DOLAR 1.481 - EURO 1.980 - ALTIN 67.43 - IMKB 67354
Pazartesi 6 ARALIK 2010
"Devlet mahkum olunca keyif alacağım" Saddam'ın ölümü WikiLeaks'ta Dinçer: Bizim kozmik odadan belge sızmaz Kredi kartı kullanıcılarına kötü haber Julian Assange El Pais'e konuştu İsrail'deki yangın söndürüldü Dolar 1,4810 lira Erbakan 28 Şubat dönemini ilk kez anlattı Guti trafik kazası geçirdi Çin'de mera yangını: En az 22 ölü habertaraf.com
 
 
 
Newsweek 'Kültür savaşını' analiz etti
 
 
 
 
Ahmet ASLAN
WikiLeaks, Ahmet Davutoğlu ve CHP
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Said Halim Paşa'nın vefat yıl dönümü
 
 
 
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Bağış: Bizi Wikileaks değil resmi kararları bağlar
 
 
Bugün
Gülay GÖKTÜRK
Kürtler'in özgür iradesi nasıl ortaya çıkacak?
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
Ona "baskın" denmez
 
 
Akşam
Oray EĞİN
Yavuz Turgul'a 'büyük sinemacı' denir mi
 
 
Akşam
Serdar AKİNAN
Dövlet
 
 
Millî Gazete
Sinan BURHAN
İslam ve Kürtler
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Bayar ve İnönü
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Aliya RAHTE
 
Ercan AKSOY
 
Gülay GÖKTÜRK
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
 
 
Hatipoğlu'ndan Özdemir İnce'ye cevap!
 
 
 
İslam'a ve Kur'an'a hakaret içeren yazılar yazan Hürriyet yazarı Özdemir İnce'ye kendi gazetesinden de tepkiler gelmeye başladı. Ahmet Hakan'ın eleştirilerinden sonra Doç. Dr. Nihat Hatipoğlu'da bugünkü köşesinden İnce'ye "ince" göndermelerde bulundu.
 
Özellikle son günlerde ardı ardına yayınladığı "Tarihte Tanrı fikrinin doğuşu, Allah’ın terzileri’, Türbanın altında gizlenen gerçek , Kadınlar hakkında hükümler, Türbanın gerçek kaynağı" başlıklı yazılarda başörtülü kadınlar başta olmak üzere İslam dininin kutsal değerlerine ağır saldırılarda bulunan edebiyatçı İnce'ye tepkiler giderek artıyor.

Bugün köşesinde yayınlanan "İslam elbette kadını yüceltmiştir" başlıklı yazısında İnce'nin saldırılarına cevap vererek tezlerini tek tek çürüten Nihat Hatipoğlu "dini konularda edebiyatçı ahkam kesmeye başlarsa yanlış yapar ve itibarını yitirir" dedi.

Yazısının girişinde “ülkemizdeki en büyük problemlerden birisi de herkesin her konuda ahkam kesmesi,konuşması ve yazmasıdır. Halbuki uzmanlık gerektiren,hassas olan konularda o işin uzmanları,özel yetişmiş bilim adamları konuşmalı,yazmalılar. Ben tıp alanında veya teknik bilgi gerektiren bir alanda konuşursam yanlış yapmış olurum ve itibar kaybına uğrarım.

Dini konularda asli kaynaklara inemeyen,tarayamayan ve bu konuda da uzmanlığı olmayan bir gazeteci veya spor yazarı veya edebiyatçı ahkam kesmeye başlarsa yanlış yapar ve itibarını yitirir. Doğru ve faydalı bilgi akışına zarar verir. Gülünç duruma düşer.” diyen Hatipoğlu bu tür insanların en çok istismar ettiği konuların peygamberimizin kadınlarla ilgili söylediği veya söylediği iddia edilen sözleri olduğunun altını çizdi.

KUTSAL KİTAPLAR İNSAN ÜRÜNÜ MÜ?

Hatipoğlu yazısının ikinci bölümünde bir okuyucusunun yine İnce'nin “Tevrat ve İncildeki bazı bilgilerin Mezopotamya kaynaklı ve kutsal kitapların bilgilerinin insan ürünü olduğu” iddiaları hakkındaki sorusunu ise “Sümer-Asur-Hitit- mitolojisindeki bazı bilgilerden hareketle kutsal kitapların ve Allah fikrinin insan kaynaklı olduğu sonucunu çıkarmak yanlıştır .Bilgisizliktir.Vahiy tarihini anlayamamaktır. Buradan kutsal metinlerin insan ürünü olduğu değil, tam tersine Yüce Allah’ın Peygamber göndermedik hiç bir nesli bırakmadığı ve sağlıklı , erdemli bütün bilgilerin vahiy kaynaklı olduğu sonucu çıkar.” şeklinde cevaplandırdı.

İslam alimi Nihat Hatipoğlu'nun Özdemir İnce'ye cevaplarının yer aldığı bugünkü yazısının tamamını önemine binaen sizlere sunuyor ve hepinizin mübarek Cumasını tebrik ediyoruz. HaBertaraf.com

İslam elbette kadını yüceltmiştir

Ülkemizdeki en büyük problemlerden biriside herkesin her konuda ahkam kesmesi, konuşması ve yazmasıdır. Halbuki uzmanlık gerektiren, hassas olan konularda o işin uzmanları, özel yetişmiş bilim adamları konuşmalı, yazmalılar.

Ben tıp alanında veya teknik bilgi gerektiren bir alanda konuşursam yanlış yapmış olurum ve itibar kaybına uğrarım.

Dini konularda asli kaynaklara inemeyen, tarayamayan ve bu konuda da uzmanlığı olmayan bir gazeteci veya spor yazarı veya edebiyatçı ahkam kesmeye başlarsa yanlış yapar ve itibarını yitirir. Doğru ve faydalı bilgi akışına zarar verir. Gülünç duruma düşer.

Hz. Peygamber (s.a.v.)'in kadınlarla ilgili olarak söylediği veya söylemediği sözler bu türden insanların istismar ettiği alanların başında gelir.

Peki hadislerde kadınları aşağılayan sözler olabilir mi? Bir hadis  Hz. Peygamber(s.a.v.)’e dayanıyorsa elbette böyle bir şey olamaz. Ama uydurma hadislerde, Hz. Peygamber (s.a.v.) ‘in ağzından çıkmamasına rağmen ona mal edilen  hurafelerde  böylesi sözlere rastlanabilir. Bu tür sözler ya ravi tarafından sonradan hadise katılan – idrac- yorumlardır, ya hadisleri zayıf hale getiren –an’ane- denilen teknikle yapılan rivayetlerdir. Bu tür rivayetlerin tümünde ravilerde problem vardır. Bu tür rivayetleri taradığımızda buradaki itibarsız ravilerin mutlaka “Zehebi, İbni Hacer, Ayni, Ebu Zura Razi, Ebu Hatim, Sehavi, Aliyyül Kari, Ebul Ferec Cevzi, Beyruti, Acluni, El-Baci, Zuhri” veya başka bir tenkidci alimin ağına takıldıklarını görürüz.

Hal böyleyken “mal bulmuş Mağribi gibi” bu uydurma veya zayıf rivayetlere yapışıp İslam’a göre kadın işte budur demek ve İslam’a buradan baktırmaya çalışmak ne kadar bilimsel,objektif ve ahlakidir. Takdirini size bırakıyorum.

Şimdi hepsi defolu olan ve Hz. Peygamber (s.a.v.) tarafından söylenmediği kesin olan bu çirkin ifadelerden bir kısmını ileteyim:

-Uğursuzluk üç şeyde var: kadında,evde ve atta. (uydurma)
- Kadınlar aklen ve dinen eksik yaratıklardır. (uydurma)
- Kadınlar erkeklerin eline, hürriyetlerini terk etmişlerdir. (uydurma)
- Eğer erkek tepeden tırnağa cerahat olsa, kadın da diliyle yalasa yine erkeğin hakkını ödeyemez. (uydurma)
- Kadına itaat pişmanlıktır. (uydurma)
- Kadınlar olmasaydı Allah’a tam itaat edilirdi. (uydurma)
- Döl getiren kadın hayırlıdır.(uydurma

Bütün bu sözler: Buhari, Süyuti, İbn Adiyy, Iraki, Mizzi, Sehavi, Aliyyül Kari gibi alimler tarafından şiddetle red edilmiş ve uydurma oldukları deklare edilmiştir.

Hz. Peygamber (s.a.v.) gibi bir rahmet elçisinin ağzından böylesine alçaltıcı sözlerin çıktığını iddia etmek için kör, sağır ve vicdansız olmak lazımdır.

Kadına karşı şiddeti meşru gören, kadını ikinci sınıf sayan,kadını dışlayan,erkeğin kölesi gibi gösteren,uğursuz sayan, erkeği daha faziletli sayan,kadının onurunu zedeleyen bütün rivayetler uydurmadır. Hiç birinin sağlam bir senedle Hz. Peygamber (s.a.v.)’e ulaştığını göremezsiniz.

----------------------------

Bu yazının sonunda Hz. Peygamber (s.a.v.) den kadınlar hakkında rivayet edilen bazı sahih rivayetleri sunmak istiyorum. Uydurma sözleri hadis gibi takdim eden istismarcılar keşke sağlıklı bilgiyi tahrib edeceklerine, okyanusu bulandırmaya çalışacaklarına bu sözleri görüp nakletseler. Böyle yapsalardı hem olumlu bir şey yapmış olurlardı ve hem de batıl ve hurafeye karşı bariyer oluşturmuş olurlardı: Bizim bu konudaki gayretimize katkıda bulunurlardı. Müslüman halkların hurafeye değil, yön gösterecek olumlu bilgiye ihtiyacı vardır.

İşte Kadınlarla ilgili sahih hadislerden bir demet:


“Çocuklarınızı eşit tutun. Şayet çocuklar arasında fark koysaydım kız çocuğunu üstün tutardım.”
“Eşine yediğini yedir. Giydiğini giydir. Ona şiddet uygulama. Ona vurma. Onu çirkin sözlerle tanımlama. Hakaret etme.”
“Kadınlar konusunda Allahtan korkun. Onu Allahın emanetiyle aldınız.”
“Kadınlar hakkında size iyi davranmayı vasiyet ediyorum.”
Haklarını almak konusunda zorlanan iki kişi hakkında sizi uyarıyorum. Bunlardan biri kadındır. Biri ise yetimdir.”
“İçinizde en iyi mümin, hanımına iyi davrananınızdır.
“Eve yeni – turfanda- meyve getirdiğinizde meyveyi önce kız çocuğuna tattırın.
“Kadına daralmayın. Kızmayın. Eşinizin beğenmediğiniz bir huyu varsa,elbette çok güzel huyu da vardır. Siz o güzel olan yana bakınız.”
“Allah sizden kadınlara karşı iyi ve hayırlı olmanızı ister. Çünkü onlar sizin analarınız, kızlarınız ve teyzelerinizdir.”
“Kadınları üzmeyin. Onlar size Allah’ın emanetidirler.”
“hanımının kötü huyuna sabreden erkek Hz. Eyüp gibi mükafat alır. Kocasının kötü huyuna sabreden kadın Hz. Asiye gibi sevap alır.”
“İki kızı olup da onlara iyilik eden-horlamayan- kişi ile ben cennetde beraberiz.”
“ Kız kardeşinin veya kızının ihtiyacını gideren cennete girer.”

Elbette bu konuda yüzlerce rivayet vardır, kadını öven,yücelten,hak ettiği yere koyan,toplumda etkin hale getirmek isteyen. Benim merak ettiğim ise, kadınlarla ilgili uydurma rivayetleri sıralayan istismarcıların bu rivayetleri neden hiç görmedikleridir.

SORULAR

S.1.) Bir köşe yazarı Tevrat ve incildeki bazı bilgilerin Mezopotamya kaynaklı olduğunu ve buradan kutsal kitapların bilgilerinin insan ürünü olduğunu iddia etti. Ne dersiniz? ( Ahmet Turan – İstanbul)

C.1.) Bu iddia sahibi olan araştırmacılar vahyin tarihi sürecini tam kavramamış ve çok sathi bir bilgiyle bu meseleleri çözmeye çalışanlardır. İlk vahiy Tevrat ve İncil değil ki! Yüce Allah ilk insan olarak Hz. Adem’den bu yana 120 bin civarında peygamber göndermiştir. Bunların bir kısmı bir kavme bir kısmı bir köye, bir kısmı bir millete gelmiştir. Ve bütün bu Peygamberler Yüce Allah’dan aldıkları vahiyleri, buyrukları, öğretileri, ahlaki söylemleri, kıssaları, meseleleri halklara iletmişlerdir. Hatta vahyin tarihini Hz. Adem den önceye, cinlerin yaradılışına kadar götürmek mümkün olabilir. Bu bilgiler nesilden nesile bütün medeniyetleri derinden etkilemiştir.

M.Ö. 3500-2000 arasında Sümerler, M.Ö. 2000 de Hititler veya Asurlular veya daha önceki milletler veya sonrakiler bu bilgilerden yararlanmışlardır.etkilenmişlerdir.. Onun için Sümerlerdeki “Yaradılış” veya “tufar” “İnsanın balçıktan yaratılması” gibi  bilgilerini yadırgamak yanlıştır. Bu süreci anlayamamaktır. Hititler, Sümerler veya Asurlular elbette Peygamberlerden etkilenmiş, onların öğretilerini almış ve kullanmışlardır. Bu nedenle de Tevrat, İncil veya Kur’anı Kerim’deki bazı olayların ortak bir dilinin olması son derece normaldir. Bilakis vahyin gerçekliğini, kaynağının tek olduğunu ispatlamaktadır.

Konfüçyüsün öğretilerinde göğün hiç mi etkisi yok! Sokrat’ın Atinalılara yaptığı müdafaasında nebevi izler yok mu? Eflatun – Platon’un Yüce Yaratıcıdan çok uzak olduğunu söyleyebilir miyiz? Sokratın müdafaasının sonunda söylediği “Kendi Yollarımıza gidiyoruz. Ben ölmeye, siz yaşamaya. Hangimizin daha doğru olduğunu yalnızca Tanrı bilir “ sözü bu peygamber vahiylerinin yansımasından başka bir şey değildir.

Sonuç olarak: Sümer-Asur-Hitit- mitolojisindeki bazı bilgilerden hareketle kutsal kitapların ve Allah fikrinin insan kaynaklı olduğu sonucunu çıkarmak yanlıştır. Bilgisizliktir. Vahiy tarihini anlayamamaktır.  Buradan kutsal metinlerin insan ürünü olduğu değil, tam tersine Yüce Allah’ın  “Peygamber göndermedik hiç bir nesli bırakmadığı ve sağlıklı , erdemli bütün bilgilerin vahiy kaynaklı olduğu sonucu çıkar.


Anahtar Kelimeler:

Nihat HatipoğluÖzdemir İnce

3 Aralık 2010 - 13:40:02
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

10:05"Devlet mahkum olunca keyif alacağım"
09:51WikiLeaks hep bir adım önde çünkü...
09:28Julian Assange El Pais'e konuştu
09:08Fişleme skandalının yeni belgesi
08:58Fişlemenin önünü açan Yönetmelik
00:38EMİNE ÜLKER TARHAN GÜVEN TAZELEDİ
00:06Newsweek "Kültür savaşını" analiz etti
00:04YARSAV'da yönetim kurulu belirlendi
23:26Yıldız Milli Takım İspanya'ya rötarlı uçtu
23:19Yunanistan'la 48. görüşme 7 Aralık'ta
23:16Amatör takım minibüsü devrildi: 16 yaralı
23:00Cenevre'de "yangın diplomasisi"
22:58Öğretim elemanlarından öğrencilere destek
22:56Başbakan'ın danışmanı: WikiLeaks tesadüf değil!
22:55Meteorolojiden yağış ve rüzgar uyarısı
22:52Bakan, elektrik kesilince el feneri ışığında konuştu
22:45Ruken Yetişkin Bitlis Cezaevi'ne konuldu
22:39Başbakan Erdoğan Abbas ile görüştü
22:32Bolu Dağı'nda kar yağışı başladı
22:16Türk uçakları Lübnan'a yardıma gidiyor
22:08AVUKATINDAN YENİ BELGE SİNYALİ
21:55Erdoğan, Yazıcıoğlu'nun annesini ziyaret etti
21:54"Herhangi bir listeyi desteklemiyorum"
21:34Alkollü sürücüyü linç edilmekten polis kurtardı
20:17Davutoğlu'na İran teşekkürü
20:12Ovaazatlı'da seçimi Ak Parti adayı kazandı
19:53Alevilere iftira eden sözlük
19:30Cihaner: Dinlemeler yasal olarak delil değil
18:58Eylemci öğrenciler serbest bırakıldı
18:54Nevşehir'de kaza: 2 ölü, 6 yaralı
Daha fazla haber göster
17:33YARSAV genel kuruluna Kaçmaz eşiyle geldi
17:16Türk kadını modern Türkiye'nin simgesi
17:07SİNEK İLACI İKİ KARDEŞİ ÖLDÜRDÜ
17:00Erdoğan: Önce özür dilenecek
16:49Filistin Devlet Başkanı Abbas Ankara'da
16:22YARSAV'da oy verme işlemine geçildi
16:20"Türkler davası reformun gerekliliğini gösterdi"
15:26İsrail'deki yangın kontrol altına alınıyor
14:47"Kadınlarımız hala geri planda bırakılıyor"
14:40Orhan Yüce son yolculuğuna uğurlandı
14:40AŞTİ'de canlı bomba paniği
14:26Emniyet Müdürü Çapkın, protestoları değerlendirdi
14:14"Beni erkek erkeğe bile çekerler"
14:08Başbakan Erdoğan Sivas'a gitti
14:08Canan Saldık asker kurşunu ile ölmüş
14:00BURSASPOR'LU ÜÇ TARAFTAR BIÇAKLANDI
13:44II. Hrisostomos'tan Türkiye'ye AİHM tehdidi
13:09KPDS sona erdi
13:07Rus helikopter, Giresun'a zorunlu iniş yaptı
12:45Arnavutluk'a gönderilen helikopterler işe başladı
12:23Türkiye'den balkanlara sel yardımı
12:04Wikileaks belgelerinin amacı ne?
12:00YARSAV'IN ŞEFFAF GENEL KURULU!!!
11:55Wikileaks'ın babası işte bu adam
11:53Gelibolu-Lapseki vapuru seferleri başladı
10:49YARSAV'DA İKİ LİSTE YARIŞIYOR
10:41Karayollarında son durum
10:30TBMM'de HSYK Kanun Tasarısı mesaisi
09:59Sahte pilot, 'hostes tavlarken' yakalandı
09:55Yolcu otobüsü tırla çarpıştı
09:18Wall Street İstanbul'a tam sayfa ayırdı
08:59Oğlunuz kaçakçılığı ihbar etmesin diye öldürüldü
08:57Fişlemek için evlere bile girilmiş!
08:51METEOROLOJİ UYARDI
08:49"Wikileaks İsrail'i filtreledi"
08:23Hakkari'de patlama
23:28Protestocu 11 öğrenci serbest bırakıldı
23:19ASİL NADİR SERBEST BIRAKILDI
22:40Gül ve Erdoğan nikah şahidi
21:26İran Türkiye'yi model aldı
20:27Erdoğan kulüp başkanlarıyla buluştu
19:52Cumhurbaşkanı Topi, Gül'den destek istedi
19:29Burası hastane, bunlar da öğrenci!
19:26ASİL NADİR TUTUKLANDI
18:57İTO Başkanı Yalçıntaş Bursa'da
18:42Yolsuzluk operasyonu: 17 kişi adliyeye sevk
18:34Çelebi: Türker davası zamanı aşımına uğratıldı
17:44Yüksekova'da tutuklama kararı gerginliği
17:24Rektörler, Erdoğan ile buluşmadan memnun
17:13Türk Kızılay'ı, İsrail'deki yangın bölgesinde
16:31WikiLeaks'in bağış hesabı kapatıldı
16:03Yalçıntaş'ın tahliye kararının gerekçesi
15:2613 öğrenci gözaltına alındı
14:54Güney Kıbrıs'ın enerji ve doğal gaz yatakları...
14:49Yunan basını WikiLeaks'ı Türkiye'ye yordu
14:24"WikiLeaks enerjiyi etkilemez"
14:23Öğrencilere polis müdahale etti
14:10KILIÇDAROĞLU'NUN KAMERA KAZASI
14:04Öğrencilerle polis arasında gerginlik
14:00İspanya'daki grev İstanbul'u etkiledi
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
MÖSYÖ’den başlılar (2)
 
 
Ercan AKSOY
WikiLeaks krizi mi İstiklâl Marşı krizi mi?
 
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
Alevilik nedir? -2-
 
 
Yusuf YERLİ
Diplomasinin Çernobili
 
 
 
 
Alevilere iftira eden sözlük
 
Fişlemek için evlere bile girilmiş!
 
Oğlunuz kaçakçılığı ihbar etmesin diye öldürüldü
 
"Wikileaks İsrail'i filtreledi"
 
Düz liseler tarih oluyor
 
 
 
 
 
 
 
Ailesiyle vakit geçirmeyen bir erkek, asla gerçek bir erkek olamaz.
DON VİTO CORLEONE
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.471
1.481
 
 Euro
1.965 1.980
 
 Sterlin
2.305 2.350
 
 Altın
66.77 67.43
 
 IMKB
67354  
 
 
Erbakan 28 Şubat dönemini ilk kez anlattı...
 
Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, siyasetten özel hayatına kadar pek çok konuda Zaman'a önemli açıklamalar yaptı.
 
 
 
 
  Oyuncu Buket Saygı, 12 Nisan 2009’da otomobilinin karıştığı trafik kazasıyla ilgili olarak açılan tazminat davasını kaybetti.  
 
 
 
  ANKARA- Medya Takip Merkezi (MTM)'nin hazırladığı Kasım ayı raporuna göre işte en çok konuşulan takım ve en medyatik sporcu...    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin