DOLAR 1.557 - EURO 2.050 - ALTIN 69.24 - IMKB 63978
Salı 21 ARALIK 2010
8 aylık hamile kadını vurdular TİSK: Ekonomi 2011'e rahatlamayla giriyor 2013'te hedef enflasyon yüzde 5 Assange ilk röportajında kin kustu "Askerler 28 Şubat'tan önce bana teşekkür etti" Borsa açılışta 63.951,78 puan Sınavda sahtecilikten 2 tutuklama Kenya'da bombalı saldırı: 3 ölü, 23 yaralı WASHINGTON'DA TASARI SAVAŞI Gazze'ye hava saldırısı habertaraf.com
 
 
 
GnKur'un taraf olması darbe tehdidi midir?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Çorum'un baklavası
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Mahmut Esat Bozkurt'un ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Size 87 yıldır zaman tanıyoruz
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Umut ama kimin için?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Bir Türk, kaç Türk'e bedel?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Askere son söz ve toplumsal itiraz...
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Ağca’yı kaçıracak olan subayın adını bildirdik
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Allahsızlığı yayma kürsüsü
 
 
Sabah
Erdal ŞAFAK
Kasket ve bere
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Kılıçdaroğlu ile Baykal’ın 10 farkı
 
 
Star
Eser KARAKAŞ
CHP ve Genelkurmay
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hükümet, Genelkurmay'a bir şey demeyecek mi?
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
Yeni CHP mi?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Gizli güçler deşifre oldu
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
AKP izliyor, Öcalan politika üretiyor...
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
CHP'de umut var mı?
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
32 yıl sonra aynı cüret!
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
AK Parti sandığa şanslı gidiyor
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Şahsi Ankara Kurultay günlüğüm
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Vur... “Ökkeş” ise!..
 
 
 
 
Aliya RAHTE
 
Ayhan BİLGEN
 
Can DÜNDAR
 
Cüneyt ÖZDEMİR
 
Doç.Dr.Mustafa TEKİN
 
 
 
"Dönem değişti diye ben de değişecek değilim"
 
 
 
Single ve gelecek projelerini konuşmak üzere buluştuğumuzda fark ettik ki yıllar bile değiştirmeye yetmemiş ünlü sanatçıyı. Hâlâ yakışıklı, naif, gözlerinin içi gülüyor konuşurken. Duyguları alınmış gibi görünse de sinirleniyor, üzülüyor yeri geliyor çıldırdığı anlar da oluyormuş. Ama asaletli duruşunun torunlarını severken bozulduğunu da itiraf ediyor Erol Evgin.
 
RÖPORTAJ: DİLEK HAYIRLI

Beyefendi kişiliğinden taviz vermeye de hiç niyeti yok, zira o kendini Allah'a beğendirmek derdinde. "İnsan kendinden memnun olamaz mı kardeşim, çok şükür memnunum. Dönem değişti diye ben değişecek değilim." diyor.

1970'li yılların pop starı Erol Evgin 6 yıl ara verdiği müzik çalışmalarına 'Yeni Yıla Sensiz Giriyorum' ve 'Sensiz Olmuyor' isimli iki şarkılık single ile döndü. Merak etmeyin single ile geçiştirmeyecek yılı. Zira kendi tabiriyle single müziğin 'az sonra'sı. 11 şarkıdan oluşan yeni albümünü nisan ayında buluşturacak müzikseverlerle. "Peki, neden single?" diye soranlara ilginç bir cevap geliyor Evgin'den: "Müzik dünyasındaki ekonomik kriz ve bilgisayardan para ödemeden şarkı indirmeye devam edersek kısa bir süre sonra benim torunlarım şarkısız kalacak. Müzik üretmenin çaresi single." Ekonomik krize esprili bir de gönderme yapıyor ünlü sanatçı: "Şarkıların sözlerinde, düzenlemelerinde ve klipte oğlum Murat Evgin'in imzası var. Yani 'Kendin pişir, kendin ye!' durumlarındayız."Öncelikle single hayırlı olsun. Ama 6 yıl uzun bir ara değil mi müzik için?

Evet, 6 yıl uzun bir ara ama bu arada müzikten hiç kopmadım. 2005 yılında Melih Kibar aramızdan ayrılınca artık 30 yaşını geçmiş unutulmaz şarkılarımızı gençlerle paylaşmak gerekir diye düşünüp iki koleksiyon albüm çıkardım. Biri konserlerimden oluşan 'Hep Böyle Kal' isimli DVD, diğeri de 'Erol Evgin 40 yıl 40 Şarkı' isimli albüm. Yeni nesiller benim şarkılarımı bilmiyorlardı, bu iki çalışma beni gençlere tanıttı.

Peki neden iki şarkılık bir single?

Aslında ilkbaharda 11 şarkılık bir albümüm müzikseverlerle buluşacak. Şu anda yoğun bir şekilde çalışıyoruz, her gün stüdyodayız. Ama hazır elimizde yeni yılla ilgili bir şarkı varken dinleyicilerimizle buluşturalım istedik.

Single çıkarırken 'Erol Evgin kalitesine zarar verir mi?' endişesi yaşadınız mı?

Bana zarar verir endişesi hiç taşımadım. Aksine müzik dünyasında ekonomik bir kriz var. Şarkılar bilgisayardan indiriliyor ve kimseye para ödenmiyor. Şarkıcılar, yorumcular, yapımcılar para kazanamıyor. Kısa bir süre sonra benim torunlarım şarkısız bile kalabilir. Bu çok ciddi bir sıkıntı ve onu aşmak için sanatçılar çareler arıyor, single o çarelerden biri. Hem sanatçıya üretme imkanı hem de yapımcıya ucuz maliyet şansı veriyor.

Şarkı sözlerinde, düzenlemelerinde ve en son klipte oğlunuz Murat Evgin'in imzası var. Tam bir aile dayanışması...

Ekonomik kriz nedeniyle 'Kendin pişir, kendin ye!' durumu söz konusu (gülüyor). Ama Murat çok iyi bir müzik adamı. Çok çalışkan; yeni besteler ve dizi müzikleri yapıyor. Kariyerinde yeni bir basamağa çıkıyor, ünlü sanatçılara beste verecek.

Boynuz kulağı geçti mi yani?

Sanatçılar kıskanç olurlar ama insanın hayatta kıskanmayacağı tek varlık evladıdır. Hakikaten hiç kıskanmıyorum. Arkamda bıraktığım 40 yıllık bir müzik kariyerim var, o daha çok genç. Ama boynuz kulağı geçsin istiyorum.

Türkçe sözlü hafif batı müziğinin bugünkü karşılığı pop müziği. Ancak şarkı sözlerini kıyasladığımızda sizinkiler ağır bile sayılabilir...

Dönemlerin ruhu vardır. 1970'li yıllarda eşyalar daha uzun soluklu kullanılırdı, yıpranırdı, yamanırdı, ters düz edilir tekrar giyilirdi. Arkadaşlıklar, dostluklar ve evlilikler daha uzun solukluydu. Şimdi ise sevgi bitti deniliyor. Benzin bitti demek gibi bir şey. Bizim şarkılarımız o döneme ayna tutuyordu, bugünün şarkıları da tüketim toplumuna ayna tutuyor. Ama dönem değişti diye ben değişecek değilim. Ben yine derin anlamlar taşıyan sözleri, Türk musikisinin ezgilerini, Türk gibi sıcak, sade Türkçeyi bozmadan söylüyorum. Gençlik de birtakım özlemler içinde gün gelir yine tozlu raflardan çıkarıp bizleri dinler.

1986 yılında arabesk müzik yaygınlaşınca sahnelere ara veriyorsunuz. Rahatsız mı oldunuz?

1980'lerde Şan Tiyatrosu'nda müzikallerde oynuyorduk, ancak orası yanınca sokakta kalmış hissine kapıldık. Gazinolara tekrar döndük ama mutsuz olduk. Çünkü gazino kültürü bitmişti. Arabesk yaygınlaşmış, gazinolar ağır ağabeylerin geldiği, hanım sanatçılara çiçekler verdiği bir yere dönüşmüştü. Arada aşka gelip havaya silah sıkıyorlardı. Baktım ki bu bana göre değil. Söyleyecek sözün olmadığı zaman susmasını bileceksin, dedim ve mimarlığa başladım.

Arabesk sevmiyorsunuz yani?

Arabesk müzikle aram hiç iyi olmadı, hiç barışmadım ve dinlemem de. Arabeski bir tavır olarak değerlendiriyorum. Kentin çeperlerine tutunmaya çalışmış insanların geliştirdiği ya da onlar için geliştirilmiş, kaderci ve umutsuz bir tavır. Ancak Orhan Gencebay'ın güzel bir şarkısını sırf arabesk diye bir kenara atmam.

Bu, o dönemin gerçeğini yok saymak olmaz mı?

Evet şarkılar o döneme tanıklık ediyor ama ben arabesk sevmek zorunda değilim. Tıpkı o yaşam şeklini tasvip etmediğim ve sevmediğim gibi. Ama o insanların hiçbir suçu yok. Köyünden kopup da ekmek parası için İstanbul'a gelen insanları ayıplamam ama o insanlara doğru yaşam koşulları sunmayanları ayıplarım. O insanların çaresizlik içinde dinlediği müziği ayıplamam ama o müziği dinlemem.

Erol Evgin'i mutlu, sakin, beyefendi imajıyla tanıyoruz. Sorununuz yokmuş gibi duruyorsunuz?

Hiç sorunsuz olur mu tabiî ki pek çok sorunum var ama hep şükretmeyi bilirim. Güne şükürle başlarım, şükrederek yatarım. Allah'a; bana ev, araba ver diye değil, sadece akıl ve beden sağlığı ver, diye yakarırım. Bir de çaresiz dertler, büyük hastalıklar olmasın yeter; diğer sorunları çözerim, Allah bana akıl vermiş.

Düzgün adam olmaya programlanmış gibisiniz...

Nihai amaç olgun ve kamil insan olmak, Allah'a kendimizi beğendirmek. Düzgün insan olacaksın ki çocukları n da düzgün olsun. Aksi takdirde terslikler çocuğuna da geçer ve o da seni üzer. Allah'ın insanları çocuklarıyla cezalandırdığını ve mükafatlandırdığını düşünürüm. En büyük ceza da hayırsız evlattır.

Erol Evgin hiç mi kimseye kızmaz, sinirlenmez?

Evliya değiliz ya canım tabii ki farkında olmadan birilerini kırmışımdır özellikle gençlik yıllarımda. Ama sinirim beş dakikada geçer, bir insanı kırdığımı fark edersem hemen özür dilerim. Sanatçılar çocuk gibidir hemen unutup gideriz. Kul hakkı yemekten korkarım. Kandillerde mesajlar geliyor. Bu gece bütün günahlarınızda yüzde yüze varan indirimler var, ama kul hakkı kampanyaya dahil değil, diye. (gülüyor)

Çılgınlık da yapar mı?

Tabii yapmaz mı, ama söyler miyim hiç sana. İmajım bozulur.

Hep düzgün insan olmak sıkıcı değil mi?

İnsan kendinden memnun olamaz mı kardeşim, çok şükür diyorum. Çocuksu bir tarafım var ve korumaya çalışıyorum.

Duygularınızı belli etmediğiniz gibi siyasi anlamda renginizi de hiç belli etmediniz?

Daha zordu ama benim işim. 1980'den önce solcu arkadaşlar kendi gruplarına konser veriyordu, sağcı arkadaşlar kendi gruplarına. Benim konserlerime ise bir gün sağcı bir gün solcular geliyordu. Bir keresinde kapalı spor salonunda sağcı ve solculara konser veriyorum, sağ tarafıma bir rozet takıldı baktım kurt resmi var. Solcular yuhaladı, sonra onlar gelip rozet takınca sağcılar yuhaladı. Sanatçıların günlük siyasetin içinde olmasını tasvip etmiyorum.

Gençliğinizde sol görüşe daha yakın olduğunuzu söylemiştiniz. Eksen kayması oldu mu?

Bugün o derece sol düşünmüyorum belki ama hâlâ paylaşımdan, eşitlikten yanayım. Türkiye'de futbol takımı tutar gibi renk aşkıyla siyaset yapıyoruz. Oysa ben her partiye oy vermişimdir. Benim desteklediğim partinin performansı iyi değilse ona oy vermem. İyi işler yapanın önünü niye keseyim ki, ona oy veririm.

Muhalif bir yapınız olmadığı ve siyasi renginizi belli etmediğiniz halde Özal, Çiller, Mesut Yılmaz, Baykal ve son olarak AK Parti'den teklifler aldınız. Sizde nasıl bir ışık görmüş olabilirler?

Politikacılar halkla sağlıklı ilişkiler kurmuş insanları kullanmak ister. Mimarlar kentin imarından anlayacak en iyi kişidir. Bende mimarım, bundan olabilir. Mesela Kadir Topbaş benim okul arkadaşım, kendisini çok başarılı buluyorum. Benim de insanlığa iyi hizmet edeceğimi düşünmüş olabilirler. Ben 40 yıldır emek verdiğim müziğimi yetim bırakamazdım.

En son yaptığınız televizyon projesi 'Bir Şarkısın Sen' epeyce eleştirildi. Sizde herhangi bir pişmanlığa neden oldu mu?

Ben hiçbir zaman pişmanlık duymadım. Formatı izlediğimde çok heyecanlanmıştım. Çocuklar hayatın her alanında olmalı ama korunmalılar. Biz programa katılan çocuklarımıza psikolog desteği veriyorduk. Eleştiriler rakip kanalların çıkardığı bir şeydi. Programa katılan çocuklardan 6-7 tanesi konservatuvara başladı. Şebnem birincilikle piyano bölümüne girdi.

Yeni sezon için eleme duyuruları yapıldığı halde yayından kaldırıldı...

Yapımcılar kanalla anlaşamadılar. Ancak ocak ayından sonra başka bir kanalda yeniden başlayabilir.

Son olarak, evde iktidar kim?

Evde küçük işlerin kararını eşim verir. Mesela çocukların hangi okula gideceği, hangi semtte oturacağımız, aylık gelirimizin ne kadarını nerede harcayacağımız gibi. Avrupa Birliği, silahsızlanma gibi büyük konularda ise karar bendedir. (gülüyor) Yani erkekler hep karar veriyor gibi görünse de iktidar kadındadır.

Karaca'nın 'vebalı gibi benden kaçtılar' sözü içimi acıtır

Cem Karaca, Barış Manço eski dostlarsınız. Onları anınca burnunuzu sızlatan bir anınızı hatırlıyor musunuz?

1980 yılında Sılanın Sesi konserleri kapsamında Almanya'ya gittik. Ekipte Zeki Müren, Türkan Şoray, Emel Sayın, Sezen Aksu. O dönem Cem Karaca siyasi yasaklı olduğu için Almanya'da idi. Prova yaparken salonda Cem'i gördüm, sarıldık, hasret giderdik. Türkiye'ye geldiğimde annesi Toto Karaca beni görünce boynuma sarılıp ağlamaya başladı. Cem, telefonda beni gördüğünü ve çok sevindiğini anlatmış. Kimsenin kendisine ilgi göstermediğini söyleyip 'Vebalı gibi benden kaçtılar.' demiş. O söz bana çok dokundu, hâlâ andıkça içimi acıtır.

ZAMAN

Anahtar Kelimeler:

Erol Evgin

19 Aralık 2010 - 09:43:27

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.547
1.557
 
 Euro
2.035 2.050
 
 Sterlin
2.386 2.440
 
 Altın
68.96 69.24
 
 IMKB
63978  
 
 
'Fethullah Gülen bilgedir, saygıyla selamlıyorum'...
 
CHP'deki değişimin en açık kanıtı, Parti Meclisi'ne seçilen 41 yaşındaki ilahiyatçı Dr. Muhammet Çakmak... Elazığlı Halidi Nakşibendi şeyhi Halit Hoca'nın torunu Çakmak'ı, CHP'nin beyin fırtınası toplantılarında tanıdık. Gürsel Tekin'in deyimiyle 'CHP'lileri dayak yemişe çeviren' ilahiyatçı Çakmak, 'Gülen'in de Türkiye'de bir fenomen olduğu' görüşünde
 
 
 
 
  SP Lideri Necmettin Erbakan, 28 Şubat öncesi askerlerin kendisine teşekkür ziyaretinde bulunduğunu söyledi.  
 
 
 
  Google, önümüzdeki yıl piyasaya süreceği diz üstü bilgisayarlarda yazının tamamını büyük harfle yazmayı sağlayan “Caps Lock” tuşunu kaldırınca yeni bir tartışma başladı    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin