DOLAR 1.521 - EURO 2.032 - ALTIN 67.98 - IMKB 65499
Perşembe 16 ARALIK 2010
Ankara çevik kuvvet önünde şüpheli paket UEFA Avrupa Ligi'nde toplu sonuçlar BEŞİKTAŞ'IN MUHTEMEL RAKİPLERİ Efes Pilsen: 79 - Panathinaikos: 78 VICI Aistes: 91 - Galatasaray MP: 86 ''Bunlar gençleri yanlışa yöneltiyorlar'' MKB Euroleasing: 81 - Fenerbahçe: 92 Bakan Yıldırım, Bozkır'da incelemelerde bulundu SAHTE TWITTER HESABI BELEDİYEYİ KARIŞTIRDI PKK'lının cenazesinde olay çıktı habertaraf.com
 
 
 
Türkiye kendini 80 sonrası nasıl tanıdı?
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Haftanın adamı Mehmet Özhaseki kimdir?
 
 
 
 
 
Bugün
Adem Yavuz ARSLAN
Erbakan fenomeni
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Kemal Bey ve terbiye
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Öcalan neyi oynuyor?
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Kılıçdaroğlu'nun terk edildiği sahne
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Bu adam Türkiye’nin kaderini değiştirdi
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Gülen Hareketi PKK’yla ittifak yapmaz
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Cuma İçten: İstifa ediyorum
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Ben polisimi ezdirmem!
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
İran ve Muttaki krizi
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Olup biteni anlamak için köşeli bir model
 
 
Zaman
Etyen Mahçupyan
Kim kimi niçin destekliyor?
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Tahammül mülkü yıkılırsa...
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Gençlik muhalefet mi demektir?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hüseyin Gülerce doğru olanı yaptı
 
 
Zaman
Joost LAGENDIJK
Mesele politika, gerisi lâfügüzaf!
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
İsrail hata ediyor, Türkiye, Araplara benzemez...
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Hüseyin Gülerce'den kim özür dileyecek acaba?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Türkçe'yi katl ettiler!
 
 
Vatan
Mustafa MUTLU
Kayseri iddiaları ve Başbakan’ın tavrı!
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Kılıçdaroğlu ve 26 sayfalık ifade
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
“Kimlik kırılması”
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Medyadaki XXX'leri kimler koruyor
 
 
Star
Şamil TAYYAR
28 Şubat talimatı ABD’den
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Tarafsız yazar!
 
 
 
 
 
 
Çelik: Aleviler için ilk adımları biz attık
 
 
 
ANKARA- Devlet Bakanı Faruk Çelik, ''Alevi sorununun başta Alevi vatandaşlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın huzur ve refahı için biran önce çözümlenmesi konusunda kayda değer ilk adımları biz attık'' dedi.
 
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersleri Müfredat Bilgilendirme toplantısı Bilkent Otel'de başladı. Toplantının açılışında konuşan Çelik, toplantıyı Kerbela olayının yaşandığı Muharrem ayında yaptıklarını anımsattı. Kerbela'da Hazreti Hüseyin'in acımasız bir şekilde, gaddarca şehit edildiğini ifade eden Çelik, Hazreti Hüseyin'in şehitlerin serdarı olmasının yanı sıra ortak bir değer ve karakterde olduğunu da söyledi.

Her Müslümanın 1330 senedir Hazreti Hüseyin'in Kerbela'da maruz kaldığı zulmü bizzat hissettiğini ve yaşanan şiddeti nefretle hatırladığını söyleyen Çelik, ''Hazreti Hüseyin'i ve diğer Kerbela şehitlerimizin saygı ve rahmetle anıldığı manevi bir günde toplumumuzun en derin sorunlarından birini anlamak ve çözüme kavuşturmak için seferber olmuş durumdayız'' diye konuştu.

Yüzyılları aşan sorunları çözmek için iyi niyetli, sabırlı ve soğukkanlı olunması gerektiğini vurgulayan Çelik, şunları söyledi:

''Alevi sorununun başta Alevi olmak üzere tüm vatandaşlarımızın huzur ve refahı için biran önce çözümlenmesi konusunda kayda değer ilk adımları biz attık. Şimdiye kadar mevcut sorunların çözümüne yönelik hiç bir adımın atılmamış olması asla kabul edilebilir değildir. Ne yazık ki hiçbir siyasi irade konuyu gereken bir özen, ciddiyet ve merhametle ele almamış. Sonuçta bu aymazlıkların biriktirdiği sorunlar bugün içinden çıkılması zor bir noktaya ulaşmıştır.''

Sonuncusu 28-30 Ocakta yapılan çalıştaylarda Alevilerin belli başlı problemleri, talep ve beklentilerinin ele alındığını anımsatan Çelik, bütün bunların kamuoyunun önünde gerçekleştirildiğini söyledi.-DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSİ HER KESİMİ TATMİN ETMELİ-Bakan Çelik, Alevilerin kendi kökleriyle, referans ve değerleriyle irtibat kurmakta güçlük çektiklerinin bilindiğini de belirtti. Çelik, şöyle konuştu:

''Bu durumu besleyen şartların anlaşılır nedenleri olsa bile bütün bu sorunlarla yaşamayı kabul edip onaylamak mümkün değildir. Bunu kabul etmek, herşeyden önce insan haklarının ihlal edilmesidir. Bunu onaylamak kadim bir kültürün tarihten silinmesine, yok edilmesine fırsat vermek ya da buna benzer bir şekilde göz yummaktır. Hükümetin Alevi kardeşlerimizin kimlik, referans ve ritüel kayıplarının giderilmesi konusunda bir dizi çalışma başlatmıştır. Bu çalıştaylarda öne çıkan en önemli husus Aleviliğin kendi kökleri ile olan irtibatının yer yer gevşemiş hatta kopmuş olmasıdır. Alevi inanç ve kanaat önderleri de inanç ve değerlerinin hızla aşındığından yakınmakta, devletten her fırsatta gözden düşürülen geleneklerinin korunması için acilen yardım istemektedirler. Bu gözlemler, bu tanıklıklar fazlasıyla acıtıcı ve hüzün vericidir. Artık bu durum öncelikle eğitim müfredatımızda güven verici, ilgili tarafları rahatlatıcı, tatminkar düzenlemelerin yapılmasını zorunlu kılmaktadır.''

Düzenledikleri 7. çalıştayda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin öğretim ve eğitiminin tüm kesimleri kapsayacak şekilde yapılandırılması konusunda belli bir düzeye ulaşıldığını hatırlatan Bakan Çelik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine ilişkin mevcut müfredatın hukuki merciler tarafından meşru bulunmasına karşın hükümet olarak tarafları tatmin etmeyen bir uygulamayı sürdürmeyi doğru bulmadıklarını da söyledi.-ALEVİLER DE İNANÇ VE RİTÜELLERİNİ ÖĞRENME HAKKINA SAHİPTİR-Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin din derslerinin niteliğine yönelik eleştirilerinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kısa zamanda giderildiğini vurgulayan Çelik, yapılan düzenlemelerin sonunda uluslararası hukuktan herhangi bir eleştiri gelmediğini belirtti. İç hukuk organlarının da yapılan uygulamayı yeterli saydığını ifade eden Bakan Çelik, ''Buna karşılık biz, Alevilerin kendi kimliklerini, inanç ve ritüellerini en az diğer gruplar kadar öğrenme haklarının olduğuna yürekten inanıyoruz. Bundan dolayı ilgili tarafların memnuniyetini esas alarak bu çalışmaları sürdürmek istiyoruz'' dedi.

7. çalıştayda alınan kararlar doğrultusunda Adalet Bakanlığı bünyesinde Alevi paydaşlarla Cemevleri Komisyonu, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ise Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Komisyonu'nu oluşturduklarını anlatan Çelik, söz konusu komisyonlar tarafından hazırlanan raporların kendilerine ulaştırıldığını bildirdi.

Madımak Oteli'nin kamulaştırılması konusunda ise gerekli adımların atıldığını ve otelin Sivas Valiliğine teslim edildiğini ifade eden Çelik, ''Bu binanın yaşanılan acı ve sıkıntıları unutmaya mahal vermeksizin yeniden düzenlenmesi sağlanacaktır'' diye konuştu.-''ZORLA GETİRECEK DEĞİLİZ''-Bakan Çelik, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, toplantıya Alevi Bektaşi Federasyonu'ndan bir temsilcinin katılmadığını belirtmesi üzerine Bakan Çelik, düzenledikleri çalıştaylar süresince herkesi davet ettiklerini belirtti. Çelik, şöyle konuştu:

''Yedi çalıştay ve Alevi inanç önderleriyle yaptığımız özel toplantılarda katılmama eğiliminde, ısrarında olanları zorla getirecek değiliz. Bizim kapımız herkese açıktır. Bütün sürecin nasıl yürüyeceğini başından itibaren deklare ettik. Yürümesinde hiçbir aksaklık olmamıştır. Söz verdiğimiz gibi süreci yürütüyoruz, yürütmeye de devam edeceğiz. Çözüme odaklandık. Çözümü gerçekleştireceğiz. Biz bu çalışmaları yaparken ön yargılarla hareket edeceklerin de olacağını ifade etmiştik. Bunları sizler de izliyorsunuz, bizler de izliyoruz. Onlara da saygılarımızı sunuyoruz. Onların görüşlerine de saygı duyuyoruz ama konu hassas, önemli, katkı sağlanması gereken bir konu. İşin edebiyatı yüzlerce yıl yapılmıştır ama çözümü konusunda bu ciddiyette, bu ölçekte masanın etrafında hiç oturulmamıştır. Bunun kıymetinin bilinmesini defalarca ifade ettim. Kimseye bir adım yakın değiliz, kimseye bir adım uzak değiliz. Herkese eşit mesafedeyiz. Ayrım da yapmış değiliz. Buraya katılan arkadaşlarımızın hangi dernek, vakıfa üye olduğunu da hiç düşünmedik.''

Bir gazetecinini, İstanbul Fatih'te bir cinayet işlendiğini, ölenlerden birinin süryani olduğunu belirtmesi ve değerlendirmesini istemesi üzerine Bakan Çelik, bugün düzenledikleri toplantının hassas bir konuyu içerdiğini söyledi. Bakan Çelik, o nedenle farklı bir konudaki değerlendirmeyi başka bir platformda yapabileceğini belirtti.

Bakan Çelik'in konuşmasının ardından toplantıya yemek arası verildi. Yemeğin ardından Çelik'in de katıldığı toplantının ikinci bölümüne geçildi. Bu bölümde Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü İrfan Aycan'ın yeni Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin müfredatına ilişkin katılımcılara bilgi vereceği belirtildi. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıya çok sayıda Alevi inanç ve kanaat önderi katılıyor.

AA

Anahtar Kelimeler:

AlevilerFaruk Çelik

13 Aralık 2010 - 15:10:58
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

22:10CHP, açıklamayı yeterli bulmadı
21:54Sevigen'den Bağış'a takım elbise
21:47Arıtman hakkında 10 bin TL'lik tazminat davası
19:46Baykal'ın memleketi 'blok liste'yi destekliyor
19:12Bahçeli'den gençlere twitter mesajı
18:00DP İzmit teşkilatında 20 kişi istifa etti
17:20''Kırmızı Kitap'' bütçe gündeminde
17:18CHP'li Tekin'den Bakan Atalay'a eleştiri
16:55CHP olağanüstü kurultaya hazırlanıyor
16:46Samani: Halk Kart, çile karta döndü
14:54Demirtaş, Arınç'a "anadil" eleştirisi
14:07CHP'li değer izlendiğini ve dinlendiğini iddia etti
13:59Sav: Hesaplaşma kurultayı olmasın
13:50Hamzaçelebi: Taner Yıldız istifa etmeli
11:53Erdoğan: Bir hata 100 yıla mal olur
11:17Egemen Bağış'lamadı'
11:09"Servetim temiz, Tek Parti Dönemi hariç!"
10:26Osman Baydemir: Sait dağı ben ovayı seçtim
09:112. tur görüşmeler tamamlandı
00:13Haftanın adamı Mehmet Özhaseki kimdir?
00:06Cuntacılara nasihat etmek yeter
22:49Baykal: Blok liste demokratik körlük
21:54Ali Aşlık milletvekilliğine aday
20:48Kulkuloğlu, Özhaseki'ye 'hodri meydan' dedi
20:42Arınç: TRT cüzzamlı kuruluş değil
20:38Eroğlu: Önemli bir eşikten geçiliyor
20:20'Güniz Sokak Zirvesi' sona erdi
20:19Atalay: AB 'bir an önce üye olun' diyecek
20:17Arınç: Mecliste Türkçe konuşacaksınız
19:45Erdoğan, web sitesinde makale yazdı
Daha fazla haber göster
19:19Ak Parti'den ''The Daily Telegraph''a dava
17:03Demirel, Yılmaz ve Cindoruk toplandı
16:40Kılıçdaroğlu'na Kamer Genç'i şikayet etti
16:01Çubukçu Erbil'de konuştu
15:56Hamzaçebi: Kayseri'deki yolsuzluk aydınlanacak
15:45Ayva'nın twitter tahmini: Yüzde 52 oy alacağız
15:15Kılıçdaroğlu: 'Özhaseki muhatabım değil
14:37Kılıçdaroğlu: Belgeleri yayınlayacağız
14:19İşçi Partililerden '1000 gün' eylemi
13:54Gökçek: Bu Gürsel Tekin'in seçimi
13:27Kılıçdaroğlu: Sayın Başbakan oltada
13:21MHP ile BDP arasında 'cani' gerginliği
13:15Sosyal'dan dokunulmazlık başvurusu
13:14Gündemdeki avukat Erikel'den açıklama
11:49Şahin: Genç çiftin öldürülmesi üzüntü verici
11:44Özhaseki'den Kılıçdaroğlu'na cevap
10:55Cindoruk'un aday "olmama" kriteri
08:34Türk polisi AB polisinden daha merhametli
23:08Kılıçdaroğlu: Açıklamalar tatmin edici değil
20:30CHP'de kurultay mesaisi
20:28Erdoğan: Kuru kuru atmıyoruz, belge var!
20:15Erdoğan: Siyasete itibarını iade ettik
19:44Kılıçdaroğlu: En büyük sorun işsizlik
18:47Bahçeli: Millete yoksulluk düştü
17:37Şendiller: Ali Balkız'la kürsüye çıkıp...
17:20BDP'li Kaplan: AKP kontrolsüz güce dönüştü
15:32Ak Parti İzmir il yönetimi istifa etti
15:27AK Parti, İzmir'de yeni yapılanmaya gidiyor
15:10Çelik: Aleviler için ilk adımları biz attık
14:32Erdoğan, Siirt'te isim babası oldu
12:5313 gün sürecek TBMM Bütçe maratonu başlıyor
12:44CHP'li İnce'nin makam aracı kaza yaptı
12:03Bu kafayla CHP'nin değişmesi çok zor
22:25'Herkes Başbakan'a ayak uydurmak zorunda'
20:04CHP'li değer: listeye delegeler karar verir
17:51Bağış: Türkiye tüm ihtimallere hazır
16:58BBP seçim startını İstanbul'da verdi
15:36Oktay: Kamer Genç yalan söylüyor
15:04"Türkiye'de Kürt dili inkar ediliyor"
14:47Fatih Erbakan: SP, AKP'lileştirmek istendi
14:29Türkmenistan ilişkileri hızlandırıldı
14:25Başbakan Erdoğan: Yasaklara son verdik
12:48Numan Kurtulmuş'la Umberto Eco'lu ders
12:39Bütçe maratonu başlıyor
12:02Bakan Veysel Eroğlu yurda döndü
11:48AK Partili hanımlardan Antep ve Urfa gezisi
11:10'Iraklılar bağımsızlıktan Kürtler birlikten bahsetti'
10:57Bahçeli'nin site hesabı
10:47Berdimuhamedov,Davutoğlu görüşmesi
09:38ARINÇ'TAN GÜL'E KAYSERİLİ ESPRİSİ
09:03WikiLeaks'te niye adım geçmiş anlamadım
08:53Ankara'da sürpriz yumurta eylemi
08:07Kocasakal'dan aydınlara "AK Parti" hakareti!
03:41Başbakan asıp 'Hürriyet Bayramı' diye kutladılar
02:02KUZU'NUN YUMURTA ESPRİSİ KIRIP GEÇİRDİ!
22:21DSP eski başkanı Sezer CHP'ye yeşil ışık yaktı
21:42Çelik: Madımak çalışmalarına devam
21:00Çelik: Biz insanlarımızı ötekileştirdik
20:38Gülten Kaya: Kırgınlığım yok
19:59Kurtulmuş'tan Hükümete "gençlik" eleştirisi
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
Ağabeylerin idare ettiği cemaatler de varmış
 
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
Muhammed Es'ad Erbili
 
 
Mustafa YILDIZ
Müslüman'ın yılbaşı ikilemi
 
 
 
 
Ürkütücü "Türkler ve Kürtler" anketi
 
ÖZHASEKİ, DAVA AÇACAK!
 
Özhaseki'den Kılıçdaroğlu'na cevap
 
Kuzu'nun salonu son anda değiştirilmiş
 
Gündemdeki avukat Erikel'den açıklama
 
 
 
 
 
 
 
İnsan fırsatların gelmesini bekler, fırsatlar da insanın gelmesini. Fırsatlar bekler, insanlar bekler: Kazanan hep mazeret olur.
PAULO COELHO
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.511
1.521
 
 Euro
2.017 2.032
 
 Sterlin
2.350 2.395
 
 Altın
67.48 67.98
 
 IMKB
65499  
 
 
Cuntacılara nasihat etmek yeter...
 
Numan Kurtulmuş’un ayrılmasından sonra Saadet Partisi’ne genel başkan olan Necmettin Erbakan’ın Balgat’taki evine misafir olduk.
 
 
 
 
  Cafcaf'ta yayınlandığı dönemde büyük beğeni ile takip edilen Hamza, İz yayıncılıktan kitap olarak çıktı. Hamza'dan bir bölüm ç-alıntılıyoruz..  
 
 
 
  Kısa bir süre önce eski milletvekili Tevhit Karakaya'nın satın aldığı Mustafa Karaalioğlu yönetimindeki Star gazetesi yeni yıla yeni bir yüzle girmeye hazırlanıyor. İşte o değişiklikler...    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


olimpbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin