtinayla put kırılır ve de tabu yıkılır
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Öcalan ve derin devlet
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
Biz bu vatanı böldürmeyiz
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Erdoğan Kürt diyor, Kılıçdaroğlu diyemiyor, neden?
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Osmanlı korkusu, Osmanlı tuzağı..
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Yahudi Lobisi, Ankara'ya göz kırptı
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Tepkisiz zombi toplum
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Alevilere sorular
 
 
Star
Nasuhi GÜNGÖR
AK Parti’nin Kürtleri
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Seçimler yaklaştıkça hava sertleşiyor
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
CHP ve İslam
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Kılıçdaroğlu evdeki Mustafa'mdan da olacak!
 
 
Bugün
Toktamış ATEŞ
CHP ve sol
 
 
 
 
Ahmet TAŞGETİREN
 
Aliya RAHTE
 
Aslı AYDINTAŞBAŞ
 
Ahmet KEKEÇ
 
Toktamış ATEŞ
 
 
 
Mottaki’nin azlinin dış politikada yansımaları
 
 
 
İran Dışişleri Bakanı Manouchehr Mottaki Cumhurbaşkanı Ahmedinejad tarafından azledilerek, yerine İran Atom Enerji Ajansı Başkanı Ali Akbar Salehi atanmıştır. 2005 seçimleri sonrasında Manouchehr Mottaki Ahmedinejad karşıtı kampanyada yer almasına rağmen dini lider Ayatollah Ali Khamenei’nin baskısıyla Dışişleri Bakanı olarak atanmış ve ılımlı bir lider olarak nitelendirilmekteydi.
 
Dr. Serdar Erdurmaz'ın analizi

Yapılan bu değişiklikle muhtemelen İran’ın nükleer programı bundan böyle Mottaki’nin aksine İran dış politikasının merkezinde yer alacaktır. Mottaki ABD ve batı ile ilişkilerde daha ılımlı davranılması ve nükleer sorunların dış politikanın merkezinden uzak tutulması doğrultusunda bir politika izlemekteydi. Bu değişimle büyük olasılıkla İran dış politikasında nükleerizasyon dönemi başlayacaktır.

2007 yılında Cumhurbaşkanı Milli Güvenlik Komitesi Sekreteri ve Nükleer Müzakerecilerin Başkanı’nı görevden almış ve yerine yakın destekcisi Said Jalili’yi getirmiştir. Bu suretle Cumhurbaşkanı Ahmedinejad hem kendi durumunu güçlendirirken, hem de daha sert bir politika uygulanması konusunda ciddi adım atmıştır. Son yapılan değişikliğinde Dış politikada belirli bir sertleşmenin gündeme gelebileceği değerlendirilebilir.

Mottaki’nin neden başarısız addedildiği konusu sürgünde bulunan İranlı diplomat Reza Heidari’nin değerlendirmesine göre şu şekildedir; Mottaki İran’ın insan hakları ihlalleri konusunda BM tarafından alınan kararın önlenmesinde başarılı olamadığı gibi, BM Kadın Hakları Paneli’nde İran’ın yer almasını sağlayamamıştır. Ayrıca, İran’ın Nijerya’ya silah sattığı konusundaki tepkileri yumuşatamamış, ve son olarak, UNESCO’nun yapacağı felsefe konulu konferansın İran’da yapılmasının uygun bulunmaması bardağı taşıran son damla olmuştur[1]. Cumhurbaşkanı bu bahaneleri birleştirmek suretiyle kendi istediği atamayı yapmak için uygun ortamın oluştuğu kanaatine sahip olabilir.

Bu değişimle İran dış politikasında ne gibi değişikliklerin olabileceği değerlendirildiğinde aşağıdaki sonuçlara ulaşılabilir.

· İran dış politikasının merkezinde bundan böyle nükleer konular yer alacaktır. İran denilince akla nükleer programı gelmektedir. Aslına bakılırsa bu husus zaten İran dış politikasının merkezinde yer almaktaydı. ABD ve AB ile ilişkilerde 5+1 ile sürdürülen müzakereler ve Uluslararası Atom Enerji Ajansı’nın (IAEA) verdiği raporlar doğrultusunda uygulanan stratejiler etkin olmaktadır. Bu ilişkilerin hepsinde ana konu İran’ın nükleer programıdır. Bu nedenle İran’a BM, ABD ve AB yaptırımlarının uygulanması gündemdedir. Bütün dış politika bu fasit daire içinde belirlenmektedir. Bu nedenle nükleer konunun daha da merkezde yer alması mümkün görülememektedir. İran’ın Ortadoğu’da Hamas’ı desteklemesi, Suriye ile ilişkileri gibi konular daha tali konular olarak değerlendirilebilir. Türkiye olan ilişkilerde dahi esas konu İran’ın sürdürmekte olduğu nükleer faaliyetlerin etkisidir. Bu konuda ABD ve Batının Türkiye’ye yaklaşımı nükleer programından taviz vermeye yanaşmayan İran ile ilişkilerin sorgulanması doğrultusunda şekillenmektedir.
· İran bu değişiklikle dış politikasındaki uygulamalarda daha da fazla sertlik yanlısı bir tavır takınabilecektir. Bu konu pek olası değildir. Çünkü İran bütün müzakerelerde açık bir şekilde tavrını koyarak, nükleer konuların müzakere masasında olmayacağını beyan etmektedir. Buna ilave olarak, her müzakere öncesi nükleer konuda atmış olduğu yeni bir adımı açıklamaktadır. Son olarak “sarı pastayı” elde etmeye Muaffak olduğunu ilan etmiştir. Bu yaklaşım yeteri kadar sert bir pozisyonu ortaya koymaktadır. Bunun ötesi artık müzakerelerin kesilmesi sürecini getirecektir. Bu durum doğal olarak daha fazla yaptırıma mal olacaktır. Bu nedenle İran son derece dikkatli bir dış politika stratejisi uygulamak zorundadır ve bunu hissetmektedir. Ancak, müzakerelere yeniden başlama iradesini beyan etmesi İran’ın sahadan kaçma gibi bir niyetinin olmadığını göstermektedir. Ancak, bu müzakerelerdeki yaklaşımı önemli sonuçlar doğurabilecektir.
· İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad iç politikada daha güçlü bir konuma gelecektir. Bu durum zaten planlı bir şekilde gündeme getirilen uyulama olarak görülmektedir. Ancak, dış politikadaki başarısızlığın getirisi olan yaptırımların içerideki yansımalarının yönetimi ne kadar güçlü bir hale getireceği münakaşa konusudur. Son seçimlerle birlikte ortaya çıkan ve gelişmekte olan potansiyel muhalefetin durumu iç politikada dikkate alınması gereken bir olgudur.
Sonuç olarak, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın yaptığı bu değişiklik muhtemelen İran dış politikasının esasını nükleer programın teşkil ettiğinin farkına vararak, bu konuda en fazla alt yapıya sahip yetkiliyi müzakereleri sürdürecek en yetkili makama getirme isteğinden kaynaklandığı değerlendirilebilir. Bu doğal olarak Ahmedinejad’ın karşısında muhalif olamayan ve onun arzu ettiği davranışı gösteren bir yaklaşımı da getirecektir. Bu durum Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın İran dış politikasında karşı çıkılamaz bir etkisinin olacağı anlamına gelebilir.

[1] Max Fısher, Iranian Foreign Minister Fired: Why? December 13, 2010, thttp://www.theatlanticwire.com/opinions/view/opinion/Iranian-Foreign-Mlaşım yinister-Fired-Why-6173

www.turksam.org

Anahtar Kelimeler:

MuttakiİranAli Akbar Salehi

20 Aralık 2010 - 09:00:24

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.545
1.555
 
 Euro
2.024 2.039
 
 Sterlin
2.366 2.410
 
 Altın
68.91 69.24
 
 IMKB
65635  
 
 
Gazeteciler diplomatları 'yazmayın' diye uyaracak...
 
Gazeteci Sedat Ergin dünyadaki WikiLeaks depreminin ardından “Artık hiçbir şeyin gizli kalmayacağı varsayımıyla hareket ettiğimiz bir döneme gireceğiz, herkes adımını buna göre atacak” diyor. Ergin, ABD gibi bir süper gücün gizli yazışmalarının internete sızmasını ise, “Süper güçler çuvalladığı zaman yaptıkları hatanın büyüklüğü de o kadar büyük oluyor” sözleri ile değerlendiriyor.
 
 
 
 
  Ö. O.’ya, bir aile dostlarının kızının “bekaretini bozduğu ve tecavüz ettiği” iddiasıyla dava açıldı  
 
 
 
  Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımı yıldızı Diana Taurasi'de doping testinde yasaklı madde tespit edildiği ortaya çıktı    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin