DOLAR 1.568 - EURO 2.057 - ALTIN 69.29 - IMKB 63501
Salı 21 ARALIK 2010
ABD'DEN 'ERMENİ TASARISI' AÇIKLAMASI İran'daki depremde ölenlerin olduğu bildirildi Selefilerden, Baradey hakkında ölüm fetvası Irak'ta 42 bakanlıktan oluşan kabine "KOBİ'lere müjde" Irak'ta yeni kabinedeki bazı bakanlar belli oldu 16 Bakan ikili görüşme gerçekleştirdi Lefter tedavi için İstanbul'a getirildi 80 Türk işadamı Ukrayna'da mahsur kaldı Türkiye-Afganistan-Pakistan toplantısı habertaraf.com
 
 
 
GnKur'un taraf olması darbe tehdidi midir?
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Mahmut Esat Bozkurt'un ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Vecdi Gönül'den 'Paşalar geliyor' düzenlemesi
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Namın yürüsün Kemal Bey
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Eski ve yeni CHP Parti Meclisi arasındaki 7 fark!
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Sindirmek isteyenler darbeciler! İşte delili
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
‘Kırılma noktam Dolmabahçe’
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Adın Kemal ise ‘para’ dersin ama soyadın Derviş olacak
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Balyoz'la imtihan
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Ernesto Kemal
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Onun adı Kemal...
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Irkçı şiddeti bu FSB mi önleyecek?
 
 
Zaman
İbrahim ÖZTÜRK
Gandi'nin vaatleri, Demirel'in 'iki anahtar'ı
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
AKP ile CHP kıyaslanabilir mi?
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Kılıçdaroğlu ne yapsın?
 
 
Star
Mustafa KARAALİOĞLU
Değişime karşı omuz omuza
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Hafızaları tazeleyelim
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Kurultay üzerinden CHP-medya ilişkisi
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
İşte Başbakan'dan korkmayan yargıç!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
CHP’de Abdüllatif Şener iktidarı
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Hayata dönüş katliamı
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Şebi Arus'tan CHP Kurultayı'na...
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Yeni CHP
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Başlamayan atılım
 
 
 
 
Aliya RAHTE
 
Doç.Dr.Mustafa TEKİN
 
H. Vicdan TEKİN
 
 
 
Türkiye'nin Çin'e ihracatı yine rekor kırdı
 
 
 
PEKİN- Çin ekonomisi şahlandı. Türkiye'nin Çin'e ihracatı yine rekor kırdı
 
Küresel etkileşim özelliğinden dolayı, tüm çevrelerce çok yakından takip edilen Çin ekonomisinde yılın sonu yaklaşırken, önemli gelişmeler kaydediliyor.

Öncelikle yılın 9 aylık döneminde yüzde 9.6 oranında büyüyen Çin ekonomisinin, hükümetin koyduğu yüzde 8 hedefini de aşarak, yüzde 10 civarında büyümesi beklenmektedir.

Küresel ortamda Çin'in para birimi Yuan'a ilişkin tartışmaların devam ettiği bir dönemde Çin'in ihracatı Kasım ayında bir önceki yıla göre yüzde 35 oranında artarak, 153.3 milyar dolar oldu. Bu rakam, tüm çevrelerce beklentilerin üzerinde bir gelişme olarak yorumlandı. Aynı dönemde ithalatın ise yüzde 38 oranında artış göstererek, 130.4 milyar dolar olarak gerçekleşmesi, Çin'in dış ticaret fazlasını arttırmış ve 22.9 milyar dolar ile bu yılın üçüncü en büyük dış ticaret fazlası elde edilmiştir. Bu eğilim çerçevesinde yıl sonunda Çin'in toplam dış ticaret hacminin 2.9 trilyon dolara, dış ticaret fazlasının ise, beklentileri aşarak, 190 milyar dolar ulaşması bekleniyor. Bu durum ise, Çin'in en çok korktuğu Yuan üzerindeki uluslararası baskıların artmasını beraberinde getirebilecektir.

Öte yandan, dış ticarette karşılaşılan olumlu gelişmeler, yabancı sermaye alanında da devam etmiş ve Çin'e yönelik doğrudan yabancı sermayenin rekor kırarak, yıl sonunda 100 milyar doları aşması beklenmektedir. Bu gelişme, küresel krizin uzantılarının devam ettiği bu dönemde yatırımcıların Çin ekonomisine duyduğu güven olarak nitelendirilebilir. Aslında, Ocak- Kasım döneminde sanayi çıktısında yaşayan yüzde 15.8 oranındaki artış, sabit kıymetler yatırımlarında görülen yüzde 25 oranındaki artış, perakende satışlarda yaşanan yüzde 14.5 oranındaki artış ve araç satışlarında kaydedilen yüzde 30'ların üstündeki artış, Çin ekonomisine yönelik güven artırıcı unsurlar olarak ön plana çıkıyor.

Bununla birlikte Çin ekonomisinde karşılaşılan en önemli iki sorun, enflasyon oranı ve emlak balonudur. Kasım ayında Tüketici Fiyatları Endeksi'nin (TÜFE) son 28 ayın en yüksek düzeyine ulaşarak yüzde 5.1'e çıkması ve gerçekte piyasalardaki fiyat artışlarının daha yüksek düzeylerde seyretmesi, Çinli yöneticileri sıkıntıya sokan bir gelişme oldu. Çin, yılsonunda yüzde 3 olarak koyduğu TÜFE'deki oranın yakalanması amacıyla bir seri önlemler alma yoluna gitti. Kredilerin kontrol altına alınması, zorunlu karşılık oranlarının arttırılması, belirli ürün gruplarında piyasa kontrol mekanizmalarının geliştirilmesi ve uygulanması gibi yöntemleri hızla ve etkin bir şekilde devreye koydu. Bu önlemler ayrıca, Çin'in ikinci hassasiyetini oluşturan emlak balonunun giderilmesine de yardımcı olacaktır. Alınan son önlemler sonucunda, emlak fiyatlarındaki artış oranı gerilemeye başlamış ve ülke genelindeki 70 büyük ve orta ölçekli şehirde emlak fiyatlarındaki artış oranı yüzde 7'ye geriledi.

-TÜRKİYE'NİN ÇİN'E İHRACATI YİNE REKOR KIRDI-

Çin ekonomisinde bu süreç yaşanırken, Türkiye ile Çin arasındaki dış ticarette de önemli gelişmeler görülüyor. Türkiye'nin Çin'e ihracatı Ocak-Kasım ayları arasında yüzde 52 oranında artarak, 2.07 milyar dolarına ulaştı. Bu rakamın yıl sonunda 2 milyar 250 bin dolara ulaşması bekleniyor.

Öte yandan, Ocak-Ekim döneminde ithalat ise yüzde 37 oranında artarak, 13.9 milyar dolara olarak gerçekleşti. Yıl sonunda ise bu rakamın 17 milyar dolar olması bekleniyor. Böylece, Türk-Çin ticari ilişkilerinde, yeni bir sürecin başlangıcı olarak nitelendirilebilecek 20 milyar dolar ticaret hacmi hedefi yakalanmış olacak.

Böylece, Çin Başbakanı Wen Jiabao'un Ekim ayındaki Türkiye ziyareti sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde iki ülke arasında kararlaştırılan 5 yılda 50 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine yönelik ilk adım atılmış ve bu hedefi yakalamak için her alanda yürütülen çalışmalara ivme kazandırlmıştır.

CİHAN

Anahtar Kelimeler:

Çinİhracat

17 Aralık 2010 - 00:15:32

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.555
1.568
 
 Euro
2.039 2.057
 
 Sterlin
2.396 2.440
 
 Altın
68.75 69.29
 
 IMKB
63501  
 
 
Gerçek gurbetçi kim, edebiyatını kim yapıyor?...
 
SİDNEY- Uğur Işılak: Avustralya'daki insanımız gerçek gurbeti yaşıyor, Avrupa'daki gurbetçilerimiz ise gurbetin edebiyatını yapıyor.
 
 
 
 
  DTK tarafından yapılan Demokratik Özerklik Çalıştayı’nda Kürt sorununun çözümü için en önemli proje ve hedef, Demokratik Özerk Kürdistan’ın inşası olarak belirlendi  
 
 
 
  Başbakan Erdoğan’ı Dolmabahçe’deki çalışma ofisinde ziyaret eden Çiller’in, ‘Böylece 28 Şubat’ın da rövanşını alırız!’ dediği iddia edildi    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin