DOLAR 1.480 - EURO 1.985 - ALTIN 66.99 - IMKB 66860
Pazar 5 ARALIK 2010
Protestocu 11 öğrenci serbest bırakıldı Genel başkan ve başbakan küçük güven tazeledi ASİL NADİR SERBEST BIRAKILDI Gül ve Erdoğan nikah şahidi Arınç: Ümidi kaybetmemeli SÜPER LİG'DE 15. HAFTANIN GÖRÜNÜMÜ Erdoğan kulüp başkanlarıyla buluştu Moskova uçağında can pazarı; 2 ölü 83 yaralı Ankaragücü-Sivasspor maçı ardından M.Park Trabzonspor: 80 - Mersin B.Bldspor: 69 habertaraf.com
 
 
 
'AB Türkiye'siz bir şey yapamaz'
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Füze kalkanı nedir?
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Türk musikisinin acı kaybı
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Wikileaks'in AK Parti'ye 4 faydası!
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Buradan size ekmek çıkmaz
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Bahçeli, niçin dindar subay istemiyor?
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kefaletimiz geçerliyse
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Osman ile Orhan
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Dışarıya açılan kapılar
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Vicdanlı Kürt aydına PKK tehdidi: 'Bizi eleştirirsen, ölürsün'
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Bayar, CHP darbesinin mağduruydu
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
WikiLeaks'ten Davutoğlu'na "algıda bozukluk" mesajı
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
WikiLeaks'le Ergenekon davasını hançerlemek
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Arap âlemindeki Türkiye sevgisinin somut bir faydası
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Atatürk niye var, İsrail niye yok
 
 
Haberaktüel
Mazhar MUTAFOĞLU
Vatan'ın WikiLeaks saçmalığı
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Wikileaks, Davutoğlu'nu çok rahatlattı...
 
 
Radikal
Murat YETKİN
İsrail'den 'hukuki' değil 'insani' özür kapıda
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Fıkradan gerçeğe
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Türkiye'deki ve dünyadaki "Sızıntılar"
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Kürt sorunu ayrıca bir sınıfsal sorun
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Felaket bize insanlığımızı hatırlatır mı?..
 
 
Zaman
Şahin ALPAY
WikiLeaks ne söylüyor?
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
PKK ve İsrail
 
 
 
 
 
 
3 general olayındaki kritik 4 ay
 
 
 
Balyoz sanığı üç generale terfi yolu kapandı. Peki nasıl başladı, görevden almanın fitilini ne ateşledi, devam eden süreçte neler oldu?
 
Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, generallerin açığa alınma işleminin iptaline yönelik başvurusunu oy çokluğuyla reddetti...

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM), açığa alınan Balyoz sanığı 3 generalin itirazını reddetti. Generallere terfi yolunu kapatan askeri mahkeme açığa alınma işlemine onay verdi. AYİM, 3 generalin açığa alınmasıyla ilgili işlemin yürütmesinin durdurulması istemini 6'ya karşı 4 oy çokluğuyla reddetti.

22 Kasımda açığa alınmışlardı


Mahkeme, generallere terfi yolunu kapattı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından 22 Kasımda açığa alman Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu ve Tümgeneral Halil Helvaaoğlu, bir gün sonra AYİM e başvurmuştu. Generaller, açığa alınma işleminin yürütmesinin durdurulması ve iptalini istemişti. Konuyu Daireler Kurulu nda değerlendiren AYİM, yürütmenin durdurulması talebini ' oy çokluğuyla reddetti.

Karara ilişkin gerekçelerin İçişleri ve Savunma bakan bklanna tebliğ edile ceği bildirildi. Mahkemenin, yürütme nin iptali talebini ise daha sonra karara bağlayacağı belirtildi. Darbeye teşebbüs id diasıyla Balyoz dava sında yargılanan Tümgeneral Kaya, Tuğami rai Gavremoğlu ve Tümgeneral Helvacıoğlu 16 Aralık'ta hakim karşısına çıkacak.

'Telafisi güç zararlar doğar'

AYİM'in gerekçeli karannda, "İdari işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlann doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykın olması şarüannın gerçekleşmediği kanaatine vanldığmdan, 1602 sayılı kanunun 62. maddesi uyannca yürütmenin durdurulması isteminin reddine karar verildiği" dile getirildi. Tedbir rnahiyetindeki açığa çıkartılma işleminin uygulanmasının davacıya verebileceği zararın telafisinin güç veya imkansız olmadığı vurgulandı. İşlemin yetkili makam tarafından tesis edildiği; davacı hakkında beş yıl ve daha fazla hapis cezasını gerektiren bir suçtan kamu davası açılmış olduğu göz önüne alındığında, açığa almanın hukuken mevcut olduğu kaydedildi.

CHP lideri 'özür' istedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gelişmeyi "Yarginin kararına saygı duyulmalı" şeklinde değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, isim vermeden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın açıklamalarına dto çekti. CHP lideri, şöyle konuştu:

"Henüz karar açıklanmadan, 'bu yargı bizim istediğimiz yönde karar almaz. Bunlar komutanların taleplerini yerine getirirler' diye bir düşünce dile getirildi. Acaba bu düşünceleri açıklayanlar halktan özür dileyecek mi?" Arınç, AYİM'i tartışmaya açarken "Tümgeneral emredecek daha düşük rütbedeki askeri hakim bunun dışında bir karar verecek. Mümkündür ama o hakimlerin işleri çok zor" demişti.

İstanbul'u fişlemiş

Tümgeneral Halil Helvacıoğlu'nun adı, ibadetin Türkçe yapılması için hazırlanan an-dıçla duyuldu. Helvacıoğlu'nun Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Gül, hükümet üyeleri ve gayrimüslimleri fişlediği de tespit edildi.

Çatışma koordinatörü

Tuğgeneral Abdullah Gavremoğ-lu'nun Balyoz davası kapsamındaki Suga Eylem Planında Yunanistan'la çıkartılacak çatışmanın koordinatörü olduğu belirlendi. Korkunç planda bir jetimizin düşürülmesi öngörülüyordu.

Erdoğan: Emekli olmaları gerekirdi

Başbakan, AYİM'in kararını 'beklentimizdi' şeklinde değerlendirdi. Generallerin 30 Ağustos itibarıyla emekli olmaları gerektiğini vurguladı...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AYİM'in kararını olumlu karşıladı. 'Bu karar beklentimizdi' diyen Erdoğan, generallerin 30 Ağustos itibarıyla emekli olmaları gerektiğini söyledi.

Dünya Özürlüler Günü dolasıyla sivil toplum örgütlerini kabul eden Başbakan, gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevapladı. Erdoğan şunları kaydetti:

"Yüksek Askeri Şûra'da bir kararın tamamlanabilmesi Milli Savunma Bakanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanının imzalarına babıdır. Bu imzalar atılmayınca kararlar uygulamaya geçemez. Nitekim bu üç arkadaşın generallikte 4 yılları 30 Ağustos itibarıyla dolmuştur. Zaten emekli olmaları gerekir. Milli Savunma Bakanı'nın, Başbakan'ın, Cumhurbaşkanının imzası yoktur.

Bu 3 makamın imzasının olmaması sebebiyle YAŞ'ta atılan imzalar terfileri noktasında kesinlikle yeterli değildir. Bunu daha önce de söyledik. Biz açığa almak durumunda kaldık. Oradaki kararımızın arkasında olduğumuzun bir ifadesidir. Farklı yakıştırmalar yapılmasını biz asla generallerimizle ilgili doğru bulmayız. Şu andaki olay idari olaydır."

Bekleme süreleri doldu

Emekli Askeri Hâkim Ümit Kardaş: AYİM, generallerin istediği açığa alınma işleminin reddine yönelik taleplerin reddetti. Davanın esası sonra görülecek. Terfi konusunda açığa alınma işleminin aksine karar da çıkabilir. Terfi ettirilmeme işlemine yönelik davada var. 0na ilişkin bir karar da verilecek. AYİM kararını burada iptal ederse bu sefer ka-oitik bir durum olacak. Bir durum da var ki, 30 Ağustos itibariyle bu generaller bekleme sürelerini doldurdular. 0 zaman ne olur bilinmez. Bir belirsizlik hali var.

Terfi etme ihtimali yoktu

Emekli Hâkim Faik Tarımcıoğlu: Açığa alınma hadisesinden sonra zıt bir karar alınması AYİM'i tartışmalı hale getirirdi. Çünkü generalleri açığa alma gerekçesi ortadaydı. Açığa alındıktan sonra bir personelin terfi etme şansı yoktur. Balyoz iddianarresh nin kabul edilmesinin ardından açığa alma tebliğ edilmeliydi. AYİM de ilk başvuruları reddetmeliydi. Generallerin 31 Ağustos'ta emekli olması gerekirdi. Ancak geç de olsa hukuk zorlanmadı. Doğru bir karardır.

Yargıda düalizm olmaz

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: Karar fevkalade önemli. Çünkü, bugüne kadar işletilmeyen ama kanunda var olan bu maddenin bakanlar tarafından kullanılabileceği, kullanılmasının da engellenemeyeceği ortaya çıkmıştır. Daha önce yaptığım bir konuşmada AYİM ile ilgili olarak bir prensibi, bir ilkeyi ortaya koymuştum. O prensip ve ilke şudur:

'Bütün demokratik ülkelerde yargı birliği esastır. Yargıda düalizm olmaz. Askeri yargı, sivil yargı diye... Demokratik Avrupa ülkelerinde de AB ülkelerinde de bir ikilik hiçbir zaman sözkonusu olmamıştır. Demokrat, çağdaş, sivil bir anayasada yargı tekliği esastır. Ben bunu ifade etmeye çalıştım. Yoksa AYİM'de de Askeri Yargıtay'da da görev yapan hakimlerin etki altında kalacağını, onların hukuku bilmediklerini ifade etmedim.

Başbakan’a ‘çoban’ brifingi

Tümgeneral Gürbüz Kaya'nın Balyoz darbe seminerinde sunum yaptığı ortaya çıkmıştı. Kaya'nın Hakkâri 3. Taktik Tümen Komutanı olduğu dönemde sorumluluk sahasına giren Aktütün, Gediktepe ve Hantepe'deki 4 olayda 42 asker şehit düştü.
İstihbarat raporlarına rağmen tedbir almayan Kaya, Başbakan'a "50 kişilik terörist grubunu çoban sandık" demişti.

4 ayda neler yaşandı?


Başbakan Erdoğan, ağustos ayındaki YAŞ'ta üç generalin terfisine onay vermedi. Ancak generaller üst rütbedeki görevlere atandı.

Tümgeneral Kaya, Harita Genel Komutanı; Tümgeneral Helvacıoğlu, Jandarma Değerlendirme ve Denetleme Başkanvekili; Tuğamiral Gavremoğlu, Deniz Kuvvetleri Personel Başkanvekili oldu.

3 general görevlerine başlayamadı. Terfi kararlarının Gönül ve Erdoğan tarafından 'Balyoz davasında sanık oldukları' gerekçesiyle imzalanmaması üzerine generaller 24 Ağustos'ta AYİM'de dava açtı.

AYİM, 27 Eylül'de 'bir üst rütbeye terfi ettirilmeme işleminde' yürütmenin durdurulması kararını verdi. İçişleri ve Savunma bakanlıklarının yaptığı iki itiraz da AYİM tarafından reddedildi.

21 Ekim'de Başbakanlık, 3 generalin emekliliklerini talep etti. Genelkurmay, talebi geri çevirdi.

22 Kasım'da 3 general açığa alındı. Üniformaları çıkarılan generaller, 23 Kasım'da AYİM'e başvurdu.

Anahtar Kelimeler:

görevden alma

4 Aralık 2010 - 09:39:41
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

23:28Protestocu 11 öğrenci serbest bırakıldı
23:19ASİL NADİR SERBEST BIRAKILDI
22:40Gül ve Erdoğan nikah şahidi
21:26İran Türkiye'yi model aldı
20:27Erdoğan kulüp başkanlarıyla buluştu
19:52Cumhurbaşkanı Topi, Gül'den destek istedi
19:29Burası hastane, bunlar da öğrenci!
19:26ASİL NADİR TUTUKLANDI
18:57İTO Başkanı Yalçıntaş Bursa'da
18:42Yolsuzluk operasyonu: 17 kişi adliyeye sevk
18:34Çelebi: Türker davası zamanı aşımına uğratıldı
17:44Yüksekova'da tutuklama kararı gerginliği
17:24Rektörler, Erdoğan ile buluşmadan memnun
17:13Türk Kızılay'ı, İsrail'deki yangın bölgesinde
16:31WikiLeaks'in bağış hesabı kapatıldı
16:03Yalçıntaş'ın tahliye kararının gerekçesi
15:2613 öğrenci gözaltına alındı
14:54Güney Kıbrıs'ın enerji ve doğal gaz yatakları...
14:49Yunan basını WikiLeaks'ı Türkiye'ye yordu
14:24"WikiLeaks enerjiyi etkilemez"
14:23Öğrencilere polis müdahale etti
14:10KILIÇDAROĞLU'NUN KAMERA KAZASI
14:04Öğrencilerle polis arasında gerginlik
14:00İspanya'daki grev İstanbul'u etkiledi
14:00Haberal'ın avukatları sızdıranın peşinde!
13:24Korucular Roj TV davasında ifade verdi
13:19Tam Gün Yasasının kısmi iptal gerekçesi
12:51Sorguda kalp spazmı geçiren Çakır'ın durumu
12:38Davutoğlu'ndan manama'dan iran mesajı
11:45Ege'de 4,3'lük deprem
Daha fazla haber göster
10:50Otobüslerde yumurta ve lahmacun yasağı
10:39Gülnar belediye başkanı serbest
10:26VEDAT ALİ ÖZIŞIK CEZAEVİNDE
10:22Meriç katliamı: 3'ü çocuk 16 kişiyi boğmuşlar
10:02Kayseri Şeker'de MHP destekli yolsuzluk iddiası
09:55Hakim ve savcı atamaları
09:393 general olayındaki kritik 4 ay
09:15DAVUTOĞLU'NA MEMNUNİYETİNİ İLETTİ
09:11Ergin Amerikalı mevkidaşı ile görüştü
09:09Rektöre hatırlamadığı gay ilişki ile şantaj!
08:02Yahudi kuruluşundan Erdoğan'a özel mektup!
00:06'AB Türkiye'siz bir şey yapamaz'
23:31WIKILEAKS'IN ADRESİ YİNE DEĞİŞTİ
23:00Obama: "Afganistan'daki koalisyon gücü sağlam"
22:14Eski belediye başkanı sorguda kriz geçirdi
22:10Denizli'de trafik kazası: 7 polis yaralandı
21:57"Amcaları tecavüz ediyor babaları göz yumuyor"
21:51Başbakan Erdoğan, İstanbul'a geldi
21:23"Kardemir'de işçi atmalar durdu"
20:36DEVLET BAHÇELİ'NİN KONVOYUNDA KAZA
19:55Taşçı hava ambulansla Konya'ya getirildi
19:51Sayıştay kanunu teklifi yasalaştı
19:37"Yardım çağrımızın eşsiz karşılığı"
19:29Rehabilitasyon merkezinde tecavüz
19:12AYİM'in gerekçeli kararı açıklandı
19:09Davutoğlu, Bahreyn'i ziyaret edecek
19:08Bıçaklanan Taşçı'nın durumu iyi
18:47Çanakkale Boğazı'nda gemi arızası
18:45Tabip odasından ''kürtçe'' anket çalışması
18:41Terör örgütü sanıkları hakim karşısına çıktı
18:36Şafak operasyonunda 4'ü tutuklama
18:22Mut Ticaret Odası Başkanı gözaltına alındı
17:57"Bu deşifrenin arka planında Neoconlar var"
17:18Dünyanın aradığı Assange canlı yayında!
17:08Ergenekon avukatının 28.5 yıl hapsi istendi
17:06Kaçmaz yasal mercilere başvuracağını söyledi
17:06Yaşlı çift cinayeti, zeytin çekirdeğinden çözüldü
17:04ERDOĞAN'DAN AYİM VE İSRAİL YORUMU
17:03Kırşehir Belediyesi'nde yolsuzluk operasyonu
16:49ABD, Kıbrıs'ta Türkiye'ye karşı casusluk yapmış
16:43Doktorlar "rapor yeterli değil" demiş
16:17Zirve cinayeti öncesi jandarmada seminer
16:15WikiLeaks'e ilk kurban Almanya'dan
16:12Gül, sahilde simit-kaşar eşliğinde çay içti
15:59Danıştay söyleyince "fikir" oluyor
15:49Eski İl Genel Meclisi başkanı bıçaklandı
15:40İTO Başkanı'ndan ilk açıklama
15:34Haberal'ın 2 doktoru daha serbest
14:43Gönül: Füze savunma sistemi koruma amaçlı
14:36Kör eden hastane hasta kabulune devam ediyor
14:20Emine Erdoğan'a Hilal-i Pakistan nişanı verilecek
14:11Hukukçular AYİM kararına ne diyor?
14:06Belediye başkanı namaz sonrası bıçaklandı
13:51Haberal'ın 2 doktoru serbest, 2'si ifadede
13:47Türkler cinayeti davası meclis gündeminde
13:43Netanyahu'dan Erdoğan'a teşekkür
13:40Hatipoğlu'ndan Özdemir İnce'ye cevap!
12:34Alparslan Arslan: Baskı altında ifade verdim
12:30Yayınevi cinayeti duruşmasında gerginlik
12:23AYİM'den 3 generalin başvurusuna ret
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Ayhan BİLGEN
Kürt sorunu olmayan ülkelerde gündem
 
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
Kadın insan olmamalıydı
 
 
Kürşad ATALAR
En önemli meselemiz
 
 
Sami NOGAY
2011 ÖSYS kılavuzu hazırlanırken kuşkularımız
 
 
 
 
Erdoğan'dan CHP ve medyaya "dünür" cevabı
 
Türkiye’deki nükleer silahlar doğrulandı
 
Obama'dan Gül ve Erdoğan'a telefon
 
Afet anında hepimiz ‘vali’nin askerleriyiz
 
Yıldız: İki nükleer santral kuracağız
 
 
 
 
 
 
 
İman, yetmiş küsur derecedir. En üstünü “Lâ ilâhe illallah (Allah’tan başka ilah yoktur)” sözüdür, en düşük derecesi de rahatsız edici bir şeyi yoldan kaldırmaktır. Haya da imandandır.
HZ. MUHAMMED (S.A.V.)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.470
1.480
 
 Euro
1.970 1.985
 
 Sterlin
2.305 2.350
 
 Altın
66.55 66.99
 
 IMKB
66860  
 
 
Erbakan'dan Çiller'e 'çürüktü' göndermesi...
 
28 Şubat'taki o ünlü MGK’yı anlatan Erbakan, koalisyon ortağı Çiller’e göndermede bulundu. Sık sık yerden yere vursa da 'evlatlarım' dediği Gül ve Erdoğan'ın vefasına da değinen Erbakan'ın Mesut Yılmaz tespiti de var.
 
 
 
 
  İSTANBUL- Kasım ayında ekranlarda en çok çekişme talk show programlarında yaşandı.  
 
 
 
  Kanal D’de yayınlanan “Cinemania”da Ömür Gedik'in konuğu olan Müjdat Gezen müjdeyi verdi. İşte Gezen'in okulu birlikte açacağı ünlü gazeteci ve öğretmen kadrosunu oluşturan gazeteciler...    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


olimpbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Betwinner (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet uz  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app