DOLAR 1.547 - EURO 2.041 - ALTIN 68.36 - IMKB 63524
Pazartesi 20 ARALIK 2010
Daimi üyelerin "Kore" anlaşmazlığı Meksika'da ölü sayısı artıyor İHD eyleminde taraftar gerginliği ADALET BAKANLIĞINA 10 BİN PERSONEL ALINACAK 'Provokatörler, şehrimizi karıştırmaya kalktılar' Seçim kurulundan kota itirazına ret 2020'den sonra kendi savaş uçağını üretecek Yoğun kar İstanbul uçuşlarını da etkiledi Meksika'da petrol boru hattında patlama Eroğlu koroner bypass ameliyatı oldu habertaraf.com
 
 
 
Kriz tarımdaki istihdamı artırdı
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
İmam Gazali'nin ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Keşke Tatlıses de anılarını yazsa!
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Peki, o salon neden inlemedi?
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Arınç’la Kürtçe, ‘Galce’ ve Lazca sohbeti
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Bu hafta yine harika fıkralar var
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
CHP'nin yükü bugün daha ağır
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Beli bükük siyaset
 
 
Star
Ergun BABAHAN
27 Nisan’dan 17 Aralık’a
 
 
Zaman
Etyen Mahçupyan
'Yeni' medya?
 
 
Radikal
Hakkı DEVRİM
Kürtçe meselesi alışılmış tartışmalara benzemez
 
 
Yeni Şafak
Kürşat BUMİN
İmdat! Çiller siyasete dönüyor! (2)
 
 
Sabah
Mahmut ÖVÜR
Yeni CHP kurultayından notlar
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Bütünlük Müslümanlıkla sağlanır
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Parazit
 
 
Zaman
Mustafa ÜNAL
Kılıçdaroğlu'nun mazereti kalmadı
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Kılıçdaroğlu damgasını vurdu
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Kılıçdaroğlu adına üzüldüm!
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
Değişen CHP
 
 
 
 
Esen MIESSEN
 
Necmettin EVCİ
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Kuzu'nun biraz daha yumurta yemesi lazım
 
 
 
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural yumurtalı protestoları değerlendirdi: Öğrencilerin yasal zeminde tepkilerini ortaya koymalarını doğru buluyoruz ama gençlerin oyunlara kurban edilmemesi lazım
 
Röportaj: Özlem Akarsu Çelik

Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde (SBF) öğrencilerin yumurtalı saldırısına uğrayan Burhan Kuzu '68 kuşağı bu ülkenin başına bela olmuştur' derken, MHP lideri Devlet Bahçeli, 'Bugün ülkeyi 68 kuşağı yönetiyor. Bu büyük bir avantaj' değerlendirmesinde bulundu. Eylemci öğrencilere MHP'nin sahip çıkması, iktidar partisinin ise yumurtalı eylemleri 'örgütlü şiddet' olarak değerlendirmesi tartışmayı ilginç bir noktaya taşıdı. Gelişmeleri MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'a sorduk. Vural, Burhan Kuzu'nun açıklamasına 'Demek ki Kuzu'nun biraz daha yumurta yemesi gerekiyor' yanıtını verdi...


- MHP lideri Bahçeli ile Ak Partili Burhan Kuzu'nu 68 kuşağını farklı değerlendirmesinin altında ne yatıyor?
Genel Başkanımız 68 dönemini yaşayanlardan ve onların tecrübelerinden yararlanılması gerektiğinden söz etti. O kuşak, benzer olayların yaşanmasının önüne geçebilir demek istedi. Sayın Kuzu o günlerde başını kuma mı gömmüş? O dönem sahalarda top koşturanlar bu sıkıntıları anlamazlar tabii. Bir elleri yağda, bir elleri baldaymış anlaşılan. Sayın Kuzu'nun anlaması için biraz daha yumurta yemesi gerekiyor demek ki!


- Üniversitelerde neler oluyor?
Türk gençliğinin Türkiye'deki siyasi gelişmelerle ilgilenmesi son derece önemlidir. Tecrübe, siyaset bilgisi böyle kazanılır. Dumlupınar Üniversitesi'nde Hadan Şimşek adlı ülkücü genç, üniversitedeki PKK'nın uzantıları tarafından şehit edildi. Türkiye'de çeşitli grupları çatıştırmak amacına yönelik sinsi planlar yapılıyor. O günleri yaşayan bir kişi olarak bu dersi ben aldım.


TAŞA AF, YUMURTAYA SORUŞTURMA
- Öğrencilere gösterilen tepkiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hayretler içindeyim. Siyasilerin öğrencileri tahrik eden ve böyle ortamları fırsat kollayan davranışlarını doğru bulmuyorum. Başbakan öğrencileri hedef gösterince polis de hedefe doğru gidiyor. Yaşadışı hiçbir eyleme izin vermemek gerekir. Ancak öğrencileri de hedef göstermek yanlış. Taş atan çocukları affedenler bugün yumurta atanları soruşturuyor.

HÜKÜMET GERİLİMDEN  MEDET UMAR HALDE
- CHP'li Süheyl Batum da konuşturulmadı...

Süheyl Batum öğrencilere 'faşist', Burhan Kuzu 'beyinsiz' dedi. Öğrencileri topyekun böyle değerlendirmek haksızlıktır. Sayın Başbakan bir üniversitenin açılışına gidiyor ve orada muhalefete veryansın ediyor. O zemini muhalefeti eleştirmek için kullanırsan siyaseti de oraya sokarsın. Üniversite zeminini siyasi çatışma odağı haline dönüştürmek maalesef hükümetin yaptığı iş. Rektörlerle konuşurken öğrencilere laf yetiştiriyor. Öğrencileri rektörlere hedef mi gösteriyorsun? Hükümet öğrencilerin içinde bulunduğu gerilimden medet umar hale geldi.


- Demokratik Toplum Kongresi'nin 'Öz Savunma Kuvveti' önerisi...
Bunlar Türkiye'nin çözülmesini isteyen zihniyetin talepleridir. Eğer siz bir terör örgütüyle mücadele yerine ona bir siyasal çözüm ararsanız onlar da yöntemi böyle arar. Erdoğan 1991'de diyor ki, Osmanlı tipi eyaletler olabilir. Türkiye'yi yönetenler neyi savunuyor, bunu sorgulamak lazım. Bunlar milliyetçi düşünceye karşı şahin, ama bölücü düşünceye karşı güvercinler.

WikiLeaks belgelerini kullanıyor
-MHP'nin 'iç siyasete malzeme yapmayız' dediği WikiLeaks belgeleri AK Parti'ye zarar verir mi?
AKP'lilerin ABD'li diplomatlara bilgi verdiğini belgelerden ibretle takip ediyoruz. Bırakın wikiLeaks belgelerini! Başbakan Büyük Ortadoğu Projesi'nin Eşbaşkanıdır. 'Yurtdışında yabancı diplomatlar bizi alkışlıyor' diyen de 'Yahudi Cesaret Ödülü'nü alan da Başbakan'dır. Yabancıların övgülerini Türkiye'ye karşı propaganda vesilesi sayanlar şimdi diplomatların kriptolarının kendileri için mağduriyet oluşturmasını istiyorlar. AKP'yi bu belgelerle değerlendirmek ucuz siyaset olur. AKP belgeleri esas alarak bunu kullanıyorsa, bu işte bir bit yeniği vardır.


-MHP'nin baraj kaygısı var mı?
MHP'nin barajla ilgili sorunu yoktur. AKP'nin tek başına iktidara gelme ihtimali de yoktur. Başbakan'ın danışmanı, Yasin Doğan mahlasıyla yazdığı köşesinde diyor ki, 'AKP'nin hedefine ulaşması için MHP'nin baraj altında kalması lazım.' Hedefimiz yüzde 40 oy.

Ülkücülüğün kitabında şiddet uygulamak yazmaz
-Eskiden şiddet eylemlerinin odağında olan ülkücü gençler değişti mi?
Ülkücü gençlik Türkiye'deki, dünyadaki gelişmelere duyarlıdır, tepkilerini demokratik yöntemlerle dile getiriyorlar. Ülkücülüğün, milliyetçiliğin kitabında şiddet yazmaz. Bunlar Marksist-Leninist örgütlerin dönemindeki yöntemlerdir.

-Haluk Kırcı, İbrahim Çiftçi, Oral Çalışlar sizin hareketinizin içindeki isimlerdi...
Biz geçmişimizden ders alıyoruz, bu nesil feda olmasın diyoruz. Şiddeti savunmadık ama şiddeti yöntem olarak kullanmış olanlar olabilir. Ancak bir dönem yaşananları ülkücü harekete mal etmek doğru değil. Türkiye'deki etnik kimlikle ilgili ayrışma, etnik kimlik çatışmasına dönüştürülmek isteniyor. Biz MHP olarak bundan endişe ediyoruz ve bu yola asla girmeyeceğiz.

-Türk milliyetçileri yükselen Kürt milliyetçiliği ile ilgili ne düşünüyor?
Ayrılıkçı, ırkçı hareketlerin milliyetçilik olarak tanımlanması doğru değildir. Tek bir millet var, Türk milleti. Allah milletimizi, etnik kimliğe ve mezhebe dayalı çatışmalardan korusun. Türkiye'de kimse Doğu ve Güneydoğulu diye ayrımcılığa uğramıyor. Bu insanlar istedikleri yerde yaşıyorlar. Bizden iş başvurusunda bulunduklarında nereli olduklarının sorulmamasını istiyorlar. Öğretmen, hakim olmalarının önünde engel yok. PKK'yı aklayıp, İmralı'daki cani ile pazarlığa oturursanız, Türkiye Cumhuriyeti Devleti o caniden yol haritası talep ederse, vatandaşın da birtakım hususları rasyonelleştirmesine fırsat tanırsınız. Körle yatarsan şaşı kalkarsın! Bu, açılım denilen ihanet projesinin yansımasıdır. Siyasetçiler etnik kimlik üzerinden siyasetten vazgeçmelidir.

Şaşırtıcı şekilde ana muhalefet partisinin de AKP'nin politikalarına yanaştığını görüyoruz. Gidip mezarları ziyaret etmek, referandum sırasında genel af açıklaması, 'Ne Mutlu Türküm Diyene' sözünün eleştirilmesi gibi gelişmeleri de eleştiriyoruz.

Ahmet Şafak Dinliyorum
'Sayın Başbakan'ın Kılıçdaroğlu ile Ahmet Kaya ekseninde birleşmesini takip ediyoruz. Müziği dinlenebilir ama Apo'yu özledim diyenlerin verdiği siyasi mesajdan uzak bakamazsınız meseleye. Ahmet Kaya'yı dinlemedim; Ahmet Şafak dinliyorum.

AKŞAM

Anahtar Kelimeler:

Oktay VuralÖzlem Akarsu Çelik

16 Aralık 2010 - 09:25:36

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.537
1.547
 
 Euro
2.026 2.041
 
 Sterlin
2.375 2.420
 
 Altın
67.92 68.36
 
 IMKB
63524  
 
 
'Dönem değişti diye ben de değişecek değilim'...
 
Single ve gelecek projelerini konuşmak üzere buluştuğumuzda fark ettik ki yıllar bile değiştirmeye yetmemiş ünlü sanatçıyı. Hâlâ yakışıklı, naif, gözlerinin içi gülüyor konuşurken. Duyguları alınmış gibi görünse de sinirleniyor, üzülüyor yeri geliyor çıldırdığı anlar da oluyormuş. Ama asaletli duruşunun torunlarını severken bozulduğunu da itiraf ediyor Erol Evgin.
 
 
 
 
  OTTAWA- Kuzey Amerika'da 21 Aralık gündönümü bu yıl Ay tutulması ile aynı zamana denk düşecek.  
 
 
 
  Madenlerde işçi statüsünde çalışamayan kadınların, ''Madenlerde kadınlar uğursuz kabul edilir, o yüzden kadın maden mühendislerine sıcak bakılmaz'' anlayışının da etkisiyle mühendislik hizmetlerinde de işverenler tarafından tercih edilmiyor.    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin