DOLAR 1.480 - EURO 1.985 - ALTIN 66.99 - IMKB 66860
Cumartesi 4 ARALIK 2010
REKTÖR BULUŞMASI ZORUNA GİTTİ! Rektörler, Erdoğan ile buluşmadan memnun Galatasaray Cafe Crown: 61 - Banvit: 52 Hristofyas ayda 2-3 kez gizlice İngiltereye gidiyor Göz protezlerinin bedeli devletten WikiLeaks'in bağış hesabı kapatıldı Antalya BB: 77 - Fenerbahçe Ülker: 89 Başbakan'ın rektörlerle buluşması sona erdi Erdoğan, gençlerle buluşacak Yalçıntaş'ın tahliye kararının gerekçesi habertaraf.com
 
 
 
'AB Türkiye'siz bir şey yapamaz'
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Füze kalkanı nedir?
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Muharrem Ertaş bozlaklarla anıldı
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Wikileaks'in AK Parti'ye 4 faydası!
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Buradan size ekmek çıkmaz
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Bahçeli, niçin dindar subay istemiyor?
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kefaletimiz geçerliyse
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Osman ile Orhan
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Dışarıya açılan kapılar
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Vicdanlı Kürt aydına PKK tehdidi: 'Bizi eleştirirsen, ölürsün'
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Bayar, CHP darbesinin mağduruydu
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
WikiLeaks'ten Davutoğlu'na "algıda bozukluk" mesajı
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
WikiLeaks'le Ergenekon davasını hançerlemek
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Arap âlemindeki Türkiye sevgisinin somut bir faydası
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Atatürk niye var, İsrail niye yok
 
 
Haberaktüel
Mazhar MUTAFOĞLU
Vatan'ın WikiLeaks saçmalığı
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Wikileaks, Davutoğlu'nu çok rahatlattı...
 
 
Radikal
Murat YETKİN
İsrail'den 'hukuki' değil 'insani' özür kapıda
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Fıkradan gerçeğe
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Türkiye'deki ve dünyadaki "Sızıntılar"
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Kürt sorunu ayrıca bir sınıfsal sorun
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Felaket bize insanlığımızı hatırlatır mı?..
 
 
Zaman
Şahin ALPAY
WikiLeaks ne söylüyor?
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
PKK ve İsrail
 
 
 
 
Alper GÜRKAN
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
 
Kürşad ATALAR
 
Sami NOGAY
 
Emre AKÖZ
 
 
 
Çağlayan: 3. çeyrekte % 7 büyüme bekliyorum
 
 
 
KAZABLANKA- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, bu yıl 3. çeyrekte yüzde 7 civarında bir büyüme rakamı beklediğini belirterek, 4. çeyrekte ise bu rakamı yüzde 5'in altında, yüzde 3 ile yüzde 5 arasında olacağı yönünde bir öngörüsünün olduğunu söyledi.
 
Devlet Bakanı Çağlayan, beraberinde 50 kişilik işadamı heyetiyle geldiği Fas'ın Kazablanka kentinde basın mensuplarıyla yaptığı sohbet toplantısında Libya ve Fas'taki temaslarını değerlendirirken, soruları da yanıtladı.

Bu yılın 3. çeyreğindeki büyüme hızına ilişkin tahmininin sorulması üzerine Çağlayan, Türkiye'nin bu yılı yüzde 8 büyümeyle kapatacağı öngörüsünü hatırlatarak, ''İhracatın öncü bir gösterge olduğunu biliyorum. İhracat, sanayi endeksleri, kapasite kullanım oranları... Büyüme zaten bunların bileşeni. Benim 3. çeyrek büyüme beklentim yüzde 7'ler civarında. 4. çeyreğin de yine yüzde 5'in altında, yüzde 3 ile yüzde 5 arasında olacağı yönünde bir öngörüm var'' diye konuştu.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı Ekim ayı dış ticaret verilerine de değinen Çağlayan, aylık ihracatın yaklaşık 11 milyar dolara dayandığını, bu rakama gelmenin Türkiye açısından çok önemli olduğunu söyledi. Çağlayan, geçen yıl Ekim-Kasım-Aralık ihracatına bakıldığında 10 milyar, 9 milyar, 10 milyar dolar olarak sıralandığını, Ekim ayı rakamının son derece iyi olduğunu kaydetti.

Kasım ayına ilişkin rakamın bugün açıklanacağını hatırlatan Çağlayan, önünde öncü gösterge olduğunu söyleyerek, şöyle devam etti:

''29 Kasım itibariyle ihracatımız 9 milyar dolara gelmiştir. Ortalama günlük ihracatımız 400-500 milyon dolar civarında. Zannediyorum ki açıklanacak rakam 9,5 milyar dolar civarında olacak. Kasım'da ihracatımız daha fazla olabilirdi ama bayram tatili vardı. 29 Kasım itibariyle ihracatımız şu anda 101,9 milyar dolara yaklaşmıştır. Hedefimiz 111,7 milyar dolar. Dolayısıyla hedefe 10 milyar dolardan az bir rakam kalmıştır. Aralık ayı ihracatımızın 10 milyar doların üzerinde bir rakam olacak. Beklentim koyduğumuz hedefi geçmektir.

Ekim'de Arjantin, İran, İsrail, Suriye, Çin, Türkmenistan, Benin ve Kanada'ya ihracatta cumhuriyet tarihinin rekoru kırılmış durumda.''

Devlet Bakanı Çağlayan, dış ticaret açığı ve cari açık sorunlarına da değinirken, ithalattaki artışın kur kaynaklı olduğunu ama artık bunu tekrarlamak istemediğini kaydetti.

''Bütün gayretimiz orta ve uzun vadede ara malı ithalatın yerine yerli ikamesini yapmaktır'' diyen Çağlayan, bu konuda yerli kaynaklara dönülmesi için neler yapılabileceği yönünde çalışmaları olduğunu bildirdi.-HİZMET SEKTÖRÜNE İHRACAT DESTEĞİ-Bakan Çağlayan, bunun yatırım ve üretim teşvikleriyle sağlanması gerektiğine dikkati çekerken, hizmet sektörüne ihracat desteği vermek için çalışmalar yaptıklarını kaydederek, şunları söyledi:

''Sağlık ve eğitim sistemini biz döviz kazandırıcı hizmet olarak değerlendiriyoruz ve ihracat desteği kapsamına alıyoruz. Türkiye'nin hep mal ticaretini konuşuyoruz. Hizmet ticaretini de konuşmamız gerekiyor.

Türkiye önemli bir hizmet ihracatçısı. 2009 yılında dünya mal ticareti 12,3 trilyon dolara, hizmet ticareti 3,3 trilyon dolara düştü. Türkiye 33 milyar dolarlık bir hizmet ihracatçısı ve yüzde 1'lik paya sahip. Buna karşılık ithalatı 16-16,5 milyar dolar seviyesinde yani ithalatının iki katı ihracat yapan bir ülke.''

Çağlayan, 2010'un ilk 9 ayında ise hizmet ihracatının 24,2 milyar dolar, ithalatın 14,4 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiğini söyledi.-ÜNİVERSİTELER İHRACATÇI OLUYOR-Türkiye'de hizmet sektöründe lojistik, nakliye ve bankacılık gibi hizmetlerin önde olduğunu belirten Çağlayan, hizmet ticaretinin geri kalan bileşenlerini Dış Ticaret Müsteşarlığına (DTM) devralmak istediklerini ifade etti.

Eğitim ve sağlığın bunların başında geldiğini belirten Çağlayan, şunları kaydetti:

''Eğitim konusunda tebliği hazırladık gönderdik. Para Kredi Koordinasyon Kurulunda imzaya açılmış durumda. Ülkemize her yıl binlerce öğrenci geliyor okumak için. Bu çerçevede, yurtdışından öğrenci getirip okutması karşılığında döviz elde etmesini dikkate alarak üniversitelerimizi de ihracatçı kabul ederek, teşvik vereceğiz.''

Sağlık turizminin de Türkiye açısından son derece önemli bir mesafe katetmiş durumda olduğuna dikkati çeken Çağlayan, özellikle estetik konusunda Türkiye'deki hastane ve doktorların uluslararası bilinirliğe sahip olduklarını anlattı.

Türkiye'nin çok önemli bir hizmet ihracatçısı olduğunu vurgulayan Çağlayan, bir ihracat stratejisi olmadan yapılan bu hizmetleri, ihracat stratejisi kapsamına alarak patlatabilecekleri kanaatinde olduğunu vurguladı.

Çağlayan, müteahhitlik sektörünün de hizmet sektörleri arasında önemli bir sektör olduğunu hatırlattı.-GASTRONOMİ, AVM'LER, FİLM SEKTÖRÜ DE DESTEK ALACAK-Gastronomi, alış veriş merkezleri (AVM) ve film sektörünün de ihracat desteklerinden yararlanması için çalışma yaptıklarını bildiren Çağlayan, yurtdışında AVM kurmak ve bunları işletmek konusunda çok ciddi Türk firmalarını bulunduğunu, bunları da ihracat kapsamında desteklemek istediklerini anlattı.

Çağlayan, bir başka çalışmanın da gastronomi ile ilgili olduğunu belirterek, Türk restoranlarını uluslararası zincir haline getirmek istediklerini kaydetti.

Dizi filmlere yönelik çalışmaların da devam ettiğini belirten Çağlayan, özellikle çizgi filmlerde dünyada çok iyi yerlere gelinebileceğine dikkat çekti. Çağlayan, mesela Cannes film festivaline katılanlara destek vereceklerini, yüzde 70'ine kadar fuara katılımdaki masrafları karşılayacaklarını, bu konunun şirketlere duyurulacağını anlattı.

Burada meselenin elinizdeki ürünü daha fazla yüksek katma değerli hale getirerek satmak olduğunun altını çizen Çağlayan, ''Satmadınız mı ürününüz çürür. O ürününüzü sattığınızı da alıcının bilmesi gerek. Bu seyahatleri onun için yapıyoruz. Ha mal satmışsınız ha hizmet satmışsınız, değişmiyor'' diye konuştu.

İhracata verdikleri 13 destek olduğunu hatırlatan Çağlayan, ''Tabii ki üretimin elde etmiş olduğu, verilen desteklerle hizmettekiler farklı olacaktır'' dedi.-HİZMET SERBEST TİCARET ANLAŞMALARI YAPILACAK-Türkiye'nin bugüne kadar hiç hizmet serbest ticaret anlaşması yapmadığına değinen Çağlayan, Güney Kore ile devam eden serbest ticaret anlaşmasında önemli bir yere gelindiğini, Güney Kore'nin, hem mal, hem hizmet serbest ticaret anlaşması yapılan ilk ülke olacağını bildirdi.

Çağlayan 17. serbest ticaret anlaşmasını Lübnan ile yaptıklarını da kaydetti.

Hizmet sektörüne yönelik 9 ana başlıkta çalışma yaptıklarını anlatan Bakan Çağlayan, öncelikli hedeflerinin dış ticaret hacmini artırmak olduğunu vurguladı.

Devlet Bakanı Çağlayan, ''Şu andaki konumumuzu sürdürerek 2023'deki 500 milyar dolarlık hedefimize rahatlıkla ulaşabiliriz. 2023'deki hedefimizin asıl önemli boyutu 500 milyar dolar da ithalat hedefi ortaya koyuyoruz'' dedi.

Zafer Çağlayan, ihracat odaklı bir yatırım-üretim desenine geçilmesi gerektiğini ifade etti.-WİKİLEAKS-Bu arada Wikileaks olayının sorulması üzerine Çağlayan, bunun dünyanın sorunu olduğunu belirterek, aslında herkesin kendi penceresinde baktığını söyledi.

Çağlayan, şunları kaydetti:

''Görülmesi lazım... Sayın Başbakanımız da ifade ettiler, 'hele bir dökülsün bakalım ortaya etekteki taşlar görelim, ona göre değerlendirme yaparız' dedi. Benim anladığım kadarıyla daha çok duyum ve yorumlar üzerine bir mekanizma geliştirilmiş.

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim, kriptoların ben çok önemli şeyler olduğunu zannederdim. Kriptoların ne kadar güvenilirsiz ve kolay erişilir olduğu gibi bir sonuç bundan çıkarılabilir. Diplomatik bir zafiyet yaratmıştır. O noktada Sayın Hillary Clinton da zaten özür diledi. ABD Dışişleri Bakanlığının şu anda karşı karşıya kaldığı durum hoş bir durum değil.''-LİBYA VE FAS ZİYARETLERİ-Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı Libya ziyareti hakkında da bilgi veren Çağlayan, Libya'nın müteahhitlik işlerinde Türkiye'nin ilk göz ağrısı olduğunu, şu anda Libya'daki altyapı, üst yapı işlerinde 27 milyar doları geçmiş durumda olduğumu bildirdi.

Çağlayan, geçen yıl müteahhitlerin yurtdışında aldıkları işlerin 20 milyar dolar olduğunu, bu yıl da aynı rakamın beklendiğini, önümüzdeki 5 yılda 50 milyar dolar hedef belirlendiğini anlattı.

Fas ile karşılıklı olarak seyahatleri sıklaştırmak gerektiğini belirten Çağlayan, Faslı muhataplarına pazar çeşitlendirmesine gitmelerini, Türkiye'yle ticareti artırmalarını söylediğini bildirdi.

2010'un ilk 9 ayında Türkiye'nin Fas'a ihracatının 460 milyon dolar, Fas'ın Türkiye'ye ihracatının ise 330 milyon dolar olduğunu bildiren Çağlayan, yani Fas'ın tarihinde Türkiye'ye yaptığı en yüksek ihracata bu rakamla ulaştığının altını çizdi.

Bu arada, Fas'taki temaslarını tamamlayan Çağlayan, bugün öğleden sonra Tunus'a hareket edecek. Çağlayan, Fas'ta can kaybına da yol açan aşırı yağışlar nedeniyle firma ziyaretleri ve bazı görüşmelerini de iptal etmek zorunda kaldı.

AA

Anahtar Kelimeler:

Zafer Çağlayanbüyüme

1 Aralık 2010 - 10:47:29
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

17:25Sağlıkçıların mesai saati mahkemelik oldu
17:00TZYMB: Et fiyatları 3 yılda iki katına çıktı
16:59Dinçer: Sağlık reklamlarına aldanmayın
16:39Göz protezlerinin bedeli devletten
16:11Eker: EBK regülasyon görevini sürdürecek
14:06Aliağa dev gemiyi ağırladı
13:05Ticaret Kanunu kamyoncuyu üzecek!
13:01Ali Babacan: Konut sektöründe sağlamız
13:00AVM'lerdeki ibadet yerlerine tepki
12:14Yıldız: LPG'deki artış dış etmenlerden
12:01Çağlayan Meydanı otoparkı ihaleye çıkarıldı
12:00Açlık sınırı 926 lira
11:35Petrol fiyatları rekora koşuyor
10:58Kayıtdışına topyekün mücadele
10:57Mutfak tüpü 60, otogaz 2,5 lira sınırında
10:56Akaryakıt alırken dikkat
10:55''Araçların dörtte biri sigortasız''
10:53Kira artışı ÜFE'yi geçmeyecek
23:44Toyota CEO'su: Hiçbir başarı tesadüf değil
23:37Hacı Boydak, deneyimlerini anlattı
22:21İSO, durum tespit anketini yayınladı
21:36Enflasyondaki düşüş iş dünyasını sevindirdi
21:34Adac Asistans Türkiye'den çekildi
21:15"İhracat yapmak isteyenler destek almalı"
20:14Rusya 27 ton daha geri gönderdi
19:36İstanbul dünyanın en dinamik şehri
19:03UND ve RODER artık tek çatı altında
18:43'Et ve süt üretiminde liderliği koruyacağız'
17:37Bazı ülkelerin borsalarında son durum
17:36Borsa, günü 66860,19 puandan tamamladı
Daha fazla haber göster
17:36Dolar günü 1,478; euro 1,969 TL'den kapattı
15:30Telefonsuz internete vergi zammı!
15:19İş teklifini reddedenin yeşil kartı iptal
13:48Yeni yılda vergi gündemde değil
13:20Gün ortasında dolar 1,479 TL, euro 1,958 TL
12:25Sigaraya yeni vergi yok
12:08İskenderun Limanı'nın özelleştirilmesine onay
11:31Trıchet: Avro güvenilir bir para birimi
11:01Avukat ücretine zam
10:58Bölgesel asgari ücret gündemde
10:56Öğretmenlik başvuruları bugün bitiyor
10:48Yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 7,29
09:57Borsa güne düşüşle başladı
09:37250 bin işçi 80 TL az kazanacak!
09:32Dolar 1,4860, avro 1,9630 lira
02:07PepsiCo Wimm-Bill-Dann'ı satın alıyor
00:51Reklamcılar nasıl başarıyor?
00:30TÜSİAD, mutabakattan memnun
00:21'Bursa Siyahı İnciri'ni ABD pazarına sokacağız
23:35'Avrupa Türkiye Forumu'nda konu İran
22:304. Marmara Arıcılık Kongresi düzenlendi
20:26"Kayseri'de konut sorunu ortadan kalktı"
17:48Bazı ülkelerin borsalarında son durum
17:46Borsa, günü 66939,08 puandan tamamladı
17:46Dolar günü 1,486, euro 1,959 TL'den kapattı
15:32Sanayi Bakanlığı mühendis alacak
15:20LPG de zamlandı, litresi 20 kuruş arttı
14:01KOBİDER: Özel sektörün dış borcu korkunç
13:34Tarım teknolojileri görücüye çıktı
13:18MEB, 30 bin sözleşmeli öğretmen alacak
13:06İlk seans sonu bazı ülkelerin borsaları
13:05Borsa, ilk seansı 67129 puandan tamamladı
13:05Gün ortasında Dolar 1,485 TL, Euro 1,959 TL
11:36Milli gelir artışında Avrupa üçüncüsüyüz
11:10Emlak sahiplerine iyi haber
09:59Bazı ülkelerin borsalarında son durum
09:58Borsa güne alıcılı başladı
09:24Dolar 1,4920, avro 1,9590 lira
09:06''Kardemir işçi çıkarmayı askıya aldı''
08:48MB'nin taşınması 2 yılda tamamlanacak
07:44Memura disiplin affı geliyor
00:14İstanbul Avrupa yakasına yeni AVM
23:28Üç yeni model ile Compex Fuarı'nda
23:11UİB'nin 11 aylık ihracatı yüzde 8 arttı
21:04Doğalgazla ekonomi devri devam ediyor
19:29Elektrikli araçlar fuarda görücüye çıktı
18:16Alman E.ON Gazprom hisselerini satıyor
17:49Bazı ülkelerin borsalarında son durum
17:49Borsa, 66156,19 puandan kapandı
17:47Dolar günü 1,497; euro 1,957 TL'den kapattı
17:40Borsa yüzde 1,23 değer kazandı
17:28Dolar 1,4960, avro 1,9600 lira
15:48İskenderun Limanı'nın özelleşme süreci
15:05Kavaf: İyi eğitim almış kişinin işi 10 kat kolay
15:05MATSO'ya 39 yeni üye kayıt yaptırdı
15:00Ankara'da suya zam yok
14:25Borsa 2. seansta 65.928,13 puan
13:08İzmir'de toplu ulaşıma ve suya zam
12:46İlk seans sonu bazı ülkelerin borsaları
12:45Borsa, ilk seansı 65876 puandan tamamladı
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Ayhan BİLGEN
Kürt sorunu olmayan ülkelerde gündem
 
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
Kadın insan olmamalıydı
 
 
Kürşad ATALAR
En önemli meselemiz
 
 
Sami NOGAY
2011 ÖSYS kılavuzu hazırlanırken kuşkularımız
 
 
 
 
Erdoğan'dan CHP ve medyaya "dünür" cevabı
 
Türkiye’deki nükleer silahlar doğrulandı
 
Obama'dan Gül ve Erdoğan'a telefon
 
Afet anında hepimiz ‘vali’nin askerleriyiz
 
Yıldız: İki nükleer santral kuracağız
 
 
 
 
 
 
 
İman, yetmiş küsur derecedir. En üstünü “Lâ ilâhe illallah (Allah’tan başka ilah yoktur)” sözüdür, en düşük derecesi de rahatsız edici bir şeyi yoldan kaldırmaktır. Haya da imandandır.
HZ. MUHAMMED (S.A.V.)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.470
1.480
 
 Euro
1.970 1.985
 
 Sterlin
2.305 2.350
 
 Altın
66.55 66.99
 
 IMKB
66860  
 
 
Erbakan'dan Çiller'e 'çürüktü' göndermesi...
 
28 Şubat'taki o ünlü MGK’yı anlatan Erbakan, koalisyon ortağı Çiller’e göndermede bulundu. Sık sık yerden yere vursa da 'evlatlarım' dediği Gül ve Erdoğan'ın vefasına da değinen Erbakan'ın Mesut Yılmaz tespiti de var.
 
 
 
 
  İSTANBUL- Kasım ayında ekranlarda en çok çekişme talk show programlarında yaşandı.  
 
 
 
  Kanal D’de yayınlanan “Cinemania”da Ömür Gedik'in konuğu olan Müjdat Gezen müjdeyi verdi. İşte Gezen'in okulu birlikte açacağı ünlü gazeteci ve öğretmen kadrosunu oluşturan gazeteciler...    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


olimpbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin N1 casino her hakkı saklıdır. Kaynak Betwinner gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin