DOLAR 1.506 - EURO 1.993 - ALTIN 67.05 - IMKB 64759
Pazar 12 ARALIK 2010
Kudatgobilik yeniden TİSK Başkanı seçildi Yaylası'da mahsur kalan 13 kişi kurtarıldı Spor Toto Süper Lig'de 16. Haftanın görünümü Dekan Göle: Hatam yok Bank Asya 1. Lig'de 16. Haftanın görünümü Denizlispor: 1 - Kayseri Erciyespor: 1 THM sanatçısı Kızılay vefat etti Mısır'da aşırı yağış: 3 kişi öldü, 28 bina çöktü Başbakan Erdoğan sözünü tuttu "Sivil iradenin işleyişine tecavüz etmiştir" habertaraf.com
 
 
 
Orantısız güç
 
 
 
 
Rabia ÇEK
Yeni bir sosyosfer
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Haydar Aliyev'in vefat yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Yeni anayasayı da Genelkurmay yapmalı
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Neşeli pazar fıkraları
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
İnsan olmanın gereği
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Kumkapı'da rengârenk bir gün
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Faşist hükümet kuralım
 
 
Bugün
Erhan AFYONCU
İlk modern darbemizin fitilini medrese öğrencilerinin gösterileri ateşlemişti
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Oyuna oyun gerek...
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Mülkiye’deki genç kardeşlerime açık mektup!
 
 
Yeni Akit
Hasan KARAKAYA
1973’ten günümüze petrol cinayetleri!
 
 
Yeni Şafak
Hayrettin KARAMAN
Almanya'da din özgürlüğü
 
 
Radikal
Koray ÇALIŞKAN
Cipli Müslüman'a karşı Müslüman sol
 
 
Star
Mahir KAYNAK
Öğrenci eylemleri
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Herkes Gutenberg, herkes medya
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Tayyip Erdoğan'ın eleştiri ile imtihanı...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Samimî Vehhabîlere bir şartla haklarımı helâl ediyorum
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Şu 68'liler
 
 
Zaman
Mustafa ÜNAL
Türkiye'nin ihtiyacı olduğu fotoğraf
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Piliç olayı
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
YÖK Başkanı'na sofistike* eylem önerileri
 
 
Yeni Şafak
Rasim ÖZDENÖREN
Karanlık odağın gerilimi
 
 
 
 
Selami SAYGIN
 
Hasan CEMAL
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Necmettin EVCİ
 
Serdar AYDIN
 
 
 
Bakan Eroğlu iklim zirvesinde konuştu
 
 
 
ANKARA- Bakan Eroğlu, Meksika'da Türkiye'nin iklim değişikliği ile mücadele çalışmalarını anlattı.
 
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 16. Taraflar Konferansı çerçevesinde düzenlenen yüksek düzeyli toplantıya katıldı.

Meksika'nın Cancun şehrinde 29 Kasım'da başlayan ve 10 Aralık'ta sona eren konferansta konuşan Bakan Eroğlu, sözlerine Türkiye Cumhuriyeti adına Meksika hükümetine ve Meksika halkına toplantıya ev sahipliği yaptıkları için teşekkür ederek başladı. İklim değişikliği ile mücadele konusunun hiçbir ülke tarafından tek başına çözülecek bir mesele olmadığını kaydeden Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, ekonomik, çevresel ve sosyal geleceğin planlanması için bu konferansın başarıyla sona ermesi gerektiğini belirtti. Türkiye'nin iklim değişikliği ile mücadele için yaptığı çalışmalardan bahseden Bakan Eroğlu, bu çalışmaların enerji, sanayi, ulaştırma, tarım, ormancılık, atık yönetimi ve konuya ilişkin konular kapsamında yürütülen kapsamlı proje ve programlardan oluştuğunu söyledi. Yürütülen çalışmalar ve yapılan yatırımlar sonucunda su, rüzgar ve jeotermal potansiyelinin daha verimli şekilde kullanılacağını vurgulayan Eroğlu, 2023 yılı itibari ile toplam enerji üretiminde yenilenebilir enerji payının yüzde 30 seviyesine çıkarılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, ulaştırma sektöründe, toplu taşımayı geliştirmek ve yaygınlaştırmanın yanı sıra araçlarda yakıt kalitesini iyileştirmek ve biyo-yakıt kullanımı desteklemek üzere yatırımların teşvik edildiğini, bu sayede yutak alan olan ormanlarında korunduğunu ifade etti. Türkiye'de yapılan en önemli çalışmalardan birinin de 5 yıl içinde 2,3 milyon hektar alanın ağaçlandırılması olduğunu söyleyen Bakan Eroğlu, orman yangınları ile mücadelede kayda değer bir yol kat edildiğini ve bu alanda güçlü ve uzun vadeli yatırımların planlamasının yapıldığını anlattı.

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: "2012 sonrasına yönelik rejim kapsayıcı, adil ve dengeli olmalıdır. Bununla birlikte bu süreç bize bazı esneklikler de sağlamalıdır. Bu bizim uzun vadeli ve adil bir anlaşmaya ulaşmamız için tek yoldur. Bununla birlikte, uzun dönemli azaltım ve uyum faaliyetlerinde ekonomik ve sosyal kalkınma konuları başta olmak üzere ulusal ve bölgesel şartlar da göz önünde bulundurulmalıdır. Gelişmiş ülkelerin tarihsel sorumlulukları dikkate alındığında, sera gazı emisyonlarının azaltılması için finansman ve teknoloji transferinde öncülük etmeleri gerekmektedir. Taraf ülkelerin sözleşme kapsamında sınıflandırılmasında dikkat edilen kriterlerin günümüz gerçeklerini ve ihtiyaçlarını yansıtmadığına inanıyoruz. Bu sebeple, bu konunun tartışılması gerektiğini düşünüyoruz."

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) 7.Taraflar Konferansı'nda Türkiye'nin özel koşulları tanınarak, Ek-2'den EK-1 ülkeleri arasında özel bir konumda yer aldığını belirten Bakan Eroğlu, bunu takiben Türkiye'nin, sözleşmeye taraf olduğunu söyledi. Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Türkiye'nin özel şartlarına vurgu yapmak istiyorum. Türkiye BMİDÇS' de Ek-1 ülkesi ve OECD'ye üye bir ülkedir. Türkiye'nin tarihsel toplam sera gazı emisyonları EK-1 ülkeleri ile kıyaslandığında daha düşük seviyededir. Aslında, Türkiye'nin tarihi küresel sera gazı emisyonları arasındaki payı sadece ve sadece binde dörttür. Türkiye hızlı bir büyüme süreci içerisindedir. Bu süreç, enerji ihtiyacı talebini önemli ölçüde artırmaktadır. Elektrik enerjisi ihtiyacındaki yıllık ortalama artış hâlihazırda yüzde 7 mertebesindedir. Kalkınma sürecinde ülkemizin uzun vadeli enerji ihtiyacının artması öngörülmektedir. Bu sebeple, ülkemizin herhangi bir yıl baz alınarak emisyon azaltım hedefi alması gerçekçi değildir. Bizim hedefimiz olağan senaryodan emisyon azaltımı sağlamaktadır. Bu kapsamda, Türkiye özgün şartlarını ortaya koyan bir bildirimde bulunmuştur. Müzakerelerde bu konular temel alınmış olup, şimdi karar alınma noktasına gelinmiştir.''

Temel maksadın Türkiye'nin sözleşmeyi daha iyi uygulayabilmesini sağlamak olduğunu ifade eden Eroğlu, Türkiye ile benzer kişi başı sera gazı emisyonları profiline, ekonomik ve sosyal göstergelere sahip gelişmekte olan diğer ülke taraflarına sağlanmış olan esneklik ve desteklerden faydalandığını kaydeddi. Bakan Veysel Eroğlu, bütün taraflar için kabul edilebilir ve uygulanabilir sonuçlar alınmasını istedi.

Eroğlu, konferans çerçevesinde ayrıca Yemen, Çin Halk Cumhuriyeti ve Moritanya bakan ve yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirdi. Bakan Eroğlu'nun Yemen Çevre ve Su Bakanı Abdulrahman Fadel Al-Eryani ile gerçekleştirdiği ikili görüşmede Türkiye'nin konferansta sunduğu, özel konumunun tanınması konusundaki önerinin grup tarafından desteklenmesini talep etti. Yemen Çevre ve Su Bakanı, ülkemizin özel şartlarını anladıklarını, Türkiye'nin özel şartlarını tanıyan taslak COP karar metninin konferans kararı haline dönüşmesi konusunda destek vermeye hazır olduklarını ifade etti. Ayrıca Yemen heyeti, çevre koruma, özellikle toz taşınımı ve rüzgar erozyonu, ağaçlandırma, iklim değişikliğiyle mücadele konularında Türkiye'nin tecrübelerinden faydalanmak, bu konularda ikili işbirliğini geliştirmek istediklerini ifade etti. Bu talepleri neticesinde, Yemen ile Çevre ve İklim Değişikliği alanlarında ikili işbirliğinin ilerletilmesi konusunda mutabakata varıldı.

Bakan Eroğlu, Moritanya Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Ba Housseynou Hamady ile de bir araya geldi. Moritanya Çevre Bakanı görüşmede, ülkesinin çölleşme konusunda ciddi sıkıntılar yaşadığını, Türkiye'nin ağaçlandırma, ormancılık ve çölleşmeyle mücadele alanlarındaki engin deneyimlerinden faydalanmayı arzu ettiklerini ifade etti. Bakan Eroğlu ise Moritanya'ya karşılaştıkları güçlükler ile mücadelede yardım etmekten memnuniyet duyacaklarını, bu bağlamda ağaçlandırma, modern sulama teknikleri, kuraklık ile mücadele, kuraklığa dayanıklı ağaç türleri gibi konuları da içeren ikili işbirliği anlaşma taslaklarının hazırlanarak Ocak ayı içerisinde Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile iletileceğini dile getirdi. Moritanya Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı, yapılacak işbirliğini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu'nu Moritanya'ya davet etti.

Bakan Eroğlu ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkan Yardımcısı Xie Zhenhua ile bir araya geldi. Görüşmede, iki ülke arasında son dönemde hızla gelişmekte olan siyasi ve ekonomik ilişkiler, müzakerelerin gidişatı ve konferansa sunulan Türkiye'nin özel durumuna ilişkin kararlar ele alındı. Çin ve Türkiye arasında hızlı tren, hidroelektrik santralleri ve diğer sanayi sektörlerinde yapılması öngörülen işbirliği konularına iklim değişikliğinin de eklenmesi hususunda görüş birliğine varıldı.

CİHAN

Anahtar Kelimeler:

çevreiklimVeysel Eroğlu

10 Aralık 2010 - 23:50:03
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

21:32Yaylası'da mahsur kalan 13 kişi kurtarıldı
21:17Dekan Göle: Hatam yok
20:59Kriz hava-deniz kuvvetlerini de vurdu
20:27Başbakan Erdoğan sözünü tuttu
20:20"Sivil iradenin işleyişine tecavüz etmiştir"
20:18Türkiye, İsveç'teki saldırıyı kınadı
20:15Arınç, askeri havaalanını inceledi
19:27Parmak izi uygulamasına yargı engeli
18:09İran sınırında ateş açıldı: 1 ölü, 2 yaralı
17:29EVLİ ÇİFTİN KATİL ZANLISI YAKALANDI
17:21Başbakan Erdoğan Alkumru Barajı'nda
17:04Laçiner: Maksat polise zarar vermek olmamalı
16:45Türk etkisi Arap başkentlerine geri döndü
15:58Wikileaks belgeleri Vatikan'ı kızdırdı
14:54Erdoğan: Süreci bulandırmaya çalışıyorlar
14:51Çifte cinayetle ilgili ağabey aranıyor
13:54"Üniversiteleri biz temsil ediyoruz"
13:45"Obama üzüntüsünü belirtti"
13:42BU İLLERDE OKULLAR TATİL EDİLDİ
13:20'Türklerle görüşmeler tıkandı; ama ölmedi'
12:54Başbakan Erdoğan Siirt'e geldi
12:46Silahlı kuvvetlerin ''samur''u hazır
12:02Mazlumder "İnsan hakları ödülleri" dağıtıldı
11:45Artvin'deki HES için durdurma kararı
11:23Tehlike ucuz atlatıldı
11:22'Güçlerimizi birleştirmeliyiz'
11:20Kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiliyor
11:17Jerusalem Post: Netanyahu özürden yana değil
11:14TIR polis aracına çarptı: 1 şehit, 2 yaralı
11:07Bakan Çubukçu'nun aracı yolda mahsur kaldı
Daha fazla haber göster
10:11Ege denizinde deprem
10:09Sosyalist ve Müslüman: Ortak mücadele olur mu
10:05Tır polis aracına çarptı: 1 şehit
10:00Adnan Oktar Hoca'dan gece sohbetleri!!!
09:57Karayollarında son durum
09:34Ferhat Sarıkaya’ya dönüş yolu
09:16DÖRT AVRUPALI BAKAN TÜRKİYE'Yİ YAZDI
08:30Orantısız güç
04:47Merinos Halı'ya STK'lardan kınama
02:43Türkçe müzik nedeniyle aylarca hapis yattı!
02:16Furkan Doğan'ın babası İsrail'den ne istedi?
23:18Dünyada en hızlı büyüyen il İstanbul
23:13HES'TE ÖLENLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU
22:33Westerwelle Türkiye'nin AB üyeliğine karşıymış
22:00Askeri mahkemede avukata soru yasağı
19:35HES İNŞAATINDA GÖÇÜK: 2 ÖLÜ 5 YARALI
18:54OBAMA ERDOĞAN'I ARADI, TEŞEKKÜR ETTİ!
18:50Panelde boyalı ve yumurtalı protesto
18:21Gül'ü protesto edenlere 70 TL ceza yazıldı
18:13Özbek'ten Ergenekon sanıklarına selam
17:34"Sen Türk'sün" diye tuvalete göndermedi
17:04YÜKSEKOVA'DA GERGİNLİK
15:23Aksu: Terör yöntemleri miadını doldurdu
15:10Davutoğlu: Türkmenistan Orta Asya'da pivot
15:03"Engelli kızlar kısırlaştırılsın" dedi mi?
12:35Gül: İsteyen istediği gibi konuşabilmeli
11:26''Balyoz'' davası başlıyor
11:17Papa Müslüman Türkiye’yi AB’de istemedi
10:56ÇEV Başkanı'na kırmızı bülten
10:22Demirel ve Evren'in tarihî diyalogları
09:09Cuntacıların darbe sonrası sürgün planı!
08:43Madımak'ın tabelaları da indirildi
08:43HSYK YASA TASARISI KABUL EDİLDİ
01:10Türkiye "tazminat ve özürden" taviz vermiyor
00:17Sağcı parti, Büyükelçi için kampanya açtı
00:07Füze kalkanı muamması
00:06Atağ: Bu pis işlere nereden bulaştım?
23:50Bakan Eroğlu iklim zirvesinde konuştu
23:08Başkente mevsimin ilk karı düştü
22:46HSYK kanun tasarısı'nın 1. bölümü kabul edildi
22:39Sanal randevu evine polis baskını
22:29Zaza Ercan, ifadesi alınarak serbest bırakıldı
22:28Gül: Tarımı göz ardı etmemiz mümkün değil
21:51Kedi öldürmeye 3 yıl hapis isteniyor
21:00SBF'de yine gerginlik
20:42Turist cinayeti 19 yıl sonra aydınlatıldı
20:33Wikileaks'te Myanmar belgeleri
19:57'Otobüs ihtiyaçları yerli firmalardan sağlanmali'
19:34SBF'li öğrenciler Kuzu'yu ziyaret etti
19:24FARUK SÜREN İFADE İÇİN EMNİYETTE
19:20AİHM'e bireysel başvurularda ikinciyiz
19:00YARSAV'dan TCK açıklaması
18:58Memur Sen: Başörtüsü yasağı hala devam ediyor
18:53WikiLeaks'e rakip geliyor
18:5111 KÖY SULAR ALTINDA
18:37Metro şantiyesindeki yangın söndürüldü
18:21ÇEV BAŞKANI'NA YAKALAMA KARARI
17:58Başbakan Erdoğan Siirt'e gidiyor
17:51Gül: Adanalılık, kültür ve şivesiyle farklılıktır
16:50İstanbul'da elektirik kesintisi
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Necmettin EVCİ
Bizden uzakta bulsunlar
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
Gider ayak; ahvalimiz...
 
 
Serdar AYDIN
Av Mevsimi
 
 
 
 
Cuntacıların darbe sonrası sürgün planı!
 
Demirel ve Evren'in tarihî diyalogları
 
Kamer Genç'in sözleri mikrofon kapattırdı
 
Papa Müslüman Türkiye’yi AB’de istemedi
 
ABD'DEN ŞOK EDEN ERMENİ KARARI
 
 
 
 
 
 
 
Her yönde olaylar pusu kurmuş, yolumuzu bekliyor. Ömür süvarisinin dolu dizgin gitmesi bundandır.
ŞİRAZLI HAFIZ (Hafız-ı Şirazi)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.978 1.993
 
 Sterlin
2.340 2.395
 
 Altın
66.61 67.05
 
 IMKB
64759  
 
 
WikiLeaks'te niye adım geçmiş anlamadım...
 
WikiLeaks belgelerindeki iddialardan eski Enerji Bakanı Hilmi Güler de nasibini aldı. Güler'e iddiaları sorduk. Eski Bakan, bu belgelere girmekten dolayı epey şaşırdığını belirtiyor. Halefi Taner Yıldız'la birçok projede ayrı düştüklerini de 'Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır' diye dile getiriyor
 
 
 
 
  Ocak 2011'de Show TV ekranlarında olacağı konuşulan dizi Star TV ile anlaştı.  
 
 
 
  Bakalım yumurta'dan ne çıkacak? Bugün Ankara 'sürpriz yumurtası' gibi sürpriz bir yumurta eylemine tanıklık edecek. Kızılay meydanında gençler ne yapacak?    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin