DOLAR 1.510 - EURO 1.965 - ALTIN 67.00 - IMKB 65350
Çarşamba 1 ARALIK 2010
ŞOFÖR GÖZÜYLE WIKILEAKS (mizah) Katar Emiri: Türkiye arabulucu olmalı Mübarek, Irak'a 'adil diktatör' istemiş Liderlerin DNA verileri istenmiş ELANO, SANTOS'A SATILDI Hemzemin geçitte kaza: 2 ölü AMERİKA WIKILEAKS ÖNLEMİ ALIYOR İstanbul resmen 2012 Avrupa Spor Başkenti Beşiktaş - BC Goettingen maçı tekrar oynanacak Günay: Haydarpaşa Garı'nda ihmal var habertaraf.com
 
 
 
CHP-BDP ittifakı maya tutar mı?
 
 
 
 
İbrahim BAYKAN
Milletvekilleri alınacaktır
 
 
 
Okur Temsilcisi
Hırsızlığın yeni adı: Bir internet sitesi
 
 
 
 
Namık Kemal'in ölüm yıl dönümü
 
 
 
 
 
Yeni Akit
Abdurrahman DİLİPAK
Wikileaks bombasını patlattı!
 
 
Hürriyet
Ahmet HAKAN
İmam-hatipliliğim mi tuttu
 
 
Bugün
Ali Atıf BİR
Wikileaks'i abartmayın!
 
 
Radikal
Cüneyt ÖZDEMİR
WikiLeaks yazışmalarının kalbinden bildiriyorum
 
 
Zaman
Ekrem DUMANLI
Wikileaks'e ne kadar güvenilir?
 
 
Sabah
Emre AKÖZ
Wikileaks belgeleri nasıl okunmalı?
 
 
Star
Ergun BABAHAN
Wikileaks ile ABD’nin sıkıntısı ve Türkiye
 
 
Yeni Şafak
Fehmi KORU
Pandora'nın kutusu açıldı
 
 
Yeni Şafak
Hakan ALBAYRAK
Hani Türkiye'nin Ortadoğu açılımları Amerikan projesiydi?
 
 
Vatan
Hasan Celal GÜZEL
PKK / BDP / Apo konusunda aldanmayalım
 
 
Yeni Şafak
İbrahim KARAGÜL
Wikileaks: Neden Türkiye? Bizden neden korkuyorlar?
 
 
Zaman
İhsan DAĞI
Muz cumhuriyetinin generalleri
 
 
Posta
Mehmet Ali BİRAND
Öcalan duruma hakim, ancak zorlanıyor...
 
 
Star
Mehmet ALTAN
Amerika mı, ona rağmen mi?
 
 
Millî Gazete
Mehmet Şevket EYGİ
Cemaat
 
 
Akşam
Nagehan ALÇI
Amerika çıplak!
 
 
Bugün
Nuh GÖNÜLTAŞ
Wikileaks magazini...
 
 
Radikal
Oral ÇALIŞLAR
WikiLeaks: Zorbalığa ve güce karşı bilgi
 
 
Vatan
Ruşen ÇAKIR
Bu taşlar çok baş yarabilir
 
 
Habertürk
Umur TALU
Bu mahkeme size miras bıraktı!
 
 
Hürriyet
Yılmaz ÖZDİL
‘Kül’tür başkenti
 
 
 
 
Necmettin EVCİ
 
Aliya RAHTE
 
 
 
Arınç: Amaç Afrika'daki yoksulluğun giderilmesi
 
 
 
KAMPALA- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye'nin amacının Afrika'daki yoksulluğun giderilmesine katkıda bulunmak, Afrika ülkelerinde hem tek hem de ortaklaşa sürdürülebilir bir gelişim politikası izlemek olduğunu bildirdi.
 
Arınç, ''Türkiye-Uganda Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 1. Dönem Toplantısı''nın Protea Otel'deki açılışında, Uganda'ya ziyaretinin sonuçlarının ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi yönünde önemli bir adım olacağını söyledi.

İlişkilerin geliştirilmesine yönelik karşılıklı samimiyet ve iyi niyetli yaklaşımın verimli sonuçlara ulaşılmasını kolaylaştıracağını vurgulayan Arınç, ''Aramızdaki coğrafi uzaklığa rağmen Uganda, Türkiye'nin her zaman yakın dostu olmuştur'' dedi.

Uganda Cumhurbaşkanı'nın geçtiğimiz mayıs ayında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetlisi olarak Türkiye'yi ziyaret etmesinin dostluk ve kardeşliğin önemli bir göstergesi olduğuna dikkati çeken Arınç, ''Bu çerçevede Uganda ile ticari ve ekonomik ilişkilerimizi karşılıklı dostluk hislerini yansıtacak bir seviyeye çıkarma yönündeki istek, sorumluluk ve kararlılığımızı vurgulamak istiyorum'' diye konuştu.

Arınç, bölgelerinin önemli aktörleri olan Türkiye ve Uganda arasındaki ilişkilerin daha fazla geliştirilmesinin sadece ülkelerin refahını artırmakla kalmayacağını içerisinde bulundukları bölgedeki komşu ve çevre ülkelerin istikrar ve refahına da olumlu katkıda bulunacağını söyledi.

Türkiye'nin 2000'li yılların başından bu yana ticareti geliştirme stratejileri yürüttüğüne dikkati çeken Arınç, Türkiye'nin farklı ülke grupları arasında değişiklik coğrafya ve kültürlere, onların üretim modellerine ekonomik ve politik yapılarına her zaman köprü olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin dış ticaret politikasının, ikili ve bölgesel perspektifinin global istikrar ve işbirliği için önemine de işaret eden Arınç, Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın 2003 yılının başlarında Afrika Ülkeleriyle Ekonomik ve Ticari İlişkileri Geliştirme Stratejisi başlattığını hatırlattı. Arınç, ''Söz konusu stratejide bizim amacımız Afrika'daki yoksulluğun giderilmesine katkıda bulunmak. Afrika ülkelerinde hem tek hem de ortaklaşa sürdürülebilir bir gelişim politikası izlemek. Küreselleşme sürecinde Afrika'nın dışlanmasını önleyerek, küresel ekonomiye tam entegre olmasını sağlamaktır'' şeklinde konuştu.-''KARŞILIKLI YATIRIMLAR ÖNEMLİ''-Türkiye'nin Afrika ülkeleriyle ticaretinin bu strateji sayesinde 2003 yılından itibaren yüzde 200 oranında arttığını belirten Arınç, Türk müteahhitlik firmalarının da Afrika'da üstlendiği işlerin tutarının 2009 yılı itibariyle 31 milyar doları, Türk yatırımlarının tutarının ise 3 milyar doları aştığını söyledi.

Uganda'nın üyesi olduğu Doğu Afrika Topluluğu ile Serbest Ticaret Anlaşmasının müzakerelerinin en kısa sürede başlatılması konusunda Uganda'nın desteğini istediklerini belirten Arınç, bu anlaşmanın ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinde önemli rol oynayacağını kaydetti.

Arınç, Ticaret ve Yatırım Çerçeve Anlaşması'nın müzakerelerinin de Doğu Afrika Topluluğu ile en kısa süre içinde başlatılmasına destek verdiklerini bildirdi.

Uganda ile ticaret hacminin 2003 yılından bu yana 10 kat arttığını da ifade eden Arınç, ''İkili ticari ve ekonomik ilişkilerimizin ulaştığı seviye üzülerek ifade ediyorum ki ülkelerimizin potansiyelini yansıtmaktan uzaktır. İkili ticari ilişkilerimiz de sürdürülebilir bir artış sağlanması için karşılıklı yatırımlara gereken önemin verilmesi gerektiğini düşünüyorum'' diye konuştu.

Türk firmalarının Uganda'da yatırım yapmalarına olumlu baktıklarını dile getiren Arınç, bu yatırımların Uganda'nın en fazla ihtiyaç duyduğu teknoloji transferini sağlayacağını vurguladı.

Ticaret artışına dayalı uzun soluklu bir işbirliği arzu ettiklerini ifade eden Arınç, ''Karşılıklı yatırımların artırılmasına ve Uganda'nın alt yapı ve kalkınma projelerinin Türk müteahhitlik ve müşavirlik firmalarının desteğinde gerçekleştirilmesine dönük olarak birlikte çalışabiliriz'' dedi.

İnşaat ve danışmanlık hizmetlerinin, ilişkilerin ilerletilebileceği alanlar arasında öne çıktığını aktaran Arınç, Türk firmalarının uluslararası piyasaların önde gelen aktörleri arasında olduğuna dikkati çekti. Uganda makamlarının her türlü teknik işbirliği önerisini incelemeye hazır olduklarını da vurgulayan Arınç, Uganda'nın kalkınmasına ve Uganda halkının refahını artırmaya katkıda bulunmanın Türkiye'ye onur vereceğini söyledi.

Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı'nın (TİKA) Afrika Kalkınma Programı ile Afrika Sağlık Programı kapsamında yürüttüğü projelere dikkati çeken Arınç, TİKA'nın koordinasyonunda Uganda'da insan kaynakları, kurumsal kapasite ve altyapıların geliştirilmesine yönelik programlar oluşturulabileceğini vurguladı.Arınç, ilişkilerin geliştirilmesi için değerlendirilmeyi bekleyen imkanlardan azami ölçüde yararlanılması, ticaret artışı politikaları üzerinde yoğunlaşılması ve ortak yatırımların çoğaltılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Uganda İçişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Kironda Kiwajinja da, iki ülke arasındaki ticari potansiyele işaret ederek, ülkeler arasındaki ilişkilerin büyümesinin kendileri için de çok önemli olduğunu söyledi.

Ülkesinin Afrika'da pek çok ülke için ticari bir merkez olduğunu dile getiren Kiwajinja, bankacılık sisteminin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için çaba sarf ettiklerini belirtti.

Kiwajinja, Türk Havayolları'nın Uganda'ya seferlerinin ve Türk Işık Akademisi'nin çalışmalarının daha yakın ilişkiler kurulması ve ticari yatırımların artırılması açısından önemine dikkati çekerek, kendilerinin de karşılıklı yatırımların desteklenmesini amaçladıklarını söyledi. Uganda'nın doğal bir tatil ülkesi olduğunu ifade eden Kiwajinja, Bakan Arınç'ı Uganda'da tatil yapmaya çağırdı.

Uganda Turizm Sanayi ve Ticaret Bakanı Kahinda Otafiire ise açılışta kısa bir konuşma yaparak ülkesinin politikaları hakkında bilgi verdi.

Toplantıya, AK Parti Rize Milletvekili, Türkiye-Uganda Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Ali Bayramoğlu ile Türkiye'nin Kampala Büyükelçisi Melih Ulueren de katıldı.

AA

Anahtar Kelimeler:

Bülent Arınç

29 Kasım 2010 - 12:34:28
 
Paylaş    
 
Haberin izinsiz kullanılması durumunda yasal işlem yapılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
 


Bu kategorideki diğer haberler

23:39Kavaf: Siyasetteki hocam başbakandır
21:38CHP'li vekil Said Nursi ve Vahdettin'e saldırdı
21:17Kılıçdaroğlu: Benim görüşüm ön seçim
20:10Günay: Haydarpaşa Garı'nda ihmal var
19:51Erdoğan: NATO'da alınan kararlar tatminkar
18:51BDP'den "yüzde 10'u geçeriz" iddiası
18:44"Engelli politikalarımız hak eksenlidir"
15:01Demirtaş: Bilgiler, belgeler bizi şok etmedi
14:08Kılıçdaroğlu Wikileaks'i savundu: İddialar ciddi
13:52Demirtaş: AKP ayrımcılık yapan bir partidir
13:00Bahçeli'den Ak Parti'ye Wikileaks desteği
12:49Ak Parti İl Başkanı: Dedikodularla işimiz yok
12:40İslam'a hakaret bildirisi CHP'den
11:58Önen, APA'da başkan yardımcısı oldu
11:24Demokrasi yönetime katılma rejimine dönüştü
11:09'Herkes kanunla çizilen sınırlar içinde kalmalıdır'
09:40HAS Parti general transfer etti
22:49Cumhurbaşkanı Gül'den 23 kanuna onay
22:37GÖKÇEK'TEN CHP'LİLERE "GÖRÜRSÜNÜZ" İMASI!
22:30'Torba tasarı' TBMM'de
21:48Erdoğan: Eleştiriye maruz kalıyoruz
20:31Batum: Belgelerin ciddiyeti tartışmalı değil
20:24Erdoğan: Eteklerindeki taşları dökülsün görelim
18:42Erdoğan, turgut reis türbesini ziyaret etti
18:19Akaydın 20 ayda Antalya'ya çivi çakmadı
18:09CHP, WikiLeaks için ekip kurdu
17:43İstanbul bu bütçe ile nasıl yönetilemez?
17:11Taş atan çocuklar yasası ile hapisten kurtuldu
16:29HAS Parti'nin müziği Metin Yılmaz'a ait
16:23CHP Eski İl Başkanı: Partide çok dönek var
Daha fazla haber göster
16:18Vekiller WikiLeaks belgelerini değerlendirdi
16:17Grup Yorum'dan Has Parti açıklaması
16:13Türk: Halkımız bizi sorguladı ve eleştirdi
15:04Yıldız: YÖK ile ilgili düzenlemeler yapacağız
14:51Yıldız tepki gösterenlerle bizzat görüşmüş
14:33Pakdil: Başvuru sayısı zenginliği gösterir
13:15Hamzaçebi WikiLeaks'ı ciddiye almadı
12:55Bahçeli, cenaze töreni için Afyon'da
12:34Arınç: Amaç Afrika'daki yoksulluğun giderilmesi
12:07İl Başkanı: CHP düzenli muhalefet yapıyor
12:02DSP Genel Başkanı, Kurtulmuş'u kutladı
11:55Haydarpaşa yangını Meclis'e taşındı
11:34Bekleviç: Kuş gribi neyse WikiLeaks odur
08:31Kurultay’da ‘başkanlık’ seçimi de olabilir!
00:02Referandumdaki başarıyı seçimlerde bekliyoruz
20:47Erdoğan'ın Libya ziyareti ertelendi
19:32Erdoğan'ın rektörlerle toplantısı sona erdi
19:30CHP'li Tekin'e esnaftan tepki
18:40HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş
18:24Abdüllatif Şener 3 paşaya sahip çıktı
17:38Bahçeli'den Erdoğan'a "şerefsizlik" ithamı
17:02Bahçeli: Hükümet ülkeyi iyi yönetememektedir
16:36DSP seçimlere kendi bayrağı altında girecek
16:21Salon rezervasyonu iddialarını yalandı
15:31Türk: Seçimden önce çözülmeli
14:49Sümeyye Erdoğan: Babam baştayken asla
14:38"Türkiye'nin yarınları daha güzel olacak"
14:11Kılıçdaroğlu: Sosyal hukuk devletini yok ettik
13:02Türkiye Partisi AİHM'e başvurdu
12:40'HAS Parti kongresine ayıracak vaktimiz yok'
11:10Başkanı, Kılıçdaroğlu'na şikayet ettiler
11:04'KÖY KÖY DOLAŞARAK HAS PARTİ'Yİ ANLATACAĞIZ'
10:32Kılıçdaroğlu: Hükümetin tavrı doğru değil
08:44Vekiller de devamsızlıktan kalacak
07:50Referandumda hayır deseydik hâlâ Saadet'in başındaydım
19:15DP Samsun İl Kongresi'nde gerginlik
19:06Arınç da "başörtülü vekil olabilir" dedi
18:33CHP'nin kapatılması için suç duyurusu
17:59PKK'nın yıldönümü için Lice'de toplandılar
17:42Arınç: İkili yapılanma ortadan kalkmalı
17:20Özdalga: CHP'de değişiklik mümkün değil
17:08Kılıçdaroğlu çiftçi Öncel'in annesini aradı
17:04Ekonominin iyi olduğu dönemler ben vardım!
16:39Said Nursi sergisi CHP'yi çileden çıkardı
16:30Altı parti bir araya geldi ve füzeyi eleştirdi
16:15Yıldırım: Hukuk keyfiyete tabi değildir
16:01Erbakan seferberlik ilan etti
15:49Bahçeli: Ateşle oynamanın gereği yok
15:19AK Parti, Diyarbakır'da çalışmalarını başlattı
15:04Batum: BDP'ye 'ittifak yapalım' demedim
14:02SP'liler 'Füze kalkanı' projesini protesto etti
10:48İnsan hem sosyalist hem Müslüman olamaz mı?
10:38"Danıştay Paşalığı" TSK’yı perişan eder
10:11HAS Parti'nin ilk kongresi yarın
09:30AK Parti'yi yıkmanın formülü bulundu
09:18Bahçeli: Mutlaka şamarı indireceğiz
01:25DAVUTOĞLU: KİMSENİN HADDİNE DEĞİL BU...
23:57Teröre müsamaha gösterilmesi söz konusu değil
20:18Erdoğan: "AB ipe un sermeye devam ediyor"
19:54HAS Parti büyük kongreye hazır
Daha az haber göster
 
 
 
 
 
 
Aliya RAHTE
Darbeci tutuklayan hâkim para ödeyecek!
 
 
Ayhan BİLGEN
WikiLeaks ve özür dileme beklentisi
 
 
Necmettin EVCİ
Hile bizi arkadan dostluğa itiyor
 
 
 
 
"WikiLeaks sitesi çökertildi"
 
New York Times WikiLeaks belgelerini açıkladı
 
İşte WikiLeaks'ta "Türkiye" ile ilgili bölüm!
 
Le Monde DA BELGELERİ AÇIKLADI
 
ABD diplomatları casus gibi çalışmış!
 
 
 
 
 
 
 
"Sosis imalatı ve siyasi pazarlıklar kamuoyu önünde yapılmaz; çünkü ikisi de mide bulandırır"
BİSMARCK
 
 
 
Havadurumu
 

 
 Dolar
 
1.500
1.510
 
 Euro
1.950 1.965
 
 Sterlin
2.314 2.355
 
 Altın
66.33 67.00
 
 IMKB
65350  
 
 
SETA’dan çarpıcı Türkiye tespiti...
 
Türk dış politikasına yön veren merkezlerden SETA'nın Genel Koordinatörü Taha Özhan, yeni dünya düzenini anlattı.
 
 
 
 
  BAKANLARIN açığa aldığı 3 generale emsal oluşturan kararın 4 yıl önce Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) tarafından alındığı ortaya çıktı.  
 
 
 
  Terfi sıkıntısı yaşamak istemeyen bazı generallerin kalp hastalığı gibi görevlerini aksatacak önemli rahatsızlıkların tedavisi için GATA yerine özel hastaneleri tercih ettikleri belirlendi. Ağustos YAŞ'ında Orgeneralliğe terfi eden Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler'in de koroner by-passs ameliyatı için 2004 ve 2007'de GATA'yı tercih etmediği ortaya çıktı. Taşdeler'in Fırat Tıp Merkezi'ndeki laboratuar sonuç belgesine adı farklı yazılırken, yaşı ise 106 olarak gösterildi.    
 
 
 
 
NATO'nun Türkiye'ye yerleştirmek istediği füze kalkanını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
- Türkiye, İran ve İslam ülkelerinin aleyhine bir proje. Kabul edersek tarihi bir hata olur.
 
- Zaten NATO üyesiyiz. Alınan kararlara uymamız gerekir. Yerleştirilmesini olumlu buluyorum.
 
- Oldukça önemli bir konu. Hükümet, referandumla halka danışmadan karar vermemeli.
 
- Amerikan-İsrail emperyalizminin oyununa daha fazla gelmeden hemen NATO'dan çıkmalıyız.
 
 
 
 
 
 
 
 


mostbetMostbet AZ

 
 
       
Kategoriler   HaBerTaraf HaBertaraf Yayın Hizmetleri
Sahibi ve Genel Müdürü Rıfat YÖRÜK
Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt https://www.krufarhiv.com/ (Kurucu)

habertaraf.com'da yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


mostbet login  mostbet
 
 
Gündem Sağlık-Çevre Hakkımızda
Yazarlar Eğitim Künye
Güncel Bilim-Teknik Betwinner
Siyaset Kültür-Sanat Yayın İlkeleri
Dünya Mizah Yorum Kriterleri
Yurt Yaşam
Ekonomi-İş Medya  
Spor Magazin