DOLAR 1.506 - EURO 1.993 - ALTIN 67.05 - IMKB 64759
Pazartesi 13 ARALIK 2010
Denizlispor, hakem hatalarından şikâyetçi Medya yasası referandumda reddedildi Gözaltına alınanlar: Karadağ olayını görmedik Yangın 8 saat sonra tekrar başladı "Fenerbahçe tempomuza ayak uyduramadı" Gökçek: Hocamız bizi galibiyete inandırdı Erdoğan'a Bakan Eker tercümanlık yaptı Keşan'da 36 kaçak yakalandı TUS'un "bilim sınavı" yapıldı Bakan Yazıcı, Habur Sınır Kapısı'nı inceledi habertaraf.com
 
 
 
Orantısız güç
 
 
 
 
Rabia ÇEK
Yeni bir sosyosfer
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Kerkük türküleri öksüz kaldı
 
 
 
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
Yeni anayasayı da Genelkurmay yapmalı
 
 
Vatan
Can ATAKLI
Neşeli pazar fıkraları
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
İnsan olmanın gereği
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Kumkapı'da rengârenk bir gün
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Faşist hükümet kuralım
 
 
Bugün
Erhan AFYONCU
İlk modern darbemizin fitilini medrese öğrencilerinin gösterileri ateşlemişti
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Oyuna oyun gerek...
 
 
Milliyet
Hasan CEMAL
Mülkiye’deki genç kardeşlerime açık mektup!
 
 
Yeni Akit
Hasan KARAKAYA
1973’ten günümüze petrol cinayetleri!
 
 
Yeni Şafak
Hayrettin KARAMAN
Almanya'da din özgürlüğü
 
 
Radikal
Koray ÇALIŞKAN
Cipli Müslüman'a karşı Müslüman sol
 
 
Star
Mahir KAYNAK
Öğrenci eylemleri
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Herkes Gutenberg, herkes medya
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Tayyip Erdoğan'ın eleştiri ile imtihanı...
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Samimî Vehhabîlere bir şartla haklarımı helâl ediyorum
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Şu 68'liler
 
 
Zaman
Mustafa ÜNAL
Türkiye'nin ihtiyacı olduğu fotoğraf
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Piliç olayı
 
 
Akşam
Özlem ÇELİK
YÖK Başkanı'na sofistike* eylem önerileri
 
 
Yeni Şafak
Rasim ÖZDENÖREN
Karanlık odağın gerilimi
 
 
 
 
Mansur Tuncay TAŞÇI
 
Necmettin EVCİ
 
Aliya RAHTE
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
 
 
"Dünya üç yıl önceye göre daha rüşvetçi"
 
 
 
ANKARA- Dünyanın üç yıl öncesine göre daha rüşvetçi bir yer olduğu düşünülüyor.
 
Uluslararası Şeffaflık Örgütünün 86 ülkede 90 bin kişiyle yaptığı araştırmaya dayanarak hazırladığı rapor, insanların ''dünyanın üç yıl önceye göre daha rüşvetçi bir yer olduğunu düşündüğünü'' ortaya koyuyor. Rapora göre, katılımcıların yüzde 56'sı ülkelerinde rüşvetin daha yaygın hale geldiğini söyledi.

Dünyada siyasi partilerin en yozlaşmış kurumlar olarak görüldüğü ve katılımcıların yüzde 56'sının hükümetlerinin rüşvet sorununun üstesinden gelmede etkisiz kaldığına inandığını gösteren raporda, katılımcıların dörtte birinin geçen yıl rüşvet verdiği, en fazla rüşvet alanların ise polislerin olduğu belirtildi.

Küresel düzeyde, en fazla rüşvet alan kesim yüzde 29 ile polisler olurken, polisleri yüzde 20 ile kamu görevlileri, yüzde 14 ile yargı mensupları ve yüzde 10 ile gümrük görevlileri takip ettiği kaydedilen rapora göre, en yozlaşmış kurumlar arasında listenin başında siyasi partiler yer alıyor.

Rapor, çok az insanın hükümetlerine ya da politikacılara güvendiğini ortaya koyuyor. Araştırmaya katılan her 10 kişiden 8'i siyasi partileri ''yozlaşmış ya da ziyadesiyle yozlaşmış'' olarak görürken, parlamento bir sonraki en yozlaşmış kurum olarak değerlendiriliyor.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün 2004 raporunda, küresel düzeyde siyasi partiler yüzde 71 ile en yozlaşmış kurum olurken, bu oran bu yıl yüzde 80'e çıktı. 2010 yılı raporuna göre, siyasi partilerden sonra en yozlaşmış kurum yüzde 61 ile parlamento olurken, bu kurumu yüzde 59 ile polis, yüzde 53 ile dini kurumlar, yüzde 52 ile özel sektör, yüzde 43 ile yargı, yüzde 41 ile medya, yüzde 39 ile eğitim sistemi, yüzde 31 ile sivil toplum örgütleri ve yüzde 30 ile ordu izliyor.

İnsanların yozlaşmış kurumlar arasında gördüğü dini kurumların 2004'te yüzde 28 olan oranı, bu yıl yüzde 53'e yükselirken, 2004 yılında yargıda yüzde 54 olan bu oran, bu yıl ise yüzde 43'e gerilemiş bulunuyor.-EN FAZLA RÜŞVET SAHRA ALTI AFRİKASI ÜLKELERİNDE-Rapora göre, son 12 ayda en fazla rüşvetin döndüğü ülkeler Sahra Altı Afrika'sında yer alıyor. Sahra Altı Afrikası'nda son 12 ayda rüşvet verdiğini söyleyen insanların oranı yüzde 56'ya ulaşıyor. Son bir yılda rüşvet verdiğini söyleyenlerin oranının yüzde 50'yi aştığı ülkeler arasında Afganistan, Kamboçya, Kamerun, Hindistan, Irak, Liberya, Nijerya, Filistin, Senegal, Sierra Leone ve Uganda bulunuyor.

Rüşvet verenlerin yüzde 30 ile yüzde 49,9 olduğu ülkeler arasında Azerbaycan, Bolivya, El Salvador, Kenya, Lübnan, Meksika, Pakistan ve Ukrayna bulunurken, yüzde 20 ve yüzde 29,9 aralığında ise Türkiye, Ermenistan, Rusya, Belarus, Bosna Hersek, Şili, Kolombiya, Macaristan, Peru, Romanya ve Venezuela yer alıyor.

En fazla rüşvetin verildiği listede Çin, Yunanistan, Arjantin, Avusturya, Bulgaristan, Fransa, İtalya, Endonezya, Japonya, Malezya, Polonya, Filipinler, Sırbistan ve Singapur gibi ülkeler yüzde 6 ve 19,9 aralığında yer alırken, son bir yılda rüşvet verenlerin oranının yüzde 6'dan daha az olduğu ülkeler ise ABD, Avustralya, İngiltere, Brezilya, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Gürcistan, Almanya, Hong Kong, İzlanda, İrlanda, İsrail, Güney Kore, Hollanda, Portekiz, İspanya ve İsviçre'den oluşuyor.-RÜŞVET NİÇİN VERİLİYOR?-Sahra Altı Afrika'sında araştırmaya katılanların yüzde 67'si yetkililerle sorun yaşamak istemediği için rüşvet verdiğini söylerken, Arap dünyası ve Latin Amerika'da rüşvet sorunların çözümünün hızlanması, Asya-Pasifik bölgesinde insanların yüzde 35'i hakkı olan hizmeti almak için rüşvet verdiğini belirtiyor. Kuzey Amerika ve AB'de rüşvet verenlerin çoğu, niçin rüşvet verdiğini hatırlayamadığını kaydediyor.

Rapora göre, düşük gelirliler yüksek gelirlilere göre daha fazla rüşvet veriyor. Yoksul insanlar, kamu hizmetleri, sağlık hizmetleri ve eğitim gibi temel hizmetler için varlıklı insanlara göre iki kat daha fazla rüşvet veriyor. Raporda, son bir yılda 30 yaş altındaki kişilerin üçte biri rüşvet verirken, 51 yaş üzerindeki kişilerde bu oran üçte birin altına iniyor.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün politika ve araştırma direktörü Robin Hodess, kişilerin polisle rüşvet konusunda sıklıkla muhatap olduğunu ve bunun gerçekten kaygı verici olduğunu söyledi. Hodess, polise rüşvet vermenin 2006 yılından bu yana yaklaşık ikiye katlandığını, dünyada neredeyse üç kişiden birinin polisle rüşvet ilişkisine girdiğini kaydetti.

Uzmanlar, küresel finansal krizle birlikte insanların hükümetlere, bankalara ve ekonomik kuruluşlara güveninin zarar gördüğüne işaret ediyorlar.-TÜRKİYE VE BALKAN ÜLKELERİ-Rapora göre, Sahra Altı Afrikası ülkelerinde son bir yılda rüşvet verdiğini söyleyenlerin oranı yüzde 56 ile başı çekerken, Türkiye ve Balkan ülkelerinde (Bosna Hersek, Makedonya, Sırbistan, Kosova ve Hırvatistan) bu oran yüzde 19'a ulaşıyor.

AB ve Kuzey Amerika'da (ABD ve Kanada) ise bu oran yüzde 5 seviyesinde bulunuyor. Bu oran Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki ülkelerde yüzde 36, Bağımsız Devletler Topluluğu'ndaki ülkelerde yüzde 32, Latin Amerika ülkelerinde yüzde 23 ve Asya-Pasifik ülkelerinde ise yüzde 11 olarak kaydedildi.

Yolsuzluktan en fazla etkilenen alanlara bakıldığında Türkiye'de bu alanların özel sektör, kamu sektörü ve eğitim sistemi olduğu görülüyor.

Türkiye ve Balkan ülkelerinde yetkililerle sorun yaşamak istemediği için rüşvet verenlerin oranı yüzde 6, sorunların çözümünün hızlanması için yüzde 21, hakkı olan hizmeti almak için ise yüzde 15 olurken, niçin rüşvet verdiğini bilmeyenlerin oranı yüzde 53 ve niçin rüşvet verdiğini hatırlamayanların oranı ise yüzde 5 oldu.

Raporda, Türkiye ve Balkan ülkelerinde hükümetlerin rüşvetle mücadele çabalarının etkili olduğunu düşünenlerin oranı 2007 yılında yüzde 38 iken, bu yıl bu oranın yüzde 35'e indiği belirtildi. Türkiye ve Balkan ülkelerinde, rüşvetle mücadelede hükümet liderlerine güven oranı yüzde 17, sivil toplum örgütlerine yüzde 14, medyaya yüzde 11, uluslararası kurumlara yüzde 10 ve özel sektöre yüzde 2 oldu. Bu konuda hiç kimseye güvenmeyenlerin oranı ise yüzde 45 olarak hesaplandı.

Rapora göre, son üç yılda rüşvetin seviyesinin nasıl değiştiğine ilişkin soruya, Türkiye'de aynı kaldığını düşündüğünü söyleyenlerin oranı yüzde 17, düştüğünü söyleyenlerin oranı yüzde 26 ve yükseldiğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 57 oldu.

AA

Anahtar Kelimeler:

rüşvet

9 Aralık 2010 - 20:03:28
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

23:53Medya yasası referandumda reddedildi
23:26Dünyanın en kısa kadınına uluslararası ilgi
22:21Kur'an yakmak isteyen papaz İngiltere'ye geliyor
22:09Danimarka'da Evsiz göçmenler sınır dışı
21:49Gagauzya Türkleri sandık başına gitti
21:38Netanyahu kudüs'ün bölünmesine karşı
20:33Mısır'da aşırı yağış: 3 kişi öldü, 28 bina çöktü
19:08Çin enflasyonu dizginlemeye çalışacak
18:56İsrailli askere 10 yıl hapis
17:47Mark Rutte ülkesinde yılın politikacısı seçildi
17:16Somalili korsanlar Liberya gemisini kaçırdı
15:39Kosova'daki seçimlerde 2 Türk partisi
15:34Çin'de havai fişek patlaması: 8 ölü
13:30Moldova'daki Gagauz Türkleri sandık başında
12:56Haydar Aliyev Azerbaycan'da anılıyor
12:44"Adli süreç siyasallaştırıldı"
12:38Türkiye Arnavutların yardımına koştu
10:57Kosova'da halk sandık başında
10:36Irak'ta kanlı gün: 17 ölü
10:35İsveç terör saldırısı ile sarsıldı
10:32Obama, Holbrooke için dua ediyor
10:27Kosova seçimlerine Türkiye ilgisi
07:32Hıristiyanlara Noel affı var ama...
06:513 bin kişilik "saatimizi geri verin" gösterisi
06:11ABD'nin üst araması Hindistan'ı kızdırdı
04:17Senatör McCain'den ilginç çıkış
03:21Kızıl Meydan'da fatura büyüyor: 1 ölü, 29 yaralı!
01:42Putin piyano çaldı, İngilizce şarkı söyledi
00:22Haydar Aliyev'in vefat yıl dönümü
23:52"Uçan adam"dan kutuplarda rekor atlayış
Daha fazla haber göster
23:31Almanya'da yolsuzluk ölçüldü
23:29Haydar Aliyev, Kazakistan'da anıldı
23:12Haydar Aliyev, Kiev'de de anıldı
22:24Özbekistan'da basın merkezi aktifleştirilecek
22:07Tayland havacılık fuarı nefes kesti
20:55Rusya 1905 dönemi: Kızıl Meydan kana bulandı!
20:22Haydar Aliyev vefat yıl dönümünde anılıyor
20:04Sert kış koşulları bakanı istifa ettirdi
19:47Holbrooke'un durumu kritik
19:37Domuz gribi İngiltere'ye geri döndü
17:18Ukrayna'da Türk iş adamları derneği artıyor
16:19TAPİ için önemli karara imza atıldı
14:11Güney Kıbrıs'taki ticari açık 4 milyar Euro
14:10Hristofyas'a başarısızlık suçlaması
13:51Barzani: Kerkük yaşam kenti olacak
13:29KDP'nin 13. kongresi başladı
13:28ESKİ BAŞBAKAN VANHANEN GÖZALTINDA
12:19Komşuda mahkumlar açlık grevinde
10:49Omuz attı milyon dolarları kaçırdı!
10:14İran petrolden para basıyor
10:13PKK Fransa'da ''tefeciliğe'' soyundu
10:13ABD'DEN ŞOK EDEN ERMENİ KARARI
08:53ABD İran'a yeni yaptırımlara hazır
08:49Sakine'nin itirafları İran televizyonunda
08:45Chavez, Kaddafi'nin çadırına taşınıyor
08:44Clinton: Taraflara baskı yapacağız
08:11İsrail, Filistin'i ciddiye bile almıyor
00:35İran'a "endişeleri gider" çağrısı
00:22Kuntay Himalaya: Bize komplo kuruldu
00:09ABD sallandı, Rusya'da saflar sıklaştı!
23:36ABD: Filistin devleti'ni tanımak için erken
23:27'Türkiye bölgede barış sürecine dahil edilmeli'
22:19BDT zirvesinde 'Serbest Ticaret' anlaşması
22:02Medvedev ikinci dönemi istiyor
21:56Bavulcuların getirdiği tekstile el konuldu
21:09Cami karşıtı ırkçı partiden provokatif eylem
20:54Korsanlar yine gemi kaçırdı
20:53"Bir cami yapılmaması utanç verici"
20:16Sofya - Moskova uçağı acil iniş yaptı
19:50Nobel barış ödülünü alamadı
19:05Ermenistan'dan "Karabağ" tehdidi
18:40Eski Hırvat Başbakanı Sanader tutuklandı
18:04Merkel ile Sarkozy Euro krizini değerlendirdi
16:58İsrail, Avrupalı liderleri çileden çıkardı
13:13Moskova'da feci kaza: 8 ölü, 2 yaralı
12:17Assange'a ''seks tuzağı'' iddiası
12:15Almanya donuyor
10:39Sakine serbest bırakılmadı
09:58Piton de la Fournaise püskürmeye başladı
09:05Türkmenistan'da 2 bini aşkın mahkuma af
08:57Bulgaristan KEP eski liderine silahlı saldırı
08:50İsim bulundu, Rusya kurtuldu!
00:42Körfez ülkelerinden petrokimyaya dev yatırım
23:56Putin'den atasözlü Wikileaks tepkisi
23:46Saldırıda Prens ve eşi zarar görmedi
23:43Köpekbalığı mağdurlarına tazminat
23:37Ban'dan "yolsuzlukla mücadele" çağrısı
23:03Prens Charles'ın arabasına saldırı
22:33Sakine serbest bırakıldı
21:50Rusya, NATO'dan açıklama bekliyor
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
68 Kuşağı’nın hayallerine bir daha bakın!
 
 
Aliya RAHTE
“Aleviciliği” yedekte tutuyorlar
 
 
Necmettin EVCİ
Uçuyor, ayakları yere bile basmıyor!
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
Gider ayak; ahvalimiz...
 
 
 
 
Cuntacıların darbe sonrası sürgün planı!
 
Demirel ve Evren'in tarihî diyalogları
 
Kamer Genç'in sözleri mikrofon kapattırdı
 
Papa Müslüman Türkiye’yi AB’de istemedi
 
ABD'DEN ŞOK EDEN ERMENİ KARARI
 
 
 
 
 
 
 
Neden büyük ırmaklardan bile heyecanlıydı, karlı bir gece vakti bir dostu uyandırmak...
İSMET ÖZEL
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.978 1.993
 
 Sterlin
2.340 2.395
 
 Altın
66.61 67.05
 
 IMKB
64759  
 
 
WikiLeaks'te niye adım geçmiş anlamadım...
 
WikiLeaks belgelerindeki iddialardan eski Enerji Bakanı Hilmi Güler de nasibini aldı. Güler'e iddiaları sorduk. Eski Bakan, bu belgelere girmekten dolayı epey şaşırdığını belirtiyor. Halefi Taner Yıldız'la birçok projede ayrı düştüklerini de 'Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır' diye dile getiriyor
 
 
 
 
  Ocak 2011'de Show TV ekranlarında olacağı konuşulan dizi Star TV ile anlaştı.  
 
 
 
  Bakalım yumurta'dan ne çıkacak? Bugün Ankara 'sürpriz yumurtası' gibi sürpriz bir yumurta eylemine tanıklık edecek. Kızılay meydanında gençler ne yapacak?    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


olimpbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet uz  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app