DOLAR 1.490 - EURO 1.964 - ALTIN 66.77 - IMKB 66939
Cuma 3 ARALIK 2010
AGİT zirvesi sona erdi Uefa Avrupa Ligi'nde toplu sonuçlar Efes Pilsen 3. yenilgisini aldı Fenerbahçe Ülker, May ile sözleşme imzaladı Bahçeli'den yeni milliyetçilik tanımı Kıbrıs, BM güvenlik konseyinin gündeminde Beşiktaş mutlu dönüyor ARSENİK YAŞAM KAYNAĞI OLABİLİYORMUŞ 'Anafor' davasına devam edildi U17 Milli Takımı, Brezilya ile 0-0 berabere kaldı habertaraf.com
 
 
 
'Türkiye'nin Wikileaks tepkisi hesaplanmış...'
 
 
 
 
Ayça MUTLUCAN
Nimetlerin kıymetini bilmek gerek
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Niğdeli Ali Çavuş'un oğlu Tahsin Öztürk vefat etti
 
 
 
 
 
Star
Ahmet KEKEÇ
Bu adamı rezil edin
 
 
Radikal
Akif BEKİ
İstiklal Marşı'na gecikmiş kamulaştırma
 
 
Yeni Şafak
Ali BAYRAMOĞLU
Ordu üzerindeki bir diğer baskı...
 
 
Star
Ardan ZENTÜRK
Davutoğlu’nu harcamak
 
 
Milliyet
Aslı AYDINTAŞBAŞ
Erdoğan, Edelman’a dava mı açacak?
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
Alo! Mehmet Ali Birand sesim geliyor mu?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Üfürükten tayyareler nasıl 'belge' oldu?
 
 
Bugün
Erhan BAŞYURT
Farklı bir açıdan WikiLeaks
 
 
Bugün
Gültekin AVCI
Çağın siber istihbarat hamlesinin aktörleri
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
ABD - İsrail ekseninde WikiLeaks soytarılığı
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Bu gidişle, TSK MSB'ye bağlanır
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Müslümanlar militan Marksistlerle işbirliği yapmaz
 
 
Zaman
Mümtaz'er TÜRKÖNE
Wikileaks belgeleri nasıl okunmalı?
 
 
Star
Mustafa KARAALİOĞLU
Erdoğan’dan kurtulmanın en kolay yolu
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
İşte o 'Balıkçı'!
 
 
Sabah
Nazlı ILICAK
Erdoğan'dan "İsviçre" iddialarına sert cevap
 
 
Yeni Akit
Nusret ÇİÇEK.
“Küçük Olsun Benim Olsun” Devri Kapanmalı
 
 
Akşam
Oray EĞİN
İşte ABD'nin Ankara'daki karanlık adamı!
 
 
Vatan
Reha MUHTAR
İsviçre hesapları ve Başbakan...
 
 
Yeni Şafak
Salih TUNA
Neden borazanlık yapıyorsun?
 
 
Milliyet
Taha AKYOL
Wikileaks ve hukuk
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
 
Ayhan BİLGEN
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Hillary Clinton şikâyet etti, yok diyemedi
 
 
 
WASHINGTON- Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşme sonrası WikiLeaks belgeleriyle ilgili açıklama yaptı.
 
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Wikileaks internet sitesinin Amerikan Dışişleri Bakanlığının gizli yazışmalarıyla ilgili belgeleri yayımlamasının ''uluslararası topluma karşı bir saldırı'' olduğunu belirtti.

Clinton düzenlediği basın toplantısında, bunun sadece Amerikan diplomatik çıkarlarına yönelik bir saldırı olmadığını, aynı zamanda uluslararası topluma karşı bir saldırı olduğunu belirtti.

Clinton, 250 bin gizli belgenin yayımlanmasını kınayarak, ABD'nin gizli olması gereken bilgilerin açıklanmasından derin üzüntü duyduğunu kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı Clinton ayrıca, belgelerin, uluslararası toplumun İran'ın nükleer programı konusundaki kaygılarını doğruladığını da belirtti.

Bu arada Beyaz Saray, bunun ''ciddi bir suç'' olduğunu bildirdi.

Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, gizli belgeleri yayınlayan Wikileaks internet sitesi ve bu belgeleri sızdıran kişilerin ''suçlu'' olduklarını ve bu durumun yasaların ihlali anlamına geldiğini açıkladı.

Clinton'un konuşması şöyle:


Türkiye Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile görüşme süresince WikiLeaks'ta yayınlanan belgeleri değerlendirdik.
Bütün belgeler yalnız Amerika'ya yönelik bir saldırı değil, bütün ittifaklarla yapılan görüşmelerin deşifre edilmesi onları da hedef aldığı anlamına geliyor. Obama yönetiminin sağladığı ortaklyıklar bozulmayacaktır. Herhangi bir borumda bulunacak değilim. Bu şekiled ifşa edilen belgelerin ortaya konulmasına karşı çıkıyor. Bu belgeler diplomatlarımızın görüşleridir ve resmi değildir. Bizim daha önceki beyanlarımız ve faaliyetlerimiz dış politikamızın yansımazı. Şunu bilin: Son derece önemli güçlü adımlar atıyoruz. Bu belgeleri çalmış insanların yakalanması doğrultusunda... Yeni güvenlik sistemi kurulacak ve böylesi ihmaller gerçekleşmeyecek. Bu belgelerin ortaya konulması tek endişe konusu değil. Hükümet dışında çalışan insanlar da deşifre edildi. Yolsuzluk karşıtı bir aktivist bir bilgi paylaşırsa bu insanın kimliğinin deşifre edilmesi kötü sonuçlanabilir. Bu belgenin ortaya konulmasındaki güdü ne olursa olsun ciddi risk çıkardığı açıktır. Bazıları bu belgelerin ifşasından sorumlu olanı alkışlıyor ama masum insanların tehlikeye atmak cesaret değil. Sözde yanlışları ya da yapılanları ortaya çıkardığı ileri sürülen belgeler resmi değildir.

ABD gizli belgelerin yayınlanmasını kınamaktadır. Bu diğer ülkelerle çalışma çabalarımızı da tehlikeye atmaktadır. Bu tür gelişmeler ulusal çıkarlarımızı kötü etkilemektedir. Terörle mücadeleden, insan hakları çabalarımıza kadar çalışmalarımızı tehlikeye atmaktadır. Bu belgelerin ifşa edilmesi aynı zamanda uluslararası topluma yönelik de bir saldırıdır. Küresel güvenliğe yönelik çalışmaları tehlikeye atmaktadır. Obama yönetiminin müttefikleri bu tür bir zorluğun üstesinden gelecektir.

İddialara ilişkin açıklamalarda bulunmayacağım. Ama bunların ifşa edilmesini güçlü bir şekilde kınıyoruz. Dış politikamız bu tür mesajlara dayanmamaktadır.

Amerikan halkına ve dostlarımıza şunu söylemek istiyorum. Biz bu belgeleri çalanlara yönelik olark da çalışmalarımız sürdüreceğiz. Dışişleri Bakanlığında ve Savunma Bakanlığında somut adımlar atılacak. Bu tür ifşaların tekrar olmaması için elimizden geleni yapacağız.

Amaçlar ne olursa olsun bu belgelerin açıklanması gerçek kişilere tehditler oluşturmaktadır. Bazıları hatayla bu sorumluluğu almış olabilir. Masum kişilerin hayatını tehlikeye atmakta cesaret yoktur. Bunu tarihte de örneklerini görüyoruz. Şimdi yapılanlar ABD'li diplomatların, bizim onlardan beklediğimiz şeyi yaptığını gösteriyor. Çatışma başlamadan önemleri aldığını gösteriyor. İnsan haklarının desteklenmesi için, müttefiklerimizxin desteklenmesi için çok çalışıldığını gösteriyor. Bu da bizi gururlu kılmaktadır.Diplomatların rolü dünyadaki milyarlara fayda sağlamaktır. Bu tür belgelerin açıklanması ile birlikte iyi niyetli insanlar hassas diplomatik ilişkilerin değerini anlayacaktır. Tüm ülkeler açık-net görüşmeler yapmalılar. ABD dahil olmak üzere dürüst ve özel diyolaglar kurmalı ortak tehdit konusunda. Ancak yalnız bu sadece diplomasiye özgü bir durum değil. Tüm insanlar işlerini yapabilmek için gizli dökümanlara dayanırlar. Bir kişi bunu ihlal ettiğinde tehdit altında oluyoruz. Kamu çıkarı için bu tür gizli belgeler gereklidir. Biz kamu çıkarına yönelik gerçek tartışmaları destekliyoruz. Ancak gizli belgeleri ele geçirmek kamu faydasına değildir.

Son günlerde dünyadaki meslektaşlarımal konuştum. Biz mevcut görevimizie odaklanmayı sürdüreceğiz. Daha refah içinde bir dünya için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

SORULAR


Siz belgelerden zarar gördünüz mü?
Çeşitli ortaklarımızla yürüttüğümüz çalışmalar bu karşımızda var olan sorunun üstesinden gelebileceğimiz düzeyde. Son 22 ayda dış politikada ne kadar yol kattettiğimizi biliyorsunuz. Binlerce hükümet temsilcileriyle bir araya geliniyor. Hepsi ile görüştüm. Merak etmeyin dediler. Al Gülüm ver gülüm olduğu anlaşılıyor. Birlikte çalışmaya devam edeceğimizi düyünüyorum.

Belgelerin İran'la ilgili nasıl etkiye sahip olmasını bekliyorsunuz?
Bu ziyaret esansında onlarca mevkidaşımla görüşeceğim. Orta Asya'da çeşitli görüşmelerde bulunacağım. Telefon görüşmelerimde başladığım müzakerelere devam edeceğim. Elbette bu büyük bir endişe kaynağı bizim için. Bu sözde sıkıntılardan hiçbir ülkenin etkilenmesini istemiyoruz. Kimse taahhütlerimiz konusunda kuşku duymasın. Politika Washington'da yapılır. Bu böyle olmaya devam edecek. Müttefiklerimizle çalışmaya devam edeceğiz. Yine açık politika yoluyla. Zannediyorum ki kimse İran'ın endişe kaynağı olduğunu duyunca kimse şaşırmamıştır. Herkesin İran'ın niyeti ile ilgili endişe duyduğunu görüyorum. İran'ın komşu ve bölgesi açısından endişe kaynağı olduğunu ortaya koyuyor. İran'a karşı yapılan yaptırımlar rica üzerine yapılmadı. İran'ın nükleer silaha sahip olması engellesin. Bu haberlerle bu sözde gizli belgelerle ilgili yorumları okuyan herkes şunu görecektir: İran'la ilgili tehditler, biz de İran'ın nükleer silah edilmesine karşı çalışacağız.

Anahtar Kelimeler:

WikiLeaksHillary Clinton

29 Kasım 2010 - 20:22:59
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

23:53Ertuğrul Günay'dan Wikileaks yorumu
23:42Bahçeli'den yeni milliyetçilik tanımı
23:21'Anafor' davasına devam edildi
23:02Sayıştay kanununda değişiklik
22:55Telekom arena stadı inşaatında bir işçi öldü
22:46Erdoğan, Davutoğlu ve Bağış ile görüştü
22:43Pamukova kazası yeniden görülüyor
22:37ADÜ'de öğrenci kavgası: 4 yaralı
22:23'Türkiye ile ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz'
22:13Göz Hastanesi hasta kabule devam ediyor
22:11Erdoğan Medvedev ile telefonda görüştü
21:47Mahkemede Kürtçe savunma yapmak istedi
21:13Kesk'te olağanüstü genel kurul kararı
21:09Wikileaks'ta Atatürk fotoğrafı
20:41AGİT Zirvesi sona erdi
20:27Murat Yalçıntaş cezaevinden ayrıldı
19:56Özel Göz Sağlığı Merkezi: Üzgünüz
19:52İstiklal Marşı'nın telif haklarını istedi
19:22Wilson: Davutoğlu güvenilir bir isim
19:13Azerbaycan: Aramızı bozmak istiyorlar
18:56Günay: Türkler davasının düşmesi yüz kızartıcı
18:42TBMM Genel Kurulu'nda Wikileaks tartışıldı
18:34Astronot'tan Emine Erdoğan'a fotoğraf
18:19KESK'in genel sekreterleri istifa etti
17:55PKK'nın gençlik kolu cephanelik gibi
17:28Kürtçe'ye izin çıktı, adliye çalışanı tercüman oldu
17:14AK Parti "Wikileaks" sürecini takip ediyor
17:02Erdoğan, Koşaner'i kabul etti
16:56Erdoğan'ın Wikileaks cevabı Arap basınında
16:54Hijyen eksikliği gözleri kör etmiş
Daha fazla haber göster
16:39Kızını yemek yemediği için öldürmüş
16:20Wikileaks: PKK'ya silah sağlayan ülke!
16:00İTO Başkanı Yalçıntaş serbest bırakıldı
15:54VE BEKLENEN AÇIKLAMA İSRAİL'DEN GELDİ
15:46''Savarona'da fuhuş'' iddianamesi kabul edildi
15:45Asgari ücrette ikinci tur 13 Aralıkta
15:44"Kaçmaz görüntülerini sızdırma"ya inceleme
15:41Bakanlık "kör eden" hastaneyi kapattı
15:31Gülnar Belediye Başkanı Günel, gözaltına alındı
15:01Emniyet müdürü 'işkence' davasında
14:55Gül, Rahman ile görüştü
14:50Gül: Wikileaks tuzağına kimse düşmesin
14:49Asgari ücret maratonu başladı
14:46TİBT, Ermeni vatandaşını öldürmek istemiş
14:40"İngiliz polisi Assange'yi gözaltına almıyor"
14:23Haydarpaşa'ya güvenlik kameraları kurulacak
14:19Arslan "Pişmanlık Yasası" dedi
14:18Bakan Yılmaz Tansel Çölaşan'a dava açtı
14:15Bakanlıktan "Osman Kaçmaz" açıklaması
14:11Erdoğan, Musevilerin Bayramını kutladı
13:59Kürtçe savunma talebine bir ret daha
13:57Ergenekon'da yeni iddia
13:37Otomobilin çarptığı ilköğretim öğrencisi öldü
12:45Kör olan hastalar hastaneye getirildi
12:15Haberal'ın kaldığı hastanede inceleme
12:11Sempozyumda arbede çıktı
12:06Kaçmaz'ın odasının aranmasına inceleme
11:49Tuğamiral Ahmet Türkmen'in ifadesi alındı
11:43Wikileaks, ABD ve İsrail’e hizmet ediyor
11:38Leyla Zana'ya beraat
11:27Erdoğan'a suikasti ağzından kaçırdı
10:25"Kopyacılar neredeyse gidip bulacağım"
09:41"Şeker" operasyonunda Ergenekon izi
09:31CROWLEY: TÜRKİYE İLE İLİŞKİMİZ ETKİLENMEZ!
09:29Gül, AGİT Genel Sekreteri Brichambaut ile görüştü
09:23Gül, Macar mevkidaşı Schmitt ile görüştü
09:22GÜL, AGİT ZİRVESİ'NDE KONUŞTU
08:45AGİT zirvesi ortak bildiri ile kapanacak
08:30Türklere hakaret eden başkan pişman
07:34Özal soruşturmasında belge ve bilgi yağıyor
23:44Merkez Bankası'nın taşınmasına yasa teklifi
23:16Trafik polisinin oğlu trafik canavarı kurbanı
22:56BM'de teröre karşı Türkiye-ABD işbirliği
22:49BM'nin 2011 raporu yayımlandı
22:43Wikileaks: Belge yayını yasadışı değil
22:14Nakşibendi lideri Fırat vefat etti
21:50Wikileaks için özel komisyon
20:55Öğrenci servisi kaza yaptı: 26 yaralı
20:44'Amatör sporun önünü açmamız gerekiyor'
20:43SARKOZY'NİN TÜRKİYE KARŞITLIĞI BELGELERDE
19:23Almanya'da 250 uçak seferi iptal
19:21Bursa'nın Slovak misafirleri
19:16Haydarpaşa yangını itfaiye raporunu bekliyor
19:06MEHMET ALİ ERBİL İFADE VERDİ
18:57Kayseri'de mobilya fabrikasında yangın
18:44"Kıbrıs'ın çevresindeki petrol ipleri gerdi"
18:37Osman Can: Türkiye yeni anayasasını yapmazsa...
17:56Yıldız: Uzanlar, yeni tartışma açmak istiyor
17:48Haberal'ın raporuyla ilgili 5 doktor ifadeye çağrıldı
17:29YARSAV'dan "askerlik" talebi
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Adem Yavuz IRGATOĞLU
MÖSYÖ’den başlıklar (1)
 
 
Aliya RAHTE
“Kemal Türkler Cinayeti” yerde kaldı
 
 
Ayhan BİLGEN
Kurtar bizi Wikileaks!
 
 
Mehmet HÜSREVOĞLU
Alevîlik nedir?
 
 
Necmettin EVCİ
Sahiplerini bozguna uğratan plan
 
 
Reşat PETEK
Geç kalmış olumlu bir karar: Vesayet değil hukuk
 
 
 
 
Erdoğan'dan CHP ve medyaya "dünür" cevabı
 
Türkiye’deki nükleer silahlar doğrulandı
 
Obama'dan Gül ve Erdoğan'a telefon
 
Afet anında hepimiz ‘vali’nin askerleriyiz
 
Yıldız: İki nükleer santral kuracağız
 
 
 
 
 
 
 
Huzur denilen o mübarek kumaşın, ihtiyacım var her santimine...
İBRAHİM TENEKECİ
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.480
1.490
 
 Euro
1.949 1.964
 
 Sterlin
2.295 2.345
 
 Altın
66.22 66.77
 
 IMKB
66939  
 
 
Assange ile Time röportaj yaptı...
 
Wikileaks örgütünün kurucusu Julian Assange, Pazartesi günü Time’a Skype üzerinden bir röportaj verdi.
 
 
 
 
  Yepyeni logo Mısırlı sunucu Karema Awad ve ünlü sanatçı Yasemin Kutsi’nin TRT El-Turkiya’da birlikte sundukları “İstanbul’dan Hayırlı Sabahlar” programında tanıtıldı.  
 
 
 
  Kanal D’de yayınlanan “Cinemania”da Ömür Gedik'in konuğu olan Müjdat Gezen müjdeyi verdi. İşte Gezen'in okulu birlikte açacağı ünlü gazeteci ve öğretmen kadrosunu oluşturan gazeteciler...    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


mostbet

mostbet

Mostbet AZ
 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin