DOLAR 1.550 - EURO 2.040 - ALTIN 68.31 - IMKB 63524
Cumartesi 18 ARALIK 2010
Kozyatağı Carrefour'un çatı katı yandı 'YENİDEN DÜMENİN BAŞINDAYIM' Çocuk Hastanesinde mikrop şüphesi Gizli tanığı deşifre eden haberler suç sayılmadı Güneş: Kazanmak istiyorduk ve kazandık Davutoğlu,Clinton'ı aradı: Tasarıyı engelleyin 'BU GECE KENDİMİZİ HESABA ÇEKME GECESİDİR' Bahreyn kralının kardeşi hayatını kaybetti Siirt'te terör örgütü üyesi 5 kişi tutuklandı Spor Toto Süper Lig'de görünüm habertaraf.com
 
 
 
Gelecek insansı robotların dünyası mı?
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Necip Hablemitoğlu'nun ölümünün yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Hastayım size
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Baykal ne diyor?
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Baykal'a göre Twitçiler hasta!
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Dolar üzerinden maaşa vergi incelemesi
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Marka konferansı çekmedi
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
"Kıyamet Günü"
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
CHP ile iktidara halk mı gelir devlet mi?
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Balyoz davası, yeni bir dönemin başlangıcıdır
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Balyoz’un anlamı
 
 
Yeni Akit
Merve KAVAKÇI İSLAM
Balyoz ETÖ’nün neresinde?
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
'Gerçek Müslüman öğreti' dayatması
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Deniz Baykal'a açık mektup
 
 
Milliyet
Rıza TÜRMEN
Silahlara veda
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Gül: Özhaseki’ye sonuna kadar kefilim
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Kılıçdaroğlu'nun günahını aldık!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Bir korktum bir korktum
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
CHP nereye?
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Alper GÜRKAN
 
 
 
Balyoz davası bugün başlıyor
 
 
 
196 sanığından 28’i muvazzaf general olan Balyoz Darbe Planı Davası, bugün  Silivri’deki adliyede başlıyor Sarıkız, Kafes, Poyrazköy, İrtica İle Mücadele gibi darbe planlarının önemli sanıkları Balyoz’da da sanık oldu
 
Helin Şahin'in haberi

Aralarında 28’i muvazzaf 56 generalin de bulunduğu 196 sanıklı Balyoz Darbe Planı davası bugün Silivri’deki duruşma salonunda başlıyor. Sarıkız, Ayışığı darbe planları, Poylrazköy Cephaneliği, Kafes Eylem Planı, İrtica İle Mücadele Eylem Planı soruşturmalarının önemli sanıklarının aynı zamanda Balyoz davasında da sanık olması dikkat çekiyor. Balyoz sanıkları arasında iki kuvvet komutanı, bir eski MGK Genel Sekreteri, iki ordu komutanı da bulunuyor.

196 SANIKLI DAVANIN İLK DURUŞMASI

Camilerin bombalanması da dahil pekçok kanlı eylem içeren Balyoz Darbe Planı iddialarına ilişkin 196 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşmasında İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, önceki gün ataması yapılan Başkan Ömer Diken, üye hakimler Davut Bedir, Murat Üründü ve Ali Efendi Peksak’tan oluşacak. Duruşmada iddia makamını özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Savaş Kırbaş temsil edecek.

BİR NUMARA MAZERET BİLDİRMEDİ

“İadeli Taahhütlü Tebligat” yapılan sanıklardan yurtdışında görevde bulunan muvazzaf subayların dışında dün akşam saatlerine kadar ‘mazeret’ bildiren olmadığı öğrenildi. Sanıkların tamamına yakınının ilk duruşmada hazır olması beklenirken, daha önce Balyoz kapsamında üç kez ktutuklanıp serbest bırakılan bir numaralı sanık eski 1.Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın da mazeret bildirmediği öğrenildi.

102 SANIĞA YAKALAMA KARARI ÇIKABİLİR

İlk duruşmada sanıkların kimlik tespitlerinin ardından iddianame okunacak. Duruşmanın başlangıcında usule ilişkin talep olması halinde bunun karara bağlanması için ara verilmesi de söz konusu olacak. Ara kararda, daha önce yargılamayı yapan mahkeme heyeti tarafınan 102 sanık için verilen ancak nöbetçi mahkeme tarafından iptal edilen ‘tutuklama kararı’nın yeniden çıkarılabileceğide belirtildi

TÜM PLANLARIN KESİŞME NOKTASI

Balyoz Darbe Planı’nın Kasım 2002’de hazırladığı ve uygulamaya konulmaya çalışdığı ortaya çıkmıştı. Daha sonraki yıllarda 2003-2009 yılları arasında ortaya çıkan Ayışığı, Sarıkız, Yakomoz, Demokrasiye Müdahale Planı, Poyrazköy ve Kafes gibi darbe planları ile faili meçhüller davalarında ‘en önemli sanıkların’ Balyoz Darbe Planı davasında da sanık olması dikkat çekti.

Tutuklamayı duyan GATA’ya koşmuştu

Balyoz operasyonunda başta emekli Orgeneral Çetin Doğan olmak üzere birçok sanık soruşturma aşamasında sık sık hastanede yatarak cezaevine girmemişti. İlk tutuklandığı dönemde GATA’ya giden ve tahliye oluncaya kadar GATA’da kalan Doğan, hakkındaki son tutuklama kararını öğrendiğinde Bodrum’da tatilde idi. Doğan, Bodrum’da gözaltına alınınca cezaevine girmeden hastaneye yattı ve tahliye kararı çıkıncaya kadar hastanade kaldı. Doğan’ın dışında Harp Akademileri Komutan Yardımcısı Orgeneral Yurdaer Olcan ve emekli Korgeneral Engin Alan da gözaltı kararını öğrenince GATA’ya yatan isimler arasındaydı. Korgeneral Mehmet Otuzbiroğlu’nun da aralarında bulunduğu birçok sanık, askeri hastanalerden aldıkları sağlık raporları ile soruşturma aşamasında sağlık durumlarını bahane göstererek uzun süre ifade vermeye gelmemişlerdi.

28 muvazzaf paşa sanıklar arasında

Balyoz kapsamında hakim karşısına çıkacak 196 sanık arasında 28 de muvazzaf general bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde bakanlar tarafından açığa alınan Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu ile birlikte Koramiral Kadir Sağdıç, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Korgeneral Yurdaer Olcan, Tümgeneraller Abdullah Dalay, İhsan Balabanlı, Ali Semih Çetin, Bekir Memiş, Tümamiral Ali Semih Çetin de sanık durumunda.

Sarıkız ve Ayışığı aktörleri Balyoz’un 2 ve 3 numarası

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı Halil İbrahim Fırtına’nın da içinde olduğu ekip 2003- 2004 yıllarında Ayışığı, Sarıkız ve Yakamoz darbe planlarıyla AK Parti hükümetini devirmeyi planlamakla suçlanıyorlardı. Özden ve Fırtına iki ve üç numaralı sanık konumunda bulundukları Balyoz Davası’nda da “Oraj” ve “Suga” adli eylem planlarını hazırlamakla suçlanıyorlar.

Balyoz sanıkları arasında eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun, eski Özel Kuvvetler komutanı emekli Korgeneral Engin Alan  da bulunuyor. Altında “Balyoz Sıkıyönetim Komutanı” ünvanıyla emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın imzası bulunan Balyoz Planı, ‘Sakal’, ‘Çarşaf’, ‘Oraj’ ve ‘Suga’ isimli dört ayrı Eylem Planı’ndan oluşuyordu. Sakal ve Çarşaf planları ile Fatih ve Beyazıt Camileri cuma namazı sırasında bombalanacaktı. İbrahim Fırtına imzalı Oraj planına göre Yunan jetlerinin bir Türk jetini düşürmesi sağlanacak, bu başarılamazsa kendi jetimizi kendimiz vuracaktık. Özden Örnek imzalı Suga Eylem Planı’na göre de, Ege’de gerginlik denizden de tırmandırılacak ve sınırda provokasyonlar yapılacaktı.

Dursun Çiçek de Balyoz sanığı oldu

• Balyoz Darbe Planı davasının 118 numaralı sanığı Albay Dursun Çiçek, planın “Akdeniz Bölgesi Müzahir subay ve Astsubay Listesi” başlığı altındaki bölümde görevli olarak yer alıyor. Albay Çiçek, AK Parti hükümetini devirmek ve Gülen Cemaati’ni silahlı terör örgütü kapsamına aldırmak için cemaat evlerine silah koymayı da içeren İrtica İle Mücadele Eylem Planı’nı hazırladığı için tutuklu olarak yargılanıyor.

Kafes ve Poyrazköy’ün 1 numaraları Balyoz’da

• Azınlıklara yönelik kanlı eylemler ve Koç Müzesi’ndeki denizaltıda yüzlerce çocuğu katletme gibi kanlı eylemler içeren Kafes Eylem Planı davasının kilit sanıkları da Balyoz savası sanığı kunumunda. Kafes Danışma Kurulu’nda yer aldıkları iddia edilen Genelkurmay Muhabere ve Elektronik Bilgi Sistemleri (MEBS) Başkanı Koramiral Kadir Sağdıç, Tuğamiral Mehmet Fatih Ilgar ve eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Ali Feyyaz Ögütçü Balyoz davasının da sanığı durumundalar. Poyrazköy Cephaneliği davası sanıkları Tuğamiral Levent Görgeç Kurmay Albay Ali Türkşen, Albay Tayfun Duman ve Albay M. Nuri Alacalı  da Balyoz sanığı durumunda.

Faili meçhulden 9 kez müebbet hapis isteniyor

• 143 numaralı Balyoz davası sanığı Albay Cemal Temizöz, Güneydoğu’da işlenen faili meçhul cinayetler kapsamında Diyarbakır Adliyesi’nde 20 faili meçhul cinayetin emrini verdiği iddiasıyla 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanıyor. Temizöz, Balyoz planında aralarında Hrant Dink’in de yer aldığı isimlerin darbe sınasında infaz edecek ekiplerin lideri olarak gösteriliyor.

Ergenekon ve Karargah Evleri

• Ergenekon’un Karargah Evleri yapılanması sorumlusu olarak cezaevinde bulunan Albay Cengiz Köylü Balyoz davasında 141 numaralı sanık. Birinci Ergenekon davası sanıklarından Kuvayi Milliye 1919 Derneği eski Başkanı emekli Albay Fikri Karadağ, “Balyoz Darbe Planı” davası 72 numaralı sanığı. Star

SAAT 08:32

Çetin Doğan: Hakimlere delillerimizi göstereceğiz


Balyoz davasının görüleceği Silivri'deki duruşma salonu ve cezaevi önü hareketlenmeye başladı. Davanın sanıklarından emekli Orgeneral Çetin Doğan, "hakimlerin karşısına delillerle çıkacaklarını" söyledi.

Duruşma öncesinde salona ilk gelenlerden Çetin Doğan, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Basından davaya ilgi göstermelerini isteyen Doğan, "Bu oyunu aydınlatın. Davanın meşru bir zemini kalmamıştır. Bunu göstereceğiz. Sabırla dinleyin ve halkımıza gösterin. Türkiye'de neler olduğunu anlatın. Bir hukuk cinayeti işleniyor dedim. Hala bu devam ediyor ısrarla. Ama şimdi hakimlerin karşısına bütün delillerimizle çıkacağız. O zaman göreceğiz sonucun ne olduğunu" dedi.

Hakim değişikliği ile ilgili soruya Doğan, "Hiç beni ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren, davanın bir an önce sonuçlandırılması. Bizi sabırla dinleyip delilerimizi görmeleri, ortaya koyduğumuz bilgileri almalarıdır" karşılığını verdi.

Doğan, reddi hakim talebinde bulunup bulunmayacaklarının sorulması üzerine 'hayır' cevabını verdi.

CİHAN


Anahtar Kelimeler:

darbeBalyozdarbe planı

16 Aralık 2010 - 08:30:21
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

00:34Kozyatağı Carrefour'un çatı katı yandı
00:05Necip Hablemitoğlu'nun ölümünün yıl dönümü
23:55'YENİDEN DÜMENİN BAŞINDAYIM'
23:40Gizli tanığı deşifre eden haberler suç sayılmadı
23:28'Paşanın ayakkabısını silmek vatan borcu mu?'
23:21Davutoğlu,Clinton'ı aradı: Tasarıyı engelleyin
23:17'BU GECE KENDİMİZİ HESABA ÇEKME GECESİDİR'
22:34Siirt'te terör örgütü üyesi 5 kişi tutuklandı
22:07Londra'da bir kasaba sözde soykırımı kabul etti
21:52CUMHURBAŞKANI GÜL, HSYK KANUNU'NU ONAYLADI
21:45Maltepe sokaklarını birbirine kattılar
21:02ERDOĞAN VE KILIÇDAROĞLU ŞEB-İ ARUS TÖRENİNDE
20:39İşçi taşıyan minibüs kaza yaptı: 14 yaralı
20:21Siirt'te terör operasyonu: 5 tutuklama
20:18Ban Ki-mum: İlgili taraflar ilerleme görmek istiyor
20:15İDO'nun bazı seferleriyapılamadı
20:12Kayakla atlamada yere çakıldı
20:07Zorunlu din dersi davasında karar
20:01Erdoğan, Üniversite'de karanfillerle karşılandı
19:48Test sürüşünü Başbakan başlattı
19:20Bektaş: Sekreterlerden özür diliyorum
19:12Arınç'a fahri doktora verildi
19:03Konya-Ankara YHT test seferleri başladı
18:39KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu anjiyo oldu
18:27Seda Sayan ifade verdi
18:02BDP ve EDP'den GnKur'a tepki
17:46Vali yardımcısı Ali Yener Elçin serbest
17:04Uzmançavuş'un şehit olması: 1 gözaltı
16:19DEMİRTAŞ: İKİ DİLLİ TALEBİMİZ YOK
15:30Galata'da eylem yapan göstericiler gözaltında
Daha fazla haber göster
15:21GENELKURMAY'DAN "KÜRTÇE" AÇIKLAMASI
14:00Zorunlu din dersine durdurma
13:34Kayseri, Özhaseki'ye sahip çıktı
13:11Altı kişiyi öldüren zanlıya 6 müebbet isteniyor
13:07Hollandalı bakandan Türk vekile ders
11:48VALİ YARDIMCISI VE HOSTES ADLİYEDE
11:21Gül'den BDP'li milletvekillerine uyarı
11:10BBP'liler yol kesip özür diledi
11:04Gül: Özhaseki'ye sonuna kadar kefilim
10:46ANTALYA VALİ YARDIMCISI GÖZALTINDA
10:33Yük gemilerinde kurtarma tamam
10:056 bakanlıkta atama
09:49Kayıp kuzenlere seks şantajı
09:42Adalet Akademisi Başkanlığına atama
09:40Sınav çetesine dava
09:07ÇYDD kitabevlerini bile fişlemiş
09:01Büyükanıt'ın sır CD'si deşifre edildi
08:15Hollanda meclisinde Gülen tartışması
23:46Norveç zenginleşince ABD kontrolünden çıkmış
23:21Antalya Vali Yardımcısı gözaltına alındı
23:04"İSTANBUL'UN YAKINDA 3. BİR GERDANLIĞI OLACAK"
22:31Başbakan Erdoğan, Ali Ekber Velayeti ile görüştü
22:14Özhaseki'ye 'Yılın Belediye Başkanı' ödülü
22:09"ISPATLAMAK ZORUNDA DEĞİLİM"
21:45Şahin'den resmi dil uyarısı
21:27Keşan'da taşımalı eğitime kar tatili
21:14Mersin'de göstericiler polise saldırdı
20:49'İŞİME DEVAM ETMEYİ UMUYORUM'
20:30Abdullah Gül, Başkan Gökçek'i ziyaret edecek
20:05ASSANGE KEFALETLE SERBEST KALDI
19:15Meteoroloji'den fırtına uyarısı
19:07Dargeçit'te silahlı saldırı: 1 uzman çavuş şehit
18:59"Terörle mücadelenin koşulu işbirliğidir"
18:45ÖZHASEKİ, TAZMİNAT DAVASI AÇACAK
18:40Çizer Orhan Nalın, Balyoz sanıklarını resmetti
18:34IŞIKARA'DAN DEPREM UYARISI
17:54''Girdap''ta tahliye
17:24BALYOZ DAVASI 28 ARALIK'A ERTELENDİ
17:08BALYOZ'DA REDDİHÂKİM TALEBİ
16:59Selendi olayları: 80 sanık hakim karşısında
16:11Suriye Başbakanı Utri Türkiye'ye geliyor
15:57İsa Yusuf Alptekin anılıyor
15:30Yanlış kimlik "balyoz"dan kurtardı
15:12JULIAN ASSANGE'A ELEKTRONİK KELEPÇE
15:00ÖĞLE SONRASI BALYOZ DEVAM EDİYOR
14:45Gürbüz Kaya: Açığa alındım maaşım düştü
13:59Emekli Tümamiral Güven hakkında takipsizlik
13:37ÖZGÜR-DER "Balyoz"a müdahil olmak istiyor
13:33"ARAZİ İSTEYEN ERMENİ TARİH ŞAŞKINI"
12:59Balyoz davasında ilk duruşma
12:55BALYOZ DAVASINA ÖĞLE ARASI VERİLDİ
12:41Erdoğan, Ahmet Özal ile görüşecek
12:17Kılıçdaroğlu'ndan bir çağrı da Gül'e
11:57Sami Selçuk, AİHM yargıcı seçecek heyette
11:51Bülent Orakoğlu'ndan Hanefi Avcı'ya dava
11:26BALYOZ DAVASI BAŞLADI
10:37Belge öyle değil böyle yayınlanır!
10:25Kayseri C. Başsavcılığı: Hamurcu'nunki taktikti
10:20Çetin Doğan, çamurunu korumalarına sildirdi
09:38ÇYDD iddianamesinde 2 amiral
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Alper GÜRKAN
Yaratıcı Muhaliflik Dersleri Üstüne
 
 
Ayhan BİLGEN
Kürtlerden kim özür dileyecek?
 
 
Lütfi BERGEN
Katı olan modernleşiyor: Sol ve sağ batılılaşma
 
 
Mansur Tuncay TAŞÇI
CHP Ve MHP yerine ben muhalefet olsam ne yapardım…
 
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
Mehmet Özhaseki
 
 
Necmettin EVCİ
Siyasette yeni arayışlar
 
 
 
 
Kredi kartı faiz oranları düşürüldü
 
GENELKURMAY'DAN "KÜRTÇE" AÇIKLAMASI
 
Gül: Özhaseki'ye sonuna kadar kefilim
 
Erdoğan: CHP aynaya baksın
 
Erbakan’ın sürpriz "Çiller" hamlesi
 
 
 
 
 
 
 
İnsan fırsatların gelmesini bekler, fırsatlar da insanın gelmesini. Fırsatlar bekler, insanlar bekler: Kazanan hep mazeret olur.
PAULO COELHO
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.538
1.550
 
 Euro
2.022 2.040
 
 Sterlin
2.365 2.410
 
 Altın
67.65 68.31
 
 IMKB
63524  
 
 
Kuzu'nun biraz daha yumurta yemesi lazım...
 
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural yumurtalı protestoları değerlendirdi: Öğrencilerin yasal zeminde tepkilerini ortaya koymalarını doğru buluyoruz ama gençlerin oyunlara kurban edilmemesi lazım
 
 
 
 
  İSTANBUL- Medya Takip Merkezi'nin (MTM) 2010 yılında magazin dünyasının ünlülerine yönelik 'en medyatik' araştırmasında birinci belli oldu. Geçen yılın birincisi Hadise listede yer almazken, ikinciliğe Cem Yılmaz yerleşti.  
 
 
 
  EDİRNE- GSM operatörü, hiç mesaj atmayan müşteriye ücret faturası yolladı.    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin