DOLAR 1.480 - EURO 1.985 - ALTIN 66.99 - IMKB 66860
Cumartesi 4 ARALIK 2010
REKTÖR BULUŞMASI ZORUNA GİTTİ! Rektörler, Erdoğan ile buluşmadan memnun Galatasaray Cafe Crown: 61 - Banvit: 52 Hristofyas ayda 2-3 kez gizlice İngiltereye gidiyor Göz protezlerinin bedeli devletten WikiLeaks'in bağış hesabı kapatıldı Antalya BB: 77 - Fenerbahçe Ülker: 89 Başbakan'ın rektörlerle buluşması sona erdi Erdoğan, gençlerle buluşacak Yalçıntaş'ın tahliye kararının gerekçesi habertaraf.com
 
 
 
'AB Türkiye'siz bir şey yapamaz'
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Füze kalkanı nedir?
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Muharrem Ertaş bozlaklarla anıldı
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Wikileaks'in AK Parti'ye 4 faydası!
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Buradan size ekmek çıkmaz
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Bahçeli, niçin dindar subay istemiyor?
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kefaletimiz geçerliyse
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Osman ile Orhan
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Dışarıya açılan kapılar
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Vicdanlı Kürt aydına PKK tehdidi: 'Bizi eleştirirsen, ölürsün'
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Bayar, CHP darbesinin mağduruydu
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
WikiLeaks'ten Davutoğlu'na "algıda bozukluk" mesajı
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
WikiLeaks'le Ergenekon davasını hançerlemek
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Arap âlemindeki Türkiye sevgisinin somut bir faydası
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Atatürk niye var, İsrail niye yok
 
 
Haberaktüel
Mazhar MUTAFOĞLU
Vatan'ın WikiLeaks saçmalığı
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Wikileaks, Davutoğlu'nu çok rahatlattı...
 
 
Radikal
Murat YETKİN
İsrail'den 'hukuki' değil 'insani' özür kapıda
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Fıkradan gerçeğe
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Türkiye'deki ve dünyadaki "Sızıntılar"
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Kürt sorunu ayrıca bir sınıfsal sorun
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Felaket bize insanlığımızı hatırlatır mı?..
 
 
Zaman
Şahin ALPAY
WikiLeaks ne söylüyor?
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
PKK ve İsrail
 
 
 
 
Alper GÜRKAN
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
 
Kürşad ATALAR
 
Sami NOGAY
 
Emre AKÖZ
 
 
 
Tarım teknolojileri görücüye çıktı
 
 
 
ANTALYA- Growtech Eurasia Fuarı'nda tarımdaki son teknolojiler görücüye çıktı.
 
Türkiye'nin en büyük tarım fuarı olan 10. Uluslararası Sera Tarım Ekipmanları Çiçekçilik ve Teknolojileri Fuarı (Growtech Eurasia) Antalya Expo Center'da açıldı. NTSR Fuarcılık tarafından düzenlenen ve 25'in üzerinde ülkeden üreticilere ev sahipliği yapan fuarda, tarım sektöründeki en son teknolojiler sergileniyor. 25 bin metrekare alanda 530 katılımcı firma ve 600'ü aşkın marka ile bölgenin en büyük tarım fuarına, 60 binin üzerinde ziyaretçinin gelmesi bekleniyor. Fuarda, tohumculuk, fidecilik, örtü altı sebzecilik, modern meyvecilik, kesme çiçekçilik, peyzaj mimarlığı, sera teknolojileri, sulama sistemleri, bitki besleme, bitki koruma, projelendirme ve ambalajlamadan oluşan katılımcı profili ile firmalar ulusal ve uluslararası satış imkanı buluyor.

Antalya Expo Center'daki fuarın açılışına, Koruma Kontrol Genel Müdürü Muzaffer Aydemir, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ve sektör temsilcileri katıldı.

Açılışta konuşan Koruma Kontrol Genel Müdürü Muzaffer Aydemir, Türk tarımının her geçen gün ilerleyerek dünyada ön sıralara tırmandığını kaydetti. Türkiye'nin gerek tarımsal ürünlerdeki ihracat artışıyla, gerekse teknolojik ilerlemeler ve iyi tarım uygulamalarıyla tarımsal zenginliklerini ve kaynaklarını her geçen gün daha iyi kullandığını ifade eden Aydemir, "Türk tarımının geleceği açıktır. Ülkemizin 12 bin bitki çeşidiyle 3 bin 905 adetlik endemik bitki çeşidiyle Ortadoğu ve Avrupa'daki ön sıradaki yerinin kıymetini bakanlığımız, devletimiz farkındadır. Bilmektedir. Bunun gereği olarak da ülkemizin gen kaynaklarını korumayı temel olarak amaçlayan dünyanın üçüncü büyük gen bankasını geçtiğimiz aylarda hizmete açarak büyük bir boşluğu doldurmuş ve ülkemizin gen kaynaklarını korumak için de büyük bir adım atmış bulunmaktayız." dedi.

Bakanlık olarak AB uyum sürecinde 12 faslı açtıklarını hatırlatan Aydemir, bu faslın en önemli ayağının güvenilir gıdayı temin olduğunu vurguladı. Hayvansal ve bitkisel üretimde çiftlikten çatala, tarladan sofraya olan tüm üretim aşamalarında gerekli olan bütün halkaları bir bir sağlamlaştırarak güvenilir gıda konusunda hiçbir şüpheye meydan vermeyecek uygulamaları aralıksız ve harfiyen uyguladıklarının altını çizen Aydemir şöyle devam etti:

"Bu uygulama ve hamlelerle birkaç yıllık sürede gerek Rusya ile olan meyve sebze ticaretinde gerekse AB ve diğer ülkelere yakalamamış olduğumuz tarımsal ürünler ticaretinde açıkça görmekteyiz ki, daha az ürünlerimizi geri dönmektedir. Daha az ürünlerimiz tepki görmekte. Yani narenciyemiz, domatesimiz ve biberimizde eskiden tespit edilen kimyasal kalıntılar, bu günlerde çok azaldı."

NTSR Fuarcılık Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Tığlıoğlu da Avrupa'nın en büyük tarım teknolojileri fuarını düzenlediklerini söyledi. İsrail ve Yunanistan'da da böylesine büyük fuarlar düzenlendiğini ancak katılımcı açısından Growtech Eurasıa Fuarı'nın daha büyük olduğunu iddia etti. Tığlıoğlu, ''Fuarımıza 30 ülkeden alım heyeti, 55 ülkeden de ziyaretçi katılıyor. Türkiye artık tarımda yeni teknolojiler geliştiriyor ve dünya ile yarışıyor." dedi.

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak ise Antalya'ya yılda 10 milyon turistin geldiğini, bu nedenle Türkiye'nin turizm başkenti olduğunu söyledi. Turizmin ülke ekonomisine büyük katkı yaptığını belirten Altıparmak, tarım sektörünün de ekonomiye ciddi katkı sağladığını kaydetti. Turizmden sonra tarımda da başkent haline gelen Antalya'da yılda 1 milyar dolarlık tarım ürünleri ihracatı yapıldığına dikkat çeken Altıparmak şunları söyledi:

"Antalya turizmde ülke ekonomisine verdiği katkı kadar tarım sektörü de oldukça önemli katkı yapmaktadır. Antalya son yıllarda tarım teknolojilerine yapılan yatırımlarla daha sağlıklı, daha kaliteli ve gıda güvenliğini sağlamış ürünler üreterek 'Tarımın Başkenti' haline gelmiştir. Türkiye yaş meyve sebze üretiminde dünyada dördüncü, Avrupa'da ise birinci sıradadır. Antalya'dan yapılan ihracatın yüzde 77'sini tarım ürünleri oluşturmaktadır. Tohumculukta da ülkemiz önemli gelişmeler göstermiştir. Tohum üretici ve ihracatçı firmalarımızın sayısı artmaktadır. Çeşitli ülkelere tohum ihracatı yapmaktayız. Ancak, bu yeterli değildir. Tohumculukta ihracat ve ithalat dengesi aleyhimizedir. Bu sektördeki denge 7'ye bir aleyhimizedir.''

Daha sağlıklı üretim yapmak, gıda güvenliğini sağlamak için toprağın, çevrenin akarsuların ve yeraltı sularının daha iyi korunması gerektiğini vurgulayan Vali Altıparmak, tarıma verilen desteklerin 6 milyar TL'ye ulaştığını hatırlattı. Antalya tarımına da ciddi destekler verildiğini dile getiren Vali Altıparmak, ''Üreticilerin moral ve motivasyonu ve bilgisi artırılmalıdır. Çocuklarımıza tarım sektöründen ekmek yiyebileceğini ve para kazanabileceğini anlatmamız lazım.'' dedi.

ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık ise Antalya Expo Center'in Türkiye'nin üçüncü büyük fuar alanına sahip fuar merkezi olduğunu söyledi. Burada yapılan fuarlarla, başta tarım, turizm, sağlık, inşaat ve hizmet sektörleriyle ilgili uluslararası fuarlar düzenlendiğini kaydetti. Çalık, Antalya'da düzenlenen sektörel fuarların hem bölge ve hem de ülke ekonomisine büyük katkılar yaptığını vurguladı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın da, Antalya'da yapılan fuarlardan büyük keyif aldıklarını özellikle tarım sektörünü ilgilendiren bu fuarların kent ekonomisine önemli katkı yaptığını ifade etti.

TÜRKİYE ARTIK TARIMDA DÜNYA İLE YARIŞIYOR

Growtech Eurasia'da bu yıl, Türkiye'nin geliştirdiği özellikle yerli ıslah tohum çalışmaları yer alıyor. Ayrıca yine Türkiye'de geliştirilen ve doku kültürü denilen çok yüksek teknolojiyle üretilmiş yeni ürünler de sergileniyor. Türkiye'nin tarım alanındaki çalışmaları hakkında bilgi veren NTSR Fuarcılık Fuarlar Grup Direktörü Engin Er, Türkiye'de çalışan her 4 kişiden birinin Tarım sektörü için çalıştığını belirtti ve şunları söyledi:

"Türkiye'de tarım sektörüne yatırım yapanlar her geçen gün artmaktadır. Türk tarımı yatırımlar arttıkça geleneksel tarımdan çıkıp yüksek teknolojiyi kullanan ve daha fazla verim alınan tarıma doğru ilerlemektedir. Global kriz sürecinde ülkemizin Avrupa'ya göre daha az etkilenmesinin nedenlerinden biri de tarımdır. Ülkemizde toplam istihdamın dörtte biri tarım sektöründe gerçekleşmektedir."

Türkiye'nin örtü altı tarımında dünyada çok önemli bir yeri bulunduğunu ifade eden Engin Er; "Bazı ürünlerde dünyada bir numara olan Türkiye, dünyanın en çok tükettiği sebze olan domates üretiminde ilk üç sıradadır. Sanayi üretiminin birçoğunun hammaddesi tarımdan sağlanmaktadır. Milli gelirin yaklaşık yüzde 27'si tarımdan sağlanmaktadır. Birçoğu mevsimsel de olsa tarım büyük bir istihdam kapısıdır. AB her ne kadar tarım ve gıda sektöründe iyi bir ekonomiye sahip gibi görünse de AB ülkeleri ithalatçı konumundadır. Ticarette birçok ülke kendilerini toparlayabilmek için yeni politikalar yürütmektedirler. Gelişmiş ülkelerden ise ABD ve AB ülkeleri biraz daha kendini koruyabilmeye yönelik davranmaktadır." şeklinde konuştu.

ULUSLARARASI ANLAŞMALAR İMZALANIYOR

Growtech Eurasia, Dış Ticaret Müsteşarlığı Koordinatörlüğü ve Antalya İhracatçılar Birlikleri Genel Sekreterliği organizatörlüğünde 30 Kasım- 4 Aralık tarihleri arasında düzenlenen 'Alım Heyeti Programı'na ev sahipliği yapıyor. Konu hakkında bilgi veren Engin Er, "Bu yıl Growtech Eurasia Fuarı'nda Türkiye dışından 25 ülkeden 137 şirket stand almış durumda ve 6 ülkeden milli katılım sağlanmış durumdadır. Ayrıca fuara 55 ülkeden ziyaretçi beklenmektedir. Türkiye'de düzenlenen tarım fuarlarının içinde uluslararası katılımı en yüksek olan fuar olma özelliğini taşıyan Growtech Eurasia'da Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın destekleri ile organize edilen ve Kuveyt, Mısır, Fas, Polonya ve Tunus olmak üzere 5 ülkeden gelen 40 şirketle düzenlenecek alım heyetleri ile ikili görüşmeler sağlanmaktadır. Fuarımıza ziyaretçi veya katılımcı olarak gelen yabancı ülkelerden şirketler, özellikle ülkemizdeki tohumculuk firmaları ile işbirliği gerçekleştirerek yatırım ve üretim yapmayı hedeflemekteler." şeklinde konuştu.

GROWTECH EURASIA'NIN 10. YILINDA TRAKTÖR KAZANMA ŞANSI

Fuar ziyaretçilerinin son model traktör kazanma şansını yakalayabileceği Growtech Eurasia, 10. yılında Türk tarım sektörünün başarılarını sergileyeceği bir gövde gösterisine hazırlanıyor. Girişte kayıt yaptıranlara verilecek kupon ile çekilişe katılabilecek olan Growtech ziyaretçilerinden şanslı bir kişi fuar alanında sergilenecek traktörün sahibi olma fırsatını elde edecek. Traktör çekilişi ise 13 Aralık 2010 tarihinde gerçekleştirilecek.

CİHAN

2 Aralık 2010 - 13:34:29
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

17:25Sağlıkçıların mesai saati mahkemelik oldu
17:00TZYMB: Et fiyatları 3 yılda iki katına çıktı
16:59Dinçer: Sağlık reklamlarına aldanmayın
16:39Göz protezlerinin bedeli devletten
16:11Eker: EBK regülasyon görevini sürdürecek
14:06Aliağa dev gemiyi ağırladı
13:05Ticaret Kanunu kamyoncuyu üzecek!
13:01Ali Babacan: Konut sektöründe sağlamız
13:00AVM'lerdeki ibadet yerlerine tepki
12:14Yıldız: LPG'deki artış dış etmenlerden
12:01Çağlayan Meydanı otoparkı ihaleye çıkarıldı
12:00Açlık sınırı 926 lira
11:35Petrol fiyatları rekora koşuyor
10:58Kayıtdışına topyekün mücadele
10:57Mutfak tüpü 60, otogaz 2,5 lira sınırında
10:56Akaryakıt alırken dikkat
10:55''Araçların dörtte biri sigortasız''
10:53Kira artışı ÜFE'yi geçmeyecek
23:44Toyota CEO'su: Hiçbir başarı tesadüf değil
23:37Hacı Boydak, deneyimlerini anlattı
22:21İSO, durum tespit anketini yayınladı
21:36Enflasyondaki düşüş iş dünyasını sevindirdi
21:34Adac Asistans Türkiye'den çekildi
21:15"İhracat yapmak isteyenler destek almalı"
20:14Rusya 27 ton daha geri gönderdi
19:36İstanbul dünyanın en dinamik şehri
19:03UND ve RODER artık tek çatı altında
18:43'Et ve süt üretiminde liderliği koruyacağız'
17:37Bazı ülkelerin borsalarında son durum
17:36Borsa, günü 66860,19 puandan tamamladı
Daha fazla haber göster
17:36Dolar günü 1,478; euro 1,969 TL'den kapattı
15:30Telefonsuz internete vergi zammı!
15:19İş teklifini reddedenin yeşil kartı iptal
13:48Yeni yılda vergi gündemde değil
13:20Gün ortasında dolar 1,479 TL, euro 1,958 TL
12:25Sigaraya yeni vergi yok
12:08İskenderun Limanı'nın özelleştirilmesine onay
11:31Trıchet: Avro güvenilir bir para birimi
11:01Avukat ücretine zam
10:58Bölgesel asgari ücret gündemde
10:56Öğretmenlik başvuruları bugün bitiyor
10:48Yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 7,29
09:57Borsa güne düşüşle başladı
09:37250 bin işçi 80 TL az kazanacak!
09:32Dolar 1,4860, avro 1,9630 lira
02:07PepsiCo Wimm-Bill-Dann'ı satın alıyor
00:51Reklamcılar nasıl başarıyor?
00:30TÜSİAD, mutabakattan memnun
00:21'Bursa Siyahı İnciri'ni ABD pazarına sokacağız
23:35'Avrupa Türkiye Forumu'nda konu İran
22:304. Marmara Arıcılık Kongresi düzenlendi
20:26"Kayseri'de konut sorunu ortadan kalktı"
17:48Bazı ülkelerin borsalarında son durum
17:46Borsa, günü 66939,08 puandan tamamladı
17:46Dolar günü 1,486, euro 1,959 TL'den kapattı
15:32Sanayi Bakanlığı mühendis alacak
15:20LPG de zamlandı, litresi 20 kuruş arttı
14:01KOBİDER: Özel sektörün dış borcu korkunç
13:34Tarım teknolojileri görücüye çıktı
13:18MEB, 30 bin sözleşmeli öğretmen alacak
13:06İlk seans sonu bazı ülkelerin borsaları
13:05Borsa, ilk seansı 67129 puandan tamamladı
13:05Gün ortasında Dolar 1,485 TL, Euro 1,959 TL
11:36Milli gelir artışında Avrupa üçüncüsüyüz
11:10Emlak sahiplerine iyi haber
09:59Bazı ülkelerin borsalarında son durum
09:58Borsa güne alıcılı başladı
09:24Dolar 1,4920, avro 1,9590 lira
09:06''Kardemir işçi çıkarmayı askıya aldı''
08:48MB'nin taşınması 2 yılda tamamlanacak
07:44Memura disiplin affı geliyor
00:14İstanbul Avrupa yakasına yeni AVM
23:28Üç yeni model ile Compex Fuarı'nda
23:11UİB'nin 11 aylık ihracatı yüzde 8 arttı
21:04Doğalgazla ekonomi devri devam ediyor
19:29Elektrikli araçlar fuarda görücüye çıktı
18:16Alman E.ON Gazprom hisselerini satıyor
17:49Bazı ülkelerin borsalarında son durum
17:49Borsa, 66156,19 puandan kapandı
17:47Dolar günü 1,497; euro 1,957 TL'den kapattı
17:40Borsa yüzde 1,23 değer kazandı
17:28Dolar 1,4960, avro 1,9600 lira
15:48İskenderun Limanı'nın özelleşme süreci
15:05Kavaf: İyi eğitim almış kişinin işi 10 kat kolay
15:05MATSO'ya 39 yeni üye kayıt yaptırdı
15:00Ankara'da suya zam yok
14:25Borsa 2. seansta 65.928,13 puan
13:08İzmir'de toplu ulaşıma ve suya zam
12:46İlk seans sonu bazı ülkelerin borsaları
12:45Borsa, ilk seansı 65876 puandan tamamladı
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Ayhan BİLGEN
Kürt sorunu olmayan ülkelerde gündem
 
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
Kadın insan olmamalıydı
 
 
Kürşad ATALAR
En önemli meselemiz
 
 
Sami NOGAY
2011 ÖSYS kılavuzu hazırlanırken kuşkularımız
 
 
 
 
Erdoğan'dan CHP ve medyaya "dünür" cevabı
 
Türkiye’deki nükleer silahlar doğrulandı
 
Obama'dan Gül ve Erdoğan'a telefon
 
Afet anında hepimiz ‘vali’nin askerleriyiz
 
Yıldız: İki nükleer santral kuracağız
 
 
 
 
 
 
 
İman, yetmiş küsur derecedir. En üstünü “Lâ ilâhe illallah (Allah’tan başka ilah yoktur)” sözüdür, en düşük derecesi de rahatsız edici bir şeyi yoldan kaldırmaktır. Haya da imandandır.
HZ. MUHAMMED (S.A.V.)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.470
1.480
 
 Euro
1.970 1.985
 
 Sterlin
2.305 2.350
 
 Altın
66.55 66.99
 
 IMKB
66860  
 
 
Erbakan'dan Çiller'e 'çürüktü' göndermesi...
 
28 Şubat'taki o ünlü MGK’yı anlatan Erbakan, koalisyon ortağı Çiller’e göndermede bulundu. Sık sık yerden yere vursa da 'evlatlarım' dediği Gül ve Erdoğan'ın vefasına da değinen Erbakan'ın Mesut Yılmaz tespiti de var.
 
 
 
 
  İSTANBUL- Kasım ayında ekranlarda en çok çekişme talk show programlarında yaşandı.  
 
 
 
  Kanal D’de yayınlanan “Cinemania”da Ömür Gedik'in konuğu olan Müjdat Gezen müjdeyi verdi. İşte Gezen'in okulu birlikte açacağı ünlü gazeteci ve öğretmen kadrosunu oluşturan gazeteciler...    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin