DOLAR 1.506 - EURO 1.990 - ALTIN 66.88 - IMKB 64759
Cuma 10 ARALIK 2010
Sivas'ta silahlı bir kişi postane soydu 'Otobüs ihtiyaçları yerli firmalardan sağlanmali' Nobel barış ödülünü alamadı Alanya'da ev ve iş yerlerine su bastı Kılıçdaroğlu, Baykal ile bir araya gelecek Öğrenciler su baskınından kurtarıldı Bursaspor yönetimi cezaya itiraz ediyor İZZET YILDIZHAN İFADE İÇİN EMNİYETTE AİHM'e bireysel başvurularda ikinciyiz YARSAV'dan TCK açıklaması habertaraf.com
 
 
 
AP Raportörü 'Yeni anayasa' dedi
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
WikiLeaks
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
İbn Rüşd'ün vefat yıldönümü
 
 
 
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Davutoğlu onu dedi mi?
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Haksızlık yapmışsın Nuh Gönültaş!
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Sağcılaşmak, AK Parti ve şiddet meselesi...
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
RTE’ye karşı KK dersem ne yapacaksın?
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
Yumurta mı dayaktan çıkmıştır, dayak mı yumurtadan?
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Ermeniler olmasaydı, İstanbul İstanbul olur muydu?
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
19 yaşını hatırlamak
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Türkiye -İsrail ilişkileri nereye?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Sol Kemalistlerin olduğu her yerde postal sesi duyulur
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Batılılaşma ve Türkiye
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
"Masum öğrenci gösterisi" ne demek?
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Daha sıkı dövün, bakın bir daha yapıyorlar mı (!)
 
 
Yeni Akit
Merve KAVAKÇI İSLAM
''Yaptığınız faşizmdir!''
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Mahir Çayan, Cengiz Çandar ve ben 68'de...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Gülen’in Öcalan’a cevabı ne olabilir?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Yeni Şafak gazetesine isyanımdır!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Bahçeli’nin iktidar formülü
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Öcalan ve Gülen
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Cengiz ÇANDAR
 
Salih TUNA
 
Gülay GÖKTÜRK
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
 
 
Sicil notuna 88 verdiler, sonra ordudan attılar
 
 
 
İSTANBUL- Geçmişte ordudan ihraç edilenlerin çoğu, Anayasa değişikliğinden sonra Milli Savunma Bakanlığı aleyhine Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nde dava açtı.
 
Dava dosyalarına giren belgeler, ordudan atılan subaylara yapılan baskı ve haksızlıkları gözler önüne seriyor. Cihan'ın ulaştığı belgelere göre bir astsubay, sicil notuna 88 verildikten bir ay sonra ordudan atılmış. Lojmanda oturmadığı halde evinde arama yapılmış. Aramalarda yasa dışı bulguya rastlanmamasına rağmen ordudan ihraç edilmiş. Bir başka astsubay ise günlerce 3 metrekarelik hücrede tutulmuş. Duvara parmakları üzerine yaslanma cezası verilmiş. Yatağı alınarak beton üstünde yatırılmış. Gözü bağlı olarak sorgulanmış. Astsubaydan haber alamayan baba, Başbakanlık'a mektup yazarak yardım istemiş.

Gösterdiği başarıdan dolayı takdirname ve ödüllere layık görülen Astsubay Zeki Berber'in evinde arama yapılmış. Askeri lojmanda ikamet etmediği halde mahremine girilen Berber'in ailesi zor anlar yaşamış. Arama tutanağına, evde irticai faaliyet diye adlandırılacak belge ve bulguya rastlanmadığı yazılmış. Berber, kendisini aklayan tutanağa rağmen 1 yıl sonra ordudan atılmış.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi kararıyla 04 Temmuz 1997 tarihinde Zeki Berber'in Ankara Elmalı'daki evinde yapılan arama sonunda tutulan tutanakta şu ifadelere yer alıyor: "Yapılan aramada devletin temel nizamını değiştirerek şeriata dayalı bir devlet düzeni kurmak istem ve faaliyetleriyle ilgili bilgi ve belge niteliği taşıyan hiçbir suç deliline rastlanmamış ve bu türlü bir bilge ve belge bulunamamıştır."

TSK'den ihraç edilmeden bir ay önce 02 Mayıs 1998 tarihinde birinci sicil üstü tarafından 91, ikinci sicil üstü tarafından 84 ve ortalaması 87,5 notunu alan Astsubay Başçavuş Zeki Berber, 16 Haziran 1998 tarihinde Yüksek Askeri Şura kararıyla ordudan ihraç edildi. İhraç kararında "Tutum ve davranışları ile yasa dışı görüşleri benimsediği" belirtildi.

Cihan'a konuşan Zeki Berber, mayıs ayında yüksek sicil verilirken, bir ay sonra sözde disiplinsizlik gerekçesiyle ordudan ilişiğinin kesilmesine bir anlam veremediğini belirtti. Berber, "28 Şubat kararlarıyla ünlenen 1998 yılı bilindiği üzere karışık bir dönemdi. 18 Haziran 1998 tarihinde ayrılma yazısı bana tebliğ edilmek üzere Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan geldi. 1. sicil amirim Kd. Alb. Vahit Bezircioğlu ile Hv. Loj. Kurmay Başkanı Tuğgeneral Veli Köroğlu ayrılma yazıma çok şaşırdı. Vahit Albay, kurmay başkanına 'Böyle saçma şey olamaz, bizim onayımız alınmadan tepeden böyle bir şey yapamazlar, ben bu arkadaşı tanıyorum çalışkan, disiplinli biri diyerek' tartıştı. Kurmay başkanı da kendisinin de önceden haberinin olmadığını söyledi. Buradan anlaşılıyor ki, benim atılmam için çalıştığım birlikten herhangi bir dosya hazırlanıp Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na gitmemiş. HKK, ayrılmamla ilgili işlemi sıralı sicil amirlerimin haberi olmadan yapmış. Mayıs 1998 ayında verilen sicil notumun ortalaması 88'di. Fakat bir ay sonra bu notu almış olmama rağmen ordudan attılar." dedi.

'28 GÜN BOYUNCA 3 METREKARELİK HÜCREDE TUTTULAR'

11 yıl TSK'da görev yapan Rahmi Keskin'in yaşadıkları da ibret verici. Keskin, 21 Aralık 1990 tarihinde YAŞ kararıyla yasa dışı irticai görüşleri benimsediği için ordudan atılmış. Sadece atılmakla kalmamış, 28 gün boyunca hücrede tutulmuş. Eylül 1990'da Hava Kuvvetleri Komutanlığı emriyle özel görevle Ankara Etimesgut 12. Hava Ulaştırma Grup Komutanlığı'nda kurulan özel tecritli hapishanede sorgulanan Keskin, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Özel tecritli hapishanede dini inançlarım ve düşüncelerimden dolayı sorgulandım. Yargılanmadan 28 gün hücrede hapsedildim. Sorgulamada gözlerim bağlıydı, karşımdakilerin kim olduğunu görmedim. Sorgucular birtakım şahısların isimlerini ve babam hakkında sorular sordu. Sordukları kişilerin bir kısmını tanıyordum, bir kısmını tanımıyordum. 3 metrekarelik bir hücrede kimseyi görmeden yaşadım. Nöbetçilerle bile konuşmak yasaktı. Her türlü yayınını okumak yasaktı. Odanın pencereleri içeriden ve dışarıdan kapatılmıştı. 24 saat ışık altındaydım ve ışıkları kapatmak yasaktı. Haftada bir gün banyo hakkı veriliyordu. Küfürler, hakaretler yapılıyordu. TSK'ya yakışmayacak, haysiyet kırıcı muamelelere maruz kaldım. 1.5 metreden duvara parmaklar üzerine yaslanma cezası verildi. Yatak alınarak beton üstünde yatma cezası verildi. Bu hapis cezasından 6 ay sonra 'tutum ve davranışlarım ile yasa dışı irticai görüşleri benimsediğim' gerekçesi ile ordudan atıldım."

BAŞBAKAN YILDIRIM AKBULUT'A GÖNDERİLEN MEKTUP

Eşi kapalı olduğu için mahkeme kararı olmadan 28 gün boyunca sorgulanan Rahmi Keskin'den bu süre zarfında ailesi haber alamamış. Bunun üzerine baba Mustafa Keskin, Başbakan Yıldırım Akbulat'a mektup göndererek yardım istemiş. Başbakan Yıldırım Akbulut, 15 gün sonra gelen cevabında, konuyu Milli Savunma Bakanı'na havale ettiğini bildirmiş. Dilekçeye elle tutulur ciddi bir işlem yapılmamış. Rahmi Keskin, ordudan atıldıktan iki yıl sonra Ocak 1993 tarihinde TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'na başvurmuş. Komisyonun, 26 Ocak 1993 tarihinde tarihi bir karar vermiş. Dönemin TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Sabri Yavuz'un imzasını taşıyan kararda şöyle deniyor: "Yüksek Askeri Şura kararlarının yargı denetimi dışında tutulması insan haklarına aykırı olup, bu tasarruflara karşı yargı yolunun açılması hukuk devletinin ve temel hak ve özgürlüklere saygının bir gereğidir."

'ORDUDAN İLİŞİĞİ KESİLENLERE YARGI DENETİMİ YOLU ZORLAMAYLA KAPATILDI'

Ordudan ilişiği kesilen subay ve astsubaylardan 129'u için Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ne dava açan avukat Mehmet Katar, mağdurların, hiçbir hukuki gerekçe olmadan işkence ve hücre hapsi ile sorgulandığını, hakaret ve küfürlerle rencide edildiğini, yalan makinesine bağlandığını söyledi. Katar, "Ordudan personel atma işleminin, 26 sayılı TSK Personel Kanunu çerçevesinde yapılması gerekiyordu. Genelkurmay Başkanı'nın önerisi üzerine Milli Savunma Bakanı'nın kararı ile bu mümkündü. Bu şekilde ordudan ayrılan personel için yargı yolu açıktı. Bu yasal yol, bu şahıslar için hiçbir zaman tercih edilmedi. Bu kişiler ile ilgili ordudan ayırma işlemleri yargı denetiminden kaçırıldı." diye konuştu.

'ERGENEKON VE BALYOZ'DAN TUTUKLU KALANLAR İSE TERFİ ETTİRİLİYOR'

Ordudan ilişiği kesilen personelin bir tanesinin bile yasa dışı en küçük soruşturma geçirmediğini vurgulayan Mehmet Katar, "Son zamanlarda çeşitli nedenlerle muvazzaf olan subay ve astsubaylar hakkında çok ağır ithamlarla ceza davaları açılıyor. Ağır itham altındaki TSK personeli terfi ettiriliyor. Hatta bazıları yıllarca tutuklu kaldıkları halde görev yerlerini ve makamlarını muhafaza ediyor. Albaylar Cemal Temizöz, Dursun Çiçek, yüzlerce Kafes, Balyoz, Poyrazköy sanıklarına yapılan bu uygulamalar çifte standart oluşturuyor." dedi.

'AYİM YARGIÇ GÜVENCESİNE SAHİP BİR MAHKEME DEĞİL'

Avukat Mehmet Katar, AYİM ile ilgili çarpıcı bir tespitte de bulundu. Katar, "Haklarını aramak ve gerekirse yargılanmak için AYİM'e müracaat eden bu kişiler için AYİM Türkiye'deki tek mercidir. AYİM'in yargıç yapısı davacıları endişeye sürüklemektedir. AYİM'de görev yapan 5 yargıçtan 3'ü hakim, diğer ikisi ise muvazzaf subay olup Genel Kurmay Başkanlığı tarafından atanıyor. Yani AYİM, yapısı itibari ile tam anlamı ile yargıç güvencesine sahip bir mahkeme değil. Yine de bu mahkemenin en adil kararı vermesini bekliyoruz. " ifadelerini kullandı.

CİHAN

7 Aralık 2010 - 16:15:39
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

19:57'Otobüs ihtiyaçları yerli firmalardan sağlanmali'
19:24İZZET YILDIZHAN İFADE İÇİN EMNİYETTE
19:20AİHM'e bireysel başvurularda ikinciyiz
19:00YARSAV'dan TCK açıklaması
18:58Memur Sen: Başörtüsü yasağı hala devam ediyor
18:53WikiLeaks'e rakip geliyor
18:5111 KÖY SULAR ALTINDA
18:37Metro şantiyesindeki yangın söndürüldü
18:34SBF'Lİ ÖĞRENCİLER KUZU'YU ZİYARET ETTİ
18:21ÇEV BAŞKANI'NA YAKALAMA KARARI
17:58Başbakan Erdoğan Siirt'e gidiyor
17:51Gül: Adanalılık, kültür ve şivesiyle farklılıktır
16:50İstanbul'da elektirik kesintisi
15:23Aydın'da sel, 8 aylık hamile kadını yuttu.
15:02Haydarpaşa yangınının nedeni kısa devre
14:53Temizöz'e: Ağabeyimi öldürsen şikayet etmem
13:27Davutoğlu: Bu havzada vizeler kalkmalı
13:09Arnavutluk'tan TSK'ya yardım teşekkürü
12:59Bakan Çelik'ten Süryani Başkana suç duyurusu
11:57Alçak koltukçu Ayalon da ''özüre'' karşı
11:52Ümit Boyner öğrencilere sahip çıktı
11:51Kılıç'tan "zaman aşımı" yorumu
11:41Samsung'tan "Kızılbaş" açıklaması
11:21Çuvaldan fuhuş ve darbe çıktı
11:07Çok işkence gördüm ama en ağırı...
10:53Türk hackerlar iki yıllık takiple yakalandılar
10:02YUMURTALI PROTESTO: SAVCILIK İNCELİYOR
09:56REKTÖR ATAMALARI RESMİ GAZETEDE
09:03Ergenekon'a 1 aylık Balyoz molası
09:01Barak: Türkiye ile sürtüşmek istikrarsızlık
Daha fazla haber göster
08:51"Türkiye Ortadoğu Dörtlüsü'ne dahil olmalı"
08:33İstanbul'da 4 ses bombası patladı
00:24FURKAN DOĞAN'A VEFA ZİYARETİ
00:06AP Raportörü "Yeni anayasa" dedi
00:02Yazıcıoğlu dinleme kurbanı mı?
23:59ABD ve AB Wikileaks'i görüştü
23:51"Ergenekon"da 169. duruşma tamamlandı
23:14Wikileaks ve internet özgürlüğü
22:18Başbakanlık İnsan Hakları Günü etkinliği
21:55Başbakan Erdoğan, Horafi ile görüştü
21:44Veli Küçük: İsimleri geçen herkes dinlensin
21:09WikiLeaks sempatizanı korsan yakalandı
20:43'İsrail'e baskı yapılmadan sorun çözülmez'
20:26CUMHURBAŞKANI GÜL 7 REKTÖR ATADI
20:13Cumhurbaşkanı Gül, Muallim'i kabul etti
19:42İÇ ANADOLU'YA KAR GELİYOR
19:27Rusya'dan sonra WikiLeaks'a BM desteği
19:26Wikileaks hackerları devam edecek
19:24Zirve Yayınevi duruşmasında ilginç olay
18:58Merkel'in eline Türk eli değdi!
18:56Üniversite Araştırma Hastanesi'ne ilgi artıyor
18:33Bakan Ergin soruları yanıtladı
18:26Başbuğ Fenerbahçe Kulübü'nü ziyaret etti
18:21Türk:Öcalan'ın tavsiyeleri dikkate alınmalı
18:19Davutoğlu, Türkmenistan'a gidiyor
17:42Süpürge-2 operasyonu: 22 kişi tutuklandı
17:36Mavi Marmara İstanbul'a gidecek
17:33Öğrenci protestoları meclis gündeminde
17:23Öğrencilerden polis hakkında suç duyurusu
17:11Gül'den 3 kanuna onay
16:56Hrant Dink'in ölümü: 8 asker yargılanıyor
16:15Yumurtalı protestoya soruşturma talebi
15:51"İsrail'in ödeyeceği parayı kabul etmeyiz"
14:59Cihaner, infaz savcısı olarak görevlendirildi
14:28Nuri Ergin'e ömür boyu hapis cezası verildi
13:38İsrail, barış karşılığı tazminat önerdi
13:28YÖK'ten "kelime" skandalı!
13:11Erdoğan Tusk'a rehberlik yaptı
13:09Balyoz heyeti, Silivri'de incelemede bulundu
13:04Perinçek: Erdoğan'ı Silivri'den yıkacağız
13:00Hrant Dink davasında Albay Ali Öz yargılanıyor
12:32337 kilo eroinin arkasından "baron" çıktı
11:54Donanma Komutanlığı'na baskın!
11:25Wikileaks'te Türkiye AB müzakereleri
11:09Diyarbakır hakim ve savcı atamaları iptal
11:07Türkiye "yardım meleği" oldu
10:59Eylemci öğrencilerin şeceresi
10:36Çetin Doğan'dan rutin dışına çıkılsın emri
10:27"Zana, 9 kez cezalandırılsın"
10:22Antikacıdan faili meçhulün belgesi çıktı
09:00İSTİKLAL MARŞI KURTARILDI
08:52ABD Dışişleri Sözcüsü Crowley: Çelişki yok
00:23Kuşadası 4 şiddetinde sallandı
00:14Erdoğan ve Polonya Başbakanı İstanbul'da
00:10Üyeler sadece yüksek mahkemeden değil
00:06WikiLeaks belgelerinde ABD ve Türkiye siyaseti!
23:56EDP'liler TBMM'nin önünde eylem yaptı
23:44BATI AVRUPA'NIN EN BÜYÜK CEZAEVİNDE
22:58UNFICYP'nin görev süresi masada
22:52"Demokrasi yolunda birlikte ilerleyeceğiz"
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Yumurtanın altındaki “ateş”
 
 
Ahmet ÖZCAN
“Eğitimde Hal-i Pür Melâlimiz”
 
 
Aliya RAHTE
Sizin çocuklar yumurtalı, bizim çocuklar tesbihli
 
 
Ayhan BİLGEN
Siyasetçisi olgun (!) ülkenin gençleri neden öfkeli?
 
 
Lütfi BERGEN
Köroğlu: Varoş estetiği
 
 
 
 
Davutoğlu'nun 'Osmanlı Milletler Topluluğu' hayali
 
Cumhuriyet’in Nazım’la imtihanı
 
ASSANGE HAKİM KARŞISINA ÇIKARILDI
 
NATO'nun gizli Rusya Planı deşifre oldu
 
Telefonsuz ADSL'de sona gelindi
 
 
 
 
 
 
 
90-60-90'ı herkes bilir; elbette ki vücut ölçüleri. Bir de 200-70-60 var. Unutmayın, bu da tabut ölçüleri...
SUNAY AKIN
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.975 1.990
 
 Sterlin
2.350 2.400
 
 Altın
66.33 66.88
 
 IMKB
64759  
 
 
Çok işkence gördüm ama en ağırı......
 
Babasını son bir kez görmek için Türkiye'ye gelince tutuklanan yazar Doğan Akhanlı, süreci anlattı.
 
 
 
 
  Kanal A'da 46 kişinin işine son verildi! Reklam gelirlerinin azaldığı belirtilen kanalda idare çareyi işten eleman çıkartmakta buldu.  
 
 
 
  Şarkıcı Ebru Gündeş, Ahmet Kaya hayranlarından gelen tepkiler üzerine Stockholm'de vereceği konserini iptal etti.    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin