DOLAR 1.480 - EURO 1.985 - ALTIN 66.99 - IMKB 66860
Pazar 5 ARALIK 2010
Protestocu 11 öğrenci serbest bırakıldı Genel başkan ve başbakan küçük güven tazeledi ASİL NADİR SERBEST BIRAKILDI Gül ve Erdoğan nikah şahidi Arınç: Ümidi kaybetmemeli SÜPER LİG'DE 15. HAFTANIN GÖRÜNÜMÜ Erdoğan kulüp başkanlarıyla buluştu Moskova uçağında can pazarı; 2 ölü 83 yaralı Ankaragücü-Sivasspor maçı ardından M.Park Trabzonspor: 80 - Mersin B.Bldspor: 69 habertaraf.com
 
 
 
'AB Türkiye'siz bir şey yapamaz'
 
 
 
 
Mustafa YOLCU
Füze kalkanı nedir?
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Türk musikisinin acı kaybı
 
 
 
 
 
Zaman
Abdülhamit BİLİCİ
Wikileaks'in AK Parti'ye 4 faydası!
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Buradan size ekmek çıkmaz
 
 
Yeni Akit
Ali İhsan KARAHASANOĞLU
Bahçeli, niçin dindar subay istemiyor?
 
 
Akşam
Burhan AYERİ
Kefaletimiz geçerliyse
 
 
Radikal
Cengiz ÇANDAR
Osman ile Orhan
 
 
Akşam
Çiğdem TOKER
Dışarıya açılan kapılar
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Vicdanlı Kürt aydına PKK tehdidi: 'Bizi eleştirirsen, ölürsün'
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Bayar, CHP darbesinin mağduruydu
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
WikiLeaks'ten Davutoğlu'na "algıda bozukluk" mesajı
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
WikiLeaks'le Ergenekon davasını hançerlemek
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Arap âlemindeki Türkiye sevgisinin somut bir faydası
 
 
Star
İbrahim KİRAS
Atatürk niye var, İsrail niye yok
 
 
Haberaktüel
Mazhar MUTAFOĞLU
Vatan'ın WikiLeaks saçmalığı
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Wikileaks, Davutoğlu'nu çok rahatlattı...
 
 
Radikal
Murat YETKİN
İsrail'den 'hukuki' değil 'insani' özür kapıda
 
 
Milli Gazete
Mustafa ÖZCAN
Fıkradan gerçeğe
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Türkiye'deki ve dünyadaki "Sızıntılar"
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
Kürt sorunu ayrıca bir sınıfsal sorun
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
Felaket bize insanlığımızı hatırlatır mı?..
 
 
Zaman
Şahin ALPAY
WikiLeaks ne söylüyor?
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
PKK ve İsrail
 
 
 
 
 
 
Erdoğan: NATO'da alınan kararlar tatminkar
 
 
 
ANKARA- Erdoğan: NATO zirvesinde alınan kararlar Türkiye açısından tatminkar
 
-DIŞ POLİTİKA-

Kasım ayının dış politikada yine çok yoğun, çok önemli gelişmelere sahne olduğunu anlatan ve 3?4 Kasım tarihlerinde Başbakan Haşim Taçi'nin davetlisi olarak dost ve kardeş ülke Kosova'ya resmi bir ziyarette bulunduğunu anımsatan Başbakan Erdoğan, ''Başta Sayın Taçi olmak üzere bu ziyaretimiz sırasında bize büyük ilgi gösteren, güzel bir misafirperverlik sergileyen Kosovalı kardeşlerimize buradan şahsım, milletim adına şükranlarımı ifade etmek istiyorum'' dedi.

Ziyaret sırasında Kosova Türk Toplumu'nun Kosovalı kardeşleriyle ilişkilerinde sergilediği uyum ve dayanışmayı yerinde görme imkanı bulduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

''Kosovalı soydaşlarımızın geleneklerimizi, göreneklerimizi, kültürümüzü ve dilimizi yaşatmak konusundaki hassasiyetleri beni çok etkiledi.

Türkiye ve Kosova halkları arasında kökü altı asır öncesine dayanan köklü bağlar var ve ziyaretimiz sırasında bir kere daha müşahede ettik ki bu bağlar geçen zamana rağmen hiç zayıflamamış. Prizren'in tarihi Şadırvan Meydanı'nı 'Türkiye, Türkiye' sesleriyle inleten Kosovalı kardeşlerimizle kelimelerle ifadesi mümkün olmayan bir kucaklaşma yaşadık. Prizren'de barışı korumak üzere orada bulunan askerlerimizi de taburlarında ziyaret ettik. Sinan Paşa tarafından 1615 yılında yaptırılan ve kendi adını taşıyan camiyi de ziyaret ederek TİKA tarafından yürütülen restorasyon çalışmalarını yerinde inceledik. Oradan Kosova'daki Türk belediyesi ki tek Türk belediyesidir Mamuşa'ya geçtik ve orada coşku içinde bizi bekleyen soydaşlarımızla da hasret giderdik. Mamuşa'da, TİKA, İstanbul Küçükçekmece Belediyesi, hayırsever Türk işadamları ve Ankara Keçiören Belediyemizin katılımıyla yaptırılan 28 derslikli, 480 öğrenci kapasiteli Anadolu İlköğretim Okulunu hizmete açtık. Ertesi gün Priştine Üniversitesinde şahsıma tevdi edilen fahri doktora unvanını aldım, ardından da Meclis binasında resmi temaslarda bulunduk. Şu anda Cumhurbaşkanlığına vekalet eden aynı zamanda Meclis Başkanı olan Sayın Başkanı ziyaretle birlikte oradan bir basın toplantısı yapıp ayrıldık.

Fatih Sultan Mehmet tarafından 1461 yılında Priştine'de yaptırılan caminin onarımını Türkiye üstlenmişti, tamamlanan çalışmalar neticesinde o camiyi de Sayın Başbakan Haşim Taçi ile birlikte hizmete açtık. Yine Priştine'de Türk iş adamlarının yatırımı olan ve Kosova'nın tek kalp cerrahi hastanesi olan özel sektör yatırımının ki 50 yataklı olan bu hastaneyi de törenle hizmete açtık. Sultan Murat Hüdavendigar'ın türbesi yanına TİKA tarafından inşa edilen selamlığı da yine hizmete açtık.''

-GÜNEY KORE'DEKİ G-20 ZİRVESİ-

Yine bu ay içinde G?20 5. Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere Güney Kore'nin başkenti Seul'e bir ziyareti yaptığını, 11?12 Kasım tarihlerinde düzenlenen bu zirvede, küresel ekonomik krizle mücadelede alınan mesafenin bir kere daha masaya yatırıldığını anlatan Başbakan Erdoğan, uluslararası ekonomide yaşanan gelişmeler, güçlü, sürdürülebilir ve özellikle de küresel dengeli büyüme için alınması gereken önlemlerin detaylarıyla değerlendirildiğini söyledi.

Kalkınmadan enerjiye, KOBİ'lerden finansal sektöre kadar birçok sorunun yine küresel ölçekte ele alındığını, bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin dile getirildiğini ifade eden Erdoğan, zirvenin ardından 13?14 Kasım'da Bangladeş'e geçerek orada da temaslarda bulunduğunu hatırlattı.

Başta Cumhurbaşkanı Zillur Rahman ve Başbakan Hasina olmak üzere Bangladeşli yetkililerle iki arasındaki ilişkileri geliştirmek üzere çeşitli görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, ''Tarihi ve kültürel bağlara sahip olduğumuz Bangladeş'e gerçekleştirdiğimiz bu ziyaretin iki ülke ilişkilerine çok yönlü açılımlar getireceğine inanıyorum'' diye konuştu.

-LİZBON'DAKİ NATO ZİRVESİ-

19?20 Kasım tarihlerinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün, Portekiz'in başkenti Lizbon'da düzenlenen NATO Zirvesine katıldığını anlatan Erdoğan, Lizbon'daki toplantıda, NATO'nun yaklaşık 10?15 yıllık geleceğine yön verecek Stratejik Konsept'in, füze savunması, NATO-AB işbirliği ve Afganistan konularının değerlendirildiğini söyledi.

Bu konuda yapılan çeşitli spekülasyonları da dikkate alarak kamuoyunu bilgilendirmek istediğini bildiren Erdoğan, şöyle konuştu:

''Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bu zirveye Türkiye damgasını vurmuştur. Türkiye, özellikle Stratejik Konsept Belgesi'nin şekillenmesinde ağırlığını fazlasıyla hissettirmiş, başta NATO-AB ilişkileri boyutu olmak üzere ülkemizin menfaatleri etkili biçimde savunulmuştur.

Bu konuda çetin müzakereler olduğu doğrudur, ancak bütün bu müzakereler sonucunda ülkemizin beklentilerini tümüyle karşılayan bir belge ortaya çıkmıştır. Bir kere daha ifade edeyim ki bu zirvede alınan kararlar, Türkiye açısından son derece tatminkardır, bu konuda özellikle vatandaşlarımızın içlerinin rahat olmasını istiyorum. Zirvede Türkiye'nin tüm hassasiyetleri dikkate alınmış, kaygılarımızı giderecek nitelikte bir mutabakat ortaya çıkmıştır.

Israrımız üzerine güvenliğin bölünmezliği ve ittifak dayanışması ilkelerine uygun olarak füze savunması sisteminin tüm müttefiklere tam koruma sağlayacak şekilde kurulması karara bağlanmıştır. Uyarılarımız neticesinde risk ve külfetlerin hakça paylaşımı prensibi temelinde bir karar alınmıştır. Yine altını çiziyorum: Zirvede, hiçbir spesifik ülkenin tehdit kaynağı olarak hedef alınmaması kararlaştırılmıştır.

Bazı Avrupa ülkelerinin tüm ısrarlarına rağmen, ülkemizin çabaları sonucu tehdit ülke ismi telaffuz edilmemiştir.

Bu konuda komşularımızın Türkiye'ye yönelik herhangi bir endişesi yoktur, aksine Türkiye'nin bu zirvede verdiği ilkesel mücadele büyük takdir görmektedir.

Türkiye'nin menfaatlerini koruma noktasında dün olduğu gibi bugün de büyük bir hassasiyet içinde hareket ettiğimizi bu vesileyle bir kere daha sizlere ifade etmek isterim.''

-LÜBNAN ZİYARETİ-

Kasım ayının son günlerinde bu defa Lübnan Başbakanı Saad Hariri'nin davetine icabet ederek Lübnan'a iki günlük bir ziyarette bulunduğunu da anımsatan Başbakan Erdoğan, bu ziyaret sırasında, Lübnan Başbakanı Hariri dışında, Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ve Meclis Başkanı Nebih Berri ile bir araya geldiğini söyledi. Bu görüşmelerde iki ülke ilişkileri başta olmak üzere, bölge ve dünyada yaşanan gelişmeleri değerlendirdiklerini ifade eden Erdoğan, Türkiye ile Lübnan arasındaki ilişkilerin daha da iyi seviyelere çıkarma noktasında tam bir görüş birliği içinde olduklarını bildirdi.

Bunun bir sonucu olarak iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi anlaşmasını da imzaladıklarını dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

''Yine bu ziyaretimiz sırasında, Arap Bankalar Birliği'nin Beyrut'ta düzenlenen Yıllık Konferansı'na da katılarak şahsıma tevdi edilen Öngörülü Liderlik Ödülünü, milletim adına iftiharla aldım. Dost ve kardeş Lübnan'ın yeni bir kardeş kavgasına sürüklenmemesi için parlamentoda temsil edilen siyasi grupların liderleriyle, topluluk önderleriyle çok kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdik.

Bütün taraflar arasında diyalog ve güveni pekiştirmek için yoğun bir mesai sarf ettik. Lübnan ziyaretimizin programı bununla da sınırlı kalmadı.

Sayda'da Türkiye'nin katkılarıyla inşa edilen Travma ve Rehabilitasyon Merkezi'ni bu vesileyle hizmete açtık, yaklaşık 20 milyon dolarlık bir yatırımdı bu bizim için. Yine UNIFIL bünyesinde orada görev yapmakta olan askeri birliğimizi ziyaret ettik, Mehmetçiklerimizle birilikte orada şöyle bir yemeğimiz oldu, hasret giderdik. Akkar bölgesinde, Aydamoun ve Kvaşra köylerinde yaşayan soydaşlarımızla da bir araya geldik, özlemle kucaklaştık. Gerçekten devasa bir mitingle onların heyecanını görme, yaşama fırsatımız oldu. On binlerce insanın o heyecanını görmek, onlarla o heyecanı yaşamak, bizim birbirimize olan yakınlığımızın en güzel ifadesiydi. Daha sonra okulun açılışındaki heyecan bunu ayrı bir şekilde ifade ediyordu.

Türkiye, hem bölgesinde, hem de dünyada her geçen gün ağırlık ve itibarını arttıran bir ülke haline gelmiş durumdadır.

Başta komşularımız olmak üzere bütün ülkelerle ilişkilerimizi barışçı bir çerçevede en ileri noktalara taşımak konusunda gayretlerimizi bundan sonra da sürdüreceğiz.

Kendi büyüklüğünün farkında olan, bunun gereğini yerine getiren bir ülke olarak yolumuza devam edeceğiz.''

-GÜZEL BİR İSTİKRAR ÇİZGİSİ YAKALADIK

Türkiye'nin büyüyen, hedeflerini ve gelişen vizyonu paylaşmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Başbakan Erdoğan, sekiz yıl dönüp değerlendirdiğinde, Türkiye'nin ay, ay nasıl bir gelişme seyri içinde olduğunu görünce mutlu olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''2002 yılının sonunda yine böyle bir programda sizlerle paylaştığım Türkiye tablosu ile bugünün Türkiye'si arasında inanılması güç farklar var. Şükürler olsun ki o karanlık bulutlar bugün artık ülkemizin üstünde değil. Şükürler olsun ki bugün o ağır sıkıntıları, krizleri, darboğazları değil, Türkiye'yi geleceğin dünya yıldızlarından biri olmaya götürecek dev projeleri, büyük atılımları konuşuyoruz.

Öyle güzel bir istikrar çizgisi yakaladık, öyle büyük bir özgüvene sahip olduk ki son birkaç yıl boyunca bütün dünyayı kasıp kavuran küresel ekonomik kriz bizim büyüme irademizi ortadan kaldıramadı. Her yeni yıla değil, her yeni aya Türkiye'nin medeniyet yürüyüşünün devasa bir adımı gibi bakar olduk. Sıkıntılarımız tamamen ortadan kalkmadı belki ama bugün tek tek hepimiz geriye kalan bu problemleri de kısa zamanda elbirliğiyle ortadan kaldıracağımıza samimiyetle inanıyoruz. Umutsuzluklar, karamsarlıklar, hayal kırıklıkları yerini umutlara, iyimserliklere, taptaze hayallere bıraktı. Bir yandan adım adım hedeflerimize doğru ilerlerken, bir yandan yakaladığımız hedeflerin yerine çok daha büyüklerini koymanın gayreti içindeyiz.''

-''SADECE GERÇEĞE DAYANIYOR, GERÇEĞİ SÖYLÜYORUZ''-

Erdoğan, Türkiye'nin, son sekiz yıl boyunca konuştukları o aydınlık yarınlara, o mutlu ve müreffeh geleceğe artık çok daha yakın olduğunu vurgulayarak, ''Bir olarak, birlik olarak, dost ve kardeş olarak, yediden yetmişe millet olarak başladığımız bu medeniyet yolculuğunu mutlaka tamamlayacağız, buna her birimiz gönülden inanıyoruz. Bizler bu inancımızı, bu beklentimizi, sadece hissiyatımıza değil, somut gerçeklere, objektif verilere dayanarak ortaya koyuyoruz. Başta ekonomik tablolar olmak üzere her alanda ortaya çıkan pozitif seyirler, umut veren göstergeler ışığında bunları söylüyoruz. Ne umut tacirliği ne ucuz popülizm yapıyoruz, sadece gerçeğe dayanıyor, gerçeği söylüyoruz'' diye konuştu.

-İHRACAT RAKAMLARI-

Başbakan Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisinin Ekim ayı ihracat verilerini açıkladığını anımsatarak, sözlerini şöyle sürdü:

''Buna göre, 2010 yılı Ekim ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,8 oranında artışla 10 milyar 790 milyon dolar seviyesine ulaştı. Bu rakamla bir ilk gerçekleşti; 2009-2010 döneminin aylık rekoru kırıldı ve 10 milyar dolar eşiği aşıldı. Dikkatinizi çekiyorum; bu rakam, Cumhuriyet tarihi boyunca gerçekleşen en yüksek Ekim ayı ihracat rakamıdır. 2010 yılının ilk 6 ayında ekonomimiz ortalama yüzde 11 oranında bir büyüme kaydetti. Bu rakamlar ülkemizin yakaladığı istikrarlı büyüme yıllarının artık meyvelerini toplamaya başladığını gösteriyor, asıl sevindirici olan budur.

Ben sizlere hayali vaat etmiyorum, ben sizlere gerçekleşeni anlatıyorum. Bu başarıda Türkiye'nin değişimine güç katan, omuz veren, emek harcayan her insanımızın büyük payı vardır. Bu başarıda en az ekonomi yönetimimiz kadar, özel sektörümüzün ortaya koyduğu fedakarca gayretlerin de payı vardır. Bu kanaatimi bu ayın başında TOBB çatısı altında gerçekleştirilen 6. Sanayi ve Ticaret Şurası sırasında 81 vilayetimizden gelen oda ve borsa temsilcilerimize de ifade ettim. Türkiye kalkınıyorsa, güçleniyorsa, ilerliyorsa, bunu girişimcimizle, yatırımcımızla, sanayicimizle, köylümüzle, çalışanlarımızla birlikte hareket ederek, birlikte çalışarak başarıyor; birbirimizi anlayarak, birbirimizin halinden haberdar olarak, nimeti hakça paylaşarak, külfeti de hep birlikte göğüsleyerek bu atılımı gerçekleştiriyoruz.''

Bu başarının tek tek bireylerin değil, milletin ortak başarısı olduğunu belirten Erdoğan, ''Bu istikrarı yaşattığımız, bu ahengi koruduğumuz müddetçe ülke olarak önümüz çok açıktır, bunu da çok açık ve net olarak ifade etmek istiyorum'' dedi.

-''DOĞRU ZAMANDA ORTAYA KONMUŞ DOĞRU PROJELER''-

Ülkeleri ileriye taşıyan en önemli unsurların büyük projeler olduğunu anlatan Erdoğan, konuşmasını şöyle konuştu:

''Doğru zamanda ortaya konmuş doğru projeler ülkelere sadece ekonomik anlamda değil, sosyal ve kültürel anlamda da mesafeler aldırıyor. Bugün bütün ülkeler projelerin kalkınmadaki bu yadsınamaz rolünün farkına varmış durumda. Bu konuyu gündemde tutan çeşitli küresel kuruluşlar var, bunlardan biri de Uluslararası Proje Yönetimi Kurumu. Dünyadaki önemli projeleri gündemine alan, yeni projelerin tanıtımına, tartışılmasına zemin hazırlayan bu kurumun 24. Genel Kurulu Kasım ayının başında İstanbul'da toplandı.

Proje yönetimi konusunda dünyadaki en önemli organizasyon sayılan bu toplantıya 65 ülkeden bu alanda tanınmış 200'ün üstünde seçkin isim katıldı. Bu vesileyle hem dünyada geliştirilen çok sayıda büyük projeyi inceleme fırsatı bulduk, hem de Türkiye'nin son yıllarda geliştirdiği büyük projeleri detaylarıyla anlatma imkanı bulduk. Marmaray'dan hızlı tren hatlarına, İstanbul-İzmir otoyolundan TOKİ projelerine ve Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı'na kadar pek çok büyük projemizi bu alanın seçkin temsilcilerine tanıttık. Çok güzel, çok olumlu tepkiler, takdirler aldık, Türkiye'nin 2000'li yıllara damgasını vuracak bu büyük eserleriyle bir kere daha gurur duyduk.''

-EĞİTİM ALANINDAKİ GELİŞMELER-

Erdoğan, bu projeleri Türkiye'nin eşiğine kadar geldiği aydınlık çağın öncü eserleri olarak gördüklerini ve böyle değerlendirdiklerini ifade ederek, şöyle devam etti:

''Yine bu çerçevede benim çok önemsediğim, çok üstünde durduğum bir başka projenin de startını verdik. Milli Eğitim ve Ulaştırma Bakanlıklarımızın ortak gayretiyle gerçekleştirilen FATİH (Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) Projesi'ni 22 Kasım'daki törenle başlattık. İnşallah bu projeyle birlikte Türkiye'deki okullarda bulunan her sınıfımızı bir bilgisayara kavuşturmuş olacağız. 2002 yılında biz göreve geldiğimizde Türkiye genelinde ortalama 85 öğrenciye bir bilgisayar düşüyordu. O günden bugüne geçen sekiz yılda okullarımıza tam 750.000 adet yeni bilgisayar gönderdik. 10 ve daha fazla dersliğe sahip her okulumuza ayrıca bilişim teknolojileri sınıfı kurduk. Sadece bilgisayar yetmez dedik, okullarımızı hızlı internete de kavuşturduk. Bütün bu çalışmaların sonucunda bugün Türkiye genelinde ortalama 15 öğrenciye 1 bilgisayar düşüyor. Bakınız, göreve geldiğimizde 85 öğrenciye 1 bilgisayar düşerken bugün 15 öğrenciye 1 bilgisayar düşüyor, nereden nereye. 2003 yılında çok az sayıda okulda internet bağlantısı varken, bugün ilköğretim okullarımızın yüzde 96'sına, orta öğretim okullarımızın ise tamamına internet hizmetini getirmiş durumdayız. Bunlar ülkemizin aydınlık geleceğini inşa etmek üzere yaptığımız en önemli yatırımlardır.''

-''BİZİM ÖĞRETMENLERİMİZLE ARAMIZI BOZAMAZLAR''-

''Türkiye bugün yaptığı bu yatırımlarla bilgili, donanımlı, özgüven sahibi nice kuşaklarını yetiştirecektir'' diyen Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Bu kuşakları yetiştirecek olanlar da ülkemizin dört bir köşesinde fedakarca görevlerini yapan sevgili öğretmenlerimizdir. Biz onları hiç unutmadık, unutmuyoruz. Bakınız 8 yıl içinde 167 bin 621'i kadrolu, 70 bini sözleşmeli olmak üzere toplamda tam 237 bin 621 öğretmenin atamasını gerçekleştirdik. Sadece 2010 yılında, atamasını yaptığımız ve yapacağımız öğretmen sayısı ne biliyor musunuz, 40 bin. Buna ilave olarak, usta öğretici, vekil öğretmen, öğretici gibi kadrolarda 241 bin personel görevlendirdik. Bunun yanında öğretmenlerimizin ekonomik standartlarını iyileştirmek için de büyük gayret sarf ettik. 9. derecenin birinci kademedeki öğretmenin, ek ders ücretiyle 2002 yılında aldığı maaş 635 lira iken, bugün yüzde 185'lik artışla bu rakam Bin 809 liraya yükselmiş durumda.

Kimse bu konuyu istismar etme çabası içinde olmasın, bizim öğretmenlerimizle aramızı bozamazlar. Hayali vaatlerde bulunup hayali rakamlarla kimse öğretmenlerimizi aldatmanın gayreti içerisine girmesin. Biz göreve gelene kadar neredeydiniz? O verdiğiniz ücretlerle öğretmenlerimize ne sundunuz? Biz mi o zamanlar iktidardaydık, biz parti olarak var mıydık? Ne yaptınız? Tüm gerçekler ortada. Öğretmenimize verdikleriniz ortada. Enflasyonla öğretmenlerimiz o aldıkları basit rakamları bile daha ceplerinden harcamaya başlamadan bitiriyorlardı. Ama şimdi enflasyon öğretmenimi tehdit edemiyor ve kendilerine de enflasyonun üzerinde zam veriyoruz.''

-''BÜTÜN EĞİTİM KURUMLARIMIZ AYNI ZİNCİRİN BİRER HALKASIDIR''-

Erdoğan, eğitimi parça parça değil, bir bütün olarak görmek, okul öncesi eğitimden üniversiteye kadar bütün eğitim-öğretim kurumlarını aynı çağdaş anlayışla, aynı modern anlayışla değerlendirmek durumunda olduklarını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bütün eğitim kurumlarımız aynı zincirin birer halkasıdır, bir tekini bile ihmal edemeyiz. Bizler bir yeni ilköğretim okulunu hizmete açarken hangi heyecanı duyuyorsak, bir yeni üniversitemizi, üniversitelerimizin yeni birimlerini açarken de aynı heyecanı yaşıyoruz. 5 Kasım'da Boğaziçi Üniversitesine kazandırdığımız araştırma-geliştirme birimlerini buna bir örnek olarak verebilirim. Bu tesislerden biri olan Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri Merkezi 40'tan fazla bilim adamımızın görev alacağı ve insanımızın günlük hayat standartlarını yükseltecek ürünler üzerinde çalışacağı bir merkez. Aynı törenle Boğaziçi Üniversitesi çatısı altında faaliyet gösterecek Yüksek Akım Laboratuvarı ve Teknopark'ı da hayırlısıyla hizmete açtık. Türk Patent Enstitüsü ile Boğaziçi Üniversitemiz arasında bir Bilgi ve Doküman Birimi kurulması için de aynı gün imzaları attık.

Bunlar diğer üniversitelerimize de ilham verecek, vizyonlarını geliştirecek,alanında yine öncülük misyonu üstlenen örnek yatırımlardır. Sadece bugünü değil, yarınları da düşünmek zorundayız. Bu ülkenin genç dimağlarına elimizdeki imkânları zorlamak pahasına en ileri standartları sağlamak boynumuza borçtur. Sadece eğitim imkanlarını geliştirmek yetmiyor; sosyal ve ekonomik anlamda da öğrencilerimizin yanında olmak bizim görevimiz. Sadece üniversite açmak da yetmiyor, öğrencilerimizin barınmalarından beslenmelerine, maddi anlamda desteklenmelerine kadar her sorunlarıyla ilgilenmemiz gerekiyor.''

-YURT, BURS VE KREDİ-

Başbakan Erdoğan, bütün bu konularda son sekiz yıllık süreçte çalışmaların yoğun bir şekilde sürdürüldüğü ve bu çalışmalar neticesinde önemli mesafeler alındığını ifade ederek, Ulusa Seslenişini şöyle tamamladı:

''2002 yılında Türkiye genelinde yurt sayısı 188 bin 187 iken, bugün bu rakam 243 bin 690'a ulaşmıştır. Tabii bununla yatak kapasitelerini ifade ediyorum. 2003 yılından bugüne kadar toplam 64 bin 333 yatak kapasiteli 153 adet yurt ve ilave yeni blok hizmete girmiştir. Bu artış, şartları daha da iyileştirmek adına ranza sisteminden vazgeçilerek karyola sistemine geçilmesinin getirdiği kapasite kaybına rağmen sağlanmıştır. Bu süre zarfında bir de artık odalarda 1 ve 3 karyola sistemine geçtik, yani bir odada ki bunlar lisansüstü eğitim öğretim alanlar için 1 yataklı, lisans eğitimi alanlar için 3 yataklı olmak suretiyle geliştirilmiştir. Bu süre zarfında öğrencilerimizi maddi olarak desteklemek için de imkanlarımızı seferber ettik. 1 Ekim 2010 tarihi itibariyle öğrencilerimize hafta sonlarında, dini ve resmi bayram tatil günlerinde de yemek yardımı yapılmaktadır. Böylece öğrencilerimize vermiş olduğumuz 200 TL'lik destek, 120 TL yemek bedeli ile birlikte aylık 320 TL'ye ulaşmaktadır. Bu öğrencilerime verdiğimiz önemin çok açık, net bir ifadesidir. Ayrıca şunu da hatırlatıyorum, tüm öğrencilerimiz bunu iyi bilsinler, hiçbir öğrencimiz burs ya da kredi müracaatında geri çevrilemez, müracaat eden her öğrencimiz ama burs ama kredi muhakkak alacaktır ve almaktadır.''

AA

Anahtar Kelimeler:

ErdoğanNATONATO Zirvesifüze kalkanı

30 Kasım 2010 - 19:51:47
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

22:56Bahçeli "Arınç" sorusuna ne dedi?
22:30Topbaş, CEMR toplantısına katılacak
20:33Şener Ovaazatlı'da miting yaptı
20:22Pamukoğlu: Hükumet tarımı bitiriyor
20:15Pamukoğlu, Alanya'da seçim vaadinde bulundu
19:47Bülent Arınç: Bahçeli'nin sözleri bizi korkutmaz
19:44HAS Parti MYK üyeleri ve görevleri belli oldu
19:06Bahçeli: AK Parti artık nadasa çekilmeli
18:37Arınç: ABD Dışişleri Bakanlığının zafiyetidir
18:18Kılıçdaroğlu vaatlerini yerine getirsin
18:13CHP'den hastane mağdurlarına ziyaret
18:08Çelik: 8 yılda ne söz verdiysek yerine getirdik
17:30REKTÖR BULUŞMASI ZORUNA GİTTİ!
17:01Bozdağ: 3 general hukuk gereği açığa alınmıştır
16:17Başbakan'ın rektörlerle buluşması sona erdi
16:17"Büyük düşünün derken büyük götürün demedik"
16:16Soylu: 400 yıl sonra büyük fırsat geldi
16:14Erdoğan, gençlerle buluşacak
16:01TMMOB'un odalardan garip isteği!
15:51Çelik: Protestonun da usulü vardır
15:24Bozdağ: İftiranın hesabını soracağız
14:32"Dedikodular 18 aralıkta kapanmış olacak"
13:57Kurtulmuş: Kemal Türker dosyası Türkiye'nin ayıbı
13:54Erdoğan'dan rektörlere başörtüsü sitemi
13:23Çelik: Menderes'i asanlar hesap verecek
13:20BAHÇELİ: EKONOMİDE KRİZ AŞILIYOR
12:59Malkoç: AYİM hukukun gereğini yaptı
11:13Kılıçdaroğlu "İsrail yaklaşımını" takdir etti
11:01KILIÇDAROĞLU'NA "ÇAPSIZ" İMASI
10:53Erdoğan rektörlerle ikinci turda
Daha fazla haber göster
07:23CHP’de liste savaşları büyüyor
22:43Bağış: "ana muhalefet Wikileaks'e sarıldı"
20:28Çarşaf liste isteyenlerin oranı yüzde 1'i bulmuyor
20:18Bahçeli: İmralı'dan ülkeyi yönetmeye kalkıyor
19:49AK Parti Giresun İl Kadın Kolları'na yeni atama
17:07BDP'li Demir: Baydemir'e eşbaşkan atama yok
15:58Demirtaş: Wikileaks'a cevap vermek zorunda
15:43Erbakan: Engelliler daha çok huzura kavuşacak
15:42Kurtulmuş, Özürlüler Günü'nü kutladı
15:31Erdoğan: Asıl özür sorunlara kulak tıkamak
15:29Bahçeli: Badem bıyıklılar ordusu kurmaya çalışma
14:10AK PARTİ AYİM KARARINI DEĞERLENDİRDİ
13:46Kılıçdaroğlu'ndan AİYM kararı yorumu
13:41Erdoğan hakkında suç duyurusu
12:30Bahçeli: Temel sorun ülke bekası
12:25''Torba Tasarı'' alt komisyona gönderildi
12:18Erdoğan: Sosyal devlet ilkesini güçlendirirsek...
11:58Kılıçdaroğlu "ispatı" Erdoğan'dan istedi
11:05Şimşek: Kanıtlasınlar siyasette durmam
09:06Erbakan'dan Çiller'e "çürüktü" göndermesi
00:08MHP'li Vural: Senaryoda figüran olmayız
23:04Bahçeli, Başbakan Erdoğan'a sahip çıktı
21:30AK Parti'li Yüksel'den Wikileaks yorumu
21:03'Wikileaks'e belge taşımak, casusluktur'
19:33Kurtulmuş: Belgeler ciddiye alınmalı
19:24CHP'den engelli açılımı
18:34Günay: 0nlar dünyanın nereye gittiğini bilmiyor
18:04Melih Gökçek gazeteciyle tartıştı
17:22TSK'YI AŞAĞILAMAYA KİMSENİN HAKKI YOK!
16:25Öğrenci ve veliler Berhan Şimşek'i yalanladı
15:40Aytaç Durak hakim karşısına çıktı
14:24Kılıçdaroğlu: Başbakan tatmin etmeli
12:58Bağış: Bunlarla ilgilenmek abesle iştigal
11:54Atalay: Belgeler İsrail'in lehine
11:28Kılıçdaroğlu CHP'de değişimi anlatacak
08:53Kılıçdaroğlu ile görüşmek isteyen iki kişiye gözaltı
07:213 CHP'li gence duvar yazısı cezası
00:03"BAŞBAKAN TAZMİNAT DAVASI AÇSIN"
22:54Protesto yumurtaları ellerinde kaldı
22:38Kılıçdaroğlu Twitter'da
21:54Görüşmelerde yoklama yapılmayacak
21:15Kılıçdaroğlu'na travesti sürprizi
20:24Kılıçdaroğlu, Ovaazatlı Beldesi'nde oy istedi
20:23AK Parti'nin 2011 ajandası hazırlandı
20:11"Balyozcu değil Balyoz mağduruyum"
19:10MHP, bu kanunlara tam destek verecek
18:38Kılıçdaroğlu, Nilüfer Belediyesi'ni ziyaret etti
17:51Baydemir'den gazetecilere "çay" esprisi
17:33Wikileaks sorusu Egemen Bağış'ı kızdırdı
17:15Başbakan, İmam Hatip Kurultayı'na katılacak
16:33Kalpar: Samsunspor, adım adım hedefe...
16:31Kılıçdaroğlu'ndan ankara'ya "yeşil kart" çağrısı
15:55AK Parti MYK toplantısı başladı
15:46Gül: İç politikamızı meşgul etmemeli
15:35CHP'li Hamzaçebi yorum yapmaktan kaçındı
15:33Bahçeli'nin Dörtyol ziyareti Cuma günü
14:40İstifasını istediği başkan ile basın toplantısı yaptı
14:28Şahin: ABD bilgisinde değildir
14:14BDP'li Yıldız, AK Parti'yi suçladı
14:09Çelik: Diplomasi bohçacı dedikodularıyla yapılmaz
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Ayhan BİLGEN
Kürt sorunu olmayan ülkelerde gündem
 
 
Ayşe Büşra ERKEÇ
Kadın insan olmamalıydı
 
 
Kürşad ATALAR
En önemli meselemiz
 
 
Sami NOGAY
2011 ÖSYS kılavuzu hazırlanırken kuşkularımız
 
 
 
 
Erdoğan'dan CHP ve medyaya "dünür" cevabı
 
Türkiye’deki nükleer silahlar doğrulandı
 
Obama'dan Gül ve Erdoğan'a telefon
 
Afet anında hepimiz ‘vali’nin askerleriyiz
 
Yıldız: İki nükleer santral kuracağız
 
 
 
 
 
 
 
İman, yetmiş küsur derecedir. En üstünü “Lâ ilâhe illallah (Allah’tan başka ilah yoktur)” sözüdür, en düşük derecesi de rahatsız edici bir şeyi yoldan kaldırmaktır. Haya da imandandır.
HZ. MUHAMMED (S.A.V.)
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.470
1.480
 
 Euro
1.970 1.985
 
 Sterlin
2.305 2.350
 
 Altın
66.55 66.99
 
 IMKB
66860  
 
 
Erbakan'dan Çiller'e 'çürüktü' göndermesi...
 
28 Şubat'taki o ünlü MGK’yı anlatan Erbakan, koalisyon ortağı Çiller’e göndermede bulundu. Sık sık yerden yere vursa da 'evlatlarım' dediği Gül ve Erdoğan'ın vefasına da değinen Erbakan'ın Mesut Yılmaz tespiti de var.
 
 
 
 
  İSTANBUL- Kasım ayında ekranlarda en çok çekişme talk show programlarında yaşandı.  
 
 
 
  Kanal D’de yayınlanan “Cinemania”da Ömür Gedik'in konuğu olan Müjdat Gezen müjdeyi verdi. İşte Gezen'in okulu birlikte açacağı ünlü gazeteci ve öğretmen kadrosunu oluşturan gazeteciler...    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin