DOLAR 1.547 - EURO 2.041 - ALTIN 68.36 - IMKB 63524
Cumartesi 18 ARALIK 2010
Moskova'da tansiyon hala yüksek: 250 gözaltı Yılmaz: Aldığımız ilave tedbirler hazırlık CHP'de PM üyeleri belli oldu, Tekin şok geçirdi! Bank Asya 1. Lig'de 17. Haftanın görünümü Spor Toto Süper Lig'de 17. Haftanın görünümü Galatasaray'da barış şoku Gaziantep Büyükşehir Bld: 1 - Diyarbakırspor: 0 Doğan Rusya'daki gazetesini satabilir Tofaş: 92 - Oyak Renault: 68 Mersin Büyükşehir Bld: 71 - Banvit: 80 habertaraf.com
 
 
 
Gizli tanıktan şok “Balyoz” itirafları
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
İmam Gazali'nin ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Balyoz
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Müfettişten Başbakan olmaz
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
AK Parti'nin delegeleri, öteki partilerin delegelerine benzemez
 
 
Radikal
Akif BEKİ
CHP'de blok liste felaketi
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Koşaner ve tortu...
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Kemal Kılıçdaroğlu: ‘Anahtar kelime umut’
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kamuoyu işte budur
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Kim milletvekili olsun kurultayı
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Mevlâna'dan utanmak
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Diline asıl hâkim olması gereken askeriyedir
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Siyaset gereğini yapar
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
Ergenekon'un askeri ayağı görünecek mi?
 
 
Yeni Şafak
Kürşat BUMİN
İmdat! Çiller siyasete dönüyor!
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Akşam'ın iftiraları
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Eski PKK'lı anlatıyor-2
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Kayseri olayında iddialar ve gerçekler
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Kuruluş!
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Kürt sorununun kalbi “dil sorunu”
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Kerbela’yı anlamak
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Alper GÜRKAN
 
Ergun BABAHAN
 
Mehmet Şevket EYGİ
 
Ahmet KEKEÇ
 
 
 
Türk polisi AB polisinden daha merhametli
 
 
 
Başmüzakereci Egemen Bağış ile Türkiye'nin ele alınacağı AB Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde konuştuk. Son öğrenci eylemlerini ve polisin tavrını değerlendiren Bağış, Avrupa'da da polisin eylemciye gül atmadığını söyledi. Türk polisinin daha merhametli olduğunu savundu
 
Röportaj: Özlem Akarsu ÇELİK

Bugün Brüksel'de AB dışişleri bakanlarının toplantısı var. Türkiye'nin davet edilmediği toplantıdan ne çıkacağı merakla beklenirken Devlet Bakanı ve Başmüzakareci Egemen Bağış'la hem AB'yi hem ülke gündemini konuştuk. Her fırsatta söze, 'AB'den ne bekliyoruz anlatayım' diyerek başlayan Bağış, beş madde sıralıyor: Adil müzakere süreci, terörle mücadelede somut katkı, vize konusunda hakkaniyet, Kıbrıs'ta adil bir çözüm, AB zirvelerinde Türkiye'nin de yer alması...

'Hem bizi davet etmeyecekler hem de Türkiye'nin ekseni kayıyor mu diye tartışacaklar' diye çıkışan Bağış, birkaç gün önce girdiği twitter aleminde AB'yi, Başbakan ile birlikte gittiği memleketi Siirt'ten bombaladı, 'AB'de Siirt'ten bile geri yerler var. Samimiyette ise AB'nin Siirt'i yakalamak için kırk fırın ekmek yemesi lazım.'

'DRAMATİK' BEKLENTİM YOK
- Bugün Brüksel'deki AB dışişleri bakanları toplantısından ne bekliyorsunuz?

İlerleme raporundaki gibi bazı eleştiriler konsey kararına yansısa bile Türkiye'nin AB süreci ile ilgili dramatik bir karar beklemiyorum. Geçtiğimiz süre içinde başta Kıbrıs ve Ankara protokolü başta olmak üzere Türkiye-AB ilişkilerinde, Türkiye'nin çözümden yana çaba içinde olduğunu bütün Avrupalılar görüyor. Özellikle anayasa değişiklik paketi konusunda halkımızın ortaya koyduğu kararlılık Avrupalılar'ı derinden etkiledi. Türkiye'nin terörle mücadelesine atıf yapılarak terörün lanetlenmesini ve Türkiye'nin aktif dış politikasının AB'ye katkısının takdir edilmesini bekliyoruz.

- WikiLeaks belgelerine göre Papa 16'ncı Benediktus papa olmadan önce Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkmış. Hayal kırıklığına uğradınız mı?

Hayır. Wikileaks belgelerini bu kadar ciddiye alma taraftarı değilim. Eskiden Teksas, Tommiks okuyanlar şimdi wikileaks okuyorlar. Papa olduktan sonra Türkiye konusunda olumlu mesajlar verdiğini de unutmamak gerekir. Avrupalı liderler içinde, Mavi Marmara olayından sonra İsrail'i en sert kınayan Papa oldu. Bu kriptolardan laf cımbızlamak gerçeği yansıtmaz. 2004 kriptosunu konuşurken 2006 kritpotusuna vurgu yapılmadığında aykırı bir durum çıkıyor ortaya. Bizim basın seçmece yayın yapınca kamuoyunda farklı bir intiba oluşuyor. Wikileaks ile gaza gelmenin kimseye faydası yok.

ABD ÖNEMSİYOR
- ABD'li diplomatlar, aralarında sizin de bulunduğunuz, Başbakan'ın bir dönemki danışmanları için çok ağır ifadeler kullanmış: Dalkavuk, yetersiz vb...

Zaman onların ne kadar öngörüsüz olduklarını gösterdi; onların yeterli görmediği danışmanlarla bu iktidarın, cumhuriyetin en başarılı hükümeti olduğunu ortaya koydu. Vatandaş değerlendirmesini yapıyor. Başkalarının yaklaşımlarını önemseniyorum. ABD Başkanı Obama'nın bizzat Başbakanımızı arayıp wikileaks ile ilgili açıklama yapma ihtiyacı hissetmesi, Amerika'nın Türkiye'yi, bu iktidarı önemsediğini, Obama ile Erdoğan'ın ilişkisinin boyutunu ortaya koyar. Obama konuyla ilgili ilk olarak Türkiye ve ABD'nin en büyük komşusu Meksika'nın liderlerini aradı. Demek ki Türkiye'yi önemsiyorlar.

- 'Wikileaks'in altında İsrail var' şüphesine ne diyorsunuz?
Rivayetler muhtelif. Zaman her şeyi ortaya çıkaracaktır. Böyle şeyler gizli kalmaz.

- Ana muhalefet partisi wikileaks belgelerindeki akçeli işlerin açıklanmasını istiyor...
Antalya metrosunu Başbakan'ın dünürünün aldığı iddia edildi. Oysa Başbakan'ın dünürü gazeteci ve şu an hayatını torunlarıyla oynayarak geçiren biri. Muhalefetin wikileaks'e denize düşmüş yılan gibi sarılması ne kadar çaresiz olduklarını gösterir. Hükümeti eleştirecek bir şey bulamıyor, yabancı diplomatların rastgele yazdıkları sözde telgraflara sarılarak hükümeti yıpratma çabası içine giriyorlar.

YABANCI DİPLOMATLARLA İLETİŞİM SUÇ DEĞİLDİR
- WikiLeaks kriptolarında bazı isimler xxx diye gizlenmiş. Amerikalı diplomatlarla yakın diyaloğunuz var. Gizli isimlerden biri siz misiniz?

Yabancı diplomatlarla iletişim içinde olmak suç değildir aksine diplomasinin gereğidir. 2002 yılından bu yana sırayla Türkiye-ABD Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı, Başbakan Erdoğan'ın dış ilişkiler danışmanı, Ak Parti Dış ilişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Devlet Bakanı olarak defalarca Washington'a gidip geldim. Ankara'daki ABD Büyükelçiliği ile defalarca temasta bulundum. Elçiliklerin davetlerinde partimi temsil ettim. Ben ve arkadaşlarımla ilgili boş iddialarını isim vererek kriptolarına geçirenlerin, adımı başka bir yerde gizlemelerinin mantığı olamaz.

SİİRT'İN PARİS ADLI KÖYÜ
-  Avrupalılar, 'Türkiye AB üyesi olmak istemiyor, küçük Amerika olmak istiyor' diyorlar.

Avrupalılar'ın Türkiye'nin tam üyeliğini ötelemek için bütün yaratıcılıklarını zorlayarak yeni bahaneler bulmaları bana artık komik gelmiyor.Dış ticaretimizin yüzde 60'ı AB ülkeleriyle. AB'nin ihtiyaç duyduğu enerji kaynaklarının yüzde 70'i bizim sınırlarımızda. İmparatorluğumuz batarken bize 'Avrupa'nın hasta adamı'demişlerdi, Asya'nın değilÖ Türkler bugün her zamankinden daha çok Avrupalıdır, müreffehtir. Anadolu topraklarında yaşamış bir prensesin adıdır Avrupa. Paris ise bir prensin adı. Memleketim Siirt'te bile adı
Paris olan bir köy var biliyor musunuz?

Röntgen her şeyi göstermez
- AB, 2010 İlerleme Raporu'nda, Türkiye'de ifade özgürlüğünün önündeki engelleri, gazetecilere açılan davaları, medyaya yönelik siyasi baskıları eleştirdi.

İlerleme raporu Türkiye'nin röntgenini çekiyor. Bazen röntgenlerde her şey gözükmez. Bu 13'üncü röntgen ve en olumlusu olduğunu söyleyebiliriz.

- Raporda tutukluluk sürelerinin uzunluğu da eleştirilmişti.

Şamil Tayyar'a açılan davaların rapora yansımasının ve eleştiriliyor olmasının, Balbay'ın tutukluluk süresinin uzamış olmasının ülkemizin imajına yansımasını da görüyorum. Zaman her şeyi ortaya çıkaracaktır. Böyle şeyler gizli kalmaz.


11 yaşındaki oğlum yasaklı Youtube'a giriyor
-  AB, Türkiye'deki youtube yasağını da eleştiriyor.
Biz de eleştiriyoruz.

Başbakan, giriyorum demişti. Siz de giriyor musunuz yasaklı youtube'a?
Benim vaktim olmuyor da 11 yaşındaki oğlum Egehan, 8 yaşından beri her gün giriyor youtube'a. Bizim evde teknolojiden o sorumlu.

Ha taş ha yumurta sert atarsan gözünü çıkarır
- Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'ye yumurta atan kişi 150 euro para cezası aldı. İngiltere Başbakanı Cameron'a yumurta atan lise öğrencisi serbest bırakıldı.
Ha taş atmışsın ha yumurta. Sert atarsan insanın gözünü çıkarır. Yumurta atmayı mübah gösterme lütfen. Sen de kafana bir tane yumurta yersen anlarsın o zaman (gülüyor).

- Hükümetinizin öğrencilere tepkisi çok sert. Ne istediklerini biliyor musunuz?
Taleplerinin bir kısmının aslında gerçekleşmiş olduğuna dair hissiyatım var. İstanbul'da gençlere haber gönderdim gelsinler, kahve içelim dedim. Bizim kendisiyle konuşacağımız bir şey yok dediler. Anladım ki amaçları üzüm yemek değil bağcı dövmek. Dolmabahçe'deki rektörler buluşmasını basma düşüncesiyle yola çıkanların amacı, istismar edenlerin talimatları çerçevesinde olay çıkarmak. Buna rağmen ülkemin gençlerini çok seviyorum.

- 'Türbanlı eylemcilere şefkat gösterenler, solcu gençleri dövüyor' eleştirisi yapılıyor.
Kesinlikle hayır. Hiçbir siyasi otoritenin böyle bir talimatı olamaz.

AVRUPA'DA DA  EYLEMCİLERE GÜL DAĞITILMIYOR
- İTÜ'de Başbakan'ı protesto eden öğrenciler 1 yıl 3 ay hapis cezası aldı. Çok ağır değil mi?

AB üyesi ülkelerde, Yunanistan, İngiltere, Fransa'da gençlerin eylemlerine bakın. Polis göstericilere gül dağıtmıyor. Türk polisi çok daha merhametlidir, vicdanlıdır. Bizde polis eğitimindeki uyarı atışı birçok ülkede yasaktır. Uzun süre yaşadığım Amerika'dan biliyorum. ABD'de polis tehdit gördüğü hedefin yüzüne ya da göğsüne nişan alır. Türk polisi ise önce uyarı atışı yapar.

- Siz de Ankara Üniversitesi'nde yumurtalı saldırıya uğradınız ve suç duyurusunda bulundunuz...
Sadece bana olsa bir şey yapmayacaktım ama beni ağırlamak için dışarı çıkan bir akademisyenin her tarafını yumurta içinde görünce içim cız etti. Suç duyurusunda bulundum, iki saat sonra serbest bırakıldılar. “Bunları bırakan hakimin siyasi görüşü farklıymış” gibi bir komplo teorisiyle bakmadım olaya. Keratalar yumurta atacaklarına sucuk getirselerdi sucuk yiyip sorunları konuşurduk dedim.

AKŞAM

Anahtar Kelimeler:

Egemen BağışÖzlem Akarsu Çelik

14 Aralık 2010 - 08:34:14

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.537
1.547
 
 Euro
2.026 2.041
 
 Sterlin
2.375 2.420
 
 Altın
67.92 68.36
 
 IMKB
63524  
 
 
Hayat arkadaşı idik, rol arkadaşı olduk...
 
Merakla beklenen Sultanın Sırrı nihayet vizyona girdi. Ömer Erbil'in senaryosunu yazdığı ve Hakan Şahin'in yönettiği 'Sultanın Sırrı' filmi, II. Abdülhamit'e ait bir sırrın peşinde koşan iki Amerikan ajanının mücadelesini ele alıyor.
 
 
 
 
  WASHINGTON- ABD'nin bilimi destekleyen, hükümete bağlı önemli kuruluşu Ulusal Bilim Vakfındaki tek Türk direktör Semahat Demir, beyinle ilgili hem hastalıkların teşhis ve tedavisi hem de beyin-bilgisayar arafazları konusunda önemli çalışmalar bulunduğunu belirterek, 'uzun vadede insansı robotların gerçek olacağını' söyledi.  
 
 
 
  Türkiye'de tartışma konusu olan devşirme atletler, meclisin gündemine ilginç bir olayla taşındı    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 slottyway

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app