DOLAR 1.557 - EURO 2.052 - ALTIN 69.51 - IMKB 64433
Salı 21 ARALIK 2010
DTK ÇALIŞTAYI TASLAĞINA İNCELEME Diş hekimlerinin çalışma alanları belirlendi MALİKİ KABİNESİNE ONAY ÇIKTI KPSS'de standart sapması değişiyor Balkondan seyretmek ne zaman provokasyon oldu Borsa, ilk seansı 63974 puandan tamamladı Gün ortasında dolar 1,555 TL, euro 2,046 TL Assange İsveç'teki yargı sürecinden endişeli ultrAslan'dan Arda Turan açıklaması 'Kılıçdaroğlu SSK'yı batırırken adı neydi?' habertaraf.com
 
 
 
GnKur'un taraf olması darbe tehdidi midir?
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Çorum'un baklavası
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Mahmut Esat Bozkurt'un ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Size 87 yıldır zaman tanıyoruz
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Umut ama kimin için?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Bir Türk, kaç Türk'e bedel?
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Askere son söz ve toplumsal itiraz...
 
 
Milliyet
Can DÜNDAR
Ağca’yı kaçıracak olan subayın adını bildirdik
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Allahsızlığı yayma kürsüsü
 
 
Sabah
Erdal ŞAFAK
Kasket ve bere
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Kılıçdaroğlu ile Baykal’ın 10 farkı
 
 
Star
Eser KARAKAŞ
CHP ve Genelkurmay
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hükümet, Genelkurmay'a bir şey demeyecek mi?
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
Yeni CHP mi?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Gizli güçler deşifre oldu
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
AKP izliyor, Öcalan politika üretiyor...
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
CHP'de umut var mı?
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
32 yıl sonra aynı cüret!
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
AK Parti sandığa şanslı gidiyor
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Şahsi Ankara Kurultay günlüğüm
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Vur... “Ökkeş” ise!..
 
 
 
 
Oray EĞİN
 
Ayhan BİLGEN
 
Can DÜNDAR
 
Aliya RAHTE
 
Doç.Dr.Mustafa TEKİN
 
 
 
Washington'da tasarıya karşı yoğun mücadele
 
 
 
WASHINGTON- Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği, Ermeni tasarısının Temsilciler Meclisi Genel Kurulu gündemine getirilebileceği yolunda alınan duyumlar üzerine, Türkiye için çalışan lobi şirketiyle birlikte hazırlanan strateji çerçevesinde süratle harekete geçti.
 
Konuyla ilgili gelişmeleri yakından izleyen ve tasarının Genel Kurul gündemine getirilmesinin önlenmesi için tüm imkanları seferber eden Büyükelçilik, bu çerçevede, Beyaz Saray, Ulusal Güvenlik Konseyi, Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarındaki üst düzey muhataplarıyla görüştü.

Kongre'de Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti üst düzey yöneticilerinin aralarında bulunduğu 30 civarında üyeyle de temaslarda bulunan Büyükelçilik, bu görüşmelerde tasarının Türk-Amerikan ilişkilerine vereceği zarara dikkat çekti.


-TÜRKİYE'YE YAKIN KONGRE ÜYELERİ DE DEVREDE-


Kongre'deki Türkiye Dostluk Grubu'nun tasarı aleyhinde ortak imzalı bir mektup hazırladığı, ayrıca, Türkiye'ye yakın çok sayıda Kongre üyesinin karara karşı devreye girmesinin sağlandığı öğrenildi.

Büyükelçilik, konuya ilişkin gelişmeler hakkında Türk?Amerikan kuruluşları ile akraba toplulukların temsilcilerini de düzenli olarak bilgilendiriyor.

Çalışmalarının kamu diplomasisi boyutuna da özel önem veren ve sosyal medya imkanlarından da geniş şekilde istifade eden Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği, konu hakkında büyük duyarlılık gösteren Amerikan-Türk Konseyi (ATC) ve Türkiye ile ekonomik ve ticari ilişkilere önem veren sivil toplum kuruluşlarıyla da düzenli temas halinde oldu.

Benzer çalışmaların Türkiye'nin ABD'deki başkonsolosluklarınca da yapıldığı belirtiliyor.


-ATAA VE FTAA DEVREDE-


ABD'deki Türk kuruluşları, ülkedeki Türk toplumundan, Kongre üyelerini arayarak Temsilciler Meclisi gündemine gelmesi ihtimali bulunan Ermeni tasarısına karşı olmaları çağrında bulunmalarını istedi.

Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi Başkanı Günay Evinch (Övünç) ile Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı (FTAA) Kaya Boztepe, ortak yayımladıkları açıklamada, Türk-Amerikan toplumuna seslendi.

Ermeni tasarısının "Türk ve Müslüman karşıtı bir tasarı" olduğunu belirten Evinch ve Boztepe, Türk dostu Amerikalılar ve ABD'de yaşayan Türk toplumuna, Kongre üyelerini arayıp, tasarıya karşı tavır almaya çağırmalarını istedi.

Bunun için, Türk toplumunun "https://writerep.house.gov/writerep/welcome.shtml" adresini kullanılabileceğini belirten Evinch ve Boztepe, Kongre üyelerine gönderilecek mesajlarda, üyelere, bu tasarının Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'na gelmesini desteklememeleri, kurula gelmesi durumunda ise tasarıya karşı oy kullanmaları yönünde çağrı yapılmasını tavsiye etti.

Evinch ve Boztepe, Kongre üyelerine gönderilecek mesajlarda ayrıca, bu tasarının, sorunun çözülmesine yönelik yapıcı bir yaklaşım olmadığı, bunun tartışmalı bir konu hakkında tarihi yasalaştırmak olacağı ve Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgedeki ABD çıkarlarına zarar vereceğinin vurgulanmasını istedi.

Türk kuruluşları, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'ye tepki ve kınama mesajları, meclisin azınlık lideri ve gelecek dönem Meclis Başkanı olacak John Boehner'e de mektup gönderilmesi için internet sitelerine linkler yerleştirdiler. AA

Kınıklıoğlu: Ermeni Tasarısının Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'na getirmesi Türk-Amerikan ilişkilerine ciddi zarar verir

ABD Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı AK Parti Çankırı Milletvekili Suat Kınıklıoğlu, Ermeni Tasarısının genel kurula getirilme çabalarının Türk-Amerikan ilişkilerine ciddi zararlar vereceğini söyledi. Suat Kınıklıoğlu, "ABD Temsilciler Meclisi'nin görev süresinin sona ermesine çok az zaman kala yangından mal kaçırırcasına 252 nolu tasarıyı Genel Kurula getirme çabalarını ABD'deki Ermeni diasporasının siyasi realitelerden uzak bir çaba ve bölgedeki normalleşme çabalarını baltalayıcı bir yaklaşım olarak görüyorum." dedi.

Konuya ilişkin konuşan Suat Kınıklıoğlu, "Anlaşıldığı üzere görev süresi çok yakın bir zamanda dolmak üzere olan "topal ördek" durumundaki ABD Kongresi'nde 1915 olaylarına ilişkin 252 nolu tasarının ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'na getirilmesi yönünde bir hareketlenme var. Şüphesiz ki geçen Mart ayında sadece 1 oy farkla absürd bir oylama yöntemi ile ve çok zorlanarak Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinden geçen Ermeni Tasarısının alelacele genel kurula getirilme çabalarını manidar buluyorum. Türkiye-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı olarak bu tasarının genel kurula getirilmesinin ülkelerimiz arasındaki dostluğa yakışmadığı gibi ikili ilişkilere ciddi zararlar vereceğini geçmişte olduğu gibi bugün de ifade ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Kınıklıoğlu, ABD Temsilciler Meclisi'nin görev süresinin sona ermesine çok az zaman kala yangından mal kaçırırcasına 252 nolu tasarıyı Genel kurula getirme çabalarını ABD'deki Ermeni diasporasının siyasi realitelerden uzak bir çaba ve bölgedeki normalleşme çabalarını baltalayıcı bir yaklaşım olarak gördüğünü ifade etti. "1915 olaylarına ilişkin Türkiye'deki iç tartışmanın devam ettiği, Güney Kafkasya'da normalleşme çabalarının gündemde olduğu bir dönemde ABD iç siyaset mekanizmalarının etnik lobilere tanıdığı imkanları istismar eden bu yaklaşımın dostlukla bir ilgisi olmadığını anlamak gerekir." diyen

Suat Kınıklıoğlu, "Bilindiği gibi Türk-Ermeni normalleşmesi sürecine en büyük mukavemet ABD'deki Ermeni diasporası tarafından gelmiştir. Şimdi görevini bırakacak olan Meclis Başkanı Nancy Pelosi üzerinden Ermeni tasarısını genel kurula getirme çabalarını tasvip etmediğimiz gibi bu yönde bir hareketlenmenin geniş bir yelpazeye dayanan Türk-Amerikan ilişkilerine onarılmaz zararlar verebileceğini altını çizmek istiyorum. ABD Yönetimi'nin tasarının gündeme gelmemesi için çalıştığını biliyoruz. ABD Kongre liderlerinin de yönetimin tavsiyelerine kulak vermelerini umuyorum. ABD yönetiminin, Dışişleri Bakanlığının ve Savunma Bakanlığının Kongre üzerinde ağırlığını kullanarak tasarının Genel Kurula gelmesini engellemelerini bekliyoruz. Tasarının içeriği yanlı, tek taraflı ve sorumsuz olmakla kalmayıp, tasarının getirilme zamanlamasının da siyasi etikten uzak olduğu dikkat çekmektedir. Buna benzer bir yaklaşımı da kongre ara seçimlerinden hemen önce - yine yangından mal kaçırırcasına - Kıbrıs'taki tarihi ve dini kalıntılara ilişkin bir tasarıda görmüştük. Bu durumu hem üzücü hem de düşündürücü buluyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Suat Kınıklıoğlu, Türkiye'de 1915 olaylarına ilişkin bir tasarının Kongre Genel Kuruluna ettirilmesinin Türkiye'de hoş karşılanmasının mümkün olmadığına dikkat çekti. ABD Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Kınıklıoğlu şu uyarıları yaptı: "Türkiye'de 1915 olaylarına ilişkin bir tasarının Kongre Genel Kuruluna getirilmesinin Türkiye'de hoş karşılaması mümkün değil. On yıllardır dostluk ve işbirliği ilişkisi içerisinde olduğumuz ABD ile Afganistan/Pakistan, Irak, Lübnan, Balkanlar, Orta Doğu Barış Süreci, enerji güvenliği ve anti-terörizm alanlarında yürüttüğümüz ortak ve işbirliği içerisindeki çalışmaların zedelenmesini arzu etmeyiz. Ne var ki Türkiye'de 1915 olaylarına ilişkin bir tasarının Kongre Genel Kuruluna getirilmesinin Türkiye'de hoş karşılaması mümkün değil. Umarım ABD Temsilciler Meclisi 252 nolu tasarıyı gündemine almayıp Türk-Amerikan ilişkilerine zarar vermez ve Kafkasya'da devam eden normalleşme çabalarını baltalamaz. Güney Kafkasya bölgesini önemsiyor ve bu bölgenin de komşuluk alanımızdaki önemli bir bölge olarak görüyor ve bu meyanda devam eden normalleşme çabalarının bu tür sorumsuz tasarılarla baltalanmasını uygun bulmuyoruz.

Siyasetçiler görev süreleri dolmak üzere de olsa tarihsel sorumluluk taşırlar. Türkiye ile Ermenistan arasında 1915 olaylarına ilişkin görüş ayrılıklarına üçüncü ülkelerin parlamentolarının taraf olmasını, komplike tarihsel olaylar hakkında tasarrufta bulunmalarını doğru bulmadığım gibi özellikle Dostluk Grubu Başkanı olarak ABD Kongresi'nde ki kongre üyelerini bu tasarının gündeme gelmesini engellemeleri çarısında bulunuyorum."

CİHAN


Anahtar Kelimeler:

Ermeni Soykırımı1905 olaylarıABD Temsilciler Meclisi

18 Aralık 2010 - 09:41:12
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

15:41DTK ÇALIŞTAYI TASLAĞINA İNCELEME
14:49Balkondan seyretmek ne zaman provokasyon oldu
13:37Kayseri'de yolsuzluk: 7 kişi yeniden gözaltında
11:58Eski pasaportlara sınırlama
11:49Celal Talabani Türkiye'de
11:47DTSO ve GÜNSİAD başkanlarına hapis
10:28Türkiye'den Yunanistan'a tarihi jest!
10:05Yargıtay'da 20 bin dosya daha düştü
09:53Sınavda sahtecilikten 2 tutuklama
09:45Tanıklara günlük 12 lira
09:25WASHINGTON'DA TASARI SAVAŞI
09:0650 bin sınır polisi alınacak
00:27ABD'DEN 'ERMENİ TASARISI' AÇIKLAMASI
00:11GnKur'un taraf olması darbe tehdidi midir?
00:07Mahmut Esat Bozkurt'un ölüm yıl dönümü
23:23TAK 37. kuruluş yıldönümünü kutluyor
22:3416 Bakan ikili görüşme gerçekleştirdi
22:31Lefter tedavi için İstanbul'a getirildi
22:3080 Türk işadamı Ukrayna'da mahsur kaldı
22:27Türkiye-Afganistan-Pakistan toplantısı
22:02SAÜ'ye 36 öğretim üyesi alınacak
22:00Arnavutluk'a gönderilen helikopterler döndü
21:57Bilirkişi çıkmazı sona eriyor
21:49KKTC'de 2011 yıılı "çevre yılı" ilan edildi
21:31Erdoğan, Otri ile akşam yemeğinde buluştu
21:10İSTANBUL'DA KANLI REHİNE OPERASYONU
21:07Başkentte elektrik kesintisi
20:58İddialar işkence aracı olarak kullanılıyor
20:38Erdoğan'dan, Obama'ya, tasarıya ilişkin mektup
20:33Lefter İstanbul'a getiriliyor
Daha fazla haber göster
20:06Erdoğan'dan Eroğlu'na "geçmiş olsun" ziyareti
19:43Çocuk Hastanesi'nde VRE karantinası uzatıldı
19:29Ölümlü trafik kazası zanlısı yarbay tutuklandı
19:19Davutoğlu: avrupa'nın geleceği türkiye'den sorulacak
19:12Başbakan Erdoğan, Eroğlu'nu ziyaret ediyor
18:38ÖSYM'ye güvenin yeniden kazandırılmasını istiyoruz
18:24Kahraman Sadıkoğlu talimatla ifade verecek
17:58Bakanlar kurulu toplantısı sona erdi
17:52Suriye Başbakanı Itri Türkiye'ye geldi
17:37ŞİLİLİ MADENCİLER NAKŞİ ŞEYHİNE KOŞTU!
17:12DHKP-C bombaları Ergenekon ile aynı seri
16:57Davutoğlu'ndan Demoklas benzetmesi
16:47Rektör İnanç: Gerekli olduğunda polis girmeli
16:33Hedefteki adam Ökkeş Şendiller konuştu
16:20Haberal'ın avukatı: Rapor talebimiz olmadı
16:17Savarona davasında 4 kişi tahliye edildi
16:04DOMUZ BAĞI İLE FUHUŞA ZORLANDILAR
15:37BDP'liler polise teşekkür etti
14:47"Sahte ruhsat"tan tutuklama kararı çıktı
14:39Avrupa'daki Müslüman öğrenciler için bir ilk
14:12ŞAHİN'DEN BDP'YE SERT ÇIKIŞ
14:07Eski pasaportlar 2011'de kalkıyor
13:53Helikopter ihalesinde şirketle görüşülmedi
13:44Savarona davası: Tevfik Arif suçlamaları reddetti
13:21Ülkü Ocakları'ndan "Maraş" açıklaması
12:47Gül'den Eroğlu'na ziyaret
12:45Yolcular Paris'te mahsur kaldı
12:17Melih Gökçek Bükreş'te
11:57Başsavcılık Silvan'da soruşturma başlattı
11:52ERDOĞAN'DAN İSRAİL VE SURİYE'YE MESAJ
11:36Savarona Yatı zanlıları hakim karşısında
11:28Haberal'ın ATK'ya sevkini engelleyen yeni rapor
10:32'Türkiye'ninki görülmemiş küstahlık'
09:33Bağış: İstanbul Türkiye'nin kimliği
09:09TİKA, TÜRKİYE'NİN GURURU OLDU
09:07ÇYDD'den başsavcıya 'kapat' baskısı
08:01Hipnozcu Üçok’a büyük şok
23:34Gizli görüşme Ercan Havaalanına takıldı
23:10İHD eyleminde taraftar gerginliği
22:54ADALET BAKANLIĞINA 10 BİN PERSONEL ALINACAK
22:52Turgut Öker gözaltısına Avrupalı Alevilerden tepki
22:48'Provokatörler, şehrimizi karıştırmaya kalktılar'
22:28Erdoğan'a posta güvercini ile mektup
22:142020'den sonra kendi savaş uçağını üretecek
22:06Yoğun kar İstanbul uçuşlarını da etkiledi
21:56Eroğlu koroner bypass ameliyatı oldu
21:48Davutoğlu Bageri'yi kabul etti
21:34Hayata dönüş operasyonuna protesto
20:44Bankamatikte bomba paniği
20:08Utri, 15 bakanla yarın Türkiye'ye gidiyor
19:09BM Kore'deki gerginliği görüşüyor
19:00Elinde bomba patlayan Kırtay'ın tedavisi sürüyor
18:27Çağlayan'da araçlar sular altında kaldı
18:19DURDURMA YOLLARINI ARIYORLAR
17:59Eroğlu, Ankara'da hastaneye yatırıldı
17:50Otobüsün altına girdi: Hava yastıkları kurtardı
17:43BDP İl binasından polise molotof
17:38Poyrazköy'deki kazı çalışmaları sona erdi
17:28Ses bombası göstericinin elinde patladı: 7 yaralı
17:20Talabani, yarın Türkiye'ye gelecek
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
İftiranın “Ama Böyle”si!
 
 
Ayhan BİLGEN
Bu kafayla özerklik de böler, anadil de!
 
 
H. Vicdan TEKİN
Ya varolursun ya kaybolursun
 
 
Necmettin EVCİ
Yenilenmede samimi misiniz?
 
 
 
 
DHKP-C bombaları Ergenekon ile aynı seri
 
AK Parti'de sona gelen vekiller
 
Haberal'ın ATK'ya sevkini engelleyen yeni rapor
 
ÇYDD'den başsavcıya 'kapat' baskısı
 
12 vaadine 72 milyonun vergisi yetmiyor
 
 
 
 
 
 
 
"Delilik aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuç beklemektir."
(Benjamin Franklin)
 
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.547
1.557
 
 Euro
2.037 2.052
 
 Sterlin
2.380 2.440
 
 Altın
69.18 69.51
 
 IMKB
64433  
 
 
'Fethullah Gülen bilgedir, saygıyla selamlıyorum'...
 
CHP'deki değişimin en açık kanıtı, Parti Meclisi'ne seçilen 41 yaşındaki ilahiyatçı Dr. Muhammet Çakmak... Elazığlı Halidi Nakşibendi şeyhi Halit Hoca'nın torunu Çakmak'ı, CHP'nin beyin fırtınası toplantılarında tanıdık. Gürsel Tekin'in deyimiyle 'CHP'lileri dayak yemişe çeviren' ilahiyatçı Çakmak, 'Gülen'in de Türkiye'de bir fenomen olduğu' görüşünde
 
 
 
 
  SP Lideri Necmettin Erbakan, 28 Şubat öncesi askerlerin kendisine teşekkür ziyaretinde bulunduğunu söyledi.  
 
 
 
  Google, önümüzdeki yıl piyasaya süreceği diz üstü bilgisayarlarda yazının tamamını büyük harfle yazmayı sağlayan “Caps Lock” tuşunu kaldırınca yeni bir tartışma başladı    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin