DOLAR 1.557 - EURO 2.050 - ALTIN 69.24 - IMKB 63978
Salı 21 ARALIK 2010
8 aylık hamile kadını vurdular TİSK: Ekonomi 2011'e rahatlamayla giriyor 2013'te hedef enflasyon yüzde 5 Assange ilk röportajında kin kustu "Askerler 28 Şubat'tan önce bana teşekkür etti" Borsa açılışta 63.951,78 puan Sınavda sahtecilikten 2 tutuklama Kenya'da bombalı saldırı: 3 ölü, 23 yaralı WASHINGTON'DA TASARI SAVAŞI Gazze'ye hava saldırısı habertaraf.com
 
 
 
GnKur'un taraf olması darbe tehdidi midir?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Çorum'un baklavası
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Mahmut Esat Bozkurt'un ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Size 87 yıldır zaman tanıyoruz
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Umut ama kimin için?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Bir Türk, kaç Türk'e bedel?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Askere son söz ve toplumsal itiraz...
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Ağca’yı kaçıracak olan subayın adını bildirdik
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Allahsızlığı yayma kürsüsü
 
 
Sabah
Erdal ŞAFAK
Kasket ve bere
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Kılıçdaroğlu ile Baykal’ın 10 farkı
 
 
Star
Eser KARAKAŞ
CHP ve Genelkurmay
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hükümet, Genelkurmay'a bir şey demeyecek mi?
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
Yeni CHP mi?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Gizli güçler deşifre oldu
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
AKP izliyor, Öcalan politika üretiyor...
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
CHP'de umut var mı?
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
32 yıl sonra aynı cüret!
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
AK Parti sandığa şanslı gidiyor
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Şahsi Ankara Kurultay günlüğüm
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Vur... “Ökkeş” ise!..
 
 
 
 
Aliya RAHTE
 
Ayhan BİLGEN
 
Can DÜNDAR
 
Cüneyt ÖZDEMİR
 
Doç.Dr.Mustafa TEKİN
 
 
 
2020'den sonra kendi savaş uçağını üretecek
 
 
 
ANKARA- Türkiye'nin, tamamıyla yerli savaş uçağı üretme hayali, Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısının ardından yapılan açıklamayla, gerçekleşme sürecine girdi.
 
En son Komite toplantısında, Hava Kuvvetleri Komutanlığının 2020'li yıllardan sonraki jet eğitim uçağı ve muharip uçak ihtiyacının karşılanması amacıyla, ilk Türk savaş uçağının kavramsal tasarım yapılması ve bu çerçevede, Tusaş-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanması kararlaştırıldı.

Toplantının ardından yapılan açıklamada, Türkiye'de ilk defa bir savaş uçağının projelendirilmesi talimatı verildiği belirtilerek, ''Uçak, yeni nesil olacak. F4 uçaklarının görev sürelerinin bitişini karşılayacak şekilde F16 ve F35'lerle beraber görev yapabilecek bir harp uçağı olacak'' ifadesi yer aldı.


YERLİ UÇAKTA, TAI VE TEI ÖNCÜ KURULUŞLAR OLACAK

Alınan bilgiye göre, Türkiye'nin ilk yerli savaş uçağının tasarım ve imalatı aşamalarında, Tusaş-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TAI) ve Tusaş Motor Sanayii A.Ş (TEI) öncü kuruluşlar olacak.

2015 yılından itibaren uçak motorları tasarlamayı ve üretmeyi hedefleyen TEI, dünya standartlarında tasarım imkanına sahip TAI ile milli uçak tasarımına yoğunlaşacak.

TAI'nin ve TEI'nin, aldıkları uluslararası ihalelerle, havacılık sanayiinde bir dünya şirketi olduğunu belirten uzmanlar, bugün, birçok sivil ve askeri uçak aksamında her iki kuruluşun da parçalarının bulunduğunu vurguluyorlar.

Son 10 yıllık süreçte ise özgün ürün yelpazesi genişleyen Türk Savunma Sanayiinde, ''yerli'' trendi yeniden ivme kazandı.

Tusaş Motor Sanayii A.Ş TEI'nin bugün 33 farklı tipteki askeri ve ticari motor programları için yaklaşık 600 farklı parça üretimi yaptığını ifade eden uzmanlar, ''Bindiğiniz her uçağın motorunda TEI fabrikalarında üretilen bir ya da bir kaç parça bulunuyor'' vurgusuyla TEI'nin uçak motoru imalatı kabiliyetine dikkat çekiyorlar.


TEI, 2015 YILINDAN İTİBAREN UÇAK MOTORU TASARIMI VE ÜRETİMİNE BAŞLAYACAK-

TEI, 2015 yılından itibaren uçak motorları tasarlamayı ve üretmeyi, 2020'den itibaren de yılda 1,5-2 milyar dolarlık satış yapmayı hedefliyor.

25 yıl önce F-16 uçaklarının F-110 motorları için bir proje şirketi niteliğinde kurulan TEI, bugün üretimi, kalitesi, müşteri beklentilerini karşılayan teknolojik yapısının rekabetçi ürün ve hizmetleriyle dünyanın önde gelen üreticileriyle rekabet eden bir şirket konumuna geldi.


TAI, TASARIMDA EN SON TEKNOLOJİYİ KULLANIYOR


Yüksek teknoloji ürünü makine ve teçhizatla donatılmış olan TAI, parça imalatından uçak montajı, uçuş testleri ve teslimine kadar son derece geniş üretim kabiliyetlerine sahip bir havacılık şirketi olarak, tasarımda da en son teknolojiyi kullanıyor.

TAI'nin ana faaliyet alanları arasında Türkiye ve bölgedeki diğer ülkelerin envanterinde bulunan sabit ve döner kanatlı askeri ve ticari hava platformlarının modernizasyon, modifikasyon ve sistem entegrasyonu programları ile satış sonrası hizmetleri de bulunuyor.

TAI, F-16'ların elektronik harp ve yapısal tadilatları, S-2E Tracker Deniz Karakol Uçaklarının Yangın Söndürme Uçağına dönüştürülmesi, CN-235 uçağı ve Black Hawk Helikopterinin Özel Kuvvetler için modifikasyonları, Cougar AS-532 helikopterinin modernizasyonu, S-70 helikopterinin dijital kokpit modifikasyonu, CN-235 platformlarının Dz.K.K. ve S.G.K'nın Deniz Karakol/Gözetleme görevleri için modifikasyonu ile B737-700 uçağının Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağına (HİK) dönüştürülmesindeki tüm yapısal tadilatları ile sistem entegrasyon faaliyetleri bulunuyor.

TAI ayrıca, Milli Sanayi Kuruluşu olarak Airbus Military S.L.'ye ortak olup, Airbus (Fransa, Almanya, İspanya ve İngiltere), EADS CASA (İspanya) ve FLABEL (Belçika) havacılık firmalarıyla birlikte A400M uçağının tasarım ve geliştirme faaliyetlerine katılıyor.

ATAK Taarruz/Taktik Keşif Helikopteri Programı nın ana yüklenicisi olan TAI, T-129 ATAK Helikopterinin kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda özgünleştirilmesi, üretilmesi ve entegre lojistik desteğinin sağlanması faaliyetlerini de gerçekleştiriyor.

TAI'de, 1200'ü mühendis olmak üzere toplam 3000 kaliteli ve deneyimli personel çalışıyor.

TAI, 1984 yılında serüvenine çok az kişiyle başladı, askeri projelerden kazandığı deneyimleri ticari projelere aktararak, bugün 1700 kalifiye çalışanı ve 50'ye yakın farklı projesi ile bir Dünya Şirketi olma hedefine ulaştı.

TAI ve TEI'nin, yerli savaş uçağı projesi tasarım sürecinde, tasarım mühendisi istihdamını enaz iki kat artırmak zorunda kalacağı belirtiliyor.


YERLİ SAVAŞ UÇAĞI İÇİN YENİ BİR ŞİRKET KURULABİLİR


Yerli uçak geliştirme projesi için TAI ve TEI'nin de içinde bulunacağı ayrı bir şirket kurulabileceği belirtiliyor.

Ayrı bir bütçe ve fon ayrılacak olan yeni şirkete, TAI ve TEI'nin yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı içindeki savunma sanayii şirketlerinin yanısıra, özel sektörde bu konuda tecrübe kazanmış şirketlerin de dahil olabileceği kaydediliyor.


74 YIL ARADAN SONRA HEYECAN YENİDEN ALEVLENDİ

Türkiye'nin yerli uçak imalatı isteği ve bunu gerçekleştirmesi Cumhuriyet dönemine uzanıyor.

Birinci Dünya Savaşı ve daha sonrasındaki Kurtulus Savasi süresince Türkiye'de uçak sanayisinin bulunmayışı, sadece uçak imalatı değil bakım ve onarım açısından da büyük sıkıntılara neden oldu.

Bu durumu bizzat yasayan Atatürk, savunma ve harp sanayi konusundaki son teknolojiyi temsil eden havacilik sanayiinin kurulmasi için Cumhuriyet'in ilanından sonra direktif verdi.

Tarihi kayıtlara göre, uçak imal edecek fabrikanın kuruluşu için çalışmalara başlanırken, bu süreçte geniş çapli bir araştırma yapılarak, konuyla ilgili yurtdışındaki firmalara teklifler götürüldü.

Bütün bu çalışmaların sonucunda, Türk Tayyare Cemiyeti ile Alman uçak üreticisi Junkers Flugzeugwerke A.G. arasinda 15 Agustos 1925 tarihinde yapılan anlaşma gereğince, Türkiye'de uçak ve motorlarını imal etmek amacıyla Tayyare ve Motor Türk Anonim Şirketi (TOMTAŞ) kuruldu.

Merkezi Ankara'da olan şirket ilk olarak Eskişehir'de küçük bir tesis kurarak Hava Kuvvetlerinde bulunan Junkers uçaklarının küçük onarım işlerini yapmaya başladı.

Kayseri'de 6 Ekim 1926'da açılan fabrika, fabrikada çalışan Almanlara verilen yüksek ücretlerin bakım ve onarım maliyetlerini artırması, Alman ve Türk personel arasında huzursuzluğa yol açan ücret farkı, anlaşma gereği yükümlülüklerinden bazılarının yerine getirilmemesi gibi sebeplerden dolayı anlaşmazlık çıktı ve şirket 28 Haziran 1928 tarihinde kapatıldı.


TAYYARE FABRİKASINA DOĞRU...

1932 yılında ''Tayyare Fabrikası'' için ilk adım atıldı. 1935 yılında 3 ayrı tipte toplam 50 adet planör, Türkkuşu adına imal edildi.

Türkiye'nin ilk uçak fabrikası, 1936 yılında tam anlamıyla faaliyete başladı.

1936 yılında Alman uçak üreticisi Gothear Waggoi Fabrik A.G. ile lisans anlaşması yapılarak 1937 yılından itibaren Gotha 145 uçaklarının, üretimine başlandı ve bu uçaklardan toplam 45 adet imal edildi.

Yine 1936 yılında Polonya'nın Panstwowe Zaklady I.onicze firmasi ile lisans anlaşması yapılarak 1937 yılından itibaren PZL- 24A -24C uçaklarının imalatına başlandı ve bu uçaklardan da toplani 24 adet üretildi.

1940 yilinda ise ingiliz Philhips And Powis Aircraft Ltd. firmasıyla lisans anlaşması yapılarak Magister imalatına başlandı ve bu uçaktan toplam 24 adet imal edildi. 10 yıl içerisinde 5 farkli tipte toplam 134 uçak üretildi.

1950 yılından itibaren Tavyare Fabrikası'nın adı kaldırılarak ''Hava ikmal Merkezi''ne dönüştürüldü. Tesis, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait pervaneli uçakların, onarım ve revizyonlarını üstlendi.

Savaşın başlamasıyla Türkiye'ye sığınan Alman ve Polonyalı uçak mühendisi ve teknisyenlerinin de girişimiyle THK, Etimesgut'ta daha önce kurulmuş olan atölyelerin genişletilmesiyle Uçak Fabrikası projesini 1942 yılında gerçekleştirdi.

Sekiz milyon liralık bir yatırım olan Etimesgut Uçak Fabrikası'nda 1200 işçi ve Türklerin yanında Polonyalı mühendis ve teknisyenler de görev aldı.

1945 yılında, uçak fabrikasına paralel olarak uçak motor fabrikası da projelendirildi.

Türkiye'nin uçak üretmekten vazgeçtiği 1950'li yıllarda THK-16 kodlu ve ''Mehmetçik'' isminde eğitime yönelik bir jet tasarımının THK tarafından geliştirilmekte olduğu belirtiliyor.


TÜRK HAVACILIĞINDA NURİ DEMİRAĞ...

Türk Havacılık tarihinde önem bir isim olan Nuri Demirağ, 1936 yılında havacılık sanayiinin ilk temellerini attı.

İlk iş olarak 10 yıllık devreyi kapsayan bir plan - program hazırlattı. Bu program gereği, Beşiktaş Barbaros Hayrettin İskelesinin yanında Tayyare Etüd Atölyesini kurdu.

Bu tayyare atölyesi kısa bir sürede dev bir fabrika haline geldi. Yeşilköy'de Elmas Paşa çiftliğini tayyare meydanı yapmak için satın aldı. 1000 X 1300 metre boyutlarında düz bir tayyare alanı yaptırdı. Bunun bir örneği de o sıralar Avrupa'nın en modern havaalanı olan Amsterdam'da bulunuyordu.

1937-1938 yılı içinde Türk Hava Kurumu, 10 okul uçağı ve 65 planör siparişinde bulundu. İstanbul fabrikalarında yapılan ilk yerli Türk uçağı, 1941 yılı Ağustosunda Nuri Demirağ'ın doğduğu yer olan Divriği'ye uçarak gidip geldi.

Nuri Demirağ, Bey, Eylül ayında 12 uçaklık bir filoyu, Bursa, Kütahya, Eskişehir, Ankara, Konya, Adana, Elazığ ve Malatya rotasında uçurarak, Türkiye'nin kendi göklerini, kendi uçaklarıyla koruyabileceği mesajını verdi.

Nu.D.38 tipi yolcu ucağı, tamamen Türk mühendis ve işçilerinin ortaya çıkardıkları Türk tipi bir uçak olarak tarif ediliyor. 6 kişilik yolcu ucağının çift pilot kumandası bulunuyor. Saatte 325 kilometre hız yapabilen Nu.D.38 uçağı, 1000 KM uçuş menziline de sahip bir uçaktı.

Türk Hava Kurumu, daha sonra Nuri Demirağ'ın fabrikalarına sipariş vermiş olduğu bu uçakları almaktan vazgeçti ve bu süreç daha sonra uçak üretiminin durdurulmasıyla sonuçlandı.

Bu gelişmelerin üzerine 1952 yılında uçak fabrikası, 1954 yılında da uçak motoru fabrikası, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumuna (MKEK) devredildi. MKEK bir süre eski tasarımları geliştirerek uçak üretimine devam etti.

Motor fabrikası 1955'te traktör imalatına geçerek bugünkü Türk Traktör Fabrikası haline getirilirken, uçak fabrikasında ise 1959'da üretim durduruldu ve 1963'den sonra traktör üretimine başlanır.

Türk Havacılık Sanayii, 1970'li yıllarda yeni bir döneme girdi ve Aselsan, TAI ve TEI'nin kurulmasıyla yeni ivme kazandı.

Uzmanlara göre, Türkiye'nin F-16 seçimi, uçak yapımındaki bilgi birikimi açısından, bu süreçte önemli bir teknolojik bilgi birikim sağladı.


BREZİLYA'NIN EMBRAER, 40 YILDA DÜNYA LİDERLERİ ARASINA GİRDİ


Türkiye'nin, Cumhuriyet'in ilk yıllarında başlayan yerli uçak araştırmaları ve uçak üretme süreci 1950'li yılların başında son bulurken, Brezilya'nın Embraer şirketi ise 40 yıl önce kuruldu ve şimdi dünyanın en karlı uçaklarını imal eden bir şirket konumuna geldi.

Kuruluş aşamasından önce Türkiye dahil bir çok ülkenin uçak üretim tecrübesini inceleyen Embraer, 5 binden fazla uçak üretimiyle, ürün yelpazesini her geçen gün artırıyor.

AA

Anahtar Kelimeler:

HAVACILIK

19 Aralık 2010 - 22:14:19
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

11:58Eski pasaportlara sınırlama
11:49Celal Talabani Türkiye'de
11:47DTSO ve GÜNSİAD başkanlarına hapis
10:28Türkiye'den Yunanistan'a tarihi jest!
10:05Yargıtay'da 20 bin dosya daha düştü
09:53Sınavda sahtecilikten 2 tutuklama
09:45Tanıklara günlük 12 lira
09:25WASHINGTON'DA TASARI SAVAŞI
09:0650 bin sınır polisi alınacak
00:27ABD'DEN 'ERMENİ TASARISI' AÇIKLAMASI
00:11GnKur'un taraf olması darbe tehdidi midir?
00:07Mahmut Esat Bozkurt'un ölüm yıl dönümü
23:23TAK 37. kuruluş yıldönümünü kutluyor
22:3416 Bakan ikili görüşme gerçekleştirdi
22:31Lefter tedavi için İstanbul'a getirildi
22:3080 Türk işadamı Ukrayna'da mahsur kaldı
22:27Türkiye-Afganistan-Pakistan toplantısı
22:02SAÜ'ye 36 öğretim üyesi alınacak
22:00Arnavutluk'a gönderilen helikopterler döndü
21:57Bilirkişi çıkmazı sona eriyor
21:49KKTC'de 2011 yıılı "çevre yılı" ilan edildi
21:31Erdoğan, Otri ile akşam yemeğinde buluştu
21:10İSTANBUL'DA KANLI REHİNE OPERASYONU
21:07Başkentte elektrik kesintisi
20:58İddialar işkence aracı olarak kullanılıyor
20:38Erdoğan'dan, Obama'ya, tasarıya ilişkin mektup
20:33Lefter İstanbul'a getiriliyor
20:06Erdoğan'dan Eroğlu'na "geçmiş olsun" ziyareti
19:43Çocuk Hastanesi'nde VRE karantinası uzatıldı
19:29Ölümlü trafik kazası zanlısı yarbay tutuklandı
Daha fazla haber göster
19:19Davutoğlu: avrupa'nın geleceği türkiye'den sorulacak
19:12Başbakan Erdoğan, Eroğlu'nu ziyaret ediyor
18:38ÖSYM'ye güvenin yeniden kazandırılmasını istiyoruz
18:24Kahraman Sadıkoğlu talimatla ifade verecek
17:58Bakanlar kurulu toplantısı sona erdi
17:52Suriye Başbakanı Itri Türkiye'ye geldi
17:37ŞİLİLİ MADENCİLER NAKŞİ ŞEYHİNE KOŞTU!
17:12DHKP-C bombaları Ergenekon ile aynı seri
16:57Davutoğlu'ndan Demoklas benzetmesi
16:47Rektör İnanç: Gerekli olduğunda polis girmeli
16:33Hedefteki adam Ökkeş Şendiller konuştu
16:20Haberal'ın avukatı: Rapor talebimiz olmadı
16:17Savarona davasında 4 kişi tahliye edildi
16:04DOMUZ BAĞI İLE FUHUŞA ZORLANDILAR
15:37BDP'liler polise teşekkür etti
14:47"Sahte ruhsat"tan tutuklama kararı çıktı
14:39Avrupa'daki Müslüman öğrenciler için bir ilk
14:12ŞAHİN'DEN BDP'YE SERT ÇIKIŞ
14:07Eski pasaportlar 2011'de kalkıyor
13:53Helikopter ihalesinde şirketle görüşülmedi
13:44Savarona davası: Tevfik Arif suçlamaları reddetti
13:21Ülkü Ocakları'ndan "Maraş" açıklaması
12:47Gül'den Eroğlu'na ziyaret
12:45Yolcular Paris'te mahsur kaldı
12:17Melih Gökçek Bükreş'te
11:57Başsavcılık Silvan'da soruşturma başlattı
11:52ERDOĞAN'DAN İSRAİL VE SURİYE'YE MESAJ
11:36Savarona Yatı zanlıları hakim karşısında
11:28Haberal'ın ATK'ya sevkini engelleyen yeni rapor
10:32'Türkiye'ninki görülmemiş küstahlık'
09:33Bağış: İstanbul Türkiye'nin kimliği
09:09TİKA, TÜRKİYE'NİN GURURU OLDU
09:07ÇYDD'den başsavcıya 'kapat' baskısı
08:01Hipnozcu Üçok’a büyük şok
23:34Gizli görüşme Ercan Havaalanına takıldı
23:10İHD eyleminde taraftar gerginliği
22:54ADALET BAKANLIĞINA 10 BİN PERSONEL ALINACAK
22:52Turgut Öker gözaltısına Avrupalı Alevilerden tepki
22:48'Provokatörler, şehrimizi karıştırmaya kalktılar'
22:28Erdoğan'a posta güvercini ile mektup
22:142020'den sonra kendi savaş uçağını üretecek
22:06Yoğun kar İstanbul uçuşlarını da etkiledi
21:56Eroğlu koroner bypass ameliyatı oldu
21:48Davutoğlu Bageri'yi kabul etti
21:34Hayata dönüş operasyonuna protesto
20:44Bankamatikte bomba paniği
20:08Utri, 15 bakanla yarın Türkiye'ye gidiyor
19:09BM Kore'deki gerginliği görüşüyor
19:00Elinde bomba patlayan Kırtay'ın tedavisi sürüyor
18:27Çağlayan'da araçlar sular altında kaldı
18:19DURDURMA YOLLARINI ARIYORLAR
17:59Eroğlu, Ankara'da hastaneye yatırıldı
17:50Otobüsün altına girdi: Hava yastıkları kurtardı
17:43BDP İl binasından polise molotof
17:38Poyrazköy'deki kazı çalışmaları sona erdi
17:28Ses bombası göstericinin elinde patladı: 7 yaralı
17:20Talabani, yarın Türkiye'ye gelecek
17:04Maraş olaylarının yıl dönümünde gerginlik
17:01Can: Kutsallar, devletin kutsalına dönüşmemeli
16:46'Türkiye, 50 yıldır rejim sorunlarıyla boğuşuyor'
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
İftiranın “Ama Böyle”si!
 
 
Ayhan BİLGEN
Bu kafayla özerklik de böler, anadil de!
 
 
H. Vicdan TEKİN
Ya varolursun ya kaybolursun
 
 
Necmettin EVCİ
Yenilenmede samimi misiniz?
 
 
 
 
DHKP-C bombaları Ergenekon ile aynı seri
 
AK Parti'de sona gelen vekiller
 
Haberal'ın ATK'ya sevkini engelleyen yeni rapor
 
ÇYDD'den başsavcıya 'kapat' baskısı
 
12 vaadine 72 milyonun vergisi yetmiyor
 
 
 
 
 
 
 
"Delilik aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuç beklemektir."
(Benjamin Franklin)
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.547
1.557
 
 Euro
2.035 2.050
 
 Sterlin
2.386 2.440
 
 Altın
68.96 69.24
 
 IMKB
63978  
 
 
'Fethullah Gülen bilgedir, saygıyla selamlıyorum'...
 
CHP'deki değişimin en açık kanıtı, Parti Meclisi'ne seçilen 41 yaşındaki ilahiyatçı Dr. Muhammet Çakmak... Elazığlı Halidi Nakşibendi şeyhi Halit Hoca'nın torunu Çakmak'ı, CHP'nin beyin fırtınası toplantılarında tanıdık. Gürsel Tekin'in deyimiyle 'CHP'lileri dayak yemişe çeviren' ilahiyatçı Çakmak, 'Gülen'in de Türkiye'de bir fenomen olduğu' görüşünde
 
 
 
 
  SP Lideri Necmettin Erbakan, 28 Şubat öncesi askerlerin kendisine teşekkür ziyaretinde bulunduğunu söyledi.  
 
 
 
  Google, önümüzdeki yıl piyasaya süreceği diz üstü bilgisayarlarda yazının tamamını büyük harfle yazmayı sağlayan “Caps Lock” tuşunu kaldırınca yeni bir tartışma başladı    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin