DOLAR 1.521 - EURO 2.032 - ALTIN 67.98 - IMKB 65499
Perşembe 16 ARALIK 2010
Ankara çevik kuvvet önünde şüpheli paket UEFA Avrupa Ligi'nde toplu sonuçlar BEŞİKTAŞ'IN MUHTEMEL RAKİPLERİ Efes Pilsen: 79 - Panathinaikos: 78 VICI Aistes: 91 - Galatasaray MP: 86 ''Bunlar gençleri yanlışa yöneltiyorlar'' MKB Euroleasing: 81 - Fenerbahçe: 92 Bakan Yıldırım, Bozkır'da incelemelerde bulundu SAHTE TWITTER HESABI BELEDİYEYİ KARIŞTIRDI PKK'lının cenazesinde olay çıktı habertaraf.com
 
 
 
Türkiye kendini 80 sonrası nasıl tanıdı?
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Haftanın adamı Mehmet Özhaseki kimdir?
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Erbakan fenomeni
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Kemal Bey ve terbiye
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Öcalan neyi oynuyor?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Kılıçdaroğlu'nun terk edildiği sahne
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Bu adam Türkiye’nin kaderini değiştirdi
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Gülen Hareketi PKK’yla ittifak yapmaz
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Cuma İçten: İstifa ediyorum
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Ben polisimi ezdirmem!
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
İran ve Muttaki krizi
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Olup biteni anlamak için köşeli bir model
 
 
Zaman
Etyen Mahçupyan
Kim kimi niçin destekliyor?
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Tahammül mülkü yıkılırsa...
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Gençlik muhalefet mi demektir?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hüseyin Gülerce doğru olanı yaptı
 
 
Zaman
Joost LAGENDIJK
Mesele politika, gerisi lâfügüzaf!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
İsrail hata ediyor, Türkiye, Araplara benzemez...
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Hüseyin Gülerce'den kim özür dileyecek acaba?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Türkçe'yi katl ettiler!
 
 
Vatan
Mustafa MUTLU
Kayseri iddiaları ve Başbakan’ın tavrı!
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Kılıçdaroğlu ve 26 sayfalık ifade
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
“Kimlik kırılması”
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Medyadaki XXX'leri kimler koruyor
 
 
Star
Şamil TAYYAR
28 Şubat talimatı ABD’den
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Tarafsız yazar!
 
 
 
 
 
 
ÇYDD burs kararını toplantıyla almış
 
 
 
İSTANBUL- ÇYDD'liler örgüt yandaşlarına burs verilmesine toplantıyla karar vermiş.
 
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), araç yakan eylemcilere burs verilmesi konusunda dikkatli davranma kararı almış. Emniyetten bazı müdürlerle temasta oldukları belirtilen ÇYDD, kapatılan Demokratik Toplum Partili (DTP) belediyelere yardımcı olmayı da kararlaştırmış. Yurtdışından aldıkları paraların kayıtlara geçirilmemesine karar veren dernek, bazı cemaatlere de sızmaya çalışmış. Derneğin aldığı kararda, "Yeni bir süreç için dinci cemaat evlerinden uzantılar gerekiyor. Bu konuda hem özendirme ve seçme uğraşısını sürdürmeli hem nüfuz eden yeşil kardelenlerin izlenmesi" ifadesi yer alıyor.

ÇYDD iddianamesinde derneğin Kadıköy şubesinde yapılan toplantıda alınan bir karar yer aldı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi nöbetçi hakimliğince verilen karar üzerine gerçekleştirilen arama sonucunda dernekte ele geçirilen bir hard diskteki '2008 toplantıözeti.doc' isimli word dosyasında toplantıda alınan kararlar bulunduğu belirtildi. 'Yönetim Kurulu Toplantı özeti' başlıklı listede alınan kararlarda derneğin Ergenekon davasında yer alan bazı isimlerle birlikte çalışmalarına rağmen yan yana görüntü vermemeye özen gösterdikleri kaydedildi.

Alınan kararlarda, "Doğu beyin bir dokümanında ADD ve CKD'nin yanında bizim de ismimiz geçiyormuş. Basın açıklamalarında ve diğer faaliyetlerde Aydınlıkçılarla beraber görüntü vermemeye dikkat edilsin. Ümraniye davasında alınanlarla temas kurulmayacak. Baskılara rağmen operasyonun devam edebileceği söylendi. Bu nedenle gizlilik en üst seviyeye çıkarılacak. Karşıt tavır gösterilerek riske girilmeyecek. Alınanlara yakın olanlarla da görüşmeyelim. Alınanların çoğu alt düzeymiş, ama kritik düzeye de ulaşmışlar." kararı alınmış.

Bölücü örgüt yandaşlarına burs verdiği iddia edilen ÇYDD'nin bu konuyla ilgili de aynı toplantıda karar aldığı ortaya çıktı. Ergenekon terör örgütü üyeliği ile suçlanan ÇYDD'lilerin toplantı kararında, emniyette bazı polis müdürleriyle görüştükleri bilgisi de yer alıyor. Alınan kararda, "Polis içinden gelen bilgilere göre araç yakanlar nedeniyle burslar konusunda daha dikkatli davranmak zorundayız. Türkan abla gerekirse kayıt silinsin ama bursta kesintiye gitmemeliyiz görüşünde. Acil durumlarda yalnızca Türkan ablanın belirlediği listedeki polis müdürleriyle görüşülecek." deniliyor.

ASKERİ LİSE YAKININDAKİ EVLERE YERLEŞTİRİLECEK KIZLARA HER TÜRLÜ FEDAKARLIK YAPMALARI İÇİN YÖNLENDİRMEDE BULUNULACAK


Derneğin 2008 yılında yaptığı anlaşılan toplantıda aldığı bazı kararlar şunlar: "Kız ve erkek arkadaşlarımızın rahatlıkla birlikte kalacakları semtlerin ve konutların seçimine özen gösterilsin. Evlerde kutsallar açıkta bulunmayacak. Yeditepe ile koordinasyona ve Bedrettin beyin görüşlerinin alınması özel önem verilecek. Burslarla ilgili listelerde köken raporları dikkate alınacak, güncellemeler bilgi işlem merkezine iletilecek. Güneydoğuda DTP'li belediyelere yardımcı olunacağı kendilerine iletilecek, projelerimiz konusunda destekleri alınacak. Askeri okullara yakın çevrede oluşturulan kız evlerine en uygun kızlar seçilerek bu evlere aktarılacak. Çalışmanın hassasiyeti sıklıkla vurgulanacak. Kızlara her türlü fedakarlık yapmaları için yönlendirmede bulunulacak. Kuleli'de rehberlik dersinden yararlanılacak. Daha önce önerilen rektör listeleri için yapılmış çalışmalar imha edilecek. Şener paşaya arz edilen burs listeleri dahil. İstanbul, İnönü, Antalya, Samsun, Uludağ, 9 Eylül rektörleriyle temasa geçilmeyecek ama destek sürdürülecek. Alemdaroğlu ile de. Mitingler konusunda Tuncay Özkan ile temas kurulmuştu, şu an için sıkıntı yok dendi. Ancak yakın bir görüntü oluşturulmayacak. Gerekirse ayrı görüntü verilecek. Toplumun daha çok harekete geçirilmesi için mitingler yeniden kullanılabilir."

Burs verilenlerden mezun olup başını örten kişilerden rahatsızlık durdukları belirtilen ÇYDD'liler, "Eleştiriler var. Burs verilenlerden mezun olunca kapanan olmuş. Bunlar çok önemli. Bu tip durumlar burs verenleri etkiliyor. Hanzade hanım ve teşvikçisi olduğu burs veren grubu rahatsızmış. Çok dikkat edelim." kararı almış.

Yurt dışından da para aldıklarını itiraf eden ÇYDD'liler bu konuda ise yurt dışından gelen paraların kesinlikle kayıtlara geçirilmemesini ve güvenilir üyelerin İsveç hesaplarını bu amaçla kullanılmasını kararlaştırmış.

YENİ SÜREÇ İÇİN CEMAATLERE SIZMIŞLAR

Derneğin aldığı kararlardan biri de "Yeni bir süreç için dinci cemaat evlerinden uzantılar gerekiyor. Bu konuda hem özendirme ve seçme uğraşısını sürdürmeli hem nüfuz eden yeşil kardelenlerin izlenmesi." deniliyor.

İddianamede, "Bu notlar, bahse konu derneğe sızan bazı mensuplarının, dernek çatısı altında, legal faaliyet dışında, hukuka aykırı faaliyette bulunduklarını, bazı burs alan öğrencilerin araç yakma eylemlerine katıldıklarını öğrenmelerine rağmen bu kişilere burs vermeye devam etiklerini, askeri okullarda okuyan öğrencilerle özel olarak ilgilendiklerini, askeri okullara yakın yerlerde tuttukları evlerde kalan kız öğrencilere her türlü fedakarlık yapmaları için yönlendirmede bulunduklarını, burs verilecek kişilerin ırki kökenlerine ve mezheplerine göre sınıflandırıldıklarını, faaliyetleri ve hesap hareketleri açık, şeffaf, denetlenebilir olması gerekirken özellikle bu hususlarda gizliliğe riayet ettiklerini, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılamaları devam eden bazı Ergenekon terör örgütü sanıkları ile irtibat içinde olduklarını gstermektedir." denildi.

ÇYDD, Emniyet Genel Müdürlüğü personelini fişlemiş


Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Emniyet Genel Müdürlü personelinin kişisel verilerini kayıt altına tutarak fişlemiş. Derneğin Kadıköy Şubesi'nde ele geçirilen hard diskte yer alan bir belgede Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin azınlık, Türk, Ermeni asıllı, dini meçhul, Süryani, Rum, Yahudi gibi çeşitli kategorilerde fişlemiş.

ÇYDD iddianamesinde derneğin Kadıköy Şubesi'nde yapılan aramada ele geçirilen hard disk içinde yer alan bir dosyada Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin fişlendiği belirtildi. Hard Disk içinde bulunan "_emn_azıınlıklar.xlsx" isimli Excel dosyasının 2. sayfasında 'Emniyet Genel Müdürlüğü 'personeline ait kişisel verilerin saklandığı ifade edildi. Dosyada Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin vatandaşlık numarası, ad, soyad, kurum, görev, azınlık bilgi ve azınlık bilgi-ktg şeklinde sütunlarda başlıklar bulunduğu belirtilen iddianamede, "Azınlık bilgi" isimli sütun başlığı altında "kendisinin ataları dinsiz veya dini meçhul, karısının ataları Ermeni kökenli olduğu, karısının ataları Türk asıllı olmadığı, karısının anneannesinin Hristiyan kökenli olduğu, Karısının ataları Süryani kökenli olduğu", "Azınlık Bilgi -KTG" isimli sütun başlığı altında ise, "Dinsiz veya dini meçhul, Ermeni, Türk asıllı değil, Hristiyan, Hristiyan kökenli, Süryani, Rum, Yahudi, Mason Locası üyesi" şeklinde notlar alınarak ırki kökenlerine dair fişlemeler yapıldığı görülmüştür." ifadesi yer aldı.

Ele geçirilen aynı hard disk içinde yer alan "ibadet yerleri.xls" isimli dosya incelendiğinde "Rum", "Ermeni", "Yahudi", "Süryani" ve "Yabancılar" isimli çalışma sayfası bulunduğu ifade edildi.

"Ermeni" isimli çalışma sayfasında toplam 79, "Yahudi" isimli çalışma sayfasında toplam 30, "Süryani" isimli çalışma sayfasında toplam 33, "Yabancılar" isimli çalışma sayfasında toplam 52 adet satır bulunduğu vurgulanan iddianamede, bu satırlarda Türkiye genelinde faaliyette olan kilise ve ibadethanelerin illere göre dağılımının listeler halinde bulunduğu ifade edildi.

"ACİL DURUMDA ULAŞILACAK EMNİYET GÖREVLİLERİNİN LİSTESİ"

Derneğe ait Kadıköy şubesinde ele geçirilen hard diskte yer alan "listeler.xls" isimli dosya hakkında da iddianamede detaylı bilgiye yer verildi. Doysa içinde "mülkiye" isimli sayfada toplam 226 kişinin isimlerinin yazılı olduğu aktarılan iddianamede, bu isimlerin karşısında ise, Kültür Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, İçişleri, Hazine Müsteşarlığı ve Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu gibi görev yaptıkları yerlerin ve görevleri ile ilgili açıklayıcı bilgilerin yazılı olduğu bildirildi.

"2008 Acil dur. ulaşılacak emn." İsimli sayfada; toplam (170) emniyet müdürü, emniyet amiri ve başkomiserin isimlerinin yazılı olduğu, bu isimlerin karşısında görev yaptıkları yerlerin ve telefon numaralarının yazılı olduğu, "2006 Acil dur. ulaşılacak emn." isimli sayfada; toplam 34 emniyet müdürü ve emniyet amirinin isimlerinin yazılı olduğu belirtilen iddianamede şu ifadelere yer verildi: "Bu isimlerin karşısında görev yaptıkları yerlerin ve telefon numaralarının yazılı olduğu, "2007 Acil dur. ulaşılacak emn." isimli sayfada; toplam 139 emniyet müdürü ve emniyet amirinin isimlerinin yazılı olduğu, bu isimlerin karşısında görev yaptıkları yerlerin ve telefon numaralarının yazılı olduu" ifadeleri yer aldı. CİHAN

30 yıl hapis istendi

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) yöneticileri ile üyelerinden oluşan 8 sanığın, 7,5 ile 30 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması istendi.

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet savcıları Ercan Şafak, Murat Yönder ve Zekeriya Öz tarafından hazırlanan iddianame, bugün sanık avukatlarına verildi. İddianamede, sanıklardan Mustafa Namık Kemal Boya'nın ''Ergenekon Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma'', ''Devletin Güvenliğine İlişkin Gizli Belgeleri Temin Etme'' ve ''Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Etmek'' suçlarından 12,5 yıldan 30 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

İddianamenin kabul edildiği İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hakkında yakalama kararı çıkarılan Eski ÇEV Başkanı Gülseven Yaşer ile Fatma Nur Gerçel'in ''Ergenekon Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma'' ve ''Hukuka Aykırı Olarak Kişiler Verileri Kaydetmek'' suçlarından 8 yıldan 19,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen iddianamede, Ayşe Yüksel, Halime Filiz Meriçli, Hamdi Gökhan Ecevit, Ömer Sadun Okyaltırık ve Aydın Ortabaşı'nın da ''Ergenekon Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma'' suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapse mahkum edilmesi talep edildi. AA

ÇYDD iddianamesinden: Kadın ayarlandığında her işi yapabilir

Ergenekon Soruşturması kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) yöneticileri hakkında hazırlanan iddianamede, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensubu olduğu anlaşılan 37 kişinin isim ve rütbelerinin yanında; "Çiğ köfte rakı partilerini sever, kadın ayarlandığında her iş yaptırılabilir", "28 Şubat sürecinde BÇG olarak çalıştı, iyi haber toplar", "Dincilerin davalarında kullanılabilir." şeklinde fişlemeler yer aldığı görüldü.

Mahkemenin onaylamasının ardından avukatlara dağıtılan ÇYDD üyelerinin sanık sıfatıyla yer aldığı iddianamede, çarpıcı bilgiler yer alıyor. ÇYDD'nin Kadıköy Şubesi'nde ele geçirilen bilgisayarın hard diski üzerinde yapılan incelemede TSK mensuplarına ait fişlemelerin yer aldığı "ÇYDD son liste" isimli bir listeye rastlandı. Bu listede TSK mensubu olduğu anlaşılan toplam 52 kişinin isimlerinin, rütbelerinin ve görev yaptıkları yerlerin yazılı olduğu görüldü. 'Yeni' isimli sayfada ise TSK mensubu olduğu anlaşılan 37 kişinin isimleri ve rütbelerinin yazılı olduğu ve personelle ilgili not şeklinde ayrıntıların yazılı olduğu dikkat çekiyor.

Notlar arasında "Çiğ köfte rakı partilerini sever, kadın ayarlandığında her iş yaptırılabilir", "28 Şubat sürecinde BÇG olarak çalıştı, iyi haber toplar", "dincilerin davalarında kullanılabilir", "Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına'nın emir subayı olup kritik işlerde devreye sokulabilir. Fırtına'nın tüm sırlarını bilir, banka hesapları ve bayanlarla birlikte fotoğrafları var" şeklinde fişlemelerin olduğu görüldü. Bu notların hemen yanında ÇYDD üyesinin şubesi ve TSK mensubu ile akrabalık ilişkisinin "erkek kardeşi, oğlu, kocası, kızı" şeklinde belirtildiği gözlendi.

'Hepsi' isimli bir Excel dosyasında ise 3 bin 527 kişinin isminin karşısında "bölücü-yıkıcı faaliyet', 'organize' , "PKK", "organize+bölücü-yıkıcı faaliyet+diğer adli" şeklinde ibarelerin yazılı olduğu görüldü. Bu ibarelerin hemen yanında ise adı geçen şahsın hangi suçla ilgili yada hangi terör örgütü ile ilgili işlem yapıldığının yazılı olduğu da dikkatleri çekiyor. Bu kapsamda birçok şahsın karşısında "yasa dışı silahlı örgüt kurmak, anayasal düzeni zorla değiştirmeye kalkmak ve uyuşturucu kaçakçılığı yapmak" gibi suçlardan işlem yapıldığı belirtiliyor. Toplam 2 bin 740 kişi hakkında "PKK, PKK/KADEK, DHKPC, İBDA-C, MLKP, TDKP, THKO, THKP, THKP-C, TİKKO" gibi terör örgütleri kapsamında işlem yapıldığı da yazılı olduğu gözlendi.

Ayrıca, "ÖRGÜT_ÇYDD" isimli excel dosyası içerisinde; 560 kişinin "Yasadışı silahlı örgüt kurmak veya katılmak kapsamında yargılanmıştır, 1998 yılında Devletin bütünlüğüne karşı cürümler kapsamında yargılanarak ağır hapis cezasına çarptırılmıştır, Türklüğü, anayasal kuruluşları, adliyeyi tahkir kapsamında yargılanmıştır, Anayasal düzeni zorla değiştirmeye kalkışmak kapsamında yargılanmıştır..." şeklinde bilgilerin yazılı olduğu tespit edildi.

Jandarma, ÇEV-PKK ilişkisini tespit etmiş

Jandarma istihbarat birimlerinin Gülseven Yaşer ve başkanlığını yaptığı Çağdaş Eğitim Vakfı'nda (ÇEV) terör örgütü PKK dokümanları bulmasına ve örgüt yandaşlarına burs verildiğini tespit etmelerine rağmen Ergenekon davası sanığı eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur ile Yaşer'in ilişkileri devam etmiş.

ÇYDD iddianamesinde, Eruygur'dan ele geçirilen bir belgelerde jandarmanın ÇEV ile ilgili raporlarının bulunduğu anlatıldı. Söz konusu raporlarda jandarma istihbarat birimlerinin "2003 yılında Gülseven Yaşer ve başkanı olduğu ÇEV'in PKK-KADEK'li kişilere burs verdiği, vakıfta yapılan aramada PKK ile ilgili örgüt dokümanları, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın kitaplarının bulunduğu" şeklinde tespitlerin yer aldığı belirtildi. Buna rağmen Cumhuriyet Çalışma Grubu Devre Raporları'nda da belirtildiği gibi Gülseven Yaşer ve ÇEV'in, Eruygur ve diğer Ergenekon terör örgütü yöneticileriyle ilişkilerinin devam ettiğinin anlaşıldığı kaydedildi.

İddianamede, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince 3 Haziran 2002 tarihinde ÇEV binasında yapılan aramada PKK terör örgütü ile ilgili birçok örgütsel doküman ele geçirildiği ifade edildi. O dönemde vakıf binasından ele geçirilen burs başvuru formlarındaki öğrenci isimleri incelendiğinde çok sayıda öğrencinin başta PKK ve DHKP/C olmak üzere değişik terör örgütlerinden yakalanıp haklarında işlem yapıldığının anlaşıldığı belirtildi. CİHAN

ÇEV, kitabevlerini fişlemiş

Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV), Türkiye'de faaliyet gösteren kitabevlerini 'gerici, ilerici, safkan' diye sınıflandırmış. ÇEV Genel Merkezi'nde yapılan incelemede ele geçirilen belgelerde, "Çevpa Çağdaş Kitabevleri ve Kültür Merkezleri Projesi" başlığı altında 5 bine yakın kitap evini sınıflara ayırdığı ortaya çıktı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) üyelerine yönelik oluşturulan iddianamede, dernek üyelerinin Türkiye'deki tüm kitabevlerini 'ilerici, gerici, gerici-ilerici, safkan ilerici' diye sınıflandırmaya tabi tuttuğu belirtildi. ÇEV'in Beyoğlu'ndaki Genel Merkez binasında yapılan aramalarda ele geçirilen dokümanlardan 74. dokümanda, fişlemenin detaylarına yer verildi. İddianamede, "Saptamalar" kısımlı bölümde, "Ülkemizde yaklaşık 5 bin kitap-kırtasiye dükkanı vardır. Bunlardan 1000 kadarı kültür kitapları satmaktadır. Bu 1000 kitapçıdan 700 kadarı Atatürkçü laik kitapları kapısından içeriye sokmayan yalnızca şeriatçı kitaplar satan siyasi gericilerin elinde, 300 kadarı ise her türlü kültür kitabını bulunduran çağdaş görünümlü kitap evleridir. Safkan ilerici kita evlerinin sayısı, tüm Türkiye çapında ne yazık ki yalnızca 150 kadardır. Bunun 100 kadarı İstanbul, Ankara, İzmir, gibi büyük kentlerde, 20 kadarı Trakya bölgesinde, yalnızca 30 kadarı Anadolu'dadır." ifadeleri yer aldı.

Sonuçlar başlıklı bölümün altında ise şu ifadeler yer aldı: "Türkiye'de her bir ilerici kitabevine karşılık en az 5 şeriatçı gerici kitabevi vardır. Ülkenin bu acı gerçeği büyük kentlerde yaşayanlar tarafından algılanamayacak denli örtülüdür. İlerici- çağdaş kitabevlerinin sayısı bu denli az olduğu içindir ki, ilerici kitapların taşrada yaşayan halka, Anadolu'ya ulaşması çok zor, fakat gerici yayınların ulaşması çok kolaydır. İlerici kitapların 1500 adetlik birinci baskılarının tükenmesi bile yıllar alıyorsa nedeni budur." CİHAN

ÇEV Baykal'ı istifaya davet etmiş: Yerinize gelecek kurmaylardan birisine güveniyoruz

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) üyelerine yönelik hazırlanan iddianameye göre, ÇEV'in Deniz Baykal'ı CHP Genel Başkanlığı'ndan istifaya davet etmiş. ÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Tülin Mertçan tarafından kaleme alındığı belirtilen yazıda, Deniz Baykal istifa edip CHP'ye hizmet etmeye davet edilmiş. Yazıda, Baykal'ın yerine gelecek kurmaylardan birisine güvenildiği de ifade edilmiş.

İddianamede, ÇEV Genel Merkezi'ne ait bilgisayarda yer alan belgelere yer verildi. ÇEV Genel Merkezine ait IBM marka bilgisayarda yer alan "baykal.doc" isimli dosyada, dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal şu sözlerle istifaya davet edilmiş: "Emine Hanım'ın ilginç kıyafeti ve tavrıyla devletimizi temsil etmesinden duyduğu üzüntüyü dile getiren sayın milletvekilini azarlayarak halkın açılma kanısına kapılma v.b. gariplikler CHP liderine ve CHP'ye yakışmamaktadır. Halkımız gerçek özlem ve gereksinimlerini algılamakta zorlanan liderler hiç olmazsa istifa etmek suretiyle yerlerini boşaltmak basiretini gösterebilmelidirler."

"Sayın Baykal'a.doc" isimli yazan kısmında ÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Tülin Mertcan'ın isminin bulunduğu bir başka belgede ise, ÇEV Deniz Baykal'ı istifaya davet etmekle kalmamış, Cumhurbaşkanlığına adaylığını koyması halinde destekleneceği de belirtilmiş. Yerine gelecek kurmaylardan birisine de güvendikleri belirtilen yazıda şu ifadeler yer almış: "Sayın Baykal artık bu adamları başımızda görmek istemiyoruz. Bütün iş size düşüyor. Büyük parti ve muhalefet olarak yapabileceklerinizi yapmayıp yine bizi bunlara teslim eder ve Türkiye'yi karanlıklara boğarsanız, bu halk ve tarih sizi affetmeyecektir. Eğer cesaretiniz yoksa, istifa edin ve cumhurbaşkanlığına adaylığınızı koyun. İnanıyoruz ki oraya herkesten daha çok yakışacaksınız ve bunu daha iyi başaracaksınız. Yerinize gelecek kurmaylarınızdan birine güveniyoruz. Lütfen bu tarihi olayı gerçekleştirin ki ileride saygıyla anılabilesiniz." CİHAN

ÇEV'de ele geçirilen mail: Yaşer çifti Türkiye'de misyonerlik yapıyor


İSTANBUL(CİHAN)- Çağdaş Eğitim Vakfı'nın genel merkezinde ele geçirilen belgelerdeki bir mail çıktısında derneğin genel başkanı firari sanık Gülseven Yaşer ve eşinin Türkiye'de misyonerlik faaliyetlerinde bulunduğu anlatılıyor. Depremzedeler için toplanan paraların bir bölümünün de İçişleri Bakanlığı'nın belirlediği hesap yerine Gülseven Yaşer'e verildiği iddia edildi.
ÇEV'in Beyoğlu'ndaki genel merkezinde ele geçen belgelerden birinde yer alan mailde, Yaşer çiftinin misyonerlik faaliyetlerinde bulunduğu belirtiliyor. Bu iddia, 9 sayfadan ibaret, 22 Kasım 2000 tarihli ve Bible Society [email protected] adresinden [email protected] adresine gönderilen e-mailde yer alıyor.

Mailde, "Türkiye'de Amerikan okullarının sahibi Emine Eymen Sezeryan veya Sezerman, Çevre Eğitim Vakfı'ndan (ÇEV) Güseven Yaşer ve eşi Turk-American Board'da yönetici Yaşar Yaşer, Türkiye'de misyonerlik faaliyetlerini idare ediyor." bilgisine yer veriliyor. Adapazarı gibi pek çok ilde yurt adını vermekten kaçındıkları gizli yurtlar açarak pek çok üniversite öğrencisine emelleri doğrultusunda kullanmak üzere burs verdikleri anlatılan mailde, "Depremzedelere yardım için topladıkları paraları kendi vakıfları üzerine geçiriyorlar. Eminönü Rıza Paşa yokuşu 50 nolu binada faaliyet gösteren Bible House (Kitab-ı Mukaddes Şirketi), Amerikan Board'la mali ilişki içindedir. Bu şirket, ülkemizdeki misyonerlik faaliyetlerinin merkezi durumundadır. Amerikan Board'ın mali ilişki içinde bulunduğu Kitab-ı Mukaddes Şirketi, SEV Yayıncılık A.Ş. REDHOUSE yayınları adli yayınevine de sahiptir." deniliyor.

REDHOUSE sözlüklerine ödenen paraların misyonerlik faaliyetlerine kaynak teşkil ettiği ifade edilen mailde, "Amerikan Board'ın faaliyet gösterdiği Rıza Paşa yokuşundaki hanin mülkiyeti Sağlık ve Eğitim Vakfı'na aittir. Aslında bu vakıfta adı geçen diğer şahısların kontrolü altındadır. Bu vakıf, 1968 yılında Avukat Engin Ünsal ve Anna Edmonds tarafımdan 10 bin lira vakfedilerek kurulmuş olup, bugünkü mal varlığı 6 milyon liranın üzerindedir. Yaşar Yaşer, Mehmet E., Mehmet G. ve Guner B. isimli şahıslar bu vakfın idaresini yürütmektedir. İstanbul, İzmir, Tarsus ve Gaziantep'te bu ağın doğrudan ilişki içinde bulunduğu okullar ve hastaneler vardır. Şu anda ülkemizde çok önemli resmi ve özel kurumlarda görev yapan binlerce insan bu okullardan mezun olmuştur. Bu okullar, önemli resmi kişileri ve holding sahiplerini vakıflarına fahri üye yapmaktadırlar." ifadeleri yer alıyor.

Kitab-ı Mukaddes Şirketi'nin müdürlüğünü yapan Ameniel Bagdas'ın depremzedeler adına topladıkları paraları, İçisleri Bakanlığı'nca verilen banka numarasına değil, American Board'ın hesap numaralarına yatırdığı aktarılan mailde, Amerikan Board'ın bu paradan 20 bin doları Gülseven Yaşer'e verdiği, bu paranın ÇEV'in inisiyatifinde kullanıldığı kaydediliyor. CİHAN


ÇYDD'den yöder'e üye öğrencilere burs

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) üyeleri ve yöneticileri hakkında düzenlenen iddianamede, ÇYDD'nin, PKK terör örgütünün Van 100. Yıl Üniversitesindeki yapılanması olduğu öne sürülen YÖDER'e üye birçok öğrenciye burs verdiği belirtildi.

İddianamede, öğretim üyesi olan ve bir dönem Van 100. Yıl Üniversitesinde Rektör Yardımcılığı da yapan Ayşe Yüksel'in uzun yıllar ÇYDD'de görev yaptığı, daha çok kırsal alanda faaliyet gösterip, ÇYDD Genel Merkezinde asıl üyeliğe seçildiği belirtildi.

Yüksel'in, dikkat çeken irtibatının emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile olduğu ifade edilen iddianamede, Yüksel'in İstanbul'a gelmesi durumunda, Yeditepe Üniversitesinde kendisi için yer hazırlamaya çalışması ve ''Ergenekon Terör Örgütü'' yöneticisi Bedrettin Dalan'ın da bunu uygun görmesinin örgütsel bağı gösteren çok önemli bir husus olduğu dile getirildi.

Şahıstan ele geçirilen dokümanlar incelendiğinde de Tuncay Özkan ve kurucusu olduğu ''Biz Kaç Kişiyiz Platformu'' ile de irtibatlı olduğu, hatta Özkan'ın Türkan Saylan ile birlikte kendisini ziyaret ettiği belirtilen iddianamede, yine şahsın telefon irtibatlarına bakıldığında da, örgütün üniversite yapılanması içerisinde yer alan ve 2003-2004 yıllarında askeri darbeye teşebbüs edilmesinde yoğun faaliyetler yürüten Mustafa Abbas Yurtkuran, Rıza Ferit Bernay, Fatih Hilmioğlu ve Halil Kemal Gürüz ile irtibatlı olduğunun görüldüğü vurgulandı.


-ÖĞRETİM ÜYELERİ KATEGORİZE EDİLDİ-

İddianamede, sanığın iletişim tespit tutanakları incelendiğinde, bazı üniversite öğretim üyelerini düşünce yapıları, siyasi, sosyal, dini görüşlerine göre kategorize ettiği, kendi dünya görüşüne yakın olanlara referans olduğu, olmayan öğretim üyelerinin ise aleyhlerinde kulis çalışması yaptığının tespit edildiği kaydedildi.

Yüksel'in ÇYDD içerisinde etkin ve yönlendirici bir konumda olduğunu gösteren birçok telefon görüşmesi ve belge bulunduğu ifade edilen iddianamede, Yüksel'in Van 100. Yıl Üniversitesinde öğretim üyesi olmasından kaynaklanan konumu kullanarak, bu alanda faaliyet gösterdiği, PKK Terör Örgütüne üye olmaktan haklarında işlem yapılan veya PKK terör örgütü ile bağlantılı olduğu anlaşılan Van 100. Yıl Üniversitesinin bazı öğrencilerine ÇYDD'den burs verildiğinin tespit edildiği anlatıldı.

Şahıstan ele geçirilen dokümanlar arasında bulunan Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrenci Derneği (YÖDER) ile ilgili öğrenci listeleri ön plana çıktığı, bu derneğe üye çok sayıda öğrencinin isminin bulunduğu listelerin ele geçirildiği belirtilen iddianamede, bu derneğe ait Van Emniyet Müdürlüğünün yazısına yer verildi.


-BURSİYERLER MİTİNGLERE KATILMAYA ZORLADI

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) yöneticileri ile üyeleriyle ilgili iddianamede, eski ÇEV başkanı Gülseven Yaşer'in bursiyerleri ''Ergenekon terör örgütünün'' amaçları doğrultusunda düzenlenen mitinglere katılmaya zorladığı, illegal eylem ve mitinglerde kullandığı belirtildi.


-ÖRGÜTSEL İRTİBAT-

Gülseven Yaşer'in Şener Eruygur, Mustafa Balbay, Kemal Alemdaroğlu, Tuncay Özkan ve Tuncer Kılınç gibi hakkında kamu davası açılan birçok ''Ergenekon Terör Örgütü'' mensubu ile örgütsel irtibat ve faaliyette bulunduğu belirtilen iddianamede, Yaşer'in operasyondan haberdar olması üzerine yurt dışına kaçtığı belirtildi.


-ASKERİ OKUL ÖĞRENCİLERİNE "ÇÖPÇATANLIK"-

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) yöneticileri ile üyeleri hakkında düzenlenen iddianamede, davanın sanıklarından Aydın Ortabaşı'nın ''Ergenekon silahlı terör örgütünün'' amaçları doğrultusunda askeri okul öğrencilerini kontrol altıda alabilmek amacıyla ÇYDD, ÇEV gibi yerlerden burs alan kızlarla tanıştırılması faaliyetlerinde bulunduğu belirtildi.


-TÜRKAN SAYLAN'A TUĞAMİRALDEN MEKTUP-

Türkan Saylan'a yazılan bir mektubun içeriğine de yer verilen iddianamede, mektupta, Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığına bağlı okullarda okuyan öğrencilerin cumhuriyetin geleceği ve korunması için ne kadar önemli olduğunun yazdığı kaydedildi.

Mektubun altında ''S.O.K. Tuğamiral P.P. Başkanı'' yazdığı, irtibat için 2 muvazzaf subayın irtibat numarası ve e-mail adresinin verildiği belirtilen iddianamede ''Özür dileyerek hatırlatıyorum, söz konusu dosyaların her zamanki gibi ne kadar gizli ve özel olduğunu biliyorsunuz. Özeninize şimdiden teşekkür ederim'' notunun yer aldığı bildirildi.

Ele geçirilen dosyalar arasında bulunan ''yeni'' isimli sayfada, Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu olduğu anlaşılan 37 kişinin isimleri ve rütbelerinin yazılı olduğu, bu isimlerin yanında adı geçen TSK mensubunun yakını olan ÇYDD üyesinin isminin yazılı bulunduğu, bunun yanında adı geçen TSK mensubu ile ilgili not şeklinde ayrıntılı yazılar olduğu, bu yazılar arasında ''Çiğ köfte ve rakı partilerini sever'', ''Kadın ayarlandığında her iş yaptırılabilir'', ''28 Şubat sürecinde Batı Çalışma Grubu'nda çalıştı, iyi haber toplar'', ''Dincilerin davalarında kullanılabilir'', ''Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına'nın emir subayı olup kritik işlerde devreye sokulabilir'' yazdığı kaydedilen iddianamede, ayrıntılı bir şekilde de çeşitli dosyalarda ÇYDD üyeleri ile bunların akraba ve yakınlarının kimlik bilgilerinin bulunduğu belirtildi.

İddianamede, ''Yargı'' dosyasında da bin 398 kişinin isimlerinin, TC kimlik numaralarının ve bağlı bulundukları ÇYDD şubesinin yazılı olduğu, bu isimlerin yanındaki sütunda adı geçen ÇYDD üyesinin ve yakınlarının isimlerinin yer aldığı, bu isimlerin yanında akrabalık derecesinin belirtildiği, bu bilgilerin hemen yanında ise adı geçen kişilerle ilgili görevlerin yazılı olduğu, ''yargıtay hakimi, danıştay hakimi, Adalet Bakanlığı daire başkanı, savcı, Tikko ile iltisaklı yargıtay hakimi, Yargıtay'da daire başkanı, DHKP-C iltisaklı Yargıtay tetkik hakimi'' gibi bilgiler yer aldığı kaydedildi.

ÇYDD Erenköy Şube Başkanı olan Recep Altan Erarslan'ın evinde yapılan aramada ''Deniz Yıldızı Projesi Uygulama Kılavuzu'' adlı dokümana el konulduğu, Deniz Yıldızı Projesi'nin 1997 yılında Türkan Saylan tarafından hazırlandığının belirlendiği bildirilen iddianamede, Deniz Yıldızı Projesi'nin içeriği, amaçları, etkinlikleri, temel kuralları, kimlerin katılabileceği, katılımcıların sorumluluklarının ayrıntılarıyla anlatıldığının anlaşıldığı ifade edildi.

İddianamede, Deniz Yıldızı Projesi'nin, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin iç eğitim projesi olduğu, projeye ortalama 30 kişinin katıldığı, haftada 1 kez 3 saatlik toplantılarda gençlerin çeşitli alanlarda bir dizi seminer ve etkinliğe katıldığı, projenin derneğin gelecek kuşaklarının yetiştirilmesi için gerçekleştirildiği belirtildi. AA


Anahtar Kelimeler:

ÇYDDÇEV

13 Aralık 2010 - 15:19:44
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

00:18Ankara çevik kuvvet önünde şüpheli paket
00:05Türkiye kendini 80 sonrası nasıl tanıdı?
23:50''Bunlar gençleri yanlışa yöneltiyorlar''
22:34SAHTE TWITTER HESABI BELEDİYEYİ KARIŞTIRDI
21:32Ayalon: İsrail'in özür dileme niyeti yok
21:13Çubukçu, Neçirvan Barzani ile görüştü
21:07Yerli savaş uçağı için karar çıktı
20:32Sami Selçuk, AİHM'de görev alacak
20:10Gönül: Müzakereler sürecek
19:42Soyguncular PTT şubelerine dadandı
19:14"Akıl ve sağduyuya davet ediyorum"
17:26Balyoz davasının başkanı Ömer Diken
16:10Emeklilerden bakanlığa yumurta
14:02ÖĞRENCİLER PROTESTO NEDENİYLE GÖZALTINDA
13:09GÜL'DEN "KAYSERİ'DE YOLSUZLUK" YORUMU
13:0013 ölümlü kazada 22,5 yıl hapis istemi
12:47Çubukçu: Türk okulları Irak'la köprü oluşturdu
12:36Balyoz delil klasörleri, Silivri'ye gönderildi
12:23Atalay: CHP'nin görmediği belgeler
12:14PKK'dan ''mafyavari'' eylemler
12:05Tevrat'ın Mesih'i kim?
11:57BALYOZ VE DİNK HAKİMLERİ NEDEN GİTTİ?
11:02"Balyoz" davası yarın başlayacak
09:29Davutoğlu, Ban Ki-mun ile ne konuştu?
07:27Dışişleri: Türkiye'den övgüyle söz ediliyor
01:26Davutoğlu, Ban Ki-mun ile görüştü
00:24Yüksekova'daki olaylarla ilgili 7 kişi tutuklandı
22:41Türkiye Rusya'nın terör listesinde
22:35Fransa 18 PKK'lıyı yargılayacak
22:16AB, limanların açılmamasını not etti
Daha fazla haber göster
22:01Emniyet'in soruşturma kapasitei güçlendirilecek
21:41Şantaj soruşturması: Tahliye talebi reddedildi
21:20'Rektör, çalışanların sicilini bozdu'
21:01Atalay'dan Kayseri Belediyesi toplantısı
20:59Libyalı hastalar Türkiye'ye gelecek
20:30Anayasa Mahkemesi eski üyesi vefat etti
20:21Bütçede 1. tur görüşmeleri tamamlandı
20:09KARAR DEĞİŞTİRİLDİ: TUTUKLU KALACAK
19:59Kuzey Irak sınırına tank sevkiyatı
19:57Şivan Perver'den KDP kongresinde konser
19:10KATİL ZANLISI ŞİZOFREN ÇIKTI
18:57WikiLeaks grubu, faks makinelerine dadandı
18:55Assange'ın annesi de konuştu
18:46Türkiye, yazışmalarda WikiLeaks önlemi aldı
18:36 Bakan Atalay: Ankara Valiliği inceleme başlattı
18:33Milli Eğitim Bakanı Çubukçu Erbil'de
18:29HSYK, iki hakimin görev yerini değiştirdi
18:26Gölette 2 adet de el bombası bulundu
18:19Başbakan'ı protestoya tahliye yok
18:18Assange, İtalya'da "yılın rock yıldızı" seçildi
18:13Kıbrıs barış gücünün görev süresi uzadı
18:02KEFALET BEDELİ DENKLEŞTİRİLEMEDİ
17:14MAGANDALARA 3 YIL HAPİS CEZASI GELİYOR
16:56Salim Uslu sahtecilikten yargılanıyor
16:5467 mahkeme faaliyette
16:24Merinos'tan 'namaz' açıklaması
16:15"Sahte ruhsat"a 10 tutuklama
15:43Moore, Assange için kefalet önerdi
15:32Muhteber Cihaner'e kovuşturma yolu!
15:30"Yolsuzluk belgeleri" CHP'nin sitesinde
15:18Gökçek'e Kazakistan'dan madalya
14:53Kilisede nikah için çiftler vaftiz olmalı
14:51BALYOZ VE DİNK HAKİMLERİ GÖNDERİLDİ
14:42ÖZHASEKİ, DAVA AÇACAK!
14:34BDP: Polis "durdurma ve kimlik sorma" yapmasın
14:28Kuzu'nun salonu son anda değiştirilmiş
14:06Yılın Kişisi Assange oldu, Time editörleri korktu!
13:51PTT şubesini soyan zanlı 10 bin TL ile kaçtı
13:46Abdullah Gül Üniversitesi rektörü atandı
13:01Kırşehir'de gölette 500 adet mermi bulundu
12:46HADEP'İN KAPATILMASI: TÜRKİYE HAKSIZ
12:18Özal'ın rüyası gerçek oluyor
11:38Bakan Bağış, Brezilya'ya gidiyor
10:19Emin Arslan "Dink" ile ilgili iki isim verdi
10:13Wikileaks Yahudi oyunu
09:38Ürkütücü "Türkler ve Kürtler" anketi
08:55Bakan Çubukçu, Erbil'e geldi
00:05Ersavcı: Meydanı tarihçilere bırakmalıyız
23:58Danimarka'da aşırı sağcı lidere mahkeme şoku
22:38Bolu Dağı'nda kar yağışı etkisini sürdürüyor
22:23Arınç'tan Yusuf Erikel açıklaması
21:11Bolu Dağı'nda kar yağışı başladı
20:56Dışişleri Bakanı Davutoğlu ABD'ye gidiyor
20:51Çanakkale Boğazı ulaşıma açıldı
20:32Wikileaks'e "isimsiz" destek
19:47Ankara-Konya arası hızlı tren seferleri başlıyor
19:45Özcan: Soruşturma sonucunu bekliyoruz
19:06Wikileaks: Rusya Litvinenko için uyarmış
18:41Haydarpaşa Garı'nda mahkeme keşfi
18:04Emekli Albay sahte paralarla yakalandı
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
Ağabeylerin idare ettiği cemaatler de varmış
 
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
Muhammed Es'ad Erbili
 
 
Mustafa YILDIZ
Müslüman'ın yılbaşı ikilemi
 
 
 
 
Ürkütücü "Türkler ve Kürtler" anketi
 
ÖZHASEKİ, DAVA AÇACAK!
 
Özhaseki'den Kılıçdaroğlu'na cevap
 
Kuzu'nun salonu son anda değiştirilmiş
 
Gündemdeki avukat Erikel'den açıklama
 
 
 
 
 
 
 
İnsan fırsatların gelmesini bekler, fırsatlar da insanın gelmesini. Fırsatlar bekler, insanlar bekler: Kazanan hep mazeret olur.
PAULO COELHO
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.511
1.521
 
 Euro
2.017 2.032
 
 Sterlin
2.350 2.395
 
 Altın
67.48 67.98
 
 IMKB
65499  
 
 
Cuntacılara nasihat etmek yeter...
 
Numan Kurtulmuş’un ayrılmasından sonra Saadet Partisi’ne genel başkan olan Necmettin Erbakan’ın Balgat’taki evine misafir olduk.
 
 
 
 
  Cafcaf'ta yayınlandığı dönemde büyük beğeni ile takip edilen Hamza, İz yayıncılıktan kitap olarak çıktı. Hamza'dan bir bölüm ç-alıntılıyoruz..  
 
 
 
  Kısa bir süre önce eski milletvekili Tevhit Karakaya'nın satın aldığı Mustafa Karaalioğlu yönetimindeki Star gazetesi yeni yıla yeni bir yüzle girmeye hazırlanıyor. İşte o değişiklikler...    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottyway

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app