DOLAR 1.554 - EURO 2.049 - ALTIN 69.07 - IMKB 62647
Pazartesi 20 ARALIK 2010
Atalay: Kılıçdaroğlu çelişkilerle dolu Doların ateşi çıktı: 1,550 TL Meksika'da patlama: 27 ölü, 52 yaralı Borsa güne alıcılı başladı Bakana mesaj attılar, yakalandılar Hipnozcu Üçok’a büyük şok MÜLTECİ GEMİSİNDE KAZA: 48 ÖLÜ Rusya'da bir günde 605 yangında 84 kişi öldü Dolar 1,5480 liradan haftaya başladı Daimi üyelerin "Kore" anlaşmazlığı habertaraf.com
 
 
 
Mottaki’nin azlinin dış politikada yansımaları
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Milli şairimiz Mehmet Akif 137 yaşında
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Vecdi Gönül'den 'Paşalar geliyor' düzenlemesi
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Namın yürüsün Kemal Bey
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Eski ve yeni CHP Parti Meclisi arasındaki 7 fark!
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Sindirmek isteyenler darbeciler! İşte delili
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
‘Kırılma noktam Dolmabahçe’
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Adın Kemal ise ‘para’ dersin ama soyadın Derviş olacak
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Balyoz'la imtihan
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Ernesto Kemal
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Onun adı Kemal...
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Irkçı şiddeti bu FSB mi önleyecek?
 
 
Zaman
İbrahim ÖZTÜRK
Gandi'nin vaatleri, Demirel'in 'iki anahtar'ı
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
AKP ile CHP kıyaslanabilir mi?
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Kılıçdaroğlu ne yapsın?
 
 
Star
Mustafa KARAALİOĞLU
Değişime karşı omuz omuza
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Hafızaları tazeleyelim
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Kurultay üzerinden CHP-medya ilişkisi
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
İşte Başbakan'dan korkmayan yargıç!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
CHP’de Abdüllatif Şener iktidarı
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Hayata dönüş katliamı
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Şebi Arus'tan CHP Kurultayı'na...
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Yeni CHP
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Başlamayan atılım
 
 
 
 
Esen MIESSEN
 
Necmettin EVCİ
 
Aliya RAHTE
 
Mansur Tuncay TAŞÇI
 
Gülay GÖKTÜRK
 
 
 
Barış: Futbolcu olmasam bağlamacı olurdum
 
 
 
TRABZON- Trabzonsporlu Barış: Futbolcu olmasaydım belki bağlamacı olurdum.
 
Trabzonspor'un genç oyuncusu Barış Ataş, bordo - mavili takımda kendini ispatlamak istediğini belirterek, "Teknik Direktör Şenol Güneş ile birlikte yedek kalmayı sorun etmiyorum. Tek düşündüğüm şans verildiğinde kendimi göstermek ve takıma yararlı olmak.'' dedi.

Diyarbakırspor'un altyapısından yetişti, savaşçı kimliğiyle ön plana çıktı ve Trabzonspor'un dikkatini çekti. Sezon başında transfer olarak bordo - mavili formayı giymeye başladı. Futbolcu olmaya karar verdiğinde henüz ilkokula gidiyordu ve babasının karşı çıkmasına rağmen kendi yolunu kendisi çizdi.

Hayatla verdiği mücadeleden galip ayrılan Barış'ın Trabzonspor Dergisi'nin Aralık Sayısı'nda yer alan röportajında önemli açıklamalar yaptı. İşte Barış'ın röportajının ayrıntıları..

Kendinden biraz bahsedebilir misin?

Diyarbakırlıyım. 1987 doğumluyum. Annem ev hanımı. Babam ise inşaat işçisiydi. Bir ablam 4 kız kardeşim var. 11 yaşında amatör Et Balık Spor'da oynamaya başladım. Daha sonra Diyarbakırspor'a transfer oldum ve orada 4 sezonluk bir altyapı sürecinin ardından A takıma yükseldim. A takıma çıkışımla birlikte Milli Takımlara da gitmeye başladım.

Futbolcu olma süreci genelde zorlu geçer. Pek çok futbolcu ailesiyle çatışarak futbolcu olur hatta. Sende de böyle bir durum oldu mu?

Oldu ama ben futbol için okulumu bıraktım.

Kaçıncı sınıfta?

Lise 3'te ve gerçekten bıraktığım için çok pişmanım. Eğitim herkes için çok önemli ve ben de bunu yeni yeni fark ediyorum. Şu an açık liseye gidiyorum ve oradan mezun olmak istiyorum. Böylece üniversite sınavlarına girme hakkını elde edeceğim.

Futbolcu olmadan önce yani bu spordan para kazanmaya başlamadan önce neler yapıyordun?

Çocukluğum futbolcu olma hayalleriyle geçti. Bir gün bağlama kursuna giderken arkadaşıma rastladım. "Futbol okuluna gidiyorum" dedi. Bir anda içimde fırtınalar koptu. Arkadaşıma dönüp, "Ne olur hocana söyle beni de takıma alsın" dedim. Ertesi gün hocanın beni kabul ettiğini öğrenince sabaha kadar gözüme uyku girmedi. Amcamın da baskısıyla babam futbol oynamama müsaade etti. Futbol oynamak için lisansımı aldığımda kimliğimi bulmuştum.

Baban futbolcu olmana neden bu kadar karşı çıktı?

Babam benim futbolla hayatımı kazanabileceğime hiç inanmadı. Çok kızıyordu. "O kadar insan varken sen mi futbolcu olacaksın?" diyordu. Ayrıca o dönemde düğünlerde bağlama çalarak, inşaatlarda çalışarak para kazanıyordum. Ailedeki tek erkek çocuk ben olduğum için maddi anlamda katkı yapmak zorundaydım. Babam düğünlere gitmem için baskı yapıyordu. Ama ben futbol oynamayı çok istediğimden baktı ki beni ikna edemiyor bu sefer para kazanabileceğim düğünler olduğunda beni bir hafta önceden uyararak, "Bu maçta kırmızı kart gör de haftaya şu düğüne git" demeye başladı. Ben PAF takımda oynarken bir gün babam maçımı izlemeye geldi. O maçta gol atınca bana inanmaya başladı. Sonrasında önlibero oynamaya başladığım için gol için fazla fırsat bulamasam da babam bana "düğünlerde bağlama çal" demekten vazgeçti.

Düğünlerde bağlama çalarak para kazanmayı başarabildin mi?

Dört beş sene düğünlerde bağlama çaldım. Yanıma bir baterist, bir solist alıp sahneye çıkıyordum ama asıl parayı inşaatlarda çalışarak kazanıyordum. Diyarbakırspor A takımına girene kadar duvar döşemeye, fayans ve sıva yapmaya devam ettim. Babam da inşaat işçisiydi. Futboldan para kazanmaya başlayınca çalışmasına izin vermedim.

Trabzonspor'a transferin nasıl gerçekleşti?

Aslına bakarsanız görüşmeler bundan 4 yıl önce başladı. Milli takımdaydım. O dönem Trabzonspor'da oynayan Ferhat Çökmüş geldi odama. "Bizim asbaşkan aradı, seni istiyorlar" dedi. Seve seve gelirim demiştim. Kulüpten aradılar sonra. Aynı cevabı onlara da verdim. Diyarbakırspor'la yaptıkları görüşmeden sonuç çıkmadı. Geçen yıl tekrar aradılar. Antalya'da kamptaydık. Hocamız istemedi. O dönem bana ihtiyacı olduğunu söyledi. Sezon sonu buraya geldim ve hayallerimi gerçekleştirdim.

Trabzonspor'a gelmeden önce ne umuyordun, gelince ne buldun?

Her futbolcunun hayalinde büyük takımda oynamak vardır. Diyarbakırspor'da takım arkadaşım olan Trabzonlu Ufuk Bayraktar aile dostumuzdu. Görüşüyorduk. Ufuk'a eninde sonunda Trabzon'a gideceğimi söylüyordum. Geldim ve her şeyin diğer takımlara oranla farklı olduğunu gördüm. Herkes işini yapıyor. Her yönüyle profesyonel bir kulüp. Malzemeciden yöneticiye kadar herkes işini yapıyor.

Kulübe girdiğinde kendini nasıl hissettin?

Büyük takımda oynayınca daha çok ön planda oluyorsunuz. Diyarbakır'da tanınıyordum ama sadece futbolu yakından takip edenler tarafından. Trabzon'da farklı. Alışveriş yaparken bile tanıyorlar beni.

Takım şu anda lider olarak lige devam ediyor. Sezon sonuyla ilgili bir öngörün var mı?

Geçen sezondan oturmuş bir kadromuz var. Sezon başında benimle birlikte 3-4 kişi takıma ilave oldu. Bireysel yetenekleri olan ve takım oyununa yaktın oyuncularımız var. Böyle olunca iyi bir ekip ortaya çıktı. Çok iyi pas yapıyoruz. Kenardan maçı izlerken arkadaşlarımın oyunundan büyük zevk alıyorum. Bu nedenle de Barcelona'ya benzetiliyoruz. Bu azimle gidersek şampiyon olabiliriz. İnşallah bunu bu yıl başarırız.

Şenol Güneş'le ilgili olarak neler söylersin?

O bir baba. Her futbolcu başında böyle bir hocayı görmek ister. Çağdaş, oyuna etkisi olan, oynayan oynamayan tüm oyuncuları hazırda tutan büyük bir profesyonel. Herkese şans veriyor. Onunla birlikte yedek kalmak bile sorun değil. Ben kendi adıma, "Neden oynamıyorum" demedim. Çünkü mutluyum. Diyarbakırspor'da sürekli oynuyordum. Oynamamak her futbolcu için üzücü. Ancak burada böyle bir şey hiç aklımdan geçmedi. Tek düşündüğüm şans verildiğinde kendimi göstermek ve takımıma yararlı olmak. Zamanla bulacağım şanslarla gerçek Barış Ataş'ı herkese göstereceğim.

Futboldan kazandığın ilk parayla ne yaptın?

Ben futboldan para kazanmaya başlamadan önce çok küçük bir evde oturuyorduk. Annemin hep büyük evde yaşamak gibi bir hayali vardı. Özenirdi. Konuşmalarımızda bir gün büyük bir ev alacağımı söylerdim. Diyarbakır'da profesyonel olup para kazanmaya başladım. İlk kazandığım ciddi para sonrası annemin yanına koştum. "Elinizde ne iş varsa bırakın. Hemen gidip bir ev beğenin" dedim. Önce 5 odalı büyük bir ev ardından araba aldım. Hayallerimdi bunlar. Onları gerçekleştirdim. Paramı iyi değerlendirmek istiyorum. Futbolda yarın ne olacağınız belli olmuyor.

İnşaatlarda çalıştın, saz çaldın. Hiç futbolcu olmasaydın ne yapacağını düşündün mü?

Dört kardeşiz. Annem bizi bu günlere getirdi. Babam inşaatlarda gece gündüz çalışıyordu. Evi annem çeviriyordu. Bir ablam öğretmen oldu. Kız kardeşim ise Gazi Üniversitesi Maliye Bölümü'nde okuyor. Diğer ablam evli. Çocukluğumdan beri çalışarak aileme destek oluyorum. Küçük yaşlarda hayallerimi süsleyen bisikleti bile inşaatta çalışarak biriktirdiğim parayla satın aldım. Geriye dönüp baktığımda aileme hiç yük olmadığımı söyleyebilirim. Futbolcu olmasaydım ne olurdum diye hiç düşünmedim. Belki bağlamacı olurdum. O da mahalli düğünlerde.

CİHAN

Anahtar Kelimeler:

Barış AtaşTrabzonspor

15 Aralık 2010 - 19:54:22
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

23:53Kocaman hedeflerini açıkladı
23:47Kocasinan şampiyonları ödüllendirdi
22:04Genç Aslan'ın onur gecesi
21:25Çaykur Rizespor: 0 - Samsunspor: 1
21:14Kayakla atlama yarışmaları sona erdi
21:12Yıldız Milli Basketbol Takım Balkan şampiyonu
21:07Bank Asya 1. Lig'de 17. Haftanın görünümü
21:03Spor Toto Süper Lig'de 17. Haftanın görünümü
20:31Kadınlar Basketbol Ligi'nde 9. Hafta
20:26YENİ YÖNETİM İLK TOPLANTISINI YAPTI
19:57Beko Basketbol Ligi'nde 10. Hafta tamamlandı
19:27Beşiktaş Cola Turka: 101 - Botaş: 88
19:17Kasımpaşa: 0 - Eskişehirspor: 2
19:13Ceyhan Bld: 55 - Panküp Kayseri Şeker: 73
19:12Mersin B.Belediyesi: 57 - Tarsus Belediye: 56
19:06BEŞİKTAŞ 1 - GAZİANTEPSPOR 1
18:58SADRİ ŞENER GÜVEN TAZELEDİ
17:57Akhisar: 0 - TKİ Tavşanlı: 1
17:39Lefter'in sağlık durumu kötüleşti
17:25Fenerbahçe Ülker ilk yenilgisini aldı
17:23Kayseri Erciyesspor: 1 - Giresunspor: 1
16:59GALATASARAY İLK YARIYI MORALLE KAPATTI
16:51Orduspor: 0 - Denizlispor: 0
16:48Manisaspor: 1 İstanbul B.Belediyespor: 0
16:28Kartalspor: 0 - Boluspor: 3
14:54Fenerbahçe Acıbadem finale yükseldi
14:16Tarihinin en iyi ilk yarı puanını topladı
13:47Fenerbahçe Alex'siz yapamıyor
13:45Okur'lu Jazz, Ersan'lı Bucks'ı mağlup etti
13:40Hidayet'siz Magic'e Howard yetmedi
Daha fazla haber göster
13:19Ömer'li Bulls'un serisi son buldu
13:17Trabzonspor Olağan Genel Kurulu yapılıyor
12:48Sadri Şener oyunu kullandı
08:39Eyüp Sultan'da dostluk namazı
00:01Yavru Kartal Dergisi piyasaya çıktı
23:21Kayakta çakılan sporcunun son durumu
23:18Kocaman: İstifa imasında bulunmadım
23:04Katar, Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak
23:00Galatasaray, Konya'ya geldi
22:53Çalımbay: Bugünkü maça çok üzüldük
22:05Konyaspor, Galatasaray'ı gözüne kestirdi
21:36Giresunspor'da, kulüp başkanlığına Ülkü seçildi
21:19Bank Asya 1. Lig'de 17. Haftanın görünümü
21:18Spor Toto Süper Lig'de 17. Haftanın görünümü
21:14Galatasaray'da Barış şoku
21:07Gaziantep Büyükşehir Bld: 1 - Diyarbakırspor: 0
20:50Tofaş: 92 - Oyak Renault: 68
20:50Mersin Büyükşehir Bld: 71 - Banvit: 80
19:59FENERBAHÇE: 1 - SİVASSPOR: 0
19:38Fenerli Lefter yoğun bakımda
19:30KOCAMAN KADRODA SÜRPRİZ YAPTI
19:17MP Antalyaspor: 2 - Ankaragücü: 2
18:52Tamer Oyguç'un acı günü
18:48Burhaniye Belediye: 61 - Fenerbahçe: 85
18:47Antalya Büyükşehir Bld: 69 - Olin Edirne: 50
18:33GENÇLERBİRLİĞİ: 1 - BURSASPOR: 5
17:57Şota Arveladze'ye taraftar sevgisi
17:51Alanya Belediyesi: 72 - Samsun Basketbol: 76
17:27GS Cafe Crrown Abdi İpekçi'de yenilmiyor
17:07Efes Pilsen: 107 - Aliağa Petkim: 67
16:27Güngören Belediyespor: 0 - Karşıyaka: 0
16:23Altay: 0 - Adanaspor: 0
16:18Kayserispor 2 - Bucaspor 0
15:21Fenerbahçe'den "artık yeter" açıklaması
13:56TS Genel Kurulu'nun ilk gün oturumu tamam
12:13Sadri Şener tek başkan adayı
12:02Mehmet, Utah'da 11 dakika oynadı
12:01Hidayet'li Suns, Mavericks'e kaybetti
11:56Kartal'dan ''sessiz'' kapanış
11:28Cim Bom mutlu bitirmek istiyor
10:58Spor dünyası 2010'da Frank Rijkaard'ı konuştu
10:40Atlet 400 altınla kaçtı
08:59Seba: Futbolu Real Madrid'den öğrenmeli
23:32Güneş: Kazanmak istiyorduk ve kazandık
22:29Spor Toto Süper Lig'de görünüm
22:21Ertuğrul Sağlam'ın Bursaspor hayali
22:14Ankara'da "Şampiyon Bursaspor" gecesi
20:04SON 10 DAKİKADA 3 GOL 3 PUAN
19:36İnönü yapılırsa, Dolmabahçe yok olacak
18:44Banvit'in derdi sakatlar
18:40MP Trabzonspor: 67 - Türk Telekom: 65
18:07TKBL'de 9. Hafta programı belli oldu
18:043 karşılaşmanın hakemleri açıklandı
17:09Olay çıkaran taraftarlara 500 lira ceza
15:49Adnan Polat: Hagi yıpratılmak isteniyor
15:20DINAMO KIEV ÇOK ZOR BİR RAKİP
14:39KARA KARTAL'IN RAKİBİ UKRAYNA'DAN
13:37ŞAMPİYONLAR LİGİ KURALARI ÇEKİLDİ
13:26Tanju Çolak öğrencilere yumurta attı
12:41''Ordinaryüs Lefter'' Atina'da hastanede
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
“Yaşlı bir kadına her hafta sebze verirdik”
 
 
Esen MIESSEN
Kış havası
 
 
Mansur Tuncay TAŞÇI
Modern hayat!
 
 
Necmettin EVCİ
Anlaşılmaz huzur, anlaşılır cinayetler!
 
 
 
 
ÇYDD'nin Baykal'ı uzaklaştırma planı!
 
Gizli tanıktan şok “Balyoz” itirafları
 
Cindoruk, DP'nin başına Çetin Doğan'ı önerdi
 
Kılıçdaroğlu'ndan "iktidar" vaadleri
 
"Kurultaya gitmekten halka gidemiyorlar"
 
 
 
 
 
 
 
"Delilik aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuç beklemektir."
(Benjamin Franklin)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.544
1.554
 
 Euro
2.034 2.049
 
 Sterlin
2.389 2.429
 
 Altın
68.42 69.07
 
 IMKB
62647  
 
 
Gerçek gurbetçi kim, edebiyatını kim yapıyor?...
 
SİDNEY- Uğur Işılak: Avustralya'daki insanımız gerçek gurbeti yaşıyor, Avrupa'daki gurbetçilerimiz ise gurbetin edebiyatını yapıyor.
 
 
 
 
  DTK tarafından yapılan Demokratik Özerklik Çalıştayı’nda Kürt sorununun çözümü için en önemli proje ve hedef, Demokratik Özerk Kürdistan’ın inşası olarak belirlendi  
 
 
 
  Maskeli iki kişi tarafından soyulmak istenen kuyumcu, olayı şaka sanıp gelenlerin silahını almaya kalkıştı. Soyguncular kaçtı, kuyumcu 'kazara kahraman' oldu.    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 slottyway

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app