DOLAR 1.507 - EURO 2.015 - ALTIN 67.54 - IMKB 66380
Salı 14 ARALIK 2010
Fenerbahçe Acıbadem - Dinamo Moskova: 3 - 0 ASSANGE İÇİN MİTİNG DÜZENLENİYOR Kosova'da Taçi'nin partisi ilk sırada Kasımpaşa şanssızlığa yanıyor Kıskançlık krizine girdi, defalarca bıçakladı Bolu Dağı'nda kar yağışı etkisini sürdürüyor Sofya Havaalanında bomba paniği Clinton: İran iyi bir başlangıç yaptı Arınç'tan Yusuf Erikel açıklaması AB, İsrail'e yaptırım çağrısına uymadı habertaraf.com
 
 
 
Ersavcı: Meydanı tarihçilere bırakmalıyız
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Kerkük türküleri öksüz kaldı
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
27 Mayıs kokuları geliyor
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Yumurtalar süngümüz, şemsiyeler miğferimiz...
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Yumurta fikir değildir
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Baro Başkanı, “Kanunu görmezden gelin” derse!
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
PKK cemaatten ne istiyor?
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Yumurta “darbeci” taş “demokrat” olamaz
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
"Kemalist olmayan" sol nasıl üretilir?
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Tarih tekerrür eder mi?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
"Hicaba Azadlıq"
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
İstanbul polisi nerede hata yaptı?
 
 
Milliyet
Mehveş EVİN
Gülen okulları Hollanda Meclisinde
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
CHP kurultayına doğru
 
 
Star
Şamil TAYYAR
“Tayyip bey haddini aştı”
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Piç kuruları
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Sünniler Kerbela'nın neresinde?
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Çarşaf liste, nereden nereye?
 
 
 
 
İbrahim YILDIRIM
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Ercan AKSOY
 
Ahmet ÖZCAN
 
 
 
Sosyalist ve Müslüman: Ortak mücadele olur mu
 
 
 
EMEP'ten Prof. Cem Somel ve Türkiye Birleşik İşçi Partisi'nden Prof. Zeki Kılıçarslan istifa edip Numan Kurtulmuş'un HAS Partisi'ne geçti. Yılların iki koyu sosyalisti, Milli Görüş kökenli bir hareketin içinde. Neden? Prof. Zeki Kılıçarslan anlatıyor.
 
Röportaj: EZGİ BAŞARAN

Siz Türkiye Birleşik İşçi Partisi başkanıydınız, şimdi HAS Parti’nin kurucularındansınız… Nasıl oluyor? Mehmet Bekaroğlu’yla Ertuğrul Günay’ın “Müslüman sol” diye bir girişimi vardı. O zamandan beri Bekaroğlu’yla hem o sıradaki partim hem de ben çeşitli defalar görüşüyorduk. Her kesimden 30’ar kişilik gruplar olarak toplantılar düşünün.

Ne konuşuluyordu o toplantılarda?
“Şimdiye kadarki sömürü düzenlerine karşı ayrı ayrı mücadele ettik, kula kulluğa ve adaletsizliğe karşı güçlerimizi birleştiriyoruz” cümlesi temelinde konuşmalar.

Sosyalistler ve muhafazakârlar mı birleşiyor?
Marksist sosyalistler ve Milli Görüş akımından gelen insanlar olarak buluşuluyordu. Kitlesel bir emek ve halk hareketi yaratmaya karar verdik. Son iki üç yıldır bunun etrafında dolaşıyorduk.

Sosyal demokratlar yok mu hareketin içinde?
CHP dışında kalan sosyal demokratlarla da konuştum, DSP filan.

CHP’yi niye dışlıyorsunuz? Onu bir halk hareketi olarak görmüyorum galiba. Kılıçdaroğlu başkan seçildikten sonra ‘CHP’yi halka açıyoruz’ demişti. Şimdiye kadar kimin partisiydi öyleyse? Ben merkez sağı da, CHP’yi de sistem kaynaklı partiler olarak görüyorum.

Milli Görüş nerede duruyor peki?
Beğenirsin beğenmezsin ama sistem karşıtlığı içinden çıkan bir harekettir, aynı Türkiye İşçi Partisi gibi. Aslına bakarsanız klasik merkez sağ-merkez sol ekibine karşı mücadele veren bir sosyalistler var, bir de Milli Görüş. Soğuk Savaş sonrasında kitleleri harekete geçirmek için din ve mezhep çok önemli bir araç haline geldi. AKP, Milli Görüş hareketinin bir kolunu merkez sağa bağlayan partidir.

Geri kalan Milli Görüş ise Erbakancılar ve Müslüman solcular olarak mı ikiye ayrıldı?
Bekaroğlu’nun sözüyle anlatayım: Bu hareket Erbakan hocadan, geleneksel Milli Görüş’ten koptu. AKP de oradan koptu ama sistem partisi oldu. Biz Has Parti olarak bir boşluğu doldurmak istedik.

Siyasi yelpazedeki o boşluk ne tam olarak?
Sosyal talepleri dile getiren bir harekete ihtiyaç vardı. Evrensel olarak baktığınızda sol taleplerdir tabii bunlar.

Toplumla sosyalistler uyuşmuyor
Erbakan da adil düzen diyor, anti-emperyalizme vurgu yapıyor. Onunla yapamaz mıydınız?
Yapamazdım. Devletçi ve merkez sağa doğru çeken bir tarafı vardır onların. Has Parti ise daha rafine bir hareket. AKP nasıl sağa oturduysa, Has Parti sola doğrudur. CHP ve AKP emperyalist ve kapitalist sistemin dışına çıkmaktan söz etmiyorlar. AKP sadece vesayet rejimini yıktığı için oy almıyor elbette. Sol talepleri de karşılayacağını söylüyordu ama onlara sadece kömür yardımı yaptı. Sistemi değiştirmek bir yana, müthiş şekilde hizmet etti.

Çevreniz, Has Parti’ye katılmanıza ne tepki verdi?
Sosyalist mahalle baskısıyla karşılaştınız mı? Sosyalist çevreden dostlarım “Ya nasıl olur, şoke olduk” diyenler oldu. Ama Numan Kurtulmuş’un da söylediği gibi Has Parti muhafazakâr ve din temeline oturmuş bir parti değil.

Nedir peki bu parti öyleyse, anlayamıyorum. Sağ değil, muhafazakâr değil, emek partisi deseniz değil?
Yelpazenin merkezinde değil, halkın merkezindeki bir parti. Ben hiçbir zaman dar anlamda sosyalistler birliğini savunmadım, kitle partisini savundum. Daha önceki partimde de bu konuyu hep tartışmaya açtım. Sadece sosyalistlerin taleplerini değil tüm emekçilerin taleplerini savunmamız lazım diyordum.

Siz bu söylediklerinizi sosyalist ve işçi hareketi içinde niye yapamadınız?
Bugünkü haliyle Türkiye’deki sosyalist hareketin büyük ve kitlesel bir mücadeleyi omuzlayamayacağını gördüm.

Sebep?
19’uncu yüzyılın sonu, 20’nci yüzyılın başında dünyadaki büyük işçi siyasetleri sendikal ya da popülist hareketler üzerine kurulmuş. Son dönemdeki öncüleri Chavez, Morales. Türkiye’de ise sendikanın böyle bir gücü, toplumun her tarafına dokunan bir tavrı yok 1961’den beri. Sendikalar bugün bölünmüş ve yozlaşmış halde. Kitleleri sürükleyecek mecalleri yok. Türk-İş, zamanında bir parti kurup çok reformist bir program dahilinde işçileri ortak siyasete çağırmış olsaydı her şey farklı olabilirdi. Şahsen çok uğraştım ama olmadı. Olamaz da.

Niye olamaz?
Türk-İş partisi kurulsun mu tartışmaları yapılırken Hak-İş başkanı “Bu tutmaz” demişti. Haklıydı çünkü siyasal kimlikler sınıflar temelinde değil din ve mezhep kimlikleri üzerine oluşmuştur.

Öyleyse İşçi Partisi’ni bırakıp Has Parti’ye geçmenizde, onun dini kimlikler temelinde siyaset yapması mı etkili oldu?
Öyle demeyelim. Bakın Türkiye’de asıl sorun sosyalistler arasındaki bölünmüşlük değil. Toplumla sosyalistler arasındaki hastalıklı uyuşamama hali. Öte yandan sosyal taleplerin ciddi biçimde yükseldiği bir dönemdeyiz. Eskiden beri İslami hareket, Müslüman bir başbakan, Müslüman bir cumhurbaşkanı olsa her şey değişir diyordu. Kemalist bürokrasiye karşı savaş kazanıldı, ne değişti? Bütün bu kalkınmaya rağmen hâlâ yoksulluk, işsizlik aldı başını gidiyor. Vesayetçi rejimin baskısı ortadan kalktığı için şu anda uygulanan vahşi kapitalizme görülmemiş bir tepki olacak. Bunun karşılığı da Has Parti çünkü geçen seçimde AKP’ye oy verenlerin bu seçimde alternatif olarak CHP’ye oy vermesi beklenemez.

Bu kadar kesin söylüyorsunuz… Vatandaş sol-sağ ayrımını bu ülkede başka türlü yapıyor çünkü. Türkiye’nin bugün en sol sendikasının tabanına kime oy verdiğini sorun; cevap CHP değil. Birleşik Metal’in kendi yaptırdığı ankete göre üyelerinin yüzde 90’ı AKP’ye vermiş oyunu. Halk, sol deyince ne anlıyor Türkiye’de?
Dinden uzak, pek de makbul olmayan şeyler. Algısı böyle yani.

Aslında talepleri sol talepler… Tabii. Sermayedarı mı düşünecek halk?
Ama iç dünyasıyla ve inançlarıyla sol algısını bağdaştıramıyor. Türkiye’de bir insanın sol partiye oy vermesi günah gibi bir şey.

Yok artık…
Sizin için söylemiyorum, alt sosyal sınıflar için böyle. CHP oy verdim, günaha girdim diyen çok gördüm. Hele bir de sosyalist partiye oy verecek; imkân yok! Çünkü Soğuk Savaş’tan kalma öğretiler ortalama halkta “Sol benim inançlarıma uymaz” fikrini yerleştirmiş bir kere.

Cipli Müslümanlar bize oy vermez
İslami sosyalizmin öncülerinden Ali Şeriati’den, Nurettin Topçu’dan alıntılar mı yapıyorsunuz siz Has Parti toplantılarında?
Evet aramızdaki sohbetlerde isimleri geçer.

Sosyalizm, din referanslı siyasete pek hoş bakmaz değil mi?
Marksist sosyalizm bakmaz ama hareket bundan ibaret değil. Dünyada birçok İslami sosyaslist yazar vardır. Hatta ‘Dindar Sosyalist Enternasyonel’ bile var. Ben Has Parti’yle bir politikada anlaşıyorum. Sağlık ve ekonomi sistemlerinde örneğin. Biri bu sistemleri Marksist olduğu için savunur, diğeri iyi Müslüman olduğu için. Zaten herhangi bir Müslüman vatandaş sosyalist politikayı kendi inanç sistemi içinde bir yere oturtmazsa ona yaklaşamaz ki zaten.

Siz ve partiniz yıllardır boşa uğraştınız öyleyse…
Müslümanlık sola karşıdır diye bir fikri varsa sol bir partiye oy vermesi mümkün değil. Biz şimdi tıkanıklığın önünü açıyoruz. Sol siyaset ancak böyle kitlelere ulaşıp büyüyebilir.

Bunu Milli Görüş kökenli bir parti yapabilir yani?
Türkiye’de son dönemde İslam’ın sol yorumu derinlik kazandı. İran, Tunus ve Mısır’da yıllardır var bu. Ama Türkiye’deki bu akım onlardan farklı olarak anti-emperyalizmin ötesinde çok net anti-kapitalizmi savunuyor. Milli Görüş’ün bir kanadı buraya doğru evrildi. Hem de nasıl bir ortamda? İktidarda Müslüman bir başbakan varken. O yüzden değerli ve kuvvetli.

Bu akımın son dönemde güçlenmesinde İslami burjuvazinin büyümesi, Bekaroğlu’nun deyimiyle ciplerden inmeyen Müslüman kitlenin payı var mı?
Olmaz mı? Müslüman kitle içindeki bu ayrım bugün çok daha net. Ciplere binenler tutup da Has Parti’ye oy vermez mesela çünkü AKP’den en çok onlar yararlandı. Gitsin istemezler.

Peki Has Parti’nin söylemlerinde dini referanslar kullanması bir sosyalist olarak sizi rahatsız ediyor mu?
O kelimeler; inşallah, Allah izin verirse filandır. Bunlardan hiç rahatsız olmam. Bir inanç ifadesi bu. Şimdi sosyalist partilere sorsan, hepsi ‘Tüm inançlardan herkese kapımız açıktır’ der. Ama beş vakit namaz kılan bir sosyalist parti lideri mümkün mü, değil. Sorun burada.

Siz kendinizi politik olarak nasıl tanımlıyorsunuz şu anda?
Kitlesel bir halk partisi içinde çalışan bir sosyalistim.

Prof. Cem Somel:
Solun ortak özelliği ‘Müslüman’dan uzak durmaktır
EMEP’teki dostlarınıza Has Parti’ye katılacağınızı nasıl açıkladınız?
İstifa ettiğim tarihte Numan Kurtulmuş’un kurmaya niyetlendiği partiye yardım etmek istediğimi, bunun için istifa ettiğimi söyledim. İstifa dilekçemi teslim ettiğim arkadaşla kucaklaşarak ayrıldım.

”Müslüman sol” partinin tanımını yapmanızı istesem… Sol kelimesiyle neyi kastediyorsunuz?
Sol kelimesi Türkiye’de halkın dilinde ve zihninde CHP’yi, İşçi Partisini, Bağımsız Cumhuriyet Partisini, ÖDP’yi ve daha birçok partiyi ve örgütü kapsayan bir kelimedir. Bunların tek ortak özelliği Müslüman kimliğinden rahatsız olmaktır, Müslüman kimliğini ifade edenlerden uzak durmaktır. Bu açıdan Müslüman sol kavramı çelişkili. Müslüman sol tanımı yapamam. Has Parti de böyle bir sıfatı kullanmıyor.

Türkiye’de solun geldiği noktada bir sosyalist olarak fikirlerinize uyan, isteklerinizi duyan bir parti kalmadı mı?
Ezgi Hanım, sol kavramının anlamı kalmadı. Solcu dediklerinizin içinde AB üyeliği taraftarları ve muhalifleri, Kürt sorununa demokratik, barışçı çözüm isteyenler ve istemeyenler, askerin siyasete müdahalesine sıcak bakanlarla soğuk bakanlar, neoliberal sosyal ve iktisadî politikalara karşı çıkanlarla bunlara bigane olan veya bunları kaçınılmaz görenler var. Bu çelişkili kavramı bir kenara bırakalım.

Peki bırakalım…
Son otuz yıl zarfında ulusçu, laik, sanayileşmeci, modernleşmeci siyasî proje, dünyanın ezilenleri için bir kurtuluş ideolojisi olmaktan çıktı. Proje uygulandığı ülkelerde kadınların, köylülerin, azınlıkların sorunlarını çözmedi. Proje iki kutuplu dünyanın dengesine dayanıyordu. Sovyetler dağılınca proje de çöktü. Şimdi zulme ve sömürüye karşı eşitlik, sosyal adalet, paylaşma ve dayanışma mücadelesinde oluşan yeni saflara bakmak lazım. Bundan sonra Türkiye’de bu mücadelede Halkın Sesi Partisi’nin etkili bir rol oynayacağına kaniyim.

Sosyalistler ‘din kişinin özel sorunudur’ der ama din referanslı siyaseti de hiç hoş karşılamaz diye biliyorum. Yanlış mı?
Hoş karşılamayanlar var. Bunun fikrî köklerini 19. yüzyılda, Avrupa’daki liberalizm, pozitivizm gibi akımlarda aramak gerekir. Ama “rahatsızlık”, “hoş karşılamamak” zaten fikrî duruş olmaktan ziyade psikolojik hâldir. Gerçekleri kafasındaki şablonlara uyduramayanların hâlidir. Bu gibilerin pozitivizmi de bir dindir.

RADİKAL


Anahtar Kelimeler:

Sosyalizm

12 Aralık 2010 - 10:09:41
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

23:58Danimarka'da aşırı sağcı lidere mahkeme şoku
22:38Bolu Dağı'nda kar yağışı etkisini sürdürüyor
22:23Arınç'tan Yusuf Erikel açıklaması
21:11Bolu Dağı'nda kar yağışı başladı
20:56Dışişleri Bakanı Davutoğlu ABD'ye gidiyor
20:51Çanakkale Boğazı ulaşıma açıldı
20:32Wikileaks'e "isimsiz" destek
19:47Ankara-Konya arası hızlı tren seferleri başlıyor
19:45Özcan: Soruşturma sonucunu bekliyoruz
19:06Wikileaks: Rusya Litvinenko için uyarmış
18:41Haydarpaşa Garı'nda mahkeme keşfi
18:04Emekli Albay sahte paralarla yakalandı
17:49TREN KAZASI: 4 DİYANET GÖREVLİSİ ÖLDÜ
17:32Kazan dairesi arızasına bakanlıktan soruşturma
17:29Gülen'in avukatından "Öcalan" açıklaması
17:01İsrail Türkiye'nin taleplerini görüşecek
16:58"Tasarının amacı silah alımını kısıtlamaktır"
16:05"Düğün kilisede yapılsın" diye öldürmüş
16:01Sayıştay, Halkkart'ı alan firmayı yetersiz bulmuş
15:56"Bakan, HSYK'nın tek hakimi"
15:45Ağabey Göney Ö. tutuklandı
15:44Türkiye - Romanya mülkiyet anlaşması
15:41"Askeri lojmanda 20 kilo eroin" iddiası
15:37Sahte silah ruhsatları için 15-20 bin dolar
15:35Elektrik anlaşması 2 yıl uzatıldı
15:34Temizöz hakkında gasp iddianamesi hazırlanıyor
15:19ÇYDD burs kararını toplantıyla almış
14:45Durak'a: Sen gerçek bir rüşvetçisin
13:40Kadir Topbaş: Haydarpaşa onarılacak
13:32TBMM'de bütçe maratonu başladı
Daha fazla haber göster
13:24DİKKAT! KÖTÜ HAVA DEVAM EDECEK
13:11Ahmet Kaya'nın tartışılan konserinin kayıtları!
11:56Kardashian Türkiye'ye karşı kampanya başlattı!
11:11İsrail askerlerini korkutan marş
10:04Yurttan kaçan kızları askerler eve kapattı!
09:58'Islak imza' terfi etti!
09:39Fatih ile Şevçenko kardeş oldu
09:26Darbeye zemin hazırlayın 'emri'
09:15DOKTORLARA KISA DÖNEM ASKERLİK...
09:12YARIM ASIRLIK HAYAL 2013'TE BAŞLIYOR
08:57İsrail'le buzlar yangın ateşiyle erir mi?
07:34Reşo, İslamcıları bilinmeyen bir dille coşturdu
23:43Gözaltına alınanlar: Karadağ olayını görmedik
22:41Yangın söndürme tüpleri yangın söndürmüyor
22:23Erdoğan'a Bakan Eker tercümanlık yaptı
22:14TUS'un "bilim sınavı" yapıldı
22:12Bakan Yazıcı, Habur Sınır Kapısı'nı inceledi
21:55Şehit cenazesini almaya giderken kazada öldü
21:32Yayla'da mahsur kalan 13 kişi kurtarıldı
21:17Dekan Göle: Hatam yok
20:59Kriz hava-deniz kuvvetlerini de vurdu
20:27Başbakan Erdoğan sözünü tuttu
20:20"Sivil iradenin işleyişine tecavüz etmiştir"
20:18Türkiye, İsveç'teki saldırıyı kınadı
20:15Arınç, askeri havaalanını inceledi
19:27Parmak izi uygulamasına yargı engeli
18:09İran sınırında ateş açıldı: 1 ölü, 2 yaralı
17:29EVLİ ÇİFTİN KATİL ZANLISI YAKALANDI
17:21Başbakan Erdoğan Alkumru Barajı'nda
17:04Laçiner: Maksat polise zarar vermek olmamalı
16:45Türk etkisi Arap başkentlerine geri döndü
15:58Wikileaks belgeleri Vatikan'ı kızdırdı
14:54Erdoğan: Süreci bulandırmaya çalışıyorlar
14:51Çifte cinayetle ilgili ağabey aranıyor
13:54"Üniversiteleri biz temsil ediyoruz"
13:45"Obama üzüntüsünü belirtti"
13:42BU İLLERDE OKULLAR TATİL EDİLDİ
13:20'Türklerle görüşmeler tıkandı; ama ölmedi'
12:54Başbakan Erdoğan Siirt'e geldi
12:46Silahlı kuvvetlerin ''samur''u hazır
12:02Mazlumder "İnsan hakları ödülleri" dağıtıldı
11:45Artvin'deki HES için durdurma kararı
11:23Tehlike ucuz atlatıldı
11:22'Güçlerimizi birleştirmeliyiz'
11:20Kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiliyor
11:17Jerusalem Post: Netanyahu özürden yana değil
11:14TIR polis aracına çarptı: 1 şehit, 2 yaralı
11:07Bakan Çubukçu'nun aracı yolda mahsur kaldı
10:11Ege denizinde deprem
10:09Sosyalist ve Müslüman: Ortak mücadele olur mu
10:05Tır polis aracına çarptı: 1 şehit
10:00Adnan Oktar Hoca'dan iltifatlar
09:57Karayollarında son durum
09:34Ferhat Sarıkaya’ya dönüş yolu
09:16DÖRT AVRUPALI BAKAN TÜRKİYE'Yİ YAZDI
08:30Orantısız güç
04:47Merinos Halı'ya STK'lardan kınama
02:43Türkçe müzik nedeniyle aylarca hapis yattı!
02:16Furkan Doğan'ın babası İsrail'den ne istedi?
23:18Dünyada en hızlı büyüyen il İstanbul
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Medyada neler oluyor?
 
 
Ahmet ÖZCAN
“68 Sendromu yeniden mi?”
 
 
Aliya RAHTE
“Aleviciliği” yedekte tutuyorlar
 
 
Ercan AKSOY
Bir eylem; bir ölü, biraz yaralı, sayısız densiz
 
 
İbrahim YILDIRIM
Her şeyin iyisi Batı'da mı?
 
 
Necmettin EVCİ
Uçuyor, ayakları yere bile basmıyor!
 
 
 
 
Darbeye zemin hazırlayın 'emri'
 
'Islak imza' terfi etti!
 
Ahmet Kaya'nın tartışılan konserinin kayıtları!
 
Kart borçlarına yapılandırma müjdesi
 
ÇYDD burs kararını toplantıyla almış
 
 
 
 
 
 
 
Neden büyük ırmaklardan bile heyecanlıydı, karlı bir gece vakti bir dostu uyandırmak...
İSMET ÖZEL
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.497
1.507
 
 Euro
2.000 2.015
 
 Sterlin
2.352 2.400
 
 Altın
66.88 67.54
 
 IMKB
66380  
 
 
Bu kafayla CHP'nin değişmesi çok zor...
 
CHP'de değişimi gerçekleştirecek siyasi cesaret olmadığını ifade eden Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Mümtazer Türköne, ikinci eksiğin ise teori ve fikir olduğunu söyledi.
 
 
 
 
  İşte listeye göre 2010'da Türkiye'de en çok Google'lanan diziler...  
 
 
 
  Bekir Coşkun bile asırlık gazetenin hantallaşan tirajını yükseltemedi! Peki ne olacak bu Cumhuriyet'in hali?    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin