DOLAR 1.506 - EURO 1.993 - ALTIN 67.65 - IMKB 66174
Perşembe 9 ARALIK 2010
Hrant Dink'in ölümü: 8 asker yargılanıyor Çelik'ten Kılıçdaroğlu'na: Tweet'ini sevsinler Yumurtalı protestoya soruşturma talebi DAVUTOĞLU: İSRAİL HABERLERİ SPEKÜLATİF "İsrail'in ödeyeceği parayı kabul etmeyiz" Bahçeli: 'Öz savunma gücü'ne fırsat verilmesin Kaza yapan 15 öğretmenin okulları tatil Tunceli Belediye Başkanı Şahin'e hapis cezası Atatürk Üniv'den Batum ve Kuzu'ya davet Cindoruk, Demirel'in başkanlığına karşı habertaraf.com
 
 
 
WikiLeaks belgelerinde ABD ve Türkiye siyaseti!
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
WikiLeaks
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Zülfü Livaneli'nin 40. sanat yılı
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Ahmak
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Sen de mi Murat?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Yumurta şiddet midir?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
'Yumurtacıların' hedefi demokrasi
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Dişi köpek kuyruk sallamazsa!
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
KCK'nın binbir yüzü
 
 
Radikal
Hakkı DEVRİM
Bahçeli, Havuç için pek dertlenmiş
 
 
Yeni Şafak
Mehmet ŞEKER
Kemal Bey, Türkçe dersi alsın
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Üstün Müslümanlar yetiştirmek
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Sadece eylemcilerin patolojisi değil...
 
 
Star
Mustafa KARAALİOĞLU
Kılıçdaroğlu’nun “namus” sınavı
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Protesto, saygısızlık ve anarşi
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
İki gözüm yok bu işin sağı solu...
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Zorunlu bir açıklama
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Öcalan’dan Gülen’e zeytin dalı
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
'AKP'deki yolsuzluğa' dayanamayan adam!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Tuzak büyük haberiniz olsun
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Murat Yalçıntaş’ın yolu?..
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Öğrenci olayları
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
Taha KURUTLU
 
Şamil TAYYAR
 
Mansur Tuncay TAŞÇI
 
 
 
Menderes'e duruşma öncesi uyuşturucu iğne
 
 
 
ANKARA- Adnan Menderes'e duruşma öncesi uyuşturucu etkisi yapan iğne vuruluyormuş.
 
27 Mayıs 1960 darbesiyle ilgili örtü kalktıkça cuntacıların bir başka ayıbı daha gözler önüne seriliyor. Cuntacıların kurdukları Yassıada mahkemelerinde Başvekil Adnan Menderes'in kendisini savunamaması için akıl almaz yöntemlere başvurduğu şahitlerin tanıklığıyla belgelendi. Darbecilerin mahkeme kararını öne sürerek idam ettiği Adnan Menderes'e, duruşma önceleri uyuşturucu etkisi yapan iğne vurulduğu ortaya çıktı.

Gazeteci Erdal Şen'in piyasaya yeni çıkan "Yassıada'nın Sessiz Tanıkları" kitabı, o dönemi yaşayan 'son tanıklar'ın anlatımlarıyla birçok olayı açığa çıkarıyor. Adnan Menderes'le birlikte Yassıada'da tutuklu olan DP'li vekillerden hayatta kalanlar ve Menderes'in A takımı sayılabilecek Yassıada mağdurlarının yakınlarından oluşan 30 aile ile yaptığı röportajlar Zaman Kitap'tan yayınlandı. Her bir ailenin anlattığı ayrıntılar yıllardır ortaya çıkartılmamış birçok olayı deşifre eder mahiyette. Ailelerin dile getirdiği hatıralar, 50 yıldır Türk siyasi sistemi üzerindeki kaotik durum ve çatışmaların başlangıcıyla ilgili hayati ipuçları veriyor.

Kitaptaki en dikkat çekici iddialardan birisi de hala hayatta olan dönemin DP Bilecik Milletvekili Mehmet Erdem'e ait. Erdem, Menderes'in duruşmalardaki halini anlatırken, "Pek normal değildi ki. Mahkemeye gitmeden sabah basıyorlardı iğneyi" diyor. İğnenin ne olduğunu da, "Müsekkin iğnesi. Teskin edici, uyuşturucu. Doğru dürüst kendini savunmasın diye. Askerlerden görüp acıyan oluyormuş, bizim arkadaşa anlattıklarından duyuyorduk biz de." sözleriyle ifade ediyor.

Dönemin İstanbul Belediye Başkanı Kemal Aygün'ün kızı, Mehmet Ali Bayar'ın annesi Baysan Bayar da babasının tanıklığına dayanarak şunları söylüyor: "Adnan Bey'in sabahlara kadar uyutulmadığına babam şahit. Babam hemen yan koğuşunda yatıyormuş. 15 dakikada bir gelip Adnan Bey'i uyandırırlarmış. Dinlenip mahkemelerde konuşamasın' diye. Kalk diyorlar, uyutmuyorlar, hakaret, tahkir, bağırma. Hepsine şahit olmuş babam." Bayar, babasının Bizans mahzenlerinde 19 gün boyunca soğuk suyun içinde tutulmasını da duygulanarak anlatıyor.

TARIK GÜRYAY MENDERES'E TOKAT ATMIŞ

Kitabın önsözünü Ekrem Dumanlı kaleme aldı: Kitabın okurları, 1960'da yaşanan darbeden sonra 1961'e kadar ülkenin asker ve basın tarafından nasıl yönetildiğini, yargının nasıl çaresiz hale getirildiğini, masum insanların hiç olmayacak suçlamalarla nasıl baskı altına alınmaya çalışıldığını hayretler içinde okuma imkanı bulacak. Bana göre bu dramın şahitlere bizlere Yassıada'nın bütün şifrelerini deşifre ederek yaşanan acıların büyüklüğünü anlatıyor. Onlara kulak kesilmemiz ve anlatılanları bir daha unutulmasın diye etrafımızdakilerle paylaşmamız önemli bir vazifedir.

HASAN POLATKAN'IN ELİNDE SİGARA SÖNDÜRMÜŞLER

İşte tüyler ürpertici anılardan bazıları:

Kitaba söyleşi verdiği sırada hala hayatta olan Celal Bayar'ın damadı Yassıada'da tutuklu olan DP'li vekillerden Ahmet İhsan Gürsoy'un aktardığı bir hatıra iç burkuyor. Gürsoy, Yassıada Komutanı Tarık Güryay'ın traş olmakta geç kaldığı için Adnan Menderes'e elinin tersiyle tokat attığını söylüyor.

Hasan Polatkan'ın eşi Mutahhare Polatkan: ...elinin üzerinde bir ben olduğunu gördüm. 'O ne' diye sordum. 'Yok hiçbir şey' dedi ve elini sakladı. İdamından çok sonra arkadaşlarından öğrendim ki elinin üzerinde sigara söndürmüşler. Eşimin elinin üzerinde sigara söndürmüşler.

Fatin Rüştü Zorlu'nın kızı Sevin Hanım'ın henüz hayattayken Erdal Şen'e verdiği röportajda ilginç bir iddia da bulunuyor. Zorlu'nun söylediğine göre idamlar eksik imzayla yapıldı: "Babamı daha idam için gereken imzalar tamamlanmadan infaz ettiler." Sevin Zorlu ayrıca babasının Adnan Menderes'e darbeden altı gün önce söylediği bir sözü aktarıyor: "Bir komplo var. Beni Milli Savunma Bakanı yap. Ethem Menderes'i de Dışişleri Bakanı. Bu komployu çözeyim."

"BABAMI ASTILAR ÜSTÜNE CELLAT KİRASI İSTEDİLER"

Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes: Babamı asan cellatın kirasını da astıkları ipin parasını da bizden aldılar. Adnan Menderes'le görüşebilirsiniz diye bize resmi bir yazı geldi. Annemle birlikte sevinç içinde Ankara'dan İstanbul'a gittik. Yassıada'ya geçmek için bindiğimiz vapurdan son anda indirdiler. "Siz zaten görüşmüşsünüz" dediler. Maksat eziyet etmekti.

Tevfik İleri'nin eşi Vasfiye Hanım: Eşim Yassıada şartlarından dolayı genç yaşında kanser oldu. Yassıada'da idam edilmedi ama Menderes'ten üç ay sonra gönderildikleri Kayseri Cezaevi'nde üç ay içinde hayatını kaybetti. Eşimin arkasından ağlayan hemşire için soruşturma bile açtılar.

Lütfi Kırdar'ın oğlu Erdem Kırdar: Salim Başol'un tavrı yüzünden ifadesini verirken babam Yassıada'daki mahkeme salonunda kalp krizi geçirip öldü. Babamın İstanbul'da seveni çoktu. Cenazesine çok büyük bir kalabalık katıldı. Ama çekemedikleri için o cenazeye katılanlara bile mezar davası açtılar.

"BABAMI YASSIADA'DA İŞKENCE EDERKEN ÖLDÜRDÜLER"

Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Faruk Oktay'ın oğlu Emre Oktay: Daha duruşmalar bile başlamamıştı. Babamı sık sık Bizans mahzenlerine götürmüşler. Rahatsızlanıp revire kaydırıldığı halde bir daha götürmüşler. Sonra cenazesi geldi oradan. Ama kalp krizi dediler. Babamı Yassıada'da işkence ederken öldürdüler. 27 Mayıs yargılanmalı.

Adnan Menderes'in avukatlarından Talat Asal: Menderes'in avukatı olarak benim Beyoğlu'nda yürümem bile yasaktı. İlgi odağı oluruz diye çekiniyorlardı. Öyle komik yasaklar vardı ki, Yassıada'dakiler için kurtarma teşebbüsüne yol açar diye "Ada sahillerinde bekliyorum" şarkısını da yasakladılar.

DEMOKRAT PARTİLİ VEKİL EŞLERİNDEN TAKSİ ŞÖFORLÜĞÜ YAPANLAR VARDI

Dönemin Milli Savunma Komisyonu Başkanı Emekli Paşalardan Zihni Üner'in oğlu Ersin Üner: Geçinebilmek için taksi şoförlüğü yapan Demokrat Partili vekil eşleri vardı.

Yassıada'da yatan isimlerden Gıyasettin Emre: Tutuklular arasında Hava Kuvvetleri Komutanı Tekin Arıburnu da vardı. Çanakkale'deki meşhur 57. Alay Komutanı Yarbay Hüseyin Avni Bey'in oğlu. Askerler onun üzerini eşek yapıp binerlerdi.

1950- 54 arasında Genelkurmay Başkanlığı yapmış Nuri Yamut'un çektiklerini de DP'li Kemal Sinanoğlu'nun oğlu Niyazi Sinanoğlu aktarıyor: Eski Genelkurmay Başkanı Nuri Yamut'u merdivenlerden yuvarlayarak götürmeleri hala gözümün önünde. O vatanperver adam üç-beş ay sonra Yassıada'da öldü

YASSIADA'DA DOĞAN ÇOCUK

Yassıada'daki 7 bayan milletvekilinin hikayelerine de yer veriliyor kitapta. Röportaj verenlerden biri Yassıada'da doğan DP'li Necla Tekinel'in oğlu Mehmet Tekinel: Annem DP'li mebus olarak Yassıada'ya götürüldüğünde yeni hamileymiş. Orada dünyaya geldiğim için yakınlarımız bana 'Yassıadalı Mehmet' derdi. Ama annemi emzirmeme izin vermemişler ve beni ondan ayırmışlar.

Yassıada'nın Sessiz Tanıkları darbenin nasıl yapıldığıyla ilgili de deşifreler yapıyor. Menderes'in bakanlarından Arif Demirer'in oğlu Mehmet Arif Demirer'in tahlilleri ilginç: 27 Mayıs bir tertipti; darbe yapma kararı verdiklerinde Türkiye en iyi günlerini yaşıyordu.

CİHAN

Anahtar Kelimeler:

Adnan Menderes

6 Aralık 2010 - 13:17:01
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

16:56Hrant Dink'in ölümü: 8 asker yargılanıyor
16:15Yumurtalı protestoya soruşturma talebi
15:51"İsrail'in ödeyeceği parayı kabul etmeyiz"
14:59Cihaner, infaz savcısı olarak görevlendirildi
14:28Nuri Ergin'e ömür boyu hapis cezası verildi
13:38İsrail, barış karşılığı tazminat önerdi
13:28YÖK'ten "kelime" skandalı!
13:11Erdoğan Tusk'a rehberlik yaptı
13:09Balyoz heyeti, Silivri'de incelemede bulundu
13:04Perinçek: Erdoğan'ı Silivri'den yıkacağız
13:00Hrant Dink davasında Albay Ali Öz yargılanıyor
12:32337 kilo eroinin arkasından "baron" çıktı
11:54Donanma Komutanlığı'na baskın!
11:25Wikileaks'te Türkiye AB müzakereleri
11:09Diyarbakır hakim ve savcı atamaları iptal
11:07Türkiye "yardım meleği" oldu
10:59Eylemci öğrencilerin şeceresi
10:36Çetin Doğan'dan rutin dışına çıkılsın emri
10:27"Zana, 9 kez cezalandırılsın"
10:22Antikacıdan faili meçhulün belgesi çıktı
09:00İSTİKLAL MARŞI KURTARILDI
08:52ABD Dışişleri Sözcüsü Crowley: Çelişki yok
00:23Kuşadası 4 şiddetinde sallandı
00:14Erdoğan ve Polonya Başbakanı İstanbul'da
00:10Üyeler sadece yüksek mahkemeden değil
00:06WikiLeaks belgelerinde ABD ve Türkiye siyaseti!
23:56EDP'liler TBMM'nin önünde eylem yaptı
23:44BATI AVRUPA'NIN EN BÜYÜK CEZAEVİNDE
22:58UNFICYP'nin görev süresi masada
22:52"Demokrasi yolunda birlikte ilerleyeceğiz"
Daha fazla haber göster
22:35"Yunan polisi karanfil dağıtmıyor"
22:31Eski CHP İlçe Başkanı işyerinde öldürüldü
22:12Akhanlı susma hakkını kullandı
22:07VRT: Hakaret konusunda yanlış anlaşıldık
21:52Mülkiyeliler'den tepki
21:38Kazakistan Milli Günü nedeniyle resepsiyon
21:33Ergenekon sanığı erkek çocuğa tecavüz etmiş
21:2810 ÇUVAL BELGEYE EL KONULDU
21:16ÖZCAN: ÜNİVERSİTE İDARESİ DE HATALI
21:04Merkez Bankası Ankara'da kalacak
20:51Seri katil suçladığı Zaza Ercan'ı teşhis etti
20:47'Cezaevlerinde 121 bin 952 kişi var'
20:341 taraftar daha tutuklandı
20:30ERDOĞAN: BÖYLE BİR FASIL YOK
20:14OTOMOBİL, TIR'A ÇARPTI: 2'Sİ ÇOCUK 5 ÖLÜ
20:11Şahin: Onlara tavsiyem o yumurtaları yemeleri
20:08'İLERİ DEMOKRASİYİ HAZMEDEMEYENLERİN TAVRI'
20:02Çelik, KDP'nin kongresine katılacak
19:53Yazar Erdoğan Akhanlı tahliye edildi
19:51DONANMA KOMUTANLIĞI'NDA ARAMA
19:26Visa ve MasterCard'ın derdi anlaşıldı
19:11"Görevi kötüye kullanma suçuna ceza indirimi"
18:58Bütçe genel kurula iniyor
18:38Alman Parlamentosu ajan doluymuş
18:29Şırnak'ta 5 terörist teslim oldu
18:08'SÜPÜRGE'DE 13 TUTUKLAMA
17:28Polonya Başbakanı Tusk, resmi törenle karşılandı
16:47Vali Mutlu: Öğrencilere müdahale inceleniyor
16:20Egemen Bağış, Danimarka meclisinde
16:16Erdoğan, Putin'le telefonda görüştü
15:47Assange'a ilk devlet desteği Rusya'dan
15:25Özürlü merkezlerinin kaçak sigara özrü
15:07Yunanistan KKK Fragkos savaş alanını gezdi
14:47GÜL VE ERDOĞAN İKİLİ GÖRÜŞTÜ
14:10Şerzan Kurt davası 19 Ocak tarihine ertelendi
12:48Şerzan Kurt davası: Eylemcilere saldırdı
12:43KPSS'de tam puan alanlar ifade veriyor
12:42Yetimhanenin verilmesi Rum yetimleri sevindirdi
12:31ASSANGE'IN TECAVÜZ BİLMECESİ
11:57İST- Avrupa Konseyi toplantısı başladı
11:56Dağpınar Belediye Başkanı serbest
11:19Süpürge-2'de 16 zanlı adliyeye sevk edildi
11:12Şerzan Kurt davası için 900 polis görevlendirildi
10:53Hakime değil, devlete tazminat davası
10:39Türkiye'ye ''müzakere'' teşekkürü
10:29Assange'den ABD'ye ''katil'' iması
10:27Komşu komutandan Koşaner'e ziyaret
10:26Hakim ve savcı atamaları Resmi Gazete'de
10:21İsrail: Asıl Türkiye tazminat ödemeli
10:01YAHUDİ KONGRESİ AÇIKLADI: İSRAİL ÖZÜR...
09:48KİMSENİN SORAMADIĞINI 3 YAZAR SORDU
09:36İsrail'den Ay-Yıldız önünde teşekkür
09:28Koca şirketi şekerleme yapmışlar!
09:23'Uçamaz' raporuna rağmen uçmuş!
09:21Crowley'den Erdoğan'a WikiLeaks yanıtı
09:13Gizli Balyoz tasarısı son anda Meclis'ten dönmüş
09:00DÜNYAYI KARIŞTIRAN ADAMI İKİ KADIN BİTİRDİ
08:55'Sağlam' raporunun üstyazısı ortaya çıktı
07:4260'ına kadar sadece parmak ucu suya değdi
07:16Ümraniye Cezaevi’nde 4 dehşet günü!
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
Türkiye’nin “ikna yöntemleri”
 
 
Aliya RAHTE
NTV muhalefete kaşıma ortamı hazırlıyor
 
 
Lütfi BERGEN
Aforizmalar -2-
 
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
Alevilik nedir? -3-
 
 
Necmettin EVCİ
Komplo ile iyi adam yaratmak
 
 
Serdar AYDIN
Wikileaks neyi gösterdi?
 
 
Taha KURUTLU
Mahmut Fazıl Coşkun’dan gelen mektup
 
 
 
 
Davutoğlu'nun 'Osmanlı Milletler Topluluğu' hayali
 
Cumhuriyet’in Nazım’la imtihanı
 
ASSANGE HAKİM KARŞISINA ÇIKARILDI
 
NATO'nun gizli Rusya Planı deşifre oldu
 
Telefonsuz ADSL'de sona gelindi
 
 
 
 
 
 
 
Ramazandan sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farzlardan sonra en faziletli namaz, gece namazıdır.
HADİS-İ ŞERİF (Müslim, İbni Mace, Tirmizi, Nesai)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.978 1.993
 
 Sterlin
2.341 2.385
 
 Altın
66.88 67.65
 
 IMKB
66174  
 
 
'Memleket Meselesi'nin söyleyecekleri var...
 
Anadolu’da idealist bir öğretmenin hayatından yola çıkarak toplumumuzun dejenerasyonunu ele alan, trajikomik yapısıyla izleyiciyi en içten duygularında yakalayacak bir film Memleket Meselesi.
 
 
 
 
  Bir okurumuz, aldığı LCD TV'nin nasıl kabusa dönüştüğünü sizlerle paylaşıyor.  
 
 
 
  Facebook'un tasarımı değişiyor! Sitenin yeni yüzü böyle olacak!    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


olimpbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet uz  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app