DOLAR 1.547 - EURO 2.041 - ALTIN 68.36 - IMKB 63524
Pazartesi 20 ARALIK 2010
Daimi üyelerin "Kore" anlaşmazlığı Meksika'da ölü sayısı artıyor İHD eyleminde taraftar gerginliği ADALET BAKANLIĞINA 10 BİN PERSONEL ALINACAK 'Provokatörler, şehrimizi karıştırmaya kalktılar' Seçim kurulundan kota itirazına ret 2020'den sonra kendi savaş uçağını üretecek Yoğun kar İstanbul uçuşlarını da etkiledi Meksika'da petrol boru hattında patlama Eroğlu koroner bypass ameliyatı oldu habertaraf.com
 
 
 
Kriz tarımdaki istihdamı artırdı
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
İmam Gazali'nin ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Keşke Tatlıses de anılarını yazsa!
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Peki, o salon neden inlemedi?
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Arınç’la Kürtçe, ‘Galce’ ve Lazca sohbeti
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Bu hafta yine harika fıkralar var
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
CHP'nin yükü bugün daha ağır
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Beli bükük siyaset
 
 
Star
Ergun BABAHAN
27 Nisan’dan 17 Aralık’a
 
 
Zaman
Etyen Mahçupyan
'Yeni' medya?
 
 
Radikal
Hakkı DEVRİM
Kürtçe meselesi alışılmış tartışmalara benzemez
 
 
Yeni Şafak
Kürşat BUMİN
İmdat! Çiller siyasete dönüyor! (2)
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Yeni CHP kurultayından notlar
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Bütünlük Müslümanlıkla sağlanır
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Parazit
 
 
Zaman
Mustafa ÜNAL
Kılıçdaroğlu'nun mazereti kalmadı
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Kılıçdaroğlu damgasını vurdu
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Kılıçdaroğlu adına üzüldüm!
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
Değişen CHP
 
 
 
 
Esen MIESSEN
 
Necmettin EVCİ
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Gül: Lisanlara sahip çıkacağız
 
 
 
ANKARA- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Türkiye'nin tabii ki resmi dili Türkçe'dir, tabii ki böyle devam edecektir. Ama Türkiye'nin farklı farklı yerlerinde konuşulan farklı farklı lisanlar vardır. Bunların hepsi de bizim lisanlarımızdır. Bunların hepsine de sahip çıkacağız. Ama bunları eğer biz farklı ideolojik, farklı siyasi saiklerle yapmaya kalkarsak o zaman kendi huzurumuzu, kendi düzenimizi bozarız ve kendi vatandaşlarımıza, kendi insanlarımıza zarar vermeye başlarız'' dedi.
 
Cumhurbaşkanı Gül, Tes-İş 9. Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, sendikacılık deyince akla işçinin hakkını hukukunu, alın terini korumanın geldiğini söyledi. Türkiye'nin kaçınılmaz ve köklü bir değişim içinde olduğunu ve bu değişimi herkesin yaşadığını belirten Gül, değişimi gerçekleştirirken bunu sağlıklı ve acısız şekilde yapmanın önem taşıdığını ifade etti. Gül, sendikalarla oturup konuşularak her şeyin el birliği içinde yapılmasının da önem taşıdığını dile getirdi.

Türkiye'de her kesimin memnun olması gerektiğini belirten Gül, Türkiye'de bazılarının mutlu, bazılarının mutsuz olmasının huzur getirmeyeceğini, hep beraber, her kesimin mutlu olmasının Türkiye'yi daha güçlü hale getireceğini ifade etti. Bütün bu konuların, kavgasız gürültüsüz, gayet dikkatli, gerçekçi şekilde konuşarak ele alınması gerektiğini, Türkiye'nin götürüleceği istikametin bütün muasır medeniyetlerin daha üzerine çıkarma hedefi olduğunu dile getiren Gül, ''Bunun için hukukumuz değişecek, siyasi anlayışımız değişecek. Bunun için farklılıklarımızı, bir zamanlar olduğu gibi korku gibi görmeyeceğiz. Her şeyi daha çok kucaklayacağız. Özgürlüklerin sınırı daha çok gelişecek. Hiç kimse, kendi öz ülkesinde kendini garip hissetmeyecek. Herkes, 'burası benim memleketim' diyecek, işte bütün bunların olabilmesi için, bir taraftan geniş anlamda özgürlüklerin, diğer anlamda da çalışma hayatının tabii ki mutlu etmesi gerekir'' diye konuştu.

İşçilerin alnının teriyle evine ekmek götürdüklerini, sendikaların da bu kesimin temsilcileri olduğunu belirten Gül, salondakilere, ''Türkiye'yi aydınlatıyorsunuz, elektrikleri siz üretiyorsunuz, evlere suları siz taşıyorsunuz, enerji her şeyin temeli, onu siz üretiyorsunuz. Dolayısıyla çok kritik bir ekonomik alanın, çalışma hayatının temsilcilerisiniz. Ayrıca şunu da söyleyeyim, gelecekte de yine en önemli olacak. Türkiye'nin yatırımlarının en önemli yönlendiği yer enerji yatırımlarıdır'' diye hitap etti. Nükleer enerji, hidroelektrik santralleri, barajlar, gaz santralleri gibi alanlarda yatırım yapıldığını, kısa süre içerisinde enerjide 100 milyar dolara yakın yatırımın gerçekleştirileceğini aktaran Gül, ''Bunlar insansız gerçekleşmeyecek. Bunlar uzaktan kumandayla üretilmeyecek. Üretilen enerji kendiliğinden gelmeyecek, dağıtılmayacak. Bütün bunlar emekçilerin emeğiyle gerçekleşecek, üretimi, dağıtımı onlar gerçekleştirecek'' dedi.-''O ÜLKEDE HİÇ TAT OLMAZ''-Düzenlemeler yapılırken, yeni stratejik kararlar alınırken sektörün önemli ayaklarından biri olan sendikalarla da çok yakın bir işbirliği içinde olmak, onların kaygılarını dinlemek gerektiğini ifade eden Gül, şunları söyledi:

''Bazen iş hayatında işverenin de sendikaların, çalışanların da maksimum talepleri olabilir. Açıkçası bunların hangisinin gerçekçi, bunların hangisinin doğru olduğunu, sağduyuyla yaklaşıp uzmanlar gözüyle yaklaşıp, doğruyu bulup Türkiye'yi yoluna devam ettirmek gerekir. Türkiye'de birçok sıkıntılar olabilir. Ama çalışanların sıkıntısı maksimum bir noktaya ulaşırsa o zaman o ülkede huzur olmaz, o ülkede hiç tat olmaz. İşte bu noktalara gelmemek için başından hep beraber çalışmak ve problemleri çok önceden önlemek gerektiğine inanıyorum. Türkiye hepimizindir, bu ülke hepimizindir. Doğudan batıya herkesindir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak hepimiz bu ülkenin asil vatandaşlarıyız.

Türkiye'de sıkıntılar yok mudur? Vardır. Ama Türkiye'deki sıkıntıların sebebi açıkçası, demokratik ve hukuk standartlarımızın düşüklüğünden dolayıydı. Bunları yükseltmek hepimizin görevidir ve el birliğiyle yapılacaktır. Bu sıkıntılar Türkiye'nin farklı farklı bölgelerinde, farklı ortaya çıkabilir. Bu konularda da herkesin dikkatini çekmek isterim. Bu konularda da sakın ha gerçekçi olmayan, yanlış olan düşüncelere kimse kapılmasın. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, bu ülkenin ortak sahibi olmaktır. Bu ülkede hiçbir zaman ikinci sınıf vatandaş yaratmamamız gerekir. Bu ülkedeki bütün vatandaşlarımız istediği yere gider, istediği yerde iş kurabilir, istediği yerde çalışabilir. Türkiye'nin bütün nimetlerinden herkes istediği gibi faydalanabilir. Bunları hiç zedelememek lazım. Vatandaşlarımız arasında farklılıklar bir gerçektir. Bunlar bizim elimizde değil ki, bunlar tarih boyunca gelendir. Kimimiz İstanbul'da, kimimiz Diyarbakır'da, kimimiz Trabzon'da, kimimiz Hakkari'de, kimimiz Hatay'da doğduk. Hangi ilimize gidersek o ilimizin kendine has özellikleri vardır. Bunlar korkulacak değil, bunlar tam tersine bu ülkenin gerçekleridir. Ama asla bunları bir ayrılık, farklılık şeklinde çıkartmamak gerekir.''-''TOZ PEMBE BİR MANZARA ÇİZMEM BEN''...-Türkiye'nin zengin bir kültür mirasına sahip olduğunu, bazı kültür mirasının yer altında bulunduğunu, camiler, müzeler gibi yer üstü kültür varlıklarının yanında ''Dede Korkut'', ''Mem-u Zin'' gibi destanların da ortak mirasın ürünleri olduğunu anlatan Gül, ''Türkiye'nin tabii ki resmi dili Türkçe'dir, tabii ki böyle devam edecektir. Ama Türkiye'nin farklı farklı yerlerinde konuşulan farklı farklı lisanlar vardır. Bunların hepsi de bizim lisanlarımızdır. Bunların hepsine de sahip çıkacağız. Ama bunları eğer biz farklı ideolojik, farklı siyasi saiklerle yapmaya kalkarsak o zaman kendi huzurumuzu, kendi düzenimizi bozarız ve kendi vatandaşlarımıza, kendi insanlarımıza zarar vermeye başlarız'' dedi.

''Hiçbir zaman toz pembe bir manzara çizmem ben... Gerçekçiyimdir ben de noksanlarımızı, eksikliklerimizi görmemiz gerekir. Vicdanlarımıza ters düşen uygulamalar neyse bunları görmemiz, bunların üstünü kapatmamamız gerekir'' diyen Cumhurbaşkanı Gül, bunları düzeltmenin de herkesin el birliğiyle konuşarak, anlaşarak yapılması gereken noktalar olduğunu söyledi. Gül, böyle yapılmaması halinde yaşanacak zorlukların da Türkiye'nin ilerlemesini, gelişmesini, zenginleşmesini önleyeceğini ifade etti. Zaman zaman bunların yaşandığını, terörün Türkiye'ye yaşattığı acıların çok iyi bilindiğini dile getiren Gül, Türkiye'nin ''ayağında prangaların olmaması gerektiğini'', sıkıntılara karşın adeta ''şahlanan bir dönemi yaşadığını'' söyledi.

AA

Anahtar Kelimeler:

Abdullah Gül

18 Aralık 2010 - 14:32:02
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

23:34Gizli görüşme Ercan Havaalanına takıldı
23:10İHD eyleminde taraftar gerginliği
22:54ADALET BAKANLIĞINA 10 BİN PERSONEL ALINACAK
22:52Turgut Öker gözaltısına Avrupalı Alevilerden tepki
22:48'Provokatörler, şehrimizi karıştırmaya kalktılar'
22:28Erdoğan'a posta güvercini ile mektup
22:142020'den sonra kendi savaş uçağını üretecek
22:06Yoğun kar İstanbul uçuşlarını da etkiledi
21:56Eroğlu koroner bypass ameliyatı oldu
21:48Davutoğlu Bageri'yi kabul etti
21:34Hayata dönüş operasyonuna protesto
20:44Bankamatikte bomba paniği
20:08Utri, 15 bakanla yarın Türkiye'ye gidiyor
19:09BM Kore'deki gerginliği görüşüyor
19:00Elinde bomba patlayan Kırtay'ın tedavisi sürüyor
18:27Çağlayan'da araçlar sular altında kaldı
18:19DURDURMA YOLLARINI ARIYORLAR
17:59Eroğlu, Ankara'da hastaneye yatırıldı
17:50Otobüsün altına girdi: Hava yastıkları kurtardı
17:43BDP İl binasından polise molotof
17:38Poyrazköy'deki kazı çalışmaları sona erdi
17:28Ses bombası göstericinin elinde patladı: 7 yaralı
17:20Talabani, yarın Türkiye'ye gelecek
17:04Maraş olaylarının yıl dönümünde gerginlik
17:01Can: Kutsallar, devletin kutsalına dönüşmemeli
16:46'Türkiye, 50 yıldır rejim sorunlarıyla boğuşuyor'
16:11AİHM Türkiye aleyhine 2 bin karar verdi
16:09Lübnanlı yönetmenin cenazesi ülkesine gönderiliyor
16:04Kapıkule'de 9 buçuk kilometrelik TIR kuyruğu
16:02Kaysei Büyükşehir 'otel belgesi' yayınladı
Daha fazla haber göster
15:27'Hayata Dönüş'te hayatını kaybedenler anıldı
15:22BM, "Kıbrıs sorunu"nun çözümünden umutlu
15:05BDP GÖSTERİSİNDE PATLAMA
14:44Muşmal: Yanlış anlaşıldım
14:3910. yılında “Hayata Dönüş”e bakmak
14:39MİLLİ BOKSÖR YOĞUN BAKIMDA
14:17Kantarcıoğlu'nun kardeşine 9 yıl istendi
14:11ALES sona erdi
14:10'İnançla çalışmaya devam edeceğiz'
13:49Eroğlu, Ankara'da ameliyat olacak
13:23Şile Otobanında TIR faciası
13:01Süleymaniye'de mahsur kaldılar
12:39'İÇERİ TIKTIĞIMIZ BİR TANE AYDIN YOKTUR'
12:05İddialara Hatay'daki Ermeniler tepkili
11:55Hatipoğlu için TBMM'de tören düzenledi
11:52Görevi kötüye kullanmanın cezası düştü
11:45ULUDAĞ'DA KAYBOLAN KİŞİLERE ULAŞILDI
11:29Poyrazköy'deki kazı çalışmaları devam ediyor
11:24ULUDAĞ'DA 30 DAĞCI KAYBOLDU
11:17"Avukat her yerde saygın ve objektif olmalı"
10:57Bütçe maratonunda son hafta
10:42Süleymaniye'de mahsur kaldılar
10:34Sayıştay, yerindelik denetimi yapamayacak
10:20ALES başladı
09:49"Hani pat diye Özal ölmüştü biliyorsun"
01:31UYUŞTURUCU ÇETESİNE BASKIN: 37 GÖZALTI
20:24Reilly: Öcalan'la temas kurulabilir
20:18Işık Koşaner görevden alınsın
19:40Sınavda cevap anahtarı cebe geldi: 7 gözaltı
19:12Hükümet kanadından GnKur'a ilk tepki!
19:04POYRAZKÖY'DE YENİ MÜHİMMAT BULUNDU
18:1625 bin volt ünlü yönetmeni öldürdü
17:29"Protesto edilen Türköne değil, ifade hürriyetiydi"
16:35Vali Muşmal: Hukuki hakkımı kullanacağım
15:27"Kürtçe türkü" için öldürülmüştü
15:18Öğrenciler YÖK Başkanı Özcan'ı memnun etti
15:11İRANLI BAKANIN İLK MESAJI TÜRKİYE'YE
14:32Gül: Lisanlara sahip çıkacağız
14:05Derviş eroğlu kalp ameliyatı için geliyor
13:21Ehliyet sınavında başörtüsünü çıkardı
12:59Öğretim Üyeleri'nden Gül'e "dil" teşekkürü
12:56İsrail anlaşmaya saygı istedi
12:46"Mavi Marmara"da ölen Türklere Madrid'de anıt
12:23POYRAZKÖY'DE YENİDEN KAZI BAŞLATILDI
12:00Mavi Marmara, törenle karşılanacak
10:56GÜL 2 YASAYI ONAYLADI: SAYIŞTAY'A DÜZENLEME
10:22ÇYDD'nin Baykal'ı uzaklaştırma planı!
09:49Darbe kurbanı erken emekli
09:41Washington'da tasarıya karşı yoğun mücadele
09:10Gizli tanıktan şok “Balyoz” itirafları
09:07Seks kölelerine domuz bağı işkencesi
08:44AABK Genel Başkanı Öker'e gözaltı
08:40Tasarı meclis genel kuruluna gelmedi
08:36Aslan Paşa köpeğine yeni mezar yeri arıyor
07:44İnternet andıcı sorularına cevap gelmedi
00:34Kozyatağı Carrefour'un çatı katı yandı
00:05Necip Hablemitoğlu'nun ölümünün yıl dönümü
23:55'YENİDEN DÜMENİN BAŞINDAYIM'
23:40Gizli tanığı deşifre eden haberler suç sayılmadı
23:28'Paşanın ayakkabısını silmek vatan borcu mu?'
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
“Yaşlı bir kadına her hafta sebze verirdik”
 
 
Esen MIESSEN
Kış havası
 
 
Fahrettin DAĞLI
Binnaz Toprak Dersimli kadınlara ne diyecek?
 
 
Hakan TOPUZOĞLU
İnternet komplo teorileri
 
 
Necmettin EVCİ
Anlaşılmaz huzur, anlaşılır cinayetler!
 
 
Yusuf TANRIVERDİ
Endişeliyiz ve tarafız!
 
 
 
 
ÇYDD'nin Baykal'ı uzaklaştırma planı!
 
Gizli tanıktan şok “Balyoz” itirafları
 
Cindoruk, DP'nin başına Çetin Doğan'ı önerdi
 
Kılıçdaroğlu'ndan "iktidar" vaadleri
 
"Kurultaya gitmekten halka gidemiyorlar"
 
 
 
 
 
 
 
Birileri arkanızdan konuşuyorsa, onlardan öndesiniz demektir.
ANTON ÇEHOV
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.537
1.547
 
 Euro
2.026 2.041
 
 Sterlin
2.375 2.420
 
 Altın
67.92 68.36
 
 IMKB
63524  
 
 
'Dönem değişti diye ben de değişecek değilim'...
 
Single ve gelecek projelerini konuşmak üzere buluştuğumuzda fark ettik ki yıllar bile değiştirmeye yetmemiş ünlü sanatçıyı. Hâlâ yakışıklı, naif, gözlerinin içi gülüyor konuşurken. Duyguları alınmış gibi görünse de sinirleniyor, üzülüyor yeri geliyor çıldırdığı anlar da oluyormuş. Ama asaletli duruşunun torunlarını severken bozulduğunu da itiraf ediyor Erol Evgin.
 
 
 
 
  OTTAWA- Kuzey Amerika'da 21 Aralık gündönümü bu yıl Ay tutulması ile aynı zamana denk düşecek.  
 
 
 
  Madenlerde işçi statüsünde çalışamayan kadınların, ''Madenlerde kadınlar uğursuz kabul edilir, o yüzden kadın maden mühendislerine sıcak bakılmaz'' anlayışının da etkisiyle mühendislik hizmetlerinde de işverenler tarafından tercih edilmiyor.    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin