DOLAR 1.478 - EURO 1.978 - ALTIN 67.76 - IMKB 68128
Salı 7 ARALIK 2010
ASSANGE HAKİM KARŞISINA ÇIKARILDI Metin Kilci'ye 3 yıl hapis istemi TOROSLAR ELEKTRİK'E 2 MİLYAR DOLAR Ahmet Türk: Eylemsizlik süreci değerlendirilmeli Polis müdahalesinde 'bebeğini kaybetti' iddiası Cumhuriyet Savcısı hakkında inceleme Gilani'ye Cumhuriyet Nişanı Ümit Özat: Sezon sonu ayrılacağım Kılıçdaroğlu kadınlara asgari ücret sözü verdi Şehit oğlunun mezarını 36 yıl sonra görebildi habertaraf.com
 
 
 
Konvansiyonel iletişim çağının kapanması
 
 
 
 
Sedat UZUNYOL
Kim bu "küçük köpek sürüsü"?
 
 
 
Okur Temsilcisi
İlginç videolar
 
 
 
 
Hicri yeni yılınızı kutluyoruz
 
 
 
 
 
Bugün
Ahmet TAŞGETİREN
Davutoğlu'nun yaptığı
 
 
Radikal
Akif BEKİ
Polise aslan baskıncıya kuzu
 
 
Yeni Şafak
Akif EMRE
Wikileaks zihniyet sızıntısıdır
 
 
BUGÜN
Doğu ERGİL
Ateş buzu eritti mi?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Ayıp oluyor Kemal Bey!
 
 
Radikal
Hakkı DEVRİM
Kriptoları konuşuyoruz. Bir yazı okudum, tavsiye ederim
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
Elitistler okusun
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Edelman benim de kellemi istemişti
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Hep, olmayan şeyin belgesini aradık
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Orduyu bir çeyrek küçültelim mi?
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Polisin orantısız gücü
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Bir yazar kanser oldu
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Orhan Miroğlu üzerinden “Kürt hareketinin çoğullaşması” tartışması
 
 
Yeni Akit
Serdar ARSEVEN
Başbakan kararlı... Bu iş seçim öncesinde bitecek!..
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Şiddet ve polis
 
 
Millî Gazete
Zeki CEYHAN
Müslüman tanımlaması!
 
 
 
 
Aliya RAHTE
 
Oray EĞİN
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Hakkı DEVRİM
 
Okur Temsilcisi
 
 
 
Erdoğan'dan rektörlere başörtüsü sitemi
 
 
 
İSTANBUL- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Batman'ın kız çocukları üniversiteye akın ederken İstanbul'daki, Ankara'daki, İzmir'deki kızları kılık ve kıyafetlerinden dolayı kapı dışı edenlerin bu ülkenin çocuklarına ne büyük bir haksızlık ettiklerini gelişmelere bakıp görmelerini'' istedi ve ''Bir yandan üniversite kapısına gelmiş kız çocuklarını umutsuzluğa ve geleceksizliğe mahkum edenler, bir yandan da çıkıp, bu ülkede kız çocuklarının okutulmamasından şikayet edemezler'' dedi.
 
Erdoğan, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde rektörlerle bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, üniversitelerden Türkiye'nin iddialarını sahiplenmelerini, Türkiye'ye yol açmalarını, yol göstermelerini, topluma vizyon çizmelerini istediklerini belirterek, şunları söyledi:

''Açık söylüyorum; biz, asla ve asla, üniversitelerin bizimle her konuda bire bir aynı düşünmelerini istemeyiz ve böyle bir hakkımız da yok. Böyle bir arzu, üniversitenin de, bilimin de ruhuna aykırıdır. Üniversiteler elbette sorgulayıcıdır, akademisyenler elbette bağımsız hareket edebilirler, ancak üniversitelerin gelişmesi aynı zamanda hükümetlerin bu meselelere el atmasıyla, üniversite ile yakın bir ilişki içinde olmasıyla mümkündür. Nitekim, şu son 8 yılda, üniversiteler siyasetten arındırılmış, en küçük bir siyasi baskı hissetmemiş, özgür düşünce ve özerklik noktasında en serbest dönemlerini yaşamışlardır. Üniversitelerden korkan, üniversitelerden çekinen, üniversite mezunlarından tedirgin olan bir hükümet, çıkıp da 78 yeni üniversite kurmaz. Üniversiteleri baskı altına almaya çalışan bir iktidar, üniversite bütçelerini, milli eğitim bütçesini, kredi ve yurt imkanlarını bu kadar artırmaz, bu alanlarda bu kadar büyük yatırımlar yapmaz.''

Türkiye'nin ekonomideki ve dış politikadaki hedeflerine ancak ve ancak üniversitelerin iddialı olmalarıyla ulaşabileceğine inandıklarını belirten Erdoğan, ''Maalesef Türkiye'de uzun yıllar boyunca üniversitelerin ne sanayi ile işbirliğine gittiğini ne dış politika için vizyon geliştirdiğini ne de bulunduğu şehirle bütünleşebildiğini, kampüslerin içine, sırça saraylarına, kendi kabuğuna çekilen üniversitenin, ülkenin ve milletin gerçeklerinden, sorunlarından kopuk halde varlık gösterdiğini'' anlattı.-DİRENCİN DEVLET-MİLLET KAYNAŞMASIYLA KIRILMASI-Türkiye'nin önceki dönemlerden bu yana kız çocuklarının okutulmaması, okula gönderilmemesi diye bir meseleyle uğraştığını dile getiren Erdoğan, ''Ailelerin kız çocuklarını okula göndermeme noktasında cehalet ne kadar büyük bir etken ise güvensizlik de önemli bir etkendir. Vatandaş ile devlet arasındaki güven eksikliği, devletin kurumlarına karşı da bir güvensizliğin oluşmasına neden olmuştur'' diye konuştu.

Şu anda Batman Üniversitesi'nin yarıya yakınının kız öğrencilerden oluştuğunu belirten Erdoğan, kız öğrencilerin kent dışından değil, Batman'da yaşayan ailelerin kızları olduğunu belirterek, on yıllardır kırılamayan direncin şu anda devlet-millet kaynaşmasıyla kırıldığını söyledi.

Yeni kurulan üniversiteleri eleştirenlerin bu manzarayı görmediklerini ve görmek istemediklerini belirten Erdoğan, özellikle Doğu, Güneydoğu ve Orta Anadolu'daki öğrencilerin üniversite eğitimi için ağırlıklı olarak İstanbul'a göçe zorlandıklarını ve bunların bir kısmının aileleriyle İstanbul'a geldiğini anlattı.

Erdoğan, artık bu hizmeti ailelerin ayaklarına götürdüklerini ve ailelerin çocuklarını bu üniversitelere gönderdiklerini, ailelerin bunun hem daha ucuza mal olacağını hem de çocuğunu üniversitede endişelerden arındırılmış bir şekilde yanında bulunduracağını düşündüğünü dile getirdi.-''YAVRUMUZU 'ÖZ VATANINDA PARYA' HALİNE GETİRMENİN İZAHI OLMAZ''-Bunun İstanbul'a göçü engelleyen önemli bir etken olduğunu, anne ve babaların huzur içinde, gönül rahatlığı içinde, hiçbir gerekçeye, bahaneye sığınmadan çocuklarını üniversitede okutma imkanına kavuştuklarını belirten Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Batman'ın kız çocukları üniversiteye akın ederken İstanbul'daki, Ankara'daki, İzmir'deki kızlarımızı kılık ve kıyafetlerinden dolayı kapı dışı edenler, bu ülkenin çocuklarına ne büyük bir haksızlık ettiklerini umuyorum ki, bu gelişmelerle görür ve fark ederler. Bir yandan üniversite kapısına gelmiş kız çocuklarını umutsuzluğa ve geleceksizliğe mahkum edenler, bir yandan da çıkıp, bu ülkede kız çocuklarının okutulmamasından şikayet edemezler. Kendi öğrencilerini yurt dışındaki üniversitelerde okumak zorunda bırakanlar, takdir edersiniz ki, Türkiye'nin eğitimde uluslararası bir cazibe merkezi olması gibi bir vizyonu taşıyamazlar. Hocalarımızın büyük çoğunluğu ABD ve Avrupa görmüş. Buraların üniversitelerinde hiçbir öğrencinin kılık ve kıyafetiyle kimsenin uğraşmadığı çok açık ve net ortadayken, kendi ülkesinde bu tür engellemeler ve bariyerler oluşturmanın, yani şairin ifade ettiği gibi 'Öz yurdunda garipsin, öz vatanında parya' haline yavrularımızı getirmenin hiçbir türlü izahı olamaz. Sormayan, sorgulamayan, araştırmayan, eleştirmeyen, hele hele toplumla iletişim kuramayan bir kurumun, sadece tabelasında üniversite yazar. İşte biz bunu kırmaya, bu zihniyeti değiştirmeye, üniversiteleri asli işlerine, özlerine döndürmeye gayret ediyoruz.''-''ÖZGÜRLÜKÇÜ ÜNİVERSİTE İNŞA ETMENİN MÜCADELESİNİ VERİYORUZ''-Başbakan Erdoğan, baskıcı, otoriter, yasakçı idare anlayışından, üniversitenin ruhuna, özüne uygun, özgürlükçü, demokratik, bir arada yaşama kültürünü özümsemiş bir üniversiteyi inşa etmenin mücadelesini verdiklerini ifade ederek, statüko-üniversite işbirliğini değil, iş dünyası-üniversite işbirliğini, toplum-üniversite işbirliğini tesis etmeye çalıştıklarını anlattı.

Suriye ile vizeleri kaldırdıklarını, Gaziantep'i ziyaret eden Suriyeli turist sayısının yıllık 1 milyon rakamına yaklaştığını belirten Erdoğan, ''Bundan 8 yıl önce Gaziantep'te iki vakıf üniversitesi kurulacak denilseydi buna kim inanırdı? Bundan 8 yıl önce Gaziantep'teki üniversitelere, Malatya'ya, Ağrı'ya, Van'a akın akın yabancı öğrenciler koşacak denilseydi buna kim inanırdı'' diye sordu.

Erdoğan, ancak bugün bu şehirlerin, sanayisiyle birlikte üniversiteleriyle, üniversitelerdeki uluslararası öğrencileriyle artık uluslararası bir şehir hüviyetine kavuşmaya başladığını ifade ederek, şöyle dedi:

''Öyle bir canlılık oluştu ki, bir şehirde birden fazla üniversite varsa artık bu üniversiteler hem dayanışma içine giriyor hem de tatlı bir rekabet sergiliyorlar. Ben gittiğim birçok yerde şu tepkiyle karşılaşıyorum; iş adamları geliyor, 'Başbakanım, üniversite bize işbirliği teklif etti, birlikte çalışmayı önerdi, bizim derdimizi kendisine dert edindi, ben hayatımda ilk kez bir rektörle, bir dekanla diyalog ve işbirliği geliştiriyorum' diyor. En sınırdaki şehirlerde yeni kurulan üniversitelere gidiyorsunuz, bakıyorsunuz, TÜBİTAK'la, DPT ile TUBA'yla, UNESCO, OECD, NATO, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası ile işbirliği imkanlarını, proje imkanlarını takip ediyorlar. ERASMUS programından yararlanma noktasında üniversitelerimiz yüzde 75 oranlarına ulaşmış durumda. Bunun yüzde 100'e çıkmasıyla üniversitelerimiz daha da fazla uluslararası boyut kazanacaklar. Bolonya sürecine katılan ülkeler arasında yer alan Türkiye, 45 ülke arasında Bolonya hedeflerine en iyi uyum sağlayan ülkelerden biri oldu. Bolonya süreci kapsamında öğrenci hareketliliğini hızlandırmak, yaşam boyu eğitimi güçlendirmek noktasında üniversitelerimizin daha fazla inisiyatif yüklenebileceklerine inanıyorum.''

AA

Anahtar Kelimeler:

Erdoğanbaşörtüsü

4 Aralık 2010 - 13:54:45
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

15:43CHP İzmir İl Başkanı: Aklını başına alsın
15:23Ahmet Türk: Eylemsizlik süreci değerlendirilmeli
14:51Kılıçdaroğlu kadınlara asgari ücret sözü verdi
14:49Erdoğan "Ahmet Kaya" toplantısına katılacak
14:30Arıtman'ın grubu da içeri alınmadı
14:26Kışanak: Erdoğan'ın kızı giriyor, öğrenciye yasak
14:17Bakan Ahmet Davutoğlu Türkmenistan'a gidecek
13:23Kılıçdaroğlu'nun yalanı gazeteciyi şaşırttı!
12:53CHP ismini değiştirip WikiCHP yapsın
12:34Polis, TBMM'ye yürüyen öğrencileri durdurdu
12:03Bahçeli, iktidara yüklendi
11:42Kılıçdaroğlu dayaklı protestoyu değerlendirdi
11:35Meclis'ten "yabancı dil açılımı"
22:45İSTİKLAL MARŞI BAKANLAR KURULU'NDA
22:07Demirtaş ve Baydemir Kürtçe oyun izledi
21:39Gürsel Tekin CHP'ye katılanlara rozet taktı
21:26"Birileri gençlerimizi istismar ediyor"
20:35TBMM Alt Komisyonu'nda 'kadın ticareti' tartışması
20:28CHP'de Silivri adayları konuşulmamış
20:17MMP Erzurum il teşkilat binası açıldı
19:31DP Genel Başkan adayı Ocakoğlu'dan ikaz
17:41Başbakan: Yazıcıoğlu iyi bir dosttu
16:46Sivas yatırımları, muhalefeti de mutlu etti
16:41Bütçe görüşmelerine CHP kurultayı arası
16:35"Siz de PKK ile bağınızın olmadığını ispat edin"
16:07İnce: Bana da Tornacı Muharrem diyorlar
15:58Kabak'tan, Kılıçdaroğlu'na 12 öneri
15:57AK Parti yerel yönetimleri inceledi
12:40Kadın milletvekili sayısında "hedef 275"
12:39Büyükerşen, kurultayda CHP rozeti takacak
Daha fazla haber göster
11:09Chp, Özal'ın ölümü araştırılsın istedi
10:33Karayalçın'dan tarihi "faili meçhul" itirafı
09:42Dinçer: Bizim kozmik odadan belge sızmaz
09:00Erbakan 28 Şubat dönemini ilk kez anlattı
00:59Ovaazatlı'da seçimin galibi AK Parti
22:41Silifke basınıyla kahvaltılı buluşma
19:46HEPAR, adaylarını ön seçimle belirleyecek
19:44Bahçeli: Belediyecilikte MHP ülkenin yıldızı oldu
17:46Topçu, Kılıçdaroğlu'na seslendi: Ortamı germe
17:33Kılıçdaroğlu, "Haberal"i yalanlayamadı
17:23Başbakan: Aldanma cahilin kuru lafına...
16:50MHP Genel Başkanı Bahçeli Tarsus'ta
16:48Darbe mağduru askerler için teklif hazırladı
15:52'Milliyetçiliği bir çatı altında toplayacağız'
15:48Bahçeli: İmralı canisi terörü yönetiyor
15:47Kılıçdaroğlu'ndan ev hanımlarına maaş vaadi
15:38"İmralı'dan yükselen sesleri susturacağız"
15:10Kılıçdaroğlu'na 8 il başkanından destek
14:52'Wikileaks'te hükümeti neden bıraktığım yazıyor'
14:16Tekin: Top, tüfek işlemez
14:11Kılıçdaroğlu: Gizli gündemimiz yok
13:13HAS Parti Vakfıkebir ilçe teşkilatına atama
12:10CHP lideri Kılıçdaroğlu Antalya'da
12:09Onlara bazı hocalarımız 'cenaze yıkayıcısı' dedi
12:0190 bin kişiyle seçim çalışması
08:59Erdoğan: Her türlü hakareti gördük
07:48CHP'nin Silivri listesi
22:56Bahçeli "Arınç" sorusuna ne dedi?
22:30Topbaş, CEMR toplantısına katılacak
20:33Şener Ovaazatlı'da miting yaptı
20:22Pamukoğlu: Hükumet tarımı bitiriyor
20:15Pamukoğlu, Alanya'da seçim vaadinde bulundu
19:47Bülent Arınç: Bahçeli'nin sözleri bizi korkutmaz
19:44HAS Parti MYK üyeleri ve görevleri belli oldu
19:06Bahçeli: AK Parti artık nadasa çekilmeli
18:37Arınç: ABD Dışişleri Bakanlığının zafiyetidir
18:18Kılıçdaroğlu vaatlerini yerine getirsin
18:13CHP'den hastane mağdurlarına ziyaret
18:08Çelik: 8 yılda ne söz verdiysek yerine getirdik
17:30REKTÖR BULUŞMASI ZORUNA GİTTİ!
17:01Bozdağ: 3 general hukuk gereği açığa alınmıştır
16:17Başbakan'ın rektörlerle buluşması sona erdi
16:17"Büyük düşünün derken büyük götürün demedik"
16:16Soylu: 400 yıl sonra büyük fırsat geldi
16:14Erdoğan, gençlerle buluşacak
16:01TMMOB'un odalardan garip isteği!
15:51Çelik: Protestonun da usulü vardır
15:24Bozdağ: İftiranın hesabını soracağız
14:32"Dedikodular 18 aralıkta kapanmış olacak"
13:57Kurtulmuş: Kemal Türker dosyası Türkiye'nin ayıbı
13:54Erdoğan'dan rektörlere başörtüsü sitemi
13:23Çelik: Menderes'i asanlar hesap verecek
13:20BAHÇELİ: EKONOMİDE KRİZ AŞILIYOR
12:59Malkoç: AYİM hukukun gereğini yaptı
11:13Kılıçdaroğlu "İsrail yaklaşımını" takdir etti
11:01KILIÇDAROĞLU'NA "ÇAPSIZ" İMASI
10:53Erdoğan rektörlerle ikinci turda
07:23CHP’de liste savaşları büyüyor
22:43Bağış: "ana muhalefet Wikileaks'e sarıldı"
20:28Çarşaf liste isteyenlerin oranı yüzde 1'i bulmuyor
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
MÖSYÖ’den başlıklar (3)
 
 
Güngör KIZILBAĞ
Belgeler saçılırken
 
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
Alevilik nedir? -2-
 
 
Serdar AYDIN
Peygamberi ‘’Su’’ ile anlatmak…
 
 
 
 
30 BİN ÖĞRETMENİN ATAMASI GERÇEKLEŞTİ
 
İSTİKLAL MARŞI BAKANLAR KURULU'NDA
 
Menderes'e duruşma öncesi uyuşturucu iğne
 
Engelli personel alımı sınavındaki soruların sızdırıldığı iddiası
 
Haydarpaşa Garı'ndaki yangının nedeni belli oldu
 
 
 
 
 
 
 
Nasihat istersen ölüm yeter.
BEDİÜZZAMAN
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.468
1.478
 
 Euro
1.963 1.978
 
 Sterlin
2.305 2.350
 
 Altın
67.32 67.76
 
 IMKB
68128  
 
 
Gilani: Türkiye ile gurur duyuyoruz...
 
Pakistan Başbakanı Syed (Seyyid) Yusuf Rıza Gilani Türkiye ve bölge ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
 
 
 
 
  Geçtiğimiz hafta basında en çok bahsi geçen gazeteci/köşe yazarı hangisi oldu? Çoğu zaman basının yakın markajında olan hangi ünlü gazeteci, haftanın en çok konuşulan köşe yazarı oldu? İşte detaylar…  
 
 
 
  Yay-Sat ve Turkuvaz Dağıtım'ın dağıtımını yaptığı gazetelerin 29 Kasım - 5 Aralık haftası satışları belli oldu.    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


olimpbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin