DOLAR 1.547 - EURO 2.041 - ALTIN 68.36 - IMKB 63524
Cumartesi 18 ARALIK 2010
Doğan Rusya'daki gazetesini satabilir Tofaş: 92 - Oyak Renault: 68 Mersin Büyükşehir Bld: 71 - Banvit: 80 Yaşlı çift evde ölü bulundu. Işık Koşaner görevden alınsın FENERBAHÇE:1 - SİVASSPOR:0 (2. yarı) Kadın garson çalıştıran birahaneye saldırı Sınavda cevap anahtarı cebe geldi: 7 gözaltı KOCAMAN KADRODA SÜRPRİZ YAPTI KILIÇDAROĞLU, SAV'IN İZİNİ TAMAMEN SİLDİ habertaraf.com
 
 
 
Gizli tanıktan şok “Balyoz” itirafları
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Necip Hablemitoğlu'nun ölümünün yıl dönümü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Balyoz
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Müfettişten Başbakan olmaz
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
AK Parti'nin delegeleri, öteki partilerin delegelerine benzemez
 
 
Radikal
Akif BEKİ
CHP'de blok liste felaketi
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Koşaner ve tortu...
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Kemal Kılıçdaroğlu: ‘Anahtar kelime umut’
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kamuoyu işte budur
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Kim milletvekili olsun kurultayı
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Mevlâna'dan utanmak
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Diline asıl hâkim olması gereken askeriyedir
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Siyaset gereğini yapar
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
Ergenekon'un askeri ayağı görünecek mi?
 
 
Yeni Şafak
Kürşat BUMİN
İmdat! Çiller siyasete dönüyor!
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Akşam'ın iftiraları
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Eski PKK'lı anlatıyor-2
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Kayseri olayında iddialar ve gerçekler
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Kuruluş!
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Kürt sorununun kalbi “dil sorunu”
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Kerbela’yı anlamak
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Alper GÜRKAN
 
Ergun BABAHAN
 
Mehmet Şevket EYGİ
 
Ahmet KEKEÇ
 
 
 
Tevrat'ın Mesih'i kim?
 
 
 
Hıristiyanlık ve Yahudilik konusunda yaptığı araştırmalar ve yazdığı kitaplarla ses getiren, özellikle "Armagedon Savaşını kim başlatacak?" isimli son kitabıyla büyük beğeni toplayan yazarımız İlhan Akkurt, yine ilgi çekecek bir araştırma yaptı.
 
Akkurt, Tevrat'ı satır satır araştırarak, Yahudilerin "mesih" beklentisi hakkında yine ezber bozan bilgilere ulaştı. İşte o çok tartışılacak araştırma;

"Tevrat'ın mesihi kim?

Mesih; Tanrı tarafından kutsal bir görevle atanmış, Yahudileri esaretten kurtaracak Kudüs ve tapınak merkezli bir devlet kuracak, Tevrat kaynaklı bir önderdir. Tevrat’ın peygamberlik kitaplarının birçok yerlerinde, esaret altında kalan Yahudileri, Kudüs merkezli tekrar güçlü bir devlet kurarak, esaretten kurtarıcı bir önder olarak zikredilir. Tevrat’ta kurtarıcı Mesih hakkında bilgiler Yeşaya, Hezekiel, Yeremya, Mika, Zekerya  ve Daniel kitaplarında bol bol zikredilir. Tevrat’ın Hz. Musa’ya indirildiği kabul edilen, Musevilik için asıl bağlayıcı prensiplerin bulunduğu ilk 5 kitabında, ileride gelecek kurtarıcı Mesih’ten bahseden herhangi bir bilgi yoktur. Yahudilikte kurtarıcı Mesih beklentisinin temeli, Asur ve Babil yenilgisiyle başlayan esaret yıllarında yazılan peygamberlik kitaplarına dayanmaktadır:

1 İşay’ın kütüğünden yeni bir filiz çıkacak, Kökünden bir fidan meyve verecek.

2 RAB’bin Ruhu, bilgelik ve anlayış ruhu, Öğüt ve güç ruhu, bilgi ve RAB korkusu ruhu Onun üzerinde olacak.

3 RAB korkusu hoşuna gidecek. Gözüyle gördüğüne göre yargılamayacak, Kulağıyla işittiğine göre karar vermeyecek.

4 Yoksulları adaletle yargılayacak, Yeryüzünde ezilenler için dürüstçe karar verecek. Dünyayı ağzının değneğiyle cezalandıracak, Kötüleri soluğuyla öldürecek.

5 Davranışının temeli adalet ve sadakat olacak. (Tevat-İşaya:11)

Yukarıda zikredilen İşay, Kenan diyarına hakim olup tarihte on iki Yahudi kabilesini birleştirip tek bir devlet kuran Kral Davut’un babasıdır. Kral Davut dönemi, Yahudilerin birlik içinde en güçlü dönem olduğundan, Kral Davut Yahudiler için daima en ideal önderdir. Kral Davut’un oğlu Hz. Süleyman’ın ölümünden sonra devletleri kuzeyde İsrail ve güneyde Yahuda olmak üzere iki parçaya bölünüyor. Önce kuzeydeki İsrail MÖ:719’de Asurlular, sonra da 586’da güneydeki Yahuda Devleti Babilliler tarafından istila ediliyor. İşte bu esaret  dönemlerinde kendilerini esaretten kurtarıp, tekrar büyük devlet kuracak Tanrı tarafından atanan, Mesih Kral Davut gibi kurtarıcı Mesih beklentisi içinde olmuşlardır.  Bu esaret dönemlerinde yaşamış ve Tevrat’ta kitapları bulunan Yeşaya, Hezekiel, Yeremya, Mika, Zekerya  ve Daniel peygamler hep bu kutlu önderin geleceğini müjdelemişlerdir:

“6 Çünkü bize bir çocuk doğacak, Bize bir oğul verilecek. Yönetim onun omuzlarında olacak. Onun adı Harika Öğütçü, Güçlü Tanrı, Ebedi Baba, Esenlik Önderi olacak.

7 Davut’un tahtı ve ülkesi üzerinde egemenlik sürecek. Egemenliğinin ve esenliğinin büyümesi son bulmayacak. Egemenliğini adaletle, doğrulukla kuracak Ve sonsuza dek sürdürecek. Her Şeye Egemen RAB’bin gayreti bunu sağlayacak.” (Yeşaya-9)

Yahudiler’in Mesih beklentisinin temeli bu eserlerdir. Hz. İsa bu peygamberlerden 5 asır sonra dünyaya gelmiş olmasına rağmen Hıristiyanlarda Tevrat’ta beklenen Mesih olarak  gördükleri, Hz. İsa için bu kaynakları delil olarak sunarlar.  Peki, Yeşaya, Mika, Hezekiel ve Zekerya, Babil sürgün döneminde yapılan bunca kehanetler sonunda, beklenen kurtarıcı Mesih gerçekten geldi mi? Yahudileri bu esaretten kurtarıp tekrar Kudüs’e dönüp Tapınağı kurabildiler mi? Yoksa bu Mesih, Hıristiyanların iddia ettikleri gibi 5 asır sonra gelen Hz. İsa mıydı? Evet Yahudiler 70 yıl süren Babil esaretinden sonunda, bekledikleri kurtarıcıya kavuşmuşlardı. Büyük  ümitle bekledikleri Mesih gerçekten gelmişti. Yahudileri Babil esaretinden kurtarıp, Kudüs’e kavuşmalarını ve Tapınaklarını yeniden kurmalarını sağlamıştı. Ancak ortada çok garip bir durum vardı. Kurtarıcı Mesih gelip, Babil’i perişan edip, Yahudileri kurtarmıştı kurtarmasına ama, ortada çok garip bir durum vardı. Kurtarıcı olarak gelen Mesih Beytlehem kasabasından ve Davut soyundan değildi. TEVRAT’TA ÖZLEMLE BEKLENEN MESİH GELMİŞTİ AMA ORTADA GARİP BİR DURUM VARDI. GELEN KURTARICI DAVUT SOYUNDAN OLMADIĞI GİBİ, BİR YAHUDİ’DE DEĞİLDİ. Özlemle bekledikleri Mesih gelmişti, daha doğrusu Tanrı bekledikleri Mesih’i göndermişti.  Gelen Mesih kimmiş önce bir görelim:

“1 RAB meshettiği kişiye, Sağ elinden tuttuğu Koreş’e sesleniyor. Uluslara onun önünde baş eğdirecek, Kralları silahsızlandıracak, Bir daha kapanmayacak kapılar açacak. Ona şöyle diyor:

2 “Senin önünsıra gidip Dağları düzleyecek, Tunç kapıları kırıp Demir sürgülerini parçalayacağım. 3 Seni adınla çağıranın Ben RAB, İsrail’in Tanrısı olduğumu anlayasın diye Karanlıkta kalmış hazineleri, Gizli yerlerde saklı zenginlikleri sana vereceğim. 4 Sen beni tanımadığın halde Kulum Yakup soyu ve seçtiğim İsrail uğruna Seni adınla çağırıp onurlu bir unvan vereceğim.

5 RAB benim, başkası yok, Benden başka Tanrı yok. Beni tanımadığın halde seni güçlü kılacağım.

13 Koreş’i doğrulukla harekete geçirecek, Yollarını düzleyeceğim. Kentimi o onaracak, Sürgünlerimi ücret ya da ödül almadan o özgür kılacak.” Böyle diyor Her Şeye Egemen RAB.” (Yeşaya-45)

Gelen Mesih Yahudi ve Davut soyundan değil, bir Pers’li idi. Yani PERS KRALI KOREŞ’Tİ . M.Ö.538′de pers kralı II. Koreş, Babil Kralı Baltazar’ı yenip 16 Temmuz’da başkent Babil’i fethediyor. Böylece Yahudiler beklediği kurtarıcı Mesihlerine kavuşmuş oluyorlar. Tabi Babil esareti sona ermişti ve sona eren esaret sonunda, Kutsal Kent’lerine kavuşup M.Ö. 515 yılında Tapınaklarını da yeniden kuruyorlar. Böylece Tevrat’ta Yeşaya, Mika, Hezekiel, ve Zekerya peygamberlerin yazdığı iddia edilen kitaplardaki kehanet doğru çıkmıştı. Ayrıca Tevrat’ta Pers Kralı Koreş, Tanrı tarafında bu işe seçildiğine, yani mesih olduğunu açıkça belirtiyor:

“21- Böylece RAB’bin Yeremya aracılığıyla söylediği söz yerine geldi: “Ülke tutulmayan Şabat yıllarını tamamlayıncaya, yetmiş yıl doluncaya kadar ıssız kalıp dinlenecek.”

22- Pers Kralı Koreş’in krallığının birinci yılında RAB, Yeremya aracılığıyla bildirdiği sözü yerine getirmek amacıyla, Pers Kralı Koreş’i harekete geçirdi. Koreş yönetimi altındaki bütün halklara şu yazılı bildiriyi duyurdu:

“23- Pers Kralı Koreş şöyle diyor: ‘Göklerin Tanrısı RAB yeryüzünün bütün krallıklarını bana verdi. Beni Yahuda’daki Yeruşalim Kenti’nde kendisi için bir tapınak yapmakla görevlendirdi. Aranızda O’nun halkından kim varsa oraya gitsin. Tanrısı RAB onunla olsun!” (Tevrat-II. Tarihler-36)

Konu bu kadar açıkken, nedense bu garip duruma kimse değinmez ve Babil sürgününden kurtulmak adına yazılmış olan bu kehanetler, Hıristiyanlarca Hz.İsa’ya, Yahudilerce ise günümüze yorumlanır. Ancak Daniel’in bahsettiği Mesih Hz. İsa’nın gelişine uygun düşebilir. M.S. 70 ve 140 yıllarında Kudüs’te büyük yıkım ve sürgün oldu. Bu sürgün 2000 yıla yakın devam etti. Yahudiler 2000 yıl Kudüs ve Tapınak’tan mahrum, son derece çileli bir hayat sürdüler. 70 yıllık Babil sürgünü bunun yanında anmaya bile değmeyecek kısalıkta. Asıl Tevrat’ta beklenen sürgünden dönmek, Vaad Edilmiş Topraklarda Kutsal Kent’i ve Tapınağı yeniden kurma kehaneti şimdi gerçekleşmişti. İyi de gerçek buysa, hani devlet kuruldu, esaret bitti Mesih nerede kaldı. BÜTÜN BUNLARI GELİP O GERÇEKLEŞTİRECEKTİ. Ayni zamanda, Mesih’ten önce, Mesih’in geleceğini müjdelemek için, Mesih’ten önce geleceği kehanetinde bulunulan İLYAS nerede? (Tevrat-Malaki-4:5) Vaad Edilen Topraklara Yahudiler sürgünden döndüler ve Kudüs başkentli bir devlette kurdular. Bütün İsrailoğulları tekrar Vaad Edilen Topraklara dönecekti ama kayıp on kabileden haber yok. Bütün bunlar olurken beklenen Mesih nerede? Niçin hala gelmedi? Bu kadar çelişkiden sonra, kimse günümüzde boş yere hala, Mesih ne zaman gelecek diye beklemesin. Tevrat’ta sözü edilen kurtarıcı Mesih M.Ö. 538 yılında gelmiştir ve Yahudileri Babil esaretinden kurtarmıştır. Ancak bu gelen kurtarıcı Mesih, Tevrat’ta belirtilen gibi Davut soyundan bir Yahudi değildir. Gerçek bütün açıklığıyla ortada. Dileyen hala gelmesi için beklemeye devam edebilir. Bu durumun farkında olan dindar Yahudiler de yok değil. Lübnan’da ki Hizbullah’ın televizyonunda 18 Haziran 2005 tarihinde yaptığı konuşmada Haham David Weiss “İsrail’i Şeytan’ın maddeleşmiş halidir” diye tanımlayarak:

“Her gün İsrail’in yıkılması için dua ediyoruz” dedi.

Şu andaki İsrail’i SİYONİST BİR DEVLET olduğu için tanımamaktadırlar. “Mesih gelmeden önce bir Yahudi vatanından söz edilemez” der. Bu uyarıyı geçmiş yıllarda Talmud’taki Üç Emire dayanarak 13. yy.’da Haham eliezer,18.yy.’da Haham Yehonatban Eibshuts gibi Alman hahamlar, İspanyol Haham Ezra ve Yahudi bilgin Rafael Hirsch Yahudi göçmenleri Filistine göç konusunda hep uyarmışlardı. Talmud’a göre haklıdırlar.   Beklenen Mesih çıkmadığına göre, bu devlet meşru değil ve Siyonistlerin organize ettiği bir devlettir. Ayrıca Mesih yeryüzünde savaş değil, tüm insanlar için bir barış ve huzur dönemi başlatacaktır.  Aslında  İncil’de bahsedilen zamanın sonunda ve Armagedon Savaşı öncesinde Yahudilerin sürgünden dönüşü ve Filistin’de bir Yahudi devleti kurulması kehaneti de yoktur. İlgililerce konunun ciddiyet bir kez daha gözden geçirilmesini ve insanlara daha gerçekçi bilgiler sunulmasını tavsiye ederiz."

HaBertaraf.com

Anahtar Kelimeler:

İsaMesihTevratİncil

15 Aralık 2010 - 12:05:34
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

20:18Işık Koşaner görevden alınsın
19:40Sınavda cevap anahtarı cebe geldi: 7 gözaltı
19:12Hükümet kanadından GnKur'a ilk tepki!
19:04POYRAZKÖY'DEN YENİ MÜHİMMAT BULUNDU
18:1625 bin volt ünlü yönetmeni öldürdü
17:29"Protesto edilen Türköne değil, ifade hürriyetiydi"
16:35Vali Muşmal: Hukuki hakkımı kullanacağım
15:27"Kürtçe türkü" için öldürülmüştü
15:18Öğrenciler YÖK Başkanı Özcan'ı memnun etti
15:11İRANLI BAKANIN İLK MESAJI TÜRKİYE'YE
14:32Gül: Lisanlara sahip çıkacağız
14:05Derviş eroğlu kalp ameliyatı için geliyor
13:21Ehliyet sınavında başörtüsünü çıkardı
12:59Öğretim Üyeleri'nden Gül'e "dil" teşekkürü
12:56İsrail anlaşmaya saygı istedi
12:46"Mavi Marmara"da ölen Türklere Madrid'de anıt
12:23POYRAZKÖY'DE YENİDEN KAZI BAŞLATILDI
12:00Mavi Marmara, törenle karşılanacak
10:56GÜL 2 YASAYI ONAYLADI: SAYIŞTAY'A DÜZENLEME
10:22ÇYDD'nin Baykal'ı uzaklaştırma planı!
09:49Darbe kurbanı erken emekli
09:41Washington'da tasarıya karşı yoğun mücadele
09:10Gizli tanıktan şok “Balyoz” itirafları
09:07Seks kölelerine domuz bağı işkencesi
08:44AABK Genel Başkanı Öker'e gözaltı
08:40Tasarı meclis genel kuruluna gelmedi
08:36Aslan Paşa köpeğine yeni mezar yeri arıyor
07:44İnternet andıcı sorularına cevap gelmedi
00:34Kozyatağı Carrefour'un çatı katı yandı
00:05Necip Hablemitoğlu'nun ölümünün yıl dönümü
Daha fazla haber göster
23:55'YENİDEN DÜMENİN BAŞINDAYIM'
23:40Gizli tanığı deşifre eden haberler suç sayılmadı
23:28'Paşanın ayakkabısını silmek vatan borcu mu?'
23:21Davutoğlu,Clinton'ı aradı: Tasarıyı engelleyin
23:17'BU GECE KENDİMİZİ HESABA ÇEKME GECESİDİR'
22:34Siirt'te terör örgütü üyesi 5 kişi tutuklandı
22:07Londra'da bir kasaba sözde soykırımı kabul etti
21:52GÜL, HSYK KANUNU'NU ONAYLADI
21:45Maltepe sokaklarını birbirine kattılar
21:02ERDOĞAN VE KILIÇDAROĞLU ŞEB-İ ARUS TÖRENİNDE
20:39İşçi taşıyan minibüs kaza yaptı: 14 yaralı
20:21Siirt'te terör operasyonu: 5 tutuklama
20:18Ban Ki-mum: İlgili taraflar ilerleme görmek istiyor
20:15İDO'nun bazı seferleriyapılamadı
20:12Kayakla atlamada yere çakıldı
20:07Zorunlu din dersi davasında karar
20:01Erdoğan, Üniversite'de karanfillerle karşılandı
19:48Test sürüşünü Başbakan başlattı
19:20Bektaş: Sekreterlerden özür diliyorum
19:12Arınç'a fahri doktora verildi
19:03Konya-Ankara YHT test seferleri başladı
18:39KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu anjiyo oldu
18:27Seda Sayan ifade verdi
18:02BDP ve EDP'den GnKur'a tepki
17:46Vali yardımcısı Ali Yener Elçin serbest
17:04Uzmançavuş'un şehit olması: 1 gözaltı
16:19DEMİRTAŞ: İKİ DİLLİ TALEBİMİZ YOK
15:30Galata'da eylem yapan göstericiler gözaltında
15:21GENELKURMAY'DAN "KÜRTÇE" AÇIKLAMASI
14:00Zorunlu din dersine durdurma
13:34Kayseri, Özhaseki'ye sahip çıktı
13:11Altı kişiyi öldüren zanlıya 6 müebbet isteniyor
13:07Hollandalı bakandan Türk vekile ders
11:48VALİ YARDIMCISI VE HOSTES ADLİYEDE
11:21Gül'den BDP'li milletvekillerine uyarı
11:10BBP'liler yol kesip özür diledi
11:04Gül: Özhaseki'ye sonuna kadar kefilim
10:46ANTALYA VALİ YARDIMCISI GÖZALTINDA
10:33Yük gemilerinde kurtarma tamam
10:056 bakanlıkta atama
09:49Kayıp kuzenlere seks şantajı
09:42Adalet Akademisi Başkanlığına atama
09:40Sınav çetesine dava
09:07ÇYDD kitabevlerini bile fişlemiş
09:01Büyükanıt'ın sır CD'si deşifre edildi
08:15Hollanda meclisinde Gülen tartışması
23:46Norveç zenginleşince ABD kontrolünden çıkmış
23:21Antalya Vali Yardımcısı gözaltına alındı
23:04"İSTANBUL'UN YAKINDA 3. BİR GERDANLIĞI OLACAK"
22:31Başbakan Erdoğan, Ali Ekber Velayeti ile görüştü
22:14Özhaseki'ye 'Yılın Belediye Başkanı' ödülü
22:09"ISPATLAMAK ZORUNDA DEĞİLİM"
21:45Şahin'den resmi dil uyarısı
21:27Keşan'da taşımalı eğitime kar tatili
21:14Mersin'de göstericiler polise saldırdı
20:49'İŞİME DEVAM ETMEYİ UMUYORUM'
20:30Abdullah Gül, Başkan Gökçek'i ziyaret edecek
20:05ASSANGE KEFALETLE SERBEST KALDI
19:15Meteoroloji'den fırtına uyarısı
19:07Dargeçit'te silahlı saldırı: 1 uzman çavuş şehit
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
Katı olan modernleşiyor: Sol ve sağ batılılaşma
 
 
 
 
ÇYDD'nin Baykal'ı uzaklaştırma planı!
 
Gizli tanıktan şok “Balyoz” itirafları
 
Cindoruk, DP'nin başına Çetin Doğan'ı önerdi
 
Kılıçdaroğlu'ndan "iktidar" vaadleri
 
"Kurultaya gitmekten halka gidemiyorlar"
 
 
 
 
 
 
 
Hangi kova suya sarkıtıldı da dolu çıkmadı? Can Yusuf’u neden kuyudan ziyan görsün, niçin feryad etsin?
HZ. MEVLANA
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.537
1.547
 
 Euro
2.026 2.041
 
 Sterlin
2.375 2.420
 
 Altın
67.92 68.36
 
 IMKB
63524  
 
 
Hayat arkadaşı idik, rol arkadaşı olduk...
 
Merakla beklenen Sultanın Sırrı nihayet vizyona girdi. Ömer Erbil'in senaryosunu yazdığı ve Hakan Şahin'in yönettiği 'Sultanın Sırrı' filmi, II. Abdülhamit'e ait bir sırrın peşinde koşan iki Amerikan ajanının mücadelesini ele alıyor.
 
 
 
 
  WASHINGTON- ABD'nin bilimi destekleyen, hükümete bağlı önemli kuruluşu Ulusal Bilim Vakfındaki tek Türk direktör Semahat Demir, beyinle ilgili hem hastalıkların teşhis ve tedavisi hem de beyin-bilgisayar arafazları konusunda önemli çalışmalar bulunduğunu belirterek, 'uzun vadede insansı robotların gerçek olacağını' söyledi.  
 
 
 
  Türkiye'de tartışma konusu olan devşirme atletler, meclisin gündemine ilginç bir olayla taşındı    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin