DOLAR 1.496 - EURO 1.979 - ALTIN 66.33 - IMKB 67704
Çarşamba 8 ARALIK 2010
Mülkiyeliler'den tepki Kalaşov Gürcistan'a iade ediliyor Galatasaray'dan bedava bilet açıklaması 10 ÇUVAL BELGEYE EL KONULDU Putin, Türk inşaat firmalarını davet etti ÖZCAN: ÜNİVERSİTE İDARESİ DE HATALI Merkez Bankası Ankara'da kalacak Haiti'de gösteriler: 1 ölü, 3 yaralı 1 taraftar daha tutuklandı ERDOĞAN: BÖYLE BİR FASIL YOK habertaraf.com
 
 
 
Askerin kutsal yetkisi artırılırsa ne olur?
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
Türkiye-İsrail ilişkileri nereye?
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Öldürülmesinin 30. yılında John Lennon
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Rektörün postal giyeni makbuldür
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Polis, öğrenci, gösteri, dayak
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Devrimci aritmetik
 
 
Radikal
Akif BEKİ
İsrail'i yakan 'şeytan'
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Kış şurası'ndaki değişim
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Hamileysen gösteride işin ne?
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Orantısız saçmalık
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Toplumsal olaylar ve iktidar
 
 
Zaman
Hüseyin GÜLERCE
Demokrasinin dayakla, tekmeyle imtihanı...
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Gösterici dayak yiyor, fatura Erdoğan'a çıkıyor...
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Kılıçdaroğlu kendini köşe yazarı mı sanıyor?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Din-Devlet kavgası
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Benim de Akif Beki'ye itirazım var
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Toplumun yüzakı düğünler!
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Bu kızın eylemde ne işi var?
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Keşke Başbakan masaya yumruğunu indirse!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Muhtardan seçmen kağıdı alamadın İsviçre’den belge istiyorsun!
 
 
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Taha KURUTLU
 
Emre AKÖZ
 
Engin ARDIÇ
 
Ayhan BİLGEN
 
 
 
"Devlet mahkum olunca keyif alacağım"
 
 
 
DİSK'in kurucusu Kemal Türkler 22 Temmuz 1980 sabahı öldürüldü. Kızı Nilgün Türkler o anı gözleriyle gördü. 30 yıl geçti, dava geçen hafta zaman aşımına uğradı. Türkler şimdi yıllarca dinmeyen acısı için adalet istiyor, AİHM'e başvurmaya hazırlanıyor
 
AYŞA ÖRER (Arşivi)

Türkler’in öldürülmesinin ardından Milliyet Gazetesi’nde yayınlanan haberde eşi Sabahat Türkler olayı “Başını kucağıma almıştım, ‘İşçilere ne söyleyeyim Kemal’ dedim. Seslenmiyordu. Konuşmadı. Küçük kızım da olayı gördü, bilmem ona ne oldu” sözleriyle anlattı. O gün 18 yaşında olan Nilgün Soydan Türkler şimdi 49 yaşında. Hayatı babasının katillerinin yargı önüne çıkmasını beklemekle geçti, dava zaman aşımına girince tepkisini “Bu ülkeden nefret ediyorum” diyerek dile getirdi. Soydan’la buluşup o günlerden bugünlere nasıl geldiğini ve o sabahı nasıl hatırladığını konuştuk…

Kemal Türkler davası zaman aşımıyla düştü. Daha önce gitmek istemediğinizi söylemenize rağmen bugün AİHM’e gitmek zorundasınız.
Babam vurulduktan sonra Aydın Eryılmaz, Abdüsselam Karakuş Sıkıyönetim Mahkemeleri’nde yargılanıp 12 yıl hüküm giydiler. Ünal Osmanağaoğlu kaçtı. 1980’den 1996’ya kadar avukatımız Rasim Öz dava açmak için uğraştı fakat ailenin dava açmasına devlet izin vermedi. 1996 yılında dava açabildik. Dava açıldıktan üç yıl sonra katil yakalandı. Katili, Rasim Öz kendi tanıdığı emniyet görevlileri ve savcılar aracılığıyla yakalattı. Ondan sonra 1999’da dava başladı. Osmanağaoğlu 2010’a kadar geçen sürede iki kez beraat ettirildi. Yargıtay bu beraat kararlarını bozdu. Üçüncü kez Yargıtay Genel Kurulu beraat kararını bozup “Ünal Osmanağaoğlu’nun katil olduğunu” tescilleyen kararı gönderdiğinde, yerel mahkeme bu karara uymak zorunda kaldı. Yerel mahkeme buna uyduğu tarihte iki kere beraat veren Ali Asker Kazan mahkemeye başkanlık yapmıyordu. Uzun sürede görev başı yapmadı, kâh rapor aldı, kâh izne çıktı. “İki kez beraat verdiğim bir davaya girip hüküm vermem” dedi. Oysa bir hâkimin dava seçme hakkı yok. Son duruşma günü geldi ve ilk günden beri zaman aşımına uğraması için uğraştığı davanın ortadan kalktığını söyleyen kararı açıkladı.

Ünal Osmanağaoğlu’yla mahkemede karşılaşınca sizden “baktığınız için” şikâyetçi olmuş.
49 yaşındayım ben. Bütün yaşamımda kendisine bakıyorum diye beni iki kişi şikâyet etti. Bir tanesi babamın katili Ünal Osmanağaoğlu. Dava iki saat sürse de sürekli ona bakarak gözünü yakalamak istediğim için, beni mahkeme başkanına şikâyet etti. Seneler sonra ne gariptir ki, yine davada savcı “davada bana bakıyor” diye şikâyet etti.

Katil yüzüme baksın istedim

Göz göze gelme isteğinin nedeni ne?

Ben de çok düşündüm. Çünkü o benim babamın katili, ben onu babamı öldürürken gördüm. Yüzüme bakmasını istedim çünkü onunla bir saniye de olsa hesaplaşmak istiyorum. Ama o öldürdüğü adamın kızı olduğum için hiç yüzüme bakamadı. Böyle bir hesaplaşmaya girmek istemedi. Bana bakarken babamı göreceğini biliyorum. Ben babamın kızıyım, bana baktığında öldürdüğü o adamın kızını ve bizim ne kadar normal, temiz, iyi insanlar olduğumuzu belki yüzümüzden gözümüzden anlayabilirdi.

Sizi en çok yaralayan şey ne?
Katil olarak yakalanan insan devletin çiftliğinde yedi yıldır işletmecilik yapıyor. Bir kere ona bozuluyorsunuz. Dava devam ediyor, katil getirilemiyor, bir gün harcırah çıkmıyor, bir gün araç eksik, raporlu, hasta deniyor. Yine de yargıya inanmak istiyorsunuz, arada iki kez beraat veriliyor, Yargıtay bozuyor. Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun kararı olduğu halde son güne kadar sıkıştırılmış yalandan duruşmalarla zaman aşımına getiriliyor süreç. “Memleketimden nefret ettim” dedim, ülkemden normal şartlarda niye nefret edeyim? Ben ülkem iyi insanlar tarafından yönetilmediği için nefret ettim. Dolayısıyla saygı sevgi beslediğim bu ülkedeki bu adaleti bize layık görmesini kabul edemedim. Ben ve ailem bu devleti şikâyet ettiğinde, mahkûm ettirdiğinde, artık üzülmeyeceğim keyif alacağım.

Siyasi hayata imza atan Kemal Türkler bu ortam içinde evde nasıldı?

Babam iyi bir babaydı. Bize çok zaman ayıramadığı aşikârdı. Babam 35 yaşındayken doğmuşum ben. Geç evlenmiş. Zaten hayatını işçilik yaparak, okuyarak, sendikacılık yaparak sürdürmüş. O işçilerle yaşarken biz de işçi aileleriyle yaşardık. Babamız çok az bizim oldu. Ama birlikte olduğumuz zamanları daha kaliteli geçirdik. Bana dersimde de yardım etti, beraber kitap da seçtik. Hiçbir zaman müdahalede bulunmazdı. Annem daha müdahaleciydi, “şu derneğe üye ol, bu etkinliğe git” diye. Babam bunlara denk gelince, uyarırdı.

Tam tersi olur aslında, anneler daha kollayıcıdır...

Annemde değişik bir hırs vardı. Babamın bir işçi lideri olarak çocuklarını koruma kollama programı vardı. İkimizi de İstanbul Kız Lisesi’ne gönderdi. Hiçbir zaman bize “tehdit ediliyorum, şuna dikkat etmeliyiz” demedi. Ama kendi yöntemiyle hiçbir şey anlatmadan, her şeyi çok düzenli organize etti. Babam öldürüldüğü dönemde ev basmalar çok yaygındı. Demir kapı yaptırdık. Her akşam geldiğinde, “Kim o” derdim ben, “Bombayım ben” derdi. Eğlenceli bir insandı. Evlenme yıl dönümlerinde anneme hediye alır romantik ortamlar yaratırdı. Benim rujumu, rimelimi alıp geldiği olmuştur.

Babanızın tehdit aldığını ne zaman öğrendiniz?
Hiç. Ben babam öldürüldükten sonra babamın sekreterinden, çalışma arkadaşlarından öğrendim. Annem de sonra öğrendi. Bizim hiçbir zaman haberimiz olmadı. Babam çok rahat bir insandı. Eylem sonunda savcılığa gidilip teslim olması gerekirse, o iş de ertesi sabahsa, gece gelir bizle yemeğini yer, sohbet ederdi. Muhakkak yemek saatinde dördümüz otururduk. Annem çantasını hazırlardı, şehir dışına gider gibi giderdi karakola. Babamı çok özlediğim, geceleri uyandığımda ağladığım oldu ama hiç belli etmedik birbirimize. Güzel bir aileydik biz…

Vurulduğunda gözleri açıktı

22 Temmuz sabahına dönelim…

Dediniz ya “Kemal Türkler’in kızı olmak nasıl?” diye. Liseyi bitirdikten sonra üniversiteyi kazandım. Babam “Gidemezsin, rica ediyorum. Ortalık şimdi çok karışık, seni orada koruyamam. Ya benim kızım olmaktan vazgeçeceksiniz ya da gidemeyeceksiniz” dedi. Daha gençken, kompleks yaptığım zamanlar oldu. Sonradan o da kayboldu. Bizim yerimize başka çocukları okumaya gönderdi. Konuyu kapatıp kenara koyduk. Onunla birlikte her gün sendikaya gidiyordum. Merter’de oturuyorduk o zaman. O gün benim liseden bir arkadaşım evlendiği için ben babamla o gün gitmedim. Hatta babam öldürüldükten sonra annemi “Bak en azından küçük kızın yanında, ona bir şey olmadı” diye teskin ettiler. Sabah kalktım, balkonda kahvaltı ediyorlardı. Annem domatesi dörde bölmüştü. Babamdan kalan parçayı ağzıma attım, “Kızım otursana” dediler, “Ben böyle atıştırırım” dedim. Onunla çıkmadım. Annem kapıdan uğurladı, ben balkondan el salladım, arabasına bindi. Daha çalıştıramadan üçlü çapraz ateşe başladılar. Turuncu bir Renault’yla gelmişlerdi. Ünal Osmanağaoğlu bakınarak ateş ediyordu. Babam o sırada yaşıyordu, bir kere daha bakıp tekrar ateş etti. Vücudundan oluklar halinde kan akıyordu. Belki saniyelerle yaşadım o anı. “Allahım inşallah başına gelmemiştir” dedim. Sonra başına sağ şakaktan giren kurşunu gördüm. Babam yanına indiğimizde yaşıyordu, gözleri açıktı. Gözleri çok güzeldi, yeşil dümdüz.

Öldüğünü nasıl öğrendiniz?
Başhekim Mücahit Akmanoğlu anneme babamın öldüğünü söylemiş. “Eşine söyledim, çocuklarına söyleyemem” demiş. Biz eve geri döndük. Apartmanda bütün kapılar açık, herkes gelmiş. Ablamla el ele tutuştuk, radyo dinlemeye karar verdik. Aslında öldürüldüğünü anladık ama kabul etmek istemedik. Eve dönünce babamın bir çocukluk arkadaşı “Evladım, başınız sağolsun” diye sarılmaya kalktı. Ben adamı bir ittirdim, insanların üzerine düştü. “Özür dilerim kızım, ben yanlış duymuşum” dedi. Sonra radyoda “Evinin önünde silahlı saldırıya uğrayan…” cümlesini duydum, bayıldım. Olayın üzerinden 30 yıl geçti. Şu anda 49 yaşındayım. Evlendim, çocuğum oldu. Dışarıdan bakan insanın hiç ummadığı bir anda aklımda o kareler var. Tanıklığım da değerlendirilmiyor üstelik.
Lanet etmem de ne yaparım?

Türkiye’de bir siyasi cinayet tarihi var. Bu cinayetlere tanıklık ettikçe ne düşündünüz?
“İlk önce çocuklar ne oldu?” diye düşünürüm. Hrant Dink’in çocuklarıyla tanıştım mesela. Hablemitoğlu’nun eşiyle çok sık görüşürüm. Önce ne hissettiğini, ne büyük bir acı yaşadıklarını düşünürüm. Sıramı seneler önce savdığım için sevinirim. Onların acısını hissederim. Hepimiz benzer yollardan geçtik. Biz hep anı yaşamayı başardık. Türkiye’de bir sonuç çıkacağından umutlu değilim, tersi çıksın mahcup olayım…

Dava seyri
*Türkler’i öldürdükleri iddiasıyla Osmanağaoğlu, Aydın Eryılmaz, Abdulsamet Karakuş ve İsmet Koçak hakkında Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 No’lu Askeri Mahkemesi’nde Aralık 1980’de dava açıldı. Osmanağaoğlu kayıplara karıştı, Eryılmaz ve Karakuş 12’şer yıl ağır hapse çarptırıldı.
*Osmaağaoğlu 19 yıllık firarının ardından yakalandı ve yargılanmaya başlandı.
*14 Nisan 2003’te Osmanağaoğlu’nun beraatına karar verildi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi kararı bozdu. Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Osmanağaoğlu’nun beraatına karar verdi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi ise beraat kararını bozdu. Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi, beraat hükmünde direnme kararı aldı. Yargıtay Ceza Genel Kurulu hükmün bozulmasına karar verdi.
*Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen üçüncü davada, 1 Aralk’ta dosya zaman aşımına uğradı. Dava düştü.

Kemal Türkler portresi

*Kemal Türkler 1926 yılında fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.
*İlkokuldan sonra terzi çırağı olarak çalışmaya başladı.
*1958’de Sabahat Türkler ile evlendi ve 1959 yılında Yasemin, 1961 yılında Nilgün dünyaya geldi.
*15-16 Haziran işçi eylemleri nedeniyle tutuklandı. Bu dönemde sendikalar protesto amaçlı greve devam ederken, toplu sözleşme çalışmaları sonuçsuz kaldı.
*1978 yılında İstanbul Taksim’deki 1 Mayıs kutlamalarında Maden-İş başkanı olarak yürüdü.
*19 Aralık 1979’da yapılan Maden-İş sendikasının, 23. Genel Kurulunda, Enternasyonal Marşı’nın okunması nedeniyle tutuklandı.
*22 Temmuz 1980’de evinin önünde vurularak öldürüldü.

RADİKAL

Anahtar Kelimeler:

Kemal Türkler

6 Aralık 2010 - 10:05:53
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

21:52Mülkiyeliler'den tepki
21:38Kazakistan Milli Günü nedeniyle resepsiyon
21:33Ergenekon sanığı erkek çocuğa tecavüz etmiş
21:2810 ÇUVAL BELGEYE EL KONULDU
21:16ÖZCAN: ÜNİVERSİTE İDARESİ DE HATALI
21:04Merkez Bankası Ankara'da kalacak
20:51Seri katil suçladığı Zaza Ercan'ı teşhis etti
20:47'Cezaevlerinde 121 bin 952 kişi var'
20:341 taraftar daha tutuklandı
20:30ERDOĞAN: BÖYLE BİR FASIL YOK
20:14OTOMOBİL, TIR'A ÇARPTI: 2'Sİ ÇOCUK 5 ÖLÜ
20:11Şahin: Onlara tavsiyem o yumurtaları yemeleri
20:08'İLERİ DEMOKRASİYİ HAZMEDEMEYENLERİN TAVRI'
20:02Çelik, KDP'nin kongresine katılacak
19:53Yazar Erdoğan Akhanlı tahliye edildi
19:51DONANMA KOMUTANLIĞI'NDA ARAMA
19:26Visa ve MasterCard'ın derdi anlaşıldı
19:11"Görevi kötüye kullanma suçuna ceza indirimi"
18:58Bütçe genel kurula iniyor
18:38Alman Parlamentosu ajan doluymuş
18:29Şırnak'ta 5 terörist teslim oldu
18:08'SÜPÜRGE'DE 13 TUTUKLAMA
17:28Polonya Başbakanı Tusk, resmi törenle karşılandı
16:47Vali Mutlu: Öğrencilere müdahale inceleniyor
16:20Egemen Bağış, Danimarka meclisinde
16:16Erdoğan, Putin'le telefonda görüştü
15:47Assange'a ilk devlet desteği Rusya'dan
15:25Özürlü merkezlerinin kaçak sigara özrü
15:07Yunanistan KKK Fragkos savaş alanını gezdi
14:47GÜL VE ERDOĞAN İKİLİ GÖRÜŞTÜ
Daha fazla haber göster
14:10Şerzan Kurt davası 19 Ocak tarihine ertelendi
12:48Şerzan Kurt davası: Eylemcilere saldırdı
12:43KPSS'de tam puan alanlar ifade veriyor
12:42Yetimhanenin verilmesi Rum yetimleri sevindirdi
12:31ASSANGE'IN TECAVÜZ BİLMECESİ
11:57İST- Avrupa Konseyi toplantısı başladı
11:56Dağpınar Belediye Başkanı serbest
11:19Süpürge-2'de 16 zanlı adliyeye sevk edildi
11:12Şerzan Kurt davası için 900 polis görevlendirildi
10:53Hakime değil, devlete tazminat davası
10:39Türkiye'ye ''müzakere'' teşekkürü
10:29Assange'den ABD'ye ''katil'' iması
10:27Komşu komutandan Koşaner'e ziyaret
10:26Hakim ve savcı atamaları Resmi Gazete'de
10:21İsrail: Asıl Türkiye tazminat ödemeli
10:01YAHUDİ KONGRESİ AÇIKLADI: İSRAİL ÖZÜR...
09:48KİMSENİN SORAMADIĞINI 3 YAZAR SORDU
09:36İsrail'den Ay-Yıldız önünde teşekkür
09:28Koca şirketi şekerleme yapmışlar!
09:23'Uçamaz' raporuna rağmen uçmuş!
09:21Crowley'den Erdoğan'a WikiLeaks yanıtı
09:13Gizli Balyoz tasarısı son anda Meclis'ten dönmüş
09:00DÜNYAYI KARIŞTIRAN ADAMI İKİ KADIN BİTİRDİ
08:55'Sağlam' raporunun üstyazısı ortaya çıktı
07:4260'ına kadar sadece parmak ucu suya değdi
07:16Ümraniye Cezaevi’nde 4 dehşet günü!
07:03Alparslan Arslan'ı bakın kim savunmak istemiş!
06:23Hanefi Avcı'nın avukatı gizli kamera koymuş
03:36DEVRİMCİ KARARGÂH AVCI'YI KORUYOR MU?
02:01"Başbakan haftada bir suikast atlatıyor"
00:18Ankara'da 4 kişi doğal gazdan zehirlendi
00:06Askerin kutsal yetkisi artırılırsa ne olur?
23:55Gazeteci Güneş'in oğlundan kan alındı
23:49İsrail'deki yangına ilk önce THK müdahale etti
23:34Maç öncesi çıkan kavga: 2 kişi tutuklandı
23:13Bağış: Türkler çifte standarttan bıktı
23:12Gordon: Türkiye yapıcı rol oynadı
23:05Sadakatsizlik genetik olabilir
22:48'Roj TV hassasiyetimizi anladılar'
22:46Futbolda şiddet Meclis'e taşındı
22:45Maç öncesi kavga ile ilgili 2 kişiye tutuklama talebi
22:22Serap Eser davasında yeni gelişme
22:17Ergenekon davası duruşması devam etti
21:55Erdoğan: İsrail özür dilemeyi kabul etti
21:29EMİNE ERDOĞAN'A PAKİSTAN NİŞANI
21:13Yol yapımının çevreye zararı HES'ten fazla
20:10Wikileaks'te adı geçen iş adamlarından açıklama
19:45Wikileaks taraftarının intikamı
19:38Maç bileti kaza sigortası kapsamına alınsın
18:44Bolvadin'in yeni Belediye Başkanı MHP'li Kılçık
18:41Hayfa'dan dönen THK ekibine teşekkür belgesi
18:23Kıbrıs'ta 15 bin aktif mayın var
17:36JULIAN ASSANGE TUTUKLANDI
17:191 TL'LİK SİMİTE TEPKİ!
16:52AYİM'in kararından sonra generaller emeklidir
16:47Bakan Atalay: 81 ilde mobeseye geçilecek
16:45Visa, WikiLLeaks'e ödemeleri durdurdu
16:43Ergenekon hakimleri davanın reddini istediler
16:38"KKTC'den asker çekmeye başla" çağrısı
16:36Yüksekova yine karıştı
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
Fuhuş operasyonunda iki hakim!
 
 
Necmettin EVCİ
İyi ki böyle...
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
Ellerin dert görmesin devletim!
 
 
Taha KURUTLU
Ehlen ve sehlen!
 
 
 
 
Davutoğlu'nun 'Osmanlı Milletler Topluluğu' hayali
 
Cumhuriyet’in Nazım’la imtihanı
 
ASSANGE HAKİM KARŞISINA ÇIKARILDI
 
NATO'nun gizli Rusya Planı deşifre oldu
 
Telefonsuz ADSL'de sona gelindi
 
 
 
 
 
 
 
Ramazandan sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farzlardan sonra en faziletli namaz, gece namazıdır.
HADİS-İ ŞERİF (Müslim, İbni Mace, Tirmizi, Nesai)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.486
1.496
 
 Euro
1.964 1.979
 
 Sterlin
2.330 2.375
 
 Altın
65.78 66.33
 
 IMKB
67704  
 
 
Gilani: Türkiye ile gurur duyuyoruz...
 
Pakistan Başbakanı Syed (Seyyid) Yusuf Rıza Gilani Türkiye ve bölge ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
 
 
 
 
  Geçtiğimiz Cuma günü vizyona giren Av Mevsimi’ni, üç günde toplam kaç kişi izledi?  
 
 
 
  Facebook'un tasarımı değişiyor! Sitenin yeni yüzü böyle olacak!    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin