DOLAR 1.557 - EURO 2.052 - ALTIN 69.51 - IMKB 64433
Salı 21 ARALIK 2010
DTK ÇALIŞTAYI TASLAĞINA İNCELEME Diş hekimlerinin çalışma alanları belirlendi MALİKİ KABİNESİNE ONAY ÇIKTI KPSS'de standart sapması değişiyor Balkondan seyretmek ne zaman provokasyon oldu Borsa, ilk seansı 63974 puandan tamamladı Gün ortasında dolar 1,555 TL, euro 2,046 TL Assange İsveç'teki yargı sürecinden endişeli ultrAslan'dan Arda Turan açıklaması 'Kılıçdaroğlu SSK'yı batırırken adı neydi?' habertaraf.com
 
 
 
GnKur'un taraf olması darbe tehdidi midir?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Çorum'un baklavası
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Mahmut Esat Bozkurt'un ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Size 87 yıldır zaman tanıyoruz
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Umut ama kimin için?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Bir Türk, kaç Türk'e bedel?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Askere son söz ve toplumsal itiraz...
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Ağca’yı kaçıracak olan subayın adını bildirdik
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Allahsızlığı yayma kürsüsü
 
 
Sabah
Erdal ŞAFAK
Kasket ve bere
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Kılıçdaroğlu ile Baykal’ın 10 farkı
 
 
Star
Eser KARAKAŞ
CHP ve Genelkurmay
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hükümet, Genelkurmay'a bir şey demeyecek mi?
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
Yeni CHP mi?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Gizli güçler deşifre oldu
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
AKP izliyor, Öcalan politika üretiyor...
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
CHP'de umut var mı?
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
32 yıl sonra aynı cüret!
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
AK Parti sandığa şanslı gidiyor
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Şahsi Ankara Kurultay günlüğüm
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Vur... “Ökkeş” ise!..
 
 
 
 
Oray EĞİN
 
Ayhan BİLGEN
 
Can DÜNDAR
 
Aliya RAHTE
 
Doç.Dr.Mustafa TEKİN
 
 
 
Kılıçdaroğlu'ndan "iktidar" vaadleri
 
 
 
ANKARA- Kılıçdaroğlu kurultay konuşmasında demokrasi ve özgürlük vurgusu yaptı.
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, amaçlarının herkesin özgürlüğünü genişletme ve emniyet altına almak olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, konuşmasında demokrasi ve özgürlüklere vurgu yaptı.

CHP'nin Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılan 15. Olağanüstü Kurultayı'nda, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kurultay başkanlığına seçildi.

Kocaoğlu, yaptığı kısa konuşmasında CHP iktidarı için söz verdi. Kocaoğlu'nun konuşması sırasında Atatürk ve İsmet İnönü ile Bülent Ecevit anıldı. Ecevit'in ismi anıldığında salondan büyük alkış sesi duyuldu. Eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın ismi ise anılmadı.

Daha sonra partililerin yoğun tezahüratları altında kürsüye çıkan Kemal Kılıçdaroğlu, "Dün Mevlana'nın düğünündeydik. Hoşgörüsü çağları aşan, felsefemize derinlik katan onun çağrısını çağlar ötesine taşımak için oradaydık. Bugün ise başka bir düğündeyiz. Yine CHP'nin yöneticileri olarak halkın huzurundayız. Mevlana 'Ey oğul tutsaklık bağlarını kopar, özgür yaşa' diyor. Biz özgürlüğü Kurtuluş savaşında kazandık, kan döktük, şehit verdik. Ve ulusal bağımsızlığımızı kazandık. Ama bugün iyimserliğin yerini kötümserliğin aldığını, umudun yerini umutsuzluğun aldığını görüyoruz. Ama CHP iktidarında karamsarlığa yer olmayacaktır. Bütün Türkiye'yi kucaklayacağız. Biz kokuların değil, barışın ve özgürlüğün türkülerinin yankılandığı bir Türkiye istiyoruz. Bizim isteğimiz sadece CHP'nin değil, bütün onurlu yurttaşlarımızın ortak talebi olarak, özgürlükçülerin, demokratların talebini dile getirmektir." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, kendileri için insanların yaşı, soyu-sopu, dili ve dininin önemli olmadığını ileri sürdü.

"Bizim amacımız herkesin özgürlüğünü genişletme ve emniyet altına almaktır." diyen Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "O burada (CHP) olacaktır. Hepinizi kucaklamaya niyetliyiz. Biz sömürünün değil, emeğin, çalışanın ve alın terinin partisiyiz. Biz halka güvenen halkın partisiyiz. Biz onlar için yola çıktık ve mücadelemizi öyle yürüteceğiz. Halka hesap vermeyi bir namus meselesi gören bir iktidara destek verin. Tabanda güçlü bir halkımız var. Halkın arasına daha çok gireceğiz. Projelerimizi anlatacağız." CİHANKılıçdaroğlu: CHP genleriyle oynanmamış parti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Bütün yurttaşlarıma sesleniyorum; eğer çözümün bir parçası olmak istiyorsanız CHP çatısı altına gelin. CHP büyük, köklü, yerli, genleriyle oynanmamış bir parti'' dedi.

Konya'da dün ''Mevlana'nın düğününde'' olduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, bugün ise başka bir düğünde olduklarını, CHP'nin yönetici kadrolarıyla partililerin, halkın huzurunda bulunduklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, ''Size inanıyor, size güveniyoruz'' dedi.

Mevlana'nın ''Ey oğul, tutsaklık bağlarını kopar, özgür ol, özgür yaşa'' dediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, Ulusal Kurtuluş Savaşı ile özgürlüğün kazanıldığını, mücadele edildiğini, şehit verildiğini anlattı.

Kılıçdaroğlu, bugün Türkiye'nin farklı bir süreçten geçtiğini, iyimserliğin yerini kötümserliğin aldığını, umut yerine umutsuzluğun yaşandığını, pek çok vatandaşın gelecek kaygısı taşıdığını ifade ederek, CHP iktidarında, halkın iktidarında, karamsarlığa yer olmayacağını, umutlarının halk olacağını kaydetti. Kılıçdaroğlu, halkın desteğiyle bütün Türkiye'yi kucaklayacaklarını belirterek, korkunun değil özgürlüğün, barışın türkülerinin söylendiği bir Türkiye arzuladıklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, bunların sadece CHP'nin değil, ülkesini seven, demokrasi isteyen bütün yurttaşların ortak talebi olduğunu dile getirerek, işi, yaşı, rengi, doğduğu yeri, soyu, sopuna bakmadan bütün vatandaşları kucaklamak, haklarını genişletmek ve güvenceye almak istediklerini söyledi.

Bu görev için CHP'liler olarak yola çıktıklarını belirten Kılıçdaroğlu, ''Bütün yurttaşlarıma sesleniyorum; eğer çözümün bir parçası olmak istiyorsanız, gelin CHP çatısı altına. Gelin, bu çatı özgürlük çatısı olacaktır. Demokrasi, özgürlük, hoşgörü burada olacaktır. Tümünüzü kucaklamaya kararlıyız'' diye konuştu.-''HALKIN İÇİNDE DAHA FAZLA OLACAĞIZ''-


Kılıçdaroğlu, ''umudun, uygarlığın, özgürlüğün, demokrasinin, emeğin, çalışanların, alınterinin, Karadeniz'deki kemençenin, Anadolu'daki sazın, Ege'deki zeybeğin'' partisi olduklarını kaydederek, halka güvendiklerini, halk için çalıştıklarını kaydetti.

Tek güvencelerinin halk olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, mücadelelerini, halkın gücünü alarak sürdüreceklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Buradan bütün yurttaşlara sesleniyorum: Temiz siyaset mi istiyorsunuz, ödediğiniz her kuruş verginin hesabının verilmesini mi istiyorsunuz, yaşamı sorgulayacaksınız. Eğer birilerine, 'onu kullanın, deliğe süpürmeyin' denildiğinde o kişi sesini çıkarmıyorsa, bu söylem karşısında onurla duran, mücadelesi veren, halka hesap veren bir siyasete yol açın. Artık iktidar, aydınlığa yürümelidir.

Tabanda güçlü bir halkımız var. Halka ulaşmak, her CHP'linin görevidir. Halkın içinde daha fazla olacağız, daha fazla dinleyeceğiz, konuşacağız, çözümlerimizi kararlılıkla alacağız. Unutulmaması gereken bir şey var, bir iktidar var, söylem ve eylemleri taban tabana zıt. 'Demokrasi' diyorlar askıya aldılar, kendi mahkemelerini kurdular, kendi yargıçları görev yapıyor, tutukluluğu infaza dönüştürdüler, korku yarattılar, aydınları hapse attılar. 'Çetelerle mücadele ediyoruz' diyorlar, hangi çetelerle; kendi çetelerini kurdular, kendi çeteleriyle yola çıkıyorlar. '12 Eylül ile hesaplaşıyoruz' diyorlar, Kemal Türkler'in kanı yerde kalmadı mı zaman aşımına uğratmadılar mı? Atatürk, 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' der, TBMM'nin duvarında da bu yazar. Ama TBMM'yi, adeta yürütmenin emrine verdiler, milletvekillerini parmak indirme kaldırma makinelerine dönüştürdüler, Mecliste oy sahtekarlığı yaptılar. Milletin egemenliği bu değil, milletin egemenliği parlamentoya yansımıyor. 'Özgür medya' denildi, otosansür uygulayan köşe yazarı mı ceza kesilen gazete patronları mı haberlere sansür uygulayan bir medya mı halkın gözü kulağı olacak. Biz bunları aşmaya kararlıyız. 'Yasakları kaldırıp, özgürlükleri getireceğiz' dediler. Yürüyüş yapan, dertlerini anlatmak isteyen üniversite öğrencilerine, coplarla, biber gazlarıyla gittiler. Düşünceye pranga vurdular, düşünmeyeceksiniz dediler. Düşünenler nerede biliyorsunuz. 'Yoksulluğu kaldıracağız' dediler, yoksul sayısı artıyor. Yolsuzlukları da kaldıracaklarını söylediler ama gelin görün ki pek çok ülkenin firmaları, kendi muhasebe kayıtlarında Türkiye'deki ödedikleri rüşvetler için hesap açtılar. Bu tablo 21. yüzyılı Türkiyesi'ne yakışmıyor, bunu değiştireceğiz. Geçmişi bileceğiz, iyi tahlil edeceğiz, geleceği geçmişin hataları üzerinde kurmayacağız. Bilinç, akıl, ortak mantıkla yolumuza devam edeceğiz.''-''GENLERİYLE OYNANMAMIŞ''-


Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye'nin binlerce sorunu olduğunu, ancak CHP'nin de binlerce çözümünün bulunduğunu belirtti.

CHP'nin, ''büyük, köklü, yerli, genleriyle oynanmamış bir parti'' olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, yeni bir anlayışla yola çıktıklarını, gençlere ve kadınlara siyasette daha fazla yer vereceklerini vurguladı.

Kadın erkek eşitliğine inandıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Kadınlara sesleniyorum; size seçme ve seçilme hakkını CHP verdi. Sizin yeriniz, ocağınız, siyasal eviniz CHP'dir. 21. yüzyılda 4 milyon kadınımız okuma yazma bilmiyor. Bunun ayıbı kadınlarda değil, kadınları ihmal eden, siyasete almayan, baskı uygulayan ekonomik özgürlüğü sağlamayan siyasilerin ayıbıdır. Bunu hiçbir kadın unutmamalıdır'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, kadınlara, ''Gelin CHP'ye destek verin, beraber, sizin mübarek ellerinizle iktidara taşıyalım CHP'yi. Bütün Türkiye'yi, dünyayı kucaklayalım'' diye seslendi. AAKılıçdaroğlu: Parayı bulacağım diyorsam bulurum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal devleti yeniden etkin hale getireceklerini belirterek, ''Sosyal devleti kurmak CHP'nin boynunun borcudur. Sayın Başbakan diyor ki 'ÖTV'yi kaldıracağız diyorsun ama parayı nereden bulacaksınız'. Buradan sesleniyorum, benim adım Recep Tayyip Erdoğan değil, benim adım Kemal Kılıçdaroğlu. Parayı bulacağım diyorsam, bulurum'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Ankara Spor Salonu'ndaki partisinin 15. Olağanüstü Kurultayı'nda yaptığı konuşmada kendilerine destek vermek üzere kurultaya gelen sanatçılara teşekkür etti.

Sanatçıların hem kendi ülkeleri hem de tüm dünya için özgürlük istediğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, ''Sanatçılara söz veriyorum, yazacaksınız, çizeceksiniz oynayacaksınız. Ne yapacaksanız size özgürlükleri sonuna kadar açacağız. Özgür bir Türkiye yaratacağız ve siz o özgür Türkiye'de sanatınızı icra edeceksiniz'' diye konuştu.

Yoksulluğun 21. yüzyılın Türkiye'sinde kader olmadığını, ancak AK Parti iktidarının yoksulluğu yenmek için gerekli politikaları üretmediğini savunan Kılıçdaroğlu, ''Buradan tüm yurttaşlarıma sesleniyorum, yoksulluğu yeneceğiz, yoksulluğu tarihe gömeceğiz'' dedi.

Kılıçdaroğlu, ''Türkiye Cumhuriyeti'nin laik, demokratik sosyal bir hukuk devleti olduğunu'' bunun anayasanın değiştirilemez maddeleri arasında yer aldığını hatırlatarak, CHP iktidarının unutulan sosyal devlet kavramını yeniden canlandıracağını kaydetti. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Sosyal devleti kurmak CHP'nin boynunun borcudur. Sosyal devleti kuracağız, etkin hale getireceğiz. Sosyal devlet çağdaşlık, uygarlık tasada ve kıvançta beraber olmak demektir. Sosyal devlet kimsenin ötekileştirilmemesidir. Yoksulluğun tarihe gömüldüğü devlet demektir. Sosyal devlet sadaka dağıtan devlet değildir. Türkiye'de bütün bireylerin onurla yaşamasının anahtarı demektir.''

CHP iktidarında aile sigortası uygulamasının başlatılacağını, hiçbir ailenin gelirsiz kalmayacağını anlatan Kılıçdaroğlu, kimseye yiyecek dağıtmayacaklarını asgari ücret miktarındaki paranın kadının hesabına yatırılacağını belirtti. CHP lideri, ''Kimse onun yoksulluğunu bilmeyecek. Bankaya gidecek memur, işçi, emekli gibi parasını çekecek. 'Benim tek güvencem sosyal devlettir' diyecek. Birilerine minnet duymayacak, özgür bir yurttaş olarak sandığa gidecek ve oyunu kullanacak'' diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, kendilerine ''Aile Sigortası uygulamasının kaynağının nereden bulacaklarını'' sorduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, sözlerini ''Sen yolsuzluk yapanlara, ihaleye fesat karıştıranlara, yandaşlarına para buluyorsun. Sıra fakir fukaraya gelince, 'Siz bu parayı nereden bulacaksınız'... Biz o parayı buluruz ve yoksulun hakkını koruruz. Çünkü biz halk partisiyiz, halkın partisiyiz'' şeklinde sürdürdü.-''KUL HAKKI YEMEYENLER İÇİN HER ZAMAN PARA VARDIR''-

Türkiye'nin büyük ve verimli kaynaklara sahip bir ülke olduğunu, ancak bu kaynakların doğru kullanılmadığını da savunan Kılıçdaroğlu, ''İmkanınız var. Yeter ki kul hakkı yemeyecekseniz. Kul hakkı yemeyenler için her zaman para vardır'' dedi.

AK Parti'nin vatandaşa, ''CHP iktidara gelirse yeşil kartlarınızı iptal edecek'' dediğini ileri süren Kılıçdaroğlu, bunun bir yalan olduğunu ifade etti. Kılıçdaroğlu, CHP'nin herkesin kaliteli sağlık hizmeti almasını sağlayacağını belirtti.

Klıçdaroğlu, salonda bulunanlara ''Değerli yol arkadaşlarım, yoldaşlarım, devrimci gelenekten gelen, halk için çaba harcayan değerli CHP'liler'' diye seslenerek, Türkiye'nin en büyük sorunlarından bir diğerinin de işsizlik olduğunu söyledi. AK Parti iktidarının görevde olduğu 8 yıl içinde işsizliğin giderek arttığını kaydeden Kılıçdaroğlu, ''İşsizlik açlıktır, yoksulluktur, kavgadır. İşsizlik sosyal devletin dibine konmuş bir dinamittir. AKP iktidarının derdi işsizliğe çözüm bulmak, yoksulluğu çözmek değil. Bunlar bizim derdimiz. Halkın iktidarında çözmek için yola çıkacağımız ilk konu işsizlik olacak'' dedi.

Konuşmasında öğretmen atamalarına da değinen Kılıçdaroğlu, ''Binlerce okulumuzda öğretmen yok. Vekil öğretmenler çocuklarımızı yetiştiriyor. Ama sokakta atama bekleyen on binlerce öğretmen var. Bütün atanamayan öğretmenlere ve ailelerine sesleniyorum, halkın iktidarında atanamayan öğretmen kavramı olmayacaktır'' şeklinde konuştu.

İstihdam yaratmayan bir büyümenin ekonomiye katkı sağlamayacağını da öne süren Kılıçdaroğlu, AK Parti iktidarının ekonomiyi sıcak para spekülatörlerine teslim ettiğini savundu. ''İstihdam yaratmayan bir büyüme Türkiye'nin geleceği için sağlıklı değildir'' diyen Kılıçdaroğlu, iktidarın üreteni cezalandırdığını ifade etti. Başbakan Erdoğan'ın işverenlere birer işçi işe alarak işsizliği önlemeleri önerisinde bulunduğunu, ancak gerçekçi olmayan bu önerinin ciddiye alınmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Sen devletsin. Sen niye almıyorsun? Senin elinden tutan mı var? Kendi beceremiyor işverene çatıyor. Sen beceremiyorsan beceren bir iktidar gelecektir oraya'' dedi.-''İSTERSENİZ TEK BAŞINA İKTİDAR YAPARSINIZ''-

Konuşmasında emeklilere de seslenen Kılıçdaroğlu, iktidarın emeklilerin milli gelir artışından pay almasını engelleyen yasal düzenlemesiyle ''onların başına çorap ördüğünü'' söyledi. Kılıçdaroğlu, emekli olduktan sonra yeniden çalışanlardan kesilen sosyal güvenlik destek pirimini kaldıracaklarını, intibak yasasını da çıkaracaklarını bildirdi. Kılıçdaroğlu, emeklilere, ''9 milyon kişisiniz. İsterseniz bir siyasal partiyi tek başına iktidar yapabilirsiniz. Emeklilerden en çok söz eden CHP'dir. O zaman CHP'nin çatısının altına gelin'' diye seslendi.

Çiftçinin, köylünün AK Parti iktidarının yanlış uygulamaları nedeniyle yabancı bankaların, tefecilerin kölesi haline dönüştürüldüğünü de savunan Kılıçdaroğlu, bu kesimlerin kendilerine yeniden Büyük Önder Atatürk'ün sözlerindeki gibi ''milletin efendisi'' yapacak olan CHP'ye destek vermelerini istedi.

Başbakan Erdoğan'ın mazotta ÖTV'nin kaldırılacağı sözünü verdiğini, ancak bu sözü yerine getirmediğini de ileri süren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Türkiye'yi gezdi ve 'mazotta ÖTV'yi kaldıracağız'' dedi. Köylü vatandaşlarımız da inandılar. Biz söz veriyoruz. CHP olarak ben söz veriyorum, benim sözüm işçi, emekli, memur, yurtsever, halkını seven Kemal'in sözüdür. Mazotta ÖTV'yi biz kaldıracağız.

Sayın Başbakan diyor ki 'ÖTV'yi kaldıracağız diyorsun ama parayı nereden bulacaksınız?' Buradan sesleniyorum, kulağı iyi duysun diye. Benim adım Recep Tayyip Erdoğan değil. Benim adım Kemal Kılıçdaroğlu. Parayı bulacağım diyorsam parayı bulurum.'' AAKılıçdaroğlu: Türkiye faşizme gidiyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye ağır ağır faşizme doğru gidiyor. Bunu çok iyi görüyoruz. Türkiye tek parti iktidarına doğru gidiyor. 'Ben herşeyi çözdüm, bir tek CHP'yi çözemedim' diyor, burayı çözemesin Başbakan, burası Türkiye'nin teminatıdır" dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP'nin Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirilen 15. Olağanüstü Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, demokrasilerde örgütlenme özgürlüğü olduğunu söyledi.

Bu çerçevede Anayasa'da, yasalarda olan hakların kullanılamadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, "Çünkü AKP, halkı 'aldatanlar ve kandıranlar partisidir, doğruları söylemeyen bir partidir" diye konuştu.

Anayasa'da yapılan değişiklikle birden fazla sendikaya üyeliğin önünün açıldığına işaret eden Kılıçdaroğlu, "Bir sendikaya üye olamıyorlar ki ikincisine üye olsunlar. Buna 'evet' diyen yandaş, hükümetin her dediğini yapan sendikacılara sesleniyorum, işçileri satıyorsunuz, haklarını korumuyorsunuz, örgütlenme özgürlüğünü tıkıyorsunuz. İşçinin hakkını koruyun, işçiden yana olun, emekten yana olun ki CHP sonuna kadar sizi desteklesin" diye konuştu.

Bunları "emekçi, emeğin hakkını savunan Kemal" olarak söylediğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, taşeronlaşmanın, kıdem tazminatı, izin, sendika ve toplu sözleşme hakkı olmayan köle düzeni olduğunu ifade etti. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Tüm taşeron işçilerine söz veriyoruz, halkın iktidarında taşeron işçiliği tarihe gömeceğiz, olmayacak. Sizin de sendikanız olacak, toplu sözleşme yapacaksınız. Sizin de kadronuz, kıdem tazminatız olacak. 2 milyon taşeron işçisine sesleniyorum, sizin güvenceniz beklentiniz, umudunuz CHP olsun.

4/B, 4/C ucubesini de kaldıracağız. Hiçbir hakkın yok, köle gibi çalışın... Bunları kaldıracağız, uluslararası standartları getireceğiz. Uluslararası Çalışma Örgütü kuralları tersyüz edilmeyecek, hukukun içine yerleştirilecek."

-EĞİTİM-

Çocukların çocukluklarını yaşaşamadığını, dersane, okul ve ev üçgeni arasına sıkıştıklarını belirten Kılıçdaroğlu, çocukların hayatının adeta "at yarışına" döndüğünü vurguladı.

Bakan değiştikçe eğitim politikalarının değiştiğini savunan Kılıçdaroğlu, çünkü AK Parti'nin politikası olmadığını öne sürdü.

Eğitimi çağdaş anlamda yeniden yapılandıracaklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, çocukların çocukluğunu yaşayacağını, ailelerin dershaneye mahkum edilemeyeceğini belirtti. Kılıçdaroğlu, hayatı, geleceği sorgulayan, Türkiye'yi düşünen bir gençlik yetiştireceklerini, çünkü umutlarının gençleri olduğunu söyledi.

ÖSYM'nin yıllarca sınav yaptığını, herkeste "sınav yaparsa doğru yapar" algısı oluştuğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Bunlar geldi onu da batırdı. Bir KPSS yaptılar, milleti perişan ettiler. Bunların başka işi yok mu Allah aşkına, Herşeyi bozmak, yandaşlara teslim etmek" dedi.

Gerçekleri göstermeleri, halka anlatmaları gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Bunları fabrikada da tarlada da anlatmalıyız. Bunların maskelerini indirmeli, gerçek yüzlerini halka göstermeliyiz" diye konuştu.

Referandum sürecinde üniversitelerin konuşamadığını savunan Kılıçdaroğlu, Anayasa değişirken üniversiteler konuşamıyorsa orada çağdaş, modern, özgürlükçü bir ülkeden söz edilemeyeceğini kaydetti. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Karabasan gibi çökeceksin, üniversiteleri konuşturmayacaksın, öğrencileri coplayıp susturacaksın sonra da yaptığınız için özür dilemek yerine onu savunacaksın. Öğrenciler kendi çıkarı için değil, ülkesi için mücadele ediyor.

Ses çıkarmayan, Başbakan önünde tesbih gibi dizilen üniversite rektörleri olur mu? Bu ayıbı kaldıracağız. Üniversiteyi üniversite yapan özgürlük, bilim, kendi gençliğidir, donanımıdır. Ama ses çıkarma, otur yerine, eylem koyma, yürüyüş yapma, otur dersini çalış sınava gir... Zaten orada da torpil var, seni kapı dışarı edeceğim...

Söz veriyoruz YÖK denen ucubeyi kaldıracağız. Biz daha 1402'likleri unutmadık. Yüreğimizde sızı olarak duruyor. 12 Eylül'le hesaplaşmakmış, peki YÖK'ü neden kaldımıyorsun, elinden tutan mı var? Sana destek de veriyoruz. Üniversiteleri dize getirip köleleştirecekler ama izin vermeyeceğiz. Halkın iktidarında üniversiteleri yeniden ayağa kaldıracağız. Üniversiteler kendi dekanları seçecekler, birileri gidip belirlemeyecek.

Üniversiteler Maliye Bakanlığının kapısında 'para alabilir miyiz' diye dilenci konumuna sokulmayacak. Üniversitelere mali özerklik getireceğiz."

-FAŞİZM UYARISI-

"Faşizme karşı omuz omuza" sloganları üzerine Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Türkiye ağır ağır faşizme doğru gidiyor. Bunu çok iyi görüyoruz. Türkiye tek parti iktidarına doğru gidiyor. 'Ben herşeyi çözdüm, bir tek CHP'yi çözemedim' diyor, burayı çözemesin Başbakan, burası Türkiye'nin teminatıdır.

Hiçbir baskı, güç bizi halka ulaşmakta engelleyemez. Halka ulaşıp, halkla birlikte gücümüzü gösterip, alaşağı edeceğiz bu düzeni."

-"HARÇLARI KALDIRACAĞIZ"-

Üniversite harçlarının aileler üzerinde ciddi bir yük olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, harçları kaldıracaklarını söyledi.

Bu konuda çalıştıklarını, bütçedeki rakamlara baktıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, "İnandık ki halkın iktidarında harçlar kaldırılabilir" dedi.

Gençler 18 yaşındayken idam edilirken bugün üniversite öğrencisine söz verilmediğini belirten Kılıçdaroğlu, öğrencilere üniversitelerde söz ve karar hakkı vereceklerini bildirdi.

Üniversitelerdeki yurt sorununu da çözeceklerini anlatan Kılıçdaroğlu, TOKİ'ye görev verip kampuslerde 1-2 kişilik odalarda konaklama imkanı sağlayacaklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, "Ailelerin, 'çocuğum nerede kalacak' diye tasası olmayacak. Gençler sosyal devlet korumasında olacak. Gençleri karanlık noktalardan korumak da CHP'nin görevi olacak" dedi.

-"ÖZGÜRLÜKÇÜ ANAYASA İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Kemal Kılıçdaroğlu, referandumun Anayasa değişikliği konusunda bir toplumsal uzlaşma olmadığını ortaya koyduğunu vurguladı.

CHP olarak özgürlükçü, çağdaş bir anayasa için kolları sıvadıklarını, çalıştıklarını anlatan Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde 12 Eylül'ün izlerinin tamamen silindiği, yargı bağımsızlığının, güçler ayrılığının olduğu bir anayasayı toplumsal uzlaşmayla yapacaklarını dile getirdi.

Özel yetkili mahkemeleri kaldıracaklarına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, "Neye özel AKP'ye, savcısı kim Recep Tayyip Erdoğan, böyle mahkeme mi olur?" dedi.

Kılıçdaroğlu, sivil yargı anlayışıyla Askeri Yüksek İdare Mahkemelerini de kaldıracaklarını belirtti.

Partilerinin 12 Eylül'de kapatıldığını, yöneticilerinin hapse girdiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunlar anayasayı değiştirdiler 12 Eylül'ün izlerini siliyoruz dediler. 12 Eylül darbecilerini ağırlayıp, önlerini iliklediler. 12 Eylül'de analar ağıtlar yaktı, 'Ankara adı kara, bu yara başka yara, 17 yaşındaydı, kıyılır mı Erdal'a'...

Bunlar 12 Eylül'de yaşadığımız acıları sömürdüler. Hiçbir şey zoruma gitmiyor da birilerinin çektiği acıları birilerinin sömürmesi ağırıma gidiyor. Birileri gitti postal yaladı gençler idam edilirken. Metris'te Diyarbakır'da işkence olurken sen Yeşil Kuşak Projesi'ni nasıl hayata geçiririm diye çare aramıyor muydun?

Bu acılarımız sömürülürken o dönem orada bu acıları yaşayanlar 'Ekilir ekin geliriz, ezilir un geliriz, bir gider bin geliriz' diyorlardı.

Biz bütün baskılara direndik, acı bedeller ödedik, toplum ödedi. Acıların bedel ödemeyenler tarafından sömürülmesi ağırıma gidiyor. Kim oluyorsun sen, 12 Eylül faşizminden hesap soracağım diyorsun."Kılıçdaroğlu: Rojin de Agop da bizim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Doğu ve Güneydoğu'daki vatandaşlara, "Sizin partiniziz, bizi kucaklayın" diye seslenerek, "Fırat'ın doğusu da batısı da bizim. Berivan da Hakan da bizim. Rojin de Agop da bizim. Ferhat ile Şirin de Mem-u Zin de bizim. Bütün toplumu kucaklayacağız" dedi.

Kılıçdaroğlu, 1,5 saat süren kurultay konuşmasında, her kesimden partisine destek istedi, iktidara gelmeleri halinde yapacaklarını anlattı, parti içi demokrasi sözü verdi.

Bugün minarelerde ezan okunuyorsa, Mustafa Kemal'in yüceliğine bakılması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, 12 Eylülcülerin "Atatürk'ün vasiyetini çiğneyerek", Türk Dil ve Türk Tarih kurumlarını kapatıp, buraları devlet dairesi haline dönüştürdüklerini kaydetti. Kılıçdaroğlu, bunu, Mustafa Kemal'in, halkın partisinin düzelteceğini söyledi.

"Vasiyete sahip çıkacağız, çünkü biz inançlıyız, hukuka sahip çıkacağız; hukukun üstünlüğüne inanıyoruz" diyen Kılıçdaroğlu, yeni, demokratik, güçlü, hak ve özgürlükleri koruyan, bunları güvence altına alan, çağdaş bir anayasa yapacaklarını bildirdi.

"Siyasi Partiler Yasası, Türkiye'de demokrasinin önünü tıkamıyor mu? Recep Bey, hangi milli iradeden söz ediyor?" sorusunu yönelten Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında, halkın iradesini parlamentoya yansıtacaklarını, bugünkü lider sultasını yıkacaklarını, vatandaşın, gidip milletvekillerini seçeceğini, yeri geldiğinde de milletvekilinden hesap soracağını anlattı. Kılıçdaroğlu, "ucube" diye nitelediği yüzde 10 seçim barajını da kaldıracaklarını belirtti.

-"GELİN CHP'YE"-

Kılıçdaroğlu, yapılan anketlerde her 2 vatandaştan 1'inin yolsuzluğun arttığını söylediğini belirterek, Türkiye'nin en temel sorunlarından birinin bu olduğunu söyledi.

"Demokrasi, temiz siyaset, hesap sorulmasını mı istiyorsunuz; gelin CHP'ye" çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, temiz, ahlaklı siyaseti arzu ettiklerini, hesap vermenin görevleri olduğunu kaydetti.

Kılıçdaroğlu, partisinin iktidara gelmesi halinde yapacaklarını şöyle sıraladı:

"CHP iktidarında, siyasi ahlak yasasını çıkaracağız, siyasete ahlak getireceğiz, her milletvekili mal varlığını internet sitesinde yayınlayacak. Alın teriyle kazanılmış paradan, herkes onur duymalı. Ama birilerini dolandır, sahtekarlık yap, ihaleye fesat karıştır, çık siyasette memleketi yönet, izin vermezler, yedirmeyeceğiz onu. Bu ülkeye dürüst, temiz siyaset getireceğiz. Bunun için Mecliste kesin hesap komisyonu oluşturacağız. Verilmeyecek bir hesabımız yok. Vatandaştan aldığımız 5 kuruşun dahi hesabını vermek, bizim için onurlu görevdir. Bunun için iktidarı yönetmeye talibiz. Kara parayla siyaset olmaz. Birileri diyordu ya dışarıda parası varsa, bizim olsun diye, senin kara, haram parana bizim ihtiyacımız yoktur. Dokunulmazlıklar 21. yüzyıl Türkiye'sine yakışmıyor, ayıptır bu. Bu ayıbı kaldıracağız, kürsü dokunulmazlığıyla sınırlayacağız. Köşeyi dön diye değil, millete hizmet et diye vatandaş seni milletvekili yaptı."

-"DEMOKRASİ EKSENİNDE ÇÖZECEĞİZ"-

Kılıçdaroğlu, Güneydoğu'nun, ciddi, çözülmeyen sorunlardan biri olduğunu dile getirerek, sorun çözülmüyorsa kabahati siyaset kurumunda aramak gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, görmezden, duymazdan gelinmesi, "asker ne istediyse verdik" denilmesinin, işi baştan savmak olduğunu kaydederek, bu konuda en tutarlı partinin CHP olduğunu, 1989'da yazdıkları raporu, şimdi yenilediklerini, sorunu çözeceklerini söyledi.

Bunu, toplumsal uzlaşmayla, kardeşçe, Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkarak çözeceklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, çözümün başında Lozan Antlaşması'nın olduğunu kaydetti. Kılıçdaroğlu, yurttaşlık hukuku, insan hakları çerçevesinde bu sorunu çözmek zorunda olduklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Biz, birilerinin yaptığı gibi Güneydoğu'da 'size modern hapishane yapacağız' demeyeceğiz. Dışarıda, başka yerlerde çözüm aramayacağız. Akılla, mantıkla, insan haklarına, özgürlüklerine sahip çıkarak, demokrasi ekseninde çözeceğiz. Fırat'ın doğusu da batısı da bizim. Berivan da Hakan da bizim. Rojin de Agop da bizim. Ferhat ile Şirin de Mem-u Zin de bizim. Bütün toplumu kucaklayacağız. Biz Türkiye Cumhuriyeti'nin yurttaşlarıyız. Bizi kimse ayıramaz. Siyasetçinin görevi toplumu ayrıştırmak değildir. Kimlik, inanç temelinde siyaset yapmayacağız; o 19. yüzyıl politikaları. İnsan temelli siyaset yapacağız.

Başbakan'ın, 12 Ağustos 2005'de Diyarbakır'da yaptığı mitingde, bir genç fabrika kurulmasını istiyor, bir kaç kez söylüyor, Başbakan duymamazlıktan geliyor, sonra 'bedavacılığa alışmayın' diyor. Kim yapacak? Biz, fabrika kuracağız, istihdam yaratacağız. Buradan Doğu, Güneydoğu'daki bütün yurttaşlara sesleniyorum, etnik kimliklerinize saygılıyız, inançlarınıza da saygılıyız; biz üçüncü yoluz. İnsan odaklı, sosyal demokrat, halkçı bir partiyiz, sizin partiniziz, bizi kucaklayın. Etnik kimliklerinizi, inançlarınızı sömürdüler; senin derdin var, biz onu çözmeye hazırız. Onun için biz üçüncü yol, çağdaş yoluz, derdini çözmek benim borcum. 19. yüzyıl politikalarının arkasına kimse çıkmasın."

Kılıçdaroğlu, AB yetkililerine, "Bize kimse çifte standart uygulamasın. Biz nasıl net, tutarlı politikalardan yanaysak, AB yetkililerinin de Türkiye'ye karşı aynı netlik ve tutarlılıkta, görüş bildirmesini isteriz" diye seslendi.

-"KORKAKLAR HER GÜN ÖLÜR"-

Daha önce CHP'de parti içi demokrasiyi getireceğine dair verdiği söze işaret eden Kılıçdaroğlu, bu sözünün arkasında olduğunu bildirdi.

Kılıçdaroğlu, tüzük kurultayının geleceğini, "Tüzüğü göreceksiniz; nasıl ki çok partili rejimi getiren bir CHP varsa, parti içi demokrasiyi getiren, çağdaş bir tüzükle yeni CHP olacak. Bütün siyasi partilere bu örnek olacaktır. CHP'deki bütün demokratik kanalları açacağız. Başkanlık Divanı önüne gelin imza atın, bunu kaldıracağız. Yeni araçlarımız bütün Türkiye'de olacak, vatandaş araçlarda, bir kaç dakika içinde hiçbir bedel ödemeden CHP kartı alacak. Çünkü biz, düşünce özgürlüğünü savunuyoruz, çağdaşlığı, demokrasiyi istiyoruz, önce kendi içimizde yapacağız" diye konuştu.

CHP'nin, bürokratik devlet solculuğu yapan bir parti değil, halkın partisi olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, CHP delegesi, üyesi, sempatizanı olmanın önemli olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, yaratılan korku imparatorluğunu yıkmaları, özgürlüğü, barışı, hoşgörüyü ülkede egemen kılmaları gerektiğini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İşadamı, sanayici, esnafa sesleniyorum, kapalı kapılar arkasında Hükümetin sizi nasıl tehdit ettiğini, cezalar yağdırdığını biliyorum, ama artık ayağa kalkın, korkmayın, beraber yürüyelim. Memurlara sesleniyorum, siz devletin işini yapacaksınız, siyasi partinin değil, çekinmeyin, yürekli olun, siz de ayağı kalkın. Çiftçi kardeşlere sesleniyorum, sen de ayağa kalk, CHP saflarına gel, sen de yürekli ol. Mehmet Haberal içeride, ona rapor veren 4 üniversite hocası, başınızı kaldırın, özgürsünüz, vicdanınız özgür sizin. Üniversite hocaları siz de ayağa kalkın, üniversiteleri ayağa kaldırın. Adalet değil siyaset dağıtması istenen yargıçlar, sizler de itiraz edin, isyan edin. Medya, halkın iktidarında özgür olacaksınız, siz de kalkın ayağa. Korkaklar hergün ölür, yürekliler ise bir gün."

Kılıçdaroğlu'nun, salonda bulunan delegelere, partiye destek verenlere "Ayakta mısınız?" diye sorması üzerine salondakiler ayağa kalktı. Kılıçdaroğlu "Yeter artık diyeceğiz; ezilmeye, sömürülmeye, korku imparatorluğuna yeter. Hazır mısınız?" diye sordu ve "Hazırız" cevabı aldı. Kılıçdaroğlu, "Ben de hazırım" diyerek, sözlerini tamamladı. AA


Anahtar Kelimeler:

Kemal Kılıçdaroğlu

18 Aralık 2010 - 12:53:20
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

15:27İnce'nin hedefinde bu kez Çubukçu vardı
14:51Ertuğrul Günay'dan Demirel'e gönderme
14:00Başkanı 'zübük'e benzetti, 5 bin TL gitti
13:48'Kılıçdaroğlu SSK'yı batırırken adı neydi?'
13:23"BDP, geçmiş hatalarla terörü meşrulaştırıyor"
13:17Arınç: Kültürümüzü savunmak zorundayız
13:13ERDOĞAN, BAHÇELİ'DEN TAZMİNAT KAZANDI
13:08Arınç ve Kılıçdaroğlu Eroğlu'nu ziyaret etti
12:48BAHÇELİ: HERKES AYAĞINI DENK ALSIN
12:45Şahin: BDP Türkçe dili resmî görüyor
12:28Melih Gökçek, üniversiteyi ziyaret etti
12:27Baykal'a stent olayının şifresi...
12:17Bağış: Önemli olan fasıl değil, zihinleri açmak
11:50Davutoğlu: Basın diplomaside önemli
11:44Bakana attığı yumruktan pişman oldu
11:36BDP'den belediyelere "iki dil" genelgesi
10:32"Askerler 28 Şubat'tan önce bana teşekkür etti"
10:08'Fethullah Gülen bilgedir, saygıyla selamlıyorum'
10:01CHP'de kurultay krizi devam ediyor
09:57CHP'de kimler sağcı, Sav'cı, Baykal'cı!
09:44Demirtaş: Biz bölge meclisleri öneriyoruz
20:48'İki dil bizi böler, devletin resmi dili Türkçedir'
19:50AK Parti Tirebolu İlçe Başkanı Ömer Hıdır
19:46Mecliste 'iki dil' konusu tartışıldı
19:33'Ahmet Eşref Fakıbaba' yapan AK Parti'dir
18:12Atalay: Bölgesel ve etnik siyaset yapmıyoruz
16:45Başbakan'a 'padişah' suçlaması
15:45Kocadon, DP Genel Başkan adayı
15:15ÖZHASEKİ, TAZMİNAT DAVASI AÇTI
14:51Cindoruk, Çiller'le görüşecek
Daha fazla haber göster
14:45Demirel, Eroğlu'nu hastanede ziyaret etti
14:43Demirtaş'tan Şahin'e jet yanıt
14:41Selahattin Demirtaş'tan 'ittifak' turları
14:21CHP'nin genç PM üyesi: Hayallerim gerçek oldu
13:49CHP taşeronu kendi belediyelerinde bitirsin
13:41Dışişleri ve İçişleri'nin bütçeleri TBMM'de
13:35YSK Başkanı Em: CHP'den başvuru yok
13:22BAKANLAR KURULU TOPLANDI
11:58Çiçek, Eroğlu'nu ziyaret etti
11:42Ben Başbakan olayım siz de Cumhurbaşkanı
11:12Atalay: Kılıçdaroğlu çelişkilerle dolu
10:39‘Özerk Kürdistan’a bayrak ve sembol’
10:11AK Parti'de sona gelen vekiller
09:38Erdoğan'dan DTP'ye baskı eleştirisi
08:5412 vaadine 72 milyonun vergisi yetmiyor
23:39'Osmanlı'yı kurup adalet ve refah getireceğiz'
23:36'Yepyeni bir anayasayı sizlerle hazırlayacağız'
22:39Seçim kurulundan kota itirazına ret
22:37Cindoruk'tan Çiller'e sitem
21:45Erdoğan: Avrupa'da işçi maaşı azalıyor
20:13Hükümetin başarısında en büyük emek millete ait
20:09Kurultaydan sonra gecekondu ziyaret etti
19:50"Erbakan, ustalık hizmeti yapacak"
19:44Topçu: SSK dönemine de baksın
17:37Kılıçdaroğlu, Twitter'dan eleştirdi
16:40Bakan Çelik aşure dağıttı
16:25"Her yer İngilizce isim iken tartışma anlamsız"
15:40Erdoğan: Senin adın karın doyurmaz
13:59Şimşek: Hata yapanı barındırmayız
12:12AK Parti Gençlik Kolları'ndan mesaj
08:57CHP'de kadın kotasına itiraz edildi
08:46Bazı medya Türkiye'nin gelişmesine hazımsız!
08:14Çelik: Çerkezler bu vatanın sahibi
23:25Demirtaş: Anadilimize hakareti kabul etmeyiz
23:06Çelik'ten BDP'ye: Esas niyetini açıkla
22:27Hasgür: İzmir belediyeleri hak yemiştir
21:47CHP'de PM üyeleri belli oldu, Tekin şok geçirdi!
21:30HAS Partili Bekaroğlu: Hak teslim edilmeli
21:05"Has Parti siyasete format atacak"
20:29HAS Parti: Et ithali büyük yanlış
19:26KILIÇDAROĞLU, SAV'IN İZİNİ TAMAMEN SİLDİ
19:01Erdoğan: Sırtlarındaki dolu çuvalları temizlesinler
18:39Özhaseki: İftiralar bana ağır geliyor
16:32Kışanak: Ordu, eski alışkanlıklarını hatırladı
16:28Çelik: Demokrasi pahalıya mal oluyor
16:19CHP PM ÜYELİĞİ LİSTESİ AÇIKLANDI
16:15Arınç: Bizi yüzde 1 kim yapar arayışındalar
16:01Kurtulmuş: CHP'nin iktidara geldiğini...
15:41Başbakanlık'tan örtülü ödenek açıklaması
15:31Yıldırım: Cumhuriyetin simgesine sahip çıktık
14:40DAVUTOĞLU: TEPKİMİZİ DÜNYA GÖRÜR
13:52"Kurultaya gitmekten halka gidemiyorlar"
12:53Kılıçdaroğlu'ndan "iktidar" vaadleri
12:24Başbakan Erdoğan, Muş'a geldi
12:21Ahmet Türk'ün dil ısrarı
12:08Gül'den "eline, diline" uyarısı
10:54CHP'de kurultay günü
10:32ÖZHASEKİ, HAYATININ ARAŞTIRILMASINI İSTEDİ
10:29Cindoruk, DP'nin başına Çetin Doğan'ı önerdi
07:36'Türkiye bölgesel liderliğe gidiyor'
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
İftiranın “Ama Böyle”si!
 
 
Ayhan BİLGEN
Bu kafayla özerklik de böler, anadil de!
 
 
H. Vicdan TEKİN
Ya varolursun ya kaybolursun
 
 
Necmettin EVCİ
Yenilenmede samimi misiniz?
 
 
 
 
DHKP-C bombaları Ergenekon ile aynı seri
 
AK Parti'de sona gelen vekiller
 
Haberal'ın ATK'ya sevkini engelleyen yeni rapor
 
ÇYDD'den başsavcıya 'kapat' baskısı
 
12 vaadine 72 milyonun vergisi yetmiyor
 
 
 
 
 
 
 
"Delilik aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuç beklemektir."
(Benjamin Franklin)
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.547
1.557
 
 Euro
2.037 2.052
 
 Sterlin
2.380 2.440
 
 Altın
69.18 69.51
 
 IMKB
64433  
 
 
'Fethullah Gülen bilgedir, saygıyla selamlıyorum'...
 
CHP'deki değişimin en açık kanıtı, Parti Meclisi'ne seçilen 41 yaşındaki ilahiyatçı Dr. Muhammet Çakmak... Elazığlı Halidi Nakşibendi şeyhi Halit Hoca'nın torunu Çakmak'ı, CHP'nin beyin fırtınası toplantılarında tanıdık. Gürsel Tekin'in deyimiyle 'CHP'lileri dayak yemişe çeviren' ilahiyatçı Çakmak, 'Gülen'in de Türkiye'de bir fenomen olduğu' görüşünde
 
 
 
 
  SP Lideri Necmettin Erbakan, 28 Şubat öncesi askerlerin kendisine teşekkür ziyaretinde bulunduğunu söyledi.  
 
 
 
  Google, önümüzdeki yıl piyasaya süreceği diz üstü bilgisayarlarda yazının tamamını büyük harfle yazmayı sağlayan “Caps Lock” tuşunu kaldırınca yeni bir tartışma başladı    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin