DOLAR 1.506 - EURO 1.993 - ALTIN 67.16 - IMKB 66320
Perşembe 9 ARALIK 2010
Hrant Dink'in ölümü: 8 asker yargılanıyor Çelik'ten Kılıçdaroğlu'na: Tweet'ini sevsinler Yumurtalı protestoya soruşturma talebi DAVUTOĞLU: İSRAİL HABERLERİ SPEKÜLATİF "İsrail'in ödeyeceği parayı kabul etmeyiz" Bahçeli: 'Öz savunma gücü'ne fırsat verilmesin Kaza yapan 15 öğretmenin okulları tatil Tunceli Belediye Başkanı Şahin'e hapis cezası Atatürk Üniv'den Batum ve Kuzu'ya davet Cindoruk, Demirel'in başkanlığına karşı habertaraf.com
 
 
 
WikiLeaks belgelerinde ABD ve Türkiye siyaseti!
 
 
 
 
Sinan KARAKAŞ
WikiLeaks
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Zülfü Livaneli'nin 40. sanat yılı
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Ahmak
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Sen de mi Murat?
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Yumurta şiddet midir?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
'Yumurtacıların' hedefi demokrasi
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Dişi köpek kuyruk sallamazsa!
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
KCK'nın binbir yüzü
 
 
Radikal
Hakkı DEVRİM
Bahçeli, Havuç için pek dertlenmiş
 
 
Yeni Şafak
Mehmet ŞEKER
Kemal Bey, Türkçe dersi alsın
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Üstün Müslümanlar yetiştirmek
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Sadece eylemcilerin patolojisi değil...
 
 
Star
Mustafa KARAALİOĞLU
Kılıçdaroğlu’nun “namus” sınavı
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Protesto, saygısızlık ve anarşi
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
İki gözüm yok bu işin sağı solu...
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Zorunlu bir açıklama
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Öcalan’dan Gülen’e zeytin dalı
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
'AKP'deki yolsuzluğa' dayanamayan adam!
 
 
Star
Şamil TAYYAR
Tuzak büyük haberiniz olsun
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Murat Yalçıntaş’ın yolu?..
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Öğrenci olayları
 
 
 
 
Lütfi BERGEN
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
Taha KURUTLU
 
Şamil TAYYAR
 
Mansur Tuncay TAŞÇI
 
 
 
Newsweek "Kültür savaşını" analiz etti
 
 
 
NEW YORK- Newsweek: Türkiye'deki "kültür savaşı" geçmişten çok gelecekle ilgili.
 
Amerikan haber dergisi Newsweek, Türkiye'deki referandum sürecine ilişkin yayınladığı bir değerlendirmede Türkiye'de "geçmişin üzerinden gelecek savaşı verildiği" yorumunda bulundu. Referandum sürecinde 1980 darbesi üzerinden tartışmaların sürdüğünü aktaran Newsweek; ancak yaşanmakta olan "kültür savaşlarının" aslında bir demokrasi olarak Türkiye'nin geleceği ile ilgili olduğunu belirtti. Türkiye'nin "geçmişin hayaleti olarak" belirtiği askeri idare ve otoritarinizmi alt etmesi halinde, kendi geçmişiyle savaşma yolunun bölge ülkelerine de örnek olabileceğini kaydetti.

Newsweek'te Owen Matthews tarafından kaleme alınan makale "çetin birisi" olan Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, toplum önünde ağlamasının çok sık görülen bir şey olmadığı; ancak referandumdan önce 1980 darbesinden sonra asılan sol görüşlü Mustafa Paehlivanoğlu'nun ailesine yazdığı mektubu okurken gözyaşlarına hakim olamadığı hatırlatılarak başlıyor. Askeri cunta tarafından idam edilen 49 gençten biri olan Pehlivanoğlu'nun mektubunda "Allah'ın bir gün sorumlulardan hesap soracağını" belirttiğini aktaran Newsweek, "General"ler tarafından yazılan anayasada değişiklikler yapacak olan referandum öncesinde Erdoğan'ın da "Gencin bahsettiği gün geldi" diye konuştuğunu aktarıyor.

Modern Türkler için 1980 darbesi kadar hiçbir dönemin "siyasi açıdan duygusal ve heyecanlı olmadığını" ifade eden Matthews, her ne kadar etiketler ve konular değişmiş olsa da Türkiye'de siyasetin 1980'dekilerle aynı çizgide bölünmeye devam ettiği yorumunu yapıyor.

Sol görüşlü ve sekülarist CHP'nin güçlü bir şekilde orduyu desteklediğini kaydeden Newsweek yazarı, Erdoğan'ın AK Parti'sinin ise ordunun perde arkasından siyasi güce sahip olmasını kaldırmaya çalıştığını aktarıyor.

Ancak geçmiş üzerinde yaşanan bu savaşın aslında Türkiye'nin gelecek vizyonu üzerine bir savaş olduğu yorumunu yapan Matthews, "Bir görüşe göre Türkiye, halkı kendi aptallıklarından koruyan babacan ordu idarecilerinden oluşan hizip tarafından yönetiliyor. Bir diğer görüşe göre ise - İslami olsa bile - hükümet halkın oyuyla kuruluyor." şeklinde dile getiriyor.

KENAN EVREN DAVASI KRİTİK DÖNÜM NOKTASI

Son anayasa değişikliklerinin Türklere Ordu'nun tarihi vasiyetini yargı karşısına çıkarma hakkını verdiğini aktaran Newsweek, referandumdan bir gün sonra darbeci liderlere yönelik birçok dava dilekçesi sunulduğunu vurguluyor. Bu kış Ankara'da bir mahkemenin, 1980 darbesi lideri Kenan Evren'in ihanet ve görevi kötüye kullanmaktan yargılanıp yargılanamayacağına karar vereceğini anlatan Newsweek, "Pehlivanoğlu'nun hesaplaşma günü geldi. Sorun; bugünün geçmişin hayaletlerini gömerek ülkenin iyileşeceği bir gün mü yoksa bugün siyasi puan kazanmak için eski yaraların açılacağı bir gün mü olacağı" yorumunda bulunuyor.

Newsweek yazarı, açılan birçok davanın ayrıca bugün Türkiye'deki kültür savaşlarının altında yatanları da ortaya çıkardığını savunuyor. Matthews, Avrupa Parlamentosu'nun aynı zamanda İnsan Hakları Komitesi üyesi olan milletvekillerinden Finlandiya asıllı Heiti Hautala'nın da yeni Anayasa'yı "gölge (derin) devlet üzerine kazanılmış büyük bir zafer ve gerçek demokratik bir Türkiye için büyük bir adım" olarak yorumladığını aktarıyor.

Ancak Erdoğan'ın rakiplerinin anayasa değişikliğini, Türkiye'de birçok AK Parti milletvekilinin de içinden geldiği siyasal İslam'a karşı yapılan ordu destekli baskıların bir intikamı olarak gördüklerini aktaran Newsweek, birçok AK Parti milletvekilinin de bunu kişisel olarak gördüğünü ifade ediyor. Buna örnek olarak da AK Partili Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın 1980'de tutuklanan ev işkenceye maruz kalan binlerce gençten biri olmasını veriyor.

Ardından Erdoğan'ın her ne kadar 1980 darbesinde sorundan uzak kalmış olsa da onun da görülecek hesabı olduğu yorumunu yapıyor. Erdoğan'ın siyasi akıl hocası olarak belirttiği Necmettin Erbakan'ın 1997'de ordu tarafından yönetilen bir "yumuşak darbe" ile başbakanlıktan uzaklaştırıldığını kaydeden Newsweek, Erdoğan'ın da 1999'da okuduğu bir şiir yüzünden 9 ay hapiste kaldığı bilgisini veriyor. Newsweek, CHP lideri Kemal Kılıdaroğlu'nun da "Erdoğan, Ordu'nun geçmişteki suçlarını bugün siyasi silah olarak kullanıyor" şeklinde eleştiri getirdiğini aktarıyor.

Ancak asıl anlaşmazlığın, göründüğü gibi AK Parti'nin puan kazanmasından daha derin olduğunu kaydeden Newsweek, temelde meselenin "Türk seçmenlerin demokrasiye mi güvenecekleri yoksa devletin kimlik muhafızları tarafından korunacakları mı olduğunu" aktarıyor. Bu ideolojik savaşın da Türkleri orduya ilişkin düşüncelerinde ikiye böldüğünü kaydeden Newsweek yazarı, AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Suat Kınıklıoğlu'nun "Ulusal hikaye, silahlı kuvvetlerin onlarca yıldır Batılılaşmanın ve modernleşmenin muhafızları olduğu şeklindeydi" sözlerini aktarıyor. Ancak 1980'deki darbede de demokrasiyi korumak amacıyla hareket ettiği söylenen ve "bir zamanlar ülkeyi modernleşmeye doğru götüren kurum olarak lanse edilen ordunun son zamanlarda bir tepki gücü" olduğu aktarılıyor.

ORDU ARTIK İLERİCİ BİR GÜÇ DEĞİL

Newsweek de aslında ordunun "ilerici bir güç" olduğunu savunmanın giderek zorlaştığını belirtiyor. Owen Matthews, ordunun, halkın demokratik yollarla AK Parti'yi seçmesine saygı duymak yerine Erdoğan'ın kuyusunu kazmak için bir muhafız gibi hareket ettiğini yazıyor. AK Parti'ye açılan kapatma davasında da ordunun davaya destek verdiğini vurgulayan yazar, ardından Ergenekon davasına değinerek birçok emekli generalin AK Parti'yi yıkmak ve yeni bir darbeye zemin hazırlamak için birçok eylem ve saldırı planladıklarının ortaya çıkarıldığı bilgisini veriyor.

Newsweek ayrıca Türklerin orduya olan saygısının sarsıldığını ve 1980 yılında yaşanan gerçeklerin ortaya çıkarılmasına yönelik isteklerin arttığını vurguluyor. Ardından Türkiye'deki anketlerde orduya duyulan güvenin azalmış olduğunu ortaya çıkaran anketlerden örnekler veriyor. Anayasa referandumunun da sistemin yenilenmesine halkın geniş destek verdiğini gösterdiği aktarılıyor.

SİSTEMİN YERLEŞTİRDİĞİ ADAMLARIN HALA GÖREVDE OLDUĞU YERDE GEÇMİŞLE YÜZLEŞMEK ZOR

"Erdoğan'ın Türkiye'nin bütün yakın tarihini yargıya taşıması siyasi bir dinamit olabilir" yorumunu yapan Matthews, geçmişle ilgili acı dolu gerçeklerin ortaya çıkarılmasının ülkeler için bir kumar olduğunu belirtiyor. Ancak İspanya, Güney Afrika ve Arjantin gibi ülkelerin geçmişte bu konuda başarılı olduklarını hatırlatıyor. Newsweek yazarı, sistem ve cunta tarafından yerleştirilmiş kişilerin hala görevde olduğu Türkiye gibi ülkelerde faşist geçmişin yaşayan hatırasıyla uğraşmanın zor olduğu yorumunu yapıyor.

Son olarak Türkiye'de askeri diktatörlüğü destekleyen "ultra-sekülerler" ile Türkiye Anayasası'nı çiğneyen subayların yargılanmasını isteyen İslamcılar arasında devam etmekte olan kültür savaşının sonucunun, geçmişi kabullenmekten öte bir şey olduğu belirtiliyor. Savaşın sonucunun Türkiye'nin, "Büyük Abi" ordu olmadan bir demokrasi olarak geleceği ile ilgili olduğu ifade ediliyor. Ayrıca Türkiye'nin askeri idarenin ve otoritarizmin vesayetinin üstesinden barışçıl bir şekilde gelmenin yolunu gösterebilirse, bunun bölgede daha acı geçmişse sahip olan Suriye ve Irak gibi bölge ülkeleri için de ilham verici olabileceğinin altı çiziliyor.

CİHAN

Anahtar Kelimeler:

Newsweek

6 Aralık 2010 - 00:06:23

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.496
1.506
 
 Euro
1.978 1.993
 
 Sterlin
2.341 2.385
 
 Altın
66.61 67.16
 
 IMKB
66320  
 
 
'Memleket Meselesi'nin söyleyecekleri var...
 
Anadolu’da idealist bir öğretmenin hayatından yola çıkarak toplumumuzun dejenerasyonunu ele alan, trajikomik yapısıyla izleyiciyi en içten duygularında yakalayacak bir film Memleket Meselesi.
 
 
 
 
  Bir okurumuz, aldığı LCD TV'nin nasıl kabusa dönüştüğünü sizlerle paylaşıyor.  
 
 
 
  Facebook'un tasarımı değişiyor! Sitenin yeni yüzü böyle olacak!    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin