DOLAR 1.480 - EURO 1.985 - ALTIN 66.99 - IMKB 66860
Pazar 5 ARALIK 2010
Protestocu 11 öğrenci serbest bırakıldı Genel başkan ve başbakan küçük güven tazeledi ASİL NADİR SERBEST BIRAKILDI Gül ve Erdoğan nikah şahidi Arınç: Ümidi kaybetmemeli SÜPER LİG'DE 15. HAFTANIN GÖRÜNÜMÜ Erdoğan kulüp başkanlarıyla buluştu Moskova uçağında can pazarı; 2 ölü 83 yaralı Ankaragücü-Sivasspor maçı ardından M.Park Trabzonspor: 80 - Mersin B.Bldspor: 69 habertaraf.com
 
 
 
'AB Türkiye'siz bir şey yapamaz'
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Füze kalkanı nedir?
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Türk musikisinin acı kaybı
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Wikileaks'in AK Parti'ye 4 faydası!
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Buradan size ekmek çıkmaz
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Bahçeli, niçin dindar subay istemiyor?
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kefaletimiz geçerliyse
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Osman ile Orhan
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Dışarıya açılan kapılar
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Vicdanlı Kürt aydına PKK tehdidi: 'Bizi eleştirirsen, ölürsün'
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Bayar, CHP darbesinin mağduruydu
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
WikiLeaks'ten Davutoğlu'na "algıda bozukluk" mesajı
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
WikiLeaks'le Ergenekon davasını hançerlemek
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Arap âlemindeki Türkiye sevgisinin somut bir faydası
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Atatürk niye var, İsrail niye yok
 
 
Haberaktüel
Mazhar MUTAFOĞLU
Vatan'ın WikiLeaks saçmalığı
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Wikileaks, Davutoğlu'nu çok rahatlattı...
 
 
Radikal
Murat YETKİN
İsrail'den 'hukuki' değil 'insani' özür kapıda
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Fıkradan gerçeğe
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Türkiye'deki ve dünyadaki "Sızıntılar"
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Kürt sorunu ayrıca bir sınıfsal sorun
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Felaket bize insanlığımızı hatırlatır mı?..
 
 
Zaman
Şahin ALPAY
WikiLeaks ne söylüyor?
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
PKK ve İsrail
 
 
 
 
 
 
Wikileaks, ABD ve İsrail’e hizmet ediyor
 
 
 
Büyük Ortadoğu Projesinin gerekçesini hazırlamak için ABD derin devleti eliyle organize edilen 11 Eylül 2001 saldırıları sonrası gelişen hadiseler, Washington’un masa başı planlarının öngördüğü şekilde gitmedi.
 
Alper Tan
SDE Medya Konseyi Başkanı


Kendini en güçlü zannettiği dönemde ABD’nin en zayıf yönleri deşifre oldu. ABD, içine düştüğü Afganistan batağından 9 senedir çıkamadı. 2003’te işgal ettiği Irak’tan onursuzca çekilmek zorunda kaldı. BOP elinde patladı. Şimdi ağzına bile alamıyor. Dünyayı nasıl kandırdığı ve hangi yalanları söylediği bir bir ortaya döküldü.

Dünyadaki iletişim ve medyayı yönlendirme gücüne sahip olduğu için son yıllara kadar kendini demokrasi ve insan hakları havarisi gibi gösteren eli kanlı ABD, Afganistan ve Irak’ta milyonu aşan katliam yaptı. Çocuk, yaşlı, kadın, sivil demedi. Yapılan işkenceler ise ayyuka çıktı.

11 Eylül sonrası gelişmeler, ABD’yi askeri ve siyasi olarak çökerttiği gibi ekonomik ve mali olarak da fena şekilde sarstı. ABD, hala siyasi, askeri ve ekonomik yönden toparlanmanın yollarını arıyor. Ama başarılı olamıyor.

11 Eylül operasyonunda hezimetle karşılaşan ABD, şimdi yeni bir operasyon başlattı. Nasıl ki kendi derin devletinin planladığı kurmaca 11 Eylül olayında “İslamcı teröristler bizi vurdu” numarası ile İslam ülkelerine saldırının gerekçesini oluşturdu ise şimdi de çok benzer bir durum söz konusu. Güya “ABD aleyhine çalışan Julian Assange isminde bir adam ABD Dışileri Bakanlığı’nın milyonlarca gizli belgesini ele geçirerek yayınlıyor.” “ABD ve İsrail şokta.” Yerden yükselen bir tenis topunu bile uydudan tespit edebildiği söylenen, dünyanın en gelişmiş istihbarat imkanlarına sahip ABD, nasıl ki on yılladır El Kaide lideri Üsame Bin Ladin’i bir türlü “yakalayamıyorsa” aynı Amerika şimdi de bu Wikileaks’ın yöneticisi Julian Assange’ı “yakalayamıyor.”

ABD, dünyaya, yeni bir numara daha çekiyor. Ülkelerin siyasetlerini ve kamuoylarını kendi arzuladığı istikamette yönlendirmeye çalışıyor. Wikileaks’in ifşaatları ABD’yi zora sokmak için sızdırılmıyor. Aksine ABD’nin yeni bir “istihbarat” operasyonunun eseridir. Operasyon, ABD ve İsrail derin yapıları eliyle yürütülüyor. ABD ve İsrail şokta falan da değil. Aksine mutlular ve olumlu bir beklenti içindeler. Bu operasyonla dünyada yeni oluşan ve ABD aleyhine gelişen siyasi dengeleri tekrar ABD yörüngesine çekme çabası içindeler.

ABD bir taraftan Kuzey ve Güney Kore’yi bir savaşın eşiğine getirerek dünyanın dikkatini oraya çevirirken diğer taraftan da bu istihbarat operasyonu ile ülkeler arası ilişkileri Washington eksenine oturtmak istiyor. Dikkat edilecek olursa yayınlanan belgeler, estirilen propagandanın aksine ABD’yi veya İsrail’i zora sokmaktan ziyade en başta Türkiye’yi zora sokmayı hedefliyor. İfşa edilen belgelerin çoğu Türkiye’yi hedef alıyor. Türkiye ile alakalı belgelere iyi dikkat edilecek olursa Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Tayip Erdoğan’ın arasını açmaya, hükümet ile TSK’nın arasını bozmaya özel bir gayret gösteriliyor. Türkiye’nin El Kaide’ye destek verdiği açıklanarak, Ankara’nın “İslami terörü” desteklediği mesajı verilip, Avrupa ve Hıristiyan dünyası ile Türkiye’nin ilişkileri tahrip edilmeye çalışılıyor. Suudi kralı Abdullah’ın Washington’a, “İran’ı vurun” telkini yaptığı belirtilerek Suudi Arabistan ile İran arasında son yıllarda Türkiye’nin de yönlendirmesiyle gelişen olumlu ilişkilere fitne sokulmuş oluyor.

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in Türkiye ile alakalı olumsuz konuşmaları deşifre edilerek Türkiye ve Azerbaycan halkları arasına nifak tohumları ekiliyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu “deli” sıfatıyla yaftalanarak dünyada itibarsızlaştırılmaya ve onun uluslar arası başarıları gölgelenmeye çalışılıyor. Türkiye’nin İslam ülkeleri ile ilişkileri, Türk devletleri ile gelişen münasebetleri bozulmaya çalışılıyor. Ayrıca Türk devletleri ve diğer İslam ülkelerinin olumlu gelişen ilişkileri de provoke ediliyor.

ABD’nin PKK’ya yardım ettiği gibi belgeler ise esas niyeti kamufle etmek için kullanılıyor. ABD’nin PKK ve birçok terör örgütüne yardım ettiğini zaten bilmeyen yok. Bu belgeler malumu ilamdan ibaret. Fakat ABD’nin PKK’ya yardım etiğine dair belgelerin yayınlanmasının şöyle bir mesajı olduğu anlaşılıyor. Türkiye bu silahlı terör örgütünü tasfiyeye yönelik bir açılım içindeyken Washington, Ankara’ya şu mesajı veriyor. “Dikkat et. Eskiden nasıl yaptı isem sana karşı PKK’yı bundan sonra da destekler ve kullanabilirim. Ortadoğu’da bena uymayan politikalar yürütme” diyor.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da İsrail’i gerçekten zora sokacak ciddi belgelerin yayınlanmıyor olması. İsrail ve ABD’yi gerçek manada zora sokacak belgeler yok ortada. Belli amaçlarla yayınlanmış belgeler var. Mesela İsrail’in Filistin’de, Gazze’de, Afganistan’da, Irak’ta ve daha bir çok yerde hangi şenaatleri işlediğine dair, onu uluslar arası camiada sıkıntıya sokacak belgeler neden ortada yok sizce?

Tekrar söylüyorum. Wikileaks ifşaatları ABD ve İsrail derin yapılarının ortaklaşa yürüttükleri bir istihbarat operasyonu. Belgeleri yayınlayan Julian Assange’ın ABD tarafından bir türlü “yakalanamıyor” olması ise tamamen bir efsane. Çünkü Julian Assange zaten bu iki ülkenin adına hareket ediyor ve onların koruması altında. Tıpkı Üsame Bin Laden’de olduğu gibi.

Her kesimiyle Türkiye medyası bu konuda tamamen dolduruşa ve yeme gelmiş vaziyette. Medyamızdaki şu ana kadar yapılan tüm yayınlar ne yazık ki yapılan derin operasyona hizmet edecek şekilde gelişiyor. Hiç kimse “bu iş nasıl olur, milyonlarca belgeyi bir insan kolayca nasıl elde eder, bu ifşaatların amacı nedir” gibi temel konular üzerinde kafa yormuyor. Eksen kayması numarasını tartıştırdılar tutmadı. Şimdi de Wikileaks’ı tartıştırıyorlar. Dümene gelmeyelim.

Wikileaks ifşaatı ABD ve İsrail’in belli amaçlarla kurguladığı bir operasyon. Ama bu ifşaatların neticesinin onların planladıkları şekilde sonuçlanacağını zannetmiyorum. 11 Eylül senaryosunun ters tepmesi gibi bu Wikileaks numarasının da sonunda ters tepeceğini tahmin etmek zor değil. Batı felsefesiyle tezgahlanan numaralar doğuda işe yaramaz. ABD ve İsrail bunu anlamadığı müddetçe her numaraları boşa çıkar. Bu da boşa çıkacaktır. Hiç şüpheniz olmasın.

(sde.org.tr)

Anahtar Kelimeler:

Wikileaks

2 Aralık 2010 - 11:43:51

 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.470
1.480
 
 Euro
1.970 1.985
 
 Sterlin
2.305 2.350
 
 Altın
66.55 66.99
 
 IMKB
66860  
 
 
Erbakan'dan Çiller'e 'çürüktü' göndermesi...
 
28 Şubat'taki o ünlü MGK’yı anlatan Erbakan, koalisyon ortağı Çiller’e göndermede bulundu. Sık sık yerden yere vursa da 'evlatlarım' dediği Gül ve Erdoğan'ın vefasına da değinen Erbakan'ın Mesut Yılmaz tespiti de var.
 
 
 
 
  İSTANBUL- Kasım ayında ekranlarda en çok çekişme talk show programlarında yaşandı.  
 
 
 
  Kanal D’de yayınlanan “Cinemania”da Ömür Gedik'in konuğu olan Müjdat Gezen müjdeyi verdi. İşte Gezen'in okulu birlikte açacağı ünlü gazeteci ve öğretmen kadrosunu oluşturan gazeteciler...    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


slottyway

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt PEKER (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin slottica her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik İletişim
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin  
Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet az Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app wordpress Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app Mostbet app