DOLAR 1.555 - EURO 2.039 - ALTIN 69.18 - IMKB 65639
Perşembe 23 ARALIK 2010
Borsa, ilk seansı 65639 puandan tamamladı Gün ortasında Dolar 1,552 TL, euro 2,033 TL Ankaragücü yönetiminden ''devam'' kararı Duruşmada cinayet sanığını vurdu Davutoğlu: Sağduyu hakim oldu Sinan Şamil Sam'ın durumu ciddi Ömer Çelik'ten "suikast" nitelemesi Gül'den yoksulluk ve açlık itirafı ÖZAL'IN ÖLÜMÜ: 3 DOKTOR İFADE VERDİ Bakanlıktan çiftçiye 250 milyonluk destek habertaraf.com
 
 
 
Modern Roma’nın tahrif planı
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
Yeni CHP mi, yeni kadro mu?
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Demet Akbağ'ın doğum günü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bunu sana kustururlar hoca
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Said-i Kürdi Kürt mü?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Solun hikâyatı sağa rahmet
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Kürt Kemalizmi...
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Diyarbakır’ı nasıl kaçırmışım!
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
Google istihbaratçısının ajan komplosu
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kendini yormamalı
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Yafta
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
'Önce Oku, Sonra Öde' modeli öğrenci dostudur
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
İtinayla put kırılır ve de tabu yıkılır
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Öcalan ve derin devlet
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
Biz bu vatanı böldürmeyiz
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Erdoğan Kürt diyor, Kılıçdaroğlu diyemiyor, neden?
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Osmanlı korkusu, Osmanlı tuzağı..
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Yahudi Lobisi, Ankara'ya göz kırptı
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Tepkisiz zombi toplum
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Alevilere sorular
 
 
Star
Nasuhi GÜNGÖR
AK Parti’nin Kürtleri
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Seçimler yaklaştıkça hava sertleşiyor
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
CHP ve İslam
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Kılıçdaroğlu evdeki Mustafa'mdan da olacak!
 
 
Bugün
Toktamış ATEŞ
CHP ve sol
 
 
 
 
Ahmet TAŞGETİREN
 
Aliya RAHTE
 
Aslı AYDINTAŞBAŞ
 
Ahmet KEKEÇ
 
Hasan CEMAL
 
 
 
12 vaadine 72 milyonun vergisi yetmiyor
 
 
 
Kılıçdaroğlu’nun 41 vaadini değerlendiren siyaset bilimciler, bu tip çözümlerin asalak bir toplum yaratma riski taşıdığını söylüyor. Yapılan hesaplarda ise Kılıçdaroğlu'nun vaatleri için gereken para memuru bile maaşsız bırakabilir.
 
Erdinç Akkoyunlu'nun haberi

Kılıçdaroğlu’nun 41 vaadini değerlendiren siyaset bilimciler, 70’li yılların politikalarının günümüzde karşılığı olmadığını ve bu tip çözümlerin asalak bir toplum yaratma riski taşıdığını söyledi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun parti meclisinin belirlendiği olağanüstü kurultayında ‘Yeni CHP’ için verdiği vaatlerini değerlendiren siyasetbilimciler, vaatlerin Bülent Ecevit’in 1973’te hazırladığı seçim bildirgesiyle fikri temelde aynı olduğuna vurgu yaptı. Uzmanlar, Kılıçdaroğlu’nun kaynak göstermemesini de eleştirdi.

ECEVİT’LE BENZERLİK GÖZDEN KAÇMIYOR

• Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. İlter Turan: 1973 yılında Ecevit’in liderliğindeki CHP, bir siyasi partinin sosyo-ekonomik meselelere göre şekillenmiş düşünce benimsemesi gerektiğini idrak etmişti. Ortanın solu, Halk Partisi’nin soyso ekonomik temelde seçmen aramasıdır. Ecevit 1973 ve  1977’de başarılı da oldu. 1979’da ara seçimde kaybedince istifa etti. Ecevit ile Kılıçdaroğlu arasındaki benzerliği görmemek mümkün değil.

BİR NEVİ ÜÇ KAĞITÇI SİYASET

• Fatih Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Ömer Çaha: Kaynak bulmadan nasıl yapacaksınız? Popülist bir söylemle dağıtım mekanizması üzerinde durmak günümüz siyasetine uymuyor. Kaynağı nasıl bulacağınızı izah etmeniz gerekir. Kılıçdaroğlu’nun söylemi modası geçmiş bir söylemdir. Bir nevi üç kağıtçı siyasettir.

ASALAKLAR GÜRUHU ÇIKAR

• A.Ü emekli Öğretim Üyesi Prof. Doğu Ergil: Çalışmayan herkese asgari ücret vereceğim dediği zaman sonuçlarını düşünün, büyük bir asalaklar gürühu ve kaynak sorunu ortaya çıkar. Kemal Bey, Türkiye’yi 1973’teki aynı toplum zannediyorsa yanılıyor.

72 milyonun verdiği vergi 12 vaadine bile yetmiyor


Kılıçdaroğlu’nun 41 vaadinden sadece 12’sinin gerçekleşmesi için, vatandaşlardan toplanacak vergiler bile yeterli olmuyor

• Kılıçdaroğlu’nun, kurultayda vatandaşlara vaat ettiği 41 proje, kaynak tartışması başlattı. Genç Parti Lideri Cem Uzan’ın vaatlerini bile sollayan projelerin sadece 12’sini hayata geçirmek için ek 241.6 milyar liralık kaynağa ihtiyaç duyuluyor. Bu kaynağı karşılamaya ise 72 milyon vatandaştan 2010 yılı içinde toplanan vergiler yetmiyor. Eğer, 12 proje de hayata geçirilirse, bütçede kamu personelinin maaşlarına, yatırımlara, faiz ödemelerine ve savunma harcamalarına aktarılacak kaynak kalmıyor.

1-) YOKSULLUK TARİHE GÖMÜLECEK: TÜİK’in rakamlarına göre nüfusun yüzde 15.4’ü yani 10.5 milyon kişi yoksulluk sınırının altında. 4 kişilik aile baz alındığında 2.6 milyon aileye aylık 600 lira maaş bağlanması gerekiyor. Bunun yıllık maliyeti 18.9 milyar lira.

2-) MAZOTTAKİ ÖTV KADIRILACAK: Maliye Bakanlığı mazottaki ÖTV’nin kaldırılmasının maliyetini yeni hesapladı: 14 milyar.

3-) ÜNİVERSİTE HARÇLARI KALDIRILACAK: Maliyeti 1.5 milyar.

4-) YURTSUZ ÖĞRENCİ KALMAYACAK: Yurt sorunun tam anlamıyla çözülmesi için en az 500 bin yatak kapasiteli yurt yapılması gerekiyor. 25 milyar liralık yatırım yapılması lazım.

5-) EMEKLİLER İÇİN İNTİBAK: 3 milyon emeklinin maaşlarının eşitlenmesi öngörülüyor. Yıllık 36 milyar lira ek kaynak bulunması gerekiyor.

6-) İŞSİZLİK SİGORTASI: Bu vaat hayata geçirilirse bütçeye her yıl 4 milyar liralık ek kaynak bulunması söz konusu olacak.

7-) GAP BİTİRİLECEK: 20 milyar kaynak gerek.

8-) DOĞU VE GÜNEYDOĞU’DA İSTİHDAM: Bu sözün tutulması içinde her iki bölgeye 36 milyar liralık yatırım yapılması gerekecek.

Bu kaynağı bulmak neredeyse imkansız

9-) 4/C VE 4/B UYGULAMASINA SON VERİLECEK: 4/C ve 4/B’li olarak çalışan tüm işçilerin kadroya alınması ve haklarının iyileştirilmesi gerekiyor. Aylık 3 milyar lira, yıllık ise 36 milyar lira maliyeti bulunuyor.

10-) KAMUDA TAŞERON İŞÇİLİK KALDIRILACAK: 300 bin taşeron işçi var. Kadroya alınması halinde, yıllık 7.2 milyar liralık ek yük gelecek.

11-) 2-B ARAZİLERİ BEDELSİZ VERİLECEK: Projeden 38 milyar liralık gelir bekleniyor.

12-) DOĞU VE GÜNEYDOĞU’YA SIFIR FAİZLİ KREDİ: Bunun için faizlerin bütçeden karşılanması gerekiyor. Yıllık bütçeden en az 5 milyar kaynak gerekli.

Star

-----------------------------------

Eski CHP İzmir İl Başkanı: Vaatler anlatılamazsa, seçimde istenmeyen bir sonuçla karşılaşabilir


Eski CHP İzmir İl Başkanı Kemal Karataş, son kurultaya blok listeyle giren Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun, bu yöntemle elini güçlendirdiğini söyledi. Eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın, çarşaf listenin bütünleştirici olacağır yönündeki önerisinin gerçekleşmediğini hatırlatan Karataş, "Bu, kucaklayıcı olmaktan uzak bir listeydi. Kılıçdaroğlu, böylece kendi kadrosunu kurdu." dedi. Kılıçdaroğlu'nun kurultay konuşmasında vaadettiği 41 konunun parti örgütü tarafından halka anlatılması gerektiğini vurgulayan Karataş, aksi halde seçimde istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalınabileceğini söyledi.

CHP'nin son kurultayında ibretlik tablolar yaşandığını ifade eden Kemal Karataş, Genel Kılıçdaroğlu'nun ilk defa genel başkan olarak bir kurultaya gittiğini, eksik olan en önemli unsurunsa geçmişte partiye büyük hizmetleri geçmiş, partiyi başarıyla temsil etmiş Baykal'ın takdim edilmemesi olduğunu kaydetti. Karataş, "Bu kurultayda Sayın Deniz Baykal anons bile edilmedi. Oysa kendisi, yıllarca partiye büyük hizmetleri geçmiş bir insan. Kemal Kılıçdaroğlu'nun, bizzat Sayın Deniz Baykal'ı anons ederek delegelere takdim etmesi gerekirdi. Baykal, o salondan sessizce gitmemeliydi." şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun, kurultayda yaptığı konuşmada 41 vaatte bulunduğunu hatırlatan Karataş, bunları "önemli ve büyük" olarak nitelendirdi. Konuşmasının sonunda da parti örgütünü ayağa kaldırarak ant içirdiğini belirten Kemal Karataş, "Şimdi örgütün, gece gündüz çalışarak bu vaatleri halka anlatması ve partiyi iktidara hazırlaması gerekir. Yoksa hantal bir yapıyla bu vaatler anlatılamazsa parti, seçimde hiçbirimizin istemediği bir sonuçla karşılaşabilir." dedi.

Kılıçdaroğlu ile Baykal arasında yaklaşım ve yönetim tarzı açısından büyük farklar bulunduğunu söyleyen Karataş, "Sayın Deniz Baykal, cumhuriyet ilkelerinden ve laik rejimden ödün vermez tavrıyla belki CHP'yi iktidar yapmamış olabilir ama Mustafa Kemal'in kurduğu devletin bütünlüğünden, üniter yapısından taviz vermemiştir." diye konuştu.

CİHAN


Anahtar Kelimeler:

Kemal KılıçdaroğluCHP Kurultayı

20 Aralık 2010 - 08:54:04
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

12:26Ömer Çelik "suikast" nitelemesi
12:17Aysel Tuğluk beraat etti
11:49HAS Parti de alanlara iniyor
11:48Ak Parti MYK toplandı
11:37Yazarımız Necmettin Evci Samsun'da
10:54Çelik'ten İzmir'e ilginç benzetme
09:51ANAR'DAN SON SEÇİM ANKETİ
19:24'Siyasal yapılar bir gün işlevini yitirecek'
18:33Şener: İlk Kürtçe konuşan bakan benim
18:11Berhan Şimşek'ten yolsuzluk iddiası
17:54Özhaseki'den bir dava da Baykal'a
15:38Kılıçdaroğlu, Lord Curzon gibi konuşuyor
15:20Şendiller: Bahçeli'nin açıklamaları bizi üzdü
15:18Çiçek: Eğitim bitmez tükenmez bir hazine
15:13Yıldırım'a sürpriz doğum günü pastası
15:10Berhan Şimşek: Görevimin başındayım
15:09Eroğlu: HES konusunda vatandaş kandırılıyor
15:08Kemal Kılıçdaroğlu milletvekilleriyle görüştü
14:54MMP Başkanı Yılmaz, BDP'yi uyardı
14:34Numan Kurtulmuş Anıtkabir'i ziyaret etti
14:16CHP, Haberal için tahliye istedi
14:03Topçu: PKK siyasi alanda da umudunu kaybetti
12:32Günay: Başbakan'a projeleri anlatamadık
12:31Erbakan, seçim meydanlarına iniyor
12:02Burhan Kuzu'ya bu kez çiçek atıldı
11:49CHP'de MYK 25 Aralık'ta şekillenecek
10:20CHP Kurultayı itirazlarına bir ret daha
10:13Berhan Şimşek partililerle vedalaştı
21:26CHP Kuşadası'nda olağanüstü seçim
18:48AKPM ile Fas arasındaki işbirliği güçlenecek
Daha fazla haber göster
17:52YSK'dan CHP Kurultayı başvurularına ret
17:40TBMM'de "bol gelme" tartışması
17:15Gökçek'e Bükreş'in anahtarı verildi
17:04Ergün: Vaat dağıtmakla seçim kazanılmıyor
16:57Kurtulmuş kot taşlama işçilerine sahip çıktı
15:27İnce'nin hedefinde bu kez Çubukçu vardı
14:51Ertuğrul Günay'dan Demirel'e gönderme
14:00Başkanı 'zübük'e benzetti, 5 bin TL gitti
13:48'Kılıçdaroğlu SSK'yı batırırken adı neydi?'
13:23"BDP, geçmiş hatalarla terörü meşrulaştırıyor"
13:17Arınç: Kültürümüzü savunmak zorundayız
13:13ERDOĞAN, BAHÇELİ'DEN TAZMİNAT KAZANDI
13:08Arınç ve Kılıçdaroğlu Eroğlu'nu ziyaret etti
12:48BAHÇELİ: HERKES AYAĞINI DENK ALSIN
12:45Şahin: BDP Türkçe dili resmî görüyor
12:28Melih Gökçek, üniversiteyi ziyaret etti
12:27Baykal'a stent olayının şifresi...
12:17Bağış: Önemli olan fasıl değil, zihinleri açmak
11:50Davutoğlu: Basın diplomaside önemli
11:44Bakana attığı yumruktan pişman oldu
11:36BDP'den belediyelere "iki dil" genelgesi
10:32"Askerler 28 Şubat'tan önce bana teşekkür etti"
10:08'Fethullah Gülen bilgedir, saygıyla selamlıyorum'
10:01CHP'de kurultay krizi devam ediyor
09:57CHP'de kimler sağcı, Sav'cı, Baykal'cı!
09:44Demirtaş: Biz bölge meclisleri öneriyoruz
20:48'İki dil bizi böler, devletin resmi dili Türkçedir'
19:50AK Parti Tirebolu İlçe Başkanı Ömer Hıdır
19:46Mecliste 'iki dil' konusu tartışıldı
19:33'Ahmet Eşref Fakıbaba' yapan AK Parti'dir
18:12Atalay: Bölgesel ve etnik siyaset yapmıyoruz
16:45Başbakan'a 'padişah' suçlaması
15:45Kocadon, DP Genel Başkan adayı
15:15ÖZHASEKİ, TAZMİNAT DAVASI AÇTI
14:51Cindoruk, Çiller'le görüşecek
14:45Demirel, Eroğlu'nu hastanede ziyaret etti
14:43Demirtaş'tan Şahin'e jet yanıt
14:41Selahattin Demirtaş'tan 'ittifak' turları
14:21CHP'nin genç PM üyesi: Hayallerim gerçek oldu
13:49CHP taşeronu kendi belediyelerinde bitirsin
13:41Dışişleri ve İçişleri'nin bütçeleri TBMM'de
13:35YSK Başkanı Em: CHP'den başvuru yok
13:22BAKANLAR KURULU TOPLANDI
11:58Çiçek, Eroğlu'nu ziyaret etti
11:42Ben Başbakan olayım siz de Cumhurbaşkanı
11:12Atalay: Kılıçdaroğlu çelişkilerle dolu
10:39‘Özerk Kürdistan’a bayrak ve sembol’
10:11AK Parti'de sona gelen vekiller
09:38Erdoğan'dan DTP'ye baskı eleştirisi
08:5412 vaadine 72 milyonun vergisi yetmiyor
23:39'Osmanlı'yı kurup adalet ve refah getireceğiz'
23:36'Yepyeni bir anayasayı sizlerle hazırlayacağız'
22:39Seçim kurulundan kota itirazına ret
22:37Cindoruk'tan Çiller'e sitem
21:45Erdoğan: Avrupa'da işçi maaşı azalıyor
20:13Hükümetin başarısında en büyük emek millete ait
20:09Kurultaydan sonra gecekondu ziyaret etti
19:50"Erbakan, ustalık hizmeti yapacak"
19:44Topçu: SSK dönemine de baksın
17:37Kılıçdaroğlu, Twitter'dan eleştirdi
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Ercan AKSOY
Mucit Erbakan
 
 
Necmettin EVCİ
YÖK öyle dava
 
 
Sami NOGAY
Meslek liseleri yanıyor
 
 
 
 
ÖĞRETMEN ADAYLARINA MÜJDE!
 
Sözleşmeli öğretmenlik başvuruları başlıyor
 
KPSS SONUÇLARI AÇIKLANIYOR
 
AA'nın "Filistinli militan" takıntısı
 
Vecdi Gönül’ün son skandalı
 
 
 
 
 
 
 
Affın en güzeli, hasmını ezmeye muktedir iken yapılandır.
ÖMER BİN ABDÜLAZİZ
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.545
1.555
 
 Euro
2.024 2.039
 
 Sterlin
2.366 2.410
 
 Altın
68.86 69.18
 
 IMKB
65639  
 
 
Gazeteciler diplomatları 'yazmayın' diye uyaracak...
 
Gazeteci Sedat Ergin dünyadaki WikiLeaks depreminin ardından “Artık hiçbir şeyin gizli kalmayacağı varsayımıyla hareket ettiğimiz bir döneme gireceğiz, herkes adımını buna göre atacak” diyor. Ergin, ABD gibi bir süper gücün gizli yazışmalarının internete sızmasını ise, “Süper güçler çuvalladığı zaman yaptıkları hatanın büyüklüğü de o kadar büyük oluyor” sözleri ile değerlendiriyor.
 
 
 
 
  Ö. O.’ya, bir aile dostlarının kızının “bekaretini bozduğu ve tecavüz ettiği” iddiasıyla dava açıldı  
 
 
 
  Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımı yıldızı Diana Taurasi'de doping testinde yasaklı madde tespit edildiği ortaya çıktı    
 
 
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultaydaki konuşmasında birçok vaadde bulundu. Siz bu vaadleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Hoşuma gitti. Destekliyor, iktidara gelirse yapacağına inanıyorum.
 
Bu kadar vaade ülkenin bütçesi yetmez. Hayalci buluyorum.
 
"YÖK'ün ve harçların kaldırılması" gibi güzel vaadlerde bulundu. Yapamasa da söylenmesi bile güzel.
 
Boş vaadlere karnımız tok. Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini bildiği için bol keseden atıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin