DOLAR 1.496 - EURO 1.979 - ALTIN 66.33 - IMKB 67704
Çarşamba 8 ARALIK 2010
Mülkiyeliler'den tepki Kalaşov Gürcistan'a iade ediliyor Galatasaray'dan bedava bilet açıklaması 10 ÇUVAL BELGEYE EL KONULDU Putin, Türk inşaat firmalarını davet etti ÖZCAN: ÜNİVERSİTE İDARESİ DE HATALI Merkez Bankası Ankara'da kalacak Haiti'de gösteriler: 1 ölü, 3 yaralı 1 taraftar daha tutuklandı ERDOĞAN: BÖYLE BİR FASIL YOK habertaraf.com
 
 
 
Askerin kutsal yetkisi artırılırsa ne olur?
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
Türkiye-İsrail ilişkileri nereye?
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Öldürülmesinin 30. yılında John Lennon
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Rektörün postal giyeni makbuldür
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Polis, öğrenci, gösteri, dayak
 
 
Zaman
Ahmet Turan ALKAN
Devrimci aritmetik
 
 
Radikal
Akif BEKİ
İsrail'i yakan 'şeytan'
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Kış şurası'ndaki değişim
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Hamileysen gösteride işin ne?
 
 
Sabah
Engin ARDIÇ
Orantısız saçmalık
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Toplumsal olaylar ve iktidar
 
 
Zaman
Hüseyin GÜLERCE
Demokrasinin dayakla, tekmeyle imtihanı...
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Gösterici dayak yiyor, fatura Erdoğan'a çıkıyor...
 
 
Sabah
Mehmet BARLAS
Kılıçdaroğlu kendini köşe yazarı mı sanıyor?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Din-Devlet kavgası
 
 
Radikal
Murat YETKİN
Benim de Akif Beki'ye itirazım var
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
Toplumun yüzakı düğünler!
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Bu kızın eylemde ne işi var?
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Keşke Başbakan masaya yumruğunu indirse!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Muhtardan seçmen kağıdı alamadın İsviçre’den belge istiyorsun!
 
 
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
 
Taha KURUTLU
 
Emre AKÖZ
 
Engin ARDIÇ
 
Ayhan BİLGEN
 
 
 
Dinçer: Bizim kozmik odadan belge sızmaz
 
 
 
Türkiye'nin en gizli belgelerinin saklandığı Başbakanlık'taki kozmik odanın mimarı Ömer Dinçer BUGÜN’e konuştu.
 
Bizim kozmik odadan belge sızması imkansız

Dünya Wikileaks'in yayınladığı belgeleri tartışıyor. Dönemin ABD Büyükelçisi Eric Edelman'ın Türkiye 1 Mart tezkeresini tartışırken, AK Parti'ye karşı darbe planları havalarda uçuşurken çıktığı istihbarat avından edindiği bilgileri Wikileaks'den okuduk. Soluğu ABD Büyükelçiliği'nde alan "truva atları" belli ki "ABD dostu" olarak kayıtlara geçmişler, bazıları ise Edelman'ın hışmına uğrayıp "bilgisiz, önyargılı, yetersiz" hatta "deli" olarak nitelendirilmişler. O dönemin Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer de bunlardan nasibini almış. Acaba Türkiye tarihi kırılma süreçlerini yaşarken, ABD Büyükelçisi Edelman'ın meşhur, genellikle "itibar" vesilesi kılınan yemek davetini kabul etmediği, büyükelçilik görevlilerini geri çevirdiği için mi hakkında not düşülmüştü? Başbakan Erdoğan'ın en yakınındaki isimdi, kamu bürokrasisinin en tepesindeydi, Türkiye'nin bütün sırlarına da vakıftı. Kamu düzenindeki kripto sistemini ve belgelerin güvenliğinin nasıl sağlandığını onunla konuştuk, öğrendik ki Başbakanlık'taki kozmik odanın da mimarıymış. Şimdi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve Türkiye'nin sosyal güvenlik sistemini dönüştürmek için mesai harcıyor. Dinçer'in, bu alanda merak edilenlere verdiği cevapları da yarın okuyabilirsiniz.

RÖPORTAJ: Seda ŞİMŞEK

KAMUDA EL YAZISI OLMAZ

*Wikileaks gündemde, yıllırca Başbakanlık Müsteşarlığı yaptınız. Türkiye'de kamuda nasıldır bu kripto düzeni?


Türkiye'de bir kripto düzeni var, yazışmalarda "çok gizli", "gizli", "kişiye özel" veya "hizmete özel" türünden tasnifler vardır. Gelen evraklar da bu özelliklerine göre arşivlenir. Kriptolu yazılar, çok gizli ve gizli yazılar kozmik odalarda saklanır. Belki elçiliklerde birtakım notlar gönderiliyor olabilir, ama kamu bürokrasisinde, bizlere küçük, el yazısı bilgi notları gelmez. Belirli bir olayla ilgili istihbarat birimlerine görüş sorabilir, bilgi talep edersiniz, o bilgiler, devlet evraklarının tasniflerine uygun bir statüde gelirler. Bu açıdan her kurumun da kendi bünyesinde bir kozmik odasının olması gerekir.

ESKİDEN SIZMA MÜMKÜNDÜ

*Başbakanlık'ta bir kozmik oda var mı?

Ben geldiğimde Başbakanlık'ta bizim kozmik oda maalesef diğer, herhangi bir arşiv odasından farklı değildi, bilgilerin sızması, çalınması mümkündü. Ben geldikten hemen sonra, çok özel ve korunmalı bir odayı yeniden kozmik oda olarak düzenledik. Orayı yanmaz malzemelerle kaplattık ve hakikaten kozmik nitelikte sayılabilecek bir oda haline getirdik. Şifreleri olan, özel kilitleri olan bir kapıdan geçip, sonra ikinci kapıda yeniden farklı şifreleri olan, belirli kişilerin ancak girebildiği türden bir kozmik oda haline getirdik.  Öyle bir yerden de malzeme sızmaz. Onun ötesinde kişilerin güvenilir olması çok önemli.

*Başbakanlık Müsteşarı olduğunuz dönemde bu kozmik odalardan bilgi, belge sızma olayları olmuyor muydu hiç?

Evet, olurdu, ama benim bildiğim vahim sayılabilecek bir sorunla karşılaşmadım.

*Türkiye'nin sanal ortamda Wikileaks gibi bir olayı yaşaması mümkün mü?

Wikileaks bilişim ortamında yapılan yazışmalarla ilgili. Henüz Türkiye o kadar ayrıntılı ve özellikle elektronik imzanın da esas olduğu bir haberleşme sistemine geçmedi, Türkiye açısından şimdilik bilişim ortamında büyük bir risk gözükmüyor. Bizim ülkemizde de  kamu kurumları zaman zaman siber-terörle karşı karşıya kalıyor, çoğu kez dışarıdan kamu idarelerinin web sayfalarına ve hizmet birimlerine yönelik birtakım hücumların olduğunu ben biliyorum.

TEKNOLOJİNİN ZAAFI DEĞİL

*Wikileaks olayını teknolojinin getirdiği bir zaaf olarak mı görmek mi lazım?


Bunu teknolojinin getirdiği bir zaaf olarak görmemek gerekir. Bunun planlı bir şekilde kamuyla paylaşıldığını ve bazı beklenen durumlar için sızdırıldığı kanaatini taşıyorum.

KAMU REFORMU MUTLAKA TAMAMLANMALI

*Kamunun yeniden yapılandırılmasıyla ilgili çalışmalarınız vardı, ancak o zaman Anayasa Mahkemesi'nden geri dönmüştü.


Aslında kamu reformu parça parça yapıldı, fakat parça parça yapılmasının ortaya çıkarttığı sorunları gözardı etmemek gerekir.

*Ne gibi sorunlar çıktı ortaya?

Mesela, iç denetçilik sistemi kuruldu, ama denetim sisteminde karışıklık ve çakışma ortaya çıktı. İç denetçilerin nasıl konumlanacağına dair belirsizlikler devam ediyor, ayrıca iç denetçilerle müfettişler arasında rekabet oluştu. Yine mahalli idarelerle ilgili reformları büyük oranda yapmış olmamıza rağmen, merkezi idarenin görev, yetki ve sorumlulukları alanındaki reformu tamamlayamadığımız için bu kez örtüşen durumlar oldu. Yönetim paradigmalarının değişiminin, halka hizmeti esas alan, halk odaklı bir yönetimi sağlamanın yegâne yolu bu reformların tamamlanmasından geçiyor.

PERSONEL REJİMİ

*Sizce merkezi idare reformunun en önemli ayağı neydi?


Merkezi idarede biz personel rejimini gözden geçirebilmiş olsaydık ve performans esaslı bir yönetimi öngörseydik Türkiye'de aynı insan kaynağı ile ve aynı maliyetle biz bugünkü hizmetimizi en az 5'e katlayabilirdik. Çalışma Bakanlığı'nda biz performansı öne alan bir uygulama başlattık, kamu hizmet envanteri ve standartlarını ortaya koyduk. Mesela, ben bakan olduğumda Sosyal Güvenlik Kurumu'nda ortalama emekli maaşı bağlama süresi 62-63 gündü, şimdi tüm yıl düzeyinde 28 güne düştük. Aynı hükümet, aynı bakanlık, aynı insanlar, aynı kurum. Yaklaşık 20 bin kişinin eğitildiği bir İŞKUR'umuz vardı, ama 2009 yılında 167 bin kişiyi eğittik, 2011 yılında 400 bin kişiyi eğiteceğiz. Kamu reformunun yapılmasına karşı çıkanlar aslında bu ülkeye çok ciddi anlamda bir maliyet yüklediler ve hizmetlerin önünü kestiler.

DEMOKRATİK ÖZERKLİK TALEBİ GELMEZDİ


*Reformda yer alan yerel yönetimlerle ilgili düzenlemeler gerçekleşebilseydi bugün demokratik özerklik talepleri gündeme gelir miydi?


Hiç zannetmiyorum, gelmeyecekti. Ben demokratik özerklik taleplerinin, özellikle Güneydoğu'da tüm halkın katıldığı bir talep olduğunu düşünmüyorum. Bu ülkenin her köşesinde yaşayan vatandaşın eşit haklara sahip olduğu, temel hak ve özgürlüklerini serbestçe kullanabildiği bir vatandaşlık ilişkisinin geliştirilmesi lazım.

*Sizce bu konuda kilidi açacak anahtar nedir?

Herhangi bir kentte insanların o kentin yönetimine katılımını ne kadar çok artırırsanız o kentin geleceği ve o kentin hedefleriyle o kadar çok bütünleştirirsiniz. Öyleyse mümkün olduğu kadar çok insanı o kentin yönetimine dahil etmek lazım. Mesela, önemsenmek, adam yerine konulmak da beşeri bir ihtiyaçtır,  bu aidiyet ihtiyacını giderebileceği davranışlar ortaya konulduğu zaman bu ülkenin sorununun önemli kısmının çözüleceği kanaatindeyim.

BİR İŞE GİRİP ORADAN EMEKLİ OLMA DEVRİ KAPANDI

*Diyarbakır'a, Mardin'e gittiniz, terör sorununun çözümü denilence ilk akla gelen bölgedeki işsizlik.

"Yegane sorun işsizlik" denilemez mutlaka, ama yaklaşık olarak yüzde 21 civarında işsizliğin olduğu bir kentte işsizliğin ciddi bir sorun olmadığını kimse iddia edemez.

*Buralara yönelik özel istihdam programları uygulanabilir mi?

Bu ülkenin bakanı olarak sadece Diyarbakır'a yönelik özel bir proje ihtiyacı hissetmedim, tüm Türkiye için işsizlik ciddi bir sorun. Türkiye'de genel anlamda istihdamın artırılması ve işsizlik sorununun çözülmesiyle ilgili tedbirleri daha çok tercih ediyorum. Çünkü, Diyarbakır ile mesala Yozgat'ı, Yozgat'la Uşak'ı işsizlik sorunu açısından bakıldığında çok da farklı görmek mümkün değil. Ayrıca istihdamın makro ekonomik tedbirlerle, sürdürülebilir bir ekonomik büyümeyle sağlanabileceği unutulmamalıdır. Hükümetimiz her bir bölge için yatırım teşviki uygulamaktadır.

*Nasıl bir çözüm öngörüyorsunuz?

Bakanlık olarak felsefi bir değişiklik yapacağız, şimdiye kadar hedef iş yaratmak, bir insanı o işte istihdam etmek ve o insanı o işte güvence altında tutmaktı. Yani "kişi, emekli olana kadar o işini korusun" düşüncesi vardı. Bu dönem geçti, artık içinde bulunduğumuz çağda iş-ilişki sisteminde bu çok mümkün görünmüyor. Sürekli yeni işler, yeni meslekler ortaya çıkıyor. İnsanları hep ihtiyaç duyulan mesleklere ait bilgi ve donanıma sahip kılmak gerekiyor. Bu açıdan biz insan odaklı yaklaşacağız, insanı işsiz kalsa bile yeni bir iş bulabileceği bilgi ve kabiliyette donatmak istiyoruz. Güvenceli bir esneklik sağlayalım, insanlara meslek kazandıralım. İlla "ben bu işte ömür boyu çalışayım" olmasın, çünkü beraberinde bu birçok sosyal ve psikolojik sorun da getiriyor.

DEVLET 3 MİLYON AİLEYE BAKIYOR


*Geliri düşük olan ailelere maaş bağlanmasıyla ilgili bir açıklamanız oldu.


Bir sosyal koruma programından bahsettim ama geliri düşük olan ailelere maaş ödeneceğine dair bir şeyden bahsetmedim. CHP Genel Başkanı, aile sigortasından bahsediyor. Aile sigortası başka bir kavramdır. Türkiye'deki mevcut yapıya baktığımızda, aslında muhalefetin dile getirdiği aile sigortası kapsamında olan bütün sigorta ödeneklerinin ya sigorta olarak ya da sosyal yardım olarak uygulandığını görüyoruz.

* Devlet bu ülkede geçim sıkıntısı yaşayan kaç kişiye bakıyor?

2009 yılında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu'ndan asgari ücretin üçte ikisinden daha aşağıda geliri olan vatandaşlarımıza yaklaşık 1 milyar 154 milyon TL yardım sağlanmış, şu anda 2,5 milyon aileye her ay düzenli olarak, geliri düşük olduğu için, nakdi yardım yapılıyor. Bu 2.5 milyon ailede bundan yararlanan insan sayısı 3 milyon 84 bin kişi. Ayrıca Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü olarak da 65 yaşını aşmış hiçbir geliri olmayan kişiye, malûllere, gazilere, şehitlerimizin dul ve yetimlerine maaşlar ödüyoruz. Bu maaşların yıllık toplamı 2009 yılı sonu itibariyle 2 milyar 831 milyon 454 bin 500 Lira. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olarak sosyal güvenlik ve sosyal yardım sistemi kapsamında hiçbir geliri olmayan kişi ve ailelere toplam 4 milyar Lira civarında yardım yapıyoruz. Yani Türkiye'de sosyal güvenlik açısından aile sigortası diyebileceğimiz bir boşluk bulunmamaktadır. İstismarların ortadan kalktığı, yardım anlayışından çok, hak edene hakkını vermeyi sağlamaya çalışan bir sosyal koruma sistemi kurma zorunluluğu var.

YARDIM "YARDIM" OLMAKTAN ÇIKACAK, HAK OLACAK


*Sosyal koruma sistemi ile istismarların ortadan kaldırılması mı hedefleniyor?

Türkiye'de sosyal yardım anlayışını değiştirmemiz gerekiyor. İşsizliği teşvik eden, insanları tembelliğe sevk ederek çalışma arzusunu azaltan yapıyı ortadan kaldıran bir nitelik taşımalı. Hakikaten yardım edilmesi gerekenlerin şartları ayrıntısıyla belirlenecek ve o kanun çerçevesinde o insanlara bunlar bir hak olarak verilecek. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma uygulamalarının, diğer kurumlar eliyle yürütülen sosyal yardım uygulamalarının, Sosyal Güvenlik Kurumu Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü uygulamalarının hep birlikte gözden geçirilerek, daha rasyonel bir zemine oturtulması ve insanlara bir hak olarak sunulması gerekiyor.

*Bu yardımlar dağıtılırken vatandaşlar arasında ayrımcılık yapıldığı ve AK Parti'ye yakın olanlara verildiği iddiaları var.

Bu bütünüyle ön yargılı ve insafsız bir eleştiridir. Karşınızda yardıma gerçekten ihtiyacı bulunan bir insan varsa o yardım yapılmalıdır. Bu uygulamayı illerde parti teşkilatları yapmıyor, devlet memurları gelen vatandaşlarımızla muhatap oluyorlar. Bugüne kadar yeşil kart için veya muhtaç olduğu için belirli bir yardımı almaya gelmiş bir tek vatandaş göstersinler, kime "hangi partidensin" diye sorulmuş?

BUGÜN

Anahtar Kelimeler:

Ömer DinçerSeda Şimşek

6 Aralık 2010 - 09:42:22
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

20:46Danimarka konusunda duygusal davranmışız
20:41BDP'nin öz güvenlik talebine sert yanıt
20:16İzmir AK Parti önüne bir koli yumurta bıraktılar
19:42'Bunların arkasında kasıt var örgütler var'
19:04TBMM'de görüşmeler tartışmalı geçiyor
18:49CHP listelerinde daha fazla kadın bulunacak
18:45Alıcı ve Sökmen CHP'ye katıldı
18:44Arınç: Yanlış yapmışlar
17:57Türk: Sadece Kürtlerin hakları için değil...
17:50TBMM'de af tartışması
17:35MHP'den "hakimlere" destek yok
17:25UYARILMIŞ AMA BURHAN KUZU GİTMEK İSTEMİŞ
17:01Arınç: Öğrencilere aşırı güç kullanıldı
16:37Kılıçdaroğlu masasında yer krizi
16:19Demirtaş da Ahmet Kaya gecesine katılacak
15:49Kılıçdaroğlu İzmir'de moral depoladı
15:43Şahin: Öğrencilerin bu görüntüleri üzüntü verici
15:11CHP'lilerin Abdüllatif Şener ilgisi
15:01Kürşat Tüzmen'in acı günü
14:35Gürsel Tekin cüzdanını son anda kurtardı
14:33BURHAN KUZU'YA YUMURTALI SALDIRI
13:57Demokrat Parti'ye gecikme cezası
13:54BAHÇELİ'NİN HESABI ALAY KONUSU OLDU
13:40CHP'li Batum, Siyasal'da protesto edildi
13:18CHP'liler, 'Kılıçdaroğlu' soyadını yanlış yazdı
13:12CHP 'bağımsız yargıyı' AYM'ye götürecek
12:33Kılıçdaroğlu'na şok eden karşılama
11:45CHP'li iki başkana "taciz ve zimmet" suçlaması
11:31'CHP rahibe afişini unutturmaya çalışıyor'
10:37Kılıçdaroğlu: En pahalı benzini kullanıyoruz
Daha fazla haber göster
09:03Zeki Sezer 30 yıl sonra yeniden okullu oldu
00:41Bülent Arınç: Büyük bir şamar
23:42Türk: Özel ordu beynimizde yok
22:13Bağış: İran'da McDonalds açın
21:36"Kutuplaşma, reform sürecine ket vuruyor"
20:52AK Parti Erzurum Kadın Kollarında değişim
20:25'Birileri Kürt-Türk halkını birbirine düşürüyor'
19:13Çelik: Türkiye'ye yakışan görüntüler değil
18:17Kurtulmuş, Erbakan'a hakkını helal etti
17:54Alfatlı: Wikileaks'e belge taşımak casusluktur
16:49Türk: İnkar ve imha politikası yürürlükte
15:43CHP İzmir İl Başkanı: Aklını başına alsın
15:23Ahmet Türk: Eylemsizlik süreci değerlendirilmeli
14:51Kılıçdaroğlu kadınlara asgari ücret sözü verdi
14:49Erdoğan "Ahmet Kaya" toplantısına katılacak
14:30Arıtman'ın grubu da içeri alınmadı
14:26Kışanak: Erdoğan'ın kızı giriyor, öğrenciye yasak
14:17Bakan Ahmet Davutoğlu Türkmenistan'a gidecek
13:23Kılıçdaroğlu'nun yalanı gazeteciyi şaşırttı!
12:53CHP ismini değiştirip WikiCHP yapsın
12:34Polis, TBMM'ye yürüyen öğrencileri durdurdu
12:03Bahçeli, iktidara yüklendi
11:42Kılıçdaroğlu dayaklı protestoyu değerlendirdi
11:35Meclis'ten "yabancı dil açılımı"
22:45İSTİKLAL MARŞI BAKANLAR KURULU'NDA
22:07Demirtaş ve Baydemir Kürtçe oyun izledi
21:39Gürsel Tekin CHP'ye katılanlara rozet taktı
21:26"Birileri gençlerimizi istismar ediyor"
20:35TBMM Alt Komisyonu'nda 'kadın ticareti' tartışması
20:28CHP'de Silivri adayları konuşulmamış
20:17MMP Erzurum il teşkilat binası açıldı
19:31DP Genel Başkan adayı Ocakoğlu'dan ikaz
17:41Başbakan: Yazıcıoğlu iyi bir dosttu
16:46Sivas yatırımları, muhalefeti de mutlu etti
16:41Bütçe görüşmelerine CHP kurultayı arası
16:35"Siz de PKK ile bağınızın olmadığını ispat edin"
16:07İnce: Bana da Tornacı Muharrem diyorlar
15:58Kabak'tan, Kılıçdaroğlu'na 12 öneri
15:57AK Parti yerel yönetimleri inceledi
12:40Kadın milletvekili sayısında "hedef 275"
12:39Büyükerşen, kurultayda CHP rozeti takacak
11:09Chp, Özal'ın ölümü araştırılsın istedi
10:33Karayalçın'dan tarihi "faili meçhul" itirafı
09:42Dinçer: Bizim kozmik odadan belge sızmaz
09:00Erbakan 28 Şubat dönemini ilk kez anlattı
00:59Ovaazatlı'da seçimin galibi AK Parti
22:41Silifke basınıyla kahvaltılı buluşma
19:46HEPAR, adaylarını ön seçimle belirleyecek
19:44Bahçeli: Belediyecilikte MHP ülkenin yıldızı oldu
17:46Topçu, Kılıçdaroğlu'na seslendi: Ortamı germe
17:33Kılıçdaroğlu, "Haberal"i yalanlayamadı
17:23Başbakan: Aldanma cahilin kuru lafına...
16:50MHP Genel Başkanı Bahçeli Tarsus'ta
16:48Darbe mağduru askerler için teklif hazırladı
15:52'Milliyetçiliği bir çatı altında toplayacağız'
15:48Bahçeli: İmralı canisi terörü yönetiyor
15:47Kılıçdaroğlu'ndan ev hanımlarına maaş vaadi
15:38"İmralı'dan yükselen sesleri susturacağız"
15:10Kılıçdaroğlu'na 8 il başkanından destek
14:52'Wikileaks'te hükümeti neden bıraktığım yazıyor'
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
Fuhuş operasyonunda iki hakim!
 
 
Necmettin EVCİ
İyi ki böyle...
 
 
Reha RUHAVİOĞLU
Ellerin dert görmesin devletim!
 
 
Taha KURUTLU
Ehlen ve sehlen!
 
 
 
 
Davutoğlu'nun 'Osmanlı Milletler Topluluğu' hayali
 
Cumhuriyet’in Nazım’la imtihanı
 
ASSANGE HAKİM KARŞISINA ÇIKARILDI
 
NATO'nun gizli Rusya Planı deşifre oldu
 
Telefonsuz ADSL'de sona gelindi
 
 
 
 
 
 
 
Ramazandan sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farzlardan sonra en faziletli namaz, gece namazıdır.
HADİS-İ ŞERİF (Müslim, İbni Mace, Tirmizi, Nesai)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.486
1.496
 
 Euro
1.964 1.979
 
 Sterlin
2.330 2.375
 
 Altın
65.78 66.33
 
 IMKB
67704  
 
 
Gilani: Türkiye ile gurur duyuyoruz...
 
Pakistan Başbakanı Syed (Seyyid) Yusuf Rıza Gilani Türkiye ve bölge ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
 
 
 
 
  Geçtiğimiz Cuma günü vizyona giren Av Mevsimi’ni, üç günde toplam kaç kişi izledi?  
 
 
 
  Facebook'un tasarımı değişiyor! Sitenin yeni yüzü böyle olacak!    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin