DOLAR 1.506 - EURO 1.993 - ALTIN 67.16 - IMKB 64759
Cumartesi 11 ARALIK 2010
''Balyoz'' davası başlıyor Papa Müslüman Türkiye’yi AB’de istemedi Demirel ve Evren'in tarihî diyalogları ABD'DEN ŞOK EDEN ERMENİ KARARI Kamer Genç'in sözleri mikrofon kapattırdı Cuntacıların darbe sonrası sürgün planı! NOBEL ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNE VERİLDİ Madımak'ın tabelaları da indirildi HSYK YASA TASARISI KABUL EDİLDİ Başbakan Erdoğan TBMM'de habertaraf.com
 
 
 
Füze kalkanı muamması
 
 
 
 
Sedat UZUNYOL
Yaşlı polisler isyan etti!
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Sedat Simavi'nin ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Daha beteri var mı?
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Erdoğan, 68'i 'veba' gibi anlatamaz
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Ümit Boyner'in 'yumurtacı' sevgisi nereden geliyor?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Yumurta günlükleri
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Yumurtalı "saldırı" demokratik hak olmalı mı?
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Gençler bilebilse, yaşlılar yapabilse...
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Kaç paşayı sürgüne gönderecektiniz?
 
 
Milliyet
Güneri CİVAOĞLU
Apo’nun cemaat sürprizi
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Böyle devrimci sol mu olur?
 
 
Zaman
M.Nedim HAZAR
Mösyö
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Gençlerle kavga etmenin tehlikesi
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Üniversitelerde ikinci 68 mi?
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Cezayir ve Türkiye: Nasıl bir benzerlik?
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Gençlik öfkelenecek, siz hoş göreceksiniz
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Eylemci gençler darbecilerin aleti mi?
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Anarşist bunlar!..
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Düşman mısın!..
 
 
Bugün
Toktamış ATEŞ
Halka saygı
 
 
 
 
İbrahim YILDIRIM
 
Bilal CAN
 
Alper GÜRKAN
 
Aliya RAHTE
 
Necmettin EVCİ
 
 
 
Ümraniye Cezaevi’nde 4 dehşet günü!
 
 
 
Bayrampaşa ve Ümraniye’de ne olmuştu? 32 kişi hayatını neden ve nasıl kaybetti? Çatışmaların şahidi olan bir er, bütün çıplaklığıyla dört günün hikâyesini anlattı.
 
İDRİS GÜRSOY'un haberi

"Asker şehit oldu denince hemen koştuk, bir de baktım ki… Allah rahmet eylesin, kafasının arka tarafı paramparça olmuş, beyni tavandaydı; şoke oldum ve ağlayarak uzaklaştım oradan. Silah sesleri yine başladı; uzmanın şehit olduğu yere tekrar gittim, uzaktan bakıyordum.” Bu sözler 10 yıl önce Ümraniye Cezaevi’nde, Hayata Dönüş adı verilen operasyona katılan erlerden birine ait.

19 Aralık 2000 gecesi. Yer Ümraniye Cezaevi. Türkiye 20 cezaevine aynı anda düzenlenen ‘Hayata Dönüş’ operasyonları ile sarsıldı. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Cezaevleri Genel Müdürü Ali Suat Ertosun, operasyonun başındaki isim Osman Özbek’ti. Koğuş sisteminden F tipine geçişe Bayrampaşa ve Ümraniye’de örgüt mensupları direnince, bazı illerden getirilen jandarma birlikleri duruma müdahale etti. Üç dört gün süren olaylarda (ikisi asker 30’u mahkûm) 32 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden mahkûmların yakınları sorumluların yargılanmasını istedi; ancak bugüne kadar emirleri uygulayan erlerin dışında ne operasyona karar verenler ne de operasyonu yönetenlerden rütbeli subaylar hâkim karşısına çıkarıldı.

Bayrampaşa ve Ümraniye’de gerçekte ne olmuştu? 32 kişi hayatını neden ve nasıl kaybetti? Bugüne kadar açılan davalarda mahkûmlar ve sanık avukatları konuştu; şimdi, Ümraniye Cezaevi’nde çatışmaların şahidi olan bir er, bütün çıplaklığıyla dört günün hikâyesini anlattı: “Üsküdar Cezaevi’nde bizim Nurettin uzman çavuşun ölümü olayları kızıştırdı. Kıdemli Üsteğmen (NY) robokoplara ‘Öldürün pislikleri, kimse sağ kalmasın’ dedi. Bölük komutanının bağırmaları bütün koridorları sarıyordu. Dört gün boyunca askerler birbirine ateş etti. Askerler ağlayarak veya bildikleri duaları okuyarak çatışmaya giriyordu. Mahkûmlarda silah yoktu. ‘Ne olur yapmayın!’ diye bağırıyorlardı. Seken kurşunla ölen çavuşun beyni tavandaydı, önce ‘mahkumlar vurdu’ dediler, sonra da asker mermisi ile vurulduğu ortaya çıktı.”

İstanbul Beykoz’a bağlı Akbaba köyünde askerlik yapıyordu. Küçük bir karakoldu, mevcudu 17 kişiydi. 2000 yılı 19 Aralık’ında haber geldi, karakol boş kalmayacak şekilde tüm er ve erbaşlar saat 06.00’da birliğe çağrılıyordu. Hazırlıklar yapıldı; bir santralci, bir nöbetçi ve 1 nöbetçi astsubay kalacak şekilde tam teçhizat 05.30’da merkez bölüğe geçildi. Oradan da, 06.00’da, Ümraniye Cezaevi’nde çıkan isyanı bastırmak için yola çıkıldı. Ümraniye’ye geldiklerinde saat 08.00’i gösteriyordu. İçerden çatışma sesleri geliyordu. İlk gün dışarıda aracın içinde müdahaleye hazır şekilde beklediler, hava çok soğuktu, korku ve heyecan vardı: “Gece 00.00’da içeri girdik. Silah sesleri sürüyordu, bir uzman çavuşun (Nurettin Kurt) öldüğü duyuldu, hemen olay mahalline koştuk. Bir de baktık ki -Aman Allah’ım- kafasının arka tarafı paramparça olmuş (Allah rahmet eylesin), beyni tavandaydı, şoke oldum ve ağlayarak uzaklaştım oradan. Silah sesleri yine başladı. Ben tekrar uzman çavuşun şehit olduğu yere gittim. Saat 01.30 sıralarıydı, silah sesleri durdu ve ortalık âdeta ıssız bir adaya döndü, arkadaşların çoğunun gözleri yaş doluydu. Yatmak için bize ayrılan odaya döndüm, o esnada eşim aradı, bir yüzbaşı konuştuğumu görünce elimden telefonu aldı ve kırdı. Sabah 06.00 sıralarında silahlar tekrar patlamaya başladı. Yeniden araçlara gittik, içeride robokoplar çatışıyordu, tam dört gün böyle devam etti.”

Ümraniye’deki operasyonda yer alan ve isminin açıklanmasını istemeyen askere göre, olayların tırmanmasına, Uzman Çavuş Nurettin Kurt’un askerlerin silahından çıkan bir kurşunla ölümü sebep oldu. Hayata Dönüş operasyonundaki bu ilk ölüm bir kıvılcım gibi Bayrampaşa ve diğer cezaevlerine sıçradı.

19 Aralık Salı günü başlayan ve dört gün süren operasyon sonunda jandarma yetkilileri 6 eylemcinin öldüğünü, 45’inin yaralandığını açıkladı. Basına yansıyan haberlerde, koğuşlarda yapılan aramalarda biri otomatik Uzi, 4 tabanca, binlerce mermi, 500 gaz maskesi, alev makinesi olarak kullanılan 15 tüp bulunmuştu.

Peki, çatışma neden dört gün sürdü? Mahkûmlar iddia edildiği gibi silahlı mıydı?  “Koğuş açıldığında mahkûmların ellerinde sadece yakın savunma için çatal, bıçak, ip vb. şeyler çıktı. Silah yoktu, ateşli hiçbir şey yoktu.”

Mahkûmlar neden direniyordu? “Mahkûmlar ‘F tipi cezaevine gitmek istemiyoruz’ diyordu. Bütün koğuşlar boşatıldı. 10 belki daha fazla; ama bir koğuş direndi. Mahkûmlar sözde ateş ediyordu; ama ne ateş edecek silah ne de başka bir şey vardı. Meğer cezaevindeki çatışma mahkûmlarla değilmiş, asker askere silah sıkıyordu, zavallı mahkûmlar yapmayın diye bağırıyordu ama nafile, gece-gündüz böyle devam etti.”

Peki, Ümraniye Cezaevi’nde operasyon boyunca polis var mıydı? “Hayır, sadece asker vardı; polis yoktu, gardiyan da göremedim. İkinci gün ‘müdür var mı?’ diye sordum, ‘nerede bulabilirim?’ ‘Lojmandadır, evindedir’ dediler.”

Askerlerin ruh hâli nasıldı? “Her asker ağlayarak ya da bildiği duaları okuyarak çatışmaya gidiyordu. E-tipi olduğu için askerler birbirlerine ateş ediyordu, seken kurşunlar bizim uzman çavuşa ve mahkûmlara isabet etti.

Neden askerler birbirine ateş etmişti? “E harfi gibi düşün, her kolunda birer koridor, birinci, ikinci ve üçüncü bacak, arada bir hol var. E’nin birinde bir bölük asker, diğerinde başka bir bölük asker; başka alay ya da birliklerden gelmiş; birbirlerinden haberleri var ama birbirlerini görmüyorlar. Koğuştan geliyormuş gibi birbirine ateş ediyorlar. Askerlerin başında subaylar vardı. Operasyonları onlar yönetti.”

Daha sonra ortaya çıkan belgelere göre, 20 cezaevine çeşitli illerden jandarma sevkiyatı yapıldığı ortaya çıktı. İstanbul’da operasyonların merkezini oluşturan Bayrampaşa ve Ümraniye hapishanelerine müdahale eden birlikler Ankara Jandarma Özel Asayiş Komando Birliği ve Elazığ Jandarma Komando Taburu’ndan getirilmişti. Genelkurmay Başkanlığı bir resmî yazı ile Ankara ve İstanbul J. Bölge Komutanlıkları’nca bu birlikler için iskan ve iaşe tedbirlerinin alınmasını istiyordu. ‘Hayata Dönüş’ operasyonunun en üst düzey komutanı Jandarma Harekât Başkanı Tümgeneral Osman Özbek’ti. İstanbul ayağında; İstanbul Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral E. Engin Hoş, Jandarma Kıdemli Albay H. İbrahim Tüysüz, Jandarma Kıdemli Albay Mehmet Ay üst düzey komutada görev almıştı. ‘Hayata Dönüş operasyonu hakkında tüm bilgilere sahip (belgelerde isimleri geçen) bu kişilere herhangi bir soruşturma açılmasını bir yana bırakın, bugüne kadar, yargı organları bu üst düzey askerî görevlilerin ifadelerine dahi başvurmadı.

Aksiyon’a konuşan tanığın anlattığına göre, cezaevi operasyonu bitince emir geliyor: “Bu olayları kimseyle konuşmayacaksınız!”

Askerlik görevini bitirip yaşadığı şehre dönüyor; ancak 4 yıl sonra arkasından tutuklama emri geliyor: “Karakola ve mahkemeye gittim, ölenlerin isimlerini okudular, sadece bizim uzman çavuşun ismini hatırladım ve ‘bunu tanıyorum, bizim komutanımızdı’ dedim. Avukat gelerek konuştu, olayı anlattım. Davayı, ölen mahkûmların yakınları açmış. İfademi verdim, memleketime döndüm. Bir yıl sonra hacdan dönenen anne-babamı karşılamaya gitmiştim, güvenlikte kimlik kontrolü yaptılar ve ‘hakkında tutuklama kararı var’ deyip ellerime kelepçe vurdular. 24 saat aç susuz nezarette kaldım. Ertesi sabah tekrar kelepçe vurarak savcılığa götürdüler; ‘Ümraniye Cezaevi’nde 6 kişiyi öldürmekten tutuklanmışsın’ dendi. Ben itiraz ettim, ‘olayı bir yıl önce kapatmıştık, takipsizlik kararı var’ dedim. İstanbul’daki amcamı aradım, Ümraniye’deki adliyeye giderek temiz kâğıdımı çıkarıp faksla yolladı. Beni serbest bıraktılar.”

F-tipi hücre sistemine geçişi engellemek amacıyla bazı siyasi tutukluların 20 Ekim 2000’de başlattığı açlık grevi, 19 Kasım’da ölüm orucuna dönüşmüştü. 19 Aralık’ta 20 cezaevine birden yapılan operasyonda (2’si asker 30’u tutuklu) 32 kişi ölmüş, 237 kişi yaralanmıştı. Yaklaşık 10 bin güvenlik görevlisi tarafından gerçekleştirilen operasyonlar daha sonra dava konusu oldu. 10 yıldır süren hukuk mücadelesinde soruşturmaya izin verilmesi 3 yıl, jandarmanın operasyona katılan isimleri savcılığa bildirmesi ise tam 6 yıl sürdü. Askerler hakkında soruşturma açılması talebi 3 kez reddedildi. Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 39 er yargılanmaya devam ediyor.

Uzman çavuşu jandarma kurşunu öldürdü

Ümraniye Cezaevi’nde dört gün süren olaylarda 6 mahkûm ile Jandarma Uzman Çavuş Nurettin Kurt ölmüştü. Askerî yetkililer önce Kurt’un mahkûmlarca öldürüldüğünü öne sürmüştü. Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada yargılanan 399 tutuklu ve hükümlü, aynı zamanda Kurt’un ölümünden de sorumlu tutuluyordu. Kafasından vurulan jandarma uzman çavuşun askerlerin açtığı ateşle öldüğü Adli Tıp Kurumu raporu ile anlaşıldı. Mahkemeye sunulan raporda, Kurt’un ölümüne yol açan silahın sadece Kaleşnikof ya da G-3 piyade tüfeği olabileceği belirtildi.

AKSİYON

Anahtar Kelimeler:

Ümraniye Cezaevi

8 Aralık 2010 - 07:16:23
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

11:26''Balyoz'' davası başlıyor
11:17Papa Müslüman Türkiye’yi AB’de istemedi
10:56ÇEV Başkanı'na kırmızı bülten
10:22Demirel ve Evren'in tarihî diyalogları
09:09Cuntacıların darbe sonrası sürgün planı!
08:43Madımak'ın tabelaları da indirildi
08:43HSYK YASA TASARISI KABUL EDİLDİ
01:10Türkiye "tazminat ve özürden" taviz vermiyor
00:17Sağcı parti, Büyükelçi için kampanya açtı
00:07Füze kalkanı muamması
00:06Atağ: Bu pis işlere nereden bulaştım?
23:50Bakan Eroğlu iklim zirvesinde konuştu
23:08Başkente mevsimin ilk karı düştü
22:46HSYK kanun tasarısı'nın 1. bölümü kabul edildi
22:39Sanal randevu evine polis baskını
22:29Zaza Ercan, ifadesi alınarak serbest bırakıldı
22:28Gül: Tarımı göz ardı etmemiz mümkün değil
21:51Kedi öldürmeye 3 yıl hapis isteniyor
21:00SBF'de yine gerginlik
20:42Turist cinayeti 19 yıl sonra aydınlatıldı
20:33Wikileaks'te Myanmar belgeleri
19:57'Otobüs ihtiyaçları yerli firmalardan sağlanmali'
19:34SBF'li öğrenciler Kuzu'yu ziyaret etti
19:24FARUK SÜREN İFADE İÇİN EMNİYETTE
19:20AİHM'e bireysel başvurularda ikinciyiz
19:00YARSAV'dan TCK açıklaması
18:58Memur Sen: Başörtüsü yasağı hala devam ediyor
18:53WikiLeaks'e rakip geliyor
18:5111 KÖY SULAR ALTINDA
18:37Metro şantiyesindeki yangın söndürüldü
Daha fazla haber göster
18:21ÇEV BAŞKANI'NA YAKALAMA KARARI
17:58Başbakan Erdoğan Siirt'e gidiyor
17:51Gül: Adanalılık, kültür ve şivesiyle farklılıktır
16:50İstanbul'da elektirik kesintisi
15:23Aydın'da sel, 8 aylık hamile kadını yuttu.
15:02Haydarpaşa yangınının nedeni kısa devre
14:53Temizöz'e: Ağabeyimi öldürsen şikayet etmem
13:27Davutoğlu: Bu havzada vizeler kalkmalı
13:09Arnavutluk'tan TSK'ya yardım teşekkürü
12:59Bakan Çelik'ten Süryani Başkana suç duyurusu
11:57Alçak koltukçu Ayalon da ''özüre'' karşı
11:52Ümit Boyner öğrencilere sahip çıktı
11:51Kılıç'tan "zaman aşımı" yorumu
11:41Samsung'tan "Kızılbaş" açıklaması
11:21Çuvaldan fuhuş ve darbe çıktı
11:07Çok işkence gördüm ama en ağırı...
10:53Türk hackerlar iki yıllık takiple yakalandılar
10:02YUMURTALI PROTESTO: SAVCILIK İNCELİYOR
09:56REKTÖR ATAMALARI RESMİ GAZETEDE
09:03Ergenekon'a 1 aylık Balyoz molası
09:01Barak: Türkiye ile sürtüşmek istikrarsızlık
08:51"Türkiye Ortadoğu Dörtlüsü'ne dahil olmalı"
08:33İstanbul'da 4 ses bombası patladı
00:24FURKAN DOĞAN'A VEFA ZİYARETİ
00:06AP Raportörü "Yeni anayasa" dedi
00:02Yazıcıoğlu dinleme kurbanı mı?
23:59ABD ve AB Wikileaks'i görüştü
23:51"Ergenekon"da 169. duruşma tamamlandı
23:14Wikileaks ve internet özgürlüğü
22:18Başbakanlık İnsan Hakları Günü etkinliği
21:55Başbakan Erdoğan, Horafi ile görüştü
21:44Veli Küçük: İsimleri geçen herkes dinlensin
21:09WikiLeaks sempatizanı korsan yakalandı
20:43'İsrail'e baskı yapılmadan sorun çözülmez'
20:26CUMHURBAŞKANI GÜL 7 REKTÖR ATADI
20:13Cumhurbaşkanı Gül, Muallim'i kabul etti
19:42İÇ ANADOLU'YA KAR GELİYOR
19:27Rusya'dan sonra WikiLeaks'a BM desteği
19:26Wikileaks hackerları devam edecek
19:24Zirve Yayınevi duruşmasında ilginç olay
18:58Merkel'in eline Türk eli değdi!
18:56Üniversite Araştırma Hastanesi'ne ilgi artıyor
18:33Bakan Ergin soruları yanıtladı
18:26Başbuğ Fenerbahçe Kulübü'nü ziyaret etti
18:21Türk:Öcalan'ın tavsiyeleri dikkate alınmalı
18:19Davutoğlu, Türkmenistan'a gidiyor
17:42Süpürge-2 operasyonu: 22 kişi tutuklandı
17:36Mavi Marmara İstanbul'a gidecek
17:33Öğrenci protestoları meclis gündeminde
17:23Öğrencilerden polis hakkında suç duyurusu
17:11Gül'den 3 kanuna onay
16:56Hrant Dink'in ölümü: 8 asker yargılanıyor
16:15Yumurtalı protestoya soruşturma talebi
15:51"İsrail'in ödeyeceği parayı kabul etmeyiz"
14:59Cihaner, infaz savcısı olarak görevlendirildi
14:28Nuri Ergin'e ömür boyu hapis cezası verildi
13:38İsrail, barış karşılığı tazminat önerdi
13:28YÖK'ten "kelime" skandalı!
13:11Erdoğan Tusk'a rehberlik yaptı
13:09Balyoz heyeti, Silivri'de incelemede bulundu
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
Kimisi kağıda yazar, kimisi ağıta!
 
 
Bilal CAN
Kış şiirindeki varoşlar
 
 
İbrahim YILDIRIM
Nükteler
 
 
Necmettin EVCİ
Bu da geçer çünkü! Bu da geçer.
 
 
Sami NOGAY
Veda Hutbesi ve İnsan Hakları Beyannamesi
 
 
 
 
Davutoğlu'nun 'Osmanlı Milletler Topluluğu' hayali
 
Cumhuriyet’in Nazım’la imtihanı
 
ASSANGE HAKİM KARŞISINA ÇIKARILDI
 
NATO'nun gizli Rusya Planı deşifre oldu
 
Telefonsuz ADSL'de sona gelindi
 
 
 
 
 
 
 
“Allah size yardım ederse, artık size üstün gelecek hiç kimse yoktur. Eğer sizi bırakıverirse, ondan sonra size kim yardım eder? Müminler ancak Allah'a güvenip dayanmalıdırlar.”
KUR'AN-I KERİM (Âl-i İmrân, 160)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.978 1.993
 
 Sterlin
2.340 2.395
 
 Altın
66.61 67.16
 
 IMKB
64759  
 
 
İşadamı olmanın birinci kuralı: Ağlamak...
 
İş dünyasını çok iyi bilen gazeteci Funda Özkan: Bazen kendimi çiftlikteki tavuklar gibi hissediyorum
 
 
 
 
  Filipinler'de haftalardır devreden piyangoda büyük ikramiyeyi, bilet sırasında kendisine omuz atıp önüne geçen kadına müsade eden 63 yaşındaki 'kibar' Filipinli kazandı.  
 
 
 
  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 'şova dönebilir' kaygısıyla geceye katılmayacağını Radikal'e açıklamıştı. Başbakan Erdoğan'dan da aynı sinyaller alındı.    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


olimpbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet uz  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app