DOLAR 1.507 - EURO 2.015 - ALTIN 67.54 - IMKB 66380
Pazartesi 13 ARALIK 2010
Bolu Dağı'nda kar yağışı başladı Karşıyaka: 0 - Orduspor: 2 Dışişleri Bakanı Davutoğlu ABD'ye gidiyor Çanakkale Boğazı ulaşıma açıldı Netanyahu: Tazminat yok Wikileaks'e "isimsiz" destek BAŞBAKAN ERDOĞAN: GENE ÇAKTIN Bangladeş'teki işçi gösterileri büyüdü: 4 ölü Balıkçı gemisi battı: 5 ölü, 17 kayıp Erdoğan: Siyasete itibarını iade ettik habertaraf.com
 
 
 
İsrail'le buzlar yangın ateşiyle erir mi?
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
AK Parti'nin küçük korkuları
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Kerkük türküleri öksüz kaldı
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
27 Mayıs kokuları geliyor
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Yumurtalar süngümüz, şemsiyeler miğferimiz...
 
 
Zaman
Ali BULAÇ
Yumurta fikir değildir
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Baro Başkanı, “Kanunu görmezden gelin” derse!
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
PKK cemaatten ne istiyor?
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Yumurta “darbeci” taş “demokrat” olamaz
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
"Kemalist olmayan" sol nasıl üretilir?
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Tarih tekerrür eder mi?
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
"Hicaba Azadlıq"
 
 
Akşam
İsmail KÜÇÜKKAYA
İstanbul polisi nerede hata yaptı?
 
 
Milliyet
Mehveş EVİN
Gülen okulları Hollanda Meclisinde
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
CHP kurultayına doğru
 
 
Star
Şamil TAYYAR
“Tayyip bey haddini aştı”
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Piç kuruları
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
Sünniler Kerbela'nın neresinde?
 
 
Radikal
Tarhan ERDEM
Çarşaf liste, nereden nereye?
 
 
 
 
Şamil TAYYAR
 
Mansur Tuncay TAŞÇI
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Necmettin EVCİ
 
Ahmet KEKEÇ
 
 
 
WikiLeaks'te niye adım geçmiş anlamadım
 
 
 
WikiLeaks belgelerindeki iddialardan eski Enerji Bakanı Hilmi Güler de nasibini aldı. Güler'e iddiaları sorduk. Eski Bakan, bu belgelere girmekten dolayı epey şaşırdığını belirtiyor. Halefi Taner Yıldız'la birçok projede ayrı düştüklerini de 'Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır' diye dile getiriyor
 
Röportaj: Burcu BULUT

Enerji eski Bakanı Hilmi Güler'in adı da, bir süredir yayınlanan WikiLeaks belgelerinde yer aldı. Tarım Bakanı Mehdi Eker hakkında ve AKP'nin iç işleyişiyle ilgili olduğu öne sürülen konuşmalarının nasıl olup da bu belgelere girdiği konusunda bugüne kadar açıklama yapmayan Güler'e iddiaların aslını sorduk. Güler'le, bakanlıktan ayrılma sürecini ve halefi Taner Yıldız'ı da konuştuk.


- WikiLeaks'te yayınlanan, 8 Haziran 2005 tarihli belgedeki iddiaya göre; Gül ve çevresinin Erdoğan'ın politikasına zarar verdiğini ayrıca Tarım Bakanı Mehdi Eker'in de 'makul fakat pasif' olduğunu söylemişsiniz. Böyle bir şey söylediniz mi?
Tarım Bakanı ile hiçbir alakam olmadığı için açıkçası bu iddia nasıl ortaya atıldı, benim adım niye geçti, hiç anlamadım, doğrusu ben de merak ediyorum. Üstelik böyle bir yorum yapmam zaten mümkün değil! Aradaki ilişkiyi de anlayabilmiş değilim. Mehdi Eker'le konuştum. Sadece karşılıklı güldük, o kadar.


İŞİN BÜYÜĞÜ KÜÇÜĞÜ OLMAZ
- Bakanlıktan çok ani ayrıldınız, neden?

Türkiye'de daha önce yapılmayan uygulamaları hayata geçirdik. Rüzgarı, güneşi, jeotermali. Bilime dayalı bir siyaset geleneği Türkiye'de pek yoktu. Bunu başlatmış olduk. Sistemi sorguladık. Yaptığımız anlaşmalarla Türkiye'yi aldatılmışlık duygusundan kurtardık. Uzan meselesini çözdük, Gazprom anlaşmasıyla Türkiye'ye çok büyük paralar kazandırdık. Sorunlarıyla tartışılan bir bakanlıktan projeleriyle değerlendirilen bir bakanlığa dönüştürdük. 30 yatırımcı vardı, şimdi bu sayı 3 bin oldu. Yaptıklarımızın değeri ileride daha iyi anlaşılacak bunu biliyorum. Ama Başbakan bu şekilde takdir etti. Gelirken de bir şey istemedim giderken de! Şu anda da bu çalışmaların benzerini yürütüyorum. Benim için küçük ya da büyük iş yok!


NABUCCO SONRA İMZALANABİLİRDİ
- Şu anki Enerji Bakanı halefiniz Taner Yıldız'ı nasıl değerlendiriyorsunuz? Biraraya geldiğiniz, tartıştığınız oluyor mu?
Gayet iyi. Kendisine yaptığım ziyaretler oldu. Yenilenebilir enerjiye ağırlık vermek lazım. Çünkü bu konuda biz yasa tasarısını hazırladık. Genel kurula kadar getirdik. Yasanın bir an evvel çıkması gerekli. YERSAN Hareketi ismiyle rüzgar türbinlerinin Türkiye'de imalatı üzerine bir çalışmamız vardı. Yeni bir otomotiv sektöründen çok daha büyük bir sektör oluşturulabilirdi. Bu konulara ağırlık verilmesi şart. Ayrıca bir de farklı düşündüğümüz, pek çok konuda ayrıldığımız Nabucco ve nükleer enerji var. Mesela nükleer enerjide Danıştay'a cevap vermek daha uygun olurdu. Nabucco'da da Azerilerle anlaşma yapıldıktan sonra Nabucco imzalansa sonuç farklı olabilirdi.


DAVUTOĞLU'NUN KEDİYE KEDİ DEMESİ ÖNEMLİ DEĞİL
- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun ABD'li bir gazeteciye Osmanlı Milletler Topluluğu ile ilgili açıklamasına ne diyeceksiniz? AK Parti olarak böyle bir isteğiniz var mı gerçekten de?
Devlet Su İşleri bana bağlıyken Bosna, Kosova, Suriye; Moğalistan gibi pek çok yerde bulundum. Oradaki insanların yaklaşımını gördüm, biliyorum. Olayı bu şekilde görmek yanlış olur. Gerçek olan sadece algı. Sayın Davutoğlu'nun kediye kedi demesi önemli değil! Halkın ne şekilde algıladığı önemli. Türkiye'de bile bu kadar kalabalığı bir araya getiremezken, Balkanlar'da ve Ortadoğu'da böyle bir topluluğu oluşturabilmek mümkün mü? Davutoğlu'nun düşüncesiyle bahsi geçen yerlerdeki insanların algısı çok farklı. Siz şimdi hatır için Türkiye'nin herhangi bir ilinde bir başka ülkenin bayrağını asabilir misiniz? Mümkün değil! Cevap işte burada...


YENİ DÖNEMİN ANAHTAR KELİMESİ VİCDAN OLACAK
AK Parti'nin üç dönemi var. İlk dönemde hazırladığımız projeleri uygulamaya çalıştık. İkinci dönemde daha çok demokratikleşmeyle geçti. Şimdi üçüncü bir dönem başlıyor. Artık demokratikleşme dışında yeni projeleri uygulamaya geçirmemiz lazım. Yeni dönem reel ekonominin önem kazandığı, istihdama çözüm getirmeye çalıştığımız bir dönem olacak. Daha üretime dönük, 'vicdan'ın anahtar kelime ve kavram olarak yer aldığı bir süreç başlayacak. Ben de, köylerin şehirlere entegrasyonu üzerine bir çalışma yapıyorum. Bu sosyal farklılıkların minimuma indirileceği bir çalışma. Enerji ve gıda başta olmak üzere Türkiye'deki işsizliği çözecek yeni üretim alanları yaratacağız.


ZENGİN DE FAKİR DE MARKA PEŞİNDE KOŞUYOR
Toplumda gözlemlediğim en büyük sorun, fakirin de zenginin de müthiş tüketim çılgınlığı içinde marka peşinde koşması. Üstelik zengin de, fakir de mutlu değil. Fakirler büyük bir özenti içerisinde. Marka peşinde koşan genç bir nesil oluşuyor. Bu durumda,toplumun yeni durumunun kodlarını çözebilmemiz lazım. İnsanlar hep daha fazlasının peşinde. Türkiye geçmişle gelecek arasındaki geçiş döneminin sıkıntısını yaşıyor bugün. Buna AK Parti olarak çözüm getirmemiz şart. Suni gündemlerle epey bir vakit geçirdik artık bunu reel olarak gündeme alma zamanı geldi. Muhalefet ve iktidar olarak bu soruna eğilmemiz gerekiyor.

AKŞAM

Anahtar Kelimeler:

Hilmi GülerBurcu Bulut

12 Aralık 2010 - 09:03:13

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.497
1.507
 
 Euro
2.000 2.015
 
 Sterlin
2.352 2.400
 
 Altın
66.88 67.54
 
 IMKB
66380  
 
 
Bu kafayla CHP'nin değişmesi çok zor...
 
CHP'de değişimi gerçekleştirecek siyasi cesaret olmadığını ifade eden Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Mümtazer Türköne, ikinci eksiğin ise teori ve fikir olduğunu söyledi.
 
 
 
 
  İşte listeye göre 2010'da Türkiye'de en çok Google'lanan diziler...  
 
 
 
  Bekir Coşkun bile asırlık gazetenin hantallaşan tirajını yükseltemedi! Peki ne olacak bu Cumhuriyet'in hali?    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


olimpbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin