DOLAR 1.480 - EURO 1.985 - ALTIN 66.99 - IMKB 66860
Pazar 5 ARALIK 2010
Protestocu 11 öğrenci serbest bırakıldı Genel başkan ve başbakan küçük güven tazeledi ASİL NADİR SERBEST BIRAKILDI Gül ve Erdoğan nikah şahidi Arınç: Ümidi kaybetmemeli SÜPER LİG'DE 15. HAFTANIN GÖRÜNÜMÜ Erdoğan kulüp başkanlarıyla buluştu Moskova uçağında can pazarı; 2 ölü 83 yaralı Ankaragücü-Sivasspor maçı ardından M.Park Trabzonspor: 80 - Mersin B.Bldspor: 69 habertaraf.com
 
 
 
'AB Türkiye'siz bir şey yapamaz'
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Füze kalkanı nedir?
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Türk musikisinin acı kaybı
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Wikileaks'in AK Parti'ye 4 faydası!
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Buradan size ekmek çıkmaz
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Bahçeli, niçin dindar subay istemiyor?
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kefaletimiz geçerliyse
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Osman ile Orhan
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Dışarıya açılan kapılar
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Vicdanlı Kürt aydına PKK tehdidi: 'Bizi eleştirirsen, ölürsün'
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Bayar, CHP darbesinin mağduruydu
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
WikiLeaks'ten Davutoğlu'na "algıda bozukluk" mesajı
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
WikiLeaks'le Ergenekon davasını hançerlemek
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Arap âlemindeki Türkiye sevgisinin somut bir faydası
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Atatürk niye var, İsrail niye yok
 
 
Haberaktüel
Mazhar MUTAFOĞLU
Vatan'ın WikiLeaks saçmalığı
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Wikileaks, Davutoğlu'nu çok rahatlattı...
 
 
Radikal
Murat YETKİN
İsrail'den 'hukuki' değil 'insani' özür kapıda
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Fıkradan gerçeğe
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Türkiye'deki ve dünyadaki "Sızıntılar"
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Kürt sorunu ayrıca bir sınıfsal sorun
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Felaket bize insanlığımızı hatırlatır mı?..
 
 
Zaman
Şahin ALPAY
WikiLeaks ne söylüyor?
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
PKK ve İsrail
 
 
 
 
 
 
Yıldız: İki nükleer santral kuracağız
 
 
 
BURSA- Bakan Yıldız: Akdeniz ve Karadeniz'e birer nükleer santral kuracağız.
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Karadeniz ve Akdeniz'e birer nükleer santral kurulacağını söyledi. Bakan Yıldız, TBMM Genel Kurulu'nda bekleyen yenilebilir enerji kaynaklarıyla ilgili kanunun bütçe görüşmelerinin ardından çıkacağını dile getirdi.

Su Vakfı, Uludağ Üniversitesi (UÜ) ve Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından düzenlenen '8. Ulusal Temiz Enerji Sempozyumu ve Fuarı'nın açılışına katılan Bakan Yıldız, nükleer enerji ile ilgili değerlendirmeler yaptı.

Bakan Yıldız, hem yatırımcının para kazanabileceği hem de vatandaşın mağdur olmayacağı bir yapının sağlanması gerektiğine işaret etti. Yıldız, şunları söyledi: "Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarımıza yönelik yatırımlarımız önümüzdeki 4-5 yıl içinde devam ediyor. Rüzgarda şu anda bin 200 megavattayız. Lisanslarımızla birlikte inşallah 13 bin megavatı vermiş oluyoruz 2-3 ay içinde. Hem Karadeniz'e hem de Akdeniz'e birer tane nükleer güçle alakalı inşallah santrali kurmuş olacağız. Medvedev, Duma'nın onayından sonra çok bekletmediler ve onayladılar. İnşallah aralık ayının 15'inde yaklaşık, 2 hafta içinde biz proje şirketinin kurulmasıyla alakalı Türkiye'de bir toplantı yapacağız. Ben de partnerimi bu manada Türkiye'ye davet ettim. İnşallah kuracağımız nükleer santraller ile beraber yalnızca enerjimiz değil, sanayimizin de lig atladığı bir tabloyu hep beraber görmüş olacağız."

Konuşmasında, dünyadaki gelişmelerin, Türkiye'deki politikaları etkileyecek kadar güçlü olduğuna işaret eden Bakan Yıldız, bu dönemde enerjiyle alakalı dağılımın homojen olmamasının birtakım komplikasyonları olduğunu ifade etti. Gelişmekte olan Türkiye'nin sanayileşmesini, enerjiyle ilgili taleplerini ve arzını yapmaya devam edeceğine dikkat çeken Bakan Yıldız, "Şu anki büyüme hızları itibariyle Çin'den sonra en fazla büyüyen ülke, 31 OECD ülkesi arasında en fazla büyüyen ülke Türkiye. Dünyayı kirletmedeki aktiviteler ve çabaların, temizlemedeki çabalardan çok daha fazla. Lütfen dünyayı kirletenler, temizlesinler. Dünyayı kirletenlerin ayrı, temizleyenlerin ayrı olduğu bir ortam çok adilane bir dağıtım olmuş olmaz. Hep beraber ortak akıl bunu söyler, 'Siz gelişirken, dünyayı kirlettiğiniz kadar ben gelişirken aynı zamanda temizliyor olmamalıyım.' Bu bizim milli menfaatlerimize de aykırı bir durumdur. Ama biz gelişmekte olan bir ülke olarak, değişen, büyüyen ve gelişen Türkiye'nin dünyaya olan mükellefiyetleri ne ise biz onu yapabilecek bir siyasi istikrara ve son derece stabil hale gelmiş bir iktidara da sahibiz."

TÜRKİYE'NİN BÜYÜME HIZI DÜNYA'DAN 3 KAT FAZLA

Türkiye'nin dünyaya oranla 3 kat daha hızla büyüdüğüne işaret eden Bakan Taner Yıldız, bunu karşılayabilecek enerjideki arz güvenliği yapısının sağlanması gerektiğinin altını çizdi. Bunun için yalnızca üretim kalemlerinde 5,5 milyar dolarlık bir yatırıma ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Yıldız, şu görüşleri dile getirdi:

"Türkiye'de arz güvenliğiyle alakalı bir sıkıntı yok. Ama konu yalnızca bununla sınırlı değil. Çünkü her karbondioksit emisyonlarıyla alakalı gecikilmiş kararların alınmasının maliyeti dünyaya 500 milyar dolar civarında, her yıl için. Bu tedbirlerin zamanında alınamamasının, hepimiz tarafından bedeli ödenecek bir rakam haline dönüşmüş olması tabii ki tarafımızdan kabul edilemez bir durum. Bugün her hafta bir tane kömür santrali devreye alan ülke var. Türkiye'nin kurulu gücünün 1,5 katı kadar yalnızca kömür santrali inşaatı yapan özel sektör firmaları var dünyada. O yüzden bizler Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'nın yaklaşık 2'ye katlandığı bir 2030 yılına doğru ilerliyoruz."

"SANAYİCİMİZ ELEKTRİĞİ UCUZA KULLANIYOR"

Türkiye'nin büyümesini sağlayacak özel sektörün, yatırımlarını en ucuz şekilde temin etmesi görüşünde olduklarını ifade eden Bakan Yıldız, şöyle devam etti: "2002 yılında AB üyesi ülkeler arasında en pahalı sanayi elektriğini kullanırken, bugün en ucuz kullananlar listesindeyiz. Hatta AB ortalamasının daha altındayız. Gittikçe serbestleşen, liberalleşen bir enerji yapısıyla beraber, özel sektör aktörlerinin daha fazla pay aldığı yapıda rekabetin daha da arttığını görüyoruz. Bugün Türkiye'de organize sanayilerimizin ve sanayi enerjisi kullanan sanayicilerimizin yüzde 10, yüzde 15, hatta yüzde 20'ler civarında ulusal enerji tarifemizden daha uygun fiyatlarda aldıklarını biliyoruz."

Sanayinin ihtiyaç duyduğu enerjinin karşılanabilmesi için bütün yerli kaynakların kullanılacağını dile getiren Yıldız, enerji kaynağı olarak kullanılabilir su miktarının şu anki yararlanılanın 3 katı olduğuna işaret etti. Bakan Yıldız, "Diğer bir deyişle toplam su rezervlerimizin 3'te 1'i şu anda işletmede. 3'te 1'i lisans aldı ve inşaat halinde, diğer 3'te 1'i de projelendirildi ve lisans alarak yatırım yapılmayı bekliyor. Bunların hepsini 13 yılda gerçekleştiririz inşallah. Bazı sivil toplam örgütlerimizin, bazen spekülatif, bazen manipülatif, bazen de iyi duygularla gerçekleştirdiği bu tepkilerin her birinin masum olmadığını söylemek isterim. Rüzgara kuşlar ölüyor diye karşı çıkanlar, suya yeşilin yanında akıyor diye karşı çıkanlar, nükleere turizme balta vuruyor diye karşı çıkanlar, jeotermale yer altı kaynaklarımızı bozuyorsunuz diye karşı çıkanlar, güneşe teknoloji getiriyorsunuz diye karşı çıkanların her birinin masum olmadığını söylemeliyim. Bunların bir kısmının siyasi nedenlerle yapıldığını rahatlıkla söyleyebilirim. Şu ana kadar övünerek bahsettiğimiz 15 bin megavat'ın üzerindeki su santrallerini yaparken farklı gerekçelerle yapmadık ki. Her birisinde coğrafya değişiyor, bırakın coğrafyayı, öyle barajlarımız var ki Fırat ve Dicle havzasında Türkiye'nin haritası değişiyor."

"ÇEVREYİ VE KÜLTÜR VARLIKLARINI KORUMALIYIZ"

Çevreyi de kültür varlıklarını korumakla yükümlü olduklarını kaydeden Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı: "'Enerjiden vazgeçin bunları yapmayın' derseniz ben bunu çok masum bulmam. Mersin Akkuyu'da nükleer güç santrali yapacağız, 'Turizme balta vurursunuz' dediler. Bugün dünyanın en fazla turist çeken şehri Paris'tir, 55 milyon. Türkiye'nin çektiği toplam turistin iki katını sırf Paris çekiyor. Hemen yakınlarında nükleer güç santrali var. Niçin, turist çeken Paris'e nükleer güç santrali zarar vermiyor da benim Türkiye'deki zarar veriyor. O zaman ben bunu çok iyi bir yaklaşım olarak algılamıyorum. Türkiye'ye aslında kurulmuş olan bir tuzak olarak buluyorum. Tabii ki bunlar konuşulacak, bunların konuşulmasını yadırgamam, ama bizler de omuzlarımızda hissettiğimiz sorumluluğun gereği bir yandan işimize bakacağız. 'Her türlü işlemi yaptım, temiz enerji kullandım ama Türkiye'de 22 saat elektrik var, 2 saat elektrik yok. Kusura bakmayın' Bunu deme lüksüm yok benim."

CİHAN

Anahtar Kelimeler:

Taner Yıldıznükleernükleer santral

1 Aralık 2010 - 15:18:08
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

23:28Protestocu 11 öğrenci serbest bırakıldı
23:19ASİL NADİR SERBEST BIRAKILDI
22:40Gül ve Erdoğan nikah şahidi
21:26İran Türkiye'yi model aldı
20:27Erdoğan kulüp başkanlarıyla buluştu
19:52Cumhurbaşkanı Topi, Gül'den destek istedi
19:29Burası hastane, bunlar da öğrenci!
19:26ASİL NADİR TUTUKLANDI
18:57İTO Başkanı Yalçıntaş Bursa'da
18:42Yolsuzluk operasyonu: 17 kişi adliyeye sevk
18:34Çelebi: Türker davası zamanı aşımına uğratıldı
17:44Yüksekova'da tutuklama kararı gerginliği
17:24Rektörler, Erdoğan ile buluşmadan memnun
17:13Türk Kızılay'ı, İsrail'deki yangın bölgesinde
16:31WikiLeaks'in bağış hesabı kapatıldı
16:03Yalçıntaş'ın tahliye kararının gerekçesi
15:2613 öğrenci gözaltına alındı
14:54Güney Kıbrıs'ın enerji ve doğal gaz yatakları...
14:49Yunan basını WikiLeaks'ı Türkiye'ye yordu
14:24"WikiLeaks enerjiyi etkilemez"
14:23Öğrencilere polis müdahale etti
14:10KILIÇDAROĞLU'NUN KAMERA KAZASI
14:04Öğrencilerle polis arasında gerginlik
14:00İspanya'daki grev İstanbul'u etkiledi
14:00Haberal'ın avukatları sızdıranın peşinde!
13:24Korucular Roj TV davasında ifade verdi
13:19Tam Gün Yasasının kısmi iptal gerekçesi
12:51Sorguda kalp spazmı geçiren Çakır'ın durumu
12:38Davutoğlu'ndan manama'dan iran mesajı
11:45Ege'de 4,3'lük deprem
Daha fazla haber göster
10:50Otobüslerde yumurta ve lahmacun yasağı
10:39Gülnar belediye başkanı serbest
10:26VEDAT ALİ ÖZIŞIK CEZAEVİNDE
10:22Meriç katliamı: 3'ü çocuk 16 kişiyi boğmuşlar
10:02Kayseri Şeker'de MHP destekli yolsuzluk iddiası
09:55Hakim ve savcı atamaları
09:393 general olayındaki kritik 4 ay
09:15DAVUTOĞLU'NA MEMNUNİYETİNİ İLETTİ
09:11Ergin Amerikalı mevkidaşı ile görüştü
09:09Rektöre hatırlamadığı gay ilişki ile şantaj!
08:02Yahudi kuruluşundan Erdoğan'a özel mektup!
00:06'AB Türkiye'siz bir şey yapamaz'
23:31WIKILEAKS'IN ADRESİ YİNE DEĞİŞTİ
23:00Obama: "Afganistan'daki koalisyon gücü sağlam"
22:14Eski belediye başkanı sorguda kriz geçirdi
22:10Denizli'de trafik kazası: 7 polis yaralandı
21:57"Amcaları tecavüz ediyor babaları göz yumuyor"
21:51Başbakan Erdoğan, İstanbul'a geldi
21:23"Kardemir'de işçi atmalar durdu"
20:36DEVLET BAHÇELİ'NİN KONVOYUNDA KAZA
19:55Taşçı hava ambulansla Konya'ya getirildi
19:51Sayıştay kanunu teklifi yasalaştı
19:37"Yardım çağrımızın eşsiz karşılığı"
19:29Rehabilitasyon merkezinde tecavüz
19:12AYİM'in gerekçeli kararı açıklandı
19:09Davutoğlu, Bahreyn'i ziyaret edecek
19:08Bıçaklanan Taşçı'nın durumu iyi
18:47Çanakkale Boğazı'nda gemi arızası
18:45Tabip odasından ''kürtçe'' anket çalışması
18:41Terör örgütü sanıkları hakim karşısına çıktı
18:36Şafak operasyonunda 4'ü tutuklama
18:22Mut Ticaret Odası Başkanı gözaltına alındı
17:57"Bu deşifrenin arka planında Neoconlar var"
17:18Dünyanın aradığı Assange canlı yayında!
17:08Ergenekon avukatının 28.5 yıl hapsi istendi
17:06Kaçmaz yasal mercilere başvuracağını söyledi
17:06Yaşlı çift cinayeti, zeytin çekirdeğinden çözüldü
17:04ERDOĞAN'DAN AYİM VE İSRAİL YORUMU
17:03Kırşehir Belediyesi'nde yolsuzluk operasyonu
16:49ABD, Kıbrıs'ta Türkiye'ye karşı casusluk yapmış
16:43Doktorlar "rapor yeterli değil" demiş
16:17Zirve cinayeti öncesi jandarmada seminer
16:15WikiLeaks'e ilk kurban Almanya'dan
16:12Gül, sahilde simit-kaşar eşliğinde çay içti
15:59Danıştay söyleyince "fikir" oluyor
15:49Eski İl Genel Meclisi başkanı bıçaklandı
15:40İTO Başkanı'ndan ilk açıklama
15:34Haberal'ın 2 doktoru daha serbest
14:43Gönül: Füze savunma sistemi koruma amaçlı
14:36Kör eden hastane hasta kabulune devam ediyor
14:20Emine Erdoğan'a Hilal-i Pakistan nişanı verilecek
14:11Hukukçular AYİM kararına ne diyor?
14:06Belediye başkanı namaz sonrası bıçaklandı
13:51Haberal'ın 2 doktoru serbest, 2'si ifadede
13:47Türkler cinayeti davası meclis gündeminde
13:43Netanyahu'dan Erdoğan'a teşekkür
13:40Hatipoğlu'ndan Özdemir İnce'ye cevap!
12:34Alparslan Arslan: Baskı altında ifade verdim
12:30Yayınevi cinayeti duruşmasında gerginlik
12:23AYİM'den 3 generalin başvurusuna ret
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Ayhan BİLGEN
Kürt sorunu olmayan ülkelerde gündem
 
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
Kadın insan olmamalıydı
 
 
Kürşad ATALAR
En önemli meselemiz
 
 
Sami NOGAY
2011 ÖSYS kılavuzu hazırlanırken kuşkularımız
 
 
 
 
Erdoğan'dan CHP ve medyaya "dünür" cevabı
 
Türkiye’deki nükleer silahlar doğrulandı
 
Obama'dan Gül ve Erdoğan'a telefon
 
Afet anında hepimiz ‘vali’nin askerleriyiz
 
Yıldız: İki nükleer santral kuracağız
 
 
 
 
 
 
 
İman, yetmiş küsur derecedir. En üstünü “Lâ ilâhe illallah (Allah’tan başka ilah yoktur)” sözüdür, en düşük derecesi de rahatsız edici bir şeyi yoldan kaldırmaktır. Haya da imandandır.
HZ. MUHAMMED (S.A.V.)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.470
1.480
 
 Euro
1.970 1.985
 
 Sterlin
2.305 2.350
 
 Altın
66.55 66.99
 
 IMKB
66860  
 
 
Erbakan'dan Çiller'e 'çürüktü' göndermesi...
 
28 Şubat'taki o ünlü MGK’yı anlatan Erbakan, koalisyon ortağı Çiller’e göndermede bulundu. Sık sık yerden yere vursa da 'evlatlarım' dediği Gül ve Erdoğan'ın vefasına da değinen Erbakan'ın Mesut Yılmaz tespiti de var.
 
 
 
 
  İSTANBUL- Kasım ayında ekranlarda en çok çekişme talk show programlarında yaşandı.  
 
 
 
  Kanal D’de yayınlanan “Cinemania”da Ömür Gedik'in konuğu olan Müjdat Gezen müjdeyi verdi. İşte Gezen'in okulu birlikte açacağı ünlü gazeteci ve öğretmen kadrosunu oluşturan gazeteciler...    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin