DOLAR 1.506 - EURO 1.990 - ALTIN 66.88 - IMKB 64759
Cuma 10 ARALIK 2010
Sivas'ta silahlı bir kişi postane soydu 'Otobüs ihtiyaçları yerli firmalardan sağlanmali' Nobel barış ödülünü alamadı Alanya'da ev ve iş yerlerine su bastı Kılıçdaroğlu, Baykal ile bir araya gelecek Öğrenciler su baskınından kurtarıldı Bursaspor yönetimi cezaya itiraz ediyor İZZET YILDIZHAN İFADE İÇİN EMNİYETTE AİHM'e bireysel başvurularda ikinciyiz YARSAV'dan TCK açıklaması habertaraf.com
 
 
 
AP Raportörü 'Yeni anayasa' dedi
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
WikiLeaks
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
İbn Rüşd'ün vefat yıldönümü
 
 
 
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Davutoğlu onu dedi mi?
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Haksızlık yapmışsın Nuh Gönültaş!
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Sağcılaşmak, AK Parti ve şiddet meselesi...
 
 
Star
Aziz ÜSTEL
RTE’ye karşı KK dersem ne yapacaksın?
 
 
Zaman
Bülent KORUCU
Yumurta mı dayaktan çıkmıştır, dayak mı yumurtadan?
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Ermeniler olmasaydı, İstanbul İstanbul olur muydu?
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
19 yaşını hatırlamak
 
 
Akşam
Deniz Ülke ARIBOĞAN
Türkiye -İsrail ilişkileri nereye?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Sol Kemalistlerin olduğu her yerde postal sesi duyulur
 
 
Milli Gazete
Gökçen GÖKSAL
Batılılaşma ve Türkiye
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
"Masum öğrenci gösterisi" ne demek?
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Daha sıkı dövün, bakın bir daha yapıyorlar mı (!)
 
 
Yeni Akit
Merve KAVAKÇI İSLAM
''Yaptığınız faşizmdir!''
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Mahir Çayan, Cengiz Çandar ve ben 68'de...
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Gülen’in Öcalan’a cevabı ne olabilir?
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Yeni Şafak gazetesine isyanımdır!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Bahçeli’nin iktidar formülü
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Öcalan ve Gülen
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Cengiz ÇANDAR
 
Salih TUNA
 
Gülay GÖKTÜRK
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
 
 
Gilani: Türkiye ile gurur duyuyoruz
 
 
 
Pakistan Başbakanı Syed (Seyyid) Yusuf Rıza Gilani Türkiye ve bölge ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
 
Pakistan Başbakanı Syed (Seyyid) Yusuf Rıza Gilani (Geylani), resmî bir ziyaret için dün Ankara'ya geldi.

İki gün boyunca Ankara ve İstanbul'da önemli temaslarda bulunacak olan Gilani, ziyaret öncesi Zaman'a verdiği özel mülakatta, selzedelere yapılan yardımlar için Türk halkına minnetlerini sundu. Türkiye'nin 'komşularla sıfır problem' politikasını takdirle izlediklerini kaydeden konuk Başbakan, "AB üyelik sürecini destekliyoruz. Batı ile Doğu arasında önemli bir köprü olacaktır. Türkiye'nin gelişimi ve ilerlemesiyle gurur duyuyoruz. Türkiye'nin gücü bizim gücümüzdür." dedi. Gilani, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz yıl ilan ettiği Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'ni ise, 'iki ülke ilişkilerinde stratejik bir rota çizilmesi adına benzersiz bir platform' olarak değerlendirdi.

Pakistan Başbakanı Syed Yusuf Rıza Gilanî, bugün Ankara'da başlayacağı resmi temasları öncesi Zaman'ın gündeme ilişkin sorularını şöyle cevaplandırdı:

Türkiye-Pakistan ilişkileriyle başlarsak, tarihî geçmişi olan ilişkiler ne düzeyde? Kardeşlik mesajlarının ötesinde, istenilen düzeye ulaştığını söyleyebilir miyiz?

Pakistan, Türkiye'yle olan kardeşçe ilişkilerinden gurur duymaktadır. Köklü ilişkilerimiz tarihe, kültüre ve ortak inanca dayanmaktadır. Bu 'özel ilişkiyi' iyi niyetimizle daha ileri safhalara taşımaya kararlıyız. Hükümetler arası ilişkiler mükemmel düzeyde. İki ülke insanı arasında engin sevgi ve muhabbet mevcut. Ancak, insanlar arasında kişisel teması sağlamamız lazım. Eşsiz samimi ilişkilerin gelişen ekonomik ve ticari ilişkilere dönüşmesi cesaret veriyor. Ekonomik, eğitim, kültür ve bilgi değişimi programları olumlu neticeler verecektir.

Hangi alanlarda ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorsunuz? Ve Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) çalışmaları ilişkileri hangi seviyede artıracak?

İlişkilerimizi enerji, altyapı gelişimi, tarıma dayalı sanayi, inşaat, madencilik, ortak askeri malzeme üretimi, bilgi teknolojisi vb. gibi farklı alanlara taşımak zorundayız. YDİK, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen sene ekim ayında İslamabad'a yaptığı ziyarette ortaya koyduğu bir fikirdi. YDİK'in iki kardeş ülke arasındaki ilişkilerde uzun dönemli stratejik bir rota çizilmesinde, benzersiz bir platform oluşturacağını düşünüyoruz. En yüksek karar verme mekanizması olarak, ekonomik ilişkilerimizi geliştirme potansiyeline sahiptir.

Ziyaretiniz sırasında "Cumhuriyet Nişanıyla" onurlandırılacaksınız ve TBMM'de Genel Kurul'a hitap edeceksiniz. Bu sizin için ne anlam ifade ediyor? Ziyaretiniz öncesinde Türkiye'ye ve Türk halkına neler söylemek istersiniz?

Türk liderlere, Pakistan halkının seçilmiş temsilcisine, Türk halkının seçilmiş temsilcilerine hitap etme fırsatı verdiği için müteşekkirim. Pakistan Başbakanı'nın TBMM'ye hitap etmesi kuşkusuz büyük bir onurdur. Ekselansları Cumhurbaşkanı Sn. Abdullah Gül'e, beni Cumhuriyet Nişanı ile onurlandırdığı için minnettarım. Mevkidaşımın daveti üzerine Türkiye'yi ziyaret etmemin sebebi benzersiz ilişkilerimizi tasdiklemek ve ileri bir seviyeye taşımak. Türk işadamlarıyla bir araya geleceğim ve enerji, altyapı, tarım, demiryolu ve karayolu ağlarının bağlanmasıyla ilgili yatırım imkânlarını araştıracağız. Türk halkına, Pakistanlı selzedelere devam eden destekleri için, Pakistan hükümetinin ve halkının minnetlerini iletmek isterim.

Türkiye'nin son 10 yılda uyguladığı 'komşularla sıfır problem' politikasını Pakistan, Hindistan ve Afganistan'la ilişkilerinde uygulayabilir mi?

Türkiye'nin 'komşularla sıfır problem' politikasını takdirle izliyoruz. Bu Atatürk'ün "Yurtta sulh dünyada sulh" vizyonunun bir devamı niteliğinde. Bu temel ilkeler ve idealler, gayet ilham verici ve gıpta edilecek hususlardır. Pakistan, Güney Asya'da komşularıyla barış içinde bir arada var olmayı arzulamaktadır. Hindistan'la çözülmemiş Keşmir meselesi dahil olmak üzere, bütün konuları kapsayan kapsamlı bir diyalog sürecine kendimizi adamış durumdayız. Pakistan'ın Afganistan'la dostane ilişkileri mevcuttur. İki ülke ilişkilerini geliştirmek için birlikte çalışmaktadırlar.

Pakistan'daki iç meseleler ve istikrarsızlık neticesinde, teröristlerin Pakistan'ın nükleer ve füze teknolojisini ele geçirebileceği ve Batı'ya karşı kullanabileceği yönündeki Batı'nın kaygılarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bizim nükleer güvenlik sistemimiz üç katlı bir komuta ve kontrol kademesiyle yönetilip desteklenmektedir. Bu nükleer güvenliği kapsayan düzenleyici bir rejim ve kapsamlı ihracat kontrolü içermektedir. Demokratik hükümetimiz, Parlamento'dan ulusal komuta kademesi kararını geçirmiştir. Ulusal güvenlik konusunda politikalarını ve uygulamalarını inceleyen bir Parlamento Komisyonu kurduk. Nükleer Güvenlik Aksiyon Planı'mız (NSAP), UAEK ile koordinasyon halinde uygulanmaktadır. Nükleer silahlarımızın teröristlerin eline geçebileceği endişeleri, temelsizdir.

Pervez Müşerref geçenlerde Pakistan'ın başka bir askeri müdahaleye doğru gittiğini ifade eden bir açıklama yaptı. Buna katılıyor musunuz?

Bir evrim sürecinden geçerken Pakistan demokrasisi sağlam kökler salıyor. Halkımızın refahı için görevlerimizin bilincindeyiz. Elimizin güçlenmesine sebep olan şey halkımızdan aldığımız destektir. Güvenlik güçlerimiz, dünyadaki en iyi eğitilmiş ve organize kuvvettir. Ordu devletin bir kurumudur ve biz onun profesyonelliğiyle gurur duyuyoruz. Ordu Komutanı General Kiyani net bir biçimde ordunun Pakistan'ın tüm siyasi yönetimine saygısını dile getirmiştir. Bu açıklama bütün bu iddiaları bastırmaya yetecektir. Devlet kurumlarımız, anayasanın belirlediği ölçüler itibarıyla görevlerini tam olarak yerine getirmektedir. Kendisi bir diktatör olan Müşerref'in Pakistan'ın gelişen demokratik referanslarını karalamaya hakkı yok.

Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği Pakistan için ne ifade ediyor? Türkiye'deki reform sürecini nasıl görüyorsunuz?

Türkiye'nin AB üyelik sürecini destekliyoruz. Türkiye, Batı ile Doğu arasında önemli bir köprü olacaktır. Türkiye'nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dinamik liderliğinde öncü bir sanayi ülkesine dönüşmesi övülmeye değerdir. Türkiye'nin gelişimi ve ilerlemesiyle gurur duyuyoruz. Türkiye'nin gücü bizim gücümüzdür.

Kabil'le taahhütlerimizi yineledik

Türkiye'nin Afganistan'ı ve Pakistan'ı yakınlaştırma çabaları, Kabil ile İslamabad arasındaki ilişkilerin normale dönmesinde ne kadar faydalı oldu?

Türkiye tarafından ortaya konulan Pakistan ve Afganistan'ı içeren üçlü zirve süreci, önemli inisiyatiflerden biridir ve aramızdaki karşılıklı anlayış ve işbirliğinin gelişmesine birçok katkı sağlamıştır. Anlaşılacağı üzere değişik hususlarla uğraşıyoruz. Bunların hızlı bir çözümü yok. Bu sebeple görüşmelere devam etmeliyiz. Biz Pakistan'da, sabır ve sebatla Afganistan'da barış ve istikrarı sağlayacağımızı düşünüyoruz.

İslamabad'ın, Pakistan istihbaratı ISI dahil değişik şekillerde Taliban'a yardım ettiği ve Afganistan'daki bazı saldırıların arkasında olduğu iddialarına ne diyorsunuz? Türkiye'den önce Afganistan'ı ziyaret ettiniz. Ziyaretiniz nasıl geçti?

Pakistan ve Afganistan yapışık ikizlerdir. Bölgemizdeki ekonomik ve sosyal gelişme, Afganistan'ın barış ve istikrarıyla direkt olarak ilişkilidir. Bu yüzden Afganistan'ın barış ve huzur içinde olması, sınırlarımızda barış ve istikrar olması, bizim arzumuz ve taahhüdümüzdür. Bazı çevreler tarafından ısrarla sunulan aksi tezler tamamen ikiyüzlü ve samimiyetsizdir. Afganistan'la olan ilişkilerimizin derinliği ve Afganistan'ın geleceğine olan inancımız, son otuz yılda Pakistan'da eğitim görmüş ve Afganistan'ın özel ve devlet kurumlarında veya yurtdışında görev alan 28.000 Afganlıyla daha iyi açıklanabilir. Yaklaşık 500.000 Afganlı mülteci çocuk Pakistan okullarında eğitim görmektedir. 6000'den fazla Afganlı öğrenci Pakistan'da yükseköğrenim görmektedir. Pakistan üniversitelerinde, Afganlı öğrenciler için 2000 burs ayrılmıştır. 2015'e kadar ticaret hacmimizi 5 milyar dolara çıkartmak için iki ülke de taahhütte bulundu. Pakistan limanlarıyla, Afgan transit ticaretine imkân sağlamaktadır. Yeni Afganistan-Pakistan Transit Ticaret anlaşması-APTTA ikili ekonomik işbirliğinin gelişmesinde yeni ufuklar açacaktır. Ve son otuz yılda çok sayıda önemli işadamı, ticaret hayatlarına Pakistan'da başlamıştır. 4-5 Aralık tarihlerinde Kabil'e yaptığım ziyarette, Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'yle çok verimli görüşmeler yaptık. İki tarafın ortak vizyonu doğrultusunda, yakın işbirliği ve ortaklık taahhütlerimize bağlı kalacağımızı yineledik.

NATO'nun 2014'e kadar tüm sorumluluğu Afgan hükümetine devretme kararını nasıl görüyorsunuz?

Koalisyon güçlerinin Afganistan'dan çekilme kararı bir dönüm noktasıdır. Afganistan'ın istikrara kavuşmasıyla daha ileri bir seviyeye taşınmasını istiyoruz. Biz Afganistan'daki durumun tekrar anarşi ve iç savaşa batmasını istemiyoruz. Afgan güvenlik güçlerinin 2014 yılına kadar ülkenin kontrolünü tamamıyla ele geçireceğini umuyoruz. Koalisyon güçlerinin sonsuza kadar Afganistan'da kalmasını beklemiyoruz. Pakistan, Afganistan'da istikrarı sağlayacak bu sürece, Afgan hükümetinin istediği şekilde destek vermeye devam edecek.

Türk okulları, sadece Pakistan için değil, tüm insanlık için faydalı

İlişkilerin kültürel boyutuna gelince, Pakistan'da Türk okulları olduğunu biliyoruz. Bu okulların ilişkilere önemli katkı sağladığını düşünüyor musunuz? Kültür ve eğitim alanlarında neler yapılabilir?

Pakistan ile Türkiye arasındaki güçlü devlet ve halk ilişkileri, hayırsever Türk insanının fedakarlığı ve eğitim işbirliğiyle canlandırılmış, Pak-Türk eğitim kurumlarıyla Pakistan'ın her bölgesine yayılmıştır. Şiarları, iki ülkenin birbiri hakkındaki düşüncelerini özetlemekte: "Biz kalbi birlikte atan iki ülkeyiz." Bu okullar hem şehirlerden hem de kırsaldan gelen öğrencilere kaliteli eğitim sunmaktadır. Kaliteli eğitim vermenin, benim hükümetimin önceliği olduğunu belirtmek isterim. Türkiye'nin bu sektöre katkısını bu bağlamda değerlendiriyorum, sadece Pakistan'ın değil tüm insanlığın bundan fayda sağlayacağını düşünüyorum ve "Herkes için Eğitim" vizyonumuzun gerçekleşmesine katkısı olacağına inanıyorum. Bu okullar, eğitim, enformasyon ve kültür gibi önemli alanlarda yakın işbirliğimizi destekleyecektir.

ZAMAN

Anahtar Kelimeler:

Yusuf Rıza GilaniTürkiye-Pakistan

7 Aralık 2010 - 10:27:20

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.975 1.990
 
 Sterlin
2.350 2.400
 
 Altın
66.33 66.88
 
 IMKB
64759  
 
 
Çok işkence gördüm ama en ağırı......
 
Babasını son bir kez görmek için Türkiye'ye gelince tutuklanan yazar Doğan Akhanlı, süreci anlattı.
 
 
 
 
  Kanal A'da 46 kişinin işine son verildi! Reklam gelirlerinin azaldığı belirtilen kanalda idare çareyi işten eleman çıkartmakta buldu.  
 
 
 
  Şarkıcı Ebru Gündeş, Ahmet Kaya hayranlarından gelen tepkiler üzerine Stockholm'de vereceği konserini iptal etti.    
 
 
 
 
Dünyanın gündemine oturan WikiLeaks hakkındaki kanaatiniz nedir?
 
Örnek bir gazetecilik yapan, korkusuz bir site.
 
WikiLeaks, ABD, İngiltere ve İsrail'in yürüttüğü yıldırma stratejisine alet oluyor.
 
Dünyada artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkes şeffaf olmalı. WikiLeaks bu açıdan iyi bir iş başardı.
 
Bu belgeler İslam coğrafyasını birbirine düşürüp parçalamak için yayınlanıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 


olimpbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin